HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen VRIJDAG 3 JUNI 1910 Buitenlandse!) Overzicht Voor deu Yredi. Ee blijde tijding 1 Reeds meermalen o. o. in ons overzicht over het jaar 1909 heb ben wo gewezen op het onrustbaren de, dat spreekt uit de steeds stijgen de enorme kapitalen, die door de groote mogendheden worden uitge geven voor oorlogstoebereidselen. Als men de statistieken ziet, dringt de vraag op de lippen waar moet het heen Een cijferEngeland geeft jaarlijks meer dan driehonderd millioen gulden voor t leger en de vloot uit Het is een wedstrijd geworden, wie het meeste kan uitgeven. Do voor naamste kamp gaat natuurlijk tus- schen de groote mogendheden, maar de kleine doen toch ook mee. Zoo worden er onnoemelijke kapi talen vermorst Vermorst! Het is voldoende bekend, dat wij tegen standers van den oorlog zijn, en meenen, dal de tegenwoordige menschheid het best zonder deze treurige geweld middelen kan stellen. Vandaar, dat deze enorme oorlogs- uitgaven niet onze sympathie heb ben. Men kan er van overtuigd zijn, dat het overgroot» deel der wereldbewo ners er eigenlijk precies zoo over denktook zelfs zij die aan 't staats bestuur zitten en over de militaire uitgaven beschikken. Men zou o zoo graag wat, neen veel! minder doen maar.... de een durft niet voor den onder. Wie zal de kat de bel aanbinden Het daagt nu niet in 't Oosten, maar wel in het Verre Westen. Uit de nieuwe wereld gloort hot licht 1 Uit Washington wordt geseind t De commissie voor buitenland- Bche zaken van het Huis van Af gevaardigden heeft een gunstig rapport uitgebracht over een voorstel, om de regeering te machtigen, een vredes-comité in het leven te roepen, dat een be zoek zal brengen aan de buiten- Jandsche hoofdsteden ter bevor dering van de beperking der oor logstoerustingen en het behoud van den vrede. Naar men verneemt, heeft pre sident Taft het voornemen te kennen gegeven, Roosevelt te be noemen tot president dier com missie, wanneer namelijk 't voor stel door beide huizen wordt aan genomen, wat nu vrij zeker het geval aal zijn. Nog eens een blij'de tijding I We verwachten wel, dat de Amerl- kaansclie volksvertegenwoordiging het voorstel zal goedkeuren, het te gendeel zou althans sterk verwonde rend zijn. Roosevelt aan het hoofd dier vre des-commissie dat is een uitne mende keus 1 Teddy is een oprecht voorstander van den vrede. Nog on langs bewees hij dit in zijn rede in Noorwegen, waar hij een krachtig pleidooi hield voor de vermindering der oorlogslasten. Moge hij en de commissie succès hebben We gelooven wel, dat de groote mogendheden voor een verge lijk te vinden zullen zijn, althans wanneer de zaak verstandig wordt aangepakt en met diplomatiek beleid behandeld. Alle mogendheden zuch ten immers onder financieele moei lijkheden, veroorzaakt door de mili taire lasten. Mocht het vernuft der diplomaten er ook in slagen, om DE KRETENSER RAADSELEN op te lossen en dan natuurlijk zon der wapengeweld. Het weinige nieuws, dat er heden over de quaes tie is, onderscheidt zich bovendien door tegenstrijdigheid- Naar een Duitsch blad uit Konstan- iinopel verneemt, heeft, volgens be richt van den Turkschen gezant te 'Athene, de regeerïng van Kreta, op aandringen van de consuls, de belofte gedaan, dat de Mohainmedaansche leden der Nationale Vergadering weer toegelaten zullen worden. Dit zou dus een aanduiding zijn, dat de eilanders het hoofd willen bui gen voor de eischen der mogendhe den. Maar..... uit Weenen verneemt hetzelfde blad, dat men den toestand bedenkelijk vindt, aangezien, naar rnen nit goede bron meent te weten, de Kretensers zich met geweld zullen verzetten tegen de landing van troe pen, waartoe de vier beschermende mogendheden hebben besloten. Ingewikkeld blijft de quaestie zeker. Maar Europa heeft niet alleen moeilijkheden met Kreta, maar ook met Het diplomatiek© korps te Tanger, dot den sultan den Isten Juni als ter mijn voor het begin van de werk zaamheid der schuldcommissie had gesteld, heeft van den ontvanger een brief gekregen, waarin hij mededeelt, uit Fez geen lastgeving te hebben ontvangen, die hem veroorlooft ten deze iets te doen. De geheele tol- dienst is van heden af aan het be heer der Marokkaansche leening ge trokken, aangezien alle inkomsten aJs waarborg voor de nieuwe leening in aanmerking komen. De Fransche tolbeambten houden 95 pet. van de tolrechten voor de nieuwe leening af 5 pet. wordt be sleed voor de bezoldiging van Marok kaansche ambtenaren. Men passeert d$u Sultan dus, en zorgt dat de centen binnen komen I Euiopeesche autoriteiten willen zich ook bemoeien met de RUSSIFICEERING VAN FINLAND. Elders leest inen In dit blad van 't optreden van N'ederlandsche volks vertegenwoordigers, die evenwel wei- lig succes hadden. De protesten blijven evenwel aan houden. Nu hebben 100 Fransche af gevaardigden en 50 senatoren aan de Doema een verzoekschrift ten gunste van Finland gericht, in hetwelk zij wijzen op den slechten indruk, die de invoering van maatregelen tegen de autonomie van Finland waarschijn lijk in Frankrijk zou maken. Aan de Doema is ook een adres gezonden van 125 leden van de Itali- aansche volksvertegenwoordiging vijf oud-ministers en 10 oud onder-ministers in zake Finland. Zal men in Petersburg voor al deze raadgevingen, die toch feitelijk niets anders dan protesten zijn, doof blij ven Voor de Finnen vreezen we van wel. Even zeker is, dat t IN 'T VERRE OOSTEN i niet geheel normaal is. Alle gezant schappen te Peking hebben ongetee- kende brieven ontvangen van zich noemende revolutionnairen te Sjang hai, waarin wordt medegedeeld, dat binnenkort een groote anti-dynastieke opstand zal uitbreken, maar dat bui tenlanders geen gevaar zullen loo- peu, zoo zij de Mandsjoe's niet steu- Doen zij dat evenwel toch, dan zullen ook zij bij de algemeene slach ting worden afgemaakt De brieven werden op geheimzinni ge wijze besteld en droegen onlees baar gemaakte poststempels. Deze brieven hebben in verband met het feit, dat de consuls te Nanking soort gelijke waarschuwingen hebben ont- gen, eenige ongerustheid doen ontstaan. DE ONLUSTEN IN NICARAGUA zijn nog in vollen gang. Nu is te W ashington bericht ontvangen, dat de regeeringstroepen onder Sara in een gevecht met de opstandelingen onder Estrada verslagen en in vollen terugtocht zijn. Elerweiss, de man dia DEN ZONDERLINGEN AANSLAG OP DEN DUIi'SCHEN KROONPRINS deed, namelijk door een blikken bus met ingemaakte boonen naar Z. K. Z. te gooien, is naar een krankzinni gengesticht overgebracht. Men deelt mee, dat Eierwciss zijn vrienden dikwijls zei, dat hij binnen kort een „grootsche daad" zou ver richten, die de aandacht der geheele wereld op hem zou vestigen. Niemand vermoedde natuurlijk, dat hij zoo on zinnig zou zijn, om een dwaasheid tegenover het koninklijk huis te gaan, ofschoon hij reeds vroeger een malle streek had uitgehaald. Verle den jaar namelijk bedreigde hij in een vergadering dr. Bruno Wille met een revolver uitsluitend met de be doeling van zich te doen spreken. Hij werd blijkbaar behcerscht door die idéé fixe, want in het dagelijk- sche leven was hij een vroolijk en opgewekt man, met wlen zijn kennis sen gaarne te doen hadden, en die ook als koopman gunstig stond aan geschreven. Stadsnieuws UIT DE RECHTSZAAL. Terecht stonden gisteren de bak kersknecht Pieteor van L. en de ge zen kruidenier Cornells Z., beiden te Beverwijk wonend, beschuldigd den 14en Januari zes brood en en een zak meel gestolen te hebben, toebehoo- rende aan den broodbakker Johan nes S., bij wien van L. tot genoem den datum in dienst was. Beid» beklaagden bekenden. Rt lang hadden zij hun bedrijf onge straft uitgeoefend, an naar 8. zei- de was hij wel voor oen bedrag van 1800 bestolen. Langen tijd ge lukte 't den beklaagden met hun ver boden handelingen voort te gaan, maar in den nacht van den lion Ja nuari, teen S. rich met zijn vrienden v. L. en P. verdekt opstelde, slaagde men eer in de dieven op heetordand te betrappen. Het bleek dat v. L., als zijnde het best bekend met de ligging van de voorraden van zijn patroon, het brood en het meel wegnam, dit aan Z. vervolgens overgaf, die het dan verkocht De subs, officier van Justitie achtte het feit volkomen bewezen. Spreker heeft den indruk gekregen dat Z. de auctor intellectualis dezer diefstallen Is, maar hij meent voor van L., wien een zoo verantwoordelijke betrek king was opgedragen, geen mindere straf te moeten vragen. De eisch luidde voor beiden 1 jaar gevangenisstraf. ORGELBESPELING op Dinsdag 7 Juni 1910, des nam. ven 12 uur, in de Groote- of Sfnt-Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Preludium en Fuga L Men delssohn. No. 2. Andante oon moto, A. Gufl- mant. No. 3. Sonate No. 1, J. Lommen» a. Allegro moderato. b. Adagia c. Marche pontificale. d. Fuga. No. 4. Traumarei, R. Schumann. HET BUITENLAND OVER DE BLOEMENTENTOONSTELLING. We ontleenen nog het volgende aan hetgeen de buiteniandsche Tuln- bouwpers over de Bloemententoon stelling meldt: „The Horticultural Advertiser heeft ditmaal een overzicht van een Nederlandschen correspondent over de derde tijdelijke tentoonstelling, waarin met veel lof van het ingozon- dene wordt melding gemaakt en in het bijzonder de nieuwere verschei denheden afzonderlijk worden ver meld. „Der praktische Ratgeber Lm Obst und Gaxtenbau" beeft een artikel, waarin de schrijver allereerst mel ding maakt van de teleurstelling, die hij tot tweemaal toe in Brussel on dervond, waar nog niets van de ten toonstelling klaar was, behalve het Duitsche gebouw en waairbij zijn reis door Holland gunstig afstak en hem blijkbaar in eene betere stemming bracht Behalve een overzicht van de bloembollenstreek bevat hot artikel ook eenige aanteekeningen over de tentoonstelling. Het uitgestrekte ter rein, zegt de schrijver, was op gepas te wijze gebruikt om de menigvuldi ge manier te laten zien, waarop bloembollen in tuinaanleg kunnen worden gebruikt. Gedeeltelijk waren het regelmatige bedden en kleinere groepen tot een groot parterre ver eenigd, gedeeltelijk ook groot» ron de bedden en kleinere groepen ondi boomen in het gras verdeeld. Boven dien bezitten de Hollandera eene groote begaafdheid er 's nacht» bloei ende groepen bij te too veren, door- dot zo veel in handige kistjes voor uit kweeken, die zij in den grond la ten rink en. Het artikel geeft ten slot te een lijst van T nijpen en Hyacin then, die den schrijver het meest ge troffen hehbe nen een overzicht van enkeie inzendingen in de zalen. In de Berliner LokaJ-Anzaiger", komt een artikel voor getiteld: Hollands Bloemenparadijs", van de hand van den heer Rein hold Cron- heuru De schrijver is geestdriftig ge stemd over het Hollandsch land schap en is geheel onder de bijzon dere bekoring daarvan geraakt blij kens zijne dichterlijke beschrijving van de bloembollenstreek. Ten slotte komt het artikel neer op d» tentoonstelling, die „eene onbe schrijfelijke, helaas zóó anel vergan kelijk© pracht ontvouwt, dat men haar een bloemendroom van sprook jesachtige schoonheid zou willen noemen." In een korte karakteristiek van de tentoonstelling zegt de schrijf' dat men nauwelijks gelooven kan, dat al die verschillende bloemsoorten Holland, bloeien en groeien. Hij prijst de groote kunst van dien groofen tuinman, die deze tentoonstelling aanlegde op zulk eene wijze, dat ner gens het oog beleedlgd wordt en alles in elkander vloeit zonder eenige dis harmonie van kleur. Wanneer men deze bedwelmende enameling der t eed ore kinderen van Flora, welker kleurenmengeling do lucht vervult en welker lichtende keiken rich in wannen kleurengloed naar de zon toekeeren, en dan de roode torens en daken van Haarlem aanschouwt, dan is het alsof men uit een lieflijk gekleurden droom ont waakt, di« ons lang in zijne bekoring gevangen houdt. s „Frankfurter Zeituivg" heeft ook een geestdriftig artikel over de bollenstreek en de tentoonstelling, waarin als een voorbeeld van de hoogst zorgvuldige voorbereiding o.a. gewezen wordt op de zorg, die be steed is aan de naambordjes en fir ma-schilden bij de verschillende per ken, waardoor hinderlijke, storende reclame vermeden werd. „Der Handelsg&rtner' heeft thans In zijn nummer van 25 Mei een uit voerig artikel over de tentoonstelling, waarheen zij een harer redacteuren inden heeft. Uit dit artikel blijkt opnieuw, hoe door de Haarlerasche tentoonstelling op den geheolen Ne der Lundschen tuinbouw bij vernieu wing de aandacht gevestigd is en wel ke gunstige indrukken de buiten iandsche vakmannen-bij die gelegen heid hebben ontvangen. Wij rijn het reeds lang gewoon, >o lezen wij in het artikel, dat alles wat op het gebied van den tuinbouw van de met ons verwante Nederland- sche buren uitgaat, onze achting en waardearing afdwingt. Nergens wordt de cultuur zoo intensief en met zoo goed gevolg gedreven, geen land van de wereld neemt in verhou ding tot zijne oppervlakte en aantal inwonere op zoo belangrijke wijze deel aan den wereldhandel. De Hollandsche bloembollen hebben reeds meer dan honderd jaren gele den de wereldmarkt voor rich ver overd. Zoo zijn ook de Nederlandsche boomkweekerij-artikelen niet alleen ln alle landen van Europa, maar ook in Amerika en nog verder, ja, men kon wel zeggen voor alle cultuursta- ten, een handelsartikel van beteeke- nls. De Nederlandsche groente- en ooftteelt wint elk jaar aan uitbrei ding. De zaadteelt is reeds nu voor vele belangrijke artikelen toonaange vend en wat snijbloemen en pot planten betreft, is Nederland tegen woordig voor het Westen van Duitschiand van het vroegste voor jaar tot laat in den herfst eene mede dingster van beteekenis. Waarheen men den blik wendt, het is overal tuinbouw, begunstigd door het klimaat en de centrale ligging tusschen de groote cultuurstateu, die tevens afnemers zijn, waaraan nog is toe te voegen de gunstige samenstel ling van den grond en de mogelijk heid, om goeden mest te verkrijgen wegens de hoog ontwikkelde veeteelt. Dit alles is voor een arbeidzaam, te vreden, verstandig en als het moet ook in den handel met goed gevolg werkzaam volk, eene overwegemlo aanleiding om den tuinbouw bijzon dere belangstelling te schenken. De Nedertender is zooals men weet een geboren koopman hij zal altijd zijn voordeel zoeken ea vinden. Als men nu in aanmerking neemt, hoe oud reeds de bloei van den tuinbouw hier i3, en dat toch nog altijd slechts eene betrekkelijk kleine oppervlakte voor de cultuur beschikbaar is, dan kunnen wij, zegt het Duitsche blad, het actieve en ijverige volk onzer bu ren onze waardeering niet onthouden. Reeds bij herhaling hebben wij uit eengezet, dat wij Duitschers daar veel kunnen leeren. Als Nederland tegenwoordig met een zoo belangrijk bedrag deel neemt aan den invoer naar Duitschiand, dan is dat ook in de eerste r 's on ze eigen schuld. Wij hebben vole tientallen van jaren lijdelijk toegela ten hoe de Nederlanders ziah geld nieuwe afzetgebieden hei)ben veroverd. De schrijver weTkt deze dachte nog verder nit om dan een en ander te zeggen over de Ilaarlemsohe tentoonstelling welke, naaT hij meent een nieuw tijdvak opent voor den Ne derlandschen tuinbouw. Het succes der tentoonstelling verklaart schrijver o.a hieruit, dat men niet alleen bij de vaklieden, maar ook bij het geheel e volk voor deze onderne ming geestdrift heeft weten op te Van alle tentoonstellingen die dit voorjaar gehouden rijn, is wat de internationale handelsbelan gen aangaat, de Haartemsche jubi- leumstentoonstelling de meest betee- kenendo van alle. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, milt voor IxeiuLwooiding vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem'd Dagblad, Groote Hout- Aan vragen, die niet volledig woonplaats van dea inzender vormeiden >rdt geen aandacht geschonken. VRAAG. Daar ik plan lieb een in richting te openen van koop met recht van wederinkoop, weoschte ik te vragen, of men dat vrij doen kan? ANTWOORD. Ja, nu nog wel, een wet die deze zaken regelt is er nog niet VRAAG. Ik ben dienstbode. In de vorige week mocht ik op zekeren avond tot half zes uitmaar geraakte in een clubje en kwam den anderen ochtend thuis. Toen wilde mevrouw mij niet meer open doen en nu wil zij mij ook mijn geld niet geven en zeide dat ik nog zes weken schadevergoe ding moest geven. Wilt u mij daarom- trent eenige opheldering geven ANTWOORD. Mevrouw had een wettige reden om u onmiddellijk te ontslaan. U hebt haar die [eden zelf gegeven en moest dus inderdaad schadevergoeding betalen. Wanneer mevrouw dat niet eischt en nlleen uw loon inhoudt, dan behoort u daarme de tevreden te zijn. 't ia immers ge heel uw eigen schuld. VRAAG. Wanneer mijnheer voor een half jaar de stad uit gaat, heeft do werkster dan recht op haar loon 1 Zij is per week gehuurd en mijnheer wil, dat zij later weer terugkomt. ANTWOORD. Een half jaar loon te trekken zender er iets voor te doen, dat gaat nietmaar als mijnheer er op gesteld is. dat zij later terugkomt, dan is het wel billijk, dat hij eenige ergoeding geeft. Dat moet zij ech ter inet hem overleggen. VRAAG. Een dag-dienstbode heeft haar dienst opgezegd. Nu wi vrouw geen getuigen geven. Is me vrouw daar niet toe verplicht? ANTWOORD. Ja, en wel schrifte lijk, bevattende den tijd van duur der nstbetrekking en den aard van het werk. Als de dienstbode het verlangt moet ook vermeld worden de wijze, waarop het werk is verricht. VRAAG. Enkele dagen per week gebruik ik een trekhond van een mij ner kennissen. De hond is in de be lasting. Moet ik die betalen eigenaar heeft tot heden geen werk voor hem. ANTWOORD. Het wil ons voorko men, dat dit een zaak is, die tus schen u beiden moet worden gere geld. ALs de eigenaar aangeslagen is, dan zouden wij het billijk vinden, dat u betaalt voor den lijd, dat u het beest voor uw gebruik aanwendt. VRAAG, li krijg van iemand 34 huur en ik ben in een huisvereeni- gnig- Nu heeft die man een schrijven gehad, dat hij uit het huis moet. Kan ik nu beslag op zijn boedel lalen leg gen, voor wieu zijn de kosten en tot wien moet ik mij wenden ANTWOORD. U kunt wel besiag la ten leggen, maar u moet u vervoegen tot een procureur, die voor u handelt. Als hij tot betaling gedwongen moet worden, dan komen de kosten ook voor zijne rekening, als er maar ge noeg is om er alles op te verhalen. VRAAG. In 1909 ben ik in de ge meente Schoten in den hoofdelijkeu omslag aangeslagen voor 70 cents eu thans voor ƒ2, ofschoon raijn gezin en mijn verdiensten niet veranderd zijn. Kan ik daartegen opkomen? ANTWOORD. Zeker, en de wijze waarop u reclameeren kunt, is in uw aanslagbiljet vermeld. Ons is de re den der verhooging natuurlijk ook niet bekend. VRAAG. Ik heb mij van 30 Maart tot het laatst van Juni verhuurd en heb toen mijn dienst opgezegd oui met de drie maanden te vertrekken, maar toen heeft mevrouw gezegd, dat' ik wel met de zes weiten weg kon gaan. Heb ik nu recht op mijn drie maanden ioon ANTWOORD. Door uw opzegging' op drie maanden ging liet recht van <le tegenpartij, om met zes woken op te zeggen, niet verloren. U ontvangt dus, met 6 weken vertrekkend, uw loon tot den dag van vertrek. VRAAG. Mijn dochter heeft zich in haar dienst overwerkt en nu moet zij op last van den dokter vier weken rust hebben. Heeft zij nu recht op kostgeld ANTWOORD. Neen, alleen het loon gaat nog gedurende een korten tijd door, welke tijd door partijen onder ling in billijkheid moét worden ge regeld. VRAAG. Als inwoner van Schoten met een jaarlijksch inkomen van 312 ben ik voor 3 in den hoofdelijkeu om slag aangeslagen. Bén ik verplicht te betalen Ik betaal alleen aan kost geld /2C0 per jaar. ANTWOORD. Dan schiet er on gul den in de week over en daar moet dan 6 cents belasting af. Maar u zult toch wel moeten betalen, tenzij u mocht willen feci a meer en en daarop óenig succes mocht hebben. U kunt het be proeven. Allegaartjes. Postzaken. De administratie 'onzer Koninklijko Nederlandsche Posterijen upcnbauit soms een aller-onkoninUlijke schriel heid, waarvan we nu en dan wel cc na staaltjes meedeelden. We wezen er o. a. op, hoe de zg. stadsbriefkaarten, die maar 2 cent kosten op slechter karton worden ge drukt dan de drie-cents-kaarten hoa do postadministratie maar blijft ver zuimen een kalender in de hal op te hangen ten gerieve van het schrij vend publiek hoe er nog altijd geen brievenbus in bet postkantoor is aan gebracht, zoodat bij regen de versch- geschreven adressen der brieven inkt- poelen wordenhoe onlangs toen de tafel in het kantoor ni v sc. er<l worden waarom krijgen we nog geen behoorlijke hooge mfels met &f- scheidingen als in de eerste klasse- kantoren? er een uit vuil-zwart pakkistenhout getimmerde stellage als behulp werd geplaatst, waarop je je poststukken niet neerleggen kondt, zonder dat zij met het g;oi-zeiig s uil van de tafel iu aanraking kwamen. Zulke staaltjes zijn nog wel oor vermeerdering vatbaar. Nu weer ieta nieuw-hinderlijks. Tot vóór eeuigcu tijd hing in de hal een lijst, waarop je kon zien, hoelaat de buslichtingen voor de verschillende plaatsen in ons land geschieden. Dat was een groot gemak. Had je een brief, waar bij haast was, dan liep je even de hal in en keek of de lichting spoedig ge schiedde. Was het net over tijd, dan was de ambtenaar van de postzegel* afdeeling je wel ter wille orn den even to laten brief bij do reeds verza melden te leggen. Nu is sinds eenigen tijd die lijst uit- de hal verdwenen. l)a zaak is, dat de buslichtingen nu op- genomen rijn in een geschriftje, dat men voor vijf cents koopen kan. Nu vind 'k het een uilste'u'id <1 beeld, om die boekjes verkrijgbaar te stelieu en ik weet ook wel, dat de postambte naren welwillend genoeg zijn, om die boekjes kosteloos ter inzage te geven; maar het blijft heel onge; lefelijk, dat ue lijst er niet meer hangt. Want, men aan teicu niet uityd zou'n boekje ia' zijn zak dragen de moderne Hildef brand, die den inhoud vun ue zanken van een mausjas zou opsommen, zou al tot een lange lijst vun j>; oerossen komen. En het boekje ter inzage lo vragen heeft ook zijn eigenaardige be zwaren, daar men het alleen uuo<iig heeft, wanneer men gehaast is, en or kan een lange n>"n«ch<»nRliert te wachten ™nr .stzt-gellokot» ..aai men vie iMXtejes krijgen kan. Men zal mij tegenwerpen, dat al deze dingen betrekkelijk futiliteiten zijn. Tot op zekere hoogte, ja Maar do som dier kleinigheden maakt, dut ons postbedrijf niet door dc meest al zeer voorkomende ambtenaren maar door den geest, dio er de ad ministratie schijnt tc heerschen, zoo weinig coulant wordt. Een der subtielste organismen van ons huidiiz maatschappelijk samen- FEUILLETON Naar het Duitsch Door PAUL HEN KENS* 79) Je bent een slimmerd, mijnheer de commissaris, ik ken je wel, zei de gevangene, je bent al zoovelen van ons soort te leep af geweest. Onzin, jongen, dat waren groen tjes, maar oude bekenden zooals wij Wat drommel, we weten toch im mers, wat wij elkanr wederkeerig schuldig ziin, lachte de commissaris. Blijkbaar in moeilijken tweestrijd met zichzelf stond de misdadiger daar. En heeft hij mij dus werkelijk verraden? riep hij toen op schorren toon. Hoe zou ik het anders weten? antwoordde de commissaris schijn baar zorgeloos. Goed dan, als ik er dan toch aan moet gelooven, dan zul do ander er ook van lusten. Dit scheen aan de andore heeren aanleiding te geven om naderbij te komen. Ernstig en afgemotea trad Alberti op den gevangene toe. Wil u oen onomwonden, open en waarheidsgetrouwe bekentenis afleg gen vroeg hij. Ook ik kan herhalen, dat de daad al zoo goed als bewezen is, als ge bekent, Is het tot uw eigen bestwil 1 Toen gleed er een minachtend lach je over de lippen van den gevangene. Ik geloof het toch niet meer, dat ik uit de gevangenis ontslagen word, mompelde hij. Maar de ander zal ex nu ook goed van lusten. Op een wenk van Alberti nam de klerk voor de protocol aan tafel plaats en nu begon de misdadiger, die door den rechter handig ondervraagd werd een bekentenis af te leggen, dat ein delijk helder licht bracht, XXVIII. De bekentenis van den misdadiger was lang en strekte ver. De moord op den ouden baron v. Engier en zijn nicht was al lang voorbereid en naar vaste plannen uitgevoerd. Do uitdra ger Schimmel was hiervan do leider geweest De verdenking van Grosser, dat hij een heler was, was al door het bij de huiszoeking gevonden geld aan den dag gekomen. Thomas bekende nu, dat de uitdra ger met een groot aantal van do meest beruchte inbrekers in voortdurende connectie stond, maar het altijd zoo slim wist in te richten, dat men van hem nooit iets kon bewijzen, en do politie er zelfs nooit toe kwam, een huiszoeking bij hem to doen. Hij had het gestolen goed altijd maar voor een klein deel in zijn huis verborgen gehad en het bijna altijd naar zijn collega's in de residentie ge zonden om het daar te gelde te ma ken. Omdat de wraakzuchtige misda diger nu zonder schroom een groot aantal namen noemde, was het der politie nu mogelijk een geheel gezel schap helers te ontmaskeren. Bij gelegenheid van een harer be zoeken" aan het magazijn van den uit drager had Dora v. Gerstenberg ge heel toevallig kennis gemaakt met den knappen galant optrodenden jongen manhaar oud hart en zij had er niet tegenop gezien den uitverkorene dadelijk van hare gevoelens op de hoogte te brengen. De uitdrager had nu Thomas we ten te bewegen op de liefdesbetuigin gen der freule in te gaan. De mis dadiger had dit met den grootsten te genzin gedaan, daar Dora hem in hooge mate onsympathiek wasmaar toen do uitdrager hem verteld had, welk een prachtigen slag hij dan bij den ouden baron kon slaan, had bij toegegeven. Door bemiddeling van den uitdra ger was er nu een "briefwisseling tus schen Dora en Thomas ontstaan, die spoedig aanleiding gaf tot een heime lijke samenkomst ln het huis van ba ron v. En «Ier. Lachend had de misdadiger aan zijn medepltehtige verteld, hoe de oude freule werkelijk op hem ver liefd was en zelfs ernstig aan een hu welijk met hem dachtzij wilde al leen nog op de erfenis wachten, die haar na den dood van haar zieken oom zeker ten doel zou vallen. In het buitenland wilde zij dan met minach ting voor het verschil In maatschap- pelijken stand met den geliefde trou wen. Dora v. Gerstenberg had geen flauw vermoeden gehad met welk een bij tenden spot Thomas, die zich als In genieur bij haar had geïntroduceerd, haar woorden aan den mtdrager had overgebracht, maar in den loop van den tijd was zij nog verliefder gewor den. Op de eersie samenkomst volg de een tweede, toen ai had Thomas volgens afspraak met den uitdrager zijn grooten slag willen slaan, omdat de voorzichtige Dora het dienstper soneel vrijal had gegeven. Door de beschrijvingen van Dora was hij met de inrichting van het huls volkomen op de hoogtej a hij wist zelfs, dat de oude heer zijn sleutel van de brandkast onder zijn hoofd kussen verstopt». De argelooze Dora, die het ln de verste verte niet in het hoofd kwam, dat haar uitverkoren» zoo'n afschuwelijk spel met haar kon drijven, had er zelfs niets in gevon den, haar geliefde te vertellen, dat zij iederen avond op verlaugen van haar oom het letterslot moest stellen. Thomas had toen echter de gelegen heid om zijn daad uit te voeren nog niet gunstig gevonden. Hij had het fieschje chloroform, dat hem door den uitdrager gegeven was, om Dora to doen bezwijmen, kalm in zijn borst zak laten zitten en was onverrichter zake weer heengegaan. Niet lang daarna was de door zijn medeplichtige hevig beschimpte tot een derde samenkomst uitgenoodigd. Thomas had door mededeelingen van Dora de bevestiging gekregen van zijn vermoeden, dat er werkelijk heel veel geld in de brandkast van den ouden baron lag opgestapeld. Nu was het ook den uitdrager gelukt ziin mede plichtige over te halen vergif te ge bruiken. Jaren geleden al had Schim mel in de residentie na den dood van een ouden chemieker op een verkoo- ping bijna diens geheele nalatenschap hoofdzakelijk uit artikelen uit de tro pen bestaande, gekocht In een an tiek kastje waren allerlei vergiften aanwezig de gewetenlooze kerel had toen al bedacht, dat dio vergiften hem zeker "nog een» groot voordeel zouden aanbrengen. In het vergiftkastje was van hand van den overledene een recep tenboek gevonden, waaruit bleek, dat de geleerde zich veel mot de samen stelling van het mensclielijk lichaam en dc genezing van allerlei riekten had beziggehouden. Do uitdrager, die in een verloren uurtje het boekje had doorgelezen, had tot zijn niet geringe verbazing daarin ook een onfeilbaar middel tosren krampen en toevallen ontdekt. Omdat hij daar zelf aan leed had hij bij zijn laatsten aanval dat voorschrift opgevolgd en twee kristal len van het heftig werkende ticuna- vergif in een glas water opgelost, in genomen. De werking was verrassend goed geweest: hij had zich dadelijk zonder dat hij geheel bewusteloos was geweest, veel beter gevoeld. Een dosis van dit ticunavergif nu had de gewetenlooze schurk san ztjn medeplichtige overhandigd met de aanwijzing het in den wijn van de niet3 kwaads vermoedende Dora te mengen. Ten slotte iiad toch b j i'ho- inas de hebzucht den doorslag gege ven, en rij hadden afgesproken, dat er een derde samenkomst met Dora zou plaats hebben, waarbij de brandkast zou worden leeggeplunderd. Naar de beschrijving van Dora was de zieke baron zoo hulpeloos als oen kind. Thomas kon daarom, zelfs op gevaar af, dat hij om hulp riep, heel gemak kelijk de brandkast leeg plunderen en zich langs denzelfden weg, waan mee hij in de villa gekomen was- weer verwijderen. (Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5