Ê.Br^ndsm^ Een Lster Vier Liter Drinkt steeds Zomer-ar Quaker Oats, het wereldpro duikt. Eau SVIinérale Naturelle „HET GOUDEN ANKER", Souchon 4 f 1,30 per K.G. CHRISTELIJK NAT. WERKMANS BOND. De Cltristelijk Nationale Werk mansbond heeft te Utrecht zijn ver gadering gehouden, dio goed bezocht was. De voorzitter, de heer P. Na- huysen, wees er in zijn openings woord op, dat de Bond niet alleen in ledental, doch ook in innerlijke kracht is vooruitgegaan. Aanwezig waren 63 afdeelingen. In het uitgebracht jaarverslag wordt o. m. spijt betuigd, dat minister Talma zijn werkprogram in zake so ciale verzekering niet gewijzigd heeft, en dat hij met datgene wij eindigen, waarmede hij beginnen moest. Het aantal afdeelingen steeg tot 130. Het financieel verslag gee/t een voordeellg saldo van 511 aan en dat van den brochure-handel een van f 10 aan. Alle verslagen werden goedge keurd. Aan de Koningin werd een telegram van sympathiebetuiging gezonden. Vastgesteld werd een reglement voor het fonds „Hulp in Nood". De contri butie bleef bepaald op 3 cent per lid en per jaar. KIEZERSLIJST EN FAILLIET. De heer It. Velsink, dio wegens fail lissement moest aftreden als lid van den Raad der gemeente Doetinchem, was om dezelfde reden door B. en W. dier gemeente niet gebracht op dc kie zerslijst. Een reclame hiertegen inge diend bij B. en VV., werd ongegrond verklaard, waarom de lieer V. van deze beslissing in hooger beroep ging bij den kantonrechter te Terborg. Van dezen ontving hij thans be richt, dat bij beschikking van 18 Mei wijziging der kiezerslijst dor gemeen- to Stad-Dóctinchem van het jaar 1910—1911 is bevolen, in dier voege, dat daarop alsnog zijn naam worde geplaatst Gemengd Nieuws EEN MODESALON AAN BOORD. Er zijn zooveel echtgenooten, die hun vrouwen des zomers maar zoo gauw mogelijk naar buiten sturen, omdat zij weten, dal de dames daar geen gelegenheid hebben, haar koop woede bot te vieren en het hoofd niet meer vol hebben van nieuwe ja ponnen, mantels, hoeden, enz. Maar er is nu iets nieuws, iets allernieuws Tegenwoordig worden de dames zelfs gedurende do zeereis midden op de kabbelende golfjes in staat gesteld hun hart op te halen aan de inodesmifjes. Eén der grootste Londensohe mode magazijnen heeft besloten, om op alle groote Engelschc pussagiersboo- ten modepoppen uit te stallen in een der salons. De poppen dragen de kost baarste kleeren. Een vertegenwoordi ger der firma is aanwezig om inlich tingen te verschaffen, de stoffen aan U bevelen, prijzen te noemen, vervol gens de maat te nemen en ten slotte, fier draadlooze telegraphie, de bestel ingen op te geven aan liet Londeu- Bche atelier. Als de reizigster dan het sciiip ver laat en in Londen aan wal stapt, ligt het bestelde kostuum al op haar te wachten. Het eerste stel modepoppen is aan boord van de „Mauretania" bewon derd niet minder den negentig kos tuums werden der reizigsters daarbij getoond en slechts enkele der aan boord zijnde dames konden de verzoe king weerstaan. Slel u eens voor. om gedurende een week eiken dag weer dezelfde heerlijke, prachtige japon te zien, haar niet uit den weg te kunnen gaan, haar telkens en telkens weer te ontmoeten, zoo iets vraagt een hel denmoed, waartegen maar heel wei nig dames bestand zijn. liet bericnt vau Koning Edward's dood Bereikte do stoomboot, tueu zij op de terugreis van New-York was. Dadelijk werden door den vertegen woordiger een groot aantal rouw- loiietten uitgestald de Engelsche da mes namen dadelijk een besluit, en toen zij een paar dagen later thuis kwamen, konden zij dadelijk haai mannen vertellen, dat zij zoo gauw mogelijk naar Old Bond Street moes ten rijden, want dat de toiletten voor den koningsrouw al op haar logen te wachten. DOOR EEN SCHOLIER VERMOORD. Een schooldrama heeft zich dezer dagen afgespeeld in een der klasse- lokalen van het gymnasium te Paler mo. De zestienjarige Sidouni ging bij den aanvang van het lesuur naar den leeraar, Chelli genaamd, en verlang de van dezen, dat hij het onvoldoende cijfer op zijn rapport voor Latijn in een voldoend zou veranderen. Toen de leeraar den leerling daarop ant woordde, dat deze beter zijn best moest doen en vlijtiger moest zijn, haalde de scholier een revolver te Voorschijn en schoot den leeraar neer. Daarna richtte de zenuwoverspannen jongen het wapen tegen zich zeiven en schoot zich een kogel door het hart. Hij was op slag dood. EEN NIEUWE EXPEDITIE NAAR CENTRAAL-AFRIKA. Binnen enkele weken breekt een nieuwe expeditie onder leiding van heitog Adolf Friedrich van Mecklen burg op uaar de monding van «lcn Congo, om over Stanley Pool en Fort de Possel naar het hart van Afrika te trekken. Het gebied, dat ditmaal zal wor den doorvorscht, is de streek tus- schen Tsadmeer en Congorivier. Mid den in dit terrein zuilen de onderaf- deelingen uit elkaar gaan, om elkaar na ongeveer negen maanden wee.r te vinden, waarna dan een deel der ex peditie naar de kust tijgt, terwijl de hoofdgroep naar den Nijl murchee- ren wi! en aldus naar Europa terug keer en. Letteren en Kunst BEETHOVENHUIS. De Vereeniging Het Beethoven- Huis, hield te Amsterdam haar eer ste jaarvergadering. Tot voorzitter der vereeniging werd benoemd do heer mr. W. van IIoo- genhuyzo te s-Gravenhage. Uit het verslag vernam men, dat de propagandist dor vereoniging, de heer Willem Hutschcnruijter, te *s- Gravenhage, ter verbreiding van de ideeën in zijn geschrift „Het Beotho- von-iluis'' neergelegd ten tijde vaai do muziekfeesten welke het vorig Jaar te Nevv-Custle hebben plaats gehad, onder grooten bijval eene lezing heeft gehouden, waan'an naar de meening van het bestuur gunstig© gevolgen mogen worden verwacht. Een Duitsche en Engelsche uitgave van gemeld geschrift zijn in bower- king. Voor het tot stand komen der inter nationale organisatie zijn de eerste stappen gedaan. Correspondentschappen zijn opge richt le Berlijn, München en Kaap stad, terwijl het oog thans gevestigd is op Amerika. Het dagelij leach bestuutr bestaat thans uit de heeren mr. W. van IIoo— genhuyze ie 's-Gravenhage, voorzit ter; mr. A. W. Jacomclti te Bloemcn- daal, penningmeester, en A. D. Stumphius te Amsterdam, secretaris. BOUWMEESTER IN INDIë. Henri Borel schrijft in de Tel. over ioonoeltoesianden in Indië. We lich ten ei' uit, wat hij schrijft over Louis Bouwmeester en zijn troep: „Het zonderlinge geval doet zich thans voor, dat Louis Bouwmeester, voor de derde maal met een infe rieur gezelschap komende, dat groo- tendeels uit krachten van den derden en vierden rang bestaat, een vrij groot financieel succes heeft. Was t in Batavia niet zoo erg gunstig voor hem begonnen, met leege zalen, vele malen achtereen na een paar prop volle, verder oostwaarts trekkende, van Bandoong af begonnen, ging het hoe langer hoe beter met hem, en nu, zijn seizoen te Soerabaja geopend hebbende, lacht hij in zijn vuist, zoo mooi zijn avond aan avond de recet tes. Ik heb zelf zijne recettes nage gaan en gezien, dat hij hier gemid deld 1 1000 per avond maakt, sommi ge bijzondere avonden zelfs véél meer, wat geen wonder is met loge- en stal- lesprjjzcn van 4 ea parterre van 3. In een kleine plaats als Malang maakte hij daar tusschendoor in 2 avonden ruim 1800. Met een lachend gezicht zeide Louis mij: „Als ik 't nooit beter krijg dan ik het nu heb, ben ik best tevreden, zet u dat maar gerust in de krant, want in Holland verspreiden ze 't gerucht, dat het mij hier zoo beroerd gaat!" Nu ben ik een te groot vereerder van Louis, om er niet in te groeien, als het hem financieel zoo goed gaat, maar voor den smaak van het Indi sche publiek is het daarom toch treu rig, le constateeren, hoe het st-orm loopt naar voorstellingen van zulk een gezelschap met als éénige werke lijk grooto kunstprestatie, het spel van Louis. strikt persoonlijke niet ver genoeg gaan. Van welken aard en van wol ken omvang de verhoudingen waren, waarin Dr. Kuyper zich gestoken had, valt immers buiten de, door Dr. Kuyper zelf omschreven, opdracht van den eereraad. Doch bovendien, en bovenal Zal de vrijspraak van corruptie, die de eereraad, naar wij vertrouwen, bren gen zal, wel iets meer kunnen wezen dan een vrijspraak wegens gebrek aan bewijs? Volgens den heer De Geer zeker niet. Want die spreker verklaarde zich tegen eeno enquête, omdat het verband, als het bestaan zou hebben (tusschen de decoratie en het geld), fuch niet te bewijzen zou zijn. Hoeveel minder dan nog voor een eereraad. Uit de Arbeiderswereld Land en Tuinbouw DE AMER1KAANSCHE KRUIS- BESSENMEELDAUW. Prof. J. Ritzema Ros vestigt de ai dacht van alle boomkweekers en kruisbessentelers er op, dat de Ameri- kaansche kruisbessenmeeldauw zich wederom op verscheidene plaatsen in ons land heeft vertoond op dit ©ogenblik zijn in hoofdzaak slechts de bessen aangetast, maar binnen zeer korten tijd zal de zwam zich ook op de scheuten vertoonen. liet is van het uiterste belang, dat iedereen zijne kiuisbessenstruiken nu met zorg el- ken dag nagaat, om dadelijk alle aangetasto bessen en scheuten le verwijderen en te verbranden, zoodra deze gevonden worden. Het Instituut Yoor Phytopathologie to Wageningen geeft gaarne alle venler gewenschte inlichtingen, terwijl daar en bij de directie van den landbouw te 's-Gra- venhage kosteloos brochures met ge kleurde plaat over deze ziekte ver krijgbaar zijn. Rechtszaken DE MOORD OP Z'N MEISJE. De 5de kamer der rechtbank te Am sterdam besliste in de zaak van den 21-jarigcn magazijnbediende, die te recht stond wegens moord op zijn 17-jarig meisje, achter het Rijksmu seum, en tegen ivien liet O. M. tien jaren gevangenisstraf eischte, dat het onderzoek tor terechtzitting niet vol ledig is geweest, wijl geen onderzoek is ingesteld, of beklaagde heeft ge handeld onder den invloed van al of niet gebrekkige of ziekelijke geestes- vermogens. De rechtbank beval, dat het onder zoek zal worden hervat op 3 Juni a.s. en benoemde, als deskundigen, die een onderzoek naar beklaagde's geest vermogens moeten instellen, de hoog- loerarcn K. Heilbron, van de Leid- sehe, en L. Bouwman van de Vrije Universiteit. Pers Overzicht DE ENQUÊTE IN DE ZAAK- KUYPER. Het Algemeen Handelsblad schrijft a. En de sombere schijn b 1 ij f t tegen Dr. Kuyper. Het enquête-voorstel is verworpen, en daarmede is de beste kans, dio Dr. Kuyper tot volledig eer herstel werd gebóden, voor goed ver keken. Zeker, de eereraad kan, iu het gunstigste geval, hem van corruptie vrij spreken en wij hopen en vertrou wen ook nog altijd, dat dit inderdaad zal geschieden. Want evenmin als, naar wij gelooven, iemand in de Ka mer, zijn we er belust op om Dr. Kuy per, die toch altijd een van onze merkwaardigste figuren blijft, als schurk aan de kaak te zien gesteld. Maar behalve dat de eereraad niet doen kan, wat een met wettelijke macht bekleede enquête-commissie wel zou kunnen doen den toestand van de regeeringsadministratio on der hot bewind van Dr. Kuyper on derzoeken. kan hil ook zelfs in bet HET CONFLICT TE ENSCHEDé. In do fabrieken der bij de Fabrikan- tenverceniging aangesloten firma's is het volgende aangeplakt Aan onze arbeiders. Tengevolgo van het arbeidsgeschil bij de firma N. J. Menko zien wij ons op grond van art. 65 van de statuten der Fabrikantenvereeniging, genood zaakt, onze fubriek stop te zetten. Genoemd artikel schrijft voor. dat dc stopzetting zal geschieden als volgt „Twee dagen in de week acht we ken na het neerleggen van den arbeid; drie dagen in de week negen weken na het neerleggen van den arbeid vier dagen in de week tien weken na het neerleggen van den arbeid, enz." Ingevolge bovenstaand artikel ge ven wij n.ls lid der Fabrikantenveree niging hiermede kennis, dat, tenzij vóór bedoelden termijn het werk we der is opgevat, of de stakende arbei ders door anderen zijn vervangen, de werktijd in onze fabriek zal worden ingekort en de fabriek zal worden stopgezet op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Juli, vervolgens op 7, 8 en 9 Juli, ver- olgens op 13, 14, 15 en 16 Juli enz. Schoonmaken zal geschieden op den laatsten dag vóór het stopzetten, 1 uur vóór sluiting der fabriek. HET CONFLICT TE EINDHOVEN. Het „Hbld." meldt nog In een vergadering van- den 11.-K. Volksbond, waarbij alle R.-K. werk lieden der firma Philips werden op geroepen, werd hun gezegd, hetzij al of niet opgezegd, den arbeid niet te aanvaarden. Een 150-tal personen gaf hieraan gevolg. Het totaal der ontslagenen en stakers bedraagt nu circa 500 man. Daar er nu nog onge veer 1500 personen arbeiden, kunnen alle afdeelingen der fabriek doorwer ken. Een arbeidswillig meisje uit Deurne is bij het naar huis gaan door een aantal menschen van de fiets gelrok ken en uitgescholden. Dc politie ver leent haar daarom verder bescher ming. Op het schrijven van het leidiugs- comité, waarbij eene conferentie ge vraagd werd, antwoordde de firma, dat zij bij een regelmatige aanvraag tot een onderhoud bereid is, doch haar ingenomen standpunt niet zal prijsgeven. Het gestadig oproepen van Protes- tantsche gezinnen blijft haar voorne men, zoodat de scherpte van den strijd toeneemt. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. i i OüoM-asta! jgf1 15-30 enSOet. Sport en Wedstrijden VOETBAL. LEVENSLANG GEDISQUAL1FI- CEERD Door het centrale comité der U. S. B. S. A. is do Union-speler Van den Eynde voor het leven gedisqualifi- ceerd geworden. Zooals men weet, brak tijdens do tentoonstellingswed strijden Ch. Cambier zijn been, waar Van den Eynde schuld aan had. Het comité is van meening, dat Van den Eynde's spel levensgevaar voor zijn tegenstanders oplevert, waardoor „Lommeke' (de bijnaam van dezen speler), een der handigste en kundig- ste Belgische spelers, voor eeuwig uit het voetbalterrein verbannen is. CRICKET. Op de tentoonstelling te Brussel speelt een Nederlandsch Cricket-elftal de volgende wedstrijden '23 en 24 Ju ni tegen Engelsch elftal25 Juni te gen Belgisch elftal en 26 Juni tegen Fransch elftal. DU1NDIGT. Tamelijk veel publick heeft Woens dag genoten èn van de mooie sport én van de heerlijke Seringcnpracht op Duindigt. De velden waren over het algemeen goed bezet, de baan uitste-, kend in orde was, maar iets minder wind was wel wenschelijk geweest. In de zes op het programma voor komende nummers beantwoordden de favoriets Job, Drusbaeka en San-, cho, aan het in hen gestelde vertrou wen, doch, de groote favoriets Aba tes, Cleo D en Green Plume moeten om een sportterm te gebruiken nog aankomen. De allerbeste ver richtingen lieten Job en Drubec zien. Eerstgenoemde droeg liet hoogste ge wicht, n.l. 65 KG. en toch wist Kil- lick nog een lengte voor Golden Amor over de streep te gaan, Jammer dat Golden Amor in de finish niet door Tasker in haar pad gehouden kon worden, wellicht was dan de uilslag anders geweest. Drubec toonde in de tweede heat even 1.36, en de gang was voor dit paard niet slecht te noe men. Echo, gereden door Schippers Sr., gaf vooral in de tweede heat een zeer snel tempo te zien. Het allergemak kelijkst wonnen Drusbaeka in welks cours Robert H slechts figureerde en Queens Briar, 58 K.G., doch welke met 63 KG. ook zieker gewonnen zou hebben. Mew reed Jueens Briar voortref felijk, doch Sapho hadden wij gaar ne iets moediger zien rijden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Har ley prijs. Prijzendravcrlj 4c klasse. Afstand 1800 meter. 1. Clresus, 1810, A. Mol, in 3.12 2/5. 2. Alruna, 1810, J. Bakker, in 3.15. 3. Aators, 1810, Doeleman, In 3.20 4/5 Hiep-hiep-hooraprijs. Ren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1700 M. 1. Job. 65 K.G., Killick, 1.56 1/5. 2. Golden Amor, 61 K.G., Tasker, een lengte. Hoefijzer-prijs. Prijzendraverij 2ej en 3e klasse. Afstand 2100 Motor. 1. Drusbaeka, 2175, Oekhorst, in 3.54 3 5. 2. Allright, 2275, Schippers Sr., in 3.59. 3. Robert H, 2225, F. de Mol, in 3.59 2/5. Ilelenaprijs. Verkoopsren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en oudor. Afstand 1800 Meter. 1. Queons Briar, 600, 58 KG., Mcw. in 2.04 4/5. 2. Purslet, 500, 57 KG-, Deary, 3 lengten. De winner bleef voor 675 aan zijn eigenaar. Herthaprijs. P-rijzendraverij le kl. Heatdraverij Minimum-afstand 1600 Meter. le heat. 1. Drubec, 1615, Oekhorst Jr., In 2.36 3/5. 2. Schouwspieler, 1660, Doeleman, In 2.37. 2e heat: 1. Drubec, in 2.36 1/5. 2. Irvy, 1600, in 2.36 3/5. Heraprijs: Hordenren voor paar den van 4 jaar en ouder. Handicap. Afstand 2900 Meter. 1. Sancho, 64 KG., J. Hare, in 3.4*2 4/5. 2. Labor, 56 KG., Tasker, vele lengten. SCHIETEN. In de keurig versierde schietzaal van het café H. J. Burgers, had de uitreiking plaats der prijzen behaald in den onderlingen schietwedstrijd, gehouden gedurende de wintermaan den door de schietverceniging Clau dius Civilis te Haarlem. Prijswinners waren: le Afdeeliug: H. E. Stap Jr., cereprijs, aangebo den door den beschermheer. le prijs: M. Henneman; 2e prijs: J. '1'. Berghouts; 3e prijs: H. L. v. Steen- wijk; 4e prijs: E. B. Moolenaars; 5e prijs: A. 11. J. Sausenthaler. 2e afdeeling: le prijs: J. M. Voskuyl; 2e prijs: F. J. Heering; 3e prijs: J. VV. Stremming; 4e prijs: A. Moolenaairs; 5e prijs: VV. G. M. Leni; 6e prijs: H. J. Burgers. Rozen medaille: H. E. Stap Jr. Treffersmedaille: M. llennoman. Bevordermgsuiedailles; H. E. Stap Jr., M. Henneman; J. F. Berghouts; 11. L. van Steen wijk, E. B. Moole naars, A. 11. J. Sausenthaler, J. M. Voskuyl. worden binnen enkele dagen als nieuw afgeleverd. N. V. Eerste Haarlemsche Stoomververij en Chem. Wasscherij v/h C. HOEING, firma SCHENK, Ged. Oude Gracht n Telefoon 382—873. Cronjéstraat 7, Amsterd. Vaart 2 a. Stoomvaartbenchteii Het st. Banda luitreis) is 26 Mei Point de GaJle gepasseerd. liet -st. Billiton arriveerde 25 Mei v. Amsterdam te Hamburg. Het st. Java (thuisreis) arriveerde 26 Mei tc Marseille. llet st. Lombok (uitreis) arriveerde 26 Mei te Sabang. Het st. Nias (uitreis) passeerde 25 Mei Dungeness. Het st, Sumatra (thuisreis) passeer de 26 Mei Pcrim. Het st. Djocja arriveerde 26 Mei v. Java te Rotterdam. liet st. Rindjanl (uitreis) arriveerde 25 Mei te Pudang. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 25 Mei van Rio Janeiro. Het st. Prins Willem I arriveerde 26 Mei van Suriname te Amsterdam. Limonade-siroop aangemaakt met water geelt 5 Liter overheerlijke limonade en kost dan slechts 12 cent per liter. Grenadine, Frambozen, Kersen, Citroen, Sinaasappelen en Annanas ii bij J. A. A. MATHOT, Van Marumstraat 27 De verkoop van Quaker Oats overtreft ver die van eenig ander merk. Natuurlijk bestaan daarvoor gegronde redenen- bij voorbeeld ongeëvenaarde kwaliteit en heerlijke smaak, Indien ge Qnaker Oats koopt, betaalt ge alleen voor de havermout en voor niets anders. Onze Lachhoek lk wiJde u komen spreken, me neer Wandel over uwe dochter, u zult wel bemerkt hebben, dat er iets tus- schen ons is. Neen, hernam Wandel heel droogweg, maar dat zal wel komen. O, mijnheer, wat ben ik u dank baar. En wat krijgt uw dochter mee Zoover zijn we nog niet, mijn heer. Maar u zeide, spoedig zal er wel wat tusschen u zijn, en wel een heele oceaan, ik Heb namelijk beslo ten mijn dochter naar Amerika te zenden, naar een neef van me, totdat zij wat verstandiger zal zijn gewor den. MISVERSTAND. Dochter (van haar huwelijksreis vertellend)Toen ik met Frits den 1 ber« afreel, was ik bijna verongelukt: j de ezel werd plotseling koppig.... Vriendin Wat 1 Op de huwelijks- j reis al Advocaat (tot beschuldigde)Nu i heb ik -niet voor je gesproken of je mijn eigen zoon was Beschuldigde Is dat ook zoo'n schavuit VOORGEVOEL. Hoe vaak ben je nu al voor je examen gezakt? Met morgen meegerekend, drie maal. Leeraar (op z'u horloge kijkend) Zie zoo, jongens, wij hebben nog een oogenblikje den tijd- Wie wat te vra gen beeft mug 't doen. Kleine jongen (bedeesd)Hoe laat is het, meneer EEN FORTUIN. Haar vader (tot asp. schoonzoon) Middelen Asp. schoonzoonGereed geld heb ik niet, mijnheer, maar ik heb voor eenige duizenden aan waarde op mijn kamer liggen. Haar vader Werkelijke schuld, Russen, of wat ls 't Asp .schoonzoon Het is nog onuit gegeven poëzie, mijnheer. du Pottelberg. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken J. A. OKHUIJSEN, Gierstraat. Schoenen! Schoenen! Schoenen Groote Restantenoprnlmlng Spotprijzen. Prima kwaliteiten. ZIET DE ETALAGE Allen naar de KLEINE HOUTSTRAAT 47, Schoenenmagazijn boek Gravlnuesteeg bil de Oude Gracbt Aanbevelend, R. FABER. Verkrijgbaar in alle buurten der atad. In het bijzonder wordt de Aandacht gevwtigd op

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6