NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8268. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 9 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 •- Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der $3 K Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)]-30 f].^Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 {gv Cts. v00r 3 plaatsingen contant. oSSzo7dTSblad,'vo'oi Haarlem' 1 I a37M Redactie en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos) „0.45 Intercommunaal Telefoonaummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon fnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Ondergeteekende heeft zijn bezigheden hervat. J. C. PEEREBOOM. Stadsnieuws H e r ij k. Morgen zal op Den Doelen de herijk tan 812 en van 1—2 plaats hebben Voor de Brouwersstraat. j ubilé. Den len Juli as. is 't 12 1/2 jaar geleden, dat de heer E. N. Soheltc- ina benoemd is tot administrateur der Haarlemsche Ilondelsvereeni- ging- KONINKLIJK GOEDGEKEURDE STATUTEN. De Staatscourant be\at de Konink lijk goedgekeurde statuten van den Diocesaner. Bond van Roomsch-Ka- tholïeke Dronkbestrijdcrs-Vereenigiu- gen in het Bisdom Haarlem, te Am- e' erdam. Deze vereeniging heeft ten doel de bestrijding van het alcoholisme in het bisdom Haarlem zooveel mogelijk te bevorderen. De vereeniging tracht dit doel te bereiken a. door nauwere aaneensluiting en Onderlinge samenwerking van alle bisschoppelijk en Koninklijk erkende vereenigingen, die rechtstreeks de be strijding van het alcoholisme ten doel hebben b. door bestrijding der sociale mis standen die het alcoholisme bevorde ren c. door medewerking bij de oprich ting van nieuwe vereenigingen. uls afdeelingen van den bond d. door het verleenen van moreelen en zoo mogelijk financieelen steun bij het houden van plaatselijke propa- gamla-vcrgaderingen e. door gezamenlijk optreden met andere dranlibestrijdersvereenigiiigen voor zoover de beginselen en het doel Van den bond zulks toelaten f. door uitgave en verspreiding van doelmatige propaganda geschriften g. door bij de verschillende wetge vende lichamen (Staten-Generaal, Provinciale StateD, gemeenteraden) er öp aan te dringen wetten en maat regelen tot stand te brengen ten dien ste der drankbestrijding. Tevens bevat de genoemde courant 'de Koninklijk goedgekeurde gewijzig de statuten der Haarlemsche Foot ball-Club „Haarlem", te Haarlem. Deze vereeniging stelt zich ten doel het voetbalspel zooveel mogelijk lo bevorderen door het houden van oefe ningen en wedstrijden, en is aange gaan voor Vien tijdvak van 29 jaar, aanvangende op den dog der oprich ting, 1 October 1889. Ten slotte bevat zij de Koninklijk goedgekeurde gewijzigde statuten vtui de Haarlem^ he Bach-vereeniging, te Ji uarlem. Deze vereeniging is gevestigd te Haarlem, en aangegaan voor den tijd van 29 jaren, te rekenen van 1 Juli 1884. Bij het verstrijken van genoemd tijdvak wordt de vereeniging opnieuw aangegaan voor den tijd van 20 jaren. Zij stelt zich ten doel de muzikale kunst te bevorderen, door concerten le geven, voorname toonkunstenaars daarbij te doen optreden, of hunne werken te doen uitvoeren. SERENADE. Gisteravond te half negen bracht de muziek vereeniging ,,De Harmo nie' een serenade aan den gemeente werkman Wouter Bos, die bij het Ito- ninginnobezoek de bronzen medaille Van de Oranjc-Na&sau-orde ontving. Op 't Wilsonsplein had de stoet Eich opgesteld en juist op 't vastge stelde uur kwam 't muziekkorps met brandende fakkels de Kerkstraat bin nen. Nadat onder groote belangstel ling binnen eenigo oogenblikken stond de Kerkstraat vol menschcn liet korps cenige marsclien gespeeld had, gingen het bestuur van de jubl- leum-vereenigiug mot den voorzitter en directeur van ,,De Harmonie' naar binnen om Bos le complimentee- xen. De heeren J F. Hoogorbeets voor zitter van „De Harmonieen de eere- voorz. van de juhileumsvereeniglng1, K. Bijlsma, hielden elk oen toespraak, voor welke woorden Bos geroerd dankte. Ten slotte werden vcrfrisschlngcn rondgediend. Te kwart over negen Was de serenade afgeloopen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 Ju ni kwam te Haarlem één geval van typhus, één geval van 'roodvonk en één van diphtheritis voor. HINDERWET. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van 2 Juni j.L aan A. Boogaard vergunning is verleend tot oprichting van eene dro gerij van huiden en vellen op de vlie ring van het perceel aan den Burg wal No. 70. G. V. „Spart a". In den wedstrijd, die aan de uitste kend geslaagde groote uitvoering ter gelegenheid van de viering van het 30-jarig bestaan der Gymu. Ver. F. L. Jhan, te Edam, den 4en Juni j.L voorafging behaalden onze stadgenoo ten, leden van de G. V. Sparta: A. C. v. d. Berg, Joh. Bongertmon en A. v. Schalk, resp. den len, 2en en 4en prijs in den driekamp: Ilardloopen, vèr-springen en balslingeren, in wel ke afdeeling 36 personen deelnamen. „De Zaaier'-redivivus. Door de afd. llaarem van de S. D. A. P. zal worden getracht tot weder oprichting te geruken van een afd. van de J ongel. Vereen. De Zaaier, welke sinds kort is opgeheven. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de gister gehouden vergadering van de afd. Haarlem S. D. A. P. werd de lieer L. J. C. Poppe gesteld als can- didaal voor den Gemeenteraad in district L Voor de overige districten wordt geen candidaat gesteld. Het voorstel tot samenwerking met Vrijzinnig-Democraten werd verwor pen. Gelijk we reeds meldden, had een onderzoek aan het licht gebracht, dat die samenwerking met mogelijk was. DE MUZIEK VAN 't TIENDE. De stafmuziek van het 10e Reg. in fanterie Is voor deze maand geënga geerd in Amsterdam, yoor 9 concer ten en malinées. KAMER VAN ARBEID VOOR DE CONFECTIEBEDRIJVEN. De Kamer van Arbeid voor de Con fectiebedrijven, zooals die na de pe riodieke verkiezingen in Maart j.L is samengesteld, hield Woensdagavond haxe eerste vergadering, ter verkie zing van een bestuur en een secreta ris. Als voorzitter-patroon werd geko zen de heer W. van Anistel Wz., die deze functie reeds eenige jaren in de vorige Kamer bekleedde. De heer Van Amstel meende echter deze be noeming thans niet te mogen aanne men, waarop de heer D. Miczérus ge kozen werd, die haar wel aannam. Als voorzitter-werkman werd be noemd do heer A. Knol; als patroon- bestuurslid de heer W. van Amstel Wz., en als werkman-bestuurslid de heer C. Th. Rademaker. De heer Ed. A. van Bilderbeek, die secretaris was der vorige Kamer, word opnieuw als zoodanig benoemd. Uit de RecMszaaï EEN ONEERLIJKE KERMISREIZIGER. Na alloop van de zitting met geslo ten deuren, verscheen 't eerst in het beklaagdenbankje Frederik H ker misreiziger van Edam, die zich te ver antwoorden had wegens het wegne men van verschillende voorwerpen van weinig waarde slechts, o. a. een horloge met ketting, een halsdoek en een paar stukjes kaars, uit het voor onder van het schip van zijn vroege- ren patroon, den heer Jan Dirks, die met een luchtschommel de kermissen afreist. De laatste lag met zijn schip te Purmerend, toen de diefstal ge schiedde. H. ontkent ten stelligste zich aan 'den diefstul van ecu en ander schul dig gemaakt te hebben, maar de op eenvolgende steeds-klernmender getui genverklaringen maken al duidelij ker. dut IL sprookjes vertelt. Slechts bekent U. in het schip te zijn geweest om een vroegeren collega van N. eens flink af te rossen Met ware kloekmoe digheid. verborg hij zich echter, toen die collega zich werkelijk vertoonde. Merkwaardig is ook, dat de „moeten" van een in het vooronder oiiengebro- ken koffer juist de grootte van den beitel hebben, dien H. in zijn bezit had. Mr. lloyer, de subs.-off. van Justi tie acht de schuld van H. dan ook voldoende bewezen. Spreker releveert dat beklaagde reeds eens veroordeeld werd, en acht den jongen man een gevaarlijk individu, te wiens gunste niets is aan le voeren. Spreker eischt ten slotte 2 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdedi ger, Mr. C. W. Thöne, drong aan op de oplegging van een lichtere straf. VERDUISTERING DOOR EEN LOOPKNECHT. De 21-jarige J. II. de G tot voor eenige maanden als loopknecht in dienst van de firma Van 'de Ma aren Jansen, alhier, heeft een bedrag van f 23.85, dat hij bij mevr. Veth te Bloe- mendaal incasseeren moest, geind en is, met 15 wisselgeld van zijn pa troon, daarmee eerst naar Amsterdam en toen naar Antwerpen en Brussel gegaan, waar hij deze bedragen in alle vroolijkhe;d opmaakte. Een paar naar hier gestuurde cynische brief kaarten, brachten de tijding, dat liij daar veel pret had. Thans had. hij zich te verantwoor den en het bewijs werd in allen deele geleverd. Mr. Hover vroeg 6 maanden gevan genisstraf. Mr. H. Ph. 't Hooft achtte de straf te zwaar en riep de clementie der rechtbank ln. UITSPRAKEN. P. V., schoepsagent te IJmuiden, huisvredebreuk en eenvoudige belce- diging, 15 boete ol 5 dagen hecht. S. C. L R., cargadoor te IJmuiden mishandeling, ƒ5 boete of 1 dag hechtenis C. A. B., koopman le Haarlem, overtreding Hondenbelasting, 5 boe te of 1 dag hechtenis. W. II., werkman te Haarlem, over treding Hondenbelasting, ƒ6 boete of. 1 dag hecht A. P., bootknecht te Haarlem, op lichting, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der prev. hecht. D A., timmerman te Haarlem, ver duistering, een maand gevangenis straf. U. S. II., huisvr. van L. K., zonder beroep te Bloemendaal, overtreding wet besmettelijke ziekten, vrijgespro ken. J. M., J. Z., II. V., visscherlieden te Voloiidum. diefstal, do late 2 maan den, de 2de veertien dagen, de 3de 14 dagen gevangenisstraf. C. J. H., landbouwer te Beverwijk, mish. en beleed, ambtenaar, ƒ75 boe te of 3 weken hechtenis. D. T poeliersknecht lq Oostzaan, beleed, ambt in functie, een week ge vangenisstraf. P. P., zonder beroep te Purmerend, verduistering, ƒ25 boete of 1 maand hechtenis. P. van L., bakkersknecht, G. Z., winkelier, beiden te Beverwijk, dief stal. ieder een jaar gevangenisstraf. (Zie verder Stadsnieuws under laat ste berichten). Uit de Omstreken IIAARLEMMERLIEDE C.A. Als bestuurslid van den Vereenig- den Binnen polder (vacature wijlen den lieer P. Th. Vink) ls gekozen de heer J. Vrie6ekoop Czn., alhier. HAARLEMMERM EEK. Op advies van den geneesheer is van gemeentewege naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden getrans porteerd, een zwerver, die bij zekeren de R. aan de Nieuwe Brug in deze ge meente reeds een paar dagen onder een afdak op het erf had doorge bracht, doch wegens ziekte noodza kelijk onder geneeskundige behande ling moest worden gesteld. Deze per soon verkeerde evenwel in zoo'n ver- gevorderden staat vanverontreiniging en verwaarlootzing, dat niemand hom wilde genaken, zoodat hij dan ook bij niemand onderdak kon verkrij gen. Tijdens een hevig onweer dat gis terenmiddag over het Z.-gedeolte de zer gemeente woodde is bij den land bouwer R. een koe in do weide door den bliksem getroffen en gedood. Op een andero plaats werden een paar zware boomen getroffen en geheel versplinterd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen er, voor zoover bekend, gelukkig niet voor. VELSEN. Da nieuwe Burgemeester. Naar wc vernemen, is tot Burge meester van Velsen benoemd Mr. H. Ver Loron van Themaat, thans Bur gemeester van Baflo. liet offIcieelc bericht van de benoe ming, die, naar we vernamen, met ingang van 1 Juli geschiedt, zal waar schijnlijk dezen avond in de „Staats courant" verschijnen. Mr. II. Ver Loren van Themaat is, naar men ons mededeelde, in de poli tiek de Christel ij k-historische begin selen toegedaan. Nadat hij zijn meesterstitel had behaald, heelt de nieuwbenoemde groote reizen gemaakt, o. u naar Amerika, en hoeft deelgenomen aan den Boerenoorlog. Daarna is hij werkzaam geweest op een der Minis- terieele departementen, vanwaar hij zes jaren geleden als Burgemeester naar Baflo vertrok. Deze Groningsche gemeente ver keerde toen in moeilijke omstandig heden, doordat malversaties met de gemeentegeiden waren gepleegd. De heer Ver Luren van Themaat is thans ongeveer 40 jaren oud. PROVINCIALE STATEN. Aan het hoofdstembureau Velsen werden Dinsdag 5 candidatenlijsten ingediend, namelijk 2 voor den heer P. Vermeulen, Velsen (aftr. lid), 2 voor den heer E. H. Krelage, Haar lem, en 1 voor den heer J. E. W. Duis te Zaandam. Binnenland CONGRES VOOR GEMEENTE BEDRIJVEN. Tweede dag. Woensdag was aan de orde de be spreking van de adviezen over t twee de vraagstuk: „welke behoort de ver houding te zijn tusschen de financiën der bedrijven en die der gemeente en op welke wijze behoort zich deze ver houding in de gemeenterekening af te spiegelen?' uitgebracht door de heeren mr. S. J. Blaupot ten Cate, nir, J. L. C. van Essen en A. de VuJ- der van Noorden. Het eerst voerde de heer Simons, de llaagsche wethouder, het woord. Hij verklaarde aan de zijde te staan van hen, die met vreugde het verlaten van het stelsel van conces sies hebben gezien, llij is voorstan der van goede, maar niet exorbitante loonen, scheidsgerecht, pensioen voor werklieden zonder bijstorting zoo ais in Den Ilaag geschiedt, billij ke tarieven, eerste qualiteit en van een rekening houden met de draag kracht van afnemers waar het zaken geldt van allereerste behoefte, zoo als water. Hij miste Ln het praeadvies de noo- dige aandacht, die geschonken moest worden aan de quaestie van de retri butie. Die retributie moet z. i. zóó worden berekend, dat deze overeen komt met hetgeen men aan een par ticulier zou berekenen voor gebruik van gemeentegrond enz. Ook kan hij niet meegaan met het praeudvies ter zake van afbetalen van leeningen. Men behoeft niet altijd en uitslui tend aan het nageslacht te denken. Waar begint trouwens dat nage slacht? Laten wij nu eens dat nage slacht zijn! De heer De Vries was, als jongere zeer dankbaar voor de groote zorgen die men steeds aan het nageslacht wil besteden maar meent, dat men ten koste van het levende geslacht daarin te ver gaat, wanneer men b.v. voor vernieuwingen niet leenen wil. De heer De Monchy merkte op, dat uit alles duidelijk is, wat de praead- viseurs bedoelen de boekhouding van de bedrijven commercieel te willen iryrldhten. Zij spreken immers van „balans" en zoo meer, maar toch blijkt, als het er op aan komt, dat zij zich niet konden losmaken van de came ral istische wijze, waarop tot nu toe de boekhouding der gemeen tebedrijven was ingericht l>e heer Hovy, burgemeester van Loosduinen, was van meening, dat de winst, op de gemeentebedrijven ge maakt, niet mag worden gestort in de gemeentekas Liever ver mindere men mits voorzichtig met het oog op het gevaar van latere verkooping de tarieven, als er blijkt, winst te worden gemaakt. De heer Ter Laan besprak de vraag van reductie van retributie ia gevaJ men eenlg bedrijf wil steunen. Hij achtte dit bedenkelijk. Men denke, dat liet gemeentebedrijf niet is alleen bedrijf, maar een stuk gemeen sociaal instrument. Reductie wilde hij alleen toeslaan, wanneer het voor een zaak absoluut noodig is èn wanneer vast staat, dat zulk een zaak daardoor niet wordt bevoordeeld boven een con- curreerende. Reductie of kostelooze levering aan minvermogenden wil hij toestaan 'voor water b.v., maar ook voor gas. dat eveneens een noodzakelijkheid is of wordt, reeds met het oog op het brandgevaar. Nu was het woord aan den heer De Vulder van Noorden, een der prae- adviseurs, tot beantwoording van de debaters. Spreker verklaarde zich daarbij •a voorstander van een matige winst uit de gemeentebedrijven, maar die winst moet dan ook onder de gewone inkomsten der gemeenten verant- woord worden. Zij moet dan echter noodzakelijk juist berekend worden, ten einde zich tegen teleurstellingen tc vrijwaren. liet vormen van een reserve fonds beoogt slechts liet in goede jaren ver kregen overschot te bewaren voor latere slechtere. De derde prae-adviseur, de heer Van Essen, vond na het voorgaande, niet veel meer ter beantwoording over. De voorzitter zei prae-adviseurs en debaters dank. Op het punt uiteen te gaan, nam de heer De Wilde, uit Utrecht, het woord. Hij opperde het denkbeeld, dit congres permanent te verklaren, en roeg of het bestuur niet diligent zou ilieu blijven ten deze. De voorzitter van de Vereeniging our H. N. en Gemeentebelangen ver klaarde, er gaarne met zijn mede bestuursleden over te willen spreken. (Applaus). Ruim 70 congressisten namen deel aan het officieel diner, dat ter gele genheid van het Congres der gemeen tebedrijven werd gehouden. Aan de tale! zalen o. a. mr. Th. Heemskerk, minister van Binneulaud- sclie Zaken, en mr. J. G. Patijn, Com missaris der Koningin in Zuitl-llol- land. ONGELUKKEN. In de llaagvaart, nabij de flcs- scheufabriek bij Delft, is de tuinders- knecht T. van zijne schuit geslagen en verdronken De man leed aan toe- alien. 1500 GRONINGERS ZOEK. Er wordt gezocht naar ongeveer an derhalf duizend Groningers. Immers, volgens de voorloopige uitkomsten dor tienjaarlijksche volkstelling wonen er in deze stad ongeveer 1500 inen- schen minder dan er volgens het ver slag van den toestand der gemeente behooren te zijn. De verklaring vail het tekort ligt waarschijnlijk hierin, dat zij, die emigreeren, daarvan geen kennis geven aan het gemeente bestuur. AMBTENARESSEN, liet Nationaal Comité in zake wutle lijke regeling van Vrouwenarbeid had een vergadering le Amsterdam be legd, om te beraadslagen over het geen gedaan zou kunnen worden, om het onlangs door Minister Heems kerk ingediende wetsontwerp met betrekking tot de ambtenaressen in Rijksdienst en de onderwijzeressen te doen verwerpen. Vertegenwoordigd waren de Vrou wenbond tot verhooging van het Ze delijk Bewustzijn, de Vrije Vrouwen- eréeniging, de Vereeniging ter Be hartiging v. d. Belangen der Vrouw, uit Rotterdam, de Nationale Vereeni ging voor Vrouwenarbeid, het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid, verder afzonderlijke vrouwen-, alsme de gemengde vakvereemgingen, Vrou wenkiesrecht. onderwijzers-corpora ties in een vijftal nuanceerïngen, ambtenaars-bonden en ethische ver eenigingen. Er werd met algemeene stemmen drie afgevaardigden onthielden zich van stemming, omdat zij geen man daat hadden besloten tot een ge meenschappelijke actie, waarvoor een tijdelijk comité werd opgericht, waar in zitting zullen nemen verschillende aangewezen bonden en vereenigin gen. alsook eenige personen. De vraagWelke middelen zullen worden te baat genomen zat door dit comité worden overwogen. ONWEER. Bij een kort, doch zeer hevig on- wedcr werden te Herpt in een weide vijf koeien door den bliksem getroffen en gedood. To Dussen werd in het veld een jongen van 19 jaren door den blik sem gedood. Zijn 17-jarige broeder werd bewusteloos gevonden. Te Berneau bij Eysden is de land bouwer Urlings door den bliksem ge troffen en dadelijk gedood. Maria Beumer, die sedert den brand op Maandagavond te Hellen- doorn werd vermist, is vreeselijk ver minkt gevonden onder het puin van het afgebrande huis. Ook zij heeft blijkbaar nog een en ander willen redden en is daarbij komen te vallen en bedolven onder het neerstortende brandende rieten dak, zoodat deze brand twee slachtoffers heeft eischt VERDRONKEN. Te Helder is Woensdagmiddag de marinier 3de klasse W. van E. in het Noord-Hollandsch Kanaal verdron ken. Hij had zich, met eenige kame raden, geoefend in het snel-roeien, en sprong na afloop dier oefening, en ondanks het verbod van den bevel voerende, te water, waarna hij plot seling in de diepte verdween. Kort daarna werd zijn lijk opgevischt. DOOR DEN SCHRIK. In de Goudsche Machinale Garen spinnerij to Gouda had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. De 17-Ja- xige Terlouw schrok van c-en blik semstraal, juist toen hij zich op een ijzeren traji bevond, om een zak met grondstoffen naar boven te brengen. Hij sloeg achterover en werd door een as gegrepen en rondgeslingerd. Een arm werd den ongelukkige afge rukt, terwijl hij verder zulke ernstig® kwetsuren bekwam, dat hij na korten tijd overleed. DE STADHUIS- EN DAMPLANNEN TE AMSTERDAM. Omtrent het verschenen rapport der Raadhuis-Dam-commisrie, is <e melden, dat de commissie in het korf het resultaat van haren arbeid sa menvat in de volgende conclusies 1Het Paleis, het oude Stadhuis tn den Dam, kan de oorspronkelijke bestemming herkrijgen daarbij kan alle opzichten aan de eischen van den tijd en van den dienst worden te gemoet gekomen. De werkzaamhedendaartoe ver- eischt, moeten onder het toezicht en onder de leiding eener deskundige commissie geschieden. 2o. Als vorstelijk verblijf voldoet het Paleis, dat een dienstgebouw en geen woning is, met het ong on de tegen woordige eischen maar uiterst ge brekkig en kunnen de groote en rijk versierde ruimten het gemis van com fort niet vergoeden. De tegenwoordige toestand i.m bruikleen 1e doen voortduren is in ieder opzicht ongewenscht Daai :n moet voor het verblijf van H. M. i< Koningin in de hoofdstad eene d iel- matige, vorstelijke woning worden gesticht. Het in alle opzichten merk waardige historische bouwwerk, i.if nu bijna het geheele Jaar is gesloten, worde voor de burgerü van Amster dam weder opengesteld 3o. Zoo de tegenwoordige gebrekki ge toestand van het Paleis moet blij ven voortduren en op andere wijz« een beter Stadhuis moei worden ver kregen. dan kan de oplossing niet gevonden worden op hef terrein aan den Dam tegenover het Paleis, omd .1 dii terrein, ook zelfs bij onteigening van het geheele blok tusschen Visrh- steeg en Vijgendam te klein is. 4o. Een bevredigende oplossing van het Stadhuis-vraagstuk kan in dat ge val worden verkregen door het be- staande Stadhuis-complex te verhou wen en te vergrooten op de wijze, als door de commissie wordt aanbe- olen. Daarmede wordt echter voor altijd het denkbeeld prijs geg. ven om het historisch Stadhuis als zoo i.mig weder in gebruik te nemen. 5u. Eene zoowel aan aesthettsché als technische eischeri voldoende be bouwing aan den Dam tegenover het Paleis kan worden verkreg« n, indien aan liet hierbij overgelegde rooilijn- plan der Commissie wordt vastgehou den en de uitvoering daarvan op <i« door haar aangegeven wijze ge schiedt. EEN GESCHENK VOOR DEN HEER COL1JN. Men schrijft aan de „Ned." Door de afdeeling Nederland sclt- Indie van de „Vereeniging van Chris telijke Onderwijzeressen en Onderwij zers in Nederland en Overzeesche Be zittingen" is besloten aan het lid der Tweede Kamer, den heer Colijn, eon fraai geschenk aan te bieden. De af deeling Nederlandsch-Indië is over tuigd met welk c-en energie zich de heer Colijn in Indië heeft geïnteres seerd, om nog meer Christelijke scho len in Indië op te richten. Tevens is door den heer Colijn krachtig gewerkt om de jjositie van den Christelijkcn onderw ijzer, wat salaris en pensioen aangaat, krachtig te verbeteren. Reeds zijn den heer Colijn t\ve« folianten aangeboden van een boek werk, waarvan de helft nog verschij nen moet Namens de afdeeling Nederlandsch- Indië had de aanbieding plaats door den heer De Visser Smits, van Den Haag, en den heer S. Stemerding, te Rotterdam. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. De gemeenteraad van Middelburg behandelde een voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken p een verzoek van den Middelburgschen Besluurdersbond, om over te gaan tot invoering van verplichte winkelslui ting. Na uitvoerig debat werd het voord stel aangenomen met 12 tegen 3 stem- I men.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1