NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27s Jaargang. No. 8267. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 8 JUNI 1910 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 rege,s 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemj itsHaarlem van 1—5 regels 11.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ^nÏY^LWafiRvs* B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-Ö5 (gy jgEgJ ^ts' v00r plaatsingen contant G^ulrtreerd Zondagsblad, Vo'or Haarlem 1 1 I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ,J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. tweede blad. DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XIV. HOE BEPAALT MEN DE PLAATS OP DE VERSCHILLENDE DEELEN DER AARDE? Waaneer men een landkaart of een globe beziet, merkt men dat daairop lijnen zijn getrokken in twee ërlei richting. Zij zijn getrokken van links naar rechts en van hoven naar beneden. Die lijnen, vormen op die manier een denkbeeldig netwerk over de ge heel e aarde. Zij dienen om op een gemakkelijke wijze een plaats aan te geven, ergens op de aarde. Vooral zeelieden maken van deze manier van plaatsaanduiding gebruik, daar men op zee geen vaste punten heeft, die bij de plaats-aanwijzing gebruikt kunnen wozxlen, zooals op het land het geval is. Om te begrijpen, hoe men die lijnen daartoe gebruiken kan, dient men te weten, op welke manier die lijnen getrokken zijn. Als men de lijnen op een globe be ziet, merkt men, dat zij cirkel» vor men, die om den geheel en aardbol loopen. De cirkels, op de landkaart ziet men ze als. lijnen, die van links naar rechts loopen, noemt men parallellen of breedte-cirkels. Om nu deze cir kels van elkander te onderscheiden, heeft men er getallen bij gezet. I'f nul-parallel is op die plaateen rond de aarde getrokken, die even- ver van de noordpool als van de zuid pool afligegn. Deze cirkel ook ge noemd: linie, evenaar en equator loopt dwars door Nederl.-Indië, den Grooten Oceaan, loopt door het noor delijk deel van Zuid-Amerika, den Atlantischen Oceaan, snijdt Afrika in twee deelen en gaat dwars door den Indisohen Oceaan weer naar Oost-Indiê. Wat ten noorden van die lijn ligt, noemt men het noordelijk halfrond, en 't geen ten ruiden is het zuidelijk halfrond. De overige cirkels begin nen èn naar het noorden èn naar het zuiden te tellen. Voor deze indeeling volgt men de cijfers van de gradenboog. Van een plaats, die nu b.v. ligt op den 52sten breedte-cirkel ten noorden van den evenaar, b.v. 't plaatsje Amcrongen In Utrecht, zegt men dan, dat die plaats ligt op 52 graden Noorder- Breedte, *t g<M>n men afkort tot deze aanduiding: Amerongen ligt op 52° N.-B. 1 Kan natuurlijk zijn. dat de plaats, die men bepalen wil, niet pre cies op zoo'n cirkel ligt. Daarom heeft men overeenkomstig de indeeling van de gradenboog elke graad verdeeld in 60 deelen, die men minuten noemt en elke minuut weer in 60 deelen, die men seconden noemt. Als men nu deze woorden leest: Ba tavia ligt op 6° 11 52J" Z.-B., don be- teekent dat dus, dat Batavia iigt 6 giroden 11 minuten 52J seconde ten zuiden van den evenaar. Maar of men nu al de „breedte" van een plaatB weet, dan weet men nog niet voldoende om precies te weten, waar de bedoelde plaats ligt, daar zc breedte-cirkel rondom de gehoede aarde loopt. Wanneer men b.v. van Batavia niets meer opgaf, dan boven bedoelde cijfers, dan weet men nog niet, of die plaat6 in Azië, Afrika of Zuid-Amerika ligt, wont door die werelddeel en loopt de cirkel, die op 6° 11' 52" Z.B. trand de aarde gaat. Om nu de plaats precies te bepa len, heeft men do andere lijnen noo- dig, die van boven naar beneden ge trokken worden. Deze halve cirkels gaan alle door de noord- en zuidpo len. Zij heeten meridianen of lengte cirkels. De nul-meridiaan wordt ge woonlijk die genoemd, welke over Greenwich, de voorstad van Londen met de bekende sterrewacht, gedocht wondt. Soms neemt men ook den me ridiaan van Parijs of dien van Far- ro, een der Can arische eilanden bij Afrika, als nnl-meridiaan. Maar die van Greenwich wordt tegenwoordig het meest gebruikt. De nul-meridiaan van Greenwich loopt van <Je Noordpool door de Noor delijke IJszee, Noordzee, Engeland, Frankrijk Spanje, de Mlddollond- sche Zee, West-Afrika, den Atlanti schen Oceaan, Zuid-IJszee en Zuid pool. Naar het oosten toe noemt men de meridianen die welke de oosterleng te en naar "t westen die welke de westerlengte aangeven. Op dezelfde manier, wat de graden indeeling betreft, becijfert men de meridianen ais de parallellen. Wan neer men nu bij de opgave van straks in zake Batavia nog voegt, dat die stad ligt op 124°, 30' O. L., dan weet men dus ook, dat Batavia ligt op 124 graden en 30 minuien of 124J graad ten oosten van den halven cirkel, die van de noordpool over Greenwich naar de zuidpool getrokken is. Met de straks genoeimdo opgaaf is dan de ligging van Batavia bepaald. In het kort nog eens herhaald, noemt men hreedte den afstand van een plaats tot den evenaar en lengte den afstand tot den meridiaan van Greenwich. De namen lengte en breedte zijn nog afkomstig uit de oudheid, toen men zich de aarde dacht als een rechthoek. Buitenlandsch Overzicht Wie heeft over HONDERD MILLIOEN GULDEN per jaar te beschikken? Hij kan den Franschen minister van financiën gelukkig maken, door ze hem per postwisseltje toe te sturen. Gewis maakt hij nog vele inwoners van do republiek meteen dankbaar. Geen wonder 1 De Excellentie over de dubbeltjes zit in geldverlegenheid. Vele groote uitgaveu moeten gedekt worden extra aanbouw van 2 panv 6erschepeu, toepassing der wet be treffende de ouderdomspensioenen van werklieden, enz. 't Staat daarom vast. dat de inkom sten van 1911 met twee "honderd mil- lioen fraucs vermeerderd moeten wor den. In afwachting op de ontvangst van 't bovenbedoelde postwisseltjo heeft de ministerraad al vast beslo ten, dat 't geld uit de verhoogde be lastingen moet komen. Nu pijnigt de minister z'n hersens, om een plan te maken wat den belastingbetalers "t minst- onsympathiek zal zijn. Maar... als men aan de portemonnaie komt, zijn de burgers al gauw outevreden. Zoo zijn wij Hollanders (dat de Duit- schers en de Engelschen precies zoo zijn, is onlangs nog bewezen en 't zal met de Franschen wel hetzelfde zijn Ontevreden is ook Z. M. DE SULTAN VAN MAROKKO. Moeley Hafid heeft weer eens tegen over een journalist z'n hart uitge stort. De heerscher in 't Moorenland eerbiedigt de pers wel, of misschien juister gezegd hij vreest ze. De journalist mocht vrij uit zeggen, hoe bij over Zijne Majesteit dacht 't Was een Franschman, dus zei hij Ik ben overtuigd, dat U vijandig staat tegenover elke gedachte aan samen werking met Frankrijk. Mis zei Moeley Hafid. M.n oprecht ste verlangen ie, met Frankrijk hand in hand te gaan, maar slechte invloe den in mijn omgeving hebben er be lang bij, dat ik met dut land op ge spannen voet verkeer. Zij schrijven bij elke gelegenheid in kranten en ge ven dan verkeerde uitlegging aan el ke van mijn daden. De pers, zeide de Sultan bitter, heeft me zeer 5eel kwaad gedaan. Ze schildert me af als den hardnekkigen vijand van Europeanen en hervor mingen ze beschuldigt me van de ergste wandaden; ze critiseert mijn doen en laten als regeereud vorst on ophoudelijk en toch zijn de Europea nen onder mijn voorganger nooit zóó ontzien en is hun veiligheid nimmer zóo groot geweekt als thans. In eigen oogen is Moeley Hafid dus blijkbaar een heilig boontje. We ho pen voor hem, dat 't geen wreed zelf bedrog is.... 'T AFTREDEN VAN DEN DUIT- SCHEN MINISTER VAN KOLONIëN wekt veel belangstelling, Dernburg ging heen. omdat ook hij van zich zelf hooge gevoelens heeft, die z. i. bij de tegenwoordige samenstelling van 't ministerie, niet tot hun recht kun nen komen. Uit goede bron wordt gemeld, dat Dernburg al sinds langen tijd geen lust meer had zijn krachten op te ge bruiken in een gestadigon strijd te gen de behoudende partijen. De sa menwerking met den rijkskanselier Betlunann Uollweg, die tegen zijn verwachting bieef samenwerken met die partijen, verdroot hem. Weken lang hebben ©enige van zijn vrienden zijn altreden tegengehouden, maar ten slotte liet hij zich niet langer weerhouden zijn ontslag in te dienen. Dernburg heeft met zijn verzoek om ontslag niet bedoeld de politiek vaar wel te zeggen. Stellig heeft hij ver wacht er zijn kansen voor de toe komst mee te verbeteren. Of dit waar is, zal de toekomst loe ren. De vrijzinnige bladen betreuren "t heengaan vau den Excellentie. In 1 Berliner Tageblatt wordt o. a. ge schreven „Hij, die met handel en nijverheid In zoo innige betrekking had ge staan, kon geen staatkunde goedkeu ren, die zoo vijaudig aan handel en nijverheid was en slechts voor een kleine groep een aangenaam leven schiep. De wereldwijze koopman, die hij altijd gebleven was, kon geen be hagen scheppen in de bureaucrati sche vervreemding van het leven, in den overal binnendringenden reactio nairen geest. Zijn staatsmanszin moest begrijpen, dat de zoo ontzaglijk gegroeide kiesrechtbeweging niet met lapmiddelen en kleine spitsvondighe den uit de wereld te helpen was. en hij moest in een populaire staatkunde den eisch van het oogenblik zien. Het was hem niet vergund daarop Invloed, te oefenen. Maar het leek hem te recht een eisch der eerlijkheid, om onder zulke omstandigheden van mo dewei king af te zien." Ook IN NOORW EGEN IS EEN MLNIS- TERIEELE CRISIS en wel veroorzaakt door... "t vrou wenkiesrecht. Toen den Koning do wet ter be krachtiging werd voorgelegd, waarin aan de vrouwen voor de gemeentelijke verkiezingen uitgebreid stemrecht wordt toegekend, ried de minister van handel, Arktander, die wet niet te bekrachtigen. Nadat de andere leden van 't ibiuis- terie zich voor de bekrachtiging had den uitgesproken, zette de Koning zijn handteokening toch onder de wet. De minister Arktander diende zijn ontslag ln. Dat werd aangenomen. De minister van openbare werken, Braenner, neemt de portefeuille van handel over, de hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen Darre Jensen Is tot minister van openbare werken be noemd. Dezo persoonswisseling beteekent geen wijziging in het regeeringsstel- feeT. DE KRETENSER QUAESTIE wordt steeds spannender. In tegenstelling met de Grieksche regeering, die blijkbaar nogal opti mistisch gezind is, houden welinge lichte kringen te Athene den toestand voor zeer ernstig. De politieke nederlaag, die Turkije heeft geleden in de quaestie, ten ge volge van het persoonlijk ingrijpen van den nieuwen koning van Enge land, heoft het fanatisme en de ras senhaat der Turken bedenkelijk aan gewakkerd en aanleiding gegeven tot stornictphtige beloogingen, boycot, protestvergaderingen en de oprich ting van vrijwilligersbenden. Het is te betwijfelen, of de tegen woordige Turkscbe regeering wel bij machte zal zijn de volksmassa'6 en de Jong-Turksche comité's in be dwang te houden. Met het oog op de dreigende gevaren wordt nu door aanzienlijke burgers eu officieren te Athene een verzoekschrift met hand- teekeningen aan de regeering. ge richt, waarin deze naar aanleiding van den overlast, dien Grieken van het Turksche volk hebben ondervon den, wordt aangespoord krachtig op te treden en een grooten krijvsraad te beleggen, om te beraadslagen over maatregelcu tot verdediging. En tevens wordt er in dat verzoek schrift op gewezen, dat, wanneer de regeering, ten gevolge van bel misluk ken van oen gruote buitenlandsche lee ning, in geldelijke moeilijkheden mocht rijn, zij zoo noodig de bij de banken gedeponeerde 200 millioen van erfenissen en legaten kan gebrui ken en daarvoor schuldbrieven aan dio banken geven. 't Turksche blad Tatin schrijft o. a.: „Geen macht ter wereld zal in staat zijn Griekenland tegen onze wrekende hand te beschermen, in ge val men openlijk of bedektelijk tot in lijving van Kreta overgaat Turkije mag te gronde gaan, als het zich in een oorlog stort, maar het zal in elk gevai anderen met zich in den Moedi gen afgrond trekken. Besloten tot het uiterste, wacht Turkije koelbloedig de komende gebeurtenissen af." Op verschillende plaatsen zijn hevi ge aardschokken gevoeld. Hier en daar zijn groote verwoestingen aan gericht, huizen ingestort, enz. Te Castello zijn o. a 20 menschen verongelukt, maar ook in andere len en dorpen zijn slachtoffers te betreuren. De regeering heeft reeds maatrege len voor hulp der geteisterde plaatsen genomen. Allegaartjes. „De R e a c t i e". De uitgever heeft ons toegestuurd het eerste nummer van den eersteu jaargang van „De Reactie, weekblad voor Verstandige Men- s c h e n". Die bij-titel heeft me ge troffen. Ik vind die wel zeer oorspron kelijke bijvoeging heel onaardig ten opzichte van andere weekbladen, die dus waarschijnlijk niet bestemd zijn voor verstandige menschen maar dat twistgeding moeten de weekblad- uitgevers maar onder elkaar uitvech ten wij zijn geen weekblad. Deson danks wat aangaat 't onaardig vinden n.L heb 'k er aan gedacht, om mij voor één gulden in het jaar dit permanente verstandigheids-prae- dicaat te verschaffen. Want, nietwaar, 't staat heel wèl, zoo dat krantje quasi-nonchalant op den hoek van je schrijftafel te laten slingeren, zóó gevouwen, dat ieder bezoeker het leest „voor verstandige menschen". Dat wekt gepasten eer bied. En dan kun je nog eens in een gesprek laten ontvallen, zooiets van 'k Las vanmiddag in „De Reactie".... jelui weet wel. dat blad voor verstan dige menschen, voeg je er dan zoo losjesweg bijDat doet goed in ge- ze Lscliap. Maar, daar 'k te bescheiden ben van aard. durf 'k me niet zoo maar onder al die andere verstandige lui scharen. Een blad voor verstandige men schen, moet wei door heel verstandige menschen geschreven zijn. En dat in de redactie van „De Reactie" (let op dai-maor-één-letter- verschil tus- sciieu producent eu 't geproduceerde!! verstandige menschen zitten, blijkt wel uit de mededeeling aau den kop „De redactie ontvangt gecu bezoe ken". Afgezien van het feit, dat zulk een maatregel het tegendeel van reac- tionnair, zelfs teer radicaal is. vind 'k dat hyper-verstandig. Want in zoo n redactie-spreekkamer kom je wel eens tot hei sombere vermoeden, dat je bezoekers alleen gekomen zijn, om je een geduldproef te laten onder gaan. En als je een toch veelzeggend bordje Tijd is geld" ophangt, dan schijnen de langpraters volkomen doordrongen van die waarheid, altijd ln dezen zin, dat hun tijd geld is, en zij dus door hun lang tertoef een soort van weldadigheid te jouwem beoefenen. Degeeti, die ons wel eens met een bezoek heeft vereerd, begrijpt natuur lijk wel, dat ik niet uit eigen erva ring spreek, maar andere cuuranten- hodrijven op 't oog heb. Dat deze re dactie geen bezoeken ontvangt, vind 'k dus een zeer te waardeeren ding., Vergeefs heb 'k echter gezocht naar de mededeeling, dat de administratie ook geen bezoeken ontving. Maar ge lukkig voor de adverteerders mogen z ij er wel komen. „De Reactie" wordi o. m. toegezon den aan de leden der Staten-Gene- raaL Dat vind 'k gevaarlijk. Niet, omdat dit niet allen verstandige men schen zullen zijn, maar omdat een Kamerlid toch niet graag omgaat met dingen, die reactionnair lijn. „Reac tie wil hier niemand", zei eens een spreker bij de groote stakings-debat- ten in 1903. „Eu zoo is het gebleven, tot op de zen dag", zou Multatuli er achter ge voegd hebben. Maar scherts ter zijde We citee- ren uit een artikeltje „Ons Program- het volgende: Dit blad is gewijd aan den vooruit gang. Daarom heet het„De Reactie". Zoo op het eerste gezicht zal dat velen toeschijnen een paradox te zijn. Toch is niets minder het geval. Men pleegt te zeggen, dat actie reactie wekt En dat is juist Die reactie heeft evenwel meestal het na deel, dat zij het goede belemmert, dat in de actie gelegeD is. Anders staat het, wanneer reactie tot actie prik kelt dan kan uit de lessen der gema tigdheid profijt worden getrokken en een gezond resultaat bereikt Zoonis er een conservatisme is, dat waarlijk behoudt wat goed genoeg is orn behouden te blijven, zoo is er een reactie, die de actie beperkt houdt binnen de banen van het gezond ver stand. Die reactie willen wij dienen, aldus bevorderend den vooruitgang. Dat het blad het wel aardig weet te zeggen, blijkt uit 't volgende bericht je, dat ik knip „De malle mode. die de dames ver plicht tot het dragen van valsche lok ken, Turban en Grieksche coiffures, die veel minder goed staan dan de natuurlijke haartooi, heeft een enor me vraag naar kunstbaar of andere surrogaten ten gevolge gehad. Er is op bet oogenblik geen sprake meer van, dat aau de vraag naar menscheuhaar ls te voldoen. Het meest wordt nu paardenhaar ge bruikt en hier en daar zelfs gespon nen glas. Het is wel een aardig idéé voor de vrouwen, om „mooi" te wezen met het haar van een op reform gesielden ouden cavalerieknol of met de over blijfselen van een gebarsten venster ruit 1" 'k Vergat nog mee te deelen, dat het blad wordt uitgegeven door de N. V. Uitgeversmaatschappij „De Atlas", Den Haag. Stadsnieuws UITGEVERS VAN DAGBLADEN. In de gehouden algemeeue vergade ring der Vereeniging van Uitgevers van Dagbluden „De Nederlandsche Dagbladpers", waaraan 27 leden deelnamen, werden tot bestuursleden in de periodieke vacatureu-Peere- boom eu -Van de Rivière (beiden niet herkiesbaar) gekozen de heeren Mr. Joh. Enschedé (Opr. Ha&rL Cru') en Ch. A. Vieweg (Piov. Nijm. Crt.) en Th de vacature-Van Gilse (aftr. 1911) de heer II. G. W. Sprenger (Leeuw. Crt.) Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld A. G. Boissevain, voor- FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HENKENS, Laat mij eerst alleen met hem spreken, verzocht Rudolf. Ik zal probeeren, hem bij je te brengen, dan zul jy onder vier oogen het ware wel weten te vinden. Een uur later gingen vader en zoon denzolfden weg terug, dien de oude heer Wichern wekeu geleden gegaan ls, toen hij zich naar Hedwig had fcegeve Ditn Ditmaal echter was zijn hart niet verhard door hoogmoed en trots maar kwam hij als een nederig smee- keling met vreedzame bedoelingen. Het was een aangrijpend oogenblik toen Andreas Wichern in het een voudig, bescheiden kamertje bij zijn oude, miskende en gesmade vrienden binnenkwam maar Beek maakte het den berouwvol Ion man gemakkelijk. Hij kwam den ander het eerst tege moet, en stak hem beide handen toe. .Vergeven en vergeten, oude vriend, zei hij op hartelijken toon. Laten wij verheugd zijn, dat alles zoo heerlijk is afgeloopen. De oude heer moest herhaaldelijk opnieuw beginnen, vóór hij het rechte woord gevonden, had Het noodlot van den inensch ls, dat hij telkens dwaalt. Kun je mij vergeven, dat ik ook behoorde onder liet meerentleel der menschen, dat je veroordeeld heeft 1 De zwaarbeproefde man viel zijn vriend bij diens deemoedige zelfbe schuldiging in de rede. Zoo nu en dan twijfelde ik zelf aan mijn onschuld, zei hij met be vende lippen, zoo vreeselijk waren de tegen mij opgestapelde bewijzen van schuld, zoo weinig hoopte ik ooit weer vrij te komen Maar laat ons het verleden met zijn treurige scha duwen laten rusten. Nietwaar, Hed wig, zoo denk jij er ook over zei hij tot zijn binnentredende dochter. Dere begroette den ouden heer, die haar in moeilijke uren zoo onuitspre kelijk veel leed bezorgd had, vriende lijk, maar toch met eenige terughou ding. Andreas Wichern echter liep op haar toe hij greep haar belde han den en keelt haar diep in de oogen. Hedwig, fluisterde hij met onderdrukt klinkende stem. Ik ben een oud man, die niet zoo heel lang meer te leven heeft en daarom valt het mij misschien moeilijker dan an deren, den stijf geworden hals te bui gen ca begaan onrecht te erkennen Ik heb je leed gedaan, dat weet ik wel, maar, gclouf mij, dat het alleen uit misplaatste liefde tegenover mijn zoon gebeurd is. Ik heb je altijd voor een dapper, lief en goed meisje ge houden. Je hebt indertijd gezegd, dat als ik zelf terugkwam om voor mijn zoon je hand te vragen, dat dan alles vergeten en vergeven zou zijn. Blijft het nu bij de oude afspraak Een zonnestraal scheen het gelaat van het jonge meisje te verlichten. Ja, snikte rij, en boog zich over de hand van den ouden heer neer. Als verschrikt echter trok Andreas Wichern zijn hand terug en kuste haar op het reine voorhoofd. En nu moet het weer zijn als in den goeden, ouden tijd, zeide hij, terwijl hij met het blozende meisje op zijn zoon toeliep. Hebt elkaar lief, mijn kinderen. Niets is kostbaarder dan de liefde, nu heb ik het ook be grepen, de liefde kan alles, ver draagt alles en overwint alles. Zljt beiden gezegend I De minnendon hielden elkaar innig omvat Dat reine on hooge geluk, dat alleen heilige en waarachtige liefde aan twee menschenharten kan schenken, leefde en werkte in hen. Zij hadden elkaar gevonden, om elkaar ln vreug de en leed. in aeluk en ongeluk nooit weer los te laten. Eerst den volgenden morgen kwam Rudolf er toe, de belofte aan zijn zus ter te volvoeren en Hugo op te zoe ken. Hij vond hem op zijn vroegere ka mers, druk bezig met pakken. Ik heb al gehoord, dat je Europa wilt verlaten, zei hij, hem de hand schuddend. Dut is niet verstandig van je, kerel, want Ik moet nog met je afrekenen en met het losmaken van je geld zal nog menige formali teit gepaard gaan. Ik kau het hier niet langer uit houden, )x.-kende Hugo. Ik heb een gewaarwording, alsof leder mensch op mij neerkijkt Al ben ik nu ook vrijgesproken, de herinnering er aan, dat alleen mijn lichtzinnig heid oorzaak geweest is, dat dit vree selijk ongeluk over mij is gekomen, kan ik niet van mij afzetten, zij sleept mij als een blok aan het been na. Ginds in de verte, waar niemand mij kent, zal ik vrijheid en vrede zoeken. Rudolf hield zijn hand vast Dat zijn wakkere, verstandige woorden, die je tot eer strekken, Hu- go, zei hij op warmen toon. Maar je vergeet één ding, dat er iemand leeft, die heilige aanspraken op je heeft en niet verplicht is, je zoo maar te laten heengaan. Hildegard verlangt naar je. Wil ie werkelijk heengaan, zonder haar ten minste vaarwel gezegd te hebben ileeft ze je niets van mijn hrief verteld, fluisterde Hugo. Ik heb hem gelezen. En toch kom je hier, om Ik kom, om je bij Hildegard te brongen, jij kleinmoedig mensch, riep Rudolf levendig. Hoe slecht ken je mijn dapper, lief zusje nog 1 1 En denk je werkelijk Ga maar mee, ga maar mee, drong Rudolf aan. Als in een droom volgde Hugo hem hij merkte ternauwernood op, dat de advocaat al bij den eersten hoek van de straat een rijtuig aan riep, om hem aan de nieuwsgierige blikken dor voorbijgangers tê onttrek ken. Toen echter, toen zij voor de villa uitstapten en naast elkaar den met sneeuw bedekten tuin doorliepen. Toen kon de hevig opgewonden man nauwelijks meer voort. Ik zal je zuster nooit waardig zijn, fluisterde hij, en keek Rudolf ontroerd aan. Deze beantwoordde zijn blik har telijk. Probeer haar waardig te worden, antwoordde hij. Hildegard zal je goede engel zijn. Denk daar aan, maak mijn zuster door en door geluk kig, ook als je verre van ons zult ZijD. Daarop stonden de minneoden tegenover elkaar. Hildegard, mijn lieve, dierbare Hildegard, snikte Hugo hevig aan gedaan. Is hel dan waar, kun je mij vergeven, wil je de mijne zijn en blijven 'r Tot in den dood. fluisterde het jonge meisje, hartelijk zijn hoofd tusschen haar béide handen nemend. Nu zal niets ons meer scheiden. Ik ga met je inee als je trouwe ge zellin. Een lichtstraal verhelderde de oogen van Hugo. Ik ben zooveel geluk niet waard, Hildegard, stel elde hij met be vende lippen. Het is te veel geluk, te veel opeens. Wil je het werkelijk met mij wagen, wil jij je werkelijk aan mij toevertrouwen, ga je met mij naar een ver, onbekend land Hildegard vleide zich nog des te inniger aan zijn borst Ja. ik ga met je mee, om nooit weer van je te scheiden, fluisterde zij. Laten wij vol goeden moed hand in hand het doel nastreven, goede, plichtgetrouwe menschen te worden. Arbeiden en strijden, dat moet ons lot zijn. Want, lieveling, alleen door te werken kun je jezelf terugvinden, het werk is de zegen rijke, vruchtbare bodem, waarop wij ons blijvend geluk moeten bouwen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5