NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8255. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 25 MEI 191Ü A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: ^033© Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 JX';Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der \7!&%'n5 BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 130 J/AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1-65 W tic- g£v 50 Cts- voor 3 P,aatsingen a contant. Afzonderlijke nummers JJ.02H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.SiA -0 de omstreken en franco per post - ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de nlaatsine van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 1149. Een gevaarlijk boekje. Doctoren hebben in 't algemeen iets tegen de zoogenaamde leekenboekjes op geneeskundig gebied. Zij zeggen en daarvan zal wel veel waar zijn dat de menschen daaruit allicht ver keerde begrippen krijgen, omdat de kennis, die ze in deze boekjes op doen, te gebrekkig is en te vaag, te veel in de lucht hangt en niet steunt op een basis van behoorlijke breedte, xooals die door een bepaalde oplei ding wordt gevormd. Ik geloof, dat de geneeskundigen zelf wel in de hand hebben, om het lezen van deze boekjes te voorkomen, door namelijk de pa tiënten zelf, meer dan tot dusver ge schiedt, in te lichten over den aard en de bijzonderheden van hun onge steldheid. Er zijn er die dat doen, er zijn ook anderen, die oordeelen, dat dc patiënt een algeheel vertrouwen In zijn dokter moet stellen, en dal het voldoende is, als deze het maar weet. Zeker, dat vertrouwen behoort aan wezig te zijn, maar het wordt toch zeker niet geschaad, wanneer dc me dicus zijn patiënt inlicht, in verband met diens mate van ontwikkeling en begripsvermogen. Maar wanneer de doctoren al ge kant zijn tegen boekjes, door een hunner collega's geschreven, wat zul len zij dan wel zeggen van een her stelden zenuwlijder, die „eigen erva ringen en pructische wenken" neer legt in Tien Brieven aan Zenuwlij ders, die hij heeft laten drukken Ik vraag het, maar ik weet het wel. Ze zullen zeggen „als het dezen kant uitmoet, dat .genezen patiënten al raadgevingen gaan uitdeelen, dan gaan we in vliegende vaart den ver keerden weg op." Deze uitspraak kan nu eens, dunkt me, door een leek begrepen en vestigd worden. En de schrijver is zoo dom niet, of hij heeft die zelf wel vooruit zien aankomen. In een woord vooraf schrijft hij namelijk „Ik voorzie wat men zeggen zal. „Van verschillende zijden hoor ik „reeds zoo iets alsschoenmaker, „houd je bij je leest 1" Waarom hij dan toch niet bij zijn leest gebleven is Hij geeft er de ver klaring onmiddellijk bij „Maar zóó onbekend met de grond regelen der gezondheidsleer zijn on derwijzers uu toch niet, dat zij het iel zouden mogen wagen, daarover „den mond open te doen." De schrijver is dus onderwijzer behoort blijkbaar tot diegenen onder de vakgenooten, die van hun kennis nogal een grooten dunk hebben. Maar toch vergist hij zich in dit geval schromelijk, liet is niet de vraag, of een onderwijzer iets mag zeggen over de grondregelen van* de gezondheids leer, maar wel of hij, op grond van een eigen ziektegeval, mag optreden als raadgever aan anderen. En dat doet htj, het geheele boekje door. Uit voerig wordt daarin beschreven, wat hem zelf gemankeerd heeft, op welke manier hij al zoo behandeld is, en hoe hij ten slotte tot genezing is geko men. Toch heeft hij ten slotte langen tijd geaarzeld, vóór hij zijn onder vindingen in het licht gaf. Die aarze ling is prijzenswaardig, jammer maar dat hij ze overwonnen heeft Het wa pen, waarmee hij ze versloeg, is na melijk wel heel ondeugdelijk. „Toen ik er over nadacht", zoo schrijft hij, „hoe duizende menschen „jaren, ja tientallen van jaren, bijna „ten onder dreigen te gaan door dit „lijden en velen van hen hun leven „eindigen door zelfmoord of in „krankzinnigengestichten, toen ik er- „gens las. dat in 1S94 van 1157 onder- „zoebte volksschoolonderwijzers bij- „na een vierde gedeelte (22.5 ner- „veus bevonden werd en hoe sedert ,de nervositeit onder alle standen „meer en meer de overhand neemt, ,toen overwon ik al mijn bezwa- grooie overdrijving. Er zijn tal van vormen van zenuwziekte of zenuw akte, die nooit leiden tot zelfmoord of krankzinnigheid. De statistiek van de onderwijzers beteekent niets, zoo lang niet vaststaat, wat de schrijver wel „nerveus" noemt is er in dezen tijd nog wel iemand, die meent dat hij niet „nerveus" is en het slot van den volzin toont duidelijk aan, dat de schrijver meent, dat hem de profetenmantel over de schouders is geworpen. Helaas, waarom heeft htj niet, vóórdat hij zijn beschouwingen liet drukken, iets anders bedacht Stel dat zijn huisdokter bij hem gekomen was en gezegd had „hoor eens, nu ga ik maar eens onderwijs geven", zou hij hem dan niet geantwoord hebben „maar, dokter, hoe komt u er bij, daar heeft u toch geen ver stand van 1" En wanneer de dokter dan weer ge zegd had „maar zóó onbekend met de grondregelen van het onderwijs zijn dokters nu toch niet, dat zij het niet zouden mogen wagen, daarover den mond open te doen", zou hij hem dan niet gewezen hebben op de voorbereiding, die voor het vak noo- dig is, op de kennis van het geheel, van het verband tusschen de onder deden, op de ervaring ook En wan neer dan de dokter volhield en zei „ik heb er over nagedacht, hoe dui zende menschen hun leven lang lij den door onwetendheid en heb er gens gelezen, dat in 1895 aclit-en-veer- tig-en-een-half procent van alle Ne derlanders niet zonder taalfouten spellen kan 1", zou hij dan niet ge zegd', minstens gedacht hebben „waar bemoeit de man zich mee Wanneer deze beschouwing juist is, wanneer da schrijver van de ver maarde brieven zou moeten toege ven, dat ze juist is, heeft hij daar mee dan niet zijn eigen vonnis ge veld Het is toch wezenlijk heel zonder ling en onbegrijpelijk, dat de men schen willen toegeven, dat ze niets weten van sterrekunde, wiskunde en honderd andere vakken meer, maar zich een oordeel aanmatigen over de geneeskunst. Dat begint bij iemands grootmoeder of oudtante, die zooveel kinderen dood heeft en dus wel weet, hoe je kinderen opvoeden moet en het eindigt bij dezen braven, wcl- meenenden onderwijzer, die alleen maar niet heeft begrepen, hoevea- zijn competentie gaat. Honderden dcelen dagelijks op die manier medische ad viezen uit, die er niets van weten. Daar kan niemand wat aan doen, maar wanneer zulke, nu laat ik hel woord maar niet verzwijgen, wanneer zulke beunhazen naar de pen grijpen, en hun ongare adviezen laten drukken, wordt de toestand toch wel bedenkelijk, en is een woord tot waarschuwing van pas. Eén argument slechts, om aan tc loonen, waarom dit geschrift kwaad inplaats van goed zal doen. Het is een gevleugeld en een waar woord „er zijn geen ziekten, maar zieken" Met andere woorden elk geval dient op zichzelf te worden beoordeeld. En dat vooral bij zenuwaandoeningen, waarv an de vormen zoo talrijk, zoo subtiel en zoo wisselend zijn. Welk nut kan het nu hebben, dat de schrijver zijn geval als voorbeeld stelt Niet zonder pedanterie wordt ver klaard. „dat hij alle mogelijke aan vallen rustig zal afwachten". Dat kan hij zeker gemakkelijk doen, want hij heeft zijn naam zelfs niet genoemd. Maar in 't algemeen belang zou het zeker beter zijn geweest, wanneer hij inplaats van de aanvallen af te wach ten, liever den heelen strijd maar niet begonnen was 1 j. C. p. Stadsnieuws Als dB Koningin komt. Maanden lang heeft dii hoofdje: Als de Koningin komt" nu gestaan boven de berichten over het Koning- innebezoek en nu slaat het er voor t laatst, want morgen is de groote feestdag, en dan is dit „als" verdwe nen uit de courant. Morgenochtend komen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in de stad. We hadden wel graag Prinses Juliana mee in ons midden gehad, maar we begrijpen, dat zulk een tocht voor het Oranje-prinsesje te ver moeiend zou zijn. Want zulk een Ko ninklijke visite is zelfs voor de Hooge Bezoekers van morgen een zeer ver moeiende bezigheid. Men heeft er het programma dar feestelijkheden maar op aan te zien, waarin alles op de minuut geregeld is. En de organLsaleurs weten, hoe en- zelfs met halve en kwart minuten ge woekerd moet worden. Daarom billijken wij het volkomen, dat den Amsterdammers de eer wordt gegeven het eerst dc Prinsesse- intocht te hebben. Maanden lang is dit feest voorbe reid. Herinnert men zich nog, hoe, nu al weer vele maanden geleden, de Burgemeester de verrassende tijding in den Raad meedeelde, dat het Ge meentebestuur Koningin en Prins uitgenoodigd had, om in verband met dc Bloemententoonstelling, een officieel bezoek aan de stad te bren gen en dat die uitnoodiging was aan vaard'? Dat was een blijde tijding voor Haarlem. Men behoefde maar de ge sprekken tc beluisteren, die voor de bulletins met het nieuws werden ge voerd, om te weten, hoe ingenomen onze stadgenooten met het bezoek wa ren. En niet alleen zij, maar ook dc dorpen In de omgeving toonden hun belangstelling, vooral Heemstedo, dat mede de eer te beuirt viel H. M. en Z. K. H. op zijn grondgebied te ontvangen. De leiding der feestelijkheden werd door het Gemeentebestuur opgedra gen aau de „Koninginnedag", die wederom op energieke wijze de voor bereiding van een rijk feest-program ma op zich nam. Hoe zij daarin slaagde, weel men reeds uit de reeksen berichten, die we over dc feestelijkheden plaatsten. Woorden van lof en waardeering pleegt men gewoonlijk afhankelijk te maken van het welslagen. Maar voor we het resultaat hebben gezien, kun nen wij wel reeds verklaren, dat ca rnet rustelooze ijver is gearbeid om de f eestplannen we mogen het wel zeggen vaak vernuftig en origi neel van vinding tot verwezenlijking te brengen. Een woord van dank en waardeering daarvoor aan het adres van het Koninginnedag"-bestuur is daarom niet te voorbarig. Van de voorbereiding der laatste dagen en van de versieringen hebben we dezer dagen al zooveel verteld. We zien het alles nog rund worden. De stad is bezig om toilet te maken. Het feestgewaad wordt aan getrokken. Nu is da kleedij nog lang niet in orde. Hier een lintje cn daar een strikje, een roos in het haar, zou t bij een dame lieeten; maar bij oen stad gaat t op een grootscher schaal want er moeten nog heel wat honder den meters lint gestrikt en duizen den bloemen in de coiffure gestoken worden voor de stedemaagd klaar is voor het bezoek van Koningin W il helmina. En niet waar, den da mes wordt het wel eens schertsend verweten, dat zij eerst op het laatste oogenblik klaar zijn. Een feeststad is ook daarin haars gelijken. Vannacht en morgenochtend zal er nog heel wat gesierd warden In de stad. Trouwens, al vannacht was men aan den gang. Wie om een uur of één over de Groote Markt kwam en op dat uur alleen gewoon was hc! zuurkraampje aan de Jonsslraat ver licht te zien, zag zoowaar het vreem de schouwspel van een helverlichte Groote Kerk, waaruit warme licht- gloeden door de beschilderde vensters drongen. Daar was men druk bezig aan het interieur in orde te brengen. En op het Stadhuis was men ook nog bezig. Zoo woekert men met de oogenb likken. a nu hebben we morgen Koningin en Prins in ons midden. Dat is een belangrijke dag in de Haarlemse he geschiedenis. Haarlem heeft harte lijk meegeleefd met wat er in het Vorstelijk gezin voorvieL En wat er in ons omging hebben we tot uiting gebracht, vooral wan neer er reden tot blijdschap waren. En dan wisten we mooi feest te vie- :n. Ook morgen zullen we dat doen. Koningin en Prins zullen ongetwij feld een sterken indruk krijgen van de wanne en hartelijke belangstel ling van de inwoners van de geheele streek. Alle voorteekenen zijn daarvoor gun stig. Vieren we dus morgen met opge- wekten zin feeet. Ten gerieve van onze lezers dcelen wij hier het feestprogramma van den dog mede: Voorin. 1130. Verzameling der deelnemers aan 't Bloemencorso op het terrein der Cavaleriekazerne. Voorin. 11 u. 40 m. Vertrek van den Koninklijken trein uit Amsterdam. 11 u. 58 m. Aankomst van den Koninklijken trein te Haarlem. Ze getocht door de stad. Opstelling der Haarlemsche vereenigingen. Nam. 12 u. 15 min. Aankomst ten Stadhuize. Aubade van 4000 school kinderen. 12 u. 3 Om. Noenmaal ten Stadhui- ze. Nam. 12.30 uur: Vertrek Bloemencorso. Route: Schoterweg, Kennemerpledn, Kruis weg, Parklaan, Nassaubrug, Nassau- loan, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Groote Houtstraat, Dreef. 1 15 uur. Aankomst van 't Bloemen corso op de Dreef. 1.45 uur. Aanvang van t bloemen corso. Na het Bloemencorso trekt de sloet over Plein, Gr. Houtstraat, God. O. Gracht tot Turfmarkt, waar hij ont bonden wordt. 2 u. Vertrek van het Stadhuis. Rij toer en bezoek aan het Bloemencor so op dc Dreef. 2 u. 45 m.—3.30 uur. Bezoek aan de Nat. Bloemententoonstelling. 3 u. 40 m.—4 uur. Bezoek aan het Nieuwe Weeshuis der Ned. Herv. Ge meente. 4 u. 10 m.—4 u. 40 m. Bezoek aan 't Concert in de St. Bavokerk. i u. 50 ui. Aankomst station. 4 u. 57 m. Vertrek van Haarlem. 5 u. 15 m. Terugkomst te Amster dam. HET BLOEMENCORSO. De vereeniging „Koninginnedag' verzoekt te melden, dat de houders van kaarten voor de middentribunes en voor de zij-tribunes van 1-5, langs de stadzijde binnenkomen en even zoo de houders van staanplaatsen, op wier kaarten het vermeld staat. VERSIEREN TOT MAANDAG. Men heeft het jammer gevonden, dat de versieringen reeds Vrijdag zouden verdwijnen. En de wenscheüjkheid werd uitge sproken. dat ztj zouden blijven tot Maandag a.s. De stad heeft nu het goede voor beeld in deze gegeven en heeft beslo ten dc versieringen tot a.s. Maandag intact te laten. De burgerij vol ge nu algemeen het voorbeeld na. Dan zal Haarlem eenige dagen in blijden feesttooi blij ven en bet Koninklijke bezoek op ge paste wijze kunnen navieren. GEEN EXTRA-TRAMS. Tengevolge van het verbod tot rij den, dat is uitgevaardigd, kunnen de electrische trams, die var. de Pavil joenslaan zouden afrijden om de be zoekers van 't Bloemencorso naar 't kerkconcert te brengen, niet rijden. Er is evenwel een overvloed van tijd om na 't bloemencorso te wan delen naar de Groote Kerk, waar men dan nog op tijd aankomt. lluldebetooginkje. Een sympathieke huldebetooging hcaben de oudjes van het Diaconie huis der Ned. Herv. Gemeente in de Jansstraat. Nu de Koningin voorbij kwam en zij allen voor het stemmige huis opgesteld zouden worden, moest het maar niet zoo gewoon afloopen met een hoeraatje, meenden ze. Daarom overlegden ze eens met hun spaargelden. En daarvan hebben ze j een mooie bouquet gekocht. En als de Koningin nu morgenmid dag voorbijrijdt, dan zal het Konink lijk rijtuig even stil houden dat heeft de Koningin al goed gevonden en dan geeft een heel oud vrouwtje, de 85-jarige Jansje van der Walle, de bloemen aan Hare Majesteit Dat is een heelc- eer voor Jansje. En ztj is er wat in haar schik mee, dat zij 't mag doen. ofschoon zoo'n bouquet aan de Koningin't Is toch maar geen kleinigheid. De versiering. De versiering begint thans haar voltooiing te naderen, al heeft zij haar hoogtepunt ook nog niet be reikt. De houten geraamten worden bekleed met een overvloed van spar rengroen en vlaggen De Ged. Oude Gracht is in een plautsoen herscha pen drie perken zijn aangelegd, waarbij een fontein-perk, de hoeken zijn met een net en sierlijk planten- groepje afgetuigd, langs het geheel is een oranje-koord gespannen. Als we het daar zóó altijd konden hebben, dan zouden we waarlijk een fraai plantsoen rijker zijn De renaissance- poort in de Zijlstraat wordt gedra peerd met blauw fluweel, dat een mooie kleur-combinatie met 't hel gele bovendoek vormt De Barteljo- risstraat heeft zich evenals «iö 2de Kleine Houtstraat, reeds in vol feest gewaad gestoken van huis tot huis zijn dwars over de straat de sparren groen guirlanders geslingerd, die de heele ruimte met hun aangename prikkelende lucht vullen. Op 't Verwulft heeft een sierlijk ge bouwtje, omringd door rhododendron- groepen, een plaats gevonden, waar binnen als symbool van Neèrland's eenheid een ijzerdraad-krooü hangt. Het andere Oude-Gracht-gedeelte opent en sluit met twee oranje-ge- kleurde borden, waarop Hulde aan ons Vorstenhuis. Vele winkels hebben eveneens versierd sommiger vitrines zijn een ware oogenlust geworden. Anegang en andere straten zijn nog niet veel opgeschotenin den nacht van Woensdag op Donderdag zullen deze straten zich waarschijn lijk tooien. De versiering op Stations plein en Groote Houtbrug maken goe de vorderingen. Morgen komen we op den geheelen tooi uitvoerig terug. PAS OP DE ZAKKENROLLERS. Het is jammer, dat terwijl de stad op tal van plaatsen zoo mooi versierd zal zijn, de politie gedwongen is, voor baar nuchter proza de aandacht te vragen in den vorm van borden aan de hoornen, of rondgedragen door menschen onder toezicht van agenten, waarop gewaarschuwd wordt tegen de zakkenrollers. Jammei- is het, maar noodig. e behoeven immers maar te herinneren aau wat er gebeurd is in het vorige jaar, op het feest dat gevierd is ter cere van de geboorte van Prinses Juliana Toen hebben de zakkenrol lers duchtig hun slag geslagen, een groot aantal horloges en portemou- naies bemeesterd, onder anderen het uurwerk van den toen vvaarnemenden burgemeester, wijlen Dr. Nieuw* huijzen Kruseman. We kunnen er wel zeker van vvez dat deze boeven of hunne kameraden morgen de gemeente wel weer met een bezoek zullen vereeren en vestigen daarom de aandacht op de eenvou dige maatregelen, die de ingezetenen kunnen nemen tot behoud van hun eigendom. Wie zijn horloge behouden wil, maakt het op de een of andere ma- pier stevig vast, oflaat het thuis. Voor de meeste feestgangers bomt het immers niet op een kwartiertje aan, en bovendien kunnen zij den tijd gemakkelijk genoeg te weten ko men op een van de openbare klokken in het midden van de stad, waar zij zich toch blijven bewegen. De portemonnaie kan met het hor loge worden achtergelaten. Niemand heeft er op den feestdag een noodig. wel wat zakgeld, om hier of daar wat te koopen of te gebruiken. Welnu, wat is eenvoudiger, dan wat los geld in den zak te steken en liefst «f waar het gewoonlijk niet geborgen wordt1 Welke zak dat wezen moet. bedenke ieder voor zich zakkenrol lers lezen óók couranten, en het is dus zaak, niet al te preciese adviezen te geven. Dit is wel zeker een porte monnaie kan door een handigen zak kenroller volmaakt onhoorbaar voor den dag worden gehaald, losse geld- siukken rammelen dadelijk tegen el kaar en jagen hem op de vlucht, of verraden de poging, die hij doet. Nog' een derde raadgeving. Sluit uw huis-leur, wanneer het geheele ge zin uitgaat, op het nachtslot Inbre kers zien gewoonlijk wel kans, om met een valschen sleutel of een loo- per een huis binnen te dringen, waar van de deur maar alleen dichtgetrok ken is. Zoodra die evenwel op het nachtslot is gedraaid, gaat het z o vlot niet meer. De drie maatregelen zijn eenvou dig. Goed, dat eenmaal gestolen is, weerom te krijgen, is een heel ir zaak. Zei moeilijker i Zeker, er kan aan- die dan ook onderzoeken zal. zoove haar mogelijk is, maar van de resul taten moet niemand zich te veel voor stellen. Hoe het gaat is niet alti; I precies te zeggen: misschien wendt de buit orer de grenzen gezonden, dikwijls is ze een uur of wat na de i diefst-y in de smeltkroes al onher kenbaar geworden, maar in elk ge val de bestolene ziet maar hoog t zelden zijn eigendom terug. Hoeveel dieven hebben terecht gestaan voer de zakkenrollerijen op den Juliana- dag Wij weten van niet één! En van de politie, die een overdrukken dag heeft, kan niet gevergd worden, dat zij achter ieder verdacht sujet ecu agent aan stuurt VooiTtomen is altijd beter dan - nezen. Derhalve LAAT UW HORLOGE THUIS STEEK WAT l-OS GEI.D IN El N OXGEWONEN ZAK SLUIT UW RAMEN AF, DOE DE DEUR OP HET NACHTSLOT. BloamententoonstGlIIng. Concert te geven door de stafniu- ziek van hel 10de Reg. Infanterie up Zondag 29 Mei, Kapelmeester de h r Eug. II. Rap. Programma. 1. Trompeter voran Marsch 1.3- decke. 2. Lustspiel Ouverture, Keïer Hela. 3. Estudiantina Walzer, Waldteu- fel. 4. Grande Fontaisie La Reine ia Saba, Gounod. 5. Adrïaan Adolf Marsch, Rap. 6. Une Nuit ii Grenade, Kreutzer. 7. Ueber den Wellen Walzer, Ró ts. 8. Fantaisie de l'Opera Nebucyl- neser, Verdl. STUKKEN VAN DEN RAAD. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor, den heer J. J. Smits, die op 1 Juli periodiek niuet aftreden, als Jid van het Burgerlijk Armbestuur weer als zoodanig te be noemen. Straat-overneming. Naar aanleiding vau het voorst cl t wijziging van art. 1 der „Voor- waardon waarop voor straat bestom- gronden door dc gemeente Haar lem in eïwendom zullen worden aan vaard", on 30 Januari 1.1 ingediend door den lieer L. Modoo, deelen B. cn W. mede dat een meerderheid van hun college mët den heer Modoo van oordeel is, dat de eigenaar van voor straat bestemden grond bij over dracht aan de gemeente moet verg* den een zeker bedrag, waaruit de kosten van rioleering en bestrating gedekt worden, en waaruit bovendien de insiandhouding gedurende zeke ren tijd zal kunnen worden betaald. Het voorstel van den heer Mod c beoogt, bij overdracht van voor straat bestemde gronden het te s: ten bedrag in dier voege vast te stel len, dat, ongeacht welk materiaal ge- bruikt wordt, de gemeente eerst na CO jaar zelve de instandhoudingskosten der bestrating te betalen beeft. De minderheid van het college -.an B. en W. is van afwijkende meening. Zij stelt daarbij op den voorgrond, dat tot heden aan de verhouding der gemeente tot voor straat bestemde gronden overdragende particulieren teil grondslag lag de volkomen ge zonde regel, dat bij den grond, voor straten bestemd, wordt overgedragen een bedrag benoodigd voor openbare werken, vermeerderd niet een percen tage van dat bedrag voor onderhoud. De gemeente ontvangt alzoo den waarborg, dat de straten deugdelijk aangelegd worden, zij voert dien aan leg uit als het ware voor rekening van de overdragende partij en in-ru is verzekerd van goed onderhoud. In het thans geldende stelsel is een vereischte, dat telkens vaststaat wcllt bestratingsmateriaal zal worden ge bruikt, in de voorgestelde regeling het onversclnllig, welk materiaal ge bruikt wordt, doch geëischt wordt be taling van het hoogste bedrag, dal noodig zou kunnen zijn. Tot het vra gen van zoodanige bijdrage acht d« minderheid de gemeente niet gerech tigd. Staalbad Haarlem. De Drinkhui werd gisteren door S$ personen bezocht. Militaire Zaken. De eerste-luitenant A. 11 L. Stan van het 3de regiment infanterie is be noemd tot kapitein bij het 10de regU ment-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1