straat zijn de gewone sparren-guir landes aangewend. De Kruisstraat versiert op dezelfde wijze. Slechts komen er op den Kruis weg lichtkronen bij, die zich bij do Parklaan in aantal verveeivuldigen. Tal van oranje lampions zullen Straks een fantastiscben gloed wor pen. Do open ruimten worden door hangende bloemtuilen aangevuld. Do bruggen over de Nieuwe Gracht zijn thans prachtig met bloemen be- leuningd, wat een hoogst verrassen de n aunbiik geeft. Aan den Ingang van den Kruisweg staan twee reusachtige sierzuilen, die als wachters aan den ingang van de stad staan. Dit denkbeeld is ook doorgevoerd in de hellebaarden, waarmee die torons gekroond zijn. Do fraoio bloemversiering geelt ze evenwel een vreedzaam karakter. Verder zijn op t Stationsplein nog <weo rijen palen opgesteld, die elk een bloembak dragen. De Koningin is dus ook aan 't Station op een voor een bloemenstad waardige wijze ontvan gen. Het Stationskoffiehuis is schitterend Verlicht. Zoo ziet Haarlem er thans uit In volle glorie, in volle fleur. De bloemenstad heeft haar naam waar lijk eer aangedaan. En hebben we misschien hier on duar oen bloempje vergeten, dat men ons zulks dan niet ten kwade duide. Er was zóóveel I DE BLOEMENTENTOONSTELLING. lieden, den dag van 't Koninklijk bezoek, werd Juist de -fcLe, en ook de laatste, tijdelijke tentoonstelling ge opend. Dat kwam dus goed uit 1 In do gebouwen is thans weer veel mooi's te bewonderen, 't Is er zóó mooi, dat 't tentoongestelde met suc ces kan vergeleken worden met de vorige exposities. Geen wonder 1 De inzenders wisten, dat 't Koninklijk Echtpaar zou komen, dus werd ge wedijverd, om 't volmaakste te leve ren. In de kleine zaal is de groote mid dentafel geheel bezet met een collec tieve inzending rozen van de afdee- llng Noordeinde Aalsmeer. Heerlijk, zooveel rozen bij elkaar te zien wat een zachte tecre kleuren en welk een zucht-bodwelmende geuren I Men noemt de roos de koningin der bloe men en zeker, zo kan den concurren- tie-strijd met de andere kinderen Flo ra's doorstaan, vooral wanneer, zoo als hier. van de mooiste soorten nog de mooiste exemplaren genomen zijn. Do tafels tegen de wanden dragen ook een prachi-collectie bloemen, 't Is een r»jke verscheideuneid, waarvan wo alleen noemen.- trollius excelsior, amarillos, orchideeën, seilla's, lelies, zomorviolieren, maar de variatie is nog veel en veed grooler. In 't bijzonder wijzen we op een collectie lelies van Harmsen te Aals meer, die met een sobere oranje-lini- Versiering heel aardig voorkomt. De firma Ernst H. Krelage en Zoon te Haarlem zond een verzameling Er in ures in. Dit is een plant, die nog niet lang in Holland bekend is en die Turkestan in Centraal Azië tot vader land heeft. De plant heeft veel blad, waaruit een lange met witte en licht- roso bloempjes bezette stok opspringt, wel ter hoogte van 2 of 3 meter. Caladium is een Braziliaansche bladplant met sierlijke bladeren. Deze planten worden door de firma Van Tubergen te Haarlem onder een glas stolp geëxposeerd. Voor natuurbeminners wijzen we óp een eigenaardige plant, die.... vlie gen en andere insecten vangt, om daardoor haar voortbestaan te verze- ren. De diertjes komen op den eigen- aardfgen geur (lekker is die voor ons ruenschen nu juist wel niet gelokt, vliegen de „slurf" in en zitten daD gevangen. In de groote zalen is ook, zoo mo ge: ijk nog meer schoons te zien i Bij den entree vindt men twee mooie groepen een van palmen en éen van mom-bloeiende rhododendrons. On der de vele planten en bloemen vindt men ook hier Ermures, deze ingezon den door P. \V. Voet te Overveen en de firma Van Tubergen te Haarlem. Onze stadgenoot Lamfers zond een decoratieve groep planten, waarmee hij veel succes zal hebben, evenzoo de firma M. van Waveren en Zonen te Hillegoin met een collectie' lelies. In den doorloop tusschen de zalen zijn Bougainoullis te bewonderen van de Tuinbouwschool te Aalsmeer, een mooie bloemsoort. Orchideeën vorderen in de tweede groote zaal een belangrijke plaats op. Inzendingen van Van Vloten uit Aer- denhout, Muller Abelen uit Den Haag, cn Baron van Boetselaar te Maartensdijk ijveren onderling in pracht en zeldzaamheid. Van de eer ste inzending eischen vooral de soor ten Miriflcum en Odontoglossuin enspuin var. Prüicesse alle aan dacht. Onder do vele andere soorten bloe men en planten noemen we een ver zameling Alpenplanten, varens, Ame- rikaansche Anjelieren, Stam-Mar- ffrieten. De firma P. v. Noordt en Zonen te Boskoop komt uit met een verzame ling mooie rhododendrons. Die bloe men vindt men ook onder de inzen ding der Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde, waaronder ook nieuwe kruisingen voorkomen, die voor vakmenschen veel interessants hobben. G. P. v. Nes en Zonen te Boskoop hebben een kleinen Japanschen tuin aangelegd, waarbij aardige dwerg- boompjes eon bezienswaardigheid .vormen. Men ziet in de zalen veel schoonsr Do Franscho tuin is belangrijk aan gevuld met nieuwe bloemen en plan ten. Men vindt er nu wel weinig tul pen, maar de begonia's, geraniums, vergoet-me-nietjes en viooltjes vor men ook een smaakvolle versiering. De Chantecler-groep is nog in volle pracht. Ook de rotspartij is nog in volle waarde, ja. is nu eigenlijk haast op haar mooist De tuin in natuurlijken aanleg heeft nu weinig bloemen meer, want daar Is alles haast uitgebloeid. De natuur zelf zorgt er nu evenwel voor nieuwo pracht. De mooie boomgroepen in den .Hertenkamp zijn nu in yolle blader dos on vieren 't feest van de lente. •j«} uua. pep tjp do Snnepuui). ue^ rein is dus ook nog wel aantrekke lijk. Summa Summarumde tentoon stelling is nog een bezoek overwaard! Zondag is de laatste dag. Wie du3 nog eens genieten wil, moet zich dus haasten (Men zie voor het vervolg van hot foostverslag het Eerste blad). Buitenlandsch Overzicht We deelden gisteren mee, dat de Franscho pers een bericht verspreidt, dat de Duitsche keizer tijdens 't be- zoek aan Engeland met den Fron- schen minister van buitenlandsche za ken gesproken heeft over de stichting van EEN EUROPEESCHEN STATEN BOND, om daarmee de vredesbeweging te steunen. We prezen al 't goede initiatief van Wilhelm, maar.... Nu komt een offi cieel Duitsch blad alle illusies weer oiMoovén, althans gedeeltelijk, 't Hoot „Juist is, dat do keizer tegenover minister I'ichon zijn vertrouwen heeft uitgesproken >n de handhaving van deu Europeeschen vrede en zijn vas ten wil hoeft te kennen gegeven, al les, wat daartoe zijnerzijds kan me dewerken, te zullen bijdragen. Hot denkbeeld een Europeeschen Statenbond te vormen is evenwel niet het onderwerp van het gesprek ge weest en ligt ook niet in 's keizers plannen." We zeggen 't is jammer 1 't Zou net iets voor Wilhelm ge weest zijn, om deze zaak aan te pak ken. Is er nu niet een andere keizer of koning die de leiding van zoo'n beweging op zich wil nemen en zich zeer verdienstelijk maken? Verdienstelijk zal ook hij zich ma- kon, die ons van de Balkanwoelingen, speciaal van DE KRETENSER MOEILIJKHEDEN kan verlossen. De zaak is altijd nog wachtend op een oplossing. Nu eens wordt 't eene geprobeerd, dan weer 't ander, maar de quaestie b 1 ij f t Volgens de laatste berichten heb ben de besprekingen tusschen de re- geermgen der vier beschermende mo gendheden geleid tot een principïeele overeenstemming over de te volgen gedragslijn tegenover de eilandbewo- De mogendheden besloten, niet al leen tegenover de leiders der bewe ging op het eiland een vastbesloten houding aan te nemen en van de Christen-afgevaardigden de erken ning en toelating der Mohammedaan- sche afgevaardigden te eischen, maar zoo noodig ook gemeenschappelijk te handelen, door oorlogsschepen en troepen naar het eiland te zenden. De mogendheden overwegen verder, terug te gaan tot den toestand van 1008, door benoeming van een regee- ringscommissaris. Over den persoon, aan wien dH ambt zou worden opge dragen, bestaat eveneens geen ver schil van meening. Er zijn diploma ten, die den Kretenser minister Veni- selos daarvoor op 't oog hebben, maar anderen vinden deze te veel een ijveraar voor de vereeniging met Grie kenland, zoodat door zijn benoeming eerder onrust dan rust zou tengevolge hebben. Men denkt nu over de benoe ming van iemand, die nóch Turk, nóch Griek, nóch Kretenser is. Daar mee zullen wellicht allen genoegen nemen, behalve de.... belanghebben den .Niet alleen de Itretensers, maar ook de Grieken en vooral de Turken, zullen bij deze regeling mopperen. En toch moet 't een of het ander ge daan worden. De nu ontworpen over eenstemming schijnt voornamelijk 't gevolg te zijn van de besprekingen tusschen sir Edward Grey en minis ter Pichon te Londen gehouden. De ONLUSTEN IN HOENAN nemen een ernstig karakter aan. Uit vorige berichten weet men al, dat 't In deze Chineesche provincie alles be halve rustig is, maar die onheilstij dingen worden nu nog wat aange dikt. Een boodschapper uit Yryang bracht bericht, dat muitelingen hon derd huizen in die stad in brand sta ken. Dc ambtenaren vluchtten, zoodot de stad aan de muitelingen werd overgelaten. Langs den z. g. groolen weg zijn verscheidene dorpen geheel verwoest. Beter gaat 't nu (voor een kort poosje wellicht 1) in Marokko. Z. M. de Sultan heeft althans EEN BARMHARTIGE OPWELLING gehad en aan den deken van het corps diplomatique te Tanger mede- deeling gedaan van zijn besluit, om de foltering in zijn rijk af te schui len. Nu, verdienste is dit eigenlijk niet; integendeel, 't is een schande, dat de Sultan zoo lang gewacht heeft, om dit besluit te nomen. En... als bij 't nu nog maar handhaaft 1 In Denemarken maakt men zich druk over T PROCES TEGEN DB OUD-MINIS TERS CHRISTENSESN EN BERG. Gisteren werd in de zittingszaal van hot Landsting te Kopenhagen, door den president van het Rijksge recht I.arsen de behandeling van het proces tegen de oud-ministers ge opend. De verdediger betwistte do ge grondheid der beschuldiging en ver klaarde, dat hij zou pleiten voor vol ledige vrijspraak van de beklaagden. Of hij dat gedaan zal krijgen, wordt evenwel door velen betwijfeld. Over de NIEUWE WATERELLENDE IN FRANKRIJK komen nog aanvullende berichten. De Aude is over haro geheele leng te b. .en hare oevers getreden, waar door een aantal boerderijen geiheel en al La het water staan, bruggen zijn weggeslagen en molens ingestort. In de omstreken van Toulouse is tengevolge van hevige onweders de toestand weder verergerd. De Garonne en de Ariège staan op normale hoogte, maar de beken on zijrivieren zijn alle buiten hare oevers getreden. In het gebied dezer rivieren zijn tal van fabrieken, hui zen en schuren vernield en zijn een menigte bruggen weggeslagen. De verwoestingen in het departe ment Tarn aangericht, zijn ontzag lijk. De oogst is vernield, kudden vee zijn verdronken, de wegen onbruik baar geworden, fabrieken vernield en daardoor zijn honderden arboiders buiten werk geraakt. Stadsnieuws AUBADE TE AMSTERDAM. Men schrijft ons Het Haarlem's Kinderkoor zal deel nemen aan de aubade te Amsterdam, op Vrijdag 27 Mei a.s. Het bestuur van den Bond voor Li chamelijke Opvoeding heeft, op uit- noodiging van het bestuur van het Haarlem's Kinderkoor, toestemming verleend tot het medegaan van tam boers cn hoornblazers van genoemden Bond, waartoe zij zijn uitgenoodigd, om Vrijdag 27 Mei a.s., uiterlijk te 8 1/4 uur, op het terrein van den Doe len present te zijn, om daarna per boot te vertrekken. Van 't Kantongerecht BRANDSPIRITUS. Terecht stond hedenmorgen een der firmanten van de firma D. en Co., beschuldigd op de binnenplaats ach ter zijn zaak vier vaten brandspiri tus, met een inhoud van ruim 1200 L., in voorraad gehad te hebben, zon der daarvoor de vereischte vergun ning te hebben verkregen. Beklaagde bekende en voegde er bij, tot voor korten tijd onbekend te zijn geweest met de noodzakelijkheid van een vergunning voor brand spiritus. Nadat de adjunct-inspecteur Ko ker, en Dr. Borst Pauwels, de laatste als deskundige, gehoord waren, acht te de ambtenaar van het O. M. hel wettig en overtuigend bewijs gele verd, en etschte tegen elk der firman ten 15 boete subs, drie dagen hech tenis. EEN RIJKWESTIE. Vervolgens trad de uitgever B., te Bloemeudaal, in „'t bankje". Deze stond terecht, omdat hij op 13 April met een auto in de Korte Kleverlaan gereden heeft, komende uit de rich ting van den Bloemendaalschen weg, hoewel een bord aan den ingang dier laan zulks verbied. Beklaagde zeide, juist een bekeu ring te iiebben uitgelokt, omdat dit bord niet volgens het door den Staat aangegeven model is, en bij weten wilde .of ook zulk een bord van kracht is. De ambtenaar van het O. M. achtte bewezen hetgeen beklaagde is ten laste gelegd. De vraag is slechts, of dit bord van kracht ia Spreker oor deelde oen bord daar ter plaatse evenwel niet eens noodig, omdat hier niet van sluiting van een weg spra ke is, maar enkel van het verbieden van het uit zekere richting inrijden. De eisch luidde 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Beklaagde's raadsman, mr. P. Ti- deman, vroeg één week uitstel. UITSPRAKEN. Gisteren werden de navolgende uit spraken gedaan VV. F. M., te Schoten, ovej-tredlng wet bemettelijke ziekten, vrijgespro ken. F. L. de K., te Schoten, overtreding Hinderwet, 130 boete of 10 dagen h. M. D., te Velsen, overtreding Drank wet, f 30 boete of 14 d. hecht. B. H., te Haarlem, overtreding Wo ningwet, 2 maal 20 boete of 2 maal 3 dagen hecht. H. G. A. H-, te Velsen, overtreding Jachtwet, f5 boete of 4 dagen hecht II. P. en A. v. B-, te Houtrijk en Polanen. overtreding Arbeidswet, 0.50 boete of 1 dag hecht. L. K., te Beverwijk, en A. M. de H. te Haarlem, overtreding Leerplicht wet, 1 boete of 1 dag hecht II. L. te Haarlem, en 2 anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, f 2 boete of 2 dagen hecht M. J. M. B., te Haarlem, overtre ding Politieverordening Haarlem, 1 boete of 1 dag hecht A. M. J. P. D. M. te Utrecht, en A. V., te Heemstede, overtreding Mo torverordening Iiaarlemmerliede, 25 boete of 5 dagen hecht, en 10 boete of 5 dagen hecht. P. A. de L., te Alkmaar en 17 ando ren overtreding Motor- en Rijwiel- reglement, 6 boete of 3 dagen b, 1 en 2 boete of 2 m. 2 dagen hecht, f2 boete of 2 d. hecht., en fl boete of 1 dag hecht. Voorts worden er nog 14 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 6 boete of 3 dagen h., f 3 boete of 3 dagen hecht., f 2 boete of 2 dagen hecht., en f 1 boete of 1 <L hecht NEDERLANDSCHE METAAL- BEWERKERSBOND. Ter bespreking van eene actie tot loonsverhooging en verkorting van arbeidsduur vergaderden Dinsdag avond in „Vooruitgang" vela werk lieden van de Haarlemsche Machine fabriek, voorheen Gebr. Figee. De secretaris der afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Metaal- bewerkersbond, de heer W. Rus, zet te, na een kort openingswoord van den heer O,Sluis, den toestand op de machinefabriek uiteen. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de loo- nen in vergelijking met die op de werven „Conrad" en „Hubertlna" veel te laag zijn, en dat ook een ar beidsdag van 10 uur, die regel zijn moest, meest altijd overschreden wordt Vervolgens sprak de heer Dekkers, voorzitter van den Bond, over arbei dersorganisatie in het algemeen. Hij besprak de rechten van den arbeider op een werkdag van hoogstens tien uur, veroordeelde do boete-stelsels on de ziekenfondsen en merkte op, dat aüean éen collectief contract verbete ring brengen kan. Volon der aanwezigen gaven zich als lid van den Bond op. Deze zal nu een collectief contract opstellen, waarin een loonsverhoo ging van twee cent zal opgenomen zijn, een doorbetaling der algemeen erkende Christelijke feestdagen en af schaffing van het boetestelsel. Binnenkort zal dit ontwerp-arbeids- contract worden vastgesteld, waarna het aan de directie der Haarlemsche Machinefabriek ter teekening zal worden aangeboden.. llit de Omstreken SPAARNWOUDE. Op de voordracht voor onderwijze res alhier zijn geplaatst de dames M. L. Konijn te Haarlem, E. K. Kieft te Nijkark en P. van Beek te Langerak. Binnenland TWEEDE KAMER. Het enquSte-voorstel In de zaek Huyper. Tor aanvulling van ons telegrafisch verslag over de zitting van Woensdag zij nog gemeld Do heer DUYMAER VAN TWIST tracht aan te toonen uit hetgeen in „De Vaderlander" geschreven stond, dat algemeen bekend was, dat de heer Roodhuyzen tegen de enquête zou stemmen. Immers, zoo schreef de lieer Roodhuyzen, er is nu al eenoere- raad cn hij achtte <Ie samenstelling van dien raad zeer voldoende. Daar om vraagt spr. zich af, als hij den heer Roodhuyzen hoort spreken, is dat geen komediespel Dit vraagt hij ook den sociaal-democraten. Immers in „Het Volk" van 1 Augustus 1909 stond dat in de zaak-ICuyper-Sweerts oneindig meer zat dan in de zaak- Kuyper-Lehmann. Die was maat schappelijk zonder eenig belang. De heer DUYS Na dien tijd is heel wat meer bekend geworden. De heer VAN TWIST Dat is niet waar. Toen was alles al bekend. Men liet de kluif toen dus los. Maar toen het bleek, dat de zaak-S weerts niets opleverde, pakte men de zaak-Leh- mann weer op. Is dat nu geen kome diespel De heer ROODHUYZEN voor de derde maal het woord voerende, zegt wederom iets geleerd te hebben, n.L dat komediespel hier een geoorloofde uitdrukking is van het eene tot het andere lid. Hij dacht in zijn eenvoud dat het een béleedigende uitdrukking was, maar spr. dankt den Voorzitter, dat hij hem anders heeft geleerd. De Voorzitter liet wellicht de uitdruk king door den heer v. Twist toe. om dat de afgevaardigde door zijn'poli tieke en godsdienstige richting niet geacht kon worden te weten wat eigenlijk komediespel is, ai plukte hij op dit gebied lauweren als regisseur bij de bekende boetedoening. (Gelach.) Blijkbaar staat de heer Van Twist onder de Kuypor-narcose en kan hij zich daardoor niet indenken in iemands overweging en na een 7 maanden lang nadenken in deze zaak. Nu heet spr. een comediant. terwijl hij indertijd, toen hij tegen de eerste bcgrooting van Staal stemde, een goede man was. Blijkbaar laat de heer Van Twist zich bij zijn afweging van plicht tegenover persoonlijke sympathieën leiden door het partij belang. De VOORZITTER heeft de interrup tie van „comediespel" niet gehoord. Hier wordt geen comediespel gespeeld en zal, naar bij hoopt, nooit comedie spel worden gespeeld. De heer VAN HAMEL (U.-Lj re pliceert en zegt, dat voor hem het hoofdpunt in de enquête is, de aan wijzingen van dr. Kuyper aan de heeren Lehmann om zich een decora tie te verwerven. Wat daaromtrent bekend is, is niet voldoende en daar over wcnscht spr. een zuiver, objec tief onderzoek. Want juist dit geven van aanwijzingen acht spr .demorali- seerend. Nu verweet de heer De Stuers spre ker, dat hij steeds in zijn studeercel was gebleven. De heer De Stuers bleef zelf steeds in zijn cel, welke versierd is met kunstvoorwerpen, maar dat be lette noch spr. noch den heer De Stuers in het leven te kijken. De stu die van het recht zou voor spr. an ders onmogelijk zijn geweest. Wan neer de heer De Stuers de namen van Drucker en Mesdag noemde met die van de Lelimanns, dan vraagt, spr. of men die namen op één lijn mag stel len. (Stommen Zeer juistSpr. heeft geen schenkingen door rijke lui afge keurd, maar hetgeen ligt achter me nige decoratie. Inderdaad is de Militaire Willems orde een prikkel tot moed en spr. zou dan ook geen bezwaar hebben gehad, wanneer do heer Kuyper tot de Leh- manns had gezegd: neem plaats in het Indische leger, dan kunt gij vol gens de daarvoor geldende regelen een Willemsorde krijgen (Luid ge lach), maar het spelen met ridderor den is afkeurenswaardig. Bij het ge ven van decoraties is het noodzake lijk, dat men uitgaat van christelijk© beginselen. De heer LIMBURG (V.D.) repli ceert. De heer Van Ids Inga maakte van sprekers eerste rode een caricatuur. Spr. heeft gezegd: Wij achten oen enquête onnoodig, maar als andere partijen meer licht noodig achten, niet over persoonlijke handelingen van dr. Kuyper, maar in het alge meen over de publieke moraliteit in verband met bet verleenen van deco raties, zullen de Vrijzinnig-Democra ten vóór de enquête stemmen. Een en onder Is In overeenstemming met hetgeen de hear Drucker bier 19 No vember heeft gezegd. Voor do Vrijzinnig-Democraten stond roods vast, dat de toenmalig© minister Kuyper niet de eigenschap pen bezat, die voor een man van zoo groote verantwoordelijkheid noodig zijn. Die vaststaande feiten hebben de heeren Van Idsdnga en De Geer erkend, al trokken zij geen politieke conclusies. Als dit de houding der geheele rechterzijde ware geweest, zou de zaak bij hot bepalen van de stem an ders hebben gestaan, maar waar juist de anti-revolutionaire partij die feiten niet erkent, is dat een re den te meer om voor de enquête te stemmen. Do heer TROELSTRA (S.D.A.P.) repliceert en constateert, dat de ma- torieele redenen die voor de enquête pleiten nauwelijks zijn aangeroerd. Het debat heeft over allerlei andere zaken geloopen, zelfs over de intren- sieke waarde van den mensch Kuy per, maar niet over de duistere pun ten, d:e aanleiding moeten geven tot een enquête. Er is geen vierkante bestrijding ge weest van de zaak zelve. Alleen de heer de Stuers heeft getracht het voorstel in zijn hart aan te tasten. „Wat zoo vroeg hij beteekenen de feiten door u genoemd? Uw ver ontwaardiging is volkomen ongerecht vnardigd." Wat dr. Kuyper deed, zoo zei de heer de Stuers, is noch laak baar noch strafbaar." In „Ons Program" echter heeft dr. Kuyper over de christelijke rechtsbe ginselen geschreven in verband met de decoraties. Daar spreekt hij over do veredeling, die de Christelijke politiek moet. brengen aan het door de revolutie gedemoraliseerde insti tuut der ridderorde Die leer schijnt nu oud en versleten te zijn. De nieuwe anti-rev. staatsleer schijnt nu te zijn die van den heer De Stuers, wiens toon zoo wereldsch mogelijk was. Tegen het plat mate rialisme, dat uit de rede van dien heer sprak, komt spr. op. Dat platte materialisme dat spr. op 't oog heeft bij den heer De Stuers, sprak hieruit, toen die afgevaardigde sprak van het Melkmeisje, dat we voor 3 ton moes ten koopen, maar die we met een rid derorde hadden kunnen besparen. Dat is nu de ethische richting van een lid der rechterzijde. Als de rech terzijde die ethische richting aan vaardt, begrijpt spr. dat zij niet op de zaak wil ingaan. De tweede bedenking van materiee- len aard kwam van den heer Van Id- singa, die noodig achtte dat er was een begin van bewijs in zake het ver band tusschen het aannemen van geld en het geven van decoraties. Ma»r de heer De Geer achtte het vaststaande, dat de Lehmans zelf dit verband veronderstelden en wanneer dr. Kruyper vraagt, hoe het mogelijk is, dat een man met normale denkver mogens en geringe menschenkennis eenige jaren in dat verban kon zijn opgenomen zonder zijn medeweten. Er zitten in deze zaak tal van pun ten, die onmogelijk maken aan te nemen, dat dr. Kuyper om andere redenen dan de decoratie met de Leh mans in relatie is getreden. Het ver band is dus al aannemelijk gemaakt, maar bovendien kan men bij een en quête beëedigde getuigen hooren. De heer De Geer zeirte: 't geldt hier psy chische factoren die niet te onderzoe ken zijn. Dat is allerminst zeker. Men denke aan de mogelijkheid, dat reeds f 7000 zijn gegeven voor de decoratie van R. Lehmann. Het onderzoek dient eenvoudig om te komen achter zekere regceringspractijken, waarvan de appreciatie eerst later komt- Het ver weer van den heer De Geer is dus niet geldend. Verder heeft men zich beroepen op bet algemeen belang en de beteekenis dezer zaak voor onze nationale eer. Spr. beroept zich op de „Indépendan- ce Beige", die in haar overzicht de opvatting van den heer De Beaufort, dat het onderzoek der zaak kon scha de doen aan onze nationale eer, „une conception assez étrange" noemt. Ove rigens is de verdediging van sprekers bestrijders alleen een verweer van niet-ontvankelijkheid gebleven. Al leen is het karakter er van veran derd. Aanvankelijk was alleen een juridische batterij opgesteld, doch de ze is slecht bediend en door eigen troepon l>eschoten. Toen stond de eigen bevelhebber op van zijn legerstede om de batterij te bedienen. Maar deze bleek vernageld. Toen is een tweede l atterij opgesteld. De politieke kogels daaruit geschoten zijn los kruit, maar zij hebben één verdienste, zij verspreiden een groote massa rook. Wat nu de juridische batterij aangaat, de heer Lohman maakt zich schuldig aan een groote inconsequentie. Zelf neemt hij niet in het standpunt dat alleen tegen met ministers- een enquête kan worden ingesteld. Het resultaat der enquête kan doo- dend zijn voor een persoon. Maar als spr .het woord „aanklacht' heeft ge bezigd, dan beoogde hij daarmede niet den persoon. Dat is slechts bij de strafvervolging het geval. Bij de enquête is de persoon het middel om te komen tot de feiten en toestanden. Maar de heeren der rechterzijde zien alleen den persoon van dr. Kuyper. Zij wagen alleen wat eischt het be lang van dr. Kuyper, maar niet wat eischt het belang van het land? Dit getuigt van een onjuiste opvatting en ccn bekrompen standpunt. De poli tieke batterij komt thans aan de or de. De heeren hebben een dankbaar gebruik gemaakt van het politieke slot van sprekers rede. Alleen was dat slot hun nog niet politiek genoeg. Er had van 1903 in moeten zijn gesproken. Nu wordt beweerd: De sociaal-de mocraten blaken van wraakzucht over 1903 en de overige linkerzijn^' kan het verlies der regeermacht niet verkroppen. Is daarmede nu echte* het laatste woord gesproken? Wijj moeten zoeken nuar een gemeen schappelijk standpunt om te' komen tot een objectief oordeel. Gelukkig is er zulk een gemeenschappelijk stand punt: dat van den redacteur van „De Klaroen' en „De Beukelaar", mr dr. Van de Laar, een christelijk man, die toch geen bewonderaar is van de coalitie. Laten nu de hoeren der rechterzij de dit getuigenis eens wraken en daartegenover het hunne stellen. Bij den heer Lohman echter schijnt de mogelijkheid niet te bestaai. dat dr. Kuypers naam uit dit onderzoek on gerept zal te voorschijn komen, want hij wil er niet toe medewerken om dr. Kuyper uit het politieke leven te verwijderen. Het is heel mooi te zeg gen dat men een stervenden leeuw geen trap wil geven en liever aan de sponde van zulk een leeuw staat. Maar kon aan dr. Kuype».- een ster ker trap worden gegeven dan door die woorden? Mooie woorden kunnen we allemaal spreken, maar het komt op de daden aan, Het is de vraag wat dir. Kuyper sterker zal treffeu: do aanval zijner vrienden of de ver dediging zijner vrienden. Wij veroor deel en dr. ICuyper niet, maar wij ko men met een daad. Het zou de ge meenste politiek van ons zijn geweest, na de campagne die wij hebben ge voerd, niet met die daad te komen en wij hadden het zoo gomakkelijk kunnen laten, omdat de politieke cair- rière van dr. Kttypr- t- js af geloo pen. Maar wij zijn mei zoo lafhartig, clr. Kuyper, dien politicken reus, in zijn Achilleshiel g .oflen, te vergui zen. Wij geven hem de kans eener enquête. Slechter kan liet daardoor niet voor liem worden, eerder beter, en daarom zoggen wij tot de rechter zijde: Ge hebt den goeden naam van dr. Kuyper in handen. Spr. komt thaus tol de houding der anti-revolutionaire partij. Wij heb ben gehoord de aardige rede van den heer Colyn in den goeden toon, maar daarnaast de redevoeringen van twee paladijnen, de heeren Oosterbaan en Van Twist. Het zoogenaamde bewijs van coniediespelen bij de sociaal-de mocraten door den heer Van Twist aangehaald, is te gek om los te loo- pen. Zeker, wat „liet Volk' van 1 Augustus heeft geschreven, was juist. Als de zaak-Kuyper Sweerts juist was gebleken, dan was dat inderdaad er ger dan de zaak-Kuyper-Lehman. Maar is die Laatste zaak daarom niet erg? Welk een gebrek aan onder scheidingsvermogen! De schuld van deze geheele zaak ligt in de eerste plaats bij dr. Kuy per, die het noodige licht niet wilde, maar vooral bij de anti-revolution- uaire partij, die verzuimde schoon maak te houden in eigen huis; die in plaats van te vragen: wat verlangt de beschuldigde, wat eischt de kiesch- heid tegenover den beschuldigde, hem niet zelf in staat van beschuldiging stelde en niet zelf ging waken voor haar eigen eer en niet zelf ging on derzoeken. Dat politiek besef hebt gij niet. Daarom moeten wij zorgen voor schoonmaak in uw gelederen. De heer Lohman zelf weet welk een positie de heer Kuyper in de anti-revolution- naire partij inneemt. Hij zelf heeft er de onaaugename gevolgen van onder vonden. Welnu, dan had hij daarvoor niet uit den weg mogen gaan, Wij althans gaan daarvoor niet uit den weg. De heer De Geer heeft niet het recht, het voor te stellen alsof hier de eerste de beste is afgedwaald. Die man is de incarnatie van uw chris telijk beginsel. Hij is de schepper er van. (Geroep rechts: Dat is Christus!) Dczo van God gegeven leider zat Zondag te Brussel voor een groot ca fé met een glas bier. (Heftig rumoer en applaus op de tribunes). Terwijl hij den christelijken arbeiders ver bood op Zondag te vergaderen." De VOORZITTER verzoekt den heer Troelstra niet op zulke bijzon derheden in te gaan De heer TROELSTRA: Het pharl- selsrne breekt uit als een zweer. En nu sprekers politieke houding* De staking van 1903 was voor dr. Kuyper een politiek fortuintje. Spr. laat daar met hoeveel leed en smart dat fortuintje gekocht werd. Maar spr. staat voor zijn politieke motie ven -en komt op tegen elke verdacht making daarvan,- alsof hij hier zou gestaan hebben als een genius van 't kwaad. Spr. kan daartegen ook alleen zeg gen dat als hij zich zelf sondeert in zijn gevoelen, hij geen sprankje van haat ooit gevoeld heeft tegen dx. Kuy per. Maar niets hindert spr. zoo als de kleine onoprechtheden en leugen tjes van dien kant zoo vaak verno men. Maar de zaak van 1903 is in 1905 Teeds uitgevochten. Toan was de po litieke rekening met dr. Kuyper reeds afgesloten. Maar de heeren willen spr. gaarne hooren spreken over 1903. Het gold de vraag of bij staking de opzeggingstermijn moet worden gehandhaafd. In de wet op het Ar beidscontract is thans nedergelegd wat spr. toen heeft verkondigd. Maar let op het verschil: op 1903, en toen stond daar achter de ministerstafel de man die allo partijen achter zijn zegekar spande, en thans diezelfde groote man gecompromitteerd., hier niet aanwezig kunnende zijn omdatl hij is under the consideration of the House. Gij, mijne heeren, hebt mij

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6