Tv>no#ma dé HéefeÖ Hoöy,"TB BraST en Teeuwon. B. en W. stellen' voor hun machti ging te verleenen een sloot ten oosten Van de Gasfabriek te doen verbree- den en uitdiepen en hiervoor een be drag vain 300 beschikbaar te stellen, Waarvoor tegelijk met de benooddgde golden voor de school een leaning kan 'worden aangegaan. Do VOORZITTER zegt in rijn toe lichting, dat verbreeding gewenscht is voor beter bootverkeer en ook om dat de smalheid der sloot gemakke lijk maakt om cokes te stelen van liet terrein der gasfabriek. Het voorstel van B. en W* vindt goedkeuring. De VOORZITTER vermeldt dat in gekomen ts het jaarverslag voor 1909 fin van volkshuisvesting. In zake vergunningsrecht zijn ee ltig© reclames ingekomen. Do VOORZITTER stelt voor deze 5n besloten vergadering te behandelen. Do heer HOOY weascht benoeming Van een commissie om vóór de bespre king advies hierover uit te brengen. Zijn voorstel vindt echter geen onder steuning. De VOORZITTER vraagt met het bog op den tijd, het is pas half nej 'of do hoeren het reglement voor amb tenaren on beambten in behandeling wonschen te nemen, hoewel dit punt niet op de agenda voorkomt. De meeste ledien hebben hiertegen fcctiter bezwaar wegens onvoldoende voorbareldhold. Daardoor komt er niets van. Bij do rondvraag vestigt d'o heer «OBELENS er de aandacht op, cüat nan Paxil K/rugerkade en Spaarndam- rnerweg twee lantaarns geregeld niet branden. De VOORZITTER zegt een onder- eook toe en deelt mede, dat in die buurt voortdurend lantaarns worden stuk gegooid, waaraan weinig te doen rBchljnL Do lieer DE BRA AL zegt van dit Stuk gooien meermalen getuige te zijn. Voornamelijk gebeurt het op Woensdagmiddag. Hij meent, dat daar minder kostbare lantaarns be- hooren gezet te worden, aangeaien heel houden wel niet zal lukken. De VOORZITTER zegt, er over te zullen sproken met den directeur der .gasfabriek. De hoer COBELENS vraagt hoe of liet staat met het onderzoek van B. 'en W. tot aanbrenging van een stei ger aan het Spaarne ter verkrijging van een goede losplaats. De VOORZITTER wenscht deze quaestle ter sprake te brengen in be sloten vergadering, waartoe vervol gens overgegaan wordt. Door een hond het leven gered. Toon Zaterdagavond de heer V. rijn hond uit liet, werd zijn aandacht fetrokken door het onbedaarlijk ge- laf van het dier. De heer V. ging eens kijken en kwam tot de ontdek king, dat eon man op de rails der •stoomtram lag te slapen. Door het ge blaf gewekt, maakte de slaaplustige zich mopperend uit de voeten. Even later kwam de tram van 11.30 voor bij .Zoo de hond den man niet opge merkt had, was deze waarschijnlijk «verreden rreworden. Dezer dagen verga'd&Tde de onder af deoiing Keanemerlaad van den Alg. Nöd. Politiebond te Zandvoort. 28 le den waren tegenwoordig. De secreta ris on penningmeester, brachten hun Jaarverslagen uit. Tot bestuurslid werd gekozen D. Draaijer te Zandvoort en tot lid der echietcommissie A. Heertjes; de heer Van Zeelt werd als bestuurslid herko zen. AERDENHOUT. "Door den heer Klein Smit, opzich ter bij de Amsterdamsche duinwater leiding, werden Maandagmiddag vier personen op hoeterdaad betrapt, die bezig waren, met zwemmen in de Oranjekom, waardoor het water werd verontreinigd; proces-vertaal is te gen hen opgemaakt. HEEMSTEDE, Op de 15 Mei van kracht geworden kiezerslijst komen 1054 namen voor. 1-IlLLEGOM., Raadsvergadering. De raadsvergadering van Vrijdag .Werd geopend door den burgemeester. 'Afwezig was de heer H. A. van Wave- ren. Het ingezonden gemeenteverslag en 'do balans, winst- en verliesrekening der gasfabriek zullen bij de raadsle den circuleeren. Besloten werd aan C. Flentrop al hier voor den tijd van één jaar te ver buren de school en onderwijzers wo ning in de Kerkstraat en wel voor de som van 250. Aan de vereeniging „Middenstand" alhier werd eene subsidie verleend van f 40 met vrij gebruik van Iokalea |dar gemeente en vrij vuur en licht voor een in den as. winter te houden handelscursus met uitgebreid leer plan. Besloten werd aan de gemeenten "Haarlem en Leiden een bijdrage van 100 uit de gemeentekas te verleenen voor elk land uit deze gemeente, dat een der scholen voor middelbaar on derwijs ln die steden bezoekt. Ook Werd besloten een verordening vast ie stellen, waarbij die subsidién, naar gelang van de draagkracht der ou tiers, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk (van de ouders of verzorgers terug ge donderd kunnen worden. Een plan tot bebouwing van een gedeelte van het terrein van de N. V, K'instaandstceiifahriek „Arnoud" al hier tfertf niet 'go'STgeEeurd, Stan ge zien de daarop geprojecteerde weg slechts een breedte aangaf van 5 Me ter, en niet van 10 Metetr, zooals de bouwverordening zulks aangeeft HAARLEMMERMEER. Eindelijk heeft de politie de daders in handen van de verschillende bal dadigheden, die te Abbenes en meer voornamelijk bij den landbouwer B. aldaar in den laatsten tijd zijn ge ploegd. De geheele bevolking is blijde dat de lafhartige personen, die velen op laaghartige wijze schade berok kenden, door de politie zijn opge spoord. Zij zullen nu hun straf niet ontgaan. VELSEN. Door H. II. Timmer, koffiehuishou der te Vel een, is een verzoekschrift aan don raad gericht, waarin ge vraagd wordt aan H. M. de Koningin voor te stellen, aan B. en W. mach tiging te verstrekken, om voor de be- ncdenlokaliteit van het perceel, ge- morkt Stationsweg K 17, een vergun ning boven het vastgestelde maximum te verleenen, ingevolge art. 5 eerste lid der Drankwet. Volgens adressant maakt genoem de localiteit deel uit van een buiten gewone inrichting voor maatschappe lijk verkeer. B. en W. kunnen zich daarmee ge heel vereenigen. Het bewuste perceel is de eenige in richting van dien aard. in de nabij heid van het spoorwegstation te Vel- sen gelogen, waar gewacht kan wor den op de treinen. In het perceel worden bovendien ve le vergaderingen gehouden, waarvoor in de omgeving geen ander geschikt gebouw aanwezig is. B. en W. stellen mitsdien den raad jor, 't verzoek in te willigen. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: J. Leefson, Amsterdam, Haarlem merstraat no. 18, 5 pers. Wed. VisCouwenhovo, Bussum, Hoogcweg 5, 6 pers. F am. Soeter, Amsterdam, Brug straat 11, 4 pers. Fèm. Otto, idem, Heemskerkstraat 7, 7 pere. Fam. Barends, idem, Zeestraat, 4 pers. Fam. Rozenmoller, Haarlem, Zand- voortorlaan 14, 6 pers. Fam. Homeijer, Amsterdam, Tram straat 3, .6 pers. Fam. Van der Wielen, idem, Zee straat 33, 6 pers. Fam. Van Raalte, idem, Zeestraat 31. 4 persw INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Neemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'» Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Binnenland KONINGIN EMMA EN DE PRINS IN ENGELAND. De Koningin-Moeder heeft in. de jongste dagen van haar verblijf in Londen het South Kensington-Mu seum en de nationale schilderijenga lerij bezichtigd. Dinsdag begaf zij zich naar Esher buiten Londen, ten einde op Claremont House, het land goed van da hertogin van Albany, tot het eind van haar verblijf in Enge land te vertoeven. Maandag 30 Mei zal koningin Em ma van Soesldijk te Amsterdam aan komen. De Prins kwam gn'steravond tegen 11 uur van Het Loo te IJmuiden, ten einde aan boord te gaan van het pantserschip Heemskerck, dat hem tot nabij Sheeraess brengt, van waar de koninklijke vertegenwoordiger bij de begrafenis van Koningin Edward, naar Londen vertrekt, alwaar de Prins hedenmiddag aankomt en tot Mei blijft. Daarna zal de Prins een bezoek brengen aan Koningin Emma. Met den gewonen personentrein van 10.48, die echter eenigszins over tijd was, arriveerde Prins Hendrik gisteravond te IJmuiden, vergezeld van overat© Schimmelpenninck van der Oye van het militaire Huis en den adjudant van Z. K. H., luitenant Byl de Vroe. Aan het station werd Z. K. H. ver welkomd door den commandant Goed hart en den officier van administratie Schildt, van het pantserschip „Jacob van Heemskerck", den wethouder van Veisen, den heer Frans Netscher, en den commandant van het pantserfort te IJmuiden, den hear Tromp. Het gezelschap begaf zich te voet naar de buitenhaven, waar de Prins bij de aanlegsteiger werd verwel komd door den hoer De Bruys Tack, havenmeester van het Noord/zeeka naal, met wien Z. K. H. de kennisma king hernieuwde en zich eenige oo- genblikken onderhield. Aan boord werd de etat major aan den Prins voorgesteld. Precies middernacht aanvaardde het stoomschip de reis naar Sheer- Eerilgd lfffi§etsc^"',"loi^Mirt^oöTéh zullen dé „Heemskerck1' ren. De Prins verlaat Engeland op 22 Mei en gaat dan weer te Sheemess aan boord van de Heemskerck tot bet medemaken van den oefeningstocht van dien oorlogsbodem langs de Scbotsche kust. Den 25sten Med met dit schip te IJmuiden teruggekeerd, zal de Prins zich van daar naar Am sterdam begeven voor het verblijf al daar met de koninklijke familie bij gelegenheid van het bezoek a; hoofdstad. „HET WITTE KRUIS". Dinsdag werd te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer J. C. van Tienen, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Deze vergadering was belegd ter behandeling van het volgende voor stel van het hoofdbestuur: L Voor de vereeniging te aanvaar den een legaat van wijlen den heer G. K. F. van Walree, 22 Maart l.L te Maarsseveen overleden, bestaande uit de buitenplaats „Vechtoever" met keurig gemeubeld hui®, onder ver plichting het te doen dienen tot rust- en herstellingsoord voor verpleeg sters, met een kapitaal voor liet on derhoud en de exploitatie, groot 140.000. liet hoofdbestuur te machtigen alios te doen, wat voor de richtig© in bezitneming noodig is, o.a. aan H. M. d e Koningin machtiging te -vragen tot het aanvaarden van het legaat Naar de voorzitter meedeelde, had het hoofdbestuur unaniem besloten 't legaat te aanvaarden. Daarentegen had het odviseerend lid, dr. Blooker, in een schrijven aangeraden niet op de zaak in te gaan, omdat hij niet aan de levensvatbaarheid er van geloofde. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur aange nomen. Daarna werd de vergadering geslo ten. NIEUWE PORTRETTEN. Gedurende de Juiianaieesten te Am sterdam zullen nieuwe portretten van het Koninklijk gezin in den handel komen. Het zijn een photo, waarop Koningin Wilhelmina zit met hei Prinsesje op een laag stoeltje naast zich en den Prins staande er bij; van den Prins met zijn dochter tje op de kxiie; een van het Prinsesje een tafeltje met speelgoed. Even als die van een half jaar geleden, zijn ook deze gemaakt door de firma Guy de Coral en Cie, te Amsterdam. DE JULIANA-BIJBEL. Bij de geboorte van Prinses Juliana kwam bij eenige leden der Vereeni ging van Clïr. Onderwijzers en Onder wijzerossen het denkbeeld op, uiting aan hun vreugde te geven door middel van een geschenk. Voorgesteld werd, de Koningin voor de Prinses een Bijbel aan te bieden. Op de algemeene vergadering van erleden jaar werd een commissie uit het hoofdbestuur benoemd tot inzame ling van gelden en thans tor ge legenheid van de algemeene vergade ring in Apeldoorn, werd het hoofdbe stuur door H. M. op het Loo ontvan gen tot aanbieding van het geschenk. De Bijbel was de bekende „Geïllus treerde Bijbel", waaruit de commis sie voor de aanbieding gemeend had, op advies van een bevoegd beoordeo- laar, een viertal platen weg te laten. Het binden geschiedde naar een ont werp van Chr. Lebeau. BOND VAN CHRISTEN-SOCIA LISTEN. Maandag werd te Schiedam de jaarvergadering gehouden van den Bond van Christen-Socialisten. De voorzitter opende de vergadering met gebod en hel lezen van Ex. 34 vers 1—10. Spreker trok in zijn openingswoord parallel tusschen den tijd, waarover het voorgelezen© handelt en onzen tijd. Hij had hierbij vooral het oog op do coalitieherders, die geen goede herders zijn; vooral de heer Talma, die z. i. zijn democratisch jasje heeft uitgetrokken. De Bond is klein, maar sterk. Wij hehben veel te winnen zoo zei spreker het liberalisme ver dedigt een bijna geheel bresgesoho- ten veste; in de christelijke wereld waakt meer en meer op het sociale be- aan ons dat te leiden in socialis tische banen. Al nemen wij in aantal niet stark toe, de voorzitter constateerde met blijdschap, dat de Idee sterker wordt. Vandaar ook reactiemaatrege len. Een van deze maatregelen is nu broodroof. De voorzitter deelde mede, dat men het op 13 Mei te Rotterdam gewaagd heeft, Enka (mej. v. <h Vlies) ontslag te geven als onderwijzeres aan een Diaconieschol. De Voorx. protesteer de tegen deze aanranding van de grondwettelijke rechten en qualifi- c eerde het ontslag als oen daad van willekeur, die behoort te vallen onder de scherpte van elk crittach vermo gen. Van onze zijde ls al het moge lijke gedaan om het ontslag te voor komen, maar we konden het niet tegenhouden, zoo besloot spreker.. Op voorstel van Amsterdam werd ln een motie tegen het ontslag van „Enka" geprotesteerd.- Aangenomen werd de motfe, die de wenschelijkheld uitspreekt van het aanstellen van een bezoldigd propa gandist De jaarverslagen rda Beoretari» 9a petffiifigffieeJrtar fljn beWêdlgehd, is een langzame gezonde groei in de afdeelIngen, ook financieel. Hot voorstel Doetinchem tot stich ting van een boekenfonds wordt bij acclamatie aangenomen. Daarna had eene onderlinge spreking van het kiesrecht plaats. DR DOOD VAN KONING EDWARD. Naar gemeld wordt, zal Vrijdag a.s des morgens te 10 12 uur, ter gelegen heid van do bijzetting van het stof felijk overschot van Koning Edward, een plechtige dienst te Amsterdam plaats hebben in de Engelsche kerk. De Engelsche consul, mr. Churchill, heeft het consulaire corps te Amster dam, officieel uilgenoodigd dezen dienst in uniform te komen bijwonen. Ook te 's-Gravenhage zal Vrijdag morgen oen lijkdienst gehouden wor den. 't Hof zal vertegenwoordigers zenden. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het feestprogramma vermeldt o.a.. 26 Mei. Aankomst van het Konink lijk gezin. 27 Mei. Des morgens 9 uur. Auba de op den Dam van leerlingen van voracliillend© openbare en bijzondere lagere scholen te Amsterdam, onder leiding van den heetr H, J. den Her tog. Des namiddags 4 uur zangfhulde op den Dam, van Nederlandsche zang- voroenigingen onder leiding van den hcor Van 't Rruys. 29 Mei. Bezoek aan Art is. 30 Mei. In den voormiddag bezoek aan de Collectie-Drucker in het Rijks museum. Des namiddags historische optocht 1 1/2 uur aankomst van den optocht op den Dam. Des avonds algemeene illuminatie. Rijtoer van H. M. en Z. K. H. langs de algemeene illuminatie. 31 Mei. In den voormiddag bezoek aan de tentoonstelling in Arti. Des namiddags. Sportbetooging op het Museumterrein. Waterfeest op den AmsteL Des avonds. Waterfeest en vuur werk op den Amsiel. 1 Juni. In den namiddag te wafcr- lating van het s.s. „Prinses Juliana", op de werf der Nederlandsche scheeps- bouw-maatschappij. Des avonds. Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. 2 Juni. Vertrek van het Koninklijk gezin. HET ONDERZOEK DER ENQUèTE- COMMISSIE TE AMSTERDAM. Naar het llbld. verneemt is de heer A. W. Bos, directeur van Publieke Werken, bij besluit van B. en W. be last met de tijdelijke directie der Ge- moentelijke Elocliriciteitsw«rken. DE HOFVIJVERQUAESTIE TE 's-GRAVENHAGE. Zonder het optreden van de werk lieden van den staat af te wachten, is de gemeente begonnen de voorberei dende werken vootr de aanplemping van den Hofvijver weg te nemen, waartoe de rechtbank op korten ter mijn den staat het recht had gegeven. Nu is weer hot woord aan den staat, die, als opposant tegen de daad der gemeente, die bestond in een begin met het werk, den eisch tot eerbiedi ging van zijn beweerd eigendoms recht op den vijver bij den rechter moet aanbrengen. ONWEDER. Het hevige onweer, dat Zondag ge durende een paar uur boven het noor delijk deel van Friesland woedde, ver oorzaakte ten zuiden van Leeuwar den, in Goutum en Schenkenschans, vrij wat schade, doordat stukjes door schijnend ijs uit de lucht vielen, die vrij wat ruilen verbrijzelden. Maandaer heeft 't op verschillende plaatsen geonweerd. Te Steenwijk werden o. a. twee koeien door den bliksem gedood. ONGELUKKEN. Maandagavond is in de Haarlem merstraat te Amsterdam een 4-jairig meisje, dat de tramrails wilde steken, onder een tramwagen raakt. De wagen moest worden opge vijzeld, alvorens het kind kon wor den bevrijd. Ernstig verwond hoofd, armen en onderlijf werd het kind in het Binnengasthuis men. L. J. S. VAN KEMPEN. In don ouderdom van 72 jareïï Is te 'ft-Gravenhage overleden de heer L. J. S. van Kempen, oudste firmant van de bekende fabriek van zilverwerken enz. te Voorschoten, oud-lid van Tweede Kamer der Staten-Generaal voor 's-Gravenhage en oud-lid yan den Haagschen Gemeenteraad. NONVLINDERPLAAG. Men meklt, dat da non-vlinderplaag, die een paar jaren de bosschen in Zuidelijk Noord-Brabant teisterde, geheel als geweken beschouwd kan worden. Alleen ln de bosschen bij Alphen zijn nog eenige rupsen van nonvllndors gevonden. Noch in de bosschen bij Tilburg, noch in die om Breda werd één exemplaar aangetrof fen. EEN ONTSLACQUAESTIB 'Ged. Staten van Noord-Holland keurden goed. het Raadsbesluit der gemeente Koedijk, waarbij de onder wijzer Hassel Jongsma werd ontela- Hen krankzinnige. Te Medomblik is Zondag eon krank zinnige, die onder leiding van een verpleger naar de kerk was geweest, bij 't havenhoofd te water gesprongen. De man werd nog gered. .VEREENVOUDIGING DER SCHRIJFTAAL.. De' Vereeniging tot vereenvoudi ging van de schrijftaal hield te 's-Gra venhage een algemeene vergadering, die, bij verhindering van den voorzit ter dr. R. A. Kollewijn van Amster dam, werd geleid door den heer Mar-; celles Emants. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Valkhof Zwolle, was de belangrijkste gebeur tenis van het afgoloopen vereeaaigings- jaar de instelling van de Staatscom missie. Het aantal leden bedroeg op 1 Mei W9, 3787 en op 1 Mei 1910, 3973; er traden toe 464; 218 werden van de le denlijst afgevoerd, zoodat de vermeer dering 186 bedraagt Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. G. Talen en H. J. Enious gekozen de heeren W. G. van NouJiuys en prof. dr. D. C. Hesse- iing. Bepaling van tijd en plaats voor de volgende vergadering werden aan 't hoofdbestuur overgelaten. De veroc'iiiging hield dlaarna een openbare vergadering. In de eerste plaats sprak dir. R. A. Kollewijn over het adres van de let-1 terkundigexi tegen de vereenvoudig-; de spelling. Het adres der 70 letterkundigen, zei o.a. spr. slaat de voorstanders de wapens niet uit de hand. De onna- tuur van de Vries en te Winkel zal voortgaan opnieuw protesten uit te lokken. De adressanten zelf zijn aan de Vries en Te Winkel allerminst ge hecht; zij zeggen het met zooveel woorden, zij toonen het nog duidelij ker door hun daden. Er moet verbetering komen. En ook na het adres van de letterkundigen staat de overtuiging der voorstandera dat de vereeniging het doeJ dat zij voor h;uw ziet zal bereiken, vast als een rots, onwrikbaar, ongeschokt. De volgende spreker was de heer M. Victor Zwijscn, oud-rector van het colegio „Santo Tom as" op Curasao die sprak over „West-Indië" en de vereonvoudigde". Ten slotte sprak prof. Dr. E. C. Go- >e Molsbergen, hoogleoraar te Stel lenbosch over: „Zuid-Afrika en de Vereenvoudigde". Spreker eindigde aldus: „De Hol- landsch-sprekende Zuid-Afrikaners hebben, nu het Veroonigd Zuid-Afrika er over enkele weken zijn zal, hun taalstrijd gewonnen en zijn eenstem mig in vele opzichten overwinnaars, maar hun onderlinge spellingstrijd is nog verre van geëindigd. Zooals wo hier zijn weten we dat onze „Vereenvoudigde" het eens zal winnen, óók in België. Dan is het tijdstip er, als ten minste Nederland het nu op liet goede oogenblik met Zuid-Afrika eens wordt, dat de dirie zustere hand in hond zullen gaan. Nederland en Zuid-Afrika moeten het nu eens worden, willen we geen na tionaal verlies lijden. En dat dan heel spoedig de derde zuster, België, vol- gel Maar in goèn geval mag Zuid-Afri ka ais cultuurvolk verloren gaan voor Groot-Nederland. Voor die ramp be hoede ons de Staatscommissie!" De verschillende redevoeringen wer den inet groole instemming hoord. Persoverzicht DE STAKINGSBEWEGING EN DE POLITIE TE AMSTERDAM. 't Alg. Handelsblad schrijft in een hoofdartikel o. a Diezelfde mannen, die thans „on derkruiper" gescholden worden" en onder bescherming van p.olilie-agen- ten naar huis worden gebracht, heb ben wellicht zeiven vroeger mannen, die zich niet aan liet besluit van een vak vereeniging wilden onderwerpen, gepest, gepost en hinderlijk gevolgd. Het terrorisme van thans is een noodwendig gevolg van het terroris me van vroeger, is een sprekend be wijs van de stelling, dat het doel de middelen niet heiligt. Men moge het streven van de vak vereen iein gen waardeeren zooveel men wil, daarom een werkman, die niet met de vakver- eenizina- medee-mt te vervolgen en te molesleeren is een kwaad, een kwaad dat door de oogcnblikkelijke voordee- len er aan verbonden niet goed wordt gemaakt. Wellicht heeft dez* anorchistensta- king dit gevolg, dat tengzaam aan de overtuiging veld zal winnen, dat het systeem vail vrecsaanjaging a J s systeem door velen zal worden af- gekeurd, die er de nadeelen thans van ondervonden hebben. Wellicht zal worden ingezien, dat ook de vak- vcreeniging geen gewelddadige en oneerlijke middelen mag bezigen, geen middelen strijdig met de wet,'doch pioet trachten te groeien door de overtuiging in de noodzakelijkheid van haar kracht 011 macht steeds meer algemeen te maken. Een lezer schrijft aan 't ITbhl. o. a. Doet de overheid dit niet en gaat. zij steeds door met lankmoedigheid, welk© door deze anarchisten be schouw©. wordt als zwakheid en niet durven, auders niei, uan moet het den een of anderen dag toch uitloopen op een groote botsing. Ik ben veel op straat, en uit de gesprek ken, welke ik in den laatsten tijd vooral heb opgevangen, hooi i nicii, dat de ordelievende burgers net beu worden en algemeen ernstig ge wenscht wordl, (uitgezonderd na tuurlijk de socialisten) dat .ie overheid eindelijk gestreng tegen deze anar chistische beweging optreedt, unze politiemacht is daarto© met sterk ge noeg, zoodal men desnoods de militai re mucin er bij neemt imen vraagt, waarom cr geen 50 flinkt maréchaus sees te paard hier gedirigeerd wor den, welke meer uitrichten dan 200 agenten te voet). Het ophitsen te gen de politie in vergaderingen moet ook streng gestraft worden, en on middellijk den kop ingedrukt. Indien het bewezen is, dat arrestanten in de poiiliebureaux mishandeld worden, zoo moet hiertegen natuurlijk worden opgekomen, want dat mag niet, ech ter is het eene groote onwaar heid (zooals zulks door den heer Loopuit in ©en zijner bekende onware en overdreven voorstellingen beweerd werd) dat het optreden der polilie op straat getuigt van brutaal geweld, enz., enz. De algemeene klacht der burgerij is juist, dat d© politie meest al te laks optreedt. Ho© moet 'L over een paar weken» gaan als de Koningin hier komt,' dan is 't grootste gedeelte der polilie noodig voor den dienst der Koningin. Dan wordt er toch ook gewerkt, zij 't minder, maar zullen de werkwilligen niet voldoende beschermd kunnen worden wegens gebrek aan politie, zoodat men dan fraaie tooneelen zal beleven. Vele bezadigde Amsterdam mers zien de eerstvolgende weken met bezorgoheid te gemoei, men vraagt zich zelfs af, o f de Koningin met 't jonge Prinsesje wel hier zullen ko men, zooais de toestand nu is. Uit de Arbeiderswereld KOLONIEHUIS „ZWARTENDIJK". Naar gemeld wordt, is door het hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap voor Kinderlierstellings- en Vacantiekolonies besloten, om het nieuwe Koloniehuis, dat te Egmond aan Zee naast „Kerdijk" gebouwd wordt, den naam „Zwartendijk" te geven. Dit is dan bedoeld als hulde aan de nagedachtenis van den be kenden Rotterdammer, Zwartendijk, die zooveel gedaan heeft voor de pro paganda der vacantiekolonies. De naam „Ter wille van 't Kind" zal te vens aan dit Koloniehuis verbonden blijven, doch de wijze waarop moet voor het damescomité een verrassing blijven. VRIJZINNIGE PROPAGANDA- VEREENIGINGEN. De „Bond van vrijzinnige propa- ganda-vereenigingen" lieoft te Utrecht een ©en vergadering gehouden. D© voorzitter, de heer J. H. J. Vos uit Amsterdam, hield een korte ope ningsrede, om te betoogen, dat de be weging een noodzakelijkheid is, en om te wijzen op 't belang der aan staand© verkiezingen. De heer A. Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer, word tot eerelid be- noemcL Bij den bond zijn thans aangesloten 54 vereenigingen met totaal onge veer 2900 léden. Het bondsbestuur werd als volgt saamgesteld J. H. J. Vos te Amster dam, voorzitter A. Ekering te 's-Gra venhage, secretarisP. C. Bent te Amsterdam, penningmeester H. W. de Graaff te Haarlem, secretaris van de jonge vrijzinnige propagandaclub „Haarlem", C. van Hoefwijck Jr. te Rotterdam, J. A. Lotgering te Meppel en J. v. d. Sanden te Bergentheim. Onze stadgenooten, de heeren A. H. Fikkert, M. J. Salverda en A. Jonker Azn., werden tot leden der kascom- missle benoemd, de laatste werd te vens benoemd in de commissie voor de herziening der statuten. DE STRDD us DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Op de verschillende werken waar in den loop der vorige week de ar beid werd hervat, zijn ook Dinsdag ochtend de werkwilligen weder aan het werk gegaan, zelfs in grooter aantal. Er zijn ook weder een aantal metselaars van buiten komen werken. Zoo een tiental uit Amersfoort en een gelijk aantal uit Bussum. HET CONFLICT lN DE BOUWVAK KEN TE AMSTERDAM. Maandag zijn er twee mannen aan gehouden, verdacht van mishande ling van een werkwillige en van op ruiing. GESCHIL OM EEN ARBEIDSCON TRACT. Te Tilbur gheeft de drukkersfirma Bijvoet—Mutsaers Zaterdag-avond geheel haar personeel ontslagen, om dat de onderteekening van een door de firma aangeboden arbeidscontract,' werd geweigerd. Do werklieden wil den geen genoegen nemen met het in dat contract neergelegd toonstelsel. DE UITSLUITING BIJ DE FIRMA PHILIPS en Co. TE EINDHOVEN. Naar aanleiding dat door deze fir< ma ongeveer 300 arbeiders en arbeid sters wegens hun lidmaatschap van' eene Katholieke organisatie zijn or straat gezet, werd den 2en Pinkster' dag onder alle Missen ln alle kerkeif van Eindhoven en ver in den omtrek liggende gemeenten een protest van' den preekstoel af voorgelezen, zoa schrijft de Maasbode. CHRISTELIJK-NATIONAAL VAK VERBOND. De Vakvereonigingscuraus van hel Christelijk-Nationaal Vakverbond i4 te Uhrecht voortgezet. De heer L. F. van Wageningen, uif Haarlem, sprak over de propaganda voor de Christelijke vakbeweging erf het rexiigeeren van de organen der Christelijke vakpers. De heer G. Baas Kzn., uit Zaandam/ sprak over de noodzakelijkheid va» het fondsenstelsel in de vakorganJsa) tie.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6