NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8262. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageh. DONDERDAG 2 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENTIËN: per drie maanden» WöSa' ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1.20 T Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (gy 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor*haarfem' 037M Redactie en "mlnistraBe: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Wie de agenda van de Raadsverga dering van te voren inzag, kwam in een zomersche stemmingdezen keer hadden de twintig punten een echt vacantie-aspect. In de laatste verga deringen zijn dan ook eenige zeer be langrijke zaken ^afgehandeld, waar van er sommige gedurende jaren de aandacht hadden gevraagd. Na zulk een werk-periode. volgt niet alleen naar de actie-reactie-wet een rusti ger tijdvak. We naderen mid-zomcr, den tijd, dat vele anders heel rustige lieden dus óók Raadsleden die ornithologisch gesproken gewoonlijk tot de standvogels gerekend kunnen worden met ooievaars en zwaluwen trekvogelneigingen gemeen krijgen en siad en land outzwerven. In zulke ontwrichte Raadsvergaderingen ha mert de voorzitter dan maar een hoe- Jen stapel klein goed afvoor zoo ver de leden niet den hamerroffel «duiten door breed opgezette vertoo- gen. Zulk een zitting had men gister ol ontbraken er nog maar twee leden of eigenlijk twee-en-een-haif lid, daar éen hunner later in de vergade ring verscheen want 't Raadsmenu kondigde den gasten kleine schotel tjes aan met allergewoonste kostjes. Maar er verschenen twee hors d'oeuvres, die beide op de spijskaart onvermeld waren geblevenwat niet wegnam, dat het eene tusscheuge- recht door de met de inrichting van den disch vertrouwden vermoed was. 'k Bedoel nl. de redevoering van den heer Van Styrum, die daarmede zijn ambt van Ra&dsnestor opnam. In bet nummer van gisteren lieeft men reeds gelezen, hoe de heer Van Styrum aan allen dank gebracht heeft voor hun aandeel in het welsla gen van het inderdaad schitterend- gevierde feest bij het bezoek van Ko ningin en Prins aan Haarlem. De heer Van Styrum sprak daarbij vriendelijke woorden over den arbeid der llaarlemsche journalisten een aangenaam blijk van waardcering, waarvoor wij den Nestor van onzen Raad wel zeer erkentelijk zijn. De heer Van Styrum stelde in het Echt, hoe ons werk, arbeid is vóór een dag, naar liet gemeenlijk schijnt, maar toch zijn waarde blijft behou den, wijl het feiten-materiaal levert voor de geschiedenis. De heeren Boree! en Kruseman zel den dank voor de persoonlijk tot hen gerichte woorden over de hun ver leende Koninklijke onderscheidingen. Onze Burgemeester vestigde daarbij nog de aandacht op hetgeen de Direc teur van Openbare Werken, de heer Dumont, heeft gedaan om het feest- toilet der stad op 2G Mei een cachet van artisticiteit te geven. Dr. Kruse man bracht op de bescheiden wijze, hem eigen, do hulde, gelegen in de hem toegekende Koninklijke onder scheiding, over op den Raad. In mij is de Raad gehuldigd, zeide Dr. Kru seman, den Raad is het ridderkruis verleend; mij zal liet een eer zyn het te mogen dragen. Wat ook niet op de agenda voor deze vergadering stond, maar meer onverwacht was, dan de rede Van den heer Van Styrum, was de geheime Raadsvergadering die wel niet vreemd zal geweest zijn aan het besluit van B. en W. tot intrekking Van hun aanbeveling voor den te be noemen Museum-directeur. Hadden we gehoopt, dat In deze Raadsbijeenkomst nu ook het laatste restje van de Museum-zaak zou afge handeld zijn, daarin werden we te leurgesteld. Maar die teleurstelling betreft alleen het nlet-afhandelen de zer aangelegenheid en niet de Intrek king van het voorstel. In ons blad Is taahaalde malen een oordeel uitge- epr-oken over deze Directeurs-benoe ming. Men weet du», dat ten onzent de meening bestond, dat de benoeming van den beheerder van ons Schilde rijen-Museum op een salaris van ƒ1000 geen aanbeveling verdiende, wijl een dergelijk salarlsje niet vol doende kan geacht worden voor een bekwaam maD, die zoo niet al zijn tijd en studie, dan toch een zeer groot deel daarvan aan het Museum zal moeten wijden. Misschien kan de intrekking dezer aanbeveling aanlei ding zijn, dat deze aangelegenheid een o. i. meer gewcnschte oplossing zal vinden. Zeer uitvoerige besprekingen wer den gevoerd naar aanleiding van de voorgestelde overeenkomst inzake de gaslevering van de Haarlcmsche fa briek aan de Gemeente Velsen. De de batten waren voornamelijk van for- meelen aard en hadden ten doel, om verschillende zaken nauwkeuriger te omschrijven en vaster te omlijnen. Wijzigingen, die de beteekenls der overeenkomst veranderden, werden dan ook niet aangebracht. Toch werd er heel wat aan het contract ge schaafd, zelfs zoo, dat de resumptie van eenige artikelen moest aangehou den worden tot de volgende vergade ring. Die aanhouding geschiedde voornamelijk, omdat de heer Modoo in het artikel over de vaststelling van den door de Gemeente Velsea te beta len prijs, welke prijsbepaling ieder jaar geschiedt wegens de labiliteit van de kolenprijzen, ontdekte, dat dit artikel niet één maatstaf, maar twee erlei criteria voor die prijsbepaling inhield. Zeer ad rem merkte de heer Modoo niet zonder humoristische zegging op, dat het verweer van Wethouder Huls- wit, dat het wel ln orde zou zijn, daar toch de verschillende Commissies de ontw'erp-overeeukomst hadden bestu deerd en daarna goedgekeurd, niet opging. Eu in den loop der besprekin gen kreeg de heer Modoo gelijk, want de heer Spoor herinnerde zich, dat het stuk, dat de Rechtsgeleerde Com missie ter Inzage had gehad, wat be treft de betwiste zinsnede, anders luidde, dan de hier ter tafel gebrachte overeenkomst De vergissing is derhalve waar schijnlijk niet begaan of over het hoofd gezien door de Commissies, maar wellicht ontstaan bij het over schrijven, of zooals de Voorzitter on derstelde, door do wijzigingen ln den Velsensclien Gemeenteraad in de over eenkomst aangebracht Voor dc overige debatten van for meel karakter leze men het Raadsver- slag na. Alleen wil 'k even aanstippen, hoe de heer Bregonje, wel eenlgszins naïef of quasi-naïef aan den Voorzitter vroeg hem de verzekering te willen jjeven, dat binnenkort voor stellen zouden ingediend worden, om den gasprijs te verlagen. Haarlem heeft in dit opzicht een zeker verle den, zou de heer Tbiel zeggen, en op grond daarvan kon men wel vooruit weten, dat B. en W. op dit stuk niets beloven konden, gelijk dc heer Huls- wit dan ook verklaarde, al voegde hij er troostend aan toe, dat è,ls de gas prijs verlaagd kon worden, het ook wel zou gebeuren. De heer Bregonje heeft echter de genoegdoening, dat zijn opmerking den wethouder blijk deed geven, dat een verlaging van den prijs van het gas, dat voor verwar ming gebruikt wordt, wel zijn sym pathie beeft. Naai- de redeneering \an den heer Bregonje zou een dergelijke maatre gel er inderdaad toe kunnen bijdra gen om het gasverbruik te bevorderen. Want, zei de heer Bregonje, de Di recteur van de Lichtfabrieken is van oordeel, dat wij, nu dc fabriek door het aanmaken van menggas meer kan produceeren dan vroeger, naar middelen moeten omzien, om het gas- debiet te vergrooten. Wanneer we nu den gasprijs verlagen, zal het gas verbruik toenemen, daar men nu nog veel petroleum gebruikt, dat goedkoo- per is dan gas. Derhalve zal men na de prijsverlaging veel minder petro leum branden voor koken en verwar ming. Overigens legde de heer Hulswit den heer Bregonje uit, dat men te Velsen niet goedkooper gas zal bran den. Wel levert Haarlem het goedkoo per aan Velsen, maar deze Gemeente moet den prijs voor de verbruikers wel hoogex stellen, om de kosten van distributie-leidingen enz. te dekken. Na deze gas-kwestie kwamen twee water-voorstellen aan de orde, het eene betrof de te benoemen Commis sie van deskundigen inzake het diep- boringsonderzoek voor de waterlei ding. Zaterdag heeft men in onze cou rant kunnen lezen, dat B. en W. van Bloemendaal niet zonder meer in wil den gaan op de uituoodiging om een lid van de Commissie te benoemen, maar ook volkomen op de hoogte wil den blijven van 't verloop van dit on derzoek. 'k Kan het mij eenigszins voorstellen, dat he£ Haarleiusche Ge meentebestuur bij het lezen van die voorwaarden gedacht heeft aan het spreekwoord van den vinger en de heele hand. Immers, de uitnoodiging van Haarlem aan Bloemendaal was een vriendelijke daad, voortgesproten uit een gevoel van goede nabuur schap. En nu toonde men zich te Bloemendaal niet tevreden en ver langde ook in de interne aangelegen heden van dit waterleidingsonderzoek gekend te worden. Van de zijde van Haarlem werd dit, niet ten onrechte misschien, beschouwd als overvragen; maar het kan niet ontkend worden, dat er bij dit onderzoek zulke speciaol- Bloemendaalsche belangen op het spel staan, dat do houding van het Bloemendaal8che Gemeentebestuur, eenigermate verklaarbaar is. Aangenomen werd een amende ment-Van Styrum om alle drie de le den der Commissie door B. en W. te doen benoemen, cu niet twee, die sa men dan een derde benoemen zouden, als B. en W. voorstelden. Inderdaad ia liet rationeeler om B. en W. alle drie de leden te doen benoemen. Dat de Commissie onpartijdiger zou zijn samengesteld, wanneer B. en W. er maar twee benoemden en dezen een derde, is niet wel verklaarbaar. De andere waterkwestie betrof de instelling van een andere water-com missie, n). tot onderzoek van de le vensvatbaarheid van een overdekte Zwem- en Badinrichting. Hiermede komt deze zaak op den goeden weg. Ten slotte zij gememoreerd, dat de voorloopige wijziging van de verorde ning inzake de overneming door do Gemeente van voor straat bestemde gronden, een voorstel van den heer Modoo, baar beslag kreeg. De heer Lasschuit wilde ook voor deze aange legenheid een Commissie, welk uit stel de beer Modoo gelukkig wist te bezweren door zijn opmerking, dat zijn voorstel een spoed-voorstel was. Er was humor in die opmerking, want des heeren Modoo's voorstel dagtee- kende van Januari. JAC. C M. Jr. Stadsnieuws DE KOMEET VAN H ALLEY. Gisteravond was de komeet van Halley flauw te zien door een dunne cirro-strati floers. De staart was waarschijnlijk door de bewolking niet te zien. Niet alleen dat haar afstand tot de aarde snel toeneemt, doch ook haar positie aan den hemel wordt voor ons slechter. II aar 1. Muziekkorps. De heer J. Blazer van hier la bij het Haarl. Muziekkorps beooemd als klarinettist. Weldadigheid Vermoi Maandelijkse!» Overzicht van de vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen, boekjaar 1 November 1909 31 October 1910. Gedurende de maand Mei werd voor behoeftlgen toegestaan: Aan brood en levensmiddelen 200.94. Aan ligging- en kleed Ingstukken 2.10. In geld 362.61. Totaal 565.65. Het totaal van 1 November 1909 tót 31 Mei 1910 bedroeg 6961.02. G. V e 1 th u y s e n Sr. In den nacht van Dinsdag op Woensdag overleed te Amsterdam, waar hij na een operatie ruim der tien maanden ziek was, de heer G. Velthuysen Sr., in zoowel als buiten de stad een bekende persoonlijkheid. De overledene werd 10 December 1834 te Haarlem in de Spaarn wouder straat, waar zijn vader een banket bakkerij had, geboren. De jonge Velt huysen kwam als leerjongen bij zijn vader in de bakkerij en was later werkzaam bij den heer Van Tbiel. Na Jong getrouwd te zijn, volgde hij zijn vader in de zaak op. Reeds toen spraken zijn godsdienstige neigingen. Had de oude Velthuysen den winkel steeds op Zondag voor het publiek open gelaten, zijn zoon sloot hem. Later werd hij de banketbakkerij on trouw, en wijdde hij zich aan het roggebrood-bakken. Zijn zaak op do Nieuwe Groenmarkt genoot Jaren lang een groote reputatie. Doch niet minder dan voor zijn zaak koesterde hij groote belangstel ling voor kerkelijke vraagstukken. Hij sprak veel in de „Vereeniging tot verbreiding der waarheid" en gaf les in een Zondagschool te Zandvoort. De doopkwesüe vooral interesseerde hem. Op grond der Heilige Schrift verdedigde hij den doop door onder dompeling in stede van dien door be- 8prenkellng. Met eenigeni zijner volgelingen stichtte hij toen een Bapt (sten-ge meente, die eerst hare vergaderingen ten huize van de leden hield, en later aan de Parklaan een eigen, tegen woordig nog bestaand, gebouw in ge bruik kreeg. Daarna, in het jaar 1877, begon hij zich voor het Sabbaths-vraagstuk te interesseeren, en richtte hij de Ge meente van de Zevende Dags Baptis ten op. Zijn bakkerij had hij inmiddels ver kocht om zich geheel aan zijn roeping te kunnen wijden. Eveneens heeft de heer Velthuysen zich op het gebied der drankbestrij ding zeer bekend gemankt- Eerst was hij lid van de Netlerlandsehe Veree niging tot afschaffing van sterken drank en van do Nat. Christ. Geheel- onthouders-vereenlging. Daar deze niet, volgens den wensch van den heer Velthuysen, in haar vaandel het devies: „Niet drinken, niet scheuken" schrijven wilde, verliet hij haar, en stichtte den Ned. Christen-Geheelont- houdersbond, waarvan hij geduren de lange jaren een steunpilaar ge weest is. Hij vertaalde veel uit 't Engelsch, en schreef o. a. in „De Boodschap per" en „De Christen-Geheelonthou der". Velthuysen was een man, die ge loond heeft wat een vaste wil vermag. Hij handelde naar zijn woorden. Zijn beide zoons hebben zich eveneens aan het Zendingswerk gegeven. De ter aarde bestelling tal plaats hebben Maandag a.s., te 12 uur, op'de begraafplaats aan den Schoterweg. Voor Vaderland en Koning Sedert Donderdag 26 Mei hebben zich 30 personen aangemeld als lid. Benoemd. Tot lid der commissie ter afne ming van de examens Fransche en Italiaansche talen is o.m. benoemd mej. Berdenis van Berlekom, leera- res aan de middelbare school voor meisjes te Haarlem, Tot plaatsvervangend lid der com missie voor de Duitsche taal de heer J. H. Mulder Jr., leeraar aan de II. B. S. te Haarlem.. Medaille-uitreiking Gisteren werd to twee uur voor de cavalerie-kazerne de zilveren medail le voor 2-i-jarigeu trouwen dienst uit gereikt aan den zadelmaker E. J. Willemsen. Het geheels garnizoen was daarbij tegenwoordig. Nadat het betreffende koninklijk besluit was voorgelezen hield majoor E. W. ba ron van de Capellen een hartelijke toespraak, waarin hij er op wees, dat het beroep van zadelmaker in het le ger een belangrijk beroep is man keert er iets in tijd van oorlog aan 't lederwerk, dan knn dit de overwin ning kosten. Spreker had Willemsen leeren kennen als een man van trou we plichtsbetrachting, dien hij hoog achtte. Daarna werd hem de medaille op de borst gespeld en defileerde 't ge- heele garnizoen. Uit de Rechtszaal EEN ONWILLIG BELASTINGBETALER. Cornelis H., landbouwer te Bever wijk, kreeg op zekeren dag bezoek van den commies-deurwuarder bij 's Rijks-belastingen, Jacob N. en twee andere functionnarissen, die hem tot betaling van een zeker bedrag maan den. H. bleek' echter niet van zin» aan die aanmaning te voldoen en schold de mannen, die slechts hun plicht de den, voor afzetters, hongerlijders, gauwdieven, bloedzuigers etc. Beklaagde ontkent ten stelligste die woorden gebruikt te hebben integen deel, hebben de ambtenaren zich on behoorlijk gedragen één heeft hem zelfs met een ijzeren tang bedreigd. De getuigen verklaren echter an ders, terwijl de president nog even meedeelt, dat beklaagde reeds drie vonnissen wegens eenvoudige beleedi- ging van ambtenaren achter den rug heeft. De subs, officier van justitie, Mr. W. II. Hoyer, requisitoir nemende, voegt er aan toe, dat II. altijd met 't betalen zijner belastingen last gehad heefttegen ambtenaren beeft hij zich steeds zeer onwelwillend getoond. Spreker meent dan ook. dat een boete niet voldoende zijn zal en eischt een gevangenisstraf van 14 dagen. EEN REIZEND KASTJE. Daniël A.'s zaak werd, daar be klaagde niet verschenen was, bij ver stek behandeld. De Haarlemmer A. had van me vrouw S. in bewaring een van snij werk voorzien keurig kastje. Dit heeft hij, zonder dat hij daartoe toe stemming had, verkocht aan Hedwig Hukels voor 2.50. Deze verkocht het weer aan een familielid voor fö, en dit familielid zond het kastje weer naar familie in Duitschland. Na heel wat reizen gemaakt te hebben, bevond het zich vandaag als overtuigingsstuk in de rechtszaal. Het O. M. acht, na het getuigenver hoor, het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen den man een maand gevangenisstraf met bevel tot gevan genneming. UITSPRAKEN. W. W., los werkman te Haarlem, mishandeling ambtenaar, een week J. W. H., voermansknecht te Haar lem, dierenmishandeling, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. H., groentenkoopman te Haar lem ,strooperij met behulp van een wagen, 5 boete of 5 dagen hechte nis. O. G. C. M., varensgezel te Velsen, eenv. beleed, ambtenaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. F. H„ los werkman te Zaandam eenv. beleed, ambtenaar, 4 boote of 4 dagen hechtenis. W. J. K., slager te Purmerend, eenv. beleed, ambtenaar. 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. van den Z., arbeider te Beverwijk diefstal, een maand gevangenisstraf. E. S., arbeider, te Hillegom, dief stal, een week gevangenisstraf. J. v. V., II. v. R., N. K., zonder be roep te Beverwijk, diefstal, ieder 8 boete of 1 week tuchtschool. J. J. P., carionnagefahrikant Ie Zaandam, overtreding ongevallen wet 1901, vrijgesproken. EEN ONRUSTVÊRWEKKER GEPAKT. Met het werpen van z.g. klappers, maakte een jongen 't het publiek, dat gisterenavond stond te luisteren naar de muziek op de Groote Markt, zeer lastig. Door de opmerkzaamheid van een inspecteur was de dader spoedig ontdekt, en op heeterdaad betrapt zijnde, werd hij door dezen beetge pakt en medegenomen naar het bu reau in de Smedestraat. Geschonken. Naar wij vernemen is aandeel no. 15 van de obligatieleening groot ƒ500, hetwelk is uitgeloot, door den hou der aan de Haorlemsclie J ongel. - Vereen. Pred. 12 vers la, geschon ken. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BEVERWIJK. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde Statuten der ver eeniging Vrije Groenten- en Fruitvei ling voor Beverwijk en omstreken, te Beverwijk. Het doel der vereeniging is den handel van groenten en tuinvruchten te Beverwijk en omstreken levendig te houden, door het ten behoeve en voor rekening der leden houden van publieke veilingen dier artikelen, schikt voor binnen- en buitenland- 6chen handel en het gezamenlijk In- koopen van tulnbouwbenoodigdhe- den. Binnenland VREEMDELINGENVERKEER. Dezer dagen is te Arnhem vergadering gehouden van Secretaris sen van Vercenigingen tex beo-orde ring van Vreemdelingenverkeer, wel ke zijn aangesloten bij den Nationa- len Bond v. V. In Nederland. De bondsvoorzitter, de heer D. Foc- kerna, deed mededeeling, dat van 150 aan burgemeesters van Nederland sehe gemeenten verzonden aanvragen om inlichtingen omtrent de kansen van stichting van V.V. in hunne ge meente, op 80 antwoord is ontvan gen. Het bondsbestuur zal deze antwoor den achtereenvolgens in behandeling nemen. De vraag, of de 75 bij den Bond aangesloten vereenigingen reclame materiaal dienen te verspreiden voor V.V. die niet bij den Bond zijn aan gesloten, gaf aanleiding tot uitvoeri- gedachten wisseling. Haarlem was in tegenstelling met bet hoofdbestuur van gevoelen, d.-t het Bondsbestuur een breeder stand punt behoorde in te nemen. Het be lang van het reizend publiek diende te gaan boven dat van den enkeling. Besloten werd op de te Nunspee'. a houden jaarvergadering van den Bond, deze aangelegenheid aan liet oordeel der afgevaardigden te onder werpen. De secretaris van Delft gaf een in leiding over den stand van het vraag stuk „Heimathschutz" hier te lande. De gevraagde machtiging om don Bond te doen aanwezig zijn op de in Amsterdam op 8 Juni te houden bij eenkomst van vertegenwoordigers van lichamen, die in de richting van Heimathschutz werken, om te komen lot stichting van een bond „Mooi Ne derland", werd met instemming ver leend. Het Bondsbestuur benoemde tot af gevaardigden voor dit doel, den voorzitter, den heer D. Fockeina, van Arnhem, en den secretaris van ,,Del- fia", den heer J. van Aggelen, te Delft. VROUWENKIESRECHT. Behoudens toestemming van de l-> trokken hoofden der gemeenten zal door de afdeelingen Utrecht en Zei-t van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht op 15 Juni van Utree) t naar Zeist een optocht worden ge houden, waarin verschillende gros- pen op het vrouwenkiesrecht betrek king hebbende, zullen voorkomen. VERBRAND. Te Spijk bij Lobit is gisteren een 3- jarig kind van den timmerman Vis ser in een j>ot met kokend water gé vallen en aan de gevolgen daarvan overleden. BRANDEN*. Te Gemerl is een blok van vier wo ningen afgebrand, toebehoorende aan W. Goossèns en den hoer H. Cor- stens. De inboedel Is geheel gered kunnen wordon. Verzekering dekt de schade van het gebouw. Oorzaak on bekend. UIT DE DIERENWERELD. Men schrijft &an de L. Ct. uit 01- deboorn: Op de schuur van een koemelker ij hadden spreeuwen hun Jongen. Een kat beklom de schuur. De oud# spreeuwen fladderden schreeuwende boven het dier, dat zich daardoor niet liet afschrikken. Toen het ge vaar voor hunne jongen al dreigen der weid, vlogen zij op eens tegel >:lf weg. Hunne afwezigheid duurde ech ter slechts kort. Zij kwamen terug en nu vergezeld van 5 kraaien of kauwen, die, als was 't afgesproken, tegelijk op poes afgingen, welke laat ste nu zoo spoedig mogelijk maal dat zij weer beneden kwam. GF.DESTJLLEERD-YERBRU1K. De hoeveelheid gedestilleerd ad 50 pCt., in 1909 per hoofd der bevolking veraccijnsd, heeft, naar het Centraal Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, bedragen 6,982 liter als cijfer der bevolking aangenomen dat van 1 Januari 1909, of 5,825.198. In verband met het feit, dat tenge volge van de wet van 4 December 1909 (Staatsblad 375) tot verhooging van den accijns op het gedestilleerd ia het laatst van dat jaar groote hoe veelheden gedestilleerd zijn verac-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1