HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, DONDERDAG 9 JUNI 1910 B« Reorganisatie van ons Onderwijs. IL HET VAKONDERWIJS. Een der belangrijkste punten tan het hervorm! ngsprogram is het vak onderwijs. De materie is bijna geheel nog niet geregeld. En wat er geregeld is, verkeert in eert staat van chaoti sche verwarring. Men versta mij wel: niet de under wijs-inrichtingen zélf zijn gedesorganiseerd, maar het ge heels systeem van ons vakonderwijs als men van systeem spreken mag ten minste verkeert in den baaierd- toestand, waaruit het gesystemati seerde vakonderwijs nu zal kunnen voortkomen, dank zij het werk van do Staatscommissie, maar vooral van die der sub-commissie van Technisch on derwijs. Ik was in de gelukkige om standigheid, eens een praatje te kun nen maken met den secretaris dezer sub-commissie, den heer P. Doorn, directeur der Haarlemsche Ambachts school, een stadgenoot dus trouwens «r zijn meerdere Haarlemmers bij deze Ineenschakelingscommissie, o.a. Dr. Brongersma, oud-directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus, en, naar 'k meen, de heer Van Gemert, oud-hoofd van de R.-K. school op de Oude Gracht. Toon 'k' bij den heer Doorn in zijn kamer in de Ambachtsschool zat en hij mij stapels rapporten loonde, rap porten in allerlei soorten voorloopi- ge rapporten, definitieve rapporten, gecombineerde rapporten, ropporten- in-eind-redactie, rapporten-in-laatste- revisie, bijgevoegde rapporten, enz., heb 'k eerbied gekregen voor de werk zaamheid, die door de Staatscommis sie in haar sub-commissies is ont wikkeld, al heeft zij dan ook een jaar of zeven aan haar taak gearbeid. Zeven jaar is een lange tijd, maar als men lioort, dat de Staatscommis sie tot drie maal van secretaris wis selde en b.v. de Commissie van Tech nisch onderwijs door ziekte en over lijden van haar eersten voorzitter in oen geheel jaar niet bijeenkwam, kan men begrijpen, hoeveel vertra ging het werk ondergaan heeft. Maar desondanks had het advies der Staatscommissie wel een half jaar eerder openbaar gemaakt kunnen worden, wanneer geen bureaucrati sche moeilijkheden stagnatie hadden ■veroorzaakt. De rapporten konden niet ter Landsdrukkerij worden gedrukt, waarom men aan particuliere druk kerijen hot werk gaf. Maar nu stond tusschen de Commissie en den zetter 'het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Zoo moest de kopy steeds via het Binnenhof naar de drukkerij, en gingen de drukproeven wederom door do deparlementsbureaux naar de Staatscommissie. Dat gaf aanzienlijk oponthoud, ook daarom, wijl de ambtenaren van het ministerie ijve rig mee-corrigeerden. Eri daar de door de Staatscommissie gevolgde spelling niet steeds genade kon vinden In do oogon van de sleil-rechtzinnige De- vriesentewin kelianen aan Binnen landsche Zaken, kreeg men voorval len van dezen aard: Prof. Woltjer, de voorzitter van de Staatscommis sie, die er op taalkundig gebied we zen mag, had het woord „akte" rnet een k geschreven. Toen de drukproe ven aau het Ministerie kwamen, moes ten alle k's sneuvelen en weiden ver vangen door c's. Zoo kreeg Prof. Woltjer het rapport terug met alle maal ocht-degclijke c'tjes er in. De hooggeleerde, die zich begrijpelijker wijze de wet niet wilde laten stellen, schrapte zorgvuldig alle ctjes on maakte er k's van. Natuurlijk kon men aan het Ministerie een dergelijke schending van do Departements-spel- ling niet dulden, en de ambtenaren verdelgden andermaal al de Wolljer- scho k's met grooten ijver, en plaatsten er de Regeerings-c voor in de plaats. Zoo ging 't door en een formeele k-en-c-strijd ontstond,, waar bij ten- slotte de geprotectionneerde ministerieel» c het voor de moderne k moest afleggen. Een onbeduidend voorval op zich zelf, maar dat aantoont, welke be lachelijke kleinigheden belangrijke Staatsaangelegenheden kunnen ver tragen. k Zeide zooeven, dat een chaotische verwarring heerscht bij het vakonder wijs. Een merkwaardig staaltje is wel, dat deolen van dit onderwijs op het oogenbtik thuis hooreu onder drie ministeries, die van Water staat, Binnenlandsche Zaken en Jus titie. In de toekomst zal het wel moe ten komen tot de instelling van een Ministerie van Onderwijs, dat dan alle inrichtingen zal omvatten, die vallen onder de vijf onderwijs-wetten der toekomst, 't Is misschien wel wenschelijk, dat dit nieuwe ministe rie spoedig worde ingesteld, daar het gereedmaken van de voorgestelde wetsontwerpen voor de behandeling in de Staten-Generaal en de studie, die daaraan moet voorafgaan, het De partement van Binnenlandsche Za ken jaren zou verhinderen de andere onder dit ministerlo ressortcenende aangelegenheden af te doen. En voor al wegens de ingrijpende veranderin gen, die liet Onderwijs bij invoering der vijf wetten zal ondergaan, ciseht 't een afzonderlijk ministerie en liefst dol, 't welk tie zaak van den aanvang af heeft voorbereid. Hieronder is het een en ander aan het ontwerp van Wet inzake het vak onderwijs ontleend Vakonderwijs, of onderwijs vor mend voor bijzondere doeleinden, heeft ten doel op den grondslag van liet algemeen vormend onderwijs op te leiden voor bedrijven en beroepen. Het vakonderwijs wordt verdeeld In lager- en middelbaar vakonderwijs. Lager vakonderwijs is dat, hetwelk ten grondslag heeft het algemeen vor mend lager onderwijs. Tot de lagere vakscholen worden alleen zij toege laten, die met vrucht een gewone lagere school hebben doorloopcn, of een onderwijs hebben genoten, dat uit het oogpunt van aansluiting aan het lager vakonderwijs, met het on derwijs «ener gewone lagere school is gelijk te stellen. Middelbaar vakonderwijs is dat, hetwelk ten grondslag heeft het alge meen vormend middelbaar onderwijs. Tot de middelbare vakscholen word en alleen zij toegelaten, die met vrucht een gewone middelbare school heb ben doorioopen of een onderwijs heb ben genoten, dat, uit het oogpunt van aansluiting aan het middelbaar vak onderwijs, met het onderwijs eener gewone middelbare school is gelijk te stellen. Aan vakscholen kunnen practische zoowel als theoretische vakcursussen cn vakklassen verbonden worden. Lager vakonderwijs wordt gegeven aan a handelsscholen, zeevaartscholen en zeevisscherijscholen b. landbouwscholen en mijnbouw- scholen c. ambachtsscholen, nijverheids scholen en nijverheidskunstscholen vakscholen voor meisjes cursussen tot opleiding van ver plegers van zieken, zenuwlijders en krankzinnigen, en kweekscholen voor vroedvrouwen f. inrichtingen, hier niet genoemd, welke tot de lagere vakscholen behoo- ren. Middelbaar onderwijs wordt gege- m aau a. kweekscholen, normaalscholen, normaallessen en cursussen tot oplei ding van onderwijzers en leeraren aan scholen van algemeen vormend vakonderwijs hahdelsseholeu en zeevaart scholen c. landbouwscholen en mijnbouw- scholen d. technische scholen, industrie scholen en nijverheidskunstscholen e. inrichtingen, hier niet genoemd, welke tot de middelbare vakscholen behooren. Van al deze scholen worden de ty pen voorgesteld en de te onderwijzen vakken aangegeven. Het zou natuurlijk te ver voeren al die vprdeelingen en leervakken hier te geven. 'k Vernield daarom alleen betref fende de volgende inrichtingen van onderwijs. Ambachts-, nijverheids- en nijver- heidskunstonderwijs wordt gegeven aan dagscholen en avondscholen. Dagscholen zijn: ambachts- en nij verheidsscholen. Avondschjolen zijn: avondlvoksoho- len voor ambachten; voor nijverheid voor nijverheidskunst; en avond vak teekenscholen. De middelbare tecliaische scholen bevatten afdeelingen voor: bouwkun de, werktuigbouwkunde, scheeps bouw kunde, waterbouwkunde, elcc- troteehniek en constructieve bouw kunde. Voor kweekscholen, normaalscholen en normaallessen worden nieuwe leervakken opgegeven: de moderne talen, spreken en Nederl. letterkunde. Normaallessen kunnen ontheffing krijgen voor 5 jaar van 't onderwijs in de moderne talen. Gymnastiek wordt op 't rooster gebracht. Al deze onderwijsinrichtingen sui len niet langer vier- maar driejarig zijn. Cursussen voor hoofdact© kun nen aan as kweekscholen verbonden worden^ dus zijn niet voa-pLlchtend. Dit zal een teleurstelling zijn voor degenen, die één bevoegdheid wen- sclien voor den onderwijzer. Bij deze groep opleidingstorichtin- gen voor onderwijzend personeel be hooren ook de normaalscholen voor gymnastiekonderwijzera en oplei dingscursussen voor onderwijzend personeel in andere vakkon. De vakscholen zijn in do plaats bijzondere scholen, door par ticulieren opgericht. Ook do gemeen te kan deze scholen stichten, als er behoefte aan is. Ten slotte sticht het Ryk openbare scholen. Indien dat noodig blijkt. Van de lager akten voor vakschool- onderwijs noemen we die voor han dels-onderwijs, zeevaartkunde, mijn bouwkunde, teekenen en vakkennis, de praktijk van ambacht cn nijver heid, koken en huishouden en het naaldwerk. Van de middelbaar akten zijn geen bijzondere te vermelden. Het toezicht wordt opgedragen aan Plaatselijke Schoolcommissies en in specteurs. Reeds werd opgemerkt, dat door het nieuwe wetsontwerp het particu lier vakonderwijs (bijzonder onder wijs) ais regel wondt aangenomen, liet door de Gemeente met Rijkssub sidie en het van Rijkswege gegeven vakonderwijs wordt gesteld als aan vulling van het particulier onder wijs. Op het stuk van subsidiecring zijn geen cijfers genoemd men heeft vol staan met het aangeven van regelen, waarnaar gesubsidieerd wordt. Sala risregelingen dienen volgens de Com missie voorgesteld te worden bij alge- meenen maatregel van bestuur, om dat voor de verschillende vakscholen verschillende regelingen moeten ge troffen worden en do vast te stellen salarissen misschien al spoedig ge wijzigd moeten worden, daar 't hier een bijna geheel nieuwe materie geldt. Wordt dit wetsvoorstel wet, dan gaan de leeraren aan de particuliere vakscholen er op vooruit, wat betreft hun rechtspositie, daar zij lieschouwd worden als burgerlijke ambtenaren en mede vallen onder de bepalingen omtrent ouderdom»- en weduwen- en weezen pensioenen. JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Overzicht Nog oven moeten we terugkomen op DE RUSSISCHE BELEEiDIGING onze natie aangedaan. 't Adres van onze Volksvertegen woordigers aan de Doema luidde Aan den Voorzitter en de Leden der Doema De oudergoteekenden, leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal van het Koninkrijk der Nederlanden, behoorende tot ver schillende in dat Staatslichaam vertegenwoordigde politieke par- tijeD, kennis genomen hebbende van de wetsvoorstellen der Russi sche Regeering, strekkende om het Groothertogdom Finland rechten te ontnomen, die aan zijn bevolking zijn gewaarborgd en door haar gedurende oen lang tijdperk zijn bezeten richten zich eerbiedig tot Uwe Hooge Vergadering, ten einde te kennen te gaven, hoezeer zij het zouden betreuren, indien de onaf hankelijke vertegenwoordiging van het Russische volk hare too- stemming zou verleauen aan wet telijke maatregelen tot hot be snoeien van de vrijheden on het zelfbestuur van het Fmsche volk. Den Haag, 19 Mei 1910. Twee-en-vijftig leden der Tweede Kamer hebben 't adres ondertoekend, onder hen zijn mannen van verschil lende politieke richting, behalve R. K. Men ziet 't, een heel kalm geêteld adres Wij hebben ook slechts weinig- beduidende parlementsleden en voor dien past 't niet, zoo op te sluiven als die n ii: heer Poerowastky (of hoe is de naam van dien grooten man ook al weer en z'n vrienden in do Doema... Maar, gelukkig voor Rusland, zijn niet alle Doemaleden trouwe volge lingen van dien zonderlingen m'nheer Poerowatsky. Dit is gisteren gebleken bij de stemming over do Finccne voorstellen door de regeering inge diend. Besloten werd tot do artikels- gewïjze behandeling van 't ontwerp over te gaan, maar tegenover de 196 voorstemmers, waren er toch 106 'volksvertegenwoordigers, die tegen stemden. Voor stemden de rechterzij de en 't centrum, tegen de oppoBitieen eenige Ociobristen. hoofdzakelijk af gevaardigden van do Oostzee-provin- cie3. Do sociaal-democraten verlieten bij wijze van protest do zaal. Bij de verdere behandeling h Miljoekof uit naam der geheele oppo sitie, die aanvankelijk het plan had, aan de beraadslaging deel te nemen, om te zien hoe de zaak afliep, gezegd, dat de door de meerderheid aange nomen wijze van beraadslaging dit onmogelijk maakte. Hij zei voorts, dat de oppositie het vernederend achtte, aan het on waardige spel deel te nemen en daar om ook niet aan de stemming deel zou nemen. (Toejuichingen.) De ge heel e oppositie verliet daarop de zaaL Ook trekt in deze dagen weer de aandacht, 't Lagerhuis heeft gisteren vergaderd, maar hield zich onledig met marinezaken, terwijl niets over de groote politieke vraag stukken werd gekikt. Anders is 't gegaan in 't Hooger- huis. In antwoord op een hem gestel de vraag omtrent de behandeling der hangende quaesties, 2ei lord Crewe, dat. hij had vernomen, dat lord Rose- bery niet van plan was in den eer sten tijd de behandeling zijner her- vormïngsresoluties voor te stellen. Zijn Lordschap voegde daaraan toe Wij hebben goen plan de veto moties der regeering in behandeling <e nemen, voordat de moties van lord Rosehery besproken zijn, maar iiet zal in allen geval vermoedelijk in het belang van hel Hyis zijn, dat de ge heele quaestic een twee weken blijft nisten, omdat wij dnn misschien in een betere positie zullen zijn en beslis ter kunnen spreken. Rosebery. die daarna het woord ..am, zei. dat hij z?t gaarne gewild had, dat ziin voorstellen heden be handeld hadden kunnen worden, maar dat hem van invloed rijke zijde was medegedeeld, dut net volgens de meening van tot oordeelen bevoegden beter zou zijn daartoe niet over te gaan op den eersten dag waar op het Huis vergadert Hij geloofde, dat men tot die opvat ting was gekomen door de gedachte, dat het verlies, dat het land onlangs heeft geleden, 'gereede aanleiding zou kunnen zijn voor het vinden van een of anderen vorm VOOR EEN TOENADERING fn zake de ei9chen van de twee partij en in dezo belangrijke constitutlon- neele quaestie. Bovendien gevoelde men, dat het minder gewenscht zou zijn 't begin van een nieuw regee- tijdperk en den nieuwen koning zeir te bemoeilijken door deze quaestie aan de orde te stellen. - Rosebery vervolgde Volgens mijn opvatting hebben deze overwegingen geen betrekking op onz© resoluties, die niet fn verband staan met die van de regeering. Maar al wil ik niet aandringen op behandeling der resoluties op heden of binnen zeer korten tijd, toch heb ik goen plan ze uit te stellen, ofschoon ik niet gaarne iets zou doen, direct of indirect, dat een geest van vijand schap zou kunnen verwekken of een betere verstandhouding beletten. Onze resoluties moeten onder onze gen contrólc blijven, zoo besrooi lord Rosebery. Ook na dezen vergaderdag wordt 't waarschijnlijker, dat de groote strijd vraag voorloopïg in der minne ge schikt zal worden. Maar, uitgevoch ten zal de strijd daarmee zeker nog niet zijn, alleen een soort wapenstil stand, die door do partijen wel ge bruikt zal worden, om de weermach ten te versterken. Een andere strijd is zoo goed als uit gevochten. 't Is De vertegenwoordigers der wark- evors en der werklieden in de bouw- akken hebben verklaard, do voor stellen van de dirie onpartijdiger! aan te nemen, zoodat do wede in de bouwvakken hersteld is. In de werkliedenorganisaties waren ie voorstellen met groote meerder heid aangenomen: door de timmerlie den met 106 tegen 10 stemmen, de selaars met 247 legen 7 stemmen, de opperlieden met 101 tegen 1 stem, de christelijke organisaties met 76 te gen 6 stemmen. Dientengevolge kun nen nu de plaatselijke organisaties met elkaar in onderhandeling treden, zoodat op 13 Juni do overeenkomst wordt aangegaan, die op 15 Juni In werking tal treden. Beide partijen hebben iet» bereikt en iets toegegeven. De voorstellen deer drie onpartijdigen hebben de ge legenheid geboden een algemeen ver drag te sluiten tusschen de centrale organisaties, waardoor de werkelijke strijdpunten werden beslecht en een centraal scheidsgerecht wordt inge steld. En daarnaast plaatselijke over eenkomsten, gegrond op de algemee ns overeenkomst, en die door de cen trale organisaties moeten worden goedgekeurd. De uitsluiting ls op 16 April begon nen en heeft duo, daar nu de volgen- do week overal de arbeid zal worden hervat, ongeveer 2 maanden ge duurd. Do uitsluiting was niet zoo algemeen, als de werkgevers gedacht en gewenscht hadden. Toch was de ze strijd een der ergste, die Dultscbland ooit is uitgebroken. Ongeveer 15 tot 20.000 onderne mingen in het bouwvak waren geslo ten. Welke nadoelen dat met zich braoht, voor beide partijen, is niet in cijfers uit to drukken; maar ern stig waren die. zeker. Nu is de strijd voorbij, dank zij het krachtig ingrij pen van den minister van binnen landsche zakenen voornamelijk van geheimraad dr. Wiedfeldt. De dames hebben in een anderen strijd de overwinning behaald, 't Zijn Beide Kamers van den Noorweeg- schen Storting de Odelsting en do Lagtfng hebben zich voor de voor stellen tot toekenning van het alge meen kiesrecht aan de vrouwen voor alle gemeentelijke verkiezingen ver klaard. De gemeenschappelijke be handeling in een gecombineerde zit ting van den Storting, die men aan vankelijk noodig achtte, »s daardoor vervallen. In den Odelsting werd het voorstel aangenomen met 71 stemmen tegen 10, in den Lagting met 2-1 te gen 7 stemmen, zoodai in den gehee- len Storting 95 stemmen voor, 17 te gen waren uitgebracht en de grootste meerderheid zich dus voor het voorstel had verklaard. De wet op 't vrouwenkiesrecht, die dus thans in werking treedt, is van ■eel beteekenis. Tot nog toe hadden, naast 480,060 kiezers in de gemeenten, ongeveer 240.000 vrouwelijk© kiezers het stem recht. Thans wordt het aantal vrou welijke kiezers uitgebreid tot 490.000, zoodat het meer bedraagt dan het aantal mannelijk© kiezers. Dit over wicht der vrouwen zal voornamelijk merkbaar zijn in de groote stedenIn Christiania zullen 52,300 vrouwen het kiesrecht hebben, naast 38.300 man nen, zoodat do groote meerderheid voor de vrouwelijk© kiezers is. In an dere groote steden is de verhouding ongeveer gelijk. En nu de Storting, met ©en meerder heid van ruim vijfzesden der stem men. het algemeene kiesrecht voor vrouwen in de gemeenten heeft inge voerd, verwacht men, dat eveneens voorstel, om de vrouwen ook hot kiesrecht voor den Sterling te geven, zal worden aangenomen. Uit de nadere berichten over DE AARDBEVINGEN IN ITALIë blijkt dat ongeveer 50 menschen zijn omgekomen, maar 't aantal gewon den is nog veel grooter. Ook is veel materieel© scbade aangericht. Het terrein vau de ramp strekt zich ongeveer uit van Napels tot beneden- Calabrië en van de Tyrrheensche zee tot de Adriatlsche over de provincies Campagna, AvclLino, Benevcnte, Basi- licate, Calabrië en Apulië. Er zijn maatregelen genomen, om den nood in de geteisterde streken te lenigen. Stadsnieuws HUISHOUD- EN INDUSTRIE- SCHOOL. Het was een goed denkbeeld van het bestuur van de Huishoud- en Industrieschool, om weer eens door het geven van een tweetal openbare lossen, te laten zien wat oen goede inrichting Haarlem toch wel heoff, op 't gebied van de opleiding van costuum- en linnennaaisters, dienst* boden, huishoudsters, leerareaseof voor nuttige en fraaie handwerken. Wel is het bekend genoeg, hoeveel goeds de scliooi op dit gebied reeds tot stand gebracht heeft, maai, aan zien doet gedenken, en 'n herinne ring is nooit overbodig. Vooral niet als die herinnering wordt bijgebracht in den leerzamen en aangenomen vorm van een openbare les. En dar ia ook de ware manier om een juist denkbeeld van de inrichting te krij- '6 school te zien, zooais zij is door-den-weekschen-dag, ter wijl daarbij in elke klas een tentoon- steliingetje is ineengezet, van wat in die Idas eu in dat jaar gemaakt was. En dat was niet weinig. En niet al leen, dat er veel werk gemaakt wordt, het wordt ook alles goed go- mabt. In de meeste gevallen is het zelfs geen overdrijving van k e ur i g te spreken. Dat nette nauwkeurig© werken begint ai in de eerste lingerie klas, de laagste, die èn de wordend© costuumnaaisters cn de linnennaai sters moeten doormaken. In die klas wordt het stoppen en mazen geleerd en tevens het verstel len; dit jaar is er ook voor het eerst het machinenaaien aan toegevoegd, waarmee de eerste cursus goèin- digd wordt. Na deze klasse scheiden de wegen van costuum- en linnen- naaisters. De laatsten zetten hun lingerie-bezigheden in twee volgend© leerjaren voort, de eersten hebben er drie door te maken, in welke cur sussen hun het geheele costuum-vak grondig onderwezen wordt. De vor deringen vallen vooral op, als men ineens van het eerste of tweede naar het vierde jaar overgaat. De eersto eenvoudig stukjes bobben zich nu tot japonnen cn mantels ont wikkeld. In dat laatste jaar worden j. een gewone en een gekleed© re form-japon vervaardigd, terwijl ook veel aan vloeiwerk gedaan wordt. Tevens is er een dames-cursus in het costu uni-naaien aan de schooi verbonden, die ook reeds velen van groot nut geweest is. De leerling-huishoudsters en -dienst boden krijgen onderricht o.m. in het strijken en vouwen. Keurig zijn deze afdeelingen ingericht, 't Ls een lust te zien naar die stapels helder glan- zend-gestreken en netjes-in-de-plooi- •gevouwen goed, en de lïcht-blau- we japonnetjes der as. dienstboden doen al dat wit nog blanker uitko men. Tevens wordt nog voor hun alge meene ontwikkeling gezorgd door in Nederlandsche Taal, reke nen en kennis van het menschcfijk lichaam. Ook „eerste hulp bij ongelukken" is in het rooster van leervakken der school opgenomen. Het zijn de a.s. huishoudsters wie deze kennis bijge bracht wordt, een kennis, die hen later ongetwijfeld zeeor zal te pas ko men. De kinderjuffrouwen worden Ln al lerlei Fröbel werk bekwaamd, waar van we alleraardigste staaltjes za ai. Geheel gescheiden van de oplei ding voor linnen- en costuumnaaister ls die voor de nuttige- en fraaie hand werken. Dit is wat men op een zang wedstrijd de hoogste eere-afdoeling zou noemen, en de resultaten die de school met dez© opleidingen reeds be reikt heeft, zijn alleszins schitterend te noemen. Tal van uiterst-fijne werk stukjes kwamen ons onder oogen, die elk voor zich uitblonken öf in kleur combinatie, óf in schoonheid-van- vorm, öf wat dikwijls voorkwam in beide. De vaardigheid, om zoo veel goeden smaak in een werkstuk te leggen, verkrijgt de leerling voor al door de toekenlessen. Het is daar om zeer juist gezien, deze reeds in de eerst© jaren te doen aanvangen. Dit werkt een geleidelijke aesthetAsche ontwikkeling zeer in de hand. Ten slotte namen we nog even een kijkje in de huishoudkamer, waar gepoetst werd, zoo blank en blinkend, dat geen om haar properheid beken de Hollandsche huisvrouw het zou FEUILLETON De blauwe Auto Door RUDOLF BODDENHUSEN. 1) Kunstenaars hebben voor hun werk dikwijls een eigenaardigen prikkel noodig. Van een beroemd schilder verhaalt men, dat hij alleen dan wer ken kon, wanneer de geur van zijn terpentijn en olie met een sterken hyacinthengeur vermengd was. Een Fransch romanschrijver kon geen bladzijde gereed krijgen, wanneer hij niet een oudbakken broodje bij zich Imd, dat hij in zijn zak verkruimelde en onder het schrijven bij stukjes in den mond stak. Mevrouw Dina Meweldt kon alleen zingen, wanneer ze zich niet ergerde. Was ze boos, dan kwam er geen toon uit haar keel en reeds een half dozijn concert-ondernemers waren tengevolge van die eigenaardigheid •hopeloos geworden. Want mevrouw Dina ergerde zich dikwijls. Daarvoor was see ook een beroemde kunstenares en op haar acht-en-twintigste jaar een bekoorlijke, door de heele wereld vertroetelde vrouw. Reden geen gelegenheid, om zich te ergeren, te laten voorbijgaan. Het meest erger de ze zich over haar man. In de eer ste pioats, omdat hij er de naaste toe was, en in de tweede plaats, wij] hij met zijn practischen zin voor cijfers niet het gewenschte begrip had voor de gerechtvaardigde eischen van een grootsch aangelegde kunstenaarsziel. Het was in een dor grootste resi denties van Zuid-Duitschl and. Me vrouw Meweldt had haar medewer king voor een groot hofconcert be loofd en was reeds den dag te voren met haar man gearriveerd. Op den morgen van den dag van "t concert zot de gevierde jonge vrouw in haar hotelkamer, bladerde in haar muziek en dronk de thee, welke haar eclitgenoot volgens het recept van een Kaukasisch vorst steeds zelf voor haar bereidde. Nadat hij deze eerste van zijn ve.le dagelijksche bezigheden had verricht, hield Heinz Meweldt zich onder het genot van «en sigaret met zijn lieve lingswerk bezig: hij knipte met een groote schaar beoordeelingen uit de bladen en plakte ze heel netjes in een boek. Als een der recensies hem bij zonder goed beviel, las hij ze luide voor. Midden in zoo'n lofrede gaf me vrouw Dina hem een teeken, dat hij op moest houden. Wat ik zeggen wilde, Heinz.... Als do kleine vrouw zoo ineens Iets „zeggen" wilde, kwam er altijd Iets heel verrassends voor don dag. De toon van haar echtgenoot was daar om niet heel vast, toen hij vroeg Wat is er, mijn vischjc Och, lieve hemel, zeg toch niet altijd vischje 1 Dat is afgezaagd. Zou mevrouw Lermon reeds zijn aangeko men De altzangeres Denkelijk niet. Daar ze in een automobiel reist, komt ze meestal later. Bij gelegenheid soms zelfs te laat, zooals Je weet. Mevrouw Dina liet haar klein pan toffeltje op de punt van haar voet heen en weer slingeren. En toen zei ze op den toon der innigste overtui ging En toch..... Nu, en toch Het is haute chic in een auto te Heinz Meweldt deed oen langen haal aan zijn sigarette. Dat deed hij altijd, wanneer hij begon te grieze len. Terwijl bij den rook door mond en neus wegblies, aloeg bij met een angstigen, onderzoekenden blik zijn vrouw van ter zijde gade. Daarna woelde hij met verdubbelden ijver in de couranten om. Maar dat is toch heusch onvrien delijk. Ik zei niets, lieve. Wat zei je, Heinz Je moest toch wel zooveel respect voor mijn meeningen hebben, om er over te willen discuss!5eren. Wel natuurlijk, kindje 1 Welnu dan. Me dunkt, dat het, wanneer men zooveel reist, als wij doen, heerlijk zou zijn van een eigen rijtuig gebruik te kunnen maken. Vindt je niet t Eerlijk gezegd neen. Neen Langer liet dit woord zich niet uit rekken, dan mevrouw Dina het in haar verbaasde vraag deed. Ze zong het woord letterlijk. En haar verba zing nam reusachtig© afmetingen aan, toen haar echtgenoot zijn af wijkende meening niet verontschul digde, maar die zelfs nog trachtte te verdedigen. Zeker, lieve. Ik ben van mee ning, dat zoo'n voertuig voor ons doel geheel ongeschikt is. Zoo. En waarom Vooreerst, omdat zoo'n ding geen juist berekende dienstregeling heeft. Men is aan de onzinnigste toe valligheden blootgesteld. Het is bij voorbeeld een eigenaardigheid van die vehikels, dat d© banden juist al tijd op het aileron gelegenste oogen- blik knappen. Bij d© spoorwegen komen ook bedrijfsstoringen voor. Volkomen waar, maar niet zulke verraderlijke. En dan de gevaren, de voortdurende afhankelijkheid van de handigheid of onhandigheid van c" chauffeur. Ook ls men veel me ar a de on aangenaamheden van het weert blootgesteld. Hoe licht kon je stem er door geschaad worden Och, kom, mevrouw Leruiou heeft, zooals men weet, in 't ge heel geen stem, pareerde Heinz Me weldt naar zijn meening heel han dig. Mevrouw Dina stoof verontwaar digd op. O foei I Hoe kan je van een vrouw, die zooveel beteekent, zoo iets zeggen I Het bewijst alleen maar, dat je hcelemaal geen begrip hebt van kunst Niet hot geringste 1 En van wat er noodig is om werkelijk kun stenaar te zijn, ook niet 1 Je weet heel goed, dat ik er last van heb, als ik nie boos maak En toch maak je je voortdurend boos, kindje, wilde hij haar tot kalmte brengen en trachtte haar hand te vatten. De kleine vrouw wees hein drif tig af. Zeker. zei ze gejaagd en met trillende lippen. Omdat je het er eiken dag, elk uur op aanlegtOm dat je mij nooit een wensch vervult I Omdat omdat je mij niet Hef hebt Als Heinz Meweldt nog een sprank je van hoop had gehad, dat hij zijn vrouw haar nieuwste gril uit het hoofd zou kunnen praten, dan was ook dat sprankje verdwenen, nu hij dit argument hoorde. In het skatspel van hot huwelijk ls dit argument de hoogste troef. Hei gaal boveu alle boeren van verstand en alle azen van gerechtvaardigde tegenwerpingen. Eu eer Htins Meweldt zijn mond rog weer open had kunnen doen, was zijn nederlaag compleet Mevrouw Dina was opgestaan. Ze drukte een paar keeren haar rijden zakdoekje te gen de oogen, slikte een paar maal met moeite en verklaarde toen mei do sombere kalmte, welke bewees, dat een vast besluit had genomen - Maar al heb je me ook niet lief, ik laat mtj toch niet door je tvranui- seeren. Ik zal hedenavond niet zin gen. Poppetje Laat dat 1 Ik zing in geen geval, als ik hedenavond niet in een auto naar het slot rijd. Hedenavond .Ta, hedenavond. En dan nog rukkelijke blauwe automobiel, die we gisteren fn het tentoonstelllhgspi rk gezien hebben, dadelijk in den eersten stand rechts. Groote genade kreunde Me weldt. Heb je ook gezien, wat prij# daar op stond Ik herinner liet mij niet, act. woordde mevrouw Dina schouderop-; halend. 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5