NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27© Jaargang. No. 8256. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 MEI 1910 B ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 /s. NSM Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandL65 I y# 50 Cts' voor 3 Plaatsin2en contant. Afzonderlijke nummers 0.02H ,f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem X.P' «4 de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de Dlaatsin® van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Loningin Wilhelmina en Prins Hendrik te Haarlem Het welkom schalde U van omgroende, Omvlagde straten, grachten toe. Bulten staat dc oude stad jong-fleu- rig in do warm-zomerendc zon. Bloei end-gouden licht vlamt in de straten en mankt geluw dc huizengevels, die onder de gloeiend bezonde daken naast elkaar staan als wachtende feestgangers. liet is een feest van licht in den v rooi ij ken morgen. In de straatgeulen is het druk van bedrijvige menscben, die al feestelijk aangedaan zijn in het vroege ochtend uur, om alvast eens de vordering van de versieringen te bekijken. Want honderden rappe handen zwoegen nog met vrachten van groen en over volle monden met bloemen, om de laatste kleuren in het feesttoilet te brengen. Met koortsige haast wordt gewerkt, want straks komen Koningin en ï'rins. Jin dan moeten wij ter ont vangst gereed zijn. Van veraf beiert de St. Bavo zijn nieuw heel-slag-wijsje ove.r de Spaar- no-stad en we hooren door de opene vensters tusschcn de klankverwaaiïn- gen van <le stratendrukte de geluid- verstuiveling van de tinkelende klok jes, die daar boog in de lucht lcutig- fijn het toepasselijke wijsje van het oude ,,'t Is nu oen dagh van vroo- lyckheidt" schalmeyen. Ja, 't is nu een dag van vrooliik- heid Haarlem ontvangt, de geliefde Landsvorstinne en den Prins-Gemaal met. een vreugdigen geest. Niet altijd waren do bezoeken van de Oranje-vorsten voor onze stad zoo aangenaam als thans. Prince Mou- ringh kwam er eens en bracht ge kletter van wapens met z.ich mee Maar die tijden liggen eeuwen achter ons. En van balsturigheid van regen ten-verzet. is thans geen sprake meer. Integendeel, al dc liefde en aanhan kelijkheid, die maar een echt-Hol- landsch hart kunnen doen kloppen voor het, Huis van Oranje, vindt men in ons binnenste terug. Is Haarlem niet, een der eerste ste den van Holland, zoo niet do eeTstege- weestj die, onder de kranige leiding van de vereeniging „Koninginnedag" mooie Oranjefeesten vierde; en heb ben we niet bij de geboorte van Prin ses Juliana tot twee malen toe ge feest met oen tot^ on-Hollandsche hoogte gestegen geestdrift? Want de Haarlemmers, en zij die ondor den rook onzer stad wonen, niet minder hebben met innige liefde Koningin Wilhelmina in haar schillende levenstijdperken «lagen. Wij waren stil, wanneer leed haar trof en blijde tot verheuging toe, als er vreugde was in de Koninklijke wo ning. Zoo hebben wij in al dc gewichtige levensmomenten met onze Koningin meegeleefd en rneegevoeld. Tot dezen dag beriepen we ons al tijd op dc mooie spontane vreugde- uiting bij de geboorte van Prinses Juliana, wanneer we spraken over onze gevoelens ten opzichte van Hare Majesteit. Sinds vandaag zullen we spreken var. het feest van den 26sten Mei 1910. Want de dag van heden is een wel kome gelegenheid om uitdrukking te geven aan onze verknochtheid voor het Huis van Oranje, wiens roemrijke tradities zoo waardiglijk gedragen worden door de sympathieke Vorstin, onze beminde Koningin Wilhelmina. En dat wij ook Prins Hendrik een warm hart toedragen is reeds ve le malen hier in Haarlem gebleken. Op dezen dag nu Koningin en Prins in ons midden zijn geweest, en wij dus dieper en intenser gevoelen, wat er in ons omgaat, gevoelen wij be hoefte Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik te huldigen als onze veel ge liefde landsvrouwe en haar Prinselij ken Echtgenoot. Wanneer de feestvreugde in de stad het Vorstelijk Paar den indruk maakt, dio onze gevoelens van lief de tot volkomen uitdrukking bren gen, dan is onze wensch vervuld. Heil Koningin en Prins! DE VERSIERING. Haarlem is in feesttooi 1 Dc goede oude Spaaruestad is als bedolven onder een vracht van sparregroen, van bloemen, van linten, van sier- zuilen Bijna o.He straten, waardoor de Koninklijke rijtuigen hun gang ne men zullen, zijn herschapen in lust hoven en sprookjes. En als dan van avond tusschen al dat groen en die bloemen de duizenden eleetrische gloeilampjes zullen schitteren en fon kel-glansen en wat uit-den-tijd-sche vetpotjes hun zachtkleurig gedempt licht over al dat schoon neergloei- selen, dan zal Haarlem niet meer te herkennen zijn Het ia een nieuwe' stad geworden Al het eentonig-dage- lijksche van de lange huizen-rijen is heen, en lichtende daken en wanden zijn daarvoor in de plaats getreden. Het oude kleed is afgelegd, en een nieuw, een waarin de natuur-tooi aller jaargetijden is opgenomen, aangetrokken. Daarvoor in de eerste plaats een warm woord van hulde aan het ge meentebestuur, dat zooveel tot do heerlijke metamorfose bijdroeg, er» niet minder aan de buurt- en straat commissies, die in hot uitvoeren hun ner plannen, dank zij den financiee- len steun van vele ingezetenen, zoo voortreffelijk geslaagd zijn. Want dat dc versiering geslaagd is, niemand die het zal betwijfelen. Do stoutste idealist had niet durven droomen, dat zoo iets moois, op vele plaatsen zoo iets origineels en ver rassends tot stand zou kunnen ko men. En pessimisten mompelden al Het gaat niet, het zal niet gaan, het geld komt er nooit voor bijeen. En hoe zijn deze en dergelijke uitspra ken gelogenstraftNeen, waarlijk, Haarlem's burgerij heeft blijk gege ven, dat een goede zaak, welke aller sympathie waard is, die ook heeft. De Groote Markt, ons centrum- plein. heeft de gemeente voor haar rekening genomen en liet moet er kend, dat liet haar gelukt is, iets zeer smaakvols tot stand te brengen. De 19 witte Eiffel-torentjes, die in een wijden kring zijn opgesteld, „doen" het, nu ze zijn berankt met liet teere, jonge Meigroen en het bo venste bakgedeelte een kleur van bloe men draagt. Het lijken reuzen-ruikers nu, die uit de straatsteenen opgere zen zijn, en de Hcht-strooin, die straks van den gevel van het Raadhuis af vloeien zal, belooft de pracht nog in tenser, nog inniger te maken. Het Stadhuis illumineert met de bekende gasvlammetje.'-: en dc figu ren. die zij met hun lichtende ton getjes teekenen, zijn het Ncderland- schc wapen niet kroon en W, omge ven door een voel-bladigen lauwer krans, waaronder het devies der Oranje's Je maintiendrai. Een drie tal vurige sterren kronen den top gevel. Het raadhuis heeft zijn oude, grijze wanden voorts behangen met rood- fluweeien draperieën, en een hemel boven de trap, van dezelfde stof, vol tooit het geheel. Gouden franjes en kwasten zetten het diep-weerkaatsen de rood af. De Groote Houtstraat heeft het originccle plan van Teyler's conser vator, den heer John Hulk, ten uitvoer gebracht. En thans blijkt, welk eon mooie nieuwe gedachte daarin vervat zijn. Doordat de vlag gen recht op naar Duitschen trant zijn uitgestoken, kan de gelieelo straat "ineens doorgezien worden, zonder dat nu het rood-wit-blauw don blik bij de eerste meters al belem mert. De kransen van sparregroen langs de huizen worden bij de aanhccb- tings-punten door geel-rood-wit en anders gekleurde strikken opgehou den cn vormen zoo do gansche straat door een doorloopende guirlande. De bloem-rosclten op de breede, groene banen verleenen aan het totaal een frissche opgewektheid. Volgens ont werp zijn do baloohs extra onderhan den genomen en zoo duikt hier en daar plots een bloem-oase vooral uit geraniums samengesteld op, hoewel het overige toch allerminst een woestijn is. De heer J. T. Mathot heeft een drie tal vlag-tropheefcn tegen zijn gevel aangebracht, die frisch kleuren tegen al de kinderen Flora's in de oirigc- De heer C. .1. Sc-hravendijk heeft zijn zaak aardig getooid. ,,'I'rou moet Iilycken" heeft niet met het al gem een o plan voor onze voor naamste winkelstraat meegedaan, maar heeft zelf de hand aan den ploeg geslagen, daarbij belovend niet uit den stijl te zullen vallen. En hoe mooi is dc tooi der sociëteit niet ge worden I In elk balcon is een groep geraniums aangebracht, die aardig rooden togen de grijs-gele steen. Boven den ingang vergroot zich die bloementooi tot een bosschage van planten en sierboompjes, terwijl do gevel bijna schuil gaat onder den Kleurt gen last van oranje- en rood- wit-blauw vlaggedoek. Op het <lak, dat platte dak, hetwelk daar zoo uitnemend voor geschikt is, groenen hoog in de lucht wat boomp jes, die een aardige en passende af sluiting zijn. Bij de Grooto Houtpoort voorbij gaande komen wc nog langs den winkel van den heer C.A. Kok, die als bloemenverkooper een aardige groen- versiering maakte verstilt men ic bewondering, voor het geweldige Gnekschc bouwwerk, dat dc gemeen te daar oprichten deed. De dobbel- steenen, die dp ar anders zoo leelijk zijn, hoe mooi dragen ze nu 't schoone geheel. Doordat ze op dezelfde wijze zijn geschilderd en gemarmerd, als datgene, wat er tijdelijk is opgetast, is voor iemand, die niet te veel of nooit te Haarlem komt, hel steenen gedeelte niet meer van het houten te onderscheiden. De zuilen, die de hoofdpoort dragen, verschillen iu niets van de ecute steenen van den politiepost, cn dc lint is precies en allerbedricghjkst gemuteerd. Op de balustrade zijn een achttal bloembakken aangebracht, die elk een keur van planten dragen, terwijl ook hier von geraniums overvloedig is gebruik gemaakt. Begonia's en rho dodendrons ontbreken ook niet, en in de kleinere lagere bakjes blinkt de teere spiraea- Het houtwerk boven de balustrade is stijlvol in blauw en goud, met Grieksche randen en orna menten beschilderd en de W.'s en H'sl zijn in dezelfde heldere en smaakvolle tint gehouden. Op 't midden zijn aan beide zijden vlaggen-trofeeén aangebracht in de Nederlandsche en Mecklenbu'rgschc kleuren, terwijl het Haarlemsche wa-| penschild de degen met de vijf sterren dit kleurig plekje kroont. Boven op de poort sluiten sier-boom- pjes de sbreng-gohouden poorllijnen af, en boven alles uit wapperen de kleurige wimpels van de hooge goud- beknopte stokken. Het is werkelijk een stuk, waar de gemeente eer mee inlegt Datzelfde doet zij ook met de schit terende bloemversiering op de Dreef. Do plaats waar t Bloemencor so is gehouden, is werkelijk het cen t/rum der bloemenpracht geworden. De rniddenrij boomen was al da gen te voren doorkruist van de witte getimmerten, en nu is elk plekje van de Meische grasgazons een bloem tuintje gewerden. Kond eiken boom is zulk eon perkje aangelegd, waarom een net wit hekje in denzelfden kruis- laljes-stijl als waarin de torens zijn ontworpen, is aangebracht. De tus- schen-afstanden worden door andere bl'ociugroöpen aangevuld, waarin weer de geraniums domineeren, die in hun donkeren rood-gloed zoo hel, zoo dlep-wttrm, tegen 't omzoomendo gras afkleuren. Boven dezen tuinaan- le gslingeren zich van boom tot boom de guirlandes van sparrengroen, waarin witte rozen hel blinken tegen het omgevende donkerder getinte. Do- ze bloementooi wordt geopend door twee van de bekende witte siorzuilen, die op hun transen eveneens een krans van floralia dragen, en waar van hoog in de lucht het nationaal dundoek wappert. Aan 't begin van Don llout heeft de gemeente Heemstede laten zien, wat ook zij vermag. In weinig dagen is tusschen Buiten-sociëteit en hotel Koozen een frisch-gekleurde eerepoort venezen. Twee rood-wit-blauw© zuilen, wier uiteinden met nette ornamentjes zijn afgezet dragen een dwars-getiinmer- te, dat, in oranje uitgevoerd a-ail beide zijden: „Welkom in Heemstede' te lezen geeft. Daarnaast kleurt het Hocmsteedsche wapen, niet dc attri buten van den bollenteelt; eenigo hya cinten en tulpen. Bovenop wapperen de oranjewimpels. Naast de buiten- societeit, aan den tentoonstellings kant zijn eveneens twee sierpalen plaatst Hotel Roozen heeft in den algemee- ncn gevel-tooi niet achter willen blij ven. liet balcon is smaakvol gevuld met spiraea, geraniums en rhododen drons, dis kwistig dooreenkleurend, een schoon geheel vormen. Wanneer we thans naar do Groote Markt terugkeeren en de Zijlstraat ingaan, treft ons dadelijk het fraaie electrisch te verlichten sluitstuk, dat door den heer Joh. M. Schmidt ont worpen werd. Deze poort in blauw witte tinten uitgevoerd, geeft een groote en twee kleine doorgangen, waaraan ter halver hoogte kleine bloem-bakjes bevestigd zijn. Daarbo- boven vindt men een fel-roode gera nium-rand, die vooral onder de gloei lampjes-uitstraling een ongewoon- mooi effect maakt. Kleurige schildjes breken de anders misschien monoto ne witheid van de zijstukken. De sluitpoort aan de Zijlbrugzijde is op dezelfde wijze ingericht. Veel trotscher nog siert op de snij ding van Nassaulaan, Ged. Oude Gracht en Zijlstraat de Renaissance- kruispoort, die naar een ontwerp van den heer Caderius van Veen ver vaardigd werd. Dit monumentale stuk zal straks, onder den gloed van de hondorden lampjes een wonder van licht zijn. Het gele bovendoek waaronder in zachte tinten de statige banen van het deftige blauwe fluweel, welks gulden franje het kleurenspel volmaken komt. Aan de hoeken zijn vier stellages uitge bouwd, die elk een plantenschat dra gen, welke de steunpalen in groenen de bosschages schuil doet gaan. De Nassaulaan sluit zich bij dit sierstuk zeer goed aan. Deze straat heeft twee rijen groote en kleinere palen opgesteld, die de dragers der wintersche sparretakken zijn. Op 't midden der grootere palen zijn tevens wapenschilden bevestigd, die de anders misschien wat stijve lijnen op buitengewoon gelukkige wijze komen onderbreken. Bij den Nassauplein-kant en op de plaats waar de Vogelkoopsteeg in de laan komt uitmonden, zijn aisluiistukken gemaakt, waaraan wat meer groen en bloemen dan aan de rest ten koste is gelegd. Van uit de Zijlstraat gezien voldoet deze versiering buitengewoon goed. De Oude Gracht echter, ten minste een gedeelte er van, spant in origina liteit do kroon. Van de Zijl straat tot de Dfussestraat is nog met de gewone sparregroenslingers ge werkt, maar dan, men zou zich we zenlijk in een plantsoen wanen. Het gansche middenstuk tot de Stoof steeg toe is afgezet met oranjekoord en een net randje van graszoden. Daarbinnen is zand gestrooid en in het midden ligt een prachtig gazon. Langs do eerste schuine helling zijn aardige bloemperkjes aangebracht, en een ontloop daarboven is tot een net kiezelpaadje vervormd. Een tweede helling brengt u op den rand van een reusachtige zinken bak, waaruit een fontein haar helder water opspuit. Het is inderdaad een geheel ëéuig ge zicht 1 Wat verder komt men aan twee parallellogramvormige perken, die met Geraniums gevuld zijn, en als straat-tuinen nog wel meer be wondering verdienen dan de in dc oudheid zoo beroemde hangende tui nen van Semiramïs. Een muziektent zal voorts voor de feest-vreugde op de Oude Gracht zorg dragen. De hoeken van het ruime park zijn fraai met plantengroepen afgezet en de VV van vetpotjes licht boven den ingang, die velen reeds zijn doorgegaan. Gierstraat en Koningstraat hebben den hemel met een wolk van sparre groen verduisterd Van huis tot huis slingeren zich de guirlanders. Ta! vau lampions zullen ook hier den dag in nacht doen verkeeron. Waar aan ook de lichtkronen een handje helpen. De Wilhelminastrant heeft behalve haar vlaggen weinig bijzondere tooi. Aan 't begin en einde staan een twee tal der bekende witte zuilen; die elk met bloemen, sparrengroen en oran je-wimpels zijn opgetuigd. Een prachtig bloemen gebouwtje is op 't Verwulft opgesteld. Uit een eroot perk van lichtroode, wife «n nr>nr«o rhododendrons riist een fraai tempel tje op, op welks zijden het vr.lveudo aardige gedichtje te lezen staat: Wij vlogtte dezen kroon Met onse blijde hand Voort emenenlte hoofd De steun vant Vaderland. Daarboven hangt dan, als symbool van Neërlands eenheid een groote kroon van ijzerdraad. Het kunststuk wordt door een korf, gevuld met kin deren Flora's, gedekt en rond de piëdestals, waarop dit bloemstuk rust, zijn eveneens bloembakken aange bracht Op de Botermarkt heeft café 't Cen trum een smaakvolle entroe van vlag gen cn sparrengroen gemaakt. Het Qude-Graclit-gedeelie van Ver wulft tot Kleine Houtstraat komt met een bloemenversiering. In twee rijen zijn groote palen opgesteld, wier transjes met bloemen opgevuld zijn. Begiu en einde dragen een oranje- hord, waarop met blauwe letters: Hulde aan ons Vorstenhuis. De Kleine Houtstraten hebben, evenals de Anegang, Veerstraat en Korte Veerstraat, guirlandes van sparrengroen benut. Door beurtelings slingers met een en twee bochten te nemen is de uitwerking nog verras der. In de Veerstraten en dc Anegang komen telkens vier guirlandes in één punt samen, wat ook heel aardig doet. Verder zijn overal kwistig lam pions aangebracht, die zich vooral straks zullen doen gelden. In dc Anegang valt dc winkel van den heer W. Koldewijn, firma H. Sclle op die is netjes met groen en bloemen opgetooid. Voorts is in deze straat met vetpot jes gewerkt, die vooral in den avond de straat als niet een liclit-dak over-, sclutteren zullen. Up 't bpuunic zijn slechts een drie tal perceelen, die aan de algemeeue móoi-making hebben meegedaan. Daaronder is vooral dat van den heet K. van Eden zeer te roemen. Spekstraat en Oude Groenmarkt hebben de 6parreboomen zoo maar in den gi, oó gestoken, zoodat 't wer kelijk wel lijkt of die daar tusschen de straatsteenen zijn komen opwas sen. Tusschen eiken boom komt ceii mandje inet bloemen liet tooneel ver levendigen. t Klokhuisplein is even min achter gebleven. De Barteljorisstraat heeft ook dit, maal nu haar best gedaan. Aan Groote Maikt- en Kruisstraat zijde zijn fraaie eerebogen opgericht. Tusschen de witte ruitjes van de zij zuilen, glinstert aardig 't groen met geel van de bloemen en 't sparre groen, en de vele boute lampions, die in de bogen hangen, maken 't geheel tot ee nware noogenlust. Een trofee met W, en Geranium-tooi langs den balconrand komen de harmonische kleur-mcngeling voltooien. In de FEUILLETON Naar het Duitse u. Door PAUL HENKENS. 72) Als men een jaar of langer tegen over elkaar woont, weet men, zonder zelfs in dc woning van den ander geweest te zijn, zoo tamelijk wel, hoe de ander zijn huis heeft ingericht, en zoo wist ik precies, dat het tweede venster van de rij op de eerste ver dieping tot de slaapkamer van den jongen baron behoorde, terwijl het derde en vierde venster van zijne woonkamer waren. Daar zag ik op eens een kleine vlam tusschen dc gordijnen van de slaapkamer door- schitteren, precies alsof iemand een Jicht aanstak. Ik had mij niet vergist, en zag zelfs in onduidelijke omtrek ken tusschen dc kier der gordijnen door, hoe in de kamer langzaam een gestalte heen en weer liep. Het duur de ongeveer twee of drie minuten, toen ging het licht, weer uit. Om welken tijd was dat Het was omstreeks één uur, ik kan mij het moment best herinneren, want even voordat ik voor het ven ster ging staan, had ik op mijn hor loge gekeken, en toen was het tien minuten over half één geweest. En kan u er een eed op doen, dat er in de slaapkamer van den ba ron een licht ontstoken werd, of leek het er meer op, alsof iemand met een lamp in de hand door de kamer liep Neen, neen, zei de redacteur vol ijver. Ik kreeg den indruk, als of iemand, die op bed lag en daar door in ongemakkelijke houding was om een licht aan te steken, zijn best deed dat te doen, als ik mij niet ver gis, ging het licht zelfs eerst weer uit, om daarna weer op te vlammen, toen werd het lichter, de kaars was aangestoken. Ik dacht dadelijk, dat de baron zeker uit zijn slaap was op geschrikt, hij had zeker den vorigen avond wat veel gedronken en zocht nu naar de waterkaraf die gedachte gaf mij zelfs wat troost voor mijn eigen toestand. En heeft u anders nog iets ge zien Jawel, precies dat zelfde gebeur de weer om vijf-en-twintig minuten ove# één. Weet u dien tijd zoo precies op te geven vroeg de rechter. Hoe komt het, dat u zich zoo'n kleinig heid zoo precies herinnert De verklaring is zeer duidelijk. Ik was juist weer voor het venster gaan staan, toen ik den Hchtglans weer opmerkte I En hoe lang brandde het dit maal —Dat kan ik niet zeggen, want ik stond nauwelijks een minuut voor het venster, of ik hoorde uil de aan grenzende kamer liet sclueien van een onbekend stemmetje. Bijna in stinctmatig keek ik op de klok, en hoorde dudelijk daarop uit den mond van do baker, dat ik vader van een prachtige» jongen was geworden. Verder Jieeft u zeker dien nacht niets meer waargenomen Neen, tenminste met wat mijn buurman van den overkant, baron v. Englcr, betreft, antwoordde de redacteur. Had ik geweten, welke verschrikkelijke gevolgen deze nacht voor den armen man zou hebben, dan zou ik mij niet zoo in de gelaatstrek ken van mijn spruit verdiept hebben, als dat in werkelijkheid het geval is geweest. Mag ik ook even een vraag doen, mijnheer zoo sprak nu Grosser. U kan zich toch niet vergist heb ben in den aard van het licht dat hel misschien bliksemstralen waren, die in do vensters weerspiegeld wer den 1 Brandden er ook geen lanta rens, waarvan het licht u op een dwaalspoor kon brengen Heelemaal niet, zeide Stichlcr beslist. Onze even wijze als zuinig aangelegde magistraat had, omdat het volle maan was, die echter helaas op zich liet wachten, precies om 12 uur alle lantarens in de Kaiserstrasze laten uitdraaien. Het was, zooals ik reeds zei, pikdonker op straat, zoodat ik nauwelijks de rij vensters mui den overkant kon onderscheiden. Het on weer was bovendien al voorbijgetrok ken. Zou u daarop een eed kunnen doen Ten allen tijde. Alberti stond op, nadat hij een kort protocol had opgeteekend en dit door den redacteur was ondertee kend. Voorloopig zeg ik u vriendelijk dank .voor uw mededeclingen en mag er wel het verzoek aan toevoe gen. ze de eerste dagen nog geheim te houden Zeker, antwoordde de redac teur, dat wil zeggen, eerlijk ge sproken, trof ik juist voordat ik dit gebouw binnen ging, een goeden kennis aan, den verdediger van den voormaligen fabrikant Beek. O, Mr. Wichern, riep Alberti. Aan hom kon u het gerust zeggen, ik zou het hem stellig zelf ook ver teld hebben. De redacteur nam daarop afscheid. Wat zegt u daar nu van, mijn heer 7 vroeg de commissaris, toen de deur achter Stichler gesloten was. Albert- keek peinzend voor zich heen. Het zal mii benieuwen, wal me vrouw Godesberger nu zegt. Ik geloof zeker, dat zij iu de kamer van haar huurder geweest is. Nu kwam de bode weer binnen. Mevrouw Godesberger en haar dienstmeisje wachten buiten, be richtte hij. Laat de eerste dadelijk binnen beval de rechter van instructie. De dame kwam zeer angstig en be dremmeld binnen. O zei ze, nadat ze op een wenk van den rechter van instructie plaats genomen had. Ik vind liet zoo pijnlijk, voor het gerecht te moe ten verschijnen. Wat is er dan toch met dien armen baron Hij was toch altijd zoo'n vriendelijk en cQrrect jongmensch, ik kan mij heelemaal niet voorstellen, dat hij wat ver keerds zou hebben gedaan Ik zou u wel willen verzoeken, mij eenïge vragen te beantwoorden. viel Alberti lvaar in de rede. Is u dikwijls op de kamers van den ba ron geweest Dagelijks herhaalde malen, verzekerde mevrouw Godesberger. Ik hield de kleeren en de wasch van den baron in orde. zoo was er altijd wat te verstellen en na te zien. Weet u toevallig ook. hoeveel jassen de baron bezeten heeft Die kan ik u alle op de rij af voortellen een geelbruine demisai- son, een nauwsluitende winterpaletot, een zoogenaamde ulster, een regen jas en een pelsjas, de laatste was 's zomers bij den houthandelaar in bewaring. Heeft u een grijzen Reismantel bij den baron gezien Bedenk u goedl zei Alberti met aandrang, terwijl hij de getuige scherp aankeek. Van uw getuigenis hangt heel veel af. Ik maak u er opmerkzaam op, dat u later vooi het gerecht uw woorden zal moeten beeedigen. Och, lieve goedheid, ik zul heel zeker de waarheid wel zeggen, antwoordde de vrouw. Maar een grijzen fietsmantal heeft de baron nooit bezeten. Hij hield heelemaal niet vaii de grijze kleur, hij Heeft u misschien vóór of na 21 Juli een of ander kleedingstuk van den baron vermist, misschien een pak of stukken linnengoed De hospita schudde het hoofd. Heelemaal niet. Dc baron waf heel netjes op zijn goed. U zou er ook misschien niets van gemerkt hebben, als er wat ver loren was gegaan Zeker wel, ik wist zelfs precies, hoeveel dassen de baron had. en nog op het oogenblik liggen in zijn kasten dezelfde voorwerpen, die hij toen be zat Sinds dien tijd heeft de baron alleen een nieuw zomerpak gekocht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5