NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8268. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. C11N5JÜAG 7 JU INI lyiu A. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ER'TEN TI ËN: PER DRIE MAANDEN: KSllL ^an regels 50 Cts.: tedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der IC* Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 pjfvuii iWd 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OöSustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem i '.WH Redaclie en Administratie: Grooie Houtstraat 53. de omstreken en franco per posl ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 8 JUNL Brongebouw: Bioscoopvoorstelling, tu liet patrk, 9 uur. Stadsnieuws Hst Gaslicht „UBersnbsrg". Elk jaar van Juni ontvangen we van liet gesticht „Meerenberg" een dik boekwerk, het jaarverslag van het gesticht, samengesteld door den directeur, prof. G. C. van Walsem. Ditmaal telt het verslag 273 blad zijden. Voor een groot deel bevat het ver slag cijfers en mededeel ingen, die niet voor het groote publiek van be lang zijn; maar er zijn toch verschei dene zaken, waarvan we het een en ander willen mededeelen. B.v. over het rapport, dat uitge bracht is door de commissie, be staande uit de heeren I)r. II. 13. Krusetuan, Mr. D. E. van Lennep, den eersten geneesheer-directeur en den heer A. van Lith, welke comnus sic rapport uitgebracht heeft over do salariskwestie. De commissie heeft bij de bepaling der salarissen rekening gehouden me: de salarissen, in de omge\ing van het gesticht ui!--, koerd. Daarbij is ech ter rekening gehouden met de vast heid der betrekkingen aan het ge sticht en het uitzicht op pensioen en weduwen-pensioen. Uitwoning wil de commissie voor ieder mogelijk inaken, ook voor ons>- huwde vrouwen. De verhoogingen zijn gedacht als vijf two e - j aarl ij kscli e Over de kwestie van het staangeld heeft de commissie geen conclusie ge nomen. daar zij het noodig acht de resultaten van de practijk af te wachten. Uit de loonstaten blijkt, dat de be langrijkste der voorgestelde wijzigin gen de salarissen der mannelijke ver- plegets en van het mannelijk huis houdelijk personeel betreffen. In verband met de meerdere uit won ing moet de woningbouw voorla- ambten en pr-isoneel uitgebreid wor den. hetgeen i an geschieden op het noordelijk gedeelte van de in 1907 van de Provincie aangekochte terrei nen tegenover het geslicht, dat op de wijze van een tuinstad kan bebouwd worden. Op liet. Zuidelijk gedeelte van dit terrein blijft plaats voor luxe paviljoens en villa's voor patiënten Voor het personeel van Niemv- Meerenberg kunnen woningen ge bouwd worm 'i op het land aan den Bredorode-w- hii de woning van den eerste-machioist Deze plannen zullen nader uitge werkt worden, ru de Commissie van Toezicht aan het schema haar goed keuring heeft gehecht. Een afzonderlijk rapport wordt uit gebracht betreffende den Nachtdienst en do daarvan afhankelijke veilig heid der verpleegden, ook bij plotse ling intredende ongevallen, als brand a. Op 31 December 1909 werden ver pleegd 6CO mmmcn en 074 vrouwen, totaal 1340 verpleegden. Er waren toen 19 beambten en een personeel van 294 personen. Totaal waren er dus 1G53 personen in het gesticht. Op 1 Januari 1909 bedroeg dit aan tal 1674, waaronder 1373 verpleeg den. Hersteld werden in 1909 ontslagen 23 mannen en 3G vrouwen, totaal 59 personenverbeterd ontslagen 13 mannen, 25 rouwen, totaal 38 perso nen. Niet verbeterd ontslagen 62 man nen en 73 vrouwen, totan! 135 perso nen. Gestori i n zijn 41 mannen en 7* vrouw en, totaal 115 personen. Aan de oorzaken-statistiek ontlee- nen we het volgende Acute ziekte 4 chronische 61; trauma 15erfelijk heid 82misbruik vau sterken drank 8; hooge lecflijd 35: overmatige gees tesarbeid 5 verdriet 15schrik, angst, toorn 2. Het aantal verpieegdagen bedroeg 495 25G. Uit Haarlem vertoefden in de 5de klasse op 31 December 1.1. 131 perso nen, 4 uit Beverwijk, 7 uit Bloemcn- daal, 1 uit Haarlenmierliede en Spaurnwoude, 14 uit. Haarlemmer meer, 5 uit Heemstede, 7 uit Scho ten, 14 uit Velsen, 1 uit Wijk aan Zee en Duin. Voor de andere klassen vinden we dezen tabel met. Sommige personen vei toeven zeer lang in Meerenberg. Uit het dooden- Jijstje vernemen we het overlijden van een vrouw, die 52 jaar en negen maanden in liet gesticht verbleef. Zeven personen vluchtten, doch werden voor liet meercndeel binnen het uur teruggebracht. De langst-out- vluclite werd na 17 uur terugge voerd. De apotheek maakte 19045 recepten klaar. De school had 7 leerlingen, 3 meisjes en 4 jongens. De bibliotheek heeft thans 4770 boeken. Aangeschaft werden drie pianino's, en zooveel grammaphone's, dat alle groote af- deelingen er nu een hebben. De geboorte van Prinses Juliana werd op zeer feestelijke wijze ge vierd. Op den eerstvolgenden uit voeringsavond, 4 Mei, was de heug lijke gebeurtenis het motief voor ecu uitstekend geslaagd tableau (Neêr- land's IIoop). De uitvoeringen, welke in 1909 plaats hadden, waren de volgende 15 Februari. Uitvoering door eenige Ilaarlemsche onderwijzeressen en on derwijzers. 10 Maart- Uitvoering door de Zus- ters-Tooneelvereenigiug „Ernst en Luim". 20 Maart. Uitvoering door eenige dames en heeren uit Haarlem. 4 Mei. Tooneeluitvoering door de Broeders-Tooneclvereeniging „De Vooruitgang", met medewerking van mej. J. M. van Rees, de zustors G. Haarbrink en G. Gietema, en de Zus- ters-Tooneelvereeniging „Ernst en Luim". 9 Augustus. Concert in het Park door de Harmonie .,St. Caecilia", te Haarlem, directeur de heer nenri Pielage, met welwillende modewer king van het Gemengd Dubbel Kwar tet „II. P.". 11 en 12 October. Bioscoopvoorstel lingen. 22 November. Uilvoering door eeni ge Bloeinendaalsche dames en hee ren. 9 December. Soirée door eenige Ilaarlemsche dames en heeren. 25 en 2G December. Kerstfeeslvie- ring. Het alcohol-gebruik (voornamelijk bier) erminderde wederom; name lijk van 21.424 L. in het vorige jaar tot 17.718 1.. in 1909, of van 2.32 c.M.3 tot 1.91 c.M.3 absoluten alcohol per hoofd en per dag, terwijl volgens ta rief 8 c.M.3 mag verstrekt worden. Het wijnverbruik verminderde in de hooge re klasse van 77 op 42 fles- schen. liet voornemen bestaat, eene inrichting te maken tol het fabricee- ren van minerale wateren en mous- seetfende limonades. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan hoopt men het alcohol-gebruik nog meer te kunnen doen dalen De kleermakerij maakte 1003 stuks kleeding en repareerde 8298 stuks de schoenmakerij maakte 37 1/2 paar schoenen voor buitengewone voeten, en repareerde 5128 paar de matten- malx rij maakte 378 matten enz.de binderij bond o m. 919 boeken de matrassenmakerij 5288 liggingsstuk ken en 126 gereparoerd. In het geheel bracht dit f 1943.86 op. De uitgaven over 1909 bedroegen 551.627.18 1/2, en de inkomsten 1547.726.46, zoodat er een nadeelig saldo is van 3.900.72 1/2. De begrooting voor 1910 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van I 522.214.30 1/2. Daarbij is echter eene suppletoiie begrooling van f 152,790 (in ontvangst en uilgaaf) gevoegd. De voornaamste posten op deze sup pletoiie begrooting zijn f 66.000 voor woningbouw, ƒ28.900 voor de aan schaffing van twee stoomketels en verbouwing van het ketelhuis in Oud-.Meerenberg, en f 13.000 voor de verbeteringen in de 2de onder-afdee- ling in Nieuw-Meerenbcrg. De voeding van de inwonenden kost 68.276.61 1,2 er werd Ito. 24? M3. wuter gebruikt en 145 181 M3. gas. Gisterenavond werd de voerman van een auto van de firma Veraart en Co., te Halfweg er op merkzaam op gemaakt, dat zijn wa gen was heet geloopen en dreigde in brand te gaan; dit gaf aanzienlijke vertraging m den dienst Een smid moest er aan te pas ko men om het ongeval te verhelpen. GEVAARLIJK KLIMAAT. In de Staatscourant ontraadt de Mi nister van Buiten!andsche Zaken op grond van ambtelijke beiricliteca be langhebbenden dringend, zich te la ten aanwerven als arbeider bij den bouw der spoorvveglijn Madeira— Mamoré, in Brazilië. Het klimaat altlaar wordt vooir de gezondheid zeer gevaarlijk geacht. UITSLAG der gehouden veiling op 6 Juni 1910, in hel „Algemeen Verkooplokaal" aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. De vier peroeelen aan den Kam peren igel te Haarlem, geteekend no. 8 zwart en rood, en no. 8 zwart, no. 10 zwart en rood én no. 6 zwairt en rood, welke op 30 Mei j.l. in opbod waren ge-bracht resp. op f 7500, 4500; f 9000 en 11100. zijn in combinatie opgehouden voor 32105. ORGELBESPELING in de Groote of St. Eavokerk te Haar lem, op Donderdag 9 Juni 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman, met welwillende medewerking van Mevr. A. Pflelde- rers—Kremer (mezzo-sopraan), uil Amsterdam. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Arioso, G. F. H&ndcl. No. 3. Concert-fantasie, W. Rud- nick. No. 4. a „Ich liebe Jesum alle Stuud" b. „O Jesulein Süss, O Jesulein mild". J. S. Bach. No. 5. Cantabile, E. Bossi. No. 6. Immanuel (15e eeuw), Ed. Nössler. II e r ij k. De herijk van maten en gewichten zal morgen in een kamer van Den Doelen gehouden worden; van 812 uur voor de Oranjehoometraat en De Clercqstraat en van 14 uur voor de Oranjestraat. Remonstrantsche Broe derschap. Blijkens het jaarverslag groeide 't aantal leden der Remonslrantsche Broederschap van 14903 tot 15159 en studeeren 9 aan 't Scminarl to Lel den. Aangenomen werden in 1909 22 nieuwe leden, gedoopt 10 en 6 hu welijken ingezegend. Met attestatie wei-den uit andere gem. 25, uit an dere kerkgenootschappen 19 overge schreven, terwijl 21 de gemeente ver lieten en 8 overleden -liet aantal le den bedroeg 31 December 755, waar onder 98 algemeene en 495 stemge rechtigde leden. Er waren 124 catechi santen De Zondagsschool werd door 59 kinderen bezocht, welke weder een Kerstfeest vierden. Zes hunner bezoch ten een vacantiekolonie te I.unteren en Esmond aan Zee. In 't bestuur kwam geen verandering. Mevr. Kehrer verliet de Zondagsschool en werd vervangen door de dames F. Sicpman van den Berg en C. C. ter Gast. Verder wordt herinnerd aan de winteravondbijeenkomsten met den predikant, die 't Evangelie naar Jo hannes behandelde het 135-jarig be staan van het Hofje, de onthulling op 3 Juli van den Tidemaii-gedenk&lcen, het Tidemaufonds ten bate van kinde ren, die zorg en steun behoeven, de verbetering van het orgel, die bij de Godsdienstoefeningen en 't concert op 20 December goed uitkwam, do stichting van een Remonstn^ntschen Leeskring voor Godsdienstige lectuur, de belangstelling voor het 14-daagsch blaadje, het legaat van 100, de her denking der geboorte van Prinses Ju liana 2 Mei en den 300slen gedenkdag van Jacobus Arniinius 19 October. Centrale Werkplaats. In plaats van den heer Pennings, die den dienst met pensioen verlaten heeft, is tot opzichter over de gebou wen van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. aangesteld de heer Schoi;: nagel, opzichter bij de maatschappij te Amsterdam. Faillissemen tsaionK-logaile Door de Arr.-Rechtbank alhier is bij vonnis van 7 Juni 1910 gehomolo geerd het accoord in het faillisse ment van J. C. Looyen, Ambtenaar bij 's Rijks Waterstaat, wonende te Haarlem. T e wat er. Maandagavond ongeveer half acht geraakte een jongen spelende in de Oostv est te water. Door spoedige hulp van een bewoner aldaair, die zicJi gekleed te water begaf, werd hij op het droge gebracht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Hervormde kerk. Dr. A. J. Kan te Assen heeft voor het beroep naar liier bedankt. SANTPOORT. Tot president-kerkvoogd bij de Nod. Ilerv. gemeente alhier, is in plaats van den heer J. C. A. Weerts door de notabelen gekozen de heer C. H. B. Lonbar Petri, die deze benoe ming heeft aangenomen. SCHOTEN. Ten nadeele van den rijwielhande laar J. R., zijn onlangs twee nieuwe rijwielen verduisterd; dezelve zijn nu gisteren door den chef-veldwachlar van hier en Lokeree te Halfweg op gespoord en wel te Osdorp en te Haarlemmermeer* De rijwielen waren te Amsterdam beieend, door een rijwielhandelaar te Halfweg ingelost en verkocht. De dader is verdwenen. HAARLEMMERMEER. Paardeumonstering. Op de gehouden monstering van 4- tot 8-jairlge paarden te Nieuw-Vennep werden er voor buitenlandscho reke ning van de 12 paarden die aange voerd waren, 4 stuks aangekocht, De prijzen varieerden van 350 tot 560. Langere vacantie. In een gehouden vergadering van de hoofden van openbare scholen in vereeniging met den burgemeester en de beide schoolopzieners is o.ru besloten de znmervaeantie met een week te verlengen en alzoo drie we ken te laten duren. Lage handelingen. Bij den landbouwer v. S. hebben baldadigen des nachts groote scliade toegebracht aan den te veld staanden oogst. Groote gedeelten heeft men af gemaaid of zoodanig vernield, dat 't gewas waardeloos is geworden. Een boerderij in de nabijheid, van Hoofddorp is publiek aanbesteed door de bouwkundigen J. W. de Hij en Zn., voor rekening van den landbou wer Verwoerd. Laagste Inschrijvers waren C. de Wit en A. Kraak alhier, voor een to taal bedrag van 7731. De opbrengst der vmchtboomen in Haarlemmermeer zal weinig betecke- nend zijn. Wel was de verwachting hoog gespannen, doch hagel- en sneeuwbuien hebben de bloesems ver nietigd of bij het zetten der vruclit veel nadeel aangebracht. De hooge verwachting zal teleurgesteld wor den. IJ MUIDEN. Vrijz.-Dem. kiesvereeniging. In de Maandagavond gehouden le denvergadering is o.m. besloten in de eerstvolgende vergadering do wa- terleidingquaestie te bespreken, naar aanleiding van het adres van huis eigenaren" te IJmu.den en te Veiser oord, om concessie voor e>en water leiding. Door de vereeniging Ls niet alge meene stemmen tot candidoat voor de Prov. gesteld, de heer J II. Kre- lage, Lib., te Haarlem. Aftredend i6 de lieer P. Vermeulen, A.-R. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: C. Muller, Amsterdam, Pension Bui tenrust, 5 pers. Farn. Eckhard, Brussel, Quisisona, 3 pers. Mej. Van Dam. Gorredijk, Paula, L. Schenkkan, Amsterdam, Noor- dersbraat 2, 6 pers. G. Walvisoh, Idem, idem. Mevr. Kaploue Berlijn, Kleine Krocht 2. Fam. Horstman, Amsterdam, Haar lemmerstraat 28, 5 pers. Fam. Plate, idem, idem, 20, 4 pers. Fam. Jacobson, idem, Gr. Kocht 21, 4 pers. Fam. Ouerbach, idem, Bd. Bar- caart 15, 7 pers Wed. Ras. Haarlem, Bd. de Favau- ge 4, 8 pers. Fam. Mulder, Amsterdam, klem, 4 pers. Bart, Utrecht, Pension Mimdhenk. B. H. Busschers, Enschedé. Hooge- weg 70. Mevrouw Brenninkmeyer, Amster dam, Hoogeweg 70, Fam. Brenninkmeyer, id., id., 3 p. Fam. Van dan Berg, idem, de Ruy- terstruat 5, 7 pers. Fam. Beaufort, Haarlem, Dr. Mez- gerstraat 75, 7 per. Ilaxtog van Bauda, Amsterdam, Gr. Krocht 17, 2 pers. J. M. va nBrink Nglating, Kerksbr. 14, 2 pers. Fam. Bonger, Amsterdam, Bd- P. Loot 11, 6 p6rs. Fam. Van Cranenburgh, idem. Zeestraat 53, 5 pers. Mevr. Vethaak, Amsterdam, 8de Spoorstraat 5, 8 pore. Fam. Boelen, idem, Dr. Meager- straat 50, 3 pers. Fam. Metzelaar, idem, Kostverlo- renstraatweg 88, 5 pers. Binnenland PROFESSOR RAVENEK. Te Delft is, 61 jaren oud, overleden professor II. A. Ravenek, die sedert 1879 hoogleeraar was in werktuig kunde, eerst aan de Polytechnische school, daarna aan de Technische Hoogeschool. De overledene was rid der van den Nederlandschen Leeuw. HAGELSLAG. In 't Zuiden van Limburg heeft Zaterdagmiddag hagelslag groote schade veroorzaakt. VERDRONKEN. In De Bilt is een dienstmeisje, J D., een wees tot Maaresen afkomstig, verdronken. SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK. Naar tot Marseille gemeld wordt, is do algemeene staking der departe mentale spoorwegen afgekondigd. Geen enkele trein is kunnen vertrek ken. DOOR 'T ONWEER GEDOOD. Zaterdagavond werd tc Stiens een 4-tal mannen, in de onmiddellijke na bijheid van het station op het veld nog aan den arbeid, door het onweer overvallen. Terwijl een van hen, do 28-jarige gardenier IJ. S. Dijkstra, op de fiets wilde springen, om zich naar huis te spoeden, werd hij door een bliksemstraal getroffen en viel dood ter aarde. Van zijn mede-arbeiders, die zich op ongeveer 5 pas afstand van hem bevonden, viel er een, door den hevlgen slug min of meer be dwelmd, op den grond, maar hij stond weldra ongedeerd weder op. Do beide andere personen, onder wie een broeder van den getroffene, kwa men mede met den schrik vrij. Zondagmorgen Ls te Sclioorl de vrouw van den arbeider Beemster- boer door den bliksem getroffen en ge dood. DE HOFVIJVER-QUAESTIE. Naar de „Residentiebode" ver neemt, heeft, nadat de Staat In lioo- ger beroep was gekomen in zake den eigendom van den Hofvijver van het vonnis dei' llaagsehe Rechtbank, waarbij den Slaat werd bevolen bin nen zes weken de vordering betreffen de den eigendom van den Hofvijver voor de rechtbank aanbangig te ma ken ,de gemeente harerzijds geappel leerd van bare veroordeel ing tot on verwijlde staking der nnngevtmgen werkzaamheden, doch verklaard, dat zij den termijn van zes weken, in het vonnis vermeld, zou beschouwen als te zijn zes maanden. De pleidooien voor bet gerechtshof zijn daarna bepaald op 4 October. EEN EIGENAARDIG GEVAL. Men schrijft aan de „N. CL" In het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen te Rot terdam, Is een scheuring ontstaan, welk* het onderwerp van vele ge sprekken uitmaakt. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat de vorige maand een geacht ingezetene tot drie dagen werd veroordeeld wegens een persdelict. Eenige invloedrijke leden van het Genootschap, die evenals tal van an dere personen uit gezaghebbende kringen sympathie voor den veroor deelde gevoelden, wilden hem hot ver blijf binnen de gevangenismuren ver zachten, bezochten hem om beurten dagelijks en vertoefden dan somwij len gerutmen tijd bij den gedetineer de. Vond dat optreden bij velen sym pathie, aan de justitie was dit bezoek minder aangenaam, ofschoon het met in strijd was met de voorschrif ten, daar de leden van het Genoot schap bij ministcrieele beschikking steeds toegang tot alle gevangenen hebben. liet geval leidde tot een buitenge wone vergadering van hel Genoot schap, wegens het inkomen van een klacht van het College van Regenten over de Gevangenis. Het gevolg hiervan was, dat eenige der trouwste bezoekers van de gevan genis hun ontslag namen uit het Ge nootschap, daar zij zich tot de afge legde bezoeken gerechtigd achtten. Niet alleen het Genootschap lijdt daaronder, maar ook de gevangenen en vooral vele ontslagenen, want on der die leden zijn er, die zich niet al leen tot het bezoek der gevangenen bepaalden, maar ook mcnlgen ont slagene de reddende hand hebben ge boden. NAT. DANSONDERWUZERS- BOND. Men schrijft ons: Zondag is te Rotterdam de jaar- li jksche vergadering gehouden van den Nationalen Dansonderwijzers- bond. Besloten werd in 't as. winter seizoen wederom de nieuwe dansen te onderwijzen, die op de vergadering zijn Ingestudeerd. Thans bestaat het bestuur uit dl. volgende heeren: R. Meenhorst, Bus- sum, voorzitter; P. van Werve Jr., Rotterdam, Secr.-penningm.; J. F. Warmer, Haarlem, 2e Secr.; L. Ja cobs, Rotterdam; muziekkundig advi seur; II. Brons, Utrecht, Algom. ad junct. Als leden werden aangenomen d« heeren Tb. Micgielse, Haarlem; D. U» A. v. Ake, Haarlem; Th. Mathu, t« Utrooht, J. GToen, Amsterdam, en v. Dillen, Culenburg RAAD VAN ARBITRAGE. In de bovenste zaal der Grufeii.kc Zalen te 's-Gravenhage is gisteren de behandeling aangevangen Van het ge schil tusschen Groot-Britannië en d* Vereenigde Staten betreffende de Noord-Atlantische kustvisscherijen, io tegenwoordigheid van een aantal be langstellenden, waaronder vele da mes. Sport en Wedstrijden EEN ERNSTIG VOETBAL GEVAAR. Een nieuw verschenen weekblad, dat zich „De Reactie" noemt, vestigt de aandacht van de ouders der voet- ballievende jeugd op het volgende Een bekend Haagscli „bankier* (lees woekeraar, in dit geval), een van die finanücele specialiteiten, die door de Haagsche politie bijna nooit uit het oog worden verloren, zou nl. onder zijn vaste klanten sommige le den van glorierijke voetbal-elftallen en hun supporters tellen. Die jongelui kunnen het reizen en trekken naar andere plaatsen, soms naar den vreemde, blijkbaar niet steeds dekken uit toelagen of zakgeld of uit een blijk van papa's bijzondere ingenomenheid met het edele voetbalspel. Zoo hebben zij dan hun toevlucht genomen tot den woekeraar, 't Gaat maar om kleine bedragen, gewoon lijk .Maar als de jongelieden eenmaal den verdeifelijken weg hebben leeren opgaan, kan hun dat tot schade en nadeel strekken voor gansch hun le- Letteren en Kunst HET BEETHOVEN HUIS. Naar men meldt, heeft de voor dracht over het BeethovenhuLs, door Willem Hutschcnruijter te Zürich ge houden, veel bijval gewonden. Zij werd door een aantal muzikale auto riteiten bijgewoond, o.a. door den componist Nicodé, onze landgenoo- ten Willem Kes, Noske, den beken den Hoilandschen muziekuitgever, Sibmacher Zijnen, den muziekredac teur van het Handelsblad; Ileinrich Hammer, uit Washington en dr. Paul Marsop, den voorman der Duiische hervormingsbeweging. Verschillende der aanwezigen meld den zich na de voordracht tot het lidmaatschap der Beethovenhuisver- eeniging aan. Een ander resultaat der voordracht ls nog dat Hutschenruijter's geschrift „Het Beethovenhulsin Duitsche uit gaaf bij de firma Greiner und Pfeif fer, te Stuttgart zal verschijnen. De vertaling ls van den schrijver. Gemengd Nieuws VIJF MEXSCIIEN VERMOORD. Van de twee jonge koeherders, d!« in December op een landgoed bij Jul- ly in de buurt van Auxerre vijf men- schen vermoord hebben, de zeven tienjarige Jacqulard ter dood veroor deeld en de vijftienjarige Vienny tot de hoogste straf, die opgelegd kon wordentwintig jaar gevangenis straf. EEN REUZEN-PROCES. We hebben reeds melding gemaakt van het geding togen G8 rev olutionai ren to SL Petersburg. waarbij 23 werden tor dood veroordeeld. In na dere berichten lezen we, dat slecht* 63 beklaagden tegenwoordig waren. Van de 5 ontbrekenden had één in de gevangenis zelfmoord gepleegd; één was gestorven, en twee waren ie ziek om te kunnen verschijnen. Alle beklaagden waren in het wit gekleed en velen hunner hadden ketenen aan de beenen. Zij die vrienden of kennis sen onder het publiek hadden maak ten allerlei teekenon en gebaren, om aan te duiden dat ze opgehangen zouden gorden. Er was iets tarlendj in hun houding. Tot de tor dood veroordeelden be-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1