NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8257, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 27 MEI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: W&L Van 1—5 reSe,s 50 cts-i iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 y/f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy ar_|Svsj$|jfoMpj ^0 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. cSSS Zondagsblad, 'voir Wem of M RedaClie 80 Adminislra,ie: Gr00te Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <&<J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht We beginnen met goed nieuws voor de Turken, n.l. dat De minister van blnnenlandsche za ken heeft 't officieel meegedeeld in een schrijven aan de gouverneurs, zoodat we 't nu wel kunnen gelooven. Eenige van do invloedrijkste Alba- neesche hoofden zijn gevangen geno men, ook enkelen van hun trouwste volgelingen. En een leger zonder aan voerdersVerschillende oproerlin gen hebben al de wapens ingeleverd. Eigenlijk is 't vreemd, dat de tele grammen niet melden, wat den op stand zoo plotseling heeft doen op houden. Er werd tusschen Albaneezen en Turken een soort oorlog gevoerd, en in den regel wordt zoo'n strijd in een beslissc-nden slag beslecht. Do uitzondering is misschien te verklaren uit 't CKITIEKE MOMENT, WAARIN DE KRETEN SER QL'AESTIE IS GEKOMEN. Men weet, dat de oppermacht der Turken over 't eiland Kreta thans ern stig bedreigd wordt, zelfs achten de Sultan en z'n mede-regerders (waar onder 't beruchte comité der Jong- Turken voor Eenheid en Vooruitgang een veel-beteekenende plaats in neemt 't noodig aan een oorlog te denken. Oorlog voeren, terwijl men in eigen land onlusten heeft, gnat niet 1 Dit hebben de Albaneezen blijkbaar bedankt en vandaar hun gezindheid voor vredelievendheid. Albaneezen blijven Turken. Als 't gaat tegen de Christenheid (de bewoners van Kreta zijn voornamelijk Christenen), dan k-ekt al wat Mohaiuedaan is, ëeii lijn zoo ging 't vroeger, en zoo zal 't nog wel blijven gaan. Van Kreta wordt gemeld, Jat men daar begonnen is niet ecu algemeene bewapening van 't volk. De nieuwe regeerders van 't eiland waaronder Veniseloe, de vurige ijveruar voor de vereenigiug met Grie kenland, de voornaamste plaats be kleed verklaren, dat ze in geen ge val van hun hesluiten terug zullen komen, 't Plan is, 10 voorname Kre- tensers naar Europa te zenden, die tot taak zullen hebben, de politici en do couranten te overtuigen, dat de gedane zaken (do halve vereoniging met Griekenland) niet te veranderen Zijn. Verder zal dc Kreteuser regee- riug alle betrekkingen met Turkije af breken en alle wapens en verdere Turkscke onderscheidingsteekenen verwijderen. De Krotenser Bank zal in de Nationale Bank van Griekenland opgaan en daarvan een bijbank wor den. Maar.... dat zal niet zonder slag of stoot gaan In Griekenland, speciaal in Athene, heeft 't bericht, dat de beschermende mogendheden den toestand van voor 1908 zullen herstellen, weinig geloof en instemming gevonden. Men voert er tegen aan, dat de Kretensers er zich uit alle macht tegen zullen ver zetten, want de mogendheden heb ben in hun antwoord op hel besluit van de Kretenser Kamer tot ve ree in ging met Griekeniatd in October 1008 stilzwijgend de afschaffing van het toenmalige stelsel erkend, en beloofd, de quaestie van een verceniging wel willend te zullen onderzoeken, onder voorwaarde, dat de orde op het eiland niet verstoord zou worden en men re kening zou houden met de Muzelruan- sche minderheid. Do Kretensers raee- ncn zich daar stipt aan gehouden te hebben en de mogendheden hebben dit erkend door hun bezettingen van het eiland terug te halen. De Kreten sers komen aan de mogendheden nu om afrekening vragen, maar.... Zoo als 't critleke moment thans is, kunnen er drie dingen gebeuren le.de mogendheden bezetten weer 't eiland, maar dan zullen de Kreten sers tot opstand komen. 2c. de mogendheden bezetten Kreta niet, maar dan zal Turkije tot wapen geweld overgaan, om een eind te ma ken aan de uittartingen van de eilandbewoners. 3e. dc Kretensers laten voorloopig weer hun Grieksche idealen varen. Misschien zou 't laatste nog 't ver standigste zijn I DE EGYPTENAREN ZIJN OOK OPROEULUSTIG, zoodat 't in het Nijlland tot een for- meele gisting schijnt te komen, 't Gaat tegen 't Engelschc opperbestuur! De toestand bleek dezer dagen bij te gen den Engelschen agent Sir Eldon Gorst gerichte betoogingen. Twee jonge Egyptenaren, die in het geding wegens den moord op den eerste-minister Boetros pasja waren vrijgesproken, begaven zich met den trein naar Alexandrië om in Europa hun studiën voort te zetten. Men had hen van de regeeringsscholen wegge zonden, omdat ze in betrekking ston den tot een geheim geuootsciiup, dat voor de verkrijging van een Grond wet, desnoods met geweld, ijvert. Bij het geding was het bestaan van dat genootschap aan het licht gekomen. Een groote menigte nationalisten was samengestroomd, om hun uitge leide te doen. liet toeval wilde, dat Sir Eldon Gorst, een Engelsch consu lair agent, met deuzelfden trein naar Alexandrië moest. De menigte nam deze gelegenheid te baat voor een vij andige betooging tegen hem. Men hoorde schreeuwen „Weg met de En- gelsche bezetting 1 Weg met de dwin gelandij en de Engelsche dwingelan den 1 En „Lang leve het onafhanke lijke Egypte!" Een paar jaar geleden zagen de in landers nog zoo tegen den Engel schen Chedive op, dat zulk een betoo ging eenvoudig ondenkbaar geweest zou zijn, maar nu Diet meer. De B?"-denaren zijn ook Muzelman nen. Onder de volgelingen van Nlo- hamed schijnt algemeen een bewe ging voor vrijheid en onatnankelijk- iieid te komen. Deuk men maar eens aan Turkije 1 DE ONLUSTEN IN NICARAGUA dreigen niet alleen, maar zijn zelfs al in volle actie. Uit Bluelield komt bericht, dat ge neraal Madriz zelf den aanval op de opstandelingen onder generaal Estra de leidde. De strijd duurde hij ver zending van 't telegram nog slewis voort, zonder dat eeue der beide par tijen een beslist voordeel op de ande re had behaald. Er waren op dat oogenhlik reeds 500 lieden builen ge vecht gesteld, dooden en .gewonden, 't Ging er dus nog al warm toe I In 't Kanaal is EEN VREESELIJKE SCHEEPSRAMP voorgekomen. Een stoomschip, de „Pas de Calais", kwam in botsing met de Fransche onderzeeër „Plu iose", die pas gedoken bad. Van de onderzeeer sprongen dc naphto-reser- voirs, waardoor de boot zonk. Ver moedelijk zijn alle opvarenden (23 man) om 't leven gekomen, 't Marine- bestuur heeft maatregelen voor red ding genomen, maar 't wordt ernstig betwijfeld, of er nog iets te redden zal zijn. De stoomboot bekwam weinig schade. Stadsnieuws DE DUINEN IN. De tweemaal wegens ongunstig weer uitgestelde tocht naar de dui nen door de hoogste klassen van de openbare lagere scholen, die door de afd. Haarlem van den Bond voor Li chamelijke Opvoeding was uitgeschre ven, kon dan eindelijk Woensdag plaats hebben. Te kwart voor twee gingen van de Zijlbrug qngeveer 175 kinderen af. Dit was veel minder dan het verwach te aantal, 450, maar de repetitie van „Koninginnedag" was een spaak in het wiel komen steken. Toch was de stemming er niet minder opgewekt om. Daarvoor zorgden wei de kra nige trommelslagers en ook de trom petters bliezen hun militaire mar- schen met een kracht en een vuur, dat men werkelijk zou kunnen den ken een gansch regiment infanterie te hooren naderen. Twee polïtie-dlenaars begeleidden den stoet naar de Blnemendaalsche grens; daar verdween de gewapende macht en het ging door Bioeinendaal zonder bedekking verder. Op een groot duinterrein achter Kraantjelek werd halt gemaakt en de Jeugd werd in groepen verdeeld, die zich elk on der leiding van eon begeleider met een of ander spel gingen bozig houden. Voordat aangevangen word, nam de voorzitter van de afdeeling van den Bond, kapitein-adjudant W. C. Schönstedt 't woord, om Lichamelijke Opvoeding met dezen eersten tocht geluk te wenschen. Spreker hoopte, dat het niet de eerste en de laatste zijn zou, maar dat nog vele iederen Woensdagmiddag geregeld volgen zouden. Het is een gebiedende nood zakelijkheid geworden in onzen tijd niet slechts de geest te beschaven en to ontwikkelen, maar ook de noodige zorg aan het lichaam te besteden. Slechts dan kan het Ncderlandsche een in-gezond en krachtig volk wor den, slechts als er een volkomen har monie tusschen lichamelijke en gees telijke opvoeding beslaat, kunnen de Hollanders al die krachten ontwikke len, die zij in zoo rijke mate bezitten. Daarna namen de spelen een aan vang. Een achttal meegenomen vliegers gaf aanleiding tot een geanimeerdeu wedstrijd en at konden enkelen het niet verder dan tot een moeizaam fladder brengen, dat in een plotsen val eindigde, toch gingen de meeste goed op. Drie voetballen maakten de forma tie van zes elftallen mogelijk, die paarsgewijze een hardnekkigen strijd voerden. De meisjes vermaakten zich met blokjes-rapen en ballen-loopan, en ook in die afdeeling was de pret bui tengewoon. De prijzen bestonden uit briefkaarten-albums, boeken, porte- monnaietjes, reukfleschjes etc., en de trots van degenen dien 't gelukt was een onderscheiding te bemachtigen, uitte zich telkenmale in een jubelend hoezee. Te kwart over vieren werd het sein tot inrukken gegeven en onder het slaan van de trommen en het wappe ren der vlaggen trok de stoet Haar lem weer binnen. Bij de Zijlbrug scheidde men. Het was een aardige tocht. Examen bandteekenen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat de commissie, belast met het exa- mïrifeeren van hen, die een; akte van bekwaamheid verlangen voor het handteekenen, bedoeld in art. 87 der wet tot regeling van het lager onder wijs, voor het jaar 1910 zitting zal houden te 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter dier commis sie is benoemd de heer H. L. J ans- sen van Raay, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; tot lid de heer H. J. de Vries, leeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus, di recteur der gemeente ij ke burger avondschool en onderwijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Fam. Cnoop Koopmans, Haairlem, Pension Vallo, 2 pers. Fam. Franco Mend es, Amsterdam, Boul. de Favauge, 6 pers. Fam. Den Haas, Idem, Kerkplein 5, 8 pers. Fam. Kettner, idem, Boul. Favauge 1 G, 4 pers. Mej. Hoedemaker, idem, Nieuwstr, 6, 2 pers. Wed. Blazer, idem, idem. Fam. Hoekstra, idem, Hoogeweg 16, 6 pers. Mej. Stufken, idem. Boul. Paulus Loot, 2 pers. Fam. EUerman, idem, Hoogeweg 22, 4 pers. Fam. Fuldauer, idem, Hoogeweg 66, 5 pers. Fam. Posthumus, idem, Idem, 5 F- Fam. Burger, idem, Hoogeweg 84, 4 pers. Fam. Vlaanderen, idem, Haarlem merstraat 33, 5 pers. J. Deen, idem, Boul. Barnaarl 9, Mr. Haakman, idem, BouL Favau ge 4, 8 pers. Fam. Dijkstra, idem. Villa Dora, 3 pers. Fam. Eberwein, idem, Haarlem merstraat 78, 6 pers. Door den heer G. Volhand is aan B. en W. verzocht hem verlof te wil len verleenen voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank In zijn perceel plaatse lijk gemerkt 3e Spoorstraat no. 24. Binnenland REORGANISATIE ONDERWIJS. Naar het Hbld. verneemt, is het Rupport der Staatscommissie voor de Reorganisatie van het Onderwijs, dat reeds geruimen tijd geleden vastge steld was, thans geheel gedrukt en zal waarschijnlijk nog deze week aan de Koningin worden aangeboden. Het bestaat uit 2 deelen, samen ongeveer 1800 pagiua's groot- Met den druk van het eerste deel het eigenlijke Rapport is in November van het vorige jaar een aanvang gemaakt, terwijl het tweede deel dat de rap porten der subcommissiën bevat •reeds vroeger gedrukt was. HERINNERINGEN Mr. C. FOCK. Men meldt aan de N. R. Ct.: De onlangs overleden oud-nünister mr. C. Fock heeft zijne herinnerin gen aan zijn veelzijdig leven te boek gesteld. Niet minder dan acht deeien dezer memoires staan in manuscript gereed, zorgvuldig geordend, om, als de tijd daarvoor rijp is, ter perse te worden gelegd en gepubliceerd. Er worden belangrijke staatkundige ge beurtenissen in verklaard of toege licht, waarbij thans nog actieve staatslieden een rol spelen. VEREEMGING VAN CHRISTELIJ KE ONDERWIJZERS EN ON DERWIJZERESSEN. Wegens aftreding van den heer J. C. Wirtz Czn., is benoemd tot voor zitter van de Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers en Onderwij zeressen in Nederland en rle Over- zeesche Bezittingen, de heer K. Brants te Rotterdam tot vice-voor- zilter de heer P. Oosterlee te Nijme gen tot eerste-secretaris de heer S. Stemerding, te Rotterdam tot twee de-secretaris de heer S. Steensma, te Meppel en tot penningmeester de hoer A. Oosterwijk te Breda. PATRIMONIUM. Woensdag werd te Utrecht dn 2f)e vergadering gehouden van het Neder- landseh werkliedenverbond „Patrimo nium", onder voorzitterschap van den hoer P. van Vliet. De voorzitter opende de vergader- ring met een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat de gemeenschappelijke conferentie met den Christelijk Nat Werkmansbond en den Lutherscheu Werkmansbond „Maarten Luther" ook een in de toekomst vruchtbare samenwerking moge tot resultaat hebben. Zeventien afdeelingen traden toe en tien vielen af. Het aantal afdeelingen is thans 209 Uit het verslag van den penningmeester biijkt, dat de ont vangsten waren f 2543, de uitgaven 274-1. Het reservefonds sluit met oeu nadeelig slot van t 157 eu het peu- sioeufouOs-Kater ruet een nadeelig saldo van f 241. De ontvangsteu en uitgaven van het orgaan waren /3US5. CHR. SOCLtLE CONFERENTIE. Gisteren is te Utrecht gehouden do Christelijk Sociale Conferentie, onder voorzitterschap van Dr. P. A. Klap, van Amsterdam. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Hoog- leeruar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, sprak over de verbetering van de sociale positie van den land arbeider. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, pre dikant bij de Nederd. Her.*. Gemeen- te te Utrecht, sprak over: „Welke po sitie moet de kerk innemen te midr den van de sociale beweging van on zen tijd." EERSTE KAMER. Beide Kamers vergaderden giste ren. De Eerste was vrij spoedig mot haar werk klaar, door aanneming, zonder hoofdelijke stemming, van hot wetsontwerp betreffende de haven van Delfzijl en dat tot aankoop van het land Kandanghauer, op Java. Eigenlijke oppositie bestond er te gen dat laatste nietslechts werden eenige opmerkingen gemaakt, ook reeds In dc andere Kamer vernomen en door den Minister van Kolomen beantwoord. Deze deelde op die op merkingen mede, dat dergelijke aan koop uitzondering zou blijven, doch dat de belangen der bevolking beper king der particuliere landerijen vor derden. De bedoeling was, snwah's aan de bevolking, landerijen aan landbouwondernemingen in rfpacht uit te geven en slechts een deel tot staatsdomein te bestemmen. Niets verkocht worden Men wilde het land uit vreemde handen houden, vandaar den spoed en het gemis aan nauwkeuriger gegevens, waardoor de zaak een beetje financieele speculatie werd. Deze Kamer komt in het laatst van Juni weder bijeen. DE TWEEDE KAMER behandelde de subsidiewet voor het M. U. L. O. Het algemeen debat liep in eersten termijn nog niet af. De heeren, die daarover het woord voer den. van links en van rechts tolleen de heer Van Wijnbergen uitgezon derd) toonden zich in het algeineeu niet tevreden met deze wetsvoor- dracht. (De nienscheu zijn nu ceu- maal ondankbaar, zuchtte .Minister Heemskerk hardop). Zij keurden het af, dat de minister, onder den invloed van een uitlating van prof. Woltjer in de Eerste Ka mer, had afgezien van zijn aanvanke lijk plan, om niet alleen bestaande scholen te subsidieeren, doch ook nieuw op te richten, waardoor het M. U. L. O. een gewenschte uitbreiding had kunnen krijgen. Men weuschtü dan ook pogingen aan te wenden, orri het outworn zün vroesreren omvang term? te ^even, opdat oio behoefde gewacht te worden, vermoedelijk zeer lang, op het resultaat van het rap port der Ineenschakelingscomrnissie. D<* Minister had zich van dat rapport moeten los maken en de belofte ge stand doen, om het M. U. L. O. een kans te geven in de concurrentie met het M. O.. dat niet zovolks klassen omvat. Verschillende détuilpunlen werden behandeld, die bij het antwoord des Ministers en hij de amendementen ter zake lerugkeeren, doch de alge meene indruk van het debut was, ge lijk meer dan een der sprekers zeirte, dat „de aardigheid van het ontwerp af was", dat men zich verblijd had met een doode musch. Heden 11 uur voortzetting. VLEKTYPHUS. Notaris Vink te Hillegersberg Is aan vlektypüus overleden. Tot dusverre heeft deze ziekte zich te 's-Gravenzande niet uitgebreid. Er zijn slechts twee patiënten, een jon gen van 6 en een van 17 jaar. Met een ervan gaat het best, met den an der redelijk. FEUILLETON Naar het Duitse h.. Door PAUL HEN KENS* 731 Kan u zich nog de voorvallen in den nacht van don 20sten Juli van dit jaar herinneren vroeg de rechter van instructie verder. Jawel, bevestigde mevrouw Godesberger vol ijver. lk was om lialf vier s morgens bij hein, hij voelde zich zoo onwel ik moet hier bijvoegen, dat mijn eigen slaap kamer maai- door een dun beschot van die van den jongen baron ge scheiden is dat ik het noodig oor deelde, eens te iufonueeren, wat hem scheelde. Kreeg u den indruk, alsof hij al lang op bed had gelegen O ja zeker, hij zag er zeer verhit uit, en zei ook dadelijk tegen mij, dat hij wat veel champagne had ge dronken, en daar altijd dadelijk veel hinder van had. Hij was om elf uur thuis gekomen. Had u dat zelf gezien 7 Neen, maar de baron vertelde het en bij moet ook bepaald al uren lang in zijn kamer geweest zijn, want er hing een zwoele lucht. Ik herinner mij boel goed, dat ik de vensters open had laten staan. Omdat na het on weer de temperatuur zeer was afge koeld, had het frlsch in de kamer moeten zijn, als de baron niet dode lijk na zijn thuiskomst het venster gesloten had. In zijn salon stonden de vensters den geheelen nacht open, en daar was het koel en frisch. Was de verbindingsdeur op slot? Ja, de baron sloot zijn kamer altijd af, verzekerde mevrouw Godes- berger. Heeft u misschien bloedvlekken aan een of andor kleediugstuk van den baron gezien, misschien ook of geschaafde plekken auii zijn knieën of ellebogen waren, alsof zij bijv. langs een muur geschuurd hadden Totaal niet, de kleeren van den baron zagen er altijd heel netjes uit, hij gaf hijzonder veel om zijn uiter lijk. Iloe vriendelijk hij anders ook was,, bij kon builen zich zelf van woede zijn, als er maar het kleinste vlekje op zijn jas was blijven zitten. Hoe zagen de laarzen van den bauon er dien avond uit Vuil, mis schien alsof zij door puin waren ge gaan Dat kan ik niet zeggen, want voor het laarzen poetsen zorgt mijn dienstmeisje. Alberti gaf mevrouw Godesberger verlof heen te gaan en verzocht het dienstmeisje te iaten binnen komen. Deze wist in tusschen bijna niets te vertellen, alleen beweerde zij met beslistheid, zich heel precies te kun nen herinneren, dat do laarzen van den baron heelemaal niet bijzonder vuil geweest waren. De laatste had in den regel bij twijfelachtig weer over schoenen gedragen, en ook deze wa ren ternauwernood bespat Ook het meisje herinnerde zich niet, dat er bloedvlekken op zijn boven- kleeren ol linnengoed waren geweest; ook niet, dat hij dien dag in een bijzonder opgewonden gemoedsstem ming zou zijn geweest. Integendeel, toen hij het bericht kreeg van den moord op zijn oom, was hij zeer ver genoegd geweest, en zij had nog bij zichzelf gedacht, dat het heel on- menschlievend van hem was, zich zöo over den dood van een bloedver want ie verheugen. Toen het meisje vertrokken was, schudde Alberti het hoofd. De zaak wordt steeds ingewik kelder, zei hij toen tot den com missaris. Grosser zweeg een poos. Ik meen nu alles duidelijk voor mij to zien, zei hij eindelijk. Ik vrees, dat wij allen op een dwaal spoor zijn geweest- XXVL Negen dagen lang worstelde Hilde- gard Wichern op haar ziekbed met den dood. Rudolf bleef bijna voortdu rend bij zijn beminde zuster. IJlende in haar koorts, had hij moeten aan- hooren en inel een bloedend hart er kennen, hoe Hildegard met warme, zelfverloochenende liefde aan haar verloofde hing. 's Middags van den negenden dag had Rudolf zijn cliënt in de gevange nis een bezoek moeten brengen. Da delijk, den eersten dag na de veroor deeling van Beck, had hij een eisch tot vernietiging van het vonnis inge diend en deze uitvoerig toegelicht. Deze was nu voor het hoogere ge rechtshof gekomen, en Rudolf hoopte binnen eenige weken het resultaat te kunnen melden. Beck was moedeloos en terneerge slagen, ofschoon men hem alle moge lijke verlichting in zijn harde omstan digheden bezorgd had. Toen de jonge advocaat weer naar de villa terugkeerde, zag hij van ver re zijn vader al naar zich toe komen. Deze scheen hem echter ook gezien to hebben hij keerde zich plotseling om en ging haastig den kant van de fabriek uiL Dit duidelijk vermijden van eene ontmoeting, wat zelfs aan het ziekbed van Hildegard duidelijk was op merken, vervulde Rudolf met bittere smart Juist toen Rudolf de ziekenkamer weer binnen wilde gaan, kwam de arts er uit. Een diepe ernst lag op zijn gelaat te lezen. lk geloof, dat wij vanavond de crisis zullen hebben, zcide hij. Daarom doet het mij pleizier, dat ik u hier tref, ofschoon de verpleegster ook zeer vertrouwbaar is. Gisteren avond was de koorts iels minder. Dus meent u werkelijk, dat er weer hoop is riep Rudolf uiL Juich niet te vroeg, zeide de arts op ernstigen toon. Wordt de koorts ook maar iets heviger, dan is de catastrophe onvermijdelijk. Zoo dra de temperatuur vanavond be gint te stijgen, moet er ijs worden aangewend, en verzoek ik u mij da delijk ts laten roepen. Dit beloofde de advocaat, en hij bracht den arts beleefd naar zijn rij tuig. Nogmaals herhaalde do arts zijn raadgevingen, en daarop snelde Rudolf naar de ziekenkamer terug. Hildegard lag in tegenstelling met haar onrustige, koortsachtige sluime ring van de laatste dagen in een vas ten slaap. Rudolf- ging naast haar zitten, en greep haar handen. Een kreet van vreugde was hem bijna ontsnapt, toen hij in plaats van de droge koorts hitte, eenige zweetdruppels op de huid van het jonge meisje waarnam. Hij Herinnerde zich, hoe de medicus ge zegd had, dat er in dat gsval al veel gewonneu was. Uren long bleef hij geduldig naast het bed van zyri zuster zitten, steeds kalmer en rustiger werd het gelaat van het jonge meisje, ook de zware siaap scheen langzamerhand te wij ken, tervvijL steeds meer zweetdrup pels uit de poriën van voorhoofd en handen te voorschijn kwamen. Dat duurde zoo toi den avond toen sloeg Hildegard plotseling de oogen weer opzij waren met eeue heldere uitdrukking op hem geves tigd voorzichtig boog hij zich tot heel dicht over haar heen, toen kwiun er een vluchtig glimlachje om haar lippen. Rudolf, fluisterde zij. Jij bent het, ik herken je. Slechts met groote moeite en in spanning kwamen de woorden ove>r haar lippen. Mijn lief, best zusje, riep de jonge advocaat, terwijl er een geluk- kig lachje om zijn lippen speelde. Ik vind het heerlijk, dat je mij weer herkent, de koorts is nu van je ge weken. Ik was zeker heel ziek. hijgde Hildegard. terwijl zij de oogen sloot. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5