HAARLEM'S DAGBLAD. Donkere Schaduwen hun van hun groote monarchale hoe ren wacht. Noorwegen, zegt men, had liever een republiek gehad. Ware het niet geweest, dat in 1905 de voormannen in Noorwegen het koningschap verkozen, omdat zij daarmede op den steun vun Enge land en andere groote monarchieën konden rekenen, het land zou onge twijfeld een republiek zijn geworden. Dat ia openlijk erkend." Stadsnieuws ••r.ft. Benoemd. Met ingang van 1 September la be noemd tot onderwijzeres aan de Christ, school, hoofd de heer S. P. van Dorp, mejuffrouw J. A. Vester, thans onderwijzeres aan eene Chris telijke school te Hilversum. Prentbriefkaarten. We ontvangen van den heer W. H. van Leeuwen alhier een door hem vervaardigde en uitgegeven collectie prentbriefkaarten in 24 dessins. Ze hebben alle betrekking op het beaoek van H. M. de Koningin en den Prins. Bij de beschouwing krijgt men een goed denkbeeld van het feestkleed, waarin Haarlem zich voor dien dag gehuld had, en verscheidene kaarten geven een duidelijk portret van de Landsvrouwe en Haar Gemaal. De kaarten zullen hun weg zeker wel vinden. Staalhart Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 61 personen bezocht. ORGELBESPELING, op Donderdag 2 Juni, des nam. van 23 uur in de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2. Adagio, M. Broslg. No. 3. Sonate No. 9, J. Rhelnbarger. a. Praludium. b. Romance. c. Fantasie und Fuge. No. 4. Cantilène, A. Matlly. No. 5. Aria uit Lobgesang, Mendels sohn. In de gister gehouden vergadering van de coöperatieve bouwvereeniging „Verbetering zij ons streven" zijn tot bestuursleden gekozen de heeren Neumann, voor zitter en C. J. Smit tot oommlssarls. Rubriek voor Vragen Geabooneerdco bebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender yormelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Hoeveel raadsleden telt de Haarlemsche gemeenteraad op het oogenblik? ANTWOORD: Op 't oogenblik 31. Het gewone aantal is 33, maar er zijn twee vacatures. VRAAG: Eenlgen tijd geleden ls In Noord- of Zuid-Amerika een oom van mij overleden, die eenig vormogen na gelaten heeft, waarvan ik en mijn familieleden erfgenamen zouden zijn. Wij weten dit slechts bij geruchte Kau ik de zaak nauwkeuriger bij den consul te weten komen? En hoe is het adres van dien heer? ANTWOORD: Het is wel lustig, dat u niet weet of uw oom In Noord- of Zuid-Amerika overleden ia. Dat zal het zoeken zeer bemoeilijken. Consul- generaal voor Nederland in de Vor- eenigde Staten is de heer J. R. Plan ten te New-York en in Brazilië de heetr G. D. Advocaat te Rio de Janea ra Aan beiden kan in 't Neder- lanösch geschreven worden. VRAAG: Wat kost een retour 1ste klasse op een der schepen van de Holland.Amarika-lijn? ANTWOORD: Dat zouden wij eerst bij de directie moeten informeeren. Het is veel eenvoudiger dat u dit zelf even doet. Schrijf daartoe aan den directeur dezer maatschappij, den heer J. V. Wierdsma te Rotterdam. VRAAG: Moet een dagmeisje, dat per week gehuurd Js, en met de 14 dagen haar betrekking opgezegd heeft, haar schoonmaak-fooi terugge ven? En kan zij nu niet eerder dan Augustus heengaan? ANTWOORD: Voor een dagmeisje gelden allerminst dezelfde bepalingen als voor een dienstbode-voor-dag-en- nacht. Als het meisje per week is ge huurd, kan zij ook met de week op zeggen, en behoeft volstrekt niet tot Augustus te blijven. De schoonmaak- foai behoeft zij niet terug te geven. Trouwens, het is geen gewoonte, dat men geschenken terug vraagt. VRAAG: Kunt u mij ook oen mid del opgeven om den haargroei te be vorderen? Ik heb meermalen kappers middelen en recepten uit de courant geprobeerd, maar nooit baat gevon den. Het haar mijner kinderen blijft maar op één hoogte. Wat moet ik doen? ANTWOORD: Wij raden den men- schen steeds af hun geld aan kwak zalversmiddeltjes te besteden, waar onder die ter bevordering van den haargroei toch ook zeker moeten ge rekend worden, en kunnen u daarom slechts één raad geven: Wend u tot uw geneesheer. VRAAG: Wat beteekencn de woor den: nihil, anarchie, sociaal, Ie tra val! en le oommerce? ANTWOORD: In volgorde: niets, re- goeringloosheid, maatschappelijk, liet werk en de handel. VRAAG: Kunt u mij ook het be stuur opgeven van de coöperatieve bouwvereeniging „Eigen Haard", die hier pas is opgericht? ANTWOORD: Het bestuur bestaat uit de heeren: J. de Kok, J. van Kam pen, H. v. d. Bergh, N. Groos en II. L. C. de Zwart De heer Van den Bergh woont Amsteerdamsche Vaart 60 rood. VRAAG. Heeft eene mevrouw het recht, wanneer eene dienstbode in •leze gemeente genuurd ls, deze tijde lijk, tegen haar zin, naar eene andere gemeente te verplaatsen ANTWOORD. In het algemeen is daartegen geen bezwaar althans niet wanneer daaromtrent geene be paalde afspraken of bedingen zijn ge maakt Het meisje kan niet gedwon gen worden om in dienst van een an der te gaan, want het contract is vao persoonlijken aard maar men huurt eene dienstbode niet voor een bepaal de gemeente en wanneer de familie tijdelijk of voor goed naar elders ver trekt, dan kan men van weerskanten eene opzegging doen volgens de wet VRAAG. Ik heb wel eens ge hoord, dat aan eene dienstbode een zeker aantal vacantiedagen per jaar toekomt. Is dat waar en hoeveel ANTWOORD. Wij gelooven niet, dat van „toekomen" sprake is. De wet wil wel, dat ontspanning Yan den arbeid zal worden versohaft, maar dat behoeft niet in den vorm van va cantiedagen te geschieden. Het komt wel eens voor, dat zij gegeven wor den, maar van een werkelijk plaatse lijk gebruik, waaraan men rechts kracht zou kunnen toekennen, is hier toch geen sprake. VRAAG. Kan een meisje van 20 jaar trouwen, wanneer haar ouders beslist geen toestemming willen ge ven ANTWOORD. Neen, dat kan zij beslist niet. Zij moet den 21-jarigen leeftijd afwachten. Uwe tweede vraag behoeft dientengevolge ook nie.t te worden beantwoord. Uit de Omstreken SCHOTEN. Door B. en W. is den bouw van het ketelhuis ten dienste der gemeente- gasfabriek, gegund aan den heer Rol, welke de laagste inschrijver was. Sedert Vrijdagavond wordt hier een persoon, die verschillende voorwer pen orgels, rijwielen enz., had ver duisterd, vermist. Deze man heeft zijn vrouw en 4 Jeugdige kin deren onverzorgd achtergelaten, door zijn pas ontvangen weekgeld mede te nemen. Laat ln den avond had hij een briefje onder de deur zijner wo ning geschoven, waarop geschreven stond: Ik ga mij verdrinken. Op grond van vroegere ervaringen wordt vermoed, dat hij niet onder, maar boven water te Amsterdam aan het feestvieren is, en aldaar zijn handlangers heeft. Binnenland HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Maandagmorgen 81/2 uur maakte 't Prinsesje een rijtoer. Overal werd Ju liana hartelijk toegejuicht. Om 9 uur reed 't Koninklijk echt paar naar het Rijksmuseum. H. M. was gekleed in loodgrijs zij den toilet met lossen crëme-feleurigcn schoudermantel, wit strooien hoed met witte aigrette. Prins Hendrik in admiraals-uniform. Een groot aantal nieuwsgierigen had zich vóór het Pa leis geschaard, en juichte, terwijl de stoet heenreed. De Hooge gasten werden opgewacht door den heer en mevrouw J. C. J. Drucker, daarvoor expres uit Londen overgekomen .Voorts waren verschil lende autoriteiten, de directeur, enz. aanwezig. De schilderijen werden met veel belangstelling bezichtigd. Zoowel II. M. als de Prins gaven telkenmale aan den heer en mevrouw Drucker hun ingenomenheid te ken nen over de schooue collectie en over het feit, dut deze heerlijke doeken voor het vaderland behouden bleven. Omstreeks tien uur ongeveer ver trok het Vorstelijk Echtpaar van het Rijksmuseum, met het doel zich naar het Centraalstation to begeven om daar de Koningin-Moeder bij llaar aankomst in de hoofdstad te begroe ten. Evenals bij den rit naar het Mu seum, stonden ook nu weer langs den ganschen weg toeschouwers ge schaard. Aan het station waren ook aanwe zig de Commissaris der Koningin, Mr. G. van Tienhoven, en Jhr. Mr. Röell, Amsterdam's burgemeester. Precies 10.18 stoomde de trein, waarin de Koningin-Moeder gezeten was. het eerste perron binnen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prin3 begaven zich naur het salonrij tuig en begrootten de Koningin-Moe der allerhartelijkst. Bij den tocht naar 'i Paleis bracht het publiek den vorstel ijken personen weer vele ovaties. Na aankomst vertoonden dezen zich op 't balcon van het paleisJu liana op den arm van Koningin Emma. De Amsterdamsche Feestweek (Van onzen verslaggever). Amsterdam, Maandagmiddag. Maandag en Dinsdag, dat zouden de belangrijkste dagen worden van de Amsterdamsche feestweek. Maan dag de groote historische optocht en 's avonds de algemeene illuminatie Dinsdag: de Sportbetooging, 't Wa terfeest en des avonds bet vuurwerk op den Amstel, het slotnummer meest al van de Amsterdamsche Koningin- nebezoeken, en nu ook weer, want de te-water-lating van de „Prinses Ju liana" Woensdag is niet voor het groote publiek.- Drie uur is het uur. terwijl ik dit schrijf. Thans is het hoofdmoment van den historischen optocht al ach ter den rug, namelijk het voorbijtrek ken van den stoet langs het Konink lijk Paleis op den Dam. De straten zijn dicht bevolkt met feestgangers. Wat maar loopen kan, en niet te bang is voor de menschen- volte, is naar den optocht gaan kij ken. En of dat nog niet genoeg was, zijn er tienduizenden vreemdelingen de Amsterdamsche bevolking komen vermeeideren. Daaronder zijn dui zenden Haarlemmers. Dat is niets verwonderlijks. Als Amsterdam Ko- ninginnefeest viert, dan worden de Srvaarnestad-bewoners mee geraakt door een vlaag van de feeststemming, die over de naburige hoofdstad waait, en bovendien, nu is de neiging om feest te vieren, nog wakker in ons na den grooten 26sten Meidag. Tegen de middaguren waren dan ook de extra-versterkte treinen naar Amsterdam overvoL Alle materiaal loopt op de lijnen en 'k heb vandaag de kennis hernieuwd met een oud Zandvoortsch bakje, dat in eeu Spoorweg-museum thuis hoort, maar nu weer goede diensten bewees, óók buiten het museum. Amsterdam lag er weer zoo vroolijk en fleurig in het heldere zonnetje, al toonde de stad een gansch under as pect dan op een gewonen door-do- weekschen dag, want al de werk- bedrijvigheid lag stil en was vervan gen door feestdrukte. De Beurs zelfs, een der langst functionnecrende slag. aderen van het Amsterdamsche orga nisme, had vacantiedag gemaakt. En langs de gevelvoeten van het streng- statelijke gebouw ging de breede menschenstroom van liet Centraal station in de richting van den Darn. Maar óp den Dam werd men niet toe gelaten Ook hier weer een geheel an der beeld, dan 't gewone. Wanneer 'k tegen half twee met veel moeite de barricade ben overgekluuterd en doorgedrongen oni^eklauterd wat de ..appelsiène"-kisteri betreft, die zoo'n „prach" van een plaats bieden en doorgedrongen door de dichte menschenrijen, die als een gewei-lig dikke en compacte massa den Dam rak-mond vullen, als 'n kurk op een flesch als 'k zoover hen en aLs een eenzaam mensch midden op den Dam sta, krijg 'k de zonderlinge gewaar wording vain zoo alleen te zijn in die kolossale openheid. Zoo uiigewooii- vreemd is het er. zoo leeg en zoo stil. IloCl ver, naar de kanten van de Damstraat, hef Rokin. de Halver- straat en de andere straten, die op den Dam uitkomen, zie je de men schen weggedrongen maar op hei kolossale plein zelf is niemand. Dn politie heeft genoeg te doen, om do telkens aanstuwende menschendrora- men terug te werpen. Dat is het ware woord, want de stoere politie-mannen schoren als een steunbeer tegen 'n gebouw den men sch emnuur, die telkens een breuk vertoont en waaruit dan tientallen menschenlichamen uitpuilen. De agenten hebben dan al hun spierkracht noodig, om zoo'n door braak ie stuiten en de uitgeworpenen weer in de inensihen-buil te drukken, üp den Daan zelf zie je geen mensch, voor het Paleis echter staun eenige groepjes van bevoorrechten en do commissarissen van orde. Ook hier hebben de veertig journa listen van de binnen- en buitenhmd- sche bladen, die de feesten verslaan, een plaatsje gekregen. Hier vertoont zich een verrassend schouwspel. In de hooge gebouwen, die rond den Dam staan, is geen raam, of er verdringen zich ettelijke kijkers voor. Het eersto dak van de Nieuwe Kc-k is één men- scbenvlak. Trouwens er is geen duk in het rond, of er staan drommen van meuschen. Soms vind je dat een angstig gezicht, die menschenmenigte daar tientallen meteis hoog; inaar je oog vindt dra nieuwe lx-schouwings- objecten. De reusachtige tribune naast de Juliana-bron is geheel be zet met kijkers. Feitelijk is de gelieele omgeving van het hoofdplein één reusachtige tribune. Elk plekje, dat kijkgelegenheid biedt, is benut, zelfs in het Koninklijk Paleis Op alle ver diepingen staan er kijkers voor do ramen. Onder hen merkt men op den minister van Buitenlar dsche Zaken, Jhr. Mr. de Mare es van Swinderen. En voor een benedenraam staat op de vensterbank een heel klein kijk- stertje de Prinses. Een leuk, klein poppekindje is 't zoo niet haar lange witte jurkje. Freule Van de Poll en juffrouw Marting zijn lij haar. Leuk staan ze met het Prinsessekindje te spelen. Het heeft ijselijk veel pleizier nu en dan, 't kleine ding, en het zwaait met haar handje, trommelt met haar knuistjes tecon de vensters en gooit bij' wijlen 't vlos-kopje met. n energiek kindergtbaartje om, als er achter ha3r iets haar Prinscsselijko belangstelling gaande maakt. Beneden voor d<n Hoofdingang van het Paleis staat de Marine-wacht in het geweer. Vóór de deuren staat het geheele lakeien-personeel in do blauw-met-gouden uniform. Alles is nu in afwachting van do komst van den Historisch-allegori- schen optocht. Deze is er een van ecu bijzondere beteekenis, want hij zal eeu beeld geven van de tijdperken, waarin de Oranje-vorsten een rol in ons land speelden, te beginnen met Willem den Rijke tot Koning ïl- lem L Een historische optocht leent zich uitstekend als feestnummer tijdens het Koninginnebezoek. Wanneer we den schoolbanken ont wassen zijn, ievén we in den regel meer in het heden en de toekomst, dan in het verleden. Dat is een sesloten boek voor ons. waarin we wat hebben gebladerd, maar dat we toch met dc laatste ge schiedenisles op school hebben dicht geslagen. En naarmate de sterkte van ons geheugen is, blijft er meer of min der van hangen. Don bepaalt zich on- Biiitefilandsch Overzicht Balkan-politiek doet In deze dagen weer veel opgeldi I Wel zit koning Ed ward niet meer aan 't groote schaak- bord dat was vroeger altijd Inte ressant, Want Z. M. kon in dit diplo- inatenspel z'n sportieve nelgingen niet geheel bedwingen, zoodat steeds voor verrassingen gezorgd werd maar de andere heeren blijken ook nog wel een Ingewikkeld partijtje te kruinen spelen. Keizer Frans Jozef brengt ln deze dagen bezoeken aan Bosnië en Herze- gowlna, de ln 1908 VEROVERDE TURK6CHB PROVINCIES. Deze komst van den grijzen keizer Z. M. wordt binnenkort 80 jaar wekt veel aandacht Opmerkelijk is daarom wat het „Frenulenblatt" schrijft „Deze reis versterkt den onverbre- kelijken band tusschen de nieuwe rijkslanden en het oude rijk. Op het besluit van de ontwikkeling, die in 1878 begon en een menschengeslacht later door de inlijving voltooid werd, wordt nu ook het zegel gedrukt Met de inlijving van Bosnië en Herzego- wina is_.de Balkan-politiek van Oos- teiu-ijk-Hongarije tot haar vaste punt gekomen. Nu Oostenrijk-IIongarije de twee provinciën heeft verworven, is het met zijn politieke en territoria le verlangens op den Balkan klaar. Een onverbrekelijk beginsel van de Oostenrijksch-Iiongaarsche politiek is de handhaving van het status quo op den Balkan. Oostenrijk-IIongarije wenscht, dat Turkije ook met de an dere mogendheden op den besten voet staat, en heeft altijd zijn best gedaan, dat er tusschen het Osmanen rijk en de Christelijke Balkanstaten op den duur een goede verhouding zal wezen. .Vrede en vriendschap met den Bal kan en op den Balkan is de leuze van Oostenrijk-Hongarlje's politiek, opdat, het zich binnen zijn eigen grenzen, waarin nu ook Bosnië en Herzegowi- na onafscheidelijk getrokken zijn, kalm en gestadig kan ontwikkelen." Mooi gezegd, hè Maarhet is ook eigenaardig. Nu het Oosten- rijksch-Hongaarsche rijk eerst z'n lust voldreven en de bedoelde Turk- sche provincies ingepalmd heeft, wil het in vrede met allen leven. Vroeger telde het dien vrede niet zoo, want het durfde immers aan, om Bosnië ee Herzegowina te annexceren we tende, dat daardoor een oorlog waar schijnlijk werd, ook al zijn we daar gelukkig nog voor bewaard geble ven. Als men de berichten mag gelooven is Frans Jozef op zijn tocht door de nieuwe landen met veel geestdrift be groet. We lezen van officieele huldi gingen, ovaties die het volk hem bracht, versierde straten, enz. Het volk zou den grijzen vorst dus hl als keizer aeren. Alleen de Serviërs natuurlijk uitgezonderd, die zullen de eerste 50 jaar niet vergeten, dat door de politiek van de Donau-monarchie .voor goed een einde gemaakt is aan de illusies over het herstel van het vroegere Groot-Servische rijk. lntusschen loopt in de groote Euro- peesche pers hardnekkig het gerucht, dat het voornemen is liosniè en Her zegowina tot koninkrijk te verheffen. Het zou dan natuurlijk een onderdeel vormen van het rijkstand, 't Zou.... maar zoover is men nog niet I Over DE KRETENSER RAADSELEN is heden geen nieuws mede te deelen. Men gevoelt; dat de diplomaten ach ter de schermen werken, maar het resultaat is blijkbaar nog niet zoo, dat ze het den voike dui ven toonen. De herhaalde militaire bezetting van het eiland door Europeescho troepen, waarmee druk gedreigd wordt, is nog geen oplossing van de quaestie. Dat men daar weer toe wil overgaan, is eeu bewijs van onvermogen, om het vraagstuk afdoende op te lossen. Brutaler is RUSLAND TEGENOVER DE FINNEN. Het knechtingswerk ls begonnen en Inoet met energie teen betere zaak waardig voortgezet worden. We lezen „De keizer van Rusland heeft be volen, dat de Finsche staatskas 453.877 mark zal betalen, om dadelijk te beginnen met het werk van de Russische en Finsche spoorwegen op gelijke spoorwijdte te brengen." Een klein berichtje, maar teekenend genoeg t Men heeft in Frankrijk pas alge meene verkiezingen gehad. De uit spraak der kiezers heeft evenwel zeer FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HEN KENS, 76) De directeur bood ook den gevan gene een stoel aan. Vertel maar zonder verlegenheid en wees overtuigd, dat niemand dan ik gelukkiger zal zijn, als het u go- lukt, uw onschuld aan te toonen, zei de goedhartige man. Ik was ln de zlekenafdeeling, zoo begon Reek zijn verhaal, ik voelde mij heel ellendig en lag in bed. In mijn taal stonden ongeveer twaalf bed den, die alle gebruikt werden. Maandag van de vorige week nu Werd 's middags het vuile waschgoed gehaald en het schoone weer ge bracht Ik lette eerst niet op de man nen, die in de zaal druk bezig waren, maar plotseling viel mijn blik op een Jongen man, die mij bijzonder be kend voorkwam. Voordurend bleef ik naar den man staren, die zoo druk jbezig was. dat hij mijn overgroote be langstelling niet opmerkte. Daar .Ktoortrüde mij plotseling met een weinig verandering in de samenstel ling der Kamer gebracht; zoodat het ministerie Briand zal aanblijven. Nu hebben de Excellenties een verklaring gepubliceerd over de 'AANSTAANDE PRANSCHB i POLITIEK. De regeering geeft te kennen, dat zij niet van plan ls, de kiesrechthor- vorming vast te knoopen aan de her vormingen op het gebied van bestuur en justitie een wetsontwerp op de kiesrechthervorming zal binnen eeni ge dagen na de hervatting van den parlementairen arbeid worden inge diend de regeering zal niets onbe proefd laten om te zorgen, dat het vlootprogram voor de sluiting der zit ting wordt aangenomen ze zal geen vdbrstel doen tot monopoliseering van het lager onderwijs, maar wel maat regelen voorstellen ter ontwikkeling en verdediging van de leekenschool. Men weet dus nu een en ander over de plannen van het ministerie. Uit vorige berichten weet men reeds, dat IN NOORWEGEN ERNSTIGE OVER STROOMINGEN heersclien. Een 60-tal volksvertegenwoordigers hebben de geteisterde streken be zocht en verklaren Wij zagen Lillestroernmen, een industriestadje met 5000 inwoners, gelegen aan een meer op 21 K.M. af stand van Christiania. Tweeduizend inwoners van het plaatsje zijn zonder dak. Het laag gelegen gedeelte van de stad is één meer, waaruit alleen de daken der huizen en de kruinen der boomen om hoog steken. Te Febund, een ander industrie plaatsje, dreigt een brug vun 500 M. lengte over do Glommen in te stor ten. Door stutten tracht men het ge vaar af te wenden. Het werk in den geheelen omtrek staat volkomen stil. Gelukkig schijnt de overstrooming haar einde te naderen, het water be gint althans langzaam te zakken. VORSTELIJK BEZOEK. Het Belgische koningspaar is thans de gast van den Duitschen keizer. Wilhelm is evenwel niet ln de rechte stemming, want Z. M. heeft een bloedzweer aan de hand en moet rust houden. In de bladen wordt thans een eigen aardige strijd gevoerd, namelijk over HET KONINGSCHAP EN DE REPUBLIEK. De „Times" had het dezer dagen in een hoofdartikel over 't verschijn sel, dat de strooming, die lang voor de republieken gunstig wus, nu sterk voor het koningschap gaat. Het blad had het weer opgemerkt bij de troons wisseling in Engeland, hoe hartelijk de verhouding is tusschen vorst en volk. En dan al die vorsten en prin sen bij de begrafenis vau koning Ed ward Wie had dat vijftig jaar gele den durven voorspellen, dat er bij zoo'n gelegenheid zooveel bijeen zou den zijn 1 Het had er toen meer van, alsof er over vijftig jaar geen konin gen meer zouden wezen. Maar ze zijn integendeel toegenomen in aantal. De Balkanstaten hebben zich koningen gekozen. Onlangs nog heeft Noorwe gen, in geestelijken zin een vooruit strevend land, tot voldoening van het volk een koning genomen. Hongarije, eens een broeinest van de revolutie, is er nu trotsch op een grondwettelijk koninkrijk te zijn. Scheidde het zich eens af van het Oostennjksche kei zerrijk, dan zou het stellig een eigen koning kiezen. De markt in republi keinen is gedrukt. Canada benijdt de Vereenigde Staten den republikein - schen regeeringsvorm niet. Republie ken hebben niet opgeleverd, wat men er een halve eeuw geleden van ver wachtte, en koninkrijken hebben ge toond deugden te bezitten, die men vroeger over het hoofd zag. Een republikein, Brit van geboorte, protesteert in de „Times" tegen de eenzijdigheid van deze voorstelling. Hij noemt Brazilië, dat twintig jaar geleden de monarchie voor de repu bliek verruilde, gelijk vroeger 21 Amerikaans che republieken hebben gedaan. En de vooruitgang van Zuid- Amerika is enorm. Canada heeft de zelfde instellingen als de Vereenigde Staten. Zijn wetgevendo macht is de hoogste macht in oorlog en vrede. Het heeft geen erfelijke wetgevers, zoo min ais eenige andere Britsche kolo nie. De staatsinstellingen der Brit sche koloniën zijn veel meer republi- keinsch dan Britsch monarchaal. De inzender zegt ook „Nieuwe kleine staten in Europa moeten denken aan de ontvangst, die soort van koortshitte hot vermoeden, dut ik dien man onder andere om standigheden al meer ontmoet had. Neen, neon, or was geen twijfel meer mogelijk, ik had den man voor mij, dien ik in den vooravond van den zoo algemeen bekenden moord: op den drempel van-den winkel van Schim mel ontmoet had. Maar hoe is dat mogelijk zei de .commissaris. Niets verandert een mensch meer dan het wegnemen van den baard, vooral wanneer men den bewusten persoon vroeger nooit zon der baard gezien heeft. Dat weet ik uit mijn praktijk. Wij menschen van het gerecht moeten al zeer geoefend zijn om bij eeu dergelijke verandering een gezochten misdadiger weer te herkennen. O, ik herkende hem dadelijk weer, riep Beek haastig. Ik heb im mers onlangs aJ gezegd, toen ik met den jongen baron v. Engler gecon fronteerd werd, dat er wel een groote gelijkenis bestond, maar dat hij toch niet dezelfde persoon was. Ik heb mij tijdens mijn langdurige gevangen schap iederen trek van het gelaat van dien man met onultwischbare duide lijkheid in het geheugen geprent. Hoe langer ik den niets vermoedenden man bekeek, des te meer werd ik overtuigd. Dezelfde schuwe blik, die mij indertijd in 't voorbijgaan onwil lekeurig al getroffen hadj vloog ook nu dan ln dezen dan weer in genen hoek van de zaal. En al zouden er duizend van zijn Boort voor mij ge bracht worden, die op hem leken, dan zou ik hem stellig zonder aarzelen da delijk weer herkennen. Nu, die zaak kunnen wij dade lijk uitmaken, zei de directeur. Hij' trok aan de bel en beval den binnentredenden hoofdopzichter het journaal van de vorige maand even te halen. Eenige minuten later had de dlreo- teur het dunne cahier ln handen, waarin hii stond te bladeren. Gelukkig zijn dezelfde menschen van de vorige maand op T oogenblik nog in hechtenis, merkte hij op. Het zijn achttien menschen, waarvan er zes vandaag voor de wasch moesten zorgen. Hij wendde zich tot den hoofdop zichter, dte op zijn hevelen stond le wachten. Laat de nummers 87, 71, 113, 198, 211 en 320 aantreden en op de derde binnenplaats gaan wandelen. De beambte verliet de kamer. Mijne heeren, ging de directeur voort, wij zullen nu met elkaar, u In begrepen, de laatste woorden richtte hij tot Beek, naar het vertrek gaan, van waaruit wij die binnenplaats kunnen overzien, dat Is ons zooge naamd isoleer- of be schouwing® ter rain. Door middel van een heel prao- tiseh schuifraam kan men de op de binnenplaats voorbijgaande men schen heel goed beschouwen en hun gelaatstrekken bestudeeren zonder zelf gezien te worden. Onder "eleide van den directeur gingen de heeren naar het genoemde vertrek, een lokaal dat veel op een cel geleek en dat door een enkel schuifluik zijn licht kreeg. Zoo, Beek, ga nu hier staan, be val de directeur, terwijl hij op het luik wees. Hier heeft u de beste gele genheid om de gelaatstrekken van de voorbijgangers te bekijken. Wij zullen naast u komen staan en hebben «lan ook nog een vrij uitzicht over de bin nenplaats. Eenige minuten verliepen, toen kon men sleutels hooren rammelende deur In den zijmuur werd geopend en onder geleide van een opzichter marcheerden zes gevangenen de bin nenplaats op. De opzichter sloot do deur weer, toen gin? hij midden op de plaats staan, en de gevangenen begonnen op zes pas afstand van elkaar een gelijk- matïeen rondgang langs de muren van de binnenplaats. Rudolf, die aan den linkerkant van Beek stond, had onwillekeurig diens hand gegrepen. Nu merkte hij plotse ling op hoe de hand van den zwaar- beproefden man begon te beven. Daar, daar, hijgde Beek. terwij! zijn borst heftig op en neer ging. Die man, die nu juist voorbij komt, hij heeft een Romeinsche IV op een ge len band om den linker bovenarm vastgenaaid, die man met dat bleeke, ingevallen gezicht 1 Ah zoo. zei de directeur, wien geen enkel woord van Beek ontgaan was en die den bewusten gevangene scherp had opgenomen. Dat is zeker een oude bekende van ons, wien men iedere misdaad kan toeschrijven. Die knaap had ook, toen hij hier kwam, een zwarten knevel en baard. Ook mij komt die man bekend voor, zei de politle-commissaris pein zend, terwijl hij met zijn scherpen blik den langzaam voortloopenden misdadiger geen oogenblik uit het oog verloor. Had hij een zwarten baard, zegt u Dan kan het geen an der zijn dan Frits Thomas, kellner- frits zooals hij in zijn vriendenkring heet Geraden, bevestigde de directeur, terwijl hij evenals de anderen van voor het venster wegliep. Hij is een stadgenoot van u. lion laatsten keer is hij van de residentie hierheen ge zonden, daar heeft hij bij de bekende juweliersfirma Hüger een buitenge woon geraffineerde oplichterij ge pleegd, die gelukkig nog juist bij tijds ontdekt is. Het gerecht heeft hem ditmaal nog vrij conciliant be handeld, maar een volgenden keer zal hij stellig celstraf krijgen en dan zal ik ontheven zijn van het twijfel achtig genoegen hem te mogen her bergen. Kellnerfrits, mompelde do com missaris voor zich heen, hoe ter we reld kon ik dien knaap vergeten I Maar het is waar, hij hoeft zich het laatst© jaar tamelijk goed gehouden, er werd niets van hem gemeld. Een zwart© baard en knevel, natuur- Plotseling wendde hij zich tot den directeur. Zijn de dingen, die hij bij zijn laatste gevangenneming bij zich had, hier ingeleverd Zeker, maar u zal al heel weinig vinden, de kDaap was op dat cogen- blik heelemaal berooid, bevestigde de directeur. Anders zou hij O'k wel met dis wanhoopsdaad bij de juw»ls3rsfir- ma geprobeerd hebben, want zijo eigenlijke specialiteit is toch diefstal met braak. Er zijn maar or.kelo mar ken op hem gevonden, verder nog een portefeuille met onbelangrijken Sn-j houd, een nog tamelijk nieuw blauw kamgaren pak, een vilten hoed en oen grijze fietsmantal. Deze laatste onverschillig uitgespro ken woorden bracht de ovmrlge aan wezigen in de grootste opgewonden-" heid, zelfs de anders zoo koelbloedige commissaris verloor oen OOgenbUli zijn bedaardheid en zelfbeheerrchlng. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5