HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen WOENSDAG 1 JUNI 1910 Buitenlandsch Overzicht Ie Unit van Zuid-Afrika. Doze Is gisteren officieel ln wer king getreden. Tengevolge vuil het overlijden van koning Edward wer den er geen luidruchtige feesten ge houden, maar toch werd de formeele afkondiging der Vereeniging met een olgemeenen feestdag kalm gevierd. Indertijd hebben we het wel uitvoe rig geschreven, maar dienen het nu nog wel even te herhalen, dat de Unie geheel Engalsch Zuid-Afrika omvat dat wil zeggen Transvaal, Oranje- Vrijstaat, Natal en de Kaapkolonie. Na den oorlog heette Oranje-Vrij staat Oranjerivier-kolonie, want het was geen staat meer en vooral het •land was niet meer vrij. Een sobere naam-quaestie, maar voor de echte stambroeders toch hatelijkN'u is gelukkig de oude naam weer in eere hersteld De Kaap-kolonie zal voort aan betiteld worden als Kaap de Goe de Hoop of kortaf Kaupland. Ds vier eerst afzonderlijke kolonies worden nu één, ze worden voortaan geregeerd door oen gouverneur-gene raal (de Engelscbrnan I.ord Gladsto ne, tot voor kort een bekend lid van het Hoogerkuis) en een Unie-kabinet, waarin alle kolonies vertegenwoor digd zijn. Toch wordt nog een zekere mate van zelfstandigheid behoeden, want de kolonies (eigenlijk is deze naam niet juist meer; worden pro vincies, die ongeveer dezelfde be voegdheden luj ilien als onze provin ciale besturen en -Staten. De volksvertegenwoordiging der ,1'ale bestaat uit een volksraad en /n senaat; hoe deze samengesteld zijn ihebbcn we vroeger ook reeds ge schreven. De zetel der regeering komt Se Pretoria, maar do vergaderingen 'der Eerste en Tweede Karner hebben to Kaapstad plaats. Een eigenaardi ge verdeeling, maarmon moest heide uitersten ln het uitgebreide land tevreden 6tellen I liet eerste ministerie van Zuid- rAfrika, dat thans in dienst treedt, is aldus samengesteld Generaal Botha, eerste minister en minister van land bouw generaal Smuts minister van hinnenlandsche zaken en verdedi ging Sauer, van spoorwegen Ma- lnn, van onderwijsHuil, financiën en mijnen Burton, naturellen-zaken; Fischer, landen en besproeiing Graaff, openbare werken en post en telegraafMoor, bedrijf en handel generaal Hertzog, justitioGubbins, zonder portefeuille. Het zijn dus vier Kaaplanders, drie Transvalers, twee Vrijstaters en twee Natallers. De belangrijkste strijd, die in Zuid- Afrika gevochten zal worden, is die tusschen het Engelscho en het Hol- landsehe element. Nu zijn de geweld- middelen weggeworpen, maar wordt 'met politieke wapens gestreden. Hoe de onzen in deze worsteling zullen staan Voorloopig vrij stork I Beziet slechts de namen der minis ters. Botha is de echte Zuid-Afri kaan, met Ilollandsch bloed ln de «deren. Tien jaar geleden waagde hij als zoovele anderen het leven, om de hechten onzer stambroeders te verde digen. Enkele weken geleden gaven ,we nog een korte levensschets van Botha, zoodat deze nu achterwege kan blijven. Smuts is vroeger minister van binnenlandsohe zaken ln Troiisvaal •geweest. Toen heeft hij het met het onderwijs evenwel leelijk laton zitten, omdat zijn schoolwet het Ilollandsch belangrijk achter stelde bij het En- gelscli. Nil is generaal Smuts met A lands verdediging belast, en daar toe is hij zeker wel bekwaam te noemen. In den oorlog heoft hij zich een dapper generaal getoond. Sauer was in Kaapkolonie mi nister van openbare werken. Hij zal een goede kracht in hot Unie-minis terie wezen, liet is een knap spreker fin een oprecht Afrik aander. Mala n, ook een lid van het Kaap sche kabinet, is minister van onder wijs geworden. Een uitnemende keus! De Afrikaanders stelden indertijd groote verwachtingen op Malan, toen hem in Kaapkolonie behalve iand- bouw ook onderwijs werd opgedra gen. Het door en door ver-Engelschte onderwijs der Kaapkolonie had her vorming hard noodig. Hij is, na den dood s an Hofmoyer, de erkende leider der Kaapsche Afri kaanders geworden. Hull is een der Engelschen, die zich in Transvaal bij de oude bevol king heeft aangesloten. In Botha's kabinet heeft hij zich een minister .van financiën van groote bekwaam heid betoond. Burton was minister van Justi- tiein Kaapland. Hij was oen van de jonge Engelsche garde, die na den oorlog in de Kaapkolonie de Zuid- Afrikaansche partij versterkto, en daarin met den Afrikoandor Bond sa menwerkte. Fischer is minister van landen en bevloeiingswerken. Hij was eerste minister van de Oranjerivier-Kolonie. Algemeen geldt hij in Zuld-Afrika voor een der knapste politiekers. Hij is, behalve advocaat ook boer, en zal dus Botha in de zorg voor den land bouw kunnen bijstaan. Viltiers Graaff was minis ter zonder portefeuille in het Kaapsch kabinet. Moor was eerste-minisler en mi nister van naturellenzaken in Natal, en O'Grady Gubbins minister van binnenlandsche zaken en onder, wijs onder hem. Hertzog was 3n de Oranjerivier- Kolonie minister van justitie en van onderwijs. Eon der uitnemende voor mannen der Afrikaanders, een man uit één stuk. Hij" heeft, gelijk men weet, ook in ons land gestudeerd. Zijn bekwaamheid en zijn karakter worden in Zuid-Afrika om het zeerst gewaardeerd. Door zijn strijd voor he.t Hollandsch bij het Vrijstnatsche onderwijs heeft hij zich bij het Afri- kaander volk hooggeëerd gemaakt. Zijn Engelsche tegenstanders hadden gehoopt, dat Botna hem ter wille der „verzoening" buiten het kabinet zou laten. Gelukkig heeft Botha daar niet naar geluisterd. Zijn politiek moet zijn, de rechten van 't Hollandsch en van de Hollan ders met macht en kracht to verdedi gen. Als men eenmaal het ongeluk heoft in dien strijd to verzwakken, dan is er veel kans, dat het mis loopt. Daarom moeten er" steeds wakkere volbloed-strijders gevonden worden. Dat zo er altijd moge zijn 1 Gisteren zijn de gouverneur-gene raal en de Unie-ministers geïnstal leerd en beëedigd. Het besluit betref fende de benoemingen werd in het Engelsch en in 't Nederiandsch voor gelezen. Het begin is dus een gelijke behan deling der talen; 't begin De Kaapsche „Times" geeft een Unie-nummer uit, waarin de bekende Zuid-Afrikanen over de inwijding der "nie een oordeel zeggen. Lord Selborne, de afgetreden hooge commissaris, houdt nog een pleidooi voor de Engelsche vloot. Daar hangt z. i. Zuid-Afrika's veiligheid van af. Een vijand hoeft maar de havens af te sluiten, en wat dan Dus moet Zuid-Afrika tot de Engelsche vloot bij dragen. Generaal Botha schreef Wij zijn 'blijde, dat de Unie werkelijkheid is geworden. Mogen wij een vereenigd volk zijn, met vereenigde harten zoo wel als handen, een vreedzaam en vooruitstrevend deel van het rijk. Merriman zegt, dat Zuid-Afrika bij uitnemendheid behoefte heeft aan mannen van karakter. Generaal Smuts waarschuwt, dat de vereeniging van Zuid-Afrika wel ver bazend snel tot stand is gekomen, maar de genomen stelling nu ook be vestigd moet worden. Alleen in een nationale unie van Zuid-Afrikanen kan de politieke unie van Zuid-Afrika blijven bestaan. l)r. Jameson oordeelt„Ondanks vergissingen en misverstanden heb ben de innerlijke kracht en het ge zond -verstand van de tweo trotscho, eigenzinnige, maar zeer terughouden de rassen, die het Zuid-Afrikaansche volk vormen, haast onbewust aange stuurd op de Unie. Nu rest der nieu we natie nog om met gebruikmaking van hetgeen men heeft geleerd door deze vergissingen en misverstanden de twee rassen verder aaneon te sme den tot één eensgezind volk." DUITSCHLAND EN ITALIA Officieel wordt de volgende mede- deeling gepubliceerd liet bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken aan Duitscliland heeft de welkome gelegenheid gegeven, de tusschen den Rijkskanselier en Markies di San Ginliano te Florence gevoerde bespre kingen voort te zetten. Gelijk toen reeds de beide staatslieden het vaste besluit uitspraken, aan het behoud en de bevestiging van den tegenwoordi- gen toestand als doel hunner politiek onveranderd vast te houden, zoo heeft ook de thans plaats gehad hebbende diepe en vertrouwelijke gedachten- wisseling opnieuw doen blijken, dat ln de hierop gegronde, van vertrou wen getuigende opvatting van den politieken toestand, die het gevolg is van de voortdurend bevredigende In trekkingen tusschen de Europeesche mogendheden, geep verandering is gekomen. Do besprekingen bevestigden den wil der beide verbonden regeeringen, om in overeenstemming met de re geering te Weenen, ook ln de toe komst de op het behoud van den vrede gerichte beginselen ln toepas sing te brengen, waardoor de staat kunde der drie verbonden mogendhe den wordt geleid. ROOSEVELT is nog te Londen. Gisteren werd hij in 't gala-rijtuig van den Lord-mayor naar Guildhall gereden. Daar werd hij begroet door een schitterend gezel schap, waartoe onder andere behoor den Sir Edward Grey, Balfour en de aartsbisschop van Canterbury. Aan Roosevelt werd zijn benoeming tot eereburger in een gouden cassette ter hand gesteld. De oud-president van Amerika hield daarop een rede, waarin hij met grooten lof gewaagde van het bestuur der Engelschen in Oeganda en Soedan. Hij verklaarde, dat Engeland aan Egypte de beste re- georing heeft geschonken, welke dit land sedert twee duizend jaren heeft gehad, maar dat het wel eens geJaald heeft in het kiezen van de juisto rich ting en ook door schroomvalligheid in sommige quaesties van buitenge woon belang; dezo sentimentaliteit zou wel eens meer kwaad kunnen te weeg brengen dan gewelddadigheid en onrechtvaardigheid- Van de nationalistische partij in Egypte verklaarde hij, dat deze niet wonscht en evenmin bij machte is aan het land de meest elementaire justitie te waarborgen en' dat zij tracht een moordxladigen chaos in hei land te verwekken. Dat Enveland het bestuur voert over Egypte is billijk of nietwan neer dit laatste het geval is, laat Engeland dan heengaan. Maar een of andere natie moet er regeeren en Roosevelt sprak de hoop uit. dat En geland van meening zal zijn, dat zijn plicht gebiedt die natie te zijn. VORSTELIJKE VRIENDEU LIJKHEDEN. 't Belgische koningspaar Is nog in Berlijn. De Keizer heeft den Koning den keten van de Orde van don Zwarten Adelaar, en de Koningin de Ko- ningin-Louise-orde verleend. Aan prins Tsaitao is het Grootkruis van den Rooden Adelaar met keten ver end. De koning van Denemarken heeft koning George van Engeland be noemd tot admiraal der Deensche .loot. Uit de Omstreken Stadsnieuws Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie inh. geld, Paul Krugerstraat 34 rood. Een dameshorloge, Wagenweg 68. Een paar kinderknooploarsjes, Anegang 7. Een zilveren medaillon met 2 por tretten, Oranjestraat 60. Een beurs met geld, Schoterweg no. 46 rood.. Een taschje met inhoud, Tuinstraat No. 9 B. Een wandelstok, Emmastraat 18. Een bruinharig hondje, bij Ndeu- vvenhuizen, Molenstraat, Santpoort. Een lombardbriefje, Oostorstraat No. 27. Een bruine jas, Assendclverstraat No. 30. Een taschje met Inhoud, Brouwers straat 85. Een portemonnaie, aan het Politie bureau. Een koralen kinderarmband, Rid derstraat 35. Een zilveren broche, Oost-Indische kade 4. Eon witte ceintuur, Groot Heilig land 38. Een broche met portret, Korte Houtstraat 20. Een zilveren broche, Nieuwe Kruis straat 10. Een R.-K. vragenboek Je, Kruisweg rood. Een ceintuur met gesp, Lange Hee renstraat 12. Een paar kousen, Bakenessargracht 36 rood. Een paar sokken, God. Oude Gracht No. 55. Een broche, Ostadestraat 2 rood. Een hennipzeel, Oranjeboomstraat No. 89. Een blauw koralen halsketting, W. Geldeloozepad 2. Een haarkam, aan het Politiebu reau. Een wittedameshandschoon, Gen. Joubertstraat Na 57., UIT DEN RAAD, Dinsdagmiddag vergaderden Vel- sen's vroede vaderen onder leiding van den oudsten wethouder L. Uyten- daal, loco-burgemeester. Afwezig waren de heeren" J. E. Mulder, Van Splunter en Van Rijn. Na goedkeuring der wel Juiste maar ook lange notulen, deelt de VOOR ZITTER mede, dat is ingekomen een bericht van den heer J C. Rijk, te Velsen, waarin hij bericht, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van toezicht op de Burgeravondschool aanneemt. Een sclirijven is ingekomen van den heer P. Viskil, te Numansdorp, hou dende bericht, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer niet aanneemt. Voorts zijn van Gedeputeerde Sta ten eenige goedgekeurde raadsbeslui ten terug ontvangen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. ln het besluit tot wijziging der con cessie-voorwaarden voor het leggen en hebben van electrische geleidingen in de gemeente Velsen, is een kleine onjuistheid ingeslopen ten aanzien van het tot dusverre geldende tarief voor stroomlevering. De gewijzigde redactie wordt door den Raad zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. H. A. J. Drieman, hotelhouder te Velsen, verzoekt om buitengewone vergunning voor een Mein-handel ln sterken drank. B. enW. stellen den Raad voor, ten aanzien van dit adres H. M. de Ko ningin te verzoeken hun college te machtigen, om eene vergunning te ■erleenen boven 't vastgestelde maxi mum. Hotel de Prins toch dient Inderdaad als wachtlokaal, vergaderlokaal, so ciëteit en dergelijke. H. H. Timmer, houder van het Stations-koffiehuis te Velsen, ver zoekt op dezelfde gronden eveneens om zulk een buitengewone vergun ning. Ingekomen is nog een adres van de geheelonthoudersvereenigingen in de ze gemeente, waarin zij den Raad verzoeken, op deze verzoekschriften afwijzend te beschikken. De heer BROK was oorspronkelijk van plan, zijn stem aan de verzoek schriften te geventhans zal hij even wel tegen beide aanvragen stemmen er zijn in deze gemeente vergunnin gen genoeg en spreker is volstrekt niet van zins. dit aantal te helpen vermeerderen. De heer SCHUITENMAKER ls het met de door de verzoekers aangevoer de argumenten geheel eens. Voor beide zaken is het hebben van eene vergunning een levensbehoefte hij gaat dan ook geheel met de adviezen van B. en W. mede. De heer VERMEULEN is in het al gemeen niet voor buitengewone ver gunningen voor deze bijzondere ge vallen kan spreker er evenwel mee De heer ZEGEL is er bang voor, dat de opvolgers van Drieman en Timmer op dezelfde gronden vergun ning zullen vragen als de adressan ten. Is dit het geval, dan zal spreker tegenstemmen. De heer NETSCHER zegt, dat deze voorwaarden noch door B. en W., noch door den Raad te stellen zijn. Het recht om vergunning te verlee nen behoort tot de attributen van de Kroon. Gestemd wordt vervolgens over ge noemde verzoekschriften. Voor beide adressen is de stemming gunstig al leen de heer Brok is tegen. De huurwaarborg-vereeniging „Bur gerbelang", te Velseroord, en „IJmui- den", te IJmuiden, verzoeken om con cessie voor een duinwaterleiding. Zij verklaren zich bereid, om met de ge meente een overeenkomst te treffen, omtrent de aanschaffing van een vol ledig stel brandbluschmiddelen op de waterleiding en het steeds gereed houden van een behoorlijk geoefend brandweerkorps. B. en W. stellen voor, het adres in hunne handen te stellen om proe- advies. De heer ZEGEL is tegen aanhou ding; de zaak is voor de gemeente een dringend en algemeen belang. Zij kan geen uitstel lijden. De heer NETSCHER maakt den heer Zegel opmerkzaam op een ge heim schrijven, dat in de laatste ver gadering ter tafel werd gebracht Daaruit is den heer Zegel gebleken, hoe het thans met de waterleidiug- quaestie staat Overeenkomstig B. en W.'s voorstel wordt vervolgens besloten. P. Langendijk, wonende te Wijker- oog, gemeente Velsen, heeft een adres ingediend, waarin hij mededeelt, dat het in zijn bedoeling ligt het weiland om zijn huis voor bouwterrein in ex ploitatie te brengen. Voor een bij gaand plan vraagt hij de goedkeu ring van het Gemeentebestuur. B. en W. stellen den Raad voor, dit adres in hun handen te stellen om prae-advies. Nadat de heer SCHUITENMAKER er op gewezen heeft, dat de man nu wel weer heel lang zal moeten wach ten, wordt dienovereenkomstig beslo ten. O Joh. H. Groenewegen verzoekt om bouwvergunning. Hij heeft daartoe bij zijn verzoekschrift twee situatie- teekeningen ingezonden. B. en W. stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen, mot welk voorstel de raad zonder hoofdelijke stemming meegaat. Eveneens wordt toegestaan een ver zoek van Jhr. J. L. Mock, om vergun ning tot het mogen bouwen van eene auto-garage op een terrein, ka dastroal bekend onder sectie F. nos 2151 en 1960. A. C. M. Hofman, gemeente-opzich ter te Velsen, verzoekt het Gemeente bestuur, naar de juistheid van een schrijven in verschillende couranten von W. Sprengers te willen onderzoo ken. Hij heeft een aanklacht in go diend bij den officier van Justitie maar deze acht Sprengers niet ver volgbaar. De heer J. C. A'. Weerts is te allen tijde bereid de noodjge inlichtingen te verschaffen. B, en W. stellen den raad voor, een commissie te benoemen, die overeen komstig het verlangen van den adres sant een onderzoek zal instellen. De heer VERMEULEN zegt, dat er voor het gemeentebestuur geen aan leiding bestaat, om in te grijpen. Op een krantenbericht behoeft men niet in to gaan. Gesteld dat men eens in ging op de beschou wingen van de pers aangaande de Vol?er raadszittingen. De heer NETSCHER merkt op, dat de geschiedenis al zeer oud is. Hot praatje is in den loop van den tijd niet verdwenen. Zoo komt het, dat het groote publiek is gaan gelooven, dat er van de quaestie toch wel iets waar zijn moet. Deze man vraagt eer herstel. En nu het schijnt, dat de of ficier van justitie hem dit niet kan geven, kon alleen de gemeenteraad met het benoemen van een enquête commissie nog iets voor hem doen. Die commissie moet er komen, want Sprengers heeft zoo juist nog een briefje gestuurd, waarin deze mede deelt, dat hij de beschuldiging in alle deelen volhoudt. Na een eindeloos gestem worden tenslotte tot leden dier commissie be noemd de heeren Van Splunter, N'et- scher en Schuitenmaker. B. en \V. stellen den Raad voor, hen te machtigen over te gaan tot de aanbesteding van de vergrooting van school D. te Velseroord en tot dekking der uitgaven tijdelijk geld op te ne men tot een bedrag van ten hoogste 25.000, tegen een rente van ten hoogste 5 welke leening in een termijn, in het jaar 1911. zal worden afgelost, onmiddellijk nadat de ge meente de buitengewone Rijks-subsi die in dien schoolbouw zal hebben ontvangen. De rente dier leening zal moeten worden gevonden uit de ge wone inkomsten der gemeente, dienst jaar 1911. De kosten van het werk worden ge raamd op f 32907. Aldus wordt besloten. Door de Gemeente is in 1908 een terrein te IJmuiden aangekocht, be stemd voor den bouw van een ande re school en voor anderen openbaren dienst Dit terrein zal eerst moeten worden opgehoogd. De Bmnenlandsche Ex ploitatie-Maatschappij van Onroeren de Goederen ls bereid het hiervoor be- noodigde zand te leveren tegen den prijs van 46 cent per kub. M. Volgens raming is ongeveer 5000 kub. M. zand benoodigd. De kosten van deze ter rein-ophooging maken een deel uil van de raming der kosten voor ge noemden schoolbouw, waarvoor bui tengewone Rijks-subsidie is aange vraagd. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, met de voornoemde Maatschappij eene overeenkomst aan te gaan tot levering van den grond voor het doel en tot het bedrag, hleri boven omschreven. Over dit voorstel ontspint zich een levendige discussie. Om de werkloos heid tegen te gaan, zijn de heeren Brok e. a. er voor, eerst tegen hei najaar met dit werk te beginnen. De beslissing over dit voorstel wordt ten slotte tot een volgende vergade ring aangehouden. Besloten wordt vervolgens, geen groentenmarkt te IJmuiden in te stel len en de onbewoonbaarverklaring van een achttal woningen, gelegiea aan de Noordzijde van de Kolver* straat, te Velseroord, en toebehooreu? de aan den heer Joh. Schöller, op t$i heffen, daar deze woningen thans bewoonbaren staat zijn gebracht. Eveneens gaat de Raad mede rnet! een voorstel van B. en W., om dt rooilijn voor het Kerkpad te Sant poort 1e bepalen op 6 meter uit de van dien weg Ten slotte zijn enkele benoemingen) aan de orde. Tot onderwijzer aan de openbare la», gore school wordt benoemd de heer P. van der Werf te Dokkum, behou dens geneeskundige goedkeuring. Verzuimd is namelijk, de oji de voordracht gestelden eerst geneeskun dig te laten onderzoeken. Tot. leden van het Schaalarmbestuui worden benoemd de heeren G. J. Th. van Roden en H. Mulder. Tot voorzitter der reclame-commis sie inzake het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank de heer F. P. Vermeulen, en tot plaats vervangende leden dier commissie de hoeren Van der Dóes en Schuiten maker. De Raad gaat hierop in besloten zit ting over. Binnenland DE PRINS NAAR MAASTRICHT, 't Voor eenigen tijd gepubliceerd bericht, dat Prins Hendrik omstreeks 1G Augustus Maastricht zal bezoeken ter gelegenheid van het daar to hou den congres van den Fed. Ned. Zui- velbond, wordt tlians officieel beves tigd. Op genoemden datum zal Z. K. IL de algemeene vergadering van ge noemden bond, die alsdan zijn tienja rig bestaan herdenkt, met. zijn tegen woordigheid vereeren en aan den maaltijd, die na afloop der vergade ring gehouden wordt, deelnemen. Op 17 Augustus wordt een excursie der congresleden gehouden, vermoe delijk naar het mijndistrict. KONINKLIJK BEZOEK. De koning en de koningin van Bel gië komen in September ons land be zoeken. LEIDSCHE STUDENTEN FEESTEN. De Koningin heeft voor de uitnob* diging van het collegium van het L. S. C. om de lustrumfeesten te bezoe ken, snoeten bedanken. Prins Hen drik en de Koningin-Moeder hebben een bezoek aan de openluchtspelen, een dag na de maskerade, toegezegd TWEEDE KAMEIl. De Kamer heeft gisteren maar een paar uren vergaderd en het is bij de voortgezette behandeling van het M. U. L- O. subsidie-ontwerp niet vee Iverder gekomen dan tot de ver dediging van een rijtje van amende menten op artikel 1. Deze amendementen waarover mis schien vandaag nog niet zal gestemd worden, zijn de volgende: Van de heeren v. cL Molen c.s. een n te bepalen, dat speciale meisjes scholen, die voor subsidie in aanmer king komen kunnen, drie talen in plaats van twee talen en wiskunde mogen onderwijzen; an dezelfden om verhoogd subsi die ook te geveD voor surnumerair personeel aan achtjarige scholen; van dezelfden om ook subsidie te verleenen aan scholen met minder surnumerair personeel, dan het ne- geerings-ontwerp wenschte; van dezelfden eindelijk een amen dement om, in strijd met het regee- ringsontwerp, het subsidie ook te blijven verlee-nen al daalt het aantal leerlingen in de drie hoogste klassen beneden 18, mits niet beneden 12. Ook de heer Ter Laan had ettelij ke amendementen. Een om te bepalen, dat op elke M. U. L. O. school in elke klasse min stens drie kostelooze (minvermogen de) leerlingen moeten worden toege laten. Een tweede om te bepalen, dat da drie hoogste klassen eener 5L U. L* O. school, om gesuhsidieerd te wor den, niet ten minste 18, maar ten minste 30 leerlingen moesten tellen. Een derde om te bepalen, dat voor de subsidie alleen zouden medetellen kinderen die les krijgen in talen en wiskunde. FEUILLETON Naar het Duitsok Door PAUL IIENKENS. 77). Wat zegt u Heeft hij een grij zen üetsmantel? Dat ziet er goed voor den knaap uit. Gelukkig 1 riep Rudolf. Dat is een onverwachte, gelukkige wonding van de zaak, waarvan wij het beste mogen hopen. Laat ons niet te vroeg juichen, zei nu Grösser. Voor allea moeten wij mijnheer den directeur vriendelijk verzoeken, de bezittingen van.... Nummer 326, voltooide de direc teur. Dus de bezittingen van, nummer 826 nauwkeurig te mogen beschou wen. Daar is niets tegen. Als u het wonscht, zal ik dadelijk den opzich ter dier artikelen opdracht geven het bewuste in mijn kaïner to laten bren gen. Dat gebeurde. Reeds op het oogen biik. dat een gevangene begeleid door den opzichter het pak binnenbracht, ging er een zucht van verlichting uit de aanwezigen op. Alles was n.l. go- pakt in e'en grijzen doek, die bij na der beschouwing een mantel bleek te zijn. Do directeur trad op den commis saris toe en zei U ziet, dat ik tamelijk goed ont houden had, wat het was, dat leert men zoo door een jarenlange praktijk, vooral op zoo'n berucht individu als waarvan hier sprake is, let men ln 't bijzonder. Da commissaris glimlachte vluch tig. Haastig had hij de knoopen los gemaakt en de andere voorwerpen uit don mantel genomen. Den laat- sten vouwde hij nu uit en legde hem over zijn schouders. O ja, dat is de mantel, daarop zou ik wel kunnen zweren, riep Beek in de grootste opgewondenheid uit. Nu, dat zou al een belangrijk ba wijsstuk zijn, antwoordde Grössor. In elk geval zal dat mij ook niet ge heel onbekend heer inlichtingen moe ten geven over zijn betrekking tot Schimmel..Maar laten wij verder eens zien, wat er in de portefeuille zit. Bereid u nu op eon kleine te leurstelling voor, glimlachte de di recteur, die de portefeuille opgenomen had en haar Inhoud op de tafel uit schudde. Eenige minnebrieven, naar het schijnt van een overspannen vrouwspersoon, een paar onbetaalde hotelrekeningen en dan verscheidene aanteekeningen van de hand des misdadigers zelf. Grösser keek de portefeuille cn haar inhoud na. Dadelijk daarop klonk er een zachte kreet van groote verras sing van zijn lippen hij had een pa pier opengevouwen en er haastig een blik op geworpen. Mijne heeren, ik moon u een be langrijke ontdekking te kunnen mee deelen, zei hij. De gevangene ls in het bezit van twee brieven, die blijkbaar van de hand van de vermoorde Dora v. Gerstenberg afkomstig zijn. Hier is nog meer, veegde hij er dadelijk daarop bij. terwijl hij Rudolf bij den arm nam en hem met geweld dwong, een blik in een door hem geopend no titieboekje te werpen. Komt u deze onregelmatige hand niet bekend voor Dit handschrift en die letters uit het briefje dat in het aan Hodwig ge richte aangeteekende pakje zat Zij zlin van één en dezelfde hand afkomstig, daarop zou ik een eed willen doen, ofschoon ik geen expert ben. Nu zal het eindelijk helder dag worden, nadat lk zelf bijna al alle hoop had opgegeven, zei Rudolf diep aangedaan, terwijl hij Beek telkens weer opnieuw de hond schudde. Maar nu, amice, zei hij tot den commissa ris, moet cr dadelijk gehandeld wor den. Mijnheer de directeur zal wel zoo goed willen zijn dien knaap te laten halen en dan.... Dan zouden wij' alles bederven, viel de commissaris lachend in. Hoe zoo Daarmee wil ik alleen maar zeg gen, dat wij voorloopig alleen met ver moedens te doen hebben en nog niets bepaalds weten, antwoordde Grösser. Ik zal nu eerst naar de residentie gaan en mij daar de stukken over Frlts Thomas laten voorleggen. Eerst moet alles mij duidelijk voor den geest staan, vóórdat ik verder een be sluit kan nemen, bovendien moet.men tegenover zoo'n doortrapten schurk een goed doordacht plan volgen, als men zich niet aan een groot fiasco wil wagen. Hij moet er onverhoeds mee worden overvallen als een blik semslag uit een helderen hemel» en daan-oor heb ik nog meer bewijsma teriaal en wat meer koelbloedigheid noodig, dan ik op dit oogenbiik bezit Rudolf moest den bedachtzamen man van het gerecht gelijk geven. Ik geef u gelijk, antwoordde hij, maar het is mij alleen om den heer Beek te doen, mijn gevoel komt er tegen op hem nog oen dag langer onschuldig te zien lijden. Nu, laat dat maar aan mij over, rol nu de directeur. Uw cllönt zal het hier niet te kwaad hebben hij heeft hier toch al zooveel weken van hopeloos verdriet doorleefd, nu zul len deze weinige dagen van vreugde vol hopen hem niet zwaar vallen. Beek knikte alleen met het hoofd; spreken was hem onmogelijk. Welnu, dan zullen wij geen tijd verliezen, ging de commissaris voort. U staat mii wel toe, mijnheer de direc teur, dat Ik op beide brieven zoowel als óp het notitieboekje van den mis dadiger en zijn fietsmantel beslag leg Dat druist wel i9 waar tegen de voorschriften in, antwoordde de Ixv ambte, maar ter wille van het goede doel zal ik alles aan u overlaten. Ik dank u, antwoordde Grösser vriendelijk. Misschien zullen wij zoo vrij zijn ons morgen al weer bij u aan te melden, u gaat toch immers met mij naar de residentie zei hij nu tot Rudolf. Dat spreekt van zelf. Beek greep zijn beide handen. Hoe zal ik u ooit genoeg danken voor alles wat u voor mij gedaan heeft stamelde hij geroerd. Toen kwam er een helder licht in de oogen van Rudolf en hij fluisterde den ander iets in het oor. Als u weer vrij ia, doe dan een goed woordje voor mij, fluisterde hij hem toe. Een gelukkig glimlachje speelde om zijn lippen, toon hij den krachtigon handdruk van den zwnarbcproofden mun voelde. Terwijl Beek naar zijn cel terugge bracht werd, namen beide heeren al lerhartelijkst afscheid van den direc teur. Den tweeden dag kwamen zij al weer terug. Grösser was onvermoeid geweest. Binnen vier en twintig uur was iwt aan zijn onophoudelijke nasporingen gelukt het noodige bewijsmateriaal bijeen te verzamelen- Nu durfde Grösser niet meer a 11 oen handelend op te treden, maar had hij den rechter van instructie Alberti van de zaak op de hoogte moeten stellen. Hij had eerst groote moeite met hem gehad, maar ten slotte cft vooringe nomenheid van Alberti toch overwon nen. Maar dan mogen wij ook geen oogenbiik tijd verliezen, zei Alberti, die in vuur geraakte. Ik zal too voor zichtig zijn meteen mijn klerk voor het protocol mee te nemen Laten wij hem dadelijk waarschuwen. Maar ik zou u wel willen verzoe ken, mijnheer, eerst alles aan mij over te laten 7 verzocht Grösser. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5