jpi ècfl b/s&hr!) vin# "garen Ie fe- Ronding van het Slachthui» op de ten toonstelling in deu Haag. Red. B'fl D.) Sedert de opening 13 Mei 1907 tot 31 Docomber werden geslacht 11248 run deren, waarvan 3976 of 85 85 niet geheel gezond bevonden worden. Af gekeurd werden 77 runderen en van 8899 runderen 30200 KG. Er werden 25918 varkens geslacht, 8717 of 14.34 pCt. wos niet geheel re- rond. Afgekeurd worden geheel 8C4 en van 3353 varkens 9109 K.G. Kr worden 1458 paarden geslacht niet geheet gejond 157 of 10 7 pCt. geheel af «ckcurd 37van 120 paar den 1090 K.G. Er worden 11891 kalveren geslacht; biet geheel gezond 228 of 1.91 pCt. afgekeurd g.heel 271/2 en van 209 1/2 kal? 530 K.G. Er werden 1962 schapen gekeurd niet geheel gezond 311 of 13.85 pCt. afgekeurd geheel 3 en van 308 scha pen 330 K.G. Tn totaal werd a/gekeurd In 1907 43.284 K C... in 1909 46 794 K.G. en In 1909 46.795 K.G. totaal 136.873 K.G. Minder bevredigend worden de fi nancieels resultaten genoemd. De uit gaven worden niet door de Inkomsten fiedekt. Over 1909 bedroeg hel nadcc- ig saldo 12.768.28 1/2. De redenen, dat niet voldaan Is aan do verwachtingen, zijn de vol gende. Dij do begrooting werd aangeno men, dat een annuïteitsleening van 9 1/2 pCt. zou g-esloten worden, nf Ie lossen in 50 jaar. Bij een dergelijke lcorl"ir zou ven het Magl bedrag der oprichtingskosten, f 673.327 bedragen de, aan rente en aflossing moeten be taald worden 28.706, terwij) nu in 1909 35.523 moest worden uitgege ven. Dit ve "schil van 6817 tou dc uitkomst der exploitatie-rekening be langrijk hebben gewijzigd, daar het nadeclig saldo tot ƒ5951 zou terug gebracht zijn. Voor grondhuur moest worden be taald /3'"X). d. i. ƒ1400 per jaar meer flan het bedrag, hetwelk de Gemeen te aan rente en aflossing voor dezen frond uitgeeft. Bij de ïnrichtlug van het slacht- auis heeft men de mechanische zuive ring van het afvalwater vervangen door een biologische reiniging, waar- Voor een afzonderlijke reinigingsin- riebting en een daarbij hoorend riool- stelsel noodig werd. Do kosten waren 30.000 Of de resultaten met deze in richting verkregen van dien aard zijn dat zij do niet onaanzienlijke verhou ding van het nadeelig saldo recht vaardigen, kan heden niet worden be- estigd. Het renteverlies gedurende den 'bnmv bedroeg 18461,39 1/2, die met de opricht fncskosten ad ƒ73438,38 1/2 bijna een zpvende van hot totaal be drag. Deze groote uitgaven, die een ge- Volg zijn van de zeer ongunstige om standigheden, waaronder de verdere voorbereiding en de bouw van het slachthuis hebben plaats gehad, kon den bij de raming niet worden voor zien. En als het oorspronkelijk plan om het slachthuis te bouwen in den Veerpoldcr bij de Electrische Centru- le, wos gevolgd, dan zouden de jaar- iijksche uitgaven voor do koelinrich- ting en electrische installatie aan merkelijk lager geweest zijn. Al voldeed het slachthuis dus niet aan alle gestelde verwachtingen, de directeur, de heer Van Oyen, meent, dat uit een hygiënisch oogpunt het slachthuis niet gemist kan worden en do bveiénische voordeden niet te duur gekochi zijn, te meer, waar door vermindoring van den rentelast elk Jaar de verhouding tusschen inkom sten en uitgaven gunstiger wordt. INDUSTRIE-DANK TE HAARLEM. Jn de algemeene vergadering van aandeelhouders werd verelag uitge bracht over het jaar 1909, werden ba lans, winst- en verliesrekening goed gekeurd en werd het dividend over 1909 vastgesteld op 4 Het door den heer W. Stolp, wegens voortdurende ongesteldheid gevraag de ontslag als lid van den raad van beheer word eervol verleend en be sloot de vergadering in deze vacatu re niet te voorzien. Door don ïrnad van bch-cer werd me- dedeellng gedaan, dat uit zijn midden de heer A. Börtling werd aangewezen ais administrateur der vennootschap. *t ONDERWIJS IN NEDER LAN DSCII INDIë. Na afloop der jaarlijksche vergade ring van den Baad ven "t Koloniaal Muséum werd Zaterdagmiddag te de zer stede een voordracht gehouden over t ondenvijs-vraagstuk In Neder- londsch-Indiö door Mr. C. Tlx. van Deventer. Do voorzitter van don Baad, de heer P. .T. van Houten herdacht in zijn openingswoord den ovorieden di recteur van 't Koloniaal Museum, Dr. M. Gréshoff, een man die met ontzag lijke kennis en noesto vlijt aan den bloei der stichting gearbeid heeft. Thans heeft de Raad een opvolger be noemd, maar voordat den naaro bo- koud mag gemaakt worden, moeten nog een 1 ge corporaties hun goedkeu ring daaraa.' hechten. Spreker kon evenwel zeggen, dat do Raad over tuigd is, een goede keuze gedaan to hebben en een man t« hebben geko- «cn, dtc het werk door Van Eeden en Grcshoff aangevangen, met oordeel en succes zal kunnen vervolgen. Mr. Van Deventer herimicrdo aan de lezing van den oud-minister van koloniën Mr. Fock, die twee Jaar go- loden in dezo stichting over onze ko loniën sprak. Daarbij schetste hij den plicht van Nederland om nu eindelijk eens do hand aan den ploeg te slaan. Mr. Pock had aldus spreker 't recht zooiets te zeggen, want hij had ©en goed onderwijsplan voor de koloniën opgemaakt. Bij eijn optreden waren br op Java niet meer dan 300 scholen, waar gewoon lager onderwijs gege- oWl werd. Mr, Fock wilde dit aantal faénk'efe Jarerf'itt ei 7CO ^é:m"éerde- ren. In zijn bekend onder wijs-plan van 1906 had hij levens 't voornemen vastgelegd om op Java 10.000 eenvou dige dorpsscholen op te richten. Java nu, hoeft 30.000 dessa's, zoo dat op elke drie dessa's één school komen zou. Ook sprak dit plan van do opleiding van goede onderwijs krachten en do oprichting van am bachtsscholen. Volgens spreker kan 't plan vrijwel geheel worden overgenomenmet cenfge onderdeden slechts is spreker 't niet eens. Mr. Van Deventer achtte 't aantul scholen der eerste klasse, dut door mr. Fock op 50 gesteld was, te laagz. 1. zou dat getal verdub beld moeten worden. De dcssa-school- tjes moeten op boscheiden voet wor den ingericht. Slechts 2 b. 3 uur daags moet onderwijs iix lezen, schrijven en rekenen gegeven worden. Vacantio moet ruim worden toegedeeld. Een wettelijk gcregelden leerplicht acht spreker minder gewenscht. 't Onder wijs aan deze dcssa-schooltjes moet worden toevertrouwd aan een Inlan der. Wèl beeft 90 der bevolking thans nog gceu behoefte aan beter on derwijs, maar langzamerhand moeten do dessa-scbolcn overgaan in scholen van de 2e klasse. Op deze scholen wil spreker ook Maleisch doen onder wijzen. Tevens moeten deze inrichtin gen langzaam overgaan in scholen der lste klasse, Op de scholen moet 't Nederlandsch onderwezen worden, op dat dit de voertaal kan z'jm 't Leer plan van de buisvlljtscholen moet met handelsonderwijs worden uitgebreid. F.en leemte is, dat 't onderwijs aan dezo Isto klasse scholen niet aansluit met de Europeesche scholen voor m. u. I. o. of met Hoogere burgerscholen. Daarom - spreker een inlandsclie burgerschool willen Instellen. De hoogste klasse dezer school zou moe ten aansluiten bij de 4e klasse van de H. B. S. De inlandsche taal moet op deze scholen niet tot een bijzaak gemaakt worden, en één moderne taal zou voldoende zijn. Al naar de studie dit wcnscheüjK maakt, zou dit Fransch, Duitsch of Engelsch moeten \lierna besprak Mr. Van Deventer do jicutraliteits-quaeslie. In den laat- sten tijd worden pogingen aangewend 't onderwiis meer Christelijk te ma ken. Spreker erkent de go.ede wer king van de Zending, maar keurt niet goed, dat "t onderwijs geheel aan haar wordt overgelaten, 't Openbaar onderwijs moet hoofdzaak blijven en dat moet neutraal zijn. Do kosten om deze plannen te ver wezenlijken zijn niet zeer hoog. Spre ker berekent de kosten van zijn plan op 3 1/2 m'Ilioen gulden 's jaars. Nederland kan een heerlijk werk in Indië doen en het is plicht, dat het moederland zich dit offer voor zijn ko loniën getroost. Wuut dev oor uitgang van Indië op verstandelijk en zedelijk gebied is een Nederlandsch belang Do heer P. J. van Houten dankte spreker, na een hartelijk applaus der vergadering, voor zijn leerrijke redo. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Ger. Kerk. Aangenomenhet beroep naar Haarlemmermeer door H. Hummelen cand. to 't Zandt. VELSEN. Door da af dodingen der S. D. A. P. in het kiesdistrict Velsen wordt voor de Prov. Staten candidaat gesteld de heer J. E. W. Duijs, van Zaandam. (Hbld.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Odol-Tandpasta ^^•12ya-2Sen4oct. Binnenland HET LEVEN VAN ONS PRINSESJE. We lezen In do Tel.: Een opmerkelijk vex-schijnsel lil de- zo feestdagen Is do buitengewono po pulariteit, waarin ons Prinsesje zich reeds nu mag verheugen. Waar Jullaantje ook heengaat, overal volgen haar de belangstelling, de bewondering, do teederheid vaak van liet publiek. Een snoesje van een kind, een schatje, bijzonder verstan dig voor haar één© jaar, dat zijn de uitdrukkingen, die men telkenmale hoort» Al wat het Prinsesje doet, haar kleinste bewegingen, haar minste ui tingen intcressoeren de aan het Oran jehuis verknochte burgers. Een be grijpelijk© en vriendelijke belangstel ling, waaraan wij meenden tegemoet to moeten komen door cons lets mede te doelen van het Prinsesje, geduren de haar verblijf in onze stad. Wij gin gen dus op onderzoek uit en kunnen thans, zonder Indiscreet fc worden, het volgende vcrtelllen: Voor het welzijn van Prinses Juli ana wordt op bijzonder zorgvuldige wijze gewaakt. Jonkvrouwe Van de Pol), aan wie haar opvoeding in het bijzonder ia toevertrouwd, !s dag en nacht in haar nabijheid, 's Nachts slaapt ze in do kamer van do Prinses en nooit gaat zo dlneercn, zonder door zuster Marti tig, de kinderjuf frouw, to zijn afgelost. Bovendien dineert Jkvr. Van do Poll altijd afzonderlijk, in haar zitka mer, die zich In de onmiddellijke bijheid van de Van Speykzaal be vindt, opdat ze ook tijdens haar maal tijd nog toezicht kan houden. Zuster Marttng is eveneens voorfc- cTui-end mij de luind en slaapt ook in do nabijheid van de Prinses. Te half zeven gaat liet Prinsesje haar bed; In den regel wordt het doar Jkvr. Van de Poll naar bed gebracht- Somtijds ls Hare Majesteit tegen woordig en kust Haar Kindje goeden- nacht Da ztóèciSföfndé Van Sptyfotial, ïh den zuidelijken vleugel van hei Pa leis is zoo goed en zoo kwaad als dat ging, want de groote zoal leent er zich natuurlijk niet al te best voor, tot slaapkamer voor het Prinsesje Jkvr. Van de Poll ingericht. Jkvr. Van do Poll is, zooals wij reeds zeiden, altijd in de nabijheid, zoodat zij onmiddellijk bij do hand ls als het Prinsesje haar noodig heeft. Prinses Juliana schijnt 's nachts nogal last te hebben gehad van het feestrumoer rond het Paleis, dat zeer hinderlijk schijnt te zijn. Althans de eerste nacht werd ze omstreeks één uur wakker en het duurde wel een uur, alvorens ze weer in slaap was. Moge dit voor het publiek een re den zijn, om den slaap van Prinsesje niet door te veel lawaai in do buurt van het Paleis te verstoren. Van eenigermate geslaagde pogin gen, om te praten, is bij Prinses Ju liana nog geen sprake. De klanken, welke zij stamelt, zijn nog enkel voor haar naaste omgeving verstaanbaar. Tot toopen is het natuurlijk bij ons Prinsesje ook nog niet gekomen. Maar toch doet zij reeds krachtige pogingen, om op de been te komen. Zij trekt zich met beide handen op togen wat maar eenig houvast geeft en probeert te gaan staan. Vermelden wij ton slotte nog, dat. de haren van freule Van de Poll en Zuster Marting nog aJ eens moeten ervaren, dat ons Prinses]o In de belangwekkende grijpporiode is en wij mcenen het on ze gedaan to hebben, om de belang stelling van het publiek ©enigszins te vreden te stellen. DE POLITIE TE 's-GRAVENHAGE. Het opleggen der straf, 26 centen boete, aan den Inspecteur van politie Van Rossunr, wegens zijn gedragin gen tegenover den d agb 1 ad-courospon- dent den heer v. R., is, naar men thans verneemt, slechts een voorloo- pig voornemen of besluit van den hoofdcommissaris, gedaan met do be doeling om over de zaak te laten oor- d eel en door de onpartijdige commis sie tot hot geven van advies bij het opleggen von straffen aan politieper soneel. VROUWENKIESRECHT. De Vereoniging voor Vrouwenkies recht heeft, ingevolge besluit van do algemeene vergadering, 11 en 12 De cember j.l. te Zwolle gehouden, een adres gericht aan H. M. de Koning in, met het eerbiedig verzoek, spoe dig een voorstel tot grond wets- en kieswetswijziging, beoogend de invoe ring van vrouwenkiesrecht, aan dc Tweede Kamer te zenden, opdat ex- voortaan bij de samenstelling der wetten, tot heil van ons allen, man nen en vrouwen, ook rekening ge houden moge worden met de zede lijkheidsbegrippen en de rechtsover tuiging van de vrouwelijke helft van het Nederlandsch© volk.' Voorts een adres aan de Tweede Kamer met het dringende verzoek, een voorstel tot grondwets- en kics- wetswljxlging, ten einde te komen tot do invoering yan vrouwenkiesrecht, voor te dragen. DE DIEFSTALLEN TE VENLO. Thans is, naar do Tijd meldt, de belangrijkheid van d© diefstallen uit het kleeding-, voeding- en nachtlo- germagazijn, bij do huzaren te Ven- lo, vastgesteld. Immers bedroeg de "waarde mux vermiste goederen en le- ensnxiddelen ruim G500. Vermist worden o.m. 87 rijbroeken, die alleen een waarde vaxx 870 vertegenwoor digen, verder 400 bedlakens, 300 hein- den, 45 Opaar sokken, 700 paar schoen zolen, ecu groote partij matrassen, stroozakken, dekens, attilas, mantels, oolbakkcn, groote partijen erwten, boonen, 190 KG. boter en andere le vensmiddelen. De belde verdachten, v. d. II. en H., zijn ter beschikking van don militairen réchter gesteld, terwijl oen groote menigte militairen en burgers, als verdacht van heling, reeds gehoord werden. Het onderzoek is nog in vollen gang. ONGELUKKEN. To Zwartsluis viel het Tweejarig dochtertje van den heer A. de Vries achterover in een pot met kokend wa ter. Het kind is aan de gevolgen over leden. Te Baarn is de 68-Jarige G. S., die met eon bootje In de Ecm was gaan varen ,to water geraakt en verdron ken. Zijn lijk werd eenige uren daar- na opgehaald. VLEKTYPHUS. De toestand van de vijf lijdei*s te Rodenrijs blijft vooruitgaande. Ook schijnt de verandering in den toe stand van den zesdenpatienl op ver betering te wijzen. Tot nog toe zijn er daar ter plaatse geen nieuwe gevallen geconstateerd. Uit de Arbeiderswereld UITSLUITING PHILIPS Cö, lil de vergadering dor uitgestote nen werd door den heer Van Rijen verslag gedaan van het onderhoud, dat het leidingscomité met de heeren Philips gehad heeft. Bij dit onder houd zijn aan de firma Philips do volgend© vier punten, bij welker In williging de strijd kan warden be> ëindigd, schriftelijk overhandigd: lo. erkenning der R.-K. vakorgani saties en hare vertegenwoordigers; 2e. er zal op R.-K. feestdagen doen de R.-K. a.Tbeiders(sters) niet gewerkt worden dan minstens drie dagen te voren gehoord en met goedvinden der IL-K,.vakorganisaties; dit eoedvin- deoT dèV R'.-K»'vaSÓrgahiBtxüeêtal aan de goedkeuring der geestelijke overheid worden onderworpen; 3e. terugneming In hun vorig werk van al dc door de finna ontslagen ar beiderspers) en allen die uit solida riteit zijn opgehouden; •ie. bovenstaande punten zullen op schrift en door de firma Philips on derteekend aan de R.-K. vakorgani saties worden afgegeven. Van de zijde der firma werden over deze punten geen besprekingen gevoerd, maar verklaard, dat zij schriftelijk haar antwoord zal inzen den. Pers-Overzicht LEHMANN MAN VAN RECHTS. In „De Standaard" komt do vol gende driestar voor Mr. De Jong meende in zijne rede positief te kunnen verklaren, dat de heer Rud. Lehmann door dr. Kuyper geheel ten onrechte genoemd was een man van Rechts". Van deze verklaring trok do tegen partij aanstonds partij, om het feit „verbazingwekkend" te noemen, dat dr. Kuyper van iemand, die niets met Rechts uitstaande had, gelden had aangenomen voor de partijkas. Breed zolfa spon men dit uit. Nu mr. De Jong gesproken had, scheen de mis daad bewezen, en achtte men er do bitterste gevolgtrekkingen uit te kun nen afleiden. Nu is intusschen, na veel zoeken», het schrijven teruggevonden, waarin de heer R. Lehmann in 1905 zijn gilden per aongeteekenden brief voor de verkiezingen toezond; en wat bleek nu uit den inhoud van dit schrijven? Het luidde als volgt Hoogedelgestrenge heer 1 „Lx het belang van het vader land gevoel ik mij gedrongen, bij gaande som van vijf duizend gul den aan u Hoogedelgestrenge in quailteit van voorzitter dor anti- revolutionnaire partij, to doen toekomen, in de hoop, dnt de som moge medewerken tot vervulling der verwachting van de anti-rev. fartij, wier beginselen ik en zeerste ben toege daan. (1) Aan den uitslag der verkiezin gen hangt het wel en wee van het vaderland, en het is Juist orn die reden, dat ik besloten ben, mijne bijdrage aan te bieden, en ver zoek ik u, H. E. G., deze mijn gift voor het bovengenoemde doel wel te willen aanvaarden. „Met de meeste hoogachting, Hieruit blijkt, dat hij die het geld zond. zich uitdrukkelijk zelf bekend maakte als de beginselen der anti- rovolutiounaire partij texx zeerste te zijn toegedaan. Ts nu ooit bcweeid, dat nn zulk een schrijven, de ontvanger er van ge houden is een inquisitie in te stellen, lk'| zulk een verklaring juist is dan wel niet? Niexnand deDkt er aan. Tot welke partij iejnand wil belxooren, inoukt ieder voor zicJi zelf uit. En aan ieder moet het recht betwist, hierin gren- in te stellen. Bij de stembus brengt een ieder zijn stem uit gelijk hem goeddunkt geheel vrij en zelfs geheim. En uit deze vrijheid van liet uitbrengen van zijn slem volgt eo ipso de volledige vrijheid van een ieder, om bij een op handen zijnde verkiezing de partij te steunen die zijn sterkste sympathieën heeft. Ook het „verbazingwekkende" spat. hiermee weer als een zeepbel uiteen. (1) Wij spaticcren. („Stand."). ENKA VERDEDIGT ZICH. In „Opwaaita" zegt Enka omtrent de Kameri-cde van den heer Do Jong, dat deze „zich op het allerernstigst aan de waarheid heeft vergrepen". „Voor zijn lezing de historische wordt, zij hier nogmaals geconsta teerd, dat mr. De Jong niet gezegd heeft„ik kan mij voorstellen, dut een ander dr. Kuyper leugenachtig vindt", maar dat hij als zijn eigen, persoonlijke meening verklaard heeft„Dr. Kuyper liegt altijd". Het merkwaardigste bewijs van moed, bij de enquête-debatton gege ven, is m. i. het feit, dat mr. A. de Jong er aan Jieeft durven deelno men." 'T ENQUéTE-DEBAT. Do „Standaard" schrijft o. n. Aanvankelijk had men van Rechts aan dit opgeblazen decoratie-kabaai niet dan zeer ondergeschikte beteeke- nis gehecht. Men begreep, met het Kabinet, dat onder de contröle der Staten-Generaol alleen Ministericelc daden vielen, en dat alzoo heel het geding feitelijk liep over één enkele ridderorde. Het motief voor ééne rid derorde was terstond aan het licht gekomen, en in orde gebleken, Voor eenig misbruik, dat zou zijn ingeslo pen, was geen enkel bewijs geleverd. Het dreef alles op vermoedens. En daarbij verloor de oppositie zich in allerlei oordeelvellingen over parti culiere aangelegenheden, wuarmede de Kamer niets uitstaande had. „Het (groene) Weekblad" schrijft o. m. Gaan wij na deze parlementaire week een nieuwe aera in Dat niet, maar toch is er wel wat veranderd. De coalitie is in haar beste elementen gedwongen gewordexx men denke aan de woorden van de heeren Van ïdslnga en Do Geer toe te geven, dat het Kuyper-régime de deur open- do voor allerlei bederf en zelfs, dat het bimxeixdrong. Het is daarmede veroordeeld, en het hoovaoxxlig op- «Ischen van moral'leit en braafheid aan dien kaDt is dat zoodoexxdc ook. Erx dat is toch werkelijk al heel wat. Dat wij door rechts geregeerd worden hot zij zoo, en het bewijze dat wij niet van de Scylla der liberale impo tentie kunnen losmaken zonder te recht te komen bij de Charybdis van het consciwatismo. Maar liet zij niet ronder de erkenning van dien kant, dat dit met hoogere moraliteit en wat dies meer zij, niets te maken heeft. Dit was al voorlang geen geheim, en de stemmen van enkele eerlijken, voor wie do christelijke leer iets nxéér la dan een nolitlek: machtsmiddel, kwamen hef ook' in de gelederen der rechterzijde betoogen. En de al te doorzichtige manier, waarop nu al wut rechts staat, getracht heeft om de antl rovolutionnaire partij, de in de coalitie onontbeerlijke, te redden voor het volkomen débicle van den man. die de partij hoeft gemaukt en die do massa er van geleerd heeft hem door dik en dun te volgen, dat al to duidelijk spel zal niet nalaten, zijn Invloed in die richting te doen gevoelen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. V. O. C.— AJAX, 3—1. Wat verwacht werd, is gebeurd. V. O. C. lieeft Ajax ook te Rotterdam weten te slaan. Leiden zal dus het volgend seizoen geen eerste klasse wedstrijden meer tusschen zijn mu ren aanschouwen, in Rotteidam daar entegen zullen dezo verdubbeld zijn. Dat een plaats in de hoogste afdeeling door V. O. C. verdiend was. zal ieder moeten toestemmen. Tien jaar lang hebben de rood-zwarte Rotterdam mers daarvoor gezwoegd, zes inaal werden zij kampioen van de tweede klasse, maar in de promotie-wed strijden leden zij ook telken reize weer schipbreuk. Thans eindelijk is het doel bereikt. Voor captain Van Pi'ooye, de man, die al die jaren de ziel van het elftal geweest is, inder daad een prachtig succes, en zelden zullen vex-diender bloemstukken ge geven zijn, dan die, welke gisteren uit naam van het V. O. C.-bestuur, van Sparta, van Xei-xes en vele ande re sport-corporaties aan dozen onver- moeiden speler werden overhandigd. De wedsu-ijd zelve guf niet be paald hoog staand eorste-klasse-spcl te zien. Het wilde ons voorkomen, dat de spelers van beide clubs liet nogal met hun zenuwen te kwaad hadden. Toch bleken de V. O. C.'ers met veel meer zelfvertrouwen Jxe- zield dan de Ajacidon. Maar kou liet ook anders Kwart over tweeën fluit scheids rechter C. J. Groothoff de volgende elftallen in 't veld Ajax Van Zanten'. Gunning, Bominozijn, Gantvoort, Korff, Deibei, Hoekstra, Van Wettum, Brutel, Naes- sens. Van Rhenen. V. O. C. Breuning, J. Hörburgor, J. Versluys, C. F. Versluys, Brand, Arn. Hörburger, D. van Prooye, Sten ger, N. van Prooye, Bronger, Hagen. Dat veld is niet lieol mooi. Alleen aan do lengte-zijden groeit wat gras, dot wel eens gemaaid mag worden, en de middenbaan is zwart van steen kolengruis. De V. O. C.'ers mo gen op dit terrein goed tliuis zijn, voor de Leidenaai's was het allesbe halve prettig. Dc Jaatsten beginnen met den vrij sterken wind in den rug, maar niettegenstaande dit voor deel hebben zij in do eerste minuten na liet begin niets in te brengen. Men ziet liet den rood-zwarten Rotter dammers aan, dat zij willen winnen. Met vol vuur wordt direct door bon gekampt. Ajax, dat zich voor ditmaal in geheel witt.e pakjes gestoken heeft, wordt door V. O. C.'s schitterend sa- monspet totaal overrompeld, Bomme- zijn kan den tusschen-alles-doorkrut- penden, watervluggen Hörbui-ger niet houden, zoodat deze kans ziet naar Brand over te zetten, en de laatste jeeft met een keihard schot Van Zan- en het nakijken. (10). Ontzaglijk is het gejuich, dat uit het meer dan 4000 man sterke pu bliek opstijgt, en dat gejubel is nog niet verstomd, of op hot Leidsche (loei moet alweer een hoekschop genomen worden. Deze levert evenwel niets op. Telkens komt de rood-zwarte voor hoede gevaarlijk-dicht bij Van Zan ten, die zich wederom een uitmun tend keeper toont Do middenlinie van V. O. C. voedt heerlijk. Vooral Van Prooye en Ar- noldus Hörburger, onze internatio naal, geven soms stukjes spel te zieu, die het publiek in verrukking bren gen. Do laatste speler haalt niet het leder onbegrijpelijke goocheltoeren uit, en glijdt en kruipt en springt, dat de. arme Gantvoort, die dit slan- genmenscli bewaken moot, tusschen- beido in vertwijfeling raakt. De Ajax- man is legen den Rotterdammer dan ook lang niet opgewusscn, en moet hem telkens loslaten. Nadat het Ajax-docl aan de gevol gen van twee corners ontkomen is, krijgen de Leidenaars ecu pracht kans, als Bronger valt, en Hoekstra maar voor het intrappen heeft. De anders zoo goede speler trapt nu me ters ovei'. Na 20 minuten konxt het dan weer van V. O. C. Als Van Zanten denkt, dat. een RoUerdanische aanval reeds bijna afgeslagen is, keert J. Ver sluys, die zich op vrij verren afstand bevindt, plotseling om en pilt ver vaarlijk hard juist in het hoekje. De Leidsche keeper, die op dat. schot vol strekt niet bedacht was, kun niet meer keeren, en 't is (2—0). Dat is te veel en nu wordt V. O. C. tot half-time toe door de Leidenaars ingesloten. Succes blijft dan ook niet uit, on na een half uur heeft Van Wettum, doordat Hagen valt, den stand via den paal op 2—1 gebracht. (2-1). Tot dc rust konxt hierin geen ver andering. Na de pauze, als de Rotterdammers don wind mee hebben, treedt V. O. C. direct krachtig op. Hörburger schiet scherp in het hoekje, maar Van Zan ten redt op solide nxaniei'. Het spel is nogal forsch, bij wijlen misschien t c forsch, ofschoon gezegd worden moet, dat beide partijen niet tot un faire middelen hun toevlucht nemen. Na 25 minuten een doelworsieling vlak voor Van Zanten deze loopt naar den rechter doelhoek, C. Ver sluys krijgt het leder en plaatst kalm in 't linkerhoekje. (3—1). Nu heeft Ajax verloren 1 Wel wordt nog dooi-gespeeld, maar de fut ls er bij de Leidenaars uit. Ook V. O. C. schijnt het voldoende to vinden, en gaat mot zachte rollertjes Van Zan ten bewerken. Deze houdt ze allo. plichtshalve, maar niet omdat liij voor het tegengaan van een nederlaag werkt. Als Groothoff tijd fluit, Is Ajax ge degradeerd en V. O. C. eerste-kiassér. Eindelijk zai er dan eens friseft, nieuw bloed in de competitie komen. De negen, die gebleven zijn, zullen een gevaarlijk tegenstander krijgen, en de zwakkere broeders, als Hercu les en H. F. C. en H. B. S. hebben veel kans door de nieuwe collega's to worden overvleugeld. Want hun elf tal sluit als een lius. Het best, leken onsHagen, Bronger, de Hörburgeis en de gebroeders Versluys. Dij Ajax was alleen Vun Zanten goed overigens een echt twccdc-klas- se elftal. Groothoff wos als steedsuitste kend. Het publiek bracht den V. O. C.'era, na afloop, een geestdriftige ovatie. Gemengd Nieuws VREESELIJKE MISDAAD. In een bosch te Bois-Ie-Roi bi} Reims leefden een'man en een vrouw met twee kinderen, een van drie jaar en een vaxx acht maanden. De ninixr een houthakker 2onder werk, tracht te met zijne vrouw samen door het zoeken van paddenstoelen in hun on derhoud te voorzien. Maar het ging niet, en de kinderen leden gebrek. In hun radeloosheid beslaten 'iuders toen, de kinderen uit hun lijden te helpen, door hen ergens In het bosch achter te laten. Maar do stakkertjes waren het vasten gewend en na vier dagen en nachten leefden zij allebei nog. Donr do man hun schreien niet meer kon aanhooren, wnrgdo 'hij zijn jongste kind met een touw. Daarna zou ook het oudste er aan moeten gc- looven. Maar het kind schreeuwde moord en brand, en er kwamen nxen- 6chen toegoloopen. De vader en moe- der zijn In heehteixis en lxun oudste kind is bij barmhartig© menschen in buis genomen. VREESF.LIJK ONGELUK. Uit Pirna in Saksen is, ter gelegen heid van den verjaaidag van den ko ning van Saksen, een treurig ongeluk gebeurd. Een batterij artillerie, zou naar gewoonte, eenige eere-salvo's lossen. Op het oogenbiik, dat. bet eer ste schot gelost werd, schrok een der paarden, steigerde en wierp zijn be rijder af. De ongelukkige kwam on der de wielen von den kruitwagen en werd doodelijk gewond. Hierop schrokken ook de andere paarden van de batterij, sprongen tegen elkaar op en rolden op den grond, in hun val verscheidene soldaten meeslecpende, vun wie één gedood werd en zes ande ren min of meer ernstige wonden bo- kwainen. LEEUWEN ONTVLUCHT. Te Standal bij Maagdenburg zijn bij de aankomst van een wildcbeesten- spol drie leeuwen losgebroken. Zij wierpen zich op twee paarden en verscheurden die. Politie en soldaten werden te hulp geroepen. Ten laatst© ls mexx er in geslaagd, de leeuwen v/e©r te vangen. Menschen hebben ge lukkig ge© nletsel opgeloopen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen to Longerhouw c. a. ds. G. Bolkestein M.IIzn. te Harich (Fr.). Stoomvaartbericliten Het st- Kawi (thuisreis) passeerde 28 Mei 8 uur voornx. Dover. Het st. Malang (thuisreis 'arriveer de 27 Mei te Marseille. Het st. Medan vertrok 28 Mei van Rotterdam naar Batavia. Het st. Rindjani arriveeixl© 28 Mei van Rotterdam te Batavia. Het st. Nieuw Amsterdam vortroa 28 Mei van Rotterdam naar New- York met 91 le, 277 2o en 1776 3e kl. passagiers en was te 6 uur voorin, in ïe. Het st. Willem I (thuisreis) vertrok 27 Mei van Colombo. Hot st. Koning Willem III vertrok 28 Mei van Amsterdam naar Batavia. Onze Lachhoek GERUSTSTELLING Patiënt (angstig)Ik heb gelezen, dat aan mijn ziekte gemiddeld tien duizend menschen in het Jaar ster ven. Dokter Nu, stel u maar gerust, het jaar is bijna om. STNCTA SJMPL1C1TAS. Aan een nieuwen knecht op een landhoeve werd een duimstok gegeven onx een ijzeren plaat te nxeten. Hij had echter nooit zoo'n ding gezien en bleef zeer lang weg om de plaat t© meten. Eindelijk kwam hij. Nu, vroeg hem zijn meester, ho« lang is de plaat Wel baas, antwoordde <le knecht met een glimlach van tevredenheid. Zij is groot als uw lat (do duimstok) o nmijn twee wijsvigers er nog bij, do lengte van mijn mes en daarbij do .breedte van mijn arm van hier tot "hier, min den vinger. ZIJ 11AD 'T NIET 1 Och, juffrouw begon de oude in valide bedelaar op smeekenden toon, toen hij voor de deur van de boerde rij verscheen, ik heb nxljn been ver loren. Zoo, -a Ik heb het nietl snauw de de vrouw en wierp dc deur dicht. AL MAAR VERDER. Ja, Jansen is een heel eind ge- woest lu Zwitserland. Hij is half den Montblanc op geweest, met een neefje van hem en zonder gid9. Wanneer heeft Jansen Je dat ver- teld In September, toen hij pas uit Zwitserland terug was. O, maar sedert is hij veel vexder gekomen. In acht maanden, sedert dat hij het Jou verteld heeft, heeft hij den geheeicn Montblanc beklommen, een flauwgevallen gids gered, een sneeuwstorm gehad op den top, op den terugweg twee vreemdelingen van een wissen dood gered en daar na de gehcele expeditie voilig naar beneden gebracht. Wacht Je nu nog twee maanden, dan ls hij verleden jaar Augustus ook op den top van dea Mount Everest gewekt-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6