Onze Laclihoek EEN VOORUITSTREVEND TIJD SCHRIFT, lil oon advertentie lezen we: „De Nieuwe Gids", mede nieuwe serie 'van „De XXIIe EEUW".., Een nieuwe serie van „De twee- ie 11-t w 1 n 11 g s t e e e u w," dat is 'n hyper-modern tijdschrift! EEN ONGEWENSCHTE ZETFOUT. Een uitgever in een onzer kust plaatsen goeft boekjes uit ten bate jyon de bloedverwanten van veronge lukte zeelieden. De boekjes loopen goed en er worden flinke bedragen ge ïnd. In hot strooibiljet, dat de resultaten Vermeldt heet het echter: „Vandaar onze groote dankbaar heid, die in de allereerste plaats komt van de menschen zelf, die nu... onverzorgd van deze gelden /net hunne gezinnen kunnen leven." Dat „onverzorgd" in plaats „,onbo- rorgd" veroorzaakt zeker een zeer on gewild effect VOOR DAMES. Man (in den schouwburg tot zijn Vrouw) Ik hoop, dat je ook opge merkt hebt, beste, dat er tusschen het eerste en tweede bedrijf vier jaar ver- loopen zijn, en dat de actrice, die Voor hertogin speelde, hetzelfde cos- 'tuum bleef dragen. Je kunt dat voor beeld dus gerust volgen 1 Stadsnieuws 'Hinderwet B. en W. doen weten, dat op alle werkdagen van 9 tot 2 uur tot 31 Mei, 'e namiddags te 11/4 uur, ter ge meente-secretarie (7de afdeeling) ter Inzage liggen verzoekschriften met (bijlagen van le. J. P. Boogaard, om vergunning lal oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van bleekwater in het perceel aan het Spaarne no. 97 So. D. Meereboer, om vergunning tot oprichting van een koek- en ban ketbakkerij in het perceel aan de Ge dempt© Oude Gracht no. 97 3e. J. E. A. Kaub en A. Bierboom, bm vergunning tot oprichting van een werkplaats voor machinale hout bewerking, waarbij als beweegkracht wn electromotor van drie P.K. zal worden gebezigd, in het perceel aan de Esscnstraat no. 27. Op 31 Mei, des namiddags te 11/4 Uur, kunnen op het Raadhuis bezwa ren tegen deze oprichtingen worden ingebracht PHOTO- EN LITHOGRAPHISCHE INRICHTING „DE TULP". De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap Haarlem- BChe Photo- en Lithographische In richting „De Tulp" De vennootschap heeft ten doel het drukken en uitgeven van, en handel 'drijven in alls wat op het gebied van photographie, boek- en steendruk, et sen en graveeren betrekking heeft, een en ander in den ruimsten zin des Xvoords. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 90.000, verdeeld in 90 aan- deelen van 1000 ieder, waarvan er 18 zijn geplaatst en volgestort. FABRIEK VAN OPRECHTE HAAR LEMMEROLIE, VOORHEEN CLAES TILLY. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de (naamlooze vennootschap Fabriek van Oprechte Haarlemmerolie voor heen Claes Tilly, te Haarlem. Zij stelt zich ten doel het vervaar digen en in den handel brengen van Haarlemmerolie en aanverwante ar tikelen en is eene voortzetting der za ken, zooals deze vroeger door den eersten comparant onder den naam J. G. Erdtsieck firma Claes Tilly zijn gedreven. Het kapitaal der vennootschap be draagt 1GV.ÖO0, verdeeld in 200 aan deden van 500 elk, genummerd 1 tot en met 200. Uit de Omstreken VOLKSWEERBAARHEID. A.s. Zaterdag zal door de vereeni- ging Volksweerbaarheid en Bloemen- daal Commando een velddienstoefe ning gehouden worden in de richting Vogelenzang. De leden zullen daartoe te 8 uur nam. aantreden aan het Sta tlon Overveen. Bij de oefening wordt van losse patronen gebruik gemaakt. Binnenland PRINSES JULIANA'.- Do „Tel." schrijft Prinses Juliana geniet, hoe klein en jeugdig zij ook is, de hooge eer, een der ineest besprokenen in den lande te zijn. Te harer eere worden liederen uit volle borst uitgezongen ihuar nuttin prijkt in vlaggen en wim pels en wapenschildennaar haar worden tal van artikelen genoemd. Kortom haar naam is dagelijks schier op teders lippen. En toch.... over het algemeen weet men niets meer van haar, dan dat zij een flink „uit de kluiten gewassen", vroolijk en snoe zig koningskind is. Uit haar „intie me leven" weet men zoo goed als niets, terwijl het koningslievend pu bliek daar toch het meeste belang in Btelt, omdat men een kind eerst dan goixi kan beoordeelen, ais men zijn gedragingen kent in den huiselijken Kring. Nu is het ons gelukt, daar iets meer van te weten ie komen, en wij twijfelen niet. of velen onzer lezers, en in het bijzonder onzer lezeressen, zullen zich daarover verblijden. Pri ruses Juliana doet zich telkens meer kennen als een verstandig kind je, dat vol guitigheidjes zit Op niets is ze meer gesteld dan op een rijtoer- tje mot haar Mama. Dan stralen haar oogjes van pret en onophoude lijk wuift ze met haar kleine, poezele handjes naar de menschen, terwijl ze xoept dag-dag 1 Maar dikwijle begint haar de druk te to vervelen en dan roept ze boos, heel vlug achter elkaar „dag, dag, dag, dag 1" Vooral menschen. die op jèenigszins bijzondere wijze zijn aan gekleed, trekken lioar aandacht. Zoo passeerde onlangs in Apeldoorn een slager in zijn witte ambtscostuum, het Koninklijk rijtuig, waarin do Prinses een toertje maakte. Nauwe lijks kreeg het Prinsesje den slager in hot oog, of zij was niet meer te houden. Zij werkte zich los uit de ar men van haar verzorgster, boog zich over den rand van het portier en oogde den slager zoo lang na, tot hij uit het gezicht verdwenen was. Meestal is het Prinsesje 's avonds erg vermoeid en ze Fgt nauwelijks in haar bedje of zij slaapt Toch mocht haar vroegere verpleegster niet van baar bedje weggaan, voor zij in slaap was, want de Koningin zeide telkens, dat het Prinsesje geen verdriet mocht hebben. „Als het Prinsesje verdrietig is", zeide de Koningin, „dan hoor Ik bij baar." Den laatst en dag, dat zuster Den Haan Juliana verzorgde, zeide de Ko ningin „nu zal het Prinsesje van avond wel verdrietig zijn, Ik zal dus maar niet aan het diner deelnemen." Of ze inderdaad verdrietig is geweest dien avond, weten wij niet te vertel len, maar zeker is, dat zij erg op zuster Den Haan was gesteld. Vooral had zij veel pret, als de zuster haar langs de stoelen leerde loopen, dan kraaide zo van pleizier en wist ze van geen vermoeidheid. Voorts verzekerde onze zegsman, dat de Prinses verbazend op den Prins gelijkt enfin, dat zal straks wel van de nieuwe foto's blijken. DE EERSTE KAMER maakte gisteren weder haar opwach ting op het Binnenhof. De Voorzitter had eenigermate de rol to vervullen van de klok uit Schil lers beroemd lied: de levenden cup te roepen, de diooden te betreuren. De levenden die werden binnenge roepen, waren de hoeren Van Har- denbroek en Van Staxkenborgh, nieu we leden der Kamer, die na eedsof legging zitting namen. De dooden die in passende bewoor dingen worden betreurd, waren Ko ning Edward en het overleden lid der Kamer jhr. mr. Van Asch van Wijck. De Minister van Buitenlandse be Za ken. ook zijnerzijds hulde brengend aan Koning Edwards nagedachtenis, betoofdo de tolk der Kamer te zijn bij de Engelsche Regeeiring. De mededeeling van het ontslag van minister Nelissen gaf den Voor zitter aanleiding de hoop uit te spre ken, dat het hem gegeven mocht zijn spodig weder zijn talenten aan de zaak de3 lands te mogen en kunnen wijden. De nota-Van Heeckeren werd ter inzage van de leden gelegd. Hedenochtend vergadert de Kamer ten 10 uur om enkele kleine ontwer pen af te doen. DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De Ilaagsche correspondent van het „Hbid." schrijft De heer Van Bylandt machtigde mij, het bericht in het „Nieuwsblad van liet Noorden", omtrent zijn voor nemen tot aftreden na dit zittings jaar, tegen te spreken. Hij heeft ter stond bij zijn aanvankelijke bereid verklaring tot aanvaarding van het presidium zich voorbehouden om tus schen tijds af te treden, als hij zou zien, dat de taak hem te zwaar was, eu het is ook waar, dat zijn gezond heidstoestand soms wat te wenschen laat. Maar in den laatsten tijd heb ben zich geen nieuwe omstandighe den voorgedaan, die op zijn aanblij ven van invloed zouden kunnen zijn, zoodat er geen reden is om thans meer dan vroeger over de mogelijk heid van een presidentswisseling te spreken. DE GEARRESTEERDE JOURNA LIST. In zake de zooveel opzien verwekt hebbende arrestatie van den Haag- sclien journalist, den heer Van Raal- te, tijdens de vervulling zijner func tie bij Roosevelt's aankomst, op last van den politie-mspecteur Van Ros sen, verneemt het „Hbid.", dat de waarnemend burgemeester, als hoofd der politie, het rapport der politie om trent het door hem gelaste onderzoek heeft ontvangen. Uit de verklaringen van den In specteur zou blijken, dat hij niet meer heeft volgehouden, dat de jour nalist, voor hem staande, hem een slag in het gezicht heeft gegeven, maar nu zou beweren, dat hij, den trap van het perron afgaande, met een opdringende menigte achter zich, een slag in zijn nek zou hebben ge voeld, waarvan hij den heer Van Raalte verdacht en hem daarom liet opbrengen. VENEZUELA EN NEDERLAND. De presidentieels boodschap van het thans te Caracas vergaderde Congres bespreekt ook de betrekking van Ve nezuela tot Nederland. Zeer diploma tiek heet het „Door de omstandigheid, dat -het Congres verleden jaaT het Protocol van Den Haag, van 19 April 1909, niet erkende, heeft de Regeering der Ne derlanden het beschouwd, dat hare diplomatieke betrekkingen met Vene zuela zich in denzeifden staat van schorsing bevinden, als zij waren op gein e leien datum. De Vertegenwoordi ger der Republiek in Den Haag doet zijn uBersten best om tot een overeen, komst te geraken, welke voert tot het gewonschte herstel der politieke be trekking tusschen beide volken, en alles doet hopen, dat men naar ge noegen zal kunnen slagen dat doel te bereiken." TREINBOTSING. Door verkeerden wisselstand liep de trein uit Terborg te Varseveld op den stilstaanden trein van Dinks- perio. Een der wagen3 van den Terborg- schen trein kantelde, waardoor een der inzittenden vrij ernstig aan den arm gewond werd. Overigens kwamen geen persoonlij ke ongelukken voor. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, In de gistermiddag te Amsterdam voortgezette vergadering werden de verschillende euhkidlc-vóbrrtcllen' be handeld en goedgekeurd. Hierna kwamen aan de orde de nieuwe voorstellen van het Hoofdbe stuur. Hot eerste luidde: het H. B. te mach tigen een herziene en vermeerderdo uitgave van het Nederlandsch Volks liederenboek te bezorgen, en daarvoor een bedrag van 2200 beschikbaar te stollen. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Hot II. B. stelde voor: le. het hoofdbestuur te machtigen, aan elk der beide algemeene verga deringen van 1911 en 1912 te verbin den een samenkomst, de eene van be stuurders van departementale volks bibliotheken, de andere van bestuur ders van departementale bewaar scholen, en daarbij de keuze van de prioriteit aan het hoofdbestuur te laten; 2e. voor bedoelde samenkomst in 1911, beschikbaar te stellen een be drag van 1000. Zonder stemming goedgekeurd.. Ilet H. B. stelde voor: le. het hoofdbestuur te machtigen, op zijnerzijds vast te stellen voor waarden, geldelijken steun te verloe nen aan departementen, welke in hun kring de huisvlijt wenschen te bevorderen; 2e. voor dat doel in 1910— 11 beschikbaar te stellen een bedrag van 1 500. Aldus besloten. Schoonhoven stelde voor: do algemeene vergadering verzoekt het hoofdbestuur, oen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een Teizende bioscoop te exploiteeren, in dien zin, dat overal waar zulks in Nederland mogelijk is, loerrijke films vertoond worden. Op voorstel van het H. B. wordt be sloten der Vereeniging voor Lichtbeel den, die gesubsidieerd wordt, te vra gen of zij een reizende bioscoop wil exploiteeren. Zoo niet, dan zal het H. B. de volgende vergadering met een voorstel komen. Voorstel-Rotterdam: „De algemee ne vergadering stelle voor de Nat. V. v. d. volkszang een bedrag be schikbaar van 200, ter tegemoetko ming in de kosten, oni aan de harmo nie -en fanfarekorpsen in ons land de partituur met de benoodigde par tijen te verstrekken van enkele der voornaamste volksliederen." Het voor stel werd met applaus aangenomen. Na enkele mededeelingen van huis- houdel ijken aard werd de vergade ring, na een woord van hulde aan de presidente, gesloten. BRAND EN ONWEDER. Te Paterswolde is de boerenbehuï- zing van R. Mulder afgebrand, drie koeien, drie kalveren en een zeug met tien biggen kwamen in de vlammen om. De eigenaar heeft zich erg aan gelaat en handen gebrand, zoodat di rect geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Alle9 wa,s verzekerd. Omtrent de oorzaak verkeert men ge heel in het onzekere. To Oudega (Friesland) is de boe- renbehuizinge, bewoond door H. B. Douma, door den bliksem getroffen, en geheel afgebrand. Weinig of niets van den inboedel werd gered. Dinsdag zijn in de rijkswerkin richtingen te Veenhuizen drie ver pleegden door den bliksem doodelijk getroffentwee werden zwaar ge wond. ONGELUKKEN. Te Rumpt (gem. Deil) had het eenig 4-jarig dochtertje vsq G. S. het ongeluk al speleude onder een rolhlok te geraken, dat achter een wagen ge bonden was. Het ongelukkige kind bleef op de plaats dooi ONVOORZICHTIG. Te Oude-Pekela werd een bruiloft gevierd, waarbij als gewoonlijk werd geschoten. Men vulde een metalen pijp met kruit en hield daarbij een lucifer. Met een geweldigen knal vlo gen de stukken der buis alle kanten heen, waarbij het zoontje van den machinist Van Dijk zóódanig in het aangezicht werd gekwetst, dat het kind onmiddellijk naar Groningen moest worden vervoerd.- EEN EIGENAARDIG GEVAL, Do Dordt. Ct schrijft: Een stadgenoot, de heer V., is die vorige week gehuwd en maakte een huwelijksreisje naar BeLgië. Zaterdag middag vervoegde zich aan zijne wo ning een brievenbesteller met een expresse bestelling, die door z'n schoonvader in ontvangst iwerd .ge nomen. De expresse bestelling bleek te be staan uit een met grauw papier om wikkeld pakje onder kruisband, doch zonder adres, benevens een aan den beer V. geadresseerden brief uit Din- teloord, welke op eene leverantie be trekking bleek te hebben. Toen het grauwe papier van het pakje werd afgetrokken, kwam weer ander pa pier zichtbaar, waarop lakken waren aangebracht en het opschrift: „Aan de Nederlandsohe Bank te Amster dam." De heer D. dacht met een grap je te doen te hebben en kwam tot de gissing, dat het pakje een cadeau voor de jonggehuwden zou bevatten. Derhalve werd het zonder mear opge borgen. Zondagavond, toen de heer V. met zijn vrouw waren thuisgekomen werd hun het pakjo ter hand gesteld. Het werd verder geopend en nu bleek do inhoud voor een huwelijiksge- schenk van wat te rijken aard te zijn, namelijk Spaansche, Portugoesche, Mexicaansohe, Russische effecten en' Obligaties van de stad Veendam, tot een gezamenlijke waarde van ruim f 100.000. Bij nadere beschouwing ble k'ófl 'do iakstempols den haam të dró gen van een bankier te Steenbergen. Vermoedelijk hoeft bij do verzen ding een vergissing plaats gehad. Do politie heeft de zaak in onder zool:. Wanneer doze bestelling niet Sm handen van strikt eerlijke menschen gekomen was, zou de verdwijning der effecten stellig moeilijk te verkla ren zijn geweest. ONTSLAG IN MASSA". Men meldt nog uit Eindhoven Dinsdagmorgen hebben de meisjes, die Zaterdag geteekend hebben, aan den patroon hekend gemaakt, dat zij zich terugtrokken, zoodat zij ook zijn uitgesloten. De uitsluiting omvat thans een 500-tal meisjes, allen lid van den R. K. Volksbond. VERDRONKEN. Een 22-jarig jongeling uit de ge meente Havelte. die Pinkster-Maan dag den wedstrijd voor muziekkorp sen te Steen wijk had bijgewoond, keerde *s avonds 10 uur per rijwiel huiswaarts. Bij 't passeeren der brug over de Smildervaart, reed hij te wa ter en verdronk. Even later haalde men zijn lijk op. Kerk en School R.-K. KERK. Te Medomblik is overleden pastoor W. C. Boers, ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-exomen in de Wis- en Natuur kunde do heer J. de IIuilu. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in plant- en dierkunde op proefschrift „Kerndoeling en synapsis bij spinacia oleracea" de heer PU. J. Stomps, geb. te Amsterdamtot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „Over oppervlakken, waarvan de asympto- tischo lijnen door quadraturen kun nen worden bepaald", de heer J. Bruin, geboren te Nieuwolda. Groningen. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift „De meetkundige plaats der keerpunten in een drievoudig onein dig lineair stelsel van krommen van den derden graad door zes bestaan bare basispunten", de heer H. H. Nie sen, geboren te Groningen, thans leeraaj te Haarlem. De promotie van den heer EL H. Niesen tot doctor in de wis- en na tuurkunde geschiedde cum laude. Utrecht Geslaagd voor Semi-arts de heer W. van W ermeskerken. CHRISTELIJKE ONDERWUZERS- (ESSEN). De Dinsdag te Apeldoorn gehouden vergadering van de Christelijke Ver eeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en Overzee- sche Bezittingen werd geleid door den heer J. C. Wirtz van Winscho ten. In behandeling kwam o.a. een mo tie van het hoofdbestuur, luidende: „De algemeene vergadering keurt de deelneming van het II. B. aan de ge meenschappelijke salarisactie goed, machtigt het hoofdbestuur deze actie voort te zetten en spreekt den wensch uit, dat van den arbeid van het sala ris-comité geregeld verslag wordt uit gebracht in het Correspondentie blad." De motie word na veel discussie aangenomen. Van veel kanten vond zij bestrijding, omdat men geen actie in den zin van loon- en vakactie wil de, geen gemeenscliappelijke actie ook en voorts de beweging, mede onder dit bevriend Ministerie, ontijdig vond. Woensdagmorgen werd aan de Ko ningin en de Prinses hulde gebracht door een défilé. Daaraan namen ruim 500 leden deel. De Koningin was met de Prinses en gevolg In de Oranjerie. Nadat twee coupletten van het „Wilhelmus" waren gezongen en voor de Vorstelijke personen was gedefi leerd, onderhield II. M. zich eenige oogenblikken met de leden van het hoofdbestuur, die H. M. zich had doen voorstellen, en verzocht hun haar dank aan de verdere aanwezigen voor deze hulde te willen overbren gen. De voorzitter, de heer Wirtz, hield eon korte toespraak. Daarna werd H. M. doccr allen toe gezongen en deze hulde gold niet hot minst de kleine Pirinses het bekende psalmvers: „De Heer zal U steeds gadeslaan." In de voortgezette vergadering was het eerste belangrijke punt, dat aan de orde kwam, het bestuursvoorstel, om het vereenigingsorgaan van 1 Sep tember a.8. af wekelijks te laten ver schijnen als een Schoolblad voor het Cbr. Onderwijs. De hcofdbestuursmolie werd aange nomen met 650 tegen 242 stemmen. Hot orgaan blijft voorloopig ongewij zigd. Referaten werden gehouden door de heeren F. Eringa van Am sterdam, over „Herhalingsonderwijs", en den vice-voorzitter K. Brants van Rotterdam, over „De 7-jarige lagere school". Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAML- We lezen in het Hbid.: Woensdag is de man, die" verdacht wordt van mishandeling van een werkwillige, van het bureau Reyer Auslostraat, waarheen hij Maandag wer dovergebracht, voor den officier van justitie geleid1. Omtrent de mis handeling vernemen wij nader nog het volgende: Zaterdagmorgen werd 'n werkwillig», die zich zonder politie- gelelde naar zijn werk begaf, op den hoek van .Kinkerstraaten Nicolaas Beelsslraót staande gehouden' 'dóór' een hem bekend uitgesloten metse laar. Volgens den werkwillige is hij toen door eon ander voor „onderkrui per" uitgescholden, in de borst gegre pen, gestompt en in de rechterhand gebeten. Om zich te verweren greep de werkwillige zijn tegenstander vast en rukte hem de dos af, die als stuk van overtuiging bij de politie werd gedeponeerd. Ten slotte werd de mis handelde door omstanders ontzet. De aangehoudene lieweert, dat de werk willige het eerst begonnen is. ARBEIDSCONTRACT. Het Zaterdagavond ontslagen per soneel der firma Bijvoet—Mutsaers, te Tilburg, is ln het besluit om het arbeidscontract niet to onderteeke nen, niet solidair gebleven, daar een zevental hunner daartoe zijn overge gaan en het werk ln de drukkerij heb ben hervat. De overigen hebben den ganschen dag post gehouden hij de drukkerij. INGEZONDEN Van Sngezondon stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Spaarndam, 17 Mel 1910. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij naar aanleiding van wat in uw blad van Dinsdag 17 Mei voorkwam onder „Staatspensionnee- ring" betreffende „de" Spaarndam- sclve meeting-gangers naar Zaandam, het volgende op to merken. „Z ij gedroegen zich (nl. die Spaarn- dammers 1) als onwaardige meeting- gangers" lezen we. „Zij" is dat allen Dat kan toch uw verslaggever niet bedoolen, waar wij naar waar heid verklaren en erkennen, dat van de 79 (zegge negen en zeventig) per sonen, die van hier medé gingen, er zich wellicht een tiental wat luid ruchtig gedroegen niet alleen, maar ook tot onze spijt en ergernis het optrekken naar de meeting vrijwel als een feestje beschouwden, waarbij natuurlijk ook wat moest wor den gedronken. Doch bepaald dronken was er bij aankomst te Spaarndam niet één. De partijgangers van den „Bond voor Staatspensionneering" zijn nu een maal niet alien geheel-onthouders, al was dit wenschelijk Dan dient vermeld, dat vóór het aan boord gaan, de meetinggangers degelijk zijn vermaand, om zich waardig te gedragen; zóó, dat ieder zich verantwoordelijk moest ge voelen voor wat hij dien dag deed, d. w. i. hoe hij zich gedroeg. Onze afdeeling, sinds korten tijd geklommen van pl. min. 50 op veel meer dan 10 0 leden, had zich be ijverd, flink voor den dag te komen. Zij toonde dat, door in zoo'n grooten getale mee op te trekken onder een nieuwe, eigen banier en door het in- studeeren van een paar propaganda liederen. Hiervoor ontving hot be stuur onzer afd. bij monde van den heer Wentholt o. a. een woord van lof op het terrein te Zaandam. Dit een en ander in overweging ne mende is het dubbel jammer, dat in bovenbedoeld bericht (of verslag) den Spaariidainmers zoo'n vrijwel onver diende bittere pil te slikken worut ge geven. Want weet uw verslaggever wel zeker, dat de luidruchtigen (om maar een zacht woord te gebruiken) dus dat 10-tal bondsleden waren En al waren 't er 40 geweest, weet hij dan wel, dat hij door zijn smalende opmerking óók raakt die 40 anderen, die in vollen ernst en om der zaak wille zich waardig gedruegen Is mijnheer de berichtgever door de fout van enkelen eeuer groote af deeling onder het groote publiek dus ook onder het oog onzer tegen standers te brengen, met zijn be richt werkzaam geweest in het be lang der goede zaak. die wij voor staan Wij zijn zoo vrij, hem den raad te geven, zich oen ander maal eens wat te bedenken. Het eaat onder de groote menschen dikwijls als bij de kinderen, en het spreekwoord „wie kaatst, moet den bal verwachten" dringt ons tot de vraag Had de Afd. Haarlem dan geen fout? Waarom waren er, niettegenstanndo de desbetreffende vermelding op de toegangskaarten, toch zooveel kinderen aan boord'? En dan vooral waarom zorgde de Afd. Haarlem er niet voor, dat er geen drank kón worden ge kocht aan boord? Daarvoor had o. L de afd. Haarlem in de eer ste plaats moeten zorgen en in de allereerste plaats de geheel-onthou ders in die afdeeling. Zie, mijnheer de Redacteur 1 Dit moest ons van 't hart, waar onze bloeiende afdeeling vrij grof werd beleedigd. U begrijpt, dat er tot dien bloei hard is gewerkt moeten worden en dat, waar een zusterafdee- üng hier in de buurt hij monde van een barer lcden ons verzocht om s a- men werking bij volgende gelegen heden en onze propaganda prees, dat het daar dubbel onaangenaam aan doet te worden hard gevallen over een fout van enkelen onzer. Het geldt hier de eer van onzo geheele afdee ling. Onze afdeeling bestaat (en dat vinden wij gelukkig) grootendec-is uit jong volk en de jongelui van een min of meer ontwakend dorp (ten opzichte der Staatspensionneering dan I) gedragen zich wel eens een wei nig anders dan de leden eener orga nisatie uit do stad. Met vriendelij kén dank voor de plaatsing. Namens het bestuur der afd. Spaarndam van den Bond yoor Staats pensionneering, P. G. ROZA, Voorzitter. Onze verslaggever heeft met on waardige meeting-gangers bedoeld een groep jongelui, die met anderen in Spaarndam aan boord zijn geko men en daar ook weeir aan wal zijn gegaan.- Uit het feit, dat zij zich toen achter het vaandel der afdeeling Spaarndam hebben geschaard, heeft hij opgemaakt dat zij leden dier af deeling waren. Deze groep wekte door haar gedrag tijdens de thuisreis niet alleen z ij n ergernis op, maar verschoidene an deren aan boord, voorstand eis vaiï Stautspensionncoring, hebben zich in zeer afkeurenden zin over bovenge noemde groep tegenover onzen be richtgever uitgelaten. Toen de bewue- te jongelui in Spaarndam waren afge stapt, was de aangename stemming aan boord weergekeerd. Onzo berichtgever die den tocht naar Zaandam gezellig en gemoede lijk noemt, heeft a's nauwgezet ver slaggever gemeen dóók te moeten ver melden, wat minder mooi was en in den vervolge dus wel zal kunnen worden vermeden. REDACTIE, Vervolg Gemeenteraad Afwezig do heeren ThieJ, Smit erf Spoor. De VOORZITTER deelt mee: A. dut zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een verzoekschrift van J. J. 'A. ten I-Ioute de Lange betreffende zij nen aanslag in de plaatselijke directe belasting; 2e. do begrooting voor 1911 betref fende de Huiszittende Armen en het St-ad-Armen- en Ziekenhuis. B. Dat zijn ingekomen: lo. het verslag over 1909 betreffen de den toestand, van het Middelbaar Onderwijs; 2o. het verslag en de rekening en verantwoording over 1909/1910 betref fende den tuinbouw-wintorcursus; 3e. een amendoment van den heer E. II. Krelage op de ontwerp-verorde ning op het Museum. (Te behandelen bij punt 2 van den oproepingsbrief). 4e. een verzoekschrift van A. de Haan, aannemer van den bouw van het Openbaar Slachthuis, betreffende vergoeding van bij de uitvoering van dien bouw goleden schade. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). C. dai door den Commissaris der Koningin in de proviuc;e Noord-Hol land is benoemd tot buitengewoon ge meente-veldwachter, G. F. Weber, klerk bij de politie; d. dat B. en W. voorstellen om, in afwijking van de verordening, bepa lende de uren waarop de Burgerlijke Stand voor het publiek zal zijn ge opend, te bepalen, dat bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koning in en Z. It. H. den Prins der Neder landen aan deze gemeente op 26 Mei a.s. het bureau van den Burgerlijken Stand voor het publiek zal zijn ge opend van 9—11 uur des voormid dags; E. dat is ingekomen een schrijven, van Gedeputeerde Staten der provin cie Noord-IIoliaiid, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbe sluit van 20 April j.l. no. 17 tot be schikbaarstelling van lokalen in den Doelen. (Vervolg discussie over punt 2 Mu seum-verordening). Art. 6. De heer SCHKEUDERS vraagt in lichting onureut don termijn van S dagen, waarbinnen de Directeur een opgaaf doet vuu aanwinsten. De heer VAN STY RUM wil niet le zen „binnen 8 dagen", maar „onver wijld". De heer LOOSJES merkt op, dat de Directeur een lijst houdt, van de aan winsten. Die lijst wordt nu elke 8 da gen aun B. en W. overgelegd. De heer VAN STYRUM wist niet, dat er zooveel mutatie was in 't Mu seum en dat er uit- en ingedragen wordt als bij een Bank van Leening. Spr. dient daarom een amendement In, om de woorden „binnen 8 dagen" te vervangen door „onverwijld". De VOORZITTER merkt op, dat die woorden overgenomen zijn uit de oude verordening. Het amendement-V an Styrum wordt aangenomen zonder stemming. Art. 8 wordt aangenomen. Art. 9 luidt„In overleg met de commissie van toezicht is de direc teur belast met het ophangen der schilderijen". De heer Van Lynden wi Idit artikel laten luiden „In over leg met do commissie van toezicht re- geit do directeur de piantsing der schilderijen en andere voorwerpen." De VOORZITTER deelt mee, dat B, en W. het amendement van den lieer Van Lynden overnemen. Het gewijzigde artikel wordt aange nomen. Art. 10. Do lieer VAN STYRUM stelt voor artikel 10 te laten vervallen, daar het Gemeentebestuur en niet de Museum- coiuinissie geschenken te aanvaarden heeft, Het Museum is geen Rechtsper soon. De heer LOOSJES merkt op, dat men enkel aan de Commissie wil vra gen, of zii liet aangebodene geschikt acht voor 't Museum. De lieer SEIGNETTE ondersteunt 't denkbeeïd van den heer Van Styrum, maar wil 't bezwaar ondervangen door een redactie-wijziging. De heer VAN STYRUM is 't met dit laatste niet eens. Hij acht de mee ning van den heer Loosjes gevaar lijk. Want dan besluit de Raad eerst tot aanvaarding en dan kan de Com missie nog weigeren. De heer MIDDELKOOP stelt voor, te bepalen, dat eerst bet advies der Commissie wordt ingewonnen, vóór de Raad over de aanvaarding be slist. Den VOORZITTER Is de zaak niet duidelijk. Hij meent, dat art. 10 wel aangenomen kan worden. Do heer SEIGNETTE stelt nu een redactie-wijziging voor, waardoor ge lezen wordt, dat de geschenken ge schieden „aan de Gemeente ten behoo ve van het Museum". Dit amendement wordt met alge meene stemmen aangenomen. Art. 10 wordt nu aangenomen met!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6