NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8263. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 3 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maandeni «Sff 7an 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem'-20 Haarlem van 1—5 regels/l.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'l Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 V AdvertentlCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-05 fT mi; [g'f^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Geffiusueertf Zomlagsblad, 'voor Haarlem' 037H Rcdac,ie en Administratie: Groote Houtstraal 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnammer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerijs Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. dit nummer bestaat uit zes bladzijden. eerste blad. Li Fleur Merreilleuse. De Haarlemmer, die dezer da gen In Parijs ronddwaalt en daar xiln avond-verstrooiing zoekt in de beroemde Comédle Franqaise en lek- ker-gemakkelijk gedoken zit in een loge, zal, bij het rijzen van het doek zijn oogen wel even uitwrijven, wan neer hij tenminste niet den Inhoud tan het tooneelstuk kent. Want. alsof hij niet in la ville lu- mière verbleef, maar weer in onze goe de Spaarnestad terug was gekeerd, wet hij daar op het groote tooneel de Haarlemsche Groote Markt voor zich, wel niet, zooals hij die eeuige dagen geleden achtergelaten had. maar zoo als het oude Sandt er uit za.g in de dagen van de Gouden eeuw. De fraaie décors vertoonen de leven, dig-losse lijnen van de pittige Hol- landsche renaissancc-geveltjes, die te dier tijde aan do Groote Markt een •wonderlijke bekoring van kleur- en vormenspel moeten gegeven hebben. En uit den toren van de St. Bavo, die fijn omhoogiaukt boven de trap-gevel- tjes in den omtrek uit, hoort hij 't vertrouwelijk Haarlemsche klokken- beiereu in de zaal over de hoofden der mondaine Parijzenaars en Puri- «iennes. "Wanneer hij dan over zijn eerste verbazing heen is zoo onverwacht dit toch echt-pleizierige oude van-prent- Jes-tenminste-bekeude plekje hier ia dit Parijselio milieu te vinden, dan xal hij wis naar z'n programma grij pen, om de oplossing van dat raad sel te zoeken. En als hij daar dan indt den titel „La Fleur Merveilleuse" en hij com bineert snel de gedachte „De Wonder- haarlijko bloem" met die aan de Haar lemsche Bioembollenvelden en die aan de 17de eeuw, dan zal in zijn geest net vermoeden opdoemen, dat Miguel Zamacoïs, de schrijver van het stuk, de periode van den „windhandel" in de bloembollen tot tijd van do han deling van het tooneelstuk gekozen beeft en het décor voor hem vult die slotsom dan aan met de plaats van de handelingHaarlem, t centrum van den bloèmbollenkweek. En dan heeft hij ook werkelijk do verklaring van het vreemde ginds op bet tooneel gevonden. Want de dichter Zamacoïs heeft in derdaad zijn vier bedrijvig tooneol- werk voor het grootste en belangrijk ste gedeelte iu Haarlem laten spelen en nam er Haarlemsche burgers en vooral burgeresjes als personen voor. Zoo ernstig heeft de schrijver zijn taak opgevat, dat hij naar Haarlem la gereisd en hier eenigen tijd heeft Vertoefd om een locale kleur aan zijn ■tuk te kunnen geven. De hoofdpersoon is een Fransch Jonkman, die in zijn vaderland met «en Franc ai se is verloofd geweest, die echter op «en kwaden dag de lief desverhouding verbrak en Gilbert, zoo heet onze jongeling, troosteloos achterlaat. Zijn bezorgde moeder ziet met diepe droefheid, hoe haar zoon onder ziju smart gebukt gaat en Ecinst op een middel om zijn leed te migen. Daar het mama niet aan wereld- ■che goederen ontbreekt is de medicijn «poedig gekozenmoeder en zoon gaan op reis, dat zal Gilbert door de elkaar verdringende, nieuwe indruk ken op de reis afleiding en dus smart- verlichtiu" schenken. Maar de droefheid is te groot, dan dat de jongeman zoo spoedig zijn ver loofde zou vergeten. Do schrijver toont ons tenminste aan, hoe bij Gil bert de wasindrukken van het hart niet altijd zoo gemakkelijk worden uitgewischt door indrukken van later tijd. Evenwel, de jongeling zal ziju leed vergeten en wederom gelukkig worden, dat voorspelt ten minste een Zigeunerin, die aan mama de toe komst voorspelt. Maar, dut is toch nog niet het geval als de reizigers op hun vertoef in Holland te Haarlem komen. Want daar maakt de somberheid van den jongen Franschman juist de belangstelling gaand© van de Haar lemsche moiskes, wier vrouwelijk ge moed ook niet on-ontvankclljk blijkt voor den knappen, eleganten jonge ling. Haar nieuwsgierigheid woedt dermate geprikkeld, dat zo zijn knecht ©en leuk type van een jolig specimen van de bewoners uit het Fransche Zuiden, uithooren. Onze zeventiende eeuvvsche stadgenootjes zijn al even zoo als haar hedendaagsche zusteren, want als de knecht vertelt, dat me neer aan een ongelukkige liefde labo reert, stijgt haar belangstelling aan merkelijk en vinden zij Gilbert een ^ljzonder interessant wezen, om straald als zijn beeld nu voor haar is door den nimbus, die de belang wekkende historie van minne hem geeft De lieftallige blondlokkige Grietje Amstel is het meest met het ongeluk kige lot van Gilbert begaan en zij ver stout zich hem over zijn hartsaange legenheden aan te spreken. Zooals het een jonkman van zijn omstandigne- den past, antwoordt hij haar geknakt, vermoeid, bedroefd. Maar zijn weinig toeschietelijke houding beteekent niet, dat Gilbert ongevoelig blijft voor Grietjes bekoorlijkheden integendeel do franke openhartigheid van het aanvallige, frissche kind maakt die peren indruk op z'n gemoed, dan het een ongelukkigen minnaar voegt. En mama, een moederlijk oog ziet scherp in die dingen, is er gezwind bij, orn bet sprankelende vonkje in haars zoons binnenste aan te wakke ren tot een laaie liefdesvlam. Maar hoe De omstandigheden zijn haar echter gunstig. De oude Amstel, 'n Bteinreiche Hol lander, zwendelt naar den trant dier dagen lustig in tulpen. De mooiste tulpen te bezitten is bij den ouden heer tot een hartstocht geworden en als hij hoort, dat een meneer Jacob Teylingen mooiere bloemen heeft, dan hij, zwellen de aderen op zijn voor hoofd op en juist als hij op 't punt staat een beroerte van woede le krij gen, valt hem een genialen inval in. De brave man had vermoedelijk de sprookjesboeken van Grietje nog eens bestudeerd en had daaruit zijn red middel gehaald, want naar 't aloude voorbeeld beloofde hij Grietje tot vrouw waarvoor dergelijke huwe lijkspanden al niet kunnen die nen aan dengeen, die hem binnen acht dagen de mooist© tulp bezorgt, die er te vinden is. Grietje voor 'n simpele tulp I Dat denkbeeld flitst mama Gilbert als een reddende gedachte door haar zoekend brein. In allerijl loopt ze heel Haar lem af en koopt tulpen bij massa's. Zij wordt natuurlijk beetgenomen en koopt kolossale sommen tulpen, die de oude Amstel net genoeg voor de vuilnisbelt zou vinden. Dr. Florent brengt haar dat aan haar verstand en de bezwendelde dame Is natuur lijk allerwanhopigst. Maar nu komt de lütvoorspellende Zigeunerin van straks ook in Haarlem binnenvallen. Deze jonge schoone, Speranza heet ze, is ook al verliefd op Gilbert, maar als ze ziet hoe de zaken in do Spaar nestad er voor staan, begrijpt ze, dat Grietje „de" vrouw voor Gilbert is en zij heeft dezen zoo onbaatzuchtig lief, dat zij zijn moeder belooft haar te helpen in haar pogingen om Grietje en Gilbert tot een paartje te maken. En niets is onder de gegeven om standigheden gemakkelijker, dan dat. want onder haar amuletten en toover- middelen heeft ze een tulpenbol, die reeds vele geslachten in de Zigeuner familie was. Die bol zon, wanneer hij geplant werd, ln vijf dagen tijds de schoonste tulp geven, die er ooit op de wereld gegroeid wus. En werkelijk, daaruit groeit „de Wonderbaarlijke bloem", la fleur merveilleuse. Alles gaat an een leien dakje, met de bloem ten minste, maar niet met Grietje, want als zij het zaakje met de bloem verneemt, bedankt zo begrij pelijker wijze om op zoo'n eigenaardi ge manier uitgehuwelijkt te worden. Gilbert belooft haar, dat hij niet van zijn recht gebruik zal maken cn schenkt haar de wonderbloem. Maar nu gevoelt bij 't ineens, dat hij Grietje lief heeft. Dat vertelt hij zijn moeder, maar hij laat daarbij pergeluk het raam openstaan en Grietje hoort zijn harts geheim. Zij brengt de tulp terug en maakt zich uit de voeten. Want. nü 't zoo met Gilbert stond, wilde de lie ve ondeurrd wel heel graag, dat hij de bloem aan haar vader gaf en daarvoor ln ruil zijn toestemming tot hun huwelijk te krijgen. Hft laatste bedrijf geeft een décor met prachtige ver-weg verschietende bloemenvelden. Hier zal beslist wor den, wie de mooiste tulp aan den ouden Amstel brengt. De muziek speelt het Wilhelmus. Er zijn natuur lijk meer dingers naar Grietje hand, o. a. een echte snoever. De Bloncourt, die met een groene tulp aan komt zet ten, Hij en iedereen bijna waant hem ree<ls overwinnaar, totdat Gilbert komt met „La Fleur Merveilleuse", die hij „Grietje Amstel" heeft ge noemd. Nu is 't pleit beslecht. Apo theose Papa van Amstel met z'n wonderbaarlijke tulp geeft Gilbert en Grietje zijn vaderlijken zegen, desge lijks ook de in tranen-van-vreugde badende mama. Een stuk met een aardig gegeven. In hoever Zamacoïs er ln geslaagd is ook den 17den eeuwschen geest in het stuk tot zijn recht te brengen, kan 'k zoc niet beoordeelen. Wel lijkt het mij, dat hij de Haarlemsche meisjes van drie eeuwen geleden wat te emancipeerd voorstelt In die dagen «waren de meiskes uit den fatsoenlij ken stand heel erg ingetogen, vooral tegen vreemde jongeluL Maar we zouden het «tuk eens gaarne ln onzen Haarlemschen Schouwburg zien. om er beier over te kunnen oordeelen. Wat zou dat aar dig zijn, een Fransch »tuk over Haar lem ln den Haarlemschen Schouw burg. Is dat niet Iets voor onzen wakke ren directeur, den heer Van Gaste ren JAC. C. M. Jr< Stadsnieuws DE VERSIERING DER GROOTE HOUTSTRAAT. Omtrent deze kwestie vernemen we nog het volgende Door de Groote-Houtstraatvereeni- ging was een bedrag van 1865 voor de versiering der straat uitgetrokken. Daar echter de aangebrachte versie ring te zeer van de teekening af week, weigerde de vereenigliig te be talen. De leverancier der versiering wilde nu 125 op zijn rekening laten vallen maar de Vereeniging wil niet meer dan 1100 betalen, waarmede geen genoegen werd genomen Intusscben begon 't groen gevaar voor 't verkeer op te leveren, zoodat de politie de G. H.-vereeniging gelastte de versiering te doen wegnemen. Uit het feit, dat deze daaraan voldeed, blijkt, volgens den raadsman van den leverancier, dat de vereeniging de ver siering aanvaard heeft Het bestuur betoogt echter, dat de leverancier het wegnemen op zich had genomen door dit in zijn plaats te doen, en de slingers in een bergplaats tot zijn beschikking le stellen, beeft men Juist te kennen willen geven, de versiering niet te accepteeren. Met belangstel ling ziet men nu het verdere verloop dezer quaestie te gemoet. VACANTIE-ZITTINGEN DER RECHTBANK. De A'rr.-Rechtbank alhier heeft voor dit jaar vastgesteld de navolgen de regeling der vacantle: Zitting voor Burgerlijke zaken: Dinsdag 12 en 26 Juli, 9 en 23 Augus tus. Zitting voor Strafzaken: Donder dag 7 en 21 Juli, 4 en 18 Augustus. EEN EIGENAARDIGE POSTZEGEL. De De Ruyter porlzegels van 1/2 cent worden aan het postkantoor na tuurlijk heel zelden verzonden, maar wel werden ze destijds ongestempeld aan de verzamelaars verkocht. Hoe nu aan een gestempelde port- zegel van 1/2 cent te kennen? Voor zoo'n exemplaar werd dan ook vrij veel geld betaald. Maar nog zeldza mer zou "t zijn, zoo'n de Ruyter port- zegcl te bezitten, met 't «tempel der Bloemententoonstelling! Een verzamelaar verzond op de tentoonstelling een tiental prenthrtef kaarten met zulke partzegels beplakt. In 9 gevallen zag de ambtenaar het bedrog, liet de zegels ongestempeld en liet strafport betalen, maar een (en juist den lsten keerl), liet bij, door de drukte zeker, aan zijn aan dacht ontglippen. De verzamelaar beait dus een zeld zame zegel I Zending. Heden is hier aangekomen J. Jan sen Jan., uit Amsterdam, die een reis aanvaardt door Europa als reizend zendeling. Door verkoop van trakta ten tracht hij ln zijn onderhoud te voorzien. Het Planetarium. Donderdagavond brachten de leer lingen der Rijks Normaallessen een bezoek aan het Planetarium in „Do Vereen!ging". De boelende voordracht die de heer Verhaar hield, werd met veel aandacht gevolgd. DE VERKIEZINGEN. Door do af deeling Haarlem van den Bond van Vrije Liberalen wor den als Candida ten voor de Provin ciale verkiezingen gesteld de aftre dende leden, u.l. de hoeren: Jhr. mr. J. W. G. Bareel van Homelanden; Jhr. G. S Boreel, en Dr. J Timmer. Gediplomeerd. Na gunstig afgelegd examen is aan de dames B. J. Boddé en F. Snijders, beiden ruim 3 jaren als leerling-ver pleegster in het St. Elisabeths-gast- huis werkzaam, het diploma en In signe als ziekenverpleegster uitge reikt J u 1 i a n a-p 1 a a t Dezer dagen ontvingen de kinderen der openbare en bijzondere scholen, die deelnamen aan de aubade van Mei een gedenkplaat. Het is een plaat, uitgegeven ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Prinses Juliana. In het midden staat het bekende medaillon-portret van H. M. de Ko ningin met Prinses Juliana. Rondom staan gegroepeerd portretjes uit de jeugd van H. M. Koningin Wilhelmi- na en andera van Prinses Juliana. Geslaagd. Geslaagd te Leiden voor het eind examen van den Indischcn adminis tratieven dienst onze stadgenoot de heer W. G. Stroband. Gem. Koor „Polyhymnia' Woensdag vierde bovengen, koor in onderlingen kring haar 10-jarig bestaan. Uit de leden was een feestcomité ge vormd, die bij monde van den heer Kenniphaas het bestuur en directeur met hartelijke en waardeerende woorden Ln de aardig versierde zaal ontving. De avond werd zeer genoegeJijk met voordrachten en dansjes door gebracht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De Verkiezingen In de gisterenavond gehouden le denvergadering van den Bond van Vrije liberalen), kiesdistrict Bever- ijk, gevestigd te Bloemen daal, Ls ln samenwerking met de andere link- sclie kiasvereenilgingen in het district Velsen, unaniem Candida at gesteld voor de a.s. periodieke verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, de heer E. II. Krelage, voorzitter van de Alg. Vereeniging van Bloembol lencultuur, te Haarlem. BENNEBROEK. Aan de leerlingen der Christelijke School is door de ambachtsvrouwe Bennebroek (mevr. de wed. Wil link) een feestje bereid. Des middags werden de kinderen in het park van het huis „Te Bennebroek" rondgeleid en bezichtigden zij den hei-ten kamp. Ook werden ze op verschillende ver snaperingen onthaald. Het hoofd der school dankte de gast vrouw voor het genot, den kinderen verschaft UMUIDEN. Scheepvaartbeweging. Van 1 Januari tot 1 Juni zijn alhier binnengekomen 8ól stoomschepen en 19 zeilschepen, met een gezamenllj- ken Inhoud van 9-17.116 netto register- ton, en vertrokken 791 stoomschepen en 18 zeilschepen, metende te samen 831.089 netto reg. ton. HAARLEMMERMEER. Veelbelovend Jongmensch. Aan de Cruquius maakte een 17-]a- rige jongen zich om een kleinigheid zoo boos, dat hij zijn vader mishan delde, door hem ©enige harde slagen op het hoofd toe te brengen. Hij Hep zijn moeder, die voor hem op de vlucht ging, met een groot mes ach terna, doch kon haar gelukkig niet achterhalen. Buren kwamen er tusschen en letten den jongen met deze ergerlijke handelingen door te gaan; zii brach ten hem, eveneens hardhandig, tot bedaren. Het moet, naar men ons verzekert, niet de eerste maal zijn, dat dit jong mensch zoo tegen zijn ouders op- staak In een buitengewone raadsvergade ring te Haarlemmermeer, Donderdag j.l., is men begonnen met de behan deling en regeling van het kohier hoofdelijken omslag over 1910. De vergadering heeft met een kleine tusschenpoos tot 's avonds zeven uur geduurd. De volgende week vergadert men weder in geheime zitting, om dat werk voort te zetten. WIJKEROOG. Door den architect, den heer Snel, is voor rekening van de R. K. Parochie te Wijkeroog aan de aanne mers Boots en Rooijers opgedragen het bouwen van een Pensionaat al daar. zandvoort, Gisteravond werd ln café Genna- nia een uitvoering gegeven door Zandvoort's Harmonie, ondorafdee- ling der werklieden-vereeniging On derling Hulpbetoon. De uitvoering werd afgewisseld door voordrachten. De zaai was flink bezet en alle nummers werden goed gespeeld. Een geanimeerd bal besloot den avond. Aangekomen vreemdelingen: j. j. van den Hoek, Haarlem, Zee straat 13, 4 pers. W. Schaper, Hamburg, Zeestraat 14, 1 pers. Mr. van Limburgh, Amsterdam, lem. C. F. Jas, Nieuweschans, Kerkstr. 29, 4 pers. Mevr. de Fr emery, Nijmegen, Ho tel d'Orange, 3 pere. M. J. Vas Dias, Amsterdam, Villa Mild'riat, 7 pers. Fam. Alberding, idem, Iloogeweg 86, 4 pers. Fam. Wintarshoven, Hilversum, Dr. Smitstraat, 7 p. MeJ. A. Wijt, idem. Idem. Fam. Lansdorp, Amsterdam, Poet- straat 14, 4 pere. Dr. Zeehandelaar, idem, Villa Ro- sine, 8 pers. Fam. Jorissen, Heemstede, I'ost- etraat 6, 2 pers. Fam. Bouten, Amsterdam, id. 4 p. Fam. De Vries, idem, idem, 5 pers. Mr. Fokker, Utrecht, idem, 5 p. Wed. Ooetveen, Amsterdam, Idem. P. Reydon, Haarlem, Pension Kins bergen, 2 p. H. Reygers, Enschedé, Mea Cassa, 3 pers. Fam. Smit, Amsterdam, Hecme- kerkstraat 1, 4 pere. Fam. de Boer, Deventer, Tramstr. 5, 7 pers. Fam. Van Beem, Haarlem, idem 15, 6 pers. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Tweede Kamer behandelde he den onder meer het wetsontwerp be treffende den verkoop van 't Arse naal te Amsterdam voor de diamant beurs. De hce«r Vliegen be6breed bet voorstel; de beer Hubrecht verdedig de den verkoop krachtig. Dr. KUYPER. De „Ned." verneemt, dat het wel September zal worden voor de eere- raad betreffende de lintfesxaak uit spraak zal doen. BRANDEN. Te Made, N.-Br., brak brand uit id de woning van de weduwe De W op Stuivezand. Het gebouw brandde to taal uit. De oorzaak van dezen brand is vermoedelijk te wijten aan kwaad willigheid, daar nog bij twee huizen ln dezelfde buurt verbrande lucifers zijn gevonden en uit het dak riet was getrokken. TRAMONGELUK. Gisteravond is een ernstig tram ongeluk voorgevallen op de lijn Zuid- Bei jerland—Oud-Beijerland, van de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij. Een locomotief en twee tramwagens stortten door een ontsporing van den dijk Twee stokers werden onmidtlel- gedood. De machinist bekwam dijk. UBc pIPPHPiilPliPlil levensgevaarlijke brandwonden werd per automobiel naar Botter dam vervoerd. Twee conducteurs wer den eveneens verwond. De passagiers kwamen, naar men zegt, met lichte schrammen, kwetsu ren en met den schrik vrij. VERDRONKEN. Te Steenbergen is een tweejarig zoontje van den landbouwer W. de Weert, terwijl de moeder het mede naai- het land had genomen, in een onbewaakt oogenbiik in een sloot ge raakt en daarin verdronken. STAKING-ONGEREGELDHEDEN TE 's-GRAVENHAGE. kien meldt uit 's-Gravenhage aan het „Hbld." Gisteravond is bet op en om het Zieke tusschen 9 en 11 uur zeer ru moerig geweest, ten gevolge van een relletje, voortvloeiende uit de grond werkersstaking. Na afloop van een vergadering ln een lokaal aan het Hoogezand trok een troep grondwerkers, naar schat ting 300 400 man sterk, naar het Zieke, waar op het terrein, gelegen aan de overzijde van de gracht, een 00-tal werklieden uit Noord-Brabant is gehuisvest. Eerst trachtten de sta kers met behulp van een «chuit het huis te bereiken, waar de werkwilli gen zijn ondergebracht, doch de po litie wist dit te beletten, door ie schuit naar de overzijde te verhaleu. Toen wilden zij door het Voorburg- straatje trachten hun doel te berei ken, doch ook dit wist de politie te verijdelen, door hun den pas af ie snijden. Zij liet namelijk de voor het straatje gelegen brug opendraaien, zoodat het onmogelijk was aan de overzijde te komen. Toen de grondwerkers hun plannen aldus verijdeld zagen, werd uit de menigte die allengs was aangegr- ld, met steenen naar de politie gewor pen, waardoor een brigadier aan het voorhoofd werd getroffen, doch niet ernstig verwond. Doordat de menigte steeds meer opdrong, dreigde de po litie, die eerst later versterking kreeg, onder den voet te geraken. Met het doel schrik aan te jagen en ruim baan te maken, werd toen door een der politie agenten een revolverschot in de lucht gelost, waarop de menlgto achteruit deinsde en naar vc-rs:lul lende richtingen een goed heenkomen zocht. Wel bleef het nog eenigen tijd w e- lig in de omgeving, maar omstreeks elf uur was de rust vrijwel wederge keerd en kon de politie, die toen in grooten getale en voorzien van de vuurwapens, aanwezig was, allengs inrukken Arrestatién hadden niet plaats Voor alle zekerheid werd echter voor goede politiebewaking zorg ge dragen. EEN NOODLOTTIGE KLAP. In den nacht van Zaterdag op zoh- dag had op het Oude Kerksplein te Amsterdam een vechtpartij plaats tus schen burgers en soldaten. Een hu zaar, die vluchtte, struikelde daarbij over zijn 6abel, kwam te vallen en kreeg van een burger een stomp te- gen het achterhoofd. De man werd, na ln het bureau Warmoesstraat ver bonden te zijn, naar het hospitaal vervoerd en is, naar het „N. v. N." thans meldt, gisteren aan de gevolgen overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Uitgemaakt moet worden, waarmede de slag i$ toege bracht. De verslagene was een 5?1 -ja rige milicien. Naar de Tel. verder meldt wordt de dader natuurlijk ijse- ri- gezocht. WEDSTRIJD VAN VADERS. Vier kleine kleuters staan onder mijn raam en praten. De grootste, handen in de zakken, zijn matrozen muts met het onleesbaar geworden motto scheef op zijn kortharig st ip pel hoofd, vraagt aan den klei:: :e „Wat doet jouw vader?" „Die brengt de brieven rand!/.-'it de dreumes, rood van blijdschap dat hij met de grooten mee mag doen eD ook om de galonpet van zijn vader. „En jij?" vraagt de grootste weer aan een bobberd, die eigenwijs op een eindje sigaret kluift. „Mijn vader, die is aan de ka- merl" Stille verbazing. Dan de oud e weer. „Wat is dat, zog!?" „Nou die draagt ook een pak'.is met knoopen, maar die heeft nog zoon ding er bij, je weet wel, hier- zoo!" Hierzoo gaat gopaaTd met e n^ wijsvinger op zijn borst. 01" zegt de grootste weer, een beetje paf over zóóveel hoogheid. „En Jij?' No. 3 is heeJemaal beduusd. ,.lk hab geen vaderl" Loop rond, jóhl Van wie krijg jij Aan op je ziel-?" ,Vsn mijn moeder, das nog al wiedes!" „Die ken je ah, hè?" „Neen, jóhl Die is zoo sterk, miju groote broer, nou die ls ai op kantoor en die ls zoc bang voor d'r, nóg zoo De allerkleinste heeft een idéé zegt: „En Jouw vader?' ,Az Je dat ès wist, hè? Nou, die la sergeant! Bij do soldaten!" De dri© anderen, vol respect, kijken den grootste aan. „Fijn hè. Joh, maggi# bij de perade zljnV' „En cd! Vlak vocran!' Even een zwijgen van pure bewondering Dan de kleinste weer: „Mrvnr mijn oomt is nóg meer!" „Maak nou geen lèf, loh! zegt de grootste. ,-Hoogar dan sezjant kan ie tóch niet, dan hè je enkel maar of- sier en dat benne de rijke mannen „Wat een braniel Jouw onene! Het zal wat zijn! Nou zegt op. De kleine rekt zich wat uit, zet ee-a snuitje van „dat zal Je niet gla-d zit ten" en dan: „Mijn oome die kan Jelui allemaal opbrengen, die ls po- liUe-agent.''- (Vad.l

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1