Naaml. Venn. Modelboerderij BRONSTEE. FORT-STEUR v GRONDBORINGEN v mam De Schoenmakerij van L. J. A. MOLHOEK, Frans Halsstraat 37, m levert U SCHOENEN en LAARZEN met hydraulisch geperst Leder en Canvas Zolen en reparatie derzelve.Aanbevelend, L. J. A. MOLHOEK. LANGE rVEERSTRAATT 32 Berlitz-Methode. N. V. Bronwaterfabriek „Holland" A'dam GEBROEDERS STEUR, Wijnhandelaren, MAASSLUIS FORTGENS9 ËVSeubelmagazijn, als vanzelf de oplossing van dit raad sel. Spr. betoogt dan dat de aannemer was een werkzaam en fatsoenlijk man, die altijd op zijn werk was en bekwaam was om een dergelijken ar beid te ondernemen. Spr. hecht weinig of niets aan het rapport van den heer Dumont. Is sulk een zaak goed te praten door letterzlfterij als napraat op een door tnlj gesproken woord?, vraagt spr. „Wordt de zaak hiermede gediend, de door mij gesproken woorden, die als beschuldigingen schijnen te cljn opgeval te willen bestrijden en weerleggen, en dat nog wel op zoodanige naieve wijze, met gebruik making van de gegevens door De Haan verstrekt, en volgens mijn oor deel met misbruik maken van de co py boek en, door hieruit brieven open baar te maken? Was dan, Mijnheer de Voorzitter! het materiaal, in eigen boezem gering, dat men zonder de hulp van deze gegevens geen behoorlijk rap port kon samenstellen, dan had men toch in weinig woorden veel kunnen zeggen, b.v. dit: ,,A1 het gesprokene door den heer Rinkema, over de zaak De Haan, de Raadsvergadering van 19 Januari, verklaar ik voor onjuist... punt." Dan bleef enkel nog maai' onop gelost de vraag over de enorme gele den verliezen, in verband met de bei de begrootingcijfers, die nu ook onop gelost bleef 1 Maar wat gaat dat de Gemeente aan, het werk is immers naar beboo- ren voltooid en opgeleverd, nemer volbracht tegenover ons volko men zijne verplichtingen, wat raakt het ons of hij deze niet kan nakomen tegenover zijn leveranciers! De Gemeente betrekt de gebouwen; of iedereen hiervan het zijne kreeg, behoeft zij zich niet aan te trekken, en dit is ook haar recht, en volkomen naar behooren." Spr. hoopt dan ten slotte, dat heer Lasschuit zijn voorstel zal hand haven en dat dit het middel zal mo gen zijn, om de crediteuren Haan te overtuigen, dat door hem alles is gedaan wat in zijn vermogen was, Zijn de crediteuren daarvan overtuigd, dan is ook de mogelijkheid geopend De liaan zijn goeden naam terug te geven. Do heer VAN ROSSUM acht het ten moeilijke en onaangename taak. Er zijn twee gemeente-ambten aren in betrokken en vele leden missen het Juiste inzicht in deze zaak. Spreker komt het echter voor, dat, zonder dat men dat daarop toelegde, den heer De Haan groote schade is toegebracht, dJe niet zou geleden zijn, wanneer de opvatting der algemeene directie an ders ware geweest. Den heer Dumont zal geen verwijt treffen over zijn op treden. Naast de door hem genoemde feiten staan die door den heer Rinke ma genoemd zijn. Deze beide reeksen feiten bevatten waarheden en heffen elkander niet op. Daardoor zijn èn de gevolgtrekkingen van den heer Du mont en die van den heer Rinkema Juist, maar zij hebben niets met el kaar to maken. Daar gaal het om, dat de keuring te streng was en niet vol gens de usances. Er is reeds in het begin Ingegrepen. De directie had re kening moeten houden met de usan ces, daar zulk een groot werk niet met een schaartje te knippen is. Door de strenge keuring werden de beste dingen 2 1/2 tot drie malen zoo hoog. Na de afkeuring door den aannemer Scherpenhtiizen volgden de goedkeu ringen door den heer Dumont, omdat Sch. -wel wat ver ging en de heer Du mont rekening wilde houden met de usances. Spr. citeert hetgeen de heer Dumont meedeelt over* het stuc ado ans wer k. Deze en dergelijke verklaringen maken weinig effect. Wanneer iemand een rijtuig bestelt met wielen van 1.10 M. en hij weigert het, omdat er wielen van 1.10J M. gemaakt zijn, dan zal men dat wat erg vinden. Zoo gaat het ook hier. Spreker acht den heer Sch. een be kwaam man in zijn vak; maar hij was te ijverig; zijn overmaat van ijver kon bij later werk niet meer kwade werken, daar nu arbitrage in de bestekken is opgenomen. Spr. concludeert, dat de heer De liaan de schade heeft geleden door een overmaat van ijver door den hoer Scharpenhuizen. Daarom zal spr. stemmen voor het voorstcl-Lasschuit om schadevergoe ding te geven. De heer VAN STVRUM heeft rapport van den heer Dumont veel instemming gelezen; rapport was een moeilijke omvangrijke arbeid, dien zeer op prijs stelt Het woord baar" acht spr. ook niet gelukkig. Dat de lieer Dumont den heer Rinkema be schuldigt van wederrechterlijke be voordeel ing van den heer De Haan, ontkent spr. Spreker merkt voorts op, dat de toon van den heer Rinkema ter vorige vergadering ook niet zeer aangenaam was voor den Directeur fvan O. W. Zelfs toen hij zijn rede, op verzoek von B. en W., op schrift stel de, sprak hij van „gezocht zijn" en ^.dwingen tot knoeien." De heer Rinkema heeft zijn woor- jflen op sclirlft gebracht, omdat de met hij „oLr- verrslagen van de pers natuurlijk niet alle details kunnen geven. Do hoer LOOSJES deelt den heer Van Styrum mee, dat de heer R. zijn rede den varlgen keer niet op schrift had gesteld, (gelach). De heer VAN STYRUM: Dan treur ik het, dat B. en W. den heer R. niet hebben uitgenood igd om "dat te doen. Spreker keurt het voorts af, dat de beer R. thans spreekt van „partij ter andere zijde," alsof de heer Dumont staat tegenover den heer De Haan. Daardoor zal een beslissing ten gunste van den heer De Haan het kar rakter krijgen van een votum tegen den heer Dumont Spr. wijst verder op de porti no li te verklaring van den Directeur, dat geen Instructies strenge keuring zijn gegeven. Hij wijst ook op de brieven van De Haan aan de leveranciers. Waarom behoefde De Haan te schrijven, dat hij zich verwonderde over goedkeu ring van materiaal? Dat heeft niets te maken met het afschuiven van verantwoordelijkheid. Do quaestie. waar het hier om gaat Ia deze: Is tegenover De Haan recht gepleegd? En daarvan is spre ker nog niet overtuigd. Dat men het naar vindt, dat De Haan zooveel ver loren heeft op een Gemeentewerk, is Iets anders. Spr. beschouwt echter elke stem vóór 't voorstel-Lasschuit een stem voor de stelling, dat de Di rectie van Openb. .Werken den heer De Haan onrecht heeft gedaan. De hoer SCHRAM betoogt, dat de fout hierin zit, dat De Haan als eenig aan n om or Is genomen. Daardoor heeft hij de meening opgevat, dat de directie wel wat schikkelijk zou zijn. Door werklieden werd reeds bij het begin voorspeld: Als deze aannemer geld heeft, dan zal hij hier een flinke duit laten zitten, want we hebben nog nooit zoo'n keuring meegemaakt. Dat teekent den toestand. Het ls Jammer, dat de heer De Haan te zwak is geweest en niet is opgetre den tegen den heer Scherpenhuizen. De heer Rinkema zou een beter aan nemer geweest zijn (gelach). Spreker meent, dat De Haan in de put ls geraakt, doordat hij te zwak was tegen het toezicht, dat alle per ken to buiten ging. Maar is men daar van overtuigd, dan is de som door den heor Lasschuit genoemd te ge ring. De heer VAN DEN BERG zal stem men voor 't voorstel-Lasschuit; maar wil uitdrukkelijk verklaren, dat hij niet bedoelt den Directeur van O. W. te beschuldigen. De Haan heeft good werk geleverd, dat ls de hoofdzaak. Bovendien is (le toestand van den heer De Haan zoo beklagenswaardig, dat men meelijden moet hebben met dozen aannemer. Maar ook een gevoel van recht brengt spr. er toe om te stemmen, als hij zal doen. De beer LASSCHUIT handhaaft zijn voorstel om 8000 te geven als een tegemoetkoming, niet ai schadeloosstelling. De heer MODOO zal stemmen voor 't voorstel-Lasschuit, omdat De Haan twee jaar goed heeft gewerkt en tot loon daarvan zijn geheele hebben en houden heeft verloren. De heer KLEIJNENBERG zal stem men voor t voorstel-Lasschuit, maar wil absoluut den heer Dumont uit deze zaak uitschakelen. Den heer DE BREUK is het niet mo gelijk de doorwrochte rede van den heer Rinkema geheel te beantwoor den. kot Dumont heeft een moeilij ken arbeid verricht en zijn tijd, die hij misschien beter aan andere zaken had kunnen besteden, er aan gege ven. Spreker bestrijdt, dat de heeren Rinkema en Dumont beiden gelijk hebben. Er kan er toch maar één gelijk heb ben, d. i. de heer Dumont. 't Toezicht was niet te streng, want c(an hadden èn de hoofdopzichter èn de heer Du mont hun plicht niet gedaan. De zaak is volgons B. en W., dat De Haan niet de capaciteiten had voor zulk een groot werk, en don kan er een groote >m verloren warden. De verklaringen omtrent te strenge keuringen zijn vier tot vijl jaren na den bouw afgegeven. Door een schadevergoeding of een tegemoetkoming zou men het stelsel in aanbesteding schaden. De lieer RINKEMA herinnert aan zijn bezoek aan het bouwwerk. Reeds uit den heelen opzet zag spreker toen, dat er groote sommen verloren moesten gaan. Spreker heeft toen da delijk in tegenwoordigheid van de heeren De Breuk en Van den Berg tegen den heer De Haan gezegd „Ga nu dadelijk naar de Jansstraat en geef je faillietnu kan Je nog je leveranciers betalen, maar Tater niet 1" preker, als aannemer, staat tegen over den heer Van Styrum, die als Jurist, alles op papier ziet. Nog een staaltje. Al het spiegelglas van do firma Sabells werd afgekeurd. De heer Dumont kwam er bij en zei, dat bij er niets aan zag en het glas goedkeurde. Toen zei Scherpenhui zen „Maar zoo moet u niet keuren". „Ja", antwoordde de directeur, „ik kan gaan kijken met een loupe en dan zie ik luchtblaasjes maar dat doe ik niet 1" Den heer Dumont heeft spreker er niet persoonlijk ingehaald maar hij had den heer Scherpenhuizen behoo ren te zeggen „Ik kan Je hier niet voor gebruiken 1" Snreker betreurt hef. dat de heer De Breuk blijft volhouden, dat de heer De Haan degene is geweest, door wien het geld is verloren gegaan. Den heer VAN STYRUM doet het genoegen, dat de discussies in beter baan zijn gebracht, en de toon kal mer is geworden. Spreker stelt nu bij amendement voor, in het voorstel- Lasschuit in te lasschen. dat den heer Dumont geen blaam treft. De VOORZITTER deelt mede, dat het hem genoegen doet, dat het laat ste amendement is ingediend. Spreker wil namens het geheele college ver klaren, dat h. 1. den heer Dumont niet de minste blaam treft. Ook vestigt hij de aandacht er op, dat de heer Scher penhuizen, wiens beleid Is afgekeurd, in een andere betrekking zoo vol doet. En voorts vestigt hij de aan dacht er od. dat in Utrecht een derge lijke quaestie is voorgekomen. Met afgeheele instemming onderschrijven B. en W. het door B. en W. van Utrecht neergeschrevene in een Raadsstuk, dat zij ernstig moeten waarschuwen tegen het doen van aanvallen op gemeente-ambtenaren. Overigens merkt spreker op, dat als men erkent; dat het Slachthuis goed gebouwd is, dit toch ook te dan kenis aan liet toezicht. De Jieer WELSliNAAR zal stemmen vóór het voorstel-Lasschuit. Hij meent echter, dat een aannemer zijn eigen doodvonnis teekent, wanneer hij aanneemt de algemeene voorwaar de, waarin voorgeschreven wordt zoo strenge keuring. De heer TH1EL zal, als voormalig raadsman van den heer De Haan, buiten stemming blijven. Do heer LASSCHUIT zal, ten wijze van het feit, dat hij niets tegen den heer Dumont wil, het .amende ment-Van Styrum overnemen. Het voorstel-Lasschuit wordt aan genomen met 4 stenmien tegen, die van de heeren Hulswit, De Breuk! Kruseman en Loosjes. Buiten stemming de heer Thiel, als raadsman van den heer De Haan. PUNT 12. Ingevolge de verordening, houden de bepalingen omtrent het ontslag aan ambtenaren en bedienden in vas ten dienst der gemeente, komen met 1 September a. s. wegens het bracht hebben van den 65-jarigen of hoogeren leeftijd, voor ontslag in aanmerking, de heeren N. F. Stad es, leeraar in de Fransche taal en I. Es- ser, leeraar In de Engelsche taal, bei den aan het Gymnasium alhier. B. en VV. stellen den Raad voor, het ontslag eervol te ontleenen. Wordt aangenomen. PUNT 13. B. en W. stellen voor, 300 uit te trekken voor de deelneming van den Ilaarlomschen brnndweerslaf aan het congres inzake het Brandwezen te Brussel te houden ter gelegenheid der Wereldtentoonstelling. Vele belangrijke onderwerpen, als b.v. het nemen van maatregelen ter voorkoming van brand, die van de veiligheid in bewaarplaatsen en koopplaatsen van benzine en andere licht-ontplofbare stoffen zullen dooi de voornaamste vaklieden behandeld worden. Wordt aangenomen. PUNT 14. Nu een contract met de H. IJ. S. M. ls gesloten betreffende de stroomieve- ring ten dienste van de electrische tram, moet de Electrische Centrale uitgebreid worden, ook omdat van an dere zijden belangrijke aanvragen voor stroomlevering worden ver wacht Daar 't noodig is rekening te hou den met de vorderingen der weten schap en de noodzaak is gebleken grootere hoeveelheden stroom tegen billijken prijs te leveren, willen B. en W. een vast plan van uitbreiding der Electrische Centrale ontwerpen, vol gens hetwelk, naarmate de behoefte zich doet gevoelen, de uitbreiding kan geschieden. De directie der Lichtfabrieken heeft dit plan reeds in voorbereiding. Als deskundige van groote ervaring op het gebied van het ontwerpen en in richten van moderne Electrische Cen- t ral en, willen D. en W. aanstellen den heer H. C. J. Grltters,ingenieur, directeur der Gem. Electriciteitswer- ken te Rotterdam. Voor dit doel vra gen B. en W. een crediet van /2000. Wordt aangenomen. PUNT 15. Bonoeming van een Raadslid-Com missaris voor de Stads-Apotheek (va cature-C. G. Loomeyer Jr.) Benoemd wordt Dr. J. Timmer. PUNT 10. B. en VV. bieden den Raad ter vast stelling voor 12 maanden eene lijst aan, waaruit voor een eventueele stemming of herstemming een keuze kan worden gedaan tot lid en plaats vervangend lid van het stembureau, dat in elk der stemdistricten, waarin de gemeente ls verdeeld, alsdan zit ting moet hebben. De lijst wordt vastgesteld. PUNT 17. Benoeming van Stembureau's voor de verkiezing voor de Provinciale Sta ten. De stembureaus dienen voor stemming en herstemming voor drie leden op 16 en 28 Juni 1910. le Stem district (School no. 7, Spaarn wouderstraat 12): Voorzitter: H. van den Berg. le lid: C. G. Loomeijeu: Jr. 2o lid: F. C. Misset Jr. Plaatsvervangende leden: T. H. Pel- tenburg, P. H. Baggerman, K. van Eden, J. de Breuk Lzn. en G. H. Jar pikse. 2e Stemdlstrict (School no. 8, Frie- acbe Varkenmarkt 22): Voorzitter: L. Modoo. le lid: W. A. J. van de Kampi 2e lid: U, J„ K. Verafelt, Plaatsvervangende leden: M. cohson, G. P.. Otto, J. Slpkes, Mir. H. MonnJk, W. Posthumus Meijes en J. Koolhoven. Se Stemdlstrict (School voor U. L. a lett. A, KI. Heiligland 12) Voorzitter Mr. P. TJeenk Willink, le lid F. M. Baron van Lynden. 2e lid M. N. Beets. Plaatsvervangende leden J. van den Ban, H. J. D. DaudeiJ, J. P. C. van Gurtzgen, II. J. Leapen, A. Beer- nink en J. Th. Ruijgrok. 4e Stemdlstrict (Stads Doelen) i Voorzitter Mr. J. Spoor, le lid E. H. Krelage. 2e lid M. Dirken. Plaatsvervangende ledenH. D. Emrik, H. Fikkert, M. Lugt, J. C. A. Croin, L. H. P. Hensen en C. H. Mid deldorp. 5e Stemdistrict (Hoofdstembureau Raadhuis), waarvan de Burgemeester voorzitter ls le lid A. Rinkema. 2e lid A. van Rossum. Plaatsvervangende leden Mr. Joh. Enschedé, F. A. Grijseels, H. J. Bronkhorst, Mr. C. W. Thöne, Abr. Meijer en J. II. C. Th. Limperg. 6e Stemdistrict (School No. 2, Scho terstraat No. 2) Voorzitter E. Levert, le lid M. de Braai. 2e lid G. P. J. Beccari. Plaatsvervangende leden Mr. D. II. Andreae, H. A. L. Beuns, A. A. M. Brüning, G. P. Chcriex, W. K. va nBorselen en J. M. Noback. 7e Stemdistrict (School No. 5, Leid- scheplein No. 86): Voorzitter: J. B. Lasschuit. le lid: Z. Middelkoop. 2e lid: Joh. de Jong. Plaatsvervangende leden; II. M. A. W. Haberson, F. L. Nix, J. J. Belj- nes. II. A. M. van Veen, Mr. Dr. W. P. Vi sen J. C. Wefers Bettink. 8e Stemdlstrict (Sohool No. 6, Tem peliersstraat no. 1): Voorzitter: J. II. Welsenaair. le lid: J. L. E. I. Breda Kleijnen- berg. 2e lid: F. L. van Ammers. Plaatsvervangende leden: T. C. A. Bölger, C. Eekhout, J. G. Geijl, Mr. M. Slingenherg, J. A. W. A. Thomeer en J. D. Rutgers van der LoefL 9e Stemdistrict iScliool no. 8, Haar- lemmerlicdestraat no. 29): Voorzitter.- J H. Visser, le lid: J. II. Bregonje. 2e lid: A. J. C. Daamen, Plaatsvervangende leden: R. J. van Dieren Bijvoet, C. van Niel Czn., H. A. van Olphen, A. A. Ris, W. Stolp Jr. en C. A. Honigh. PUNT 18. Tengevolge van toeneming van het aantal leerlingen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 2 is het noodig gebleken, de on derwijskrachten voor de vervolgklas- scn van die school, bij den aanvang van den nieuwen cursus met één on derwijzer te versterken. De volgende voordracht is opge maakt 1. II. van ddr Weerd, te Wijde Wor- mer. 2. G. W. J. Hofman, te Baarn. 3. J. Postma, te Amsterdam. Tevens stellen B. en W. den Raad voor, aan hen het tijdstip van in diensttreding over te laten. Benoemd wordt de heer H. van der Weerd. PUNT 19. Wegens vermeerdering van het aantal leerlingen der school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 2, alhier," is het noodig de onderwijs krachten met één te versterken. De volgende voordracht is door B. en W. opgemaakt 1. M. dc Jonge, te Rotterdam. 2. J. Rijkse te Arnhem. 3. A. F. Lodeizen te Rotterdam. B. en W. stellen den Raad voor, hun op te dragen het tijdstip te be palen, waarop de benoemde in dienst moet treden. Benoemd wordt de heer M. de Jonge. PUNT 20. Mevr. J. SchenkDe Visser ver zoekt te worden herbenoemd als Ge meente-vroedvrouw. Aldus wordt besloten. Te half zes wordt daarop de verga dering gesloten. Fransch, Ouitsch, Engelsch, Russisch, Noorsch, Zweedsch, Deensch, Italiaansch, volgens de Tel. 1294. Prospectus gratis. Frans Jozaf B. W. Knnstmatlgs Apenta18' tt. Draehanqualla11 Emsar15 Faoblngin15 Vicby Victoria.... Wlilungsb. 18" Ct 25 11 23 ALLKS PER LITER SCH ROEFFLESCH. Verkrijgbaar bj) D L. KEUR, Apotheker, Zijlstraat 78, Tel. 448 Tal. 1790 HEEMSTEDE Tol. 1790 De medische kroniekschrijver Dr. P(ijnappel) van het „Al gemeen Handelsblad", zegt over „gezondheidsmelk": „Deze heele industrie breidt zich hoe langer hoe meer nlt. maar bij de „bona fide" stallen, die, gelukkig, verrijzen, komen er ook andere, die er maar zoowat van maken, om don hun voordeel te doen met den naam, en men dient dus goed uit zijn oogen te zien, bij wien men gaat Uittreksels van de beoordeelingen door de plaatselijke pers. „Bloemendaalsch Weekblad": „De melk van Bronsteê heeft een zuiverheidsgraad bereikt, waar de natuur een grenspaal schijnt geplaatst te hebben." „Haarlem's Dagblad": „Waarlijk men moet hier wel den Indruk krijgen, dat niet de zucht om te verkoopen voorzat, maai' die, om wetenschappelijk iets uitstekends te bereiken." „Nieuwe Haarl. Courant": „Wij kunnen niet nalaten, onze groote bewondering uit te spreken over deze onderneming, een inrichting die zeker met de allerbeste van ons land wedijveren." „Stads-Editie Opr. Ilaarl. Courant": „Hij (dc bezoeker) zal een propagandist - A-^envoor deze ideaal-instelling." N.B. De Boerderij is dagelijks te bezichtigen, gesloten van 12—2'3 uur. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Koning Willem II uitreis vertrok 18 Mei van Suez. Het st. Nieuw-Amsterdamt van N.- York, is 18 Mei des v.m. 8 uur Scil- ly gepasseerd. Het st. Noorlam, 17 Mel van New- York naar Rotterdam vertrokken, heeft aan boord 137 le kl.^ 120 2e kJ. en 230 3e kl. passagiers. Het st. WiJlehad, naar Montreal, passeerde 17 Mei Dover. Aan boord 1029 passagiers 3e kL Het st. Delfland vertrok 17 Mei van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Het st. Zaanland uitreis ver trok 17 Mei vau Leixoes. Het stoomschip Djocja thuisreis vertrok 17 Mei van Marseille. Het st. Goentoer uitreis arri veerde 17 Mei te Marseille. Prins Willem V uitreis pas seerde 18 Mei Lydd. Het st. Celebes arriveerde 17 Meiv, Amsterdam te Batavia. Het st. Grotius, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 17 Mei van Sout hampton. Het st. Prins Willem IV arriveerde 15 Mei van West-Indiö te New-York. Hot st. Noordam vertrok 17 Mei van Now-York naar Rotterdam. VRAAGT: het van ouds bekende merk van OPGERICHT Ao. 1828. SBB N. V. WELL WORKS vb J. J. DE WAAL ëVIALEFIJT Zn. a OVERVEEN e a a a a a u HAARLEM a Kleine Houtstraat 94. Grootste voorraad. Vraag uwen winkelier nadrukkelijk Quaker Oats in pakken! Dan alleen krijgt men het beste haverproduct. De voordeelige eigen schappen en heerlijke smaak zullen door ieder een geroemd worden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8