Btcl is nu eenmwil bet verkeer. Daar óm geeft een mindere gemakkelijk heid in het postbedrijf ook dadelijk Voelbaren hinder. Dat «en zuinig beheer gevoerd wordt, is natuurlijk uitstekend, een Ycreisch-e zelfs maar dat neemt do omstandighedeld niot weg, dat een laak van koopmanschap, als de pos terijen inderdaad zijn, niet mag be- heorscht worden door een mindere coulantheid, al zou dio ook voort spruiten uit zuinigheid, die in dit ge- vul dan wel misplaatst was. Nu ik het toch heb over den post dienst, wil 'k er even op wijzen, hoe b.v. de postzegelautomaten, die hier hi Haarlem weer verdwenen zijn, ln Amsterdam goede diensten bewijzen, niet om den postzegelverkoopcnden ambtenaar te vervangen, maar omdat daardoor het aantal plaatsen, waar mou postzegels kan verkrijgen Haarlem is dit aantal zeer gering vermeerdert Zoo heeft men b.v. bij de Munt en aan de Beurs dergelijke automaten geplaatst Deze leveren bovendien het gemak, dat men er ook terecht kan, wanneer de kantoren en winkels, waar men postzegels kan koopen, gesloten zijn. Wanneer do proef met die toestellen te Amsterdam voldoet, heulden wij ons dus voor Haarlem aanbevolen, maar dan plaatse men de automaten niet in de kantoren, maar er bulten. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Voor het voorbereidend militair onderriebt hebben zich in deze ge meente geen deelnemers aangemeld. HALFWEG. Naar het Binnengasthuis te Am sterdam is vervoerd een maai, die bij Halfweg door een meubelwagen was overreden en daardoor zijn linker been en drie ribben had gebroken. Per eleclrische tram werd hij naar het Spui en vervolgens per brancard naar liet Binnengasthuis vervoerd. LIMU1DEN. Mejuffrouw A. v. D. droeg eoi kind van haar zuster; zij struikelde over een vuilnisvat op bet trottoir. Het kind werd mot hors en schudding in hopeloozen toestand weggedragen. Binnenland TWEEDE KAMER. De behandeling van het tweede ar tikel van liet M. U. L. O. ontwerp herinnerde eenigermate aan die van de Drankwet en van de wet betref fende de collecten. Op sommige oo- genblikkon wist eigenlijk niemand precies waarover men het had. Dat kwam al dadelijk hierdoor, dat de Reg sering, oen nieuw oirtikcl 2 toelichtende, daarin mondeling nog verandering bracht. Het komt ons het verstandigst voor do belanghebbenden te varwij zen nnar een eventuoele uitgave van de nieuwe wet, mot het commentaar van een jurist Voor zoover we het begrepen hebben, komt het aangeno men artikel na Intrekking van eeni- go, verwerping van andere en aan neming van weer andere amende menten overneming als aanne ming beschouwd Lierop neder, dat de subsidieregeling gelijkelijk zal gelden voor U L. O. en voor M. U. L. O. scholen met dien verstande, dat de verhoogde subsidie zal warden verloejiid aan die scholen die op 1 Jan. 1910 bestonden of tot oprichting waarvan was besloten. Voorts is be paald, dat indien voor 1 Jan. 1913 geen nadere regeling was getroffen (de Min. zou de zaait aanstonds in Btudie nemen) de dan bestaande echolen van beide typen subsidie zou den ontvangen. De toekenning doT subsidie is aan de goedkeuring van God. Staten niet van den Min., ge lijk de Reg. wilde onderworpen. De eindstemnr.ng over het wetsont werp is aangehouden. Behandeld werd vorvolgens de wij ziging (Lor Pensioenwet voor Buirg. ambtenaren, in hoofdzaak bepalend, dat de Pensioenraad niet aan de Kroon, maar aan den Min. vaü Fin. zal adrise-aren en dat alle pensioen voordrachten van dezen Min. zullen uitgaan. Do bedoeling van dit ontwerp was om adininistratievcii rompslomp te vermijden. Enkele sprekers inoonden, dat de Pensioenraad in eersten aanleg zou beslissen en een administratief li chaam bijv. de Centrale Raad van Boroep voor appèl zou worden aangewezen, doch de Min. Kolkman dood uitkomen, dat wanneetr, naar hij hoopte de administratieve rechts spraak spoedig tot stand zou zijn ge bracht, de Reg. ook wel den weg op wilde van appèl bij een administra tief rechtscollege. De Pensioenraad was oen raad van advies in bet be heer van het fonds, geen rechtscol lege. En van een gevreesde kleinee ring van d en raad was dan ook goen sprake. Het wetsontwerp is ten slotte aan genomen. Heden 11 uur: openbare vergade ring. PENSIOENFONDS H. IJ. S. M. Do Broederschap van Commiezen ln dienst bij de H. IJ. S. M. heeft een adres gezonden aan do Tweede Ka mer, waarin zij den wensöh uitspre ken, dat: a. het corps commiezen in dienst bij de H. IJ. S. M. geen verwijt treffe uit het Pensioenfonds te zijn getre den en deze categorie ambtenaren de welwillende medewerking van uw ge acht college moge ondervinden^ b. het pensonèel niet de dupe wor de van een eventueel en strijd tos- schcn de Regeoring en de Maat schappij, e. dat, aangezien de tegenwoordi ge regeling billijk, doch geonazins overdreven gunstig voor het perso neel is, bewerkt worde, dat hoe de toekamertige pensioenregeling ook zijn moge «1e positie van hot perso neel daardoor niet slechter worde, <1 dat de Groepsvertegenwoordl- glng, waar het over zaken van in grijpenden aard gaat, in de gelegen heid gestold worde ook hij do Regee ring de belangen van het personeel te bepleiten. G. L. d. ZWAAG. Het lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, de hoer G. L. v. d. Zwaag, thans in het sanatorium te Putten, zal Maandag a.s., nagenoeg geheel hersteld, ln zijn gezin to Gor- redïjk terugkeeren. DE MINISTER VAN JUSTITIE. De nieuwbenoemde minister van justitie, mr. Règout wordt Maandag op Het Loo verwacht, ten einde in handen van de Koningin den ambts eed af te leggen. Dinsdag neemt mr. Regout de por tefeuille van den tijdeüjken minister over. DE „NOORD-BRABANT". Blijkens aan het departement van Marine ontvangen telegrafisch be richt, is het pantserschip „Noord-Bra bant", dat op Zuid-Flores op een on bekende klip is gestooten en daardoor Jek is geworden, te Soexabaja aange komen, ten eiudo in het dok ter repa ratie te worden opgenomen. De „Noord-Brabant" behoorde tot de schepen, die tot het houden van go- combineerde oefeningen naar Lombok gestevend waren. Olt de Amstsrdamtclis sn Uaagscbs brieven aan ila verscbillenbe bladen De Haagsche briefschrijvers be spreken vooral 't geval met den po- litie-inspectour die een journalist op bracht. Kiekjesman van 't Nieuwsblad v. *t Noorden schrijft: Wat mij n.l. het meest getroffen heeft in deze zaak, zijn de tegenstrij dige verklaringen van den inspec teur. Eerst verklaarde hij, dat de journalist hem geslagen had; later be weerde hij, dat dit niet het geval was. Een dergelijk optreden nu van een politieman is niet alleen van belang voor den persoon, wien het hier geldt, maar is een algemeen beaang. Waar toch blijft onze rechtszekerheid, In dien de waarheidsliefde van een In specteur van politie, wiens getuige nis van zooveel waarde moet zijn, zooveel te wenschen overlaat? Indien niet iedereen overtuigd was, dat het verhaal van den klap eem lougen was, zoodat niemand den politieman geloofde, toen hij die lezing ten bes te gaf, had hietr de politieman gelijk en de journalist ongelijk gekregen. Maar nu vraag ik u: als het nu eens een minder bekend persoon was ge weest, wat bad dan het „onderzoek" opgeleverd? Bovendien, hoe is het mogelijk, dat een dergelijk inspecteur van politie gehandhaafd blijft? Welk geloof kan aan het woord van zoo'n ambtenaar voortaan gehecht worden? Indertijd is do hoofdinspecteur van politie v. Lelyveldt ontslagen, omdat hij zijn chef voorgelogen had? En heeft nu de schoonzoon van den hoofdcommissaris niet precies het zelfde gedaan? Ik kan het onder scheid niet inzien. Ook is het niet de eerste maal, dat deze politieman bij conflicten zonderlinge verhalen op- discht. Z'n collega van de Delftsche Cou rant: Wat mij betreft, ik heb persoonlijk aangenamer ondervindingen opge daan met de verhouding politieman journalist. Het was op eem heerlijken lentedag, onlangs, dat ik, verdiept in de beschouwing van het natuur schoon, een verboden pad in het Haagsdbe Bosch infietste. Een agent, plichtsgetrouw, deed mij afstappen en bekeurde mij. Hij liet zich door mijn mooie praatjes niet vermurwen maax noteerde mijn naam, adres en verdere wetenswaardigheden. Toen hij echter tot mijn beroep genaderd was en ik dit heel eerlijk opgaf als .journalist", toen kwam er een merkwaardige weifeling over den rauwen snorrebaard. Hij liet me het vreemde woord ee- uig malen herhalen en zijn geheclo onintelligonte gelaat drukte nietrbe- g,rijpen en wanhoop uit. Ilij krabbel de wat hiliroglyphcn in zijn notitie boekje maar hij zat blijkbaar leelijk met het geval verlegen, want zijn ambtelijke hoogheid verbood hem na tuurlijk om te erkennen dat hij met zulke rare woorden niet overweg kon. En ziet, toen verscheurde de bravo met een nijdig gebaar bet bo venste blaadje van zijn boekje met mijn beknopte levensbeschrijving en verzool mij, mijn weg te willen ver volgen: hij zou het er maar bij laten. Zijn nommeir zij gezegend 1 Ik raad bierbij alle lezers en lezeressen aan om, mochten ze ooit op 't punt staan bekeurd te worden, hun beroep Id vreemde taal op te govcn. Mij heeft het middel al paste ik het toevallig toe probaat geholpen 1 NEDERLANDSCHE KAMERLEDEN EN DE RUSSISCHE DOEMA. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Rijksdocma met algemeene stemmen besloten heeft een door le den der Nederlandsche Tweede Ka mer ingediend protest tegen de admi nistratieve hervorming Van Finland, ongeloz«ïn terug te zenden. De „Nieuwe Crt" kan omtrent dit protest mededeel en, dat ln "t begin van Mei te 's-Gravenhage een van zeer goede introducties voorziene Fin, oud-lid van den Landdag, vertoefd heeft, teneinde leden van het Neder- landscho parlement te bewegen een adres te richten tot de Russische Doe- ma, waarin mot een beroep op het eemgen tijd geleden uitgebrachte ad vies van ecu aantal rechtsgeleerden van naam en van verschillende natio naliteit, tegen de toenemende onder drukking vau Finland zou worden ge protesteerd. Dit zou dan geschieden op het voor beeld van dergelijke adressen uit het Engelsche Parlement en de Belgische Kamer van Afgevaardigden, waarop reeds door yoIü tot verscliiUende par tijen behoorende leden was getee- kend. De bedoelde Fin. wiens naam het ons onnoodig voorkomt te noemen, bezocht oen aantal Kamerleden en ontmoette bij 6ommigen hunner dade lijk de bedenking, dat al wat zweem de naar bemoeiing van Nederland sche Kamerleden als zoodanig met de inwendigo aangelegenheden van een vreemden Staat moest worden verme den. Het hoofdargument, hiertegen door hem ingebracht, was dat, nu de Rus sische regeering de goedkeuring der Rijksdoema op haar plannen ten aan zien van Finland had gevraagd '.waarmee zij, volgens hem, voorna melijk beoogde zich een zodelijken steun bij de uitvoering van die plan nen te verzekeren) het van het groot ste belang was, dat de publieke opi nie vau Europa omtrent de behande ling van Finland zich op gezagheb bende wijze aan de Doema openbaai- de en dat dit het. best zou geschieden langs den door hem aanbevolen weg, welke trouwens ln Engeland en Bel gië reeds was betreden. Wij hebben niet nader vernomen, wat het resultaat van zijn pogingen geweest Is, maar blijkbaar Is er ten slotte een door Nederlandsche Kamer- geteekend adres aan de Doema gezonden. Indien het bericht juist ls, dat dit lichaam met algemeene stem men tot terugzending besloot, moet deze door edelmoedige gevoelens in gegeven beweging als mislukt be schouwd worden en erkend, dat zij beter ware achterwege gebleven. Dat do adressen der Belgen en der Engelschcn bij de Doema een gelijke ontvangst hebben gevonden, kan niet worden betwijfeld. Daaromtrent werd voor zoover aan de N. C. bekend, tot nog toe echter niets gemeld. ARBITRAGE. Naar gemeld wordt is mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, oud- minister van buiteulandsche zaken, door den minister van buiteulandsche zaken als voorzitter van den raad van beheer van bet Permanent Hof van Arbitrage aangewezen om als opper- scheidsrechter op te treden ln een voor wijubouwende landen zeer be langrijk geschil tusschen Zwitser land en Italië, betreffende de toepas sing van hot gewijzigd tarief van in voerrechten vau eerstgenoemd land. DE AMSTERDAMSCHK FEESTWEEIL Zooals we gisteren al schreven zijn de Koningin en de Prins Donderdag morgen naar het Loo vertrekken. De Koningin-Moeder bezocht Don derdagmorgen 't WUhalmina-gast huis. Daarna vertrok Zij naar 't Pa leis te Soestdijk. H. M. do Koningin heeft bij Haar vertrek den Burgemeester van Am sterdam verzocht Haar innigen dank te betuigen aan de ingezetenen voor de warme ontvangst Haar en Haar Huis bereid. Daarbij stelde Zij den Burgemees ter een bedrag van 3000 ter hand ten behoeve van do Vereeniging van Arm besturen,^n bedragen van 500 en ƒ50 respectievelijk ten behoeve van het jo- litiefonds en het Diamantslijpers We duwen en Weezenfonds. CONFETTI VAN DE JULIANA- FEESTEN TE AMSTERDAM, t Hbld. vertelt Wèl mocht de burgemeester in zijn antwoord op de lieve toespraak van H. M. zeggen, dat dit jaarlijksche be zoek van de Koninklijke familie ln het teeken van het kind stond 1 Herhaalde malen trof ons, als n. M. do Koningin op een van Hare ge wone rijtoeren gepasseerd was, de eenigszins spijtige opmerking van moeders uit het volk „De kleine was ter niet bil I" In een stille straat stond een win kelier aan dc deur kalm zijn pijpje te rooken. Daar ziet hij plotseling hot hefrij- tuig aankomen met de kleine prinses. Hij keert zich om en roept naar binnen :„Moeder, moeder, het kind komt eran 1" En moeder, zonder er een o ogen blik aan lo twijfelen wie „het kind" is, komt haastig naar buiten loopen, net nog bijtijds om met haar opgehe ven schuier de Prinses een groet toe te wulven. Rijcn-dik stond de menschenhaag te wachten op den hïstorischcn op tocht. Daar dringon zich eenige, naar het uiterlijk te oordeelen, Indische jonge lui tusschen de menschen om zich een goed plaatsje te veroveren. „Maar, mijnheer, dat gaat toch niet", zegt een bezadigde burgerjuf frouw, „we staan hier al van één uur Wijcï, ltd der Tweede Kamer Minis ter van Staat, mr. T. M. C. Asser; dr. S. Baart de la Faillemr. W. H. De Beaufort, lid der Tweede Kamer, oud-Minister van Buiteulandsche Za ken, Den Haag; mr. Goeman Borge- slus, lid der Tweede Kamer, oud- Min. van BinnenL Zaken, Den Haag; oud-Minisier S. van Houten, Den Haagda Alfred Mohn, Den Haag. niet bijl" SMARTELIJK EINDE. Te Spijk bij Lobit is een 3-jarig kind van den timmerman V. in ecu pot mex kokend water gevallen en aan de ge volgen daarvan overleden. DE MOORD TE GRONAU. De dader van den moord op den fa brieksarbeider W., te Gronau, is nog niet gevonden. De drie verdachten, de fabrieksarbeider V., uit Enschede, er twee fabrieksarbeiders uit Gronau^ zijn weer losgelaten. Letteren en Kunst BOEKEN. Van de „Historische Verein" te Dillenburg, in het stamland van het Huis van Oranje-Nassau, ontvangen we een exemplaar van hot door die vereeniging bij den uitgever Moritz Weidenbach (C Scel's nachfolgex) ver schenen werk „Wilhelm der Schwei- ger und NassauDillenburg, beitr&ge zu den Beziehungen des Oraniers zu Seinen Stamlanden", een geschrift van Dr. Carl Döngcs, conserva tor van den Wilhelmsturm, welk werk ais vijfde uitgave van genoemde vereeniging is verschenen. Dr. Dónges heeft een deel van dit geschrift geschreven als een disserta tie voor de erlanging van den dokters- titel bij do filosofische faculteit te Bern. Hij heeft daarbij gebruik ge maakt van de bestaande literatuur, .r ook van hetgeen de archieven behelzen. De studie is er een van wctenschap- pelijk-criÜ8dhen aard. De twee eerste hoofdstukken geven een algemeen overzicht van hot ver band tusschen de geschiedenis van Nassau en die van Nederland drie hoofdstukken zijn gewijd aan de be trekkingen tusschen Willem van Oranje, zijn gemalinnen en kinderen en Dillenburg. Het belangrijkste hoofdstuk, de eigenlijke dissertatie, handelt over den steun, door het Dil- lenburgsche stamland aan Oranje verleend ln den strijd tegen Spanje Er word aan geld een bedrag van 645.000 gegeven tenminste in 1594 werd de som bij het zoogenaamde Haagsche accoord op die som vastge steld. En na dit jaar tot 1631 hebben de Staten-Generaal deze som bij ge deelten terugbetaald. Duizenden Dillenburgers hebben daarenboven dienst genomen in de legers der Oranjes, die in «1e eerste jaren van den 80-jarigen krijg in ons land geopereerd hebben. Graaf Johan van Nassau schreef daarover ln een brief iu de jaren 1589'92 wanneer wij, nevens God, den Prins niet hadden ondersteund met onze lieden, geld en allerlei krijgsbehoeften, dan zou mensclielij- kerwijs gesproken, Nederland nimmer meer op do been hebben kunnen ko men, noch uit de Spaanscho dwlng- and ij verlost zijn en vrijheid ln poli- iek en godsdienst, welke het nu, God lof, geniet, hebben verkregen. Aan het werk is een rekening toe- jevoegd van bovenstaande gelden, op gemaakt door Graaf Johan. Hij komt daarin tot een bedrag van 713,786, waarbij dan een rente van vijf pCt. wordt gerekend, een heel billijk per centage, daar uit de rekeningen in net Koninklijk Huisarchief blijkt, dat de Prins wel eens 16 tot 18 pCt moest betalen voor opgenomen gel den. De voorschotten waren verleend tn 1564 tot 1574. Het boek is met een aantal illustra ties \ersierd. „Quall" met volle kracht 'op teen vifiBchersbcan, die letterlijk in tweeén waid gesneden. Ofsclioon de oorlogs- echepen in de buurt onmiddellijk hun schijnwerpers lieten werken, kon van do rijf koppige bemanning der bom slechts één opvarende worden gered. De kapitein van de Quail, verblind door het schelle zoeklicht van de „Petrol", een der andere ma- noouvroerende schepen, had de vis- schersftchuit te laat gezien om de aarwaring te kunnen vermijden. DOOR EEN LEEUWIN GEGREPEN. De dierentemstcr Dorsy is in een circus op de Brusselschc tentoonstel ling door een leeuwin zwaar ge kwetst. Zij gaf een vertooniiig met zes onlangs getemde leeuwinnen. Een dor diereu was zeer weerspannig en traag om te gehoorzamen, en de teni- ster moest meermalen vork en zweep gebruiken. Toen mevrouw Dorsy, na liet publiek gegroet te hebben, de wilde beesten terug naar hun hok dreef, 6prong do weerspannige leeuwin op haai' toe, sloeg haarvree- selijke tanden in den hals der vrouw en de klauwen in een der boenen. Mevrouw Dorsy had nog de kracht zich om te draaien en vier revolver schoten in den muil der leeuwin te lossen, liet wapen was slechts met los kruit geladen, maar het was toch voldoende om het dier te doen achteruit deinzen. Er daagde spoedig hulp op. Het was hoog tijd, want mevrouw Dorsy verloor het bewust zijn. Men droeg haar in haar loge, waar een geneesheer het slachtoffer kwam verzorgen. De wonden zijn zeer ge vaarlijk en de toestand der gekwetste ls zeer ernstig. AARDBEWKG1NGEN. Do laatste aardbevingen in Zwit serland hebben op de Zuid-Oostelijke helling van den Rossberg, bij Lu- zeni, eene massa aarde en rotsen van omtrent twintig aren losgemaakt, en deze schuift nu langzaam naar be neden, in de richting van het dorp Sattel. De Zwitsersche overheden heb ben de genietroepen ontboden, en de zen hebben een loopgraaf gemaakt, die waarschijnlijk de massa voor eenigen tijd zal tegenhouden. Op 2 September 1806 is in dezelfde omstandigheden een groot deel van den Rossberg plotseling naar bene den gekomen, op den oever van het meer Lowerz, vier dorpen begravend. Gelukkig bevond het grootste deel dei- bewoners zich te Arth op een feest. Toch waren er nog 460 slachtoffers, Hot meer werd half gevuld, en er ont stond daardoor eene overstrooming, die ook nog vijftig slachtoffers maak te. Men ziet thans nog duidelijk de sporen van die instorting. CHOLERA IN RUSLAND. Do gouvernementen Tauris en Mo- hilew zijn verdacht van cholera ver klaard. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het candl- daatsoxomen rechten de heer J. M. J. Scheffer. Leiden. Geslaagd: Eindexamen voor den Ncd.-Ind. administratieven dienst, de hecren P. W. Palto en L. G. C. A. van der Hoek; candidaats- examen geneeskunde de heeir F. J. v. d. Koik; tweede natuurkundig exa men do hceren J. F. A. L. Wilkens en P. W. Wijsman; candidaats-exa- rechtswetenschap mejuffrouw W, C. Nikkels, propaedeutisch exa- m«m theologie de heeren J. L. Brin kerink en E. L. Smit, cum laude; doctoraal examen theologie de heer H. W. te WinkeL Gemengd Nieuws af." „Juffrouw", zegt de aangesprokene plechtig, „wat zegt dat, twee uurtjes wachten I Ik ben heelemaol uit «ie Oost gekomen om dit to zien 1" „Dat verandert de zaak", goedlgt de juffrouw en schikt een beetje in. INTERN. VREDESCONGRES. Blijkens het verschenen programma van het XVlile Internationale Vredes congres te Stockholm te houden van 1 tot 6 Augustus e. k. zijn do volgen de Nederlandsche dames en heeren uitgenoodigd ln het buitenlandsche Eere-comité voor dit congres zitting te nemen. Freule J. Backer^ Den Haag, me vrouw Thérèse Boon—Clemens, Den Haazi mr. II. J* M. von Asch T. GEFOPTE DOUANEN. Te Moresnet, gaf een Belg, wonend p Duitsch grondgebied een feest, en een der op te dienen gerechten, taar ten n.l., moest geleverd worden door een bakker, die aan den overkant der straat woont, op Belgisch grond gebied. De Duitsche tolbeambten had den lont geroken en loerden er op om, wapneer de bakker zijne waar gin gleveren, van deze do voorge schreven invoerrechten te heffen. Maar de gastheer was slimmer dan de douaniers. Hij ging met zijn ge- aoodigden naar den hakker. daar werden de taartjes naar binnen ge speeld en onder de oogen der stren ge Pruisische tollenaars keerden zij lachend, met de taartjes in de maag, naar de tafel van den gastheer terug. VERMOORD. Naar de Lokal-Anzoigor uit Tehe ran verneemt is Emin-el-Moelk, oud minister van posterijen, daar ver moord. Er wordt in den laatsten tijd druk van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Vooral de politio heeft daarvan te lijden. SCHEEPSONGF.LUK. Gedurende de nachtelijke manoeu vres van een Engelsehe torpodorioot ia dn haal van Falmouth roer de Sport en Wedstrijden SCHAKEN. JANOWSKI—ESSER. Do eerste partij van do match Ja- nowskiEsser te Parijs, ©en Spaan scho, croot 63 zetten, word in 5 uui- do or Esser gewonnen. VOOR VLIEGERS IS GELD TE VERDIENEN 1 Lambert, do pres. der Aeroclub to St. Louis meldt, dat een wedstrijd zal plaats hebben voor aeroplanes, waar schijnlijk in October, over een af stand van 650 Eng. mijlen, af te leg gen in den driehoek Indianapolis, St. Louis, Chicago en terug naai- In dianapolis, om een jprijs van 40,000 dollars. Uit Washington wordt geseind Een beweging is op touw gezet voor het organisceren van een aeroplane- tocht van New-York naar Washing ton op 4 Juli om een prijs van 20,000 dollars. Koloniën DR. GOMBAULT. Uit Semarang is bij de familie te legrafisch bericht ontvangen van het overlijden van dr. W. F. Gonibault, ieerour aan de Rijks Hoogere Bur gerschool aldaar. Het vermoeden ligt voor do hand, dat hij een slachtoffer der cholera is geworden. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. De secretaris van het stakingsco mité in de bouwvakken, de heer W. R. Groenewegen, deelt in de „Tele graaf" mede, dat er op dit oogenblik nog 200 metselaars cu opperlieden, die gestaakt hebben, door de patroons niet zijn aangenomen. Dezen gaan voort, volk van buiten te betrekken. „De Tijd" schrijft De firma Philips heeft getoond, niet ontoegankelijk to zijn voor on derhandeling, zij heeft zelfs op twee zeer voorname, principieele punten den katholieken arbeiders recht laten wedervaren. De R.-K. organisatie wordt erkend, en do eisch, om op R.-K. feestdagen niet te arbeiden, is eveneens ingewilligd. Een laatste stap blijft nog over, en ons dunkt, dat de firma, wil zij re delijk zijn en consequent handelen, ook dien stap zetten moet. Zij wil niet toezeggen, dat alle uit gesloten arbeiders wederom aangeno men worden zij behoudt zich volle vrijheid omtrent hunne toelating tot do fabriek. Is dat logisch en billijk Eenorzijds wordt door bovenvermelde concessies, indirect toegegeven, dat de schuld van het conflict hij de pa troons lag, die thans evenwel tot be ter inzicht zijn gekomen anderzijds blijven de onschuldige slachtoffers van het conflict voor een deel de straf, de onbillijke straf dragen, wel ke xij xich door hun rechtmatig en nis rechtmatig arkend verzet op den hals haalden. Hierin ligt tegenspraak. Wij hopen, dat de heeren Philips bij nader over wegen het zullen erkennen en dien volgons handelen. TRAMSTAKING TE PARIJS. Woensdag is een, tot nog toe nl<4 algemeene, staking uitgebroken ou der het lagere tramwegpersoneel to Parijs. De arbeid in de remises en werkplaatsen ligt stil. De wagenbe stuurders en conducteurs onderhou den bet verkeer. De staking op het Zuidernet duurt voort. De prefekt heeft hot stakings- comité ontvangen en gepoogd de men schen over te halen voorloopig het werk te hervatten, opdat dan de di rectie met het personeel in onderhan deling zou kunnen treden. Maar te vens deelde hij mede, dat de regce- ring besloten heeft hot verkeer voort gang te doen hebben. Do militaire overheid te Nice hèoit telegrafisch last ontvangen, maatre gelen te nemen voor de legering enz. au veertig geniesoldaten, die uklaar erwacht werden. Zooals men weet, hebben de beamb ten van P. L. M. lijn besloten zich so lidair te verklaren met de stakers, In dien de regeering den «iienst door go nietroepen laat waarnemen. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN IN DU1TSCIILAND. De onderhandelingen in het Rijks- ministerie van binnenlandsche za ken hébben geleid tot het indienen n ontwerp-overeenkomst door do drie onpartijdigen; de beide par tijen, die der werkgevers en der werk lieden, moeten nu voor 6 Juni over die overeenkomst beslissen. Zoo zij wordt aangenomen, moeten de locate onderhandelingen beginnen, <lie op 13 Juni moeten geëindigd zijn. Op 15 Juni moet de uitsluiting worden op geheven; over geschillen die dan nog niet zijn geregeld zal een scheidsge recht uitspraak doen. Het omvangrijke ©:ntwerp-b©?duit der onpartijdigen bepaalt, dat de ar beidstijd wordt vastgesteld als in het vorige contract, met dien verstande, dat op laatsen waar de arbeidstijd! langer dan 10 uren duurt, deze tot 10 uur wordt verminderd. De loonstan- doard wordt voor den duur van liet verdrag vastgesteld naar de thans geldende bepalingen. Stukwerk ordt toegestaan; de plaatselijke or ganisaties stollen binnen 6 weken na het aannemen van de overeenkomst tarieven voor stukwerk op. Verboden wordt het „maasregelnvan leden eener organisatie, zoowel naar do eene als naar de andere zijdie. Do werkgevers zijn vrij in het aanne men van werkkrachten, waarhij ech ter het behooren tot eenige organisa tie geen reden van uitsluiting mag zijn. Alle geschillen zullen warden on derworpen aan een verzoeningscom missie, uit een gelijk getal arbeiders on werkgevers samengesteld. Kan die oommissie d«m strijd niet beëin digen, zoo wordt deze onderworpen aan het centrale scheidsgerecht. De overeenkomst wordt aangegaan tot 31 Maart 1913. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. MyrrheTandpasta tt/a-as en loet. LIJST VAN ONBESTELBARE STUKKEN. Gedurende «Ie tweede helft van do maand Mei 1910. Binnenland. Brieven L. Struyde, T. M. Meyer, C. S. Verdooren, Imhe, allen Amsterdam Boes, Boskoop G. I.. Hage, Doeve ren A. D. Stam, Enkhuizen D. van Dalium, H. C. Loenen, Gorinchom C. W. J. Rink, D. van Doorn, allen Den Haag L. Kroniberg, H. van dor Heijden, J. Kost, allen Haarlem Dui ten, Heusden A. G. Köln, Klettcn- berg J. Lunenburg. Leiden P. C. Dekker, Rotterdam; F. Kooien, Steen hoeve Hesselink v. d. Hamer, Voor- streok G. Oldenhoeve, IJmuiden J. do Knegt, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland: P. Muller, Alph«m aan de Rijn, Wed. Hartman, W. de Vries. B. G, de Groot, Jansen, Van Leeuwen, al len Amsterdam; D. v. d. Heijden, Den Haag; G. v. Leeuwen, K. Boon, I. W. Spveij; N. Stam, Hauman, J. Schaap, W. Korselige, M. Lanay, A.. Schermer, A. Forhen, allen Haar lem; B. P. v. Rijn, S. F. v. Meeu wen; le Clercq, F. y. Zijcst, allen' Rotterdam; B. Clng, Spaarndam; A. v. Beumont. Wassenaar; G. d® Trolle, Zaandam. Brieven. Buitenland. J. Boeten, Bruxelles, L. Hoogor- beets, Joachimslal, C. Roos, Rahder, London; F. W. Ral oma, Malmo. Briefkaarten. Buitenland. Lingt Human Aaron. A. Lange, Rerlin, A. de Koning, Duren, W. A. Penzing, Iserlohn, Schulze, Leipzig, Do Waal Malefijt, Londen. A, W. Hooydong, New-York, J. Diets, Sjonihaven, D. Iden Uittenruhr. Acht drukwerken. Een brief gestempeld Amst. Antw. II voor Th. J. Groencveld, Haarlem. Een brief gestempeld Amst. Helder A I voor N. Schaak. Haarlem. Een brief uit Medan voor W, F. Gordon, Overleden. Vier stukken zonder adres. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. GETROUWD W. van den Berg en J. van Altena. - S. de Graaf on A. van Altena. Stoomvaartberichten Het st. Maasland (uitreis) vertrok 1 Juni van Leixoes. Het st. Medan (uitreis) vertrok 1 Juni van Antwerpen. Het st. Rotterdam arriveerde 2 Juni van New-York te Rotterdam. Het st. Java (thuisreis) is 2 Juni des ochtends 7 uur Ouessant gepasseerd. Het st. Lombok arriveerde 1 Juni van Amsterdam le Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6