HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Mathurine. MAANDAG 13 JUNI 1910 Buitenlandsch Overzicht Da Balkan-crlsl*. nat wordt zoo langzaam-aan in don Balkan een geduchte war- en knoei-boel 1 't Is ot we weer in de beruchte crisisdagen van 1908—1909 gekomen zijn, want revolutionnaire bewegingen en geruchten over oorlo gen zijn aan do orde van don dag. Het gaat natuurlijk in hoofdzaak om Kreta, maar er komen veel bij omstandigheden. Do geschillen om trent dit eiland worden blijkbaar ge bruikt, om de oorzaak van de andere ongeregeldheden te verbergen. Elk is in den Balkan ontevreden. Ie. De Kretensers, die hun idealen, om met de Grieken vereentgd te wor den, gedwarsboomd zien. 2©. De Grieken, die kwaad zijn, om dat ze geen kans zien, de wenschen der eilandbewoners, die ookhun eigen verlangens zijn, te vervullen. 3e. De Turken, omdat ze het zwaar te verantwoorden zullen hebben, wil len ze hun oppermacht over Kreta bestendigen. -ie. De beschermende mogendheden /an Kreta, die er niets mee ingeno men zijn, dat het hun plioht Is, om de K re tenser raadselen op te lossen, vooral niet waar ze 't onderling niet eens zijn. Eu hoe al die ontevredenen te vol doen Een Salomo-oordeel zal daar voor noodig zijn, maardie wijze koning is al lang dood en we weten geen plaatsvervanger.... De beschermende mogendheden hebben, zooals men uit de telegram men van Zaterdag weet, een voorloo- pige oplossing gezocht. De diploma ten hebben zich beperkt tot den eisch aan de Kretenser-regeering (het Uit voerend comité, dat de leiding der zaken op het eiland In handen hoeft), om de Mohammedaanscho afgevaar digden tot de Kamer toe te laten zon der den eed van trouw aan den Grïek- schen koning af te leggen. Dit is wel een voorlooplge regeling, eigenlijk lijkt het niets op een oplossing der groote ingewikkel de quaestie. Turkije is er dan ook heelemaal niet mee tevreden En do Turksche regeering wordt, In de actie tegen de vereeniging van Kreta met Grieken land, door het volk en het comité der Jong-Turken krachtig gesteund. Van daar ook het boycot van de Griek sche koopwaren in hot land van de halve maan. Het boycot wordt blijk baar krachtig doorgevoerd, zoodat de Grieksclio handel er nu al geduchte schade van ondervindt. De anti-Grieksche beweging in Turkije groeit met het uur aan. Vol gens de meening van bekende staats lieden kan het voorstel dor 24 Kamer leden, hetwelk de uitzetting van alle Grieken uit Turkije elscht, staal ma ken op de algeheele ondersteuning der meerderheid. Als het wordt aan genomen. zal het zeker tot ernstige verwikkelingen leiden. Heeds nu is de Grieksche regeering aan het protesteeren gegaan. De Grieksche gezant te Konstauti- ïiopel vestigde de aandacht der Turk sche regeering op den omvang, dien Ihet boycot van Grieksche handelswa ren neemt, op de bedreigingen van uitzetting en op de vijandige stem ming, die tegen de in Tandje geves tigde Grieken tot uiting komt, De ge zant verzooht, dat do Porto tusschen- beiden zou komen, welk verzoek ook door gezanten van andere mogendhe den werd gesteund. Ook tengevolge der gebeurtenissen te Smyrna protesteerdo de gezant De onder-secretaris van buiteuland- iche zaken antwoordde, dat krachti ge maatregelen genomen werden door den Vali van Smyrna en hij beloofde, dat de schuldigen gestraft zullen wor den. Maar.... het boycot breidt zich nog steeds uitDe protesten holpen dus niet veel. De Jong-Turksche partij heeft be sloten, een manifest te verspreiden, waarin verzekerd wordt, dat nooit de vereeniging van Kreta met Grie kenland zal geduld worden, on dat de regeering haar plicht zal weten te doen. Eigenlijk wordt bedoeld, dat de Jong-Turken er wel voor zullon zor gen, dat de regeering het doet. Ze .vormen immers nog altijd zoo'n soort neven-regeering. Dat 't Jong-Turksche regime niet zachtmoedig te werk gaat, waar het betreft 't onschadelijk maken van andersdenkenden en tegenstanders, blijkt weer uit den moord, die te Stamboel is gepleegd. Door een onbekend gebleven moor denaar werd Aohmed Samim bey, hoofdredacteur van het oppositioneele blad „Sadai Milet" (deze naam bo- teekent zooveel als de Volksstem), des nachts overhoop geschoten. Het is vrijwel aan geen twijfel on derhevig, of deze moord vindt zijn grond in politieke beweegredenen on herinnert aan don moord op den hoofdredacteur Sorbosti, die muiterij en revolutie tengevolge had. Naar dotnocraten cn Albaneezen te Pera willen weten, zou Samim bey reeds eenige dagen geleden door een bekend comité-lid op dreigende ma nier zijn uitgenoodigd, een artikel over het comité der Jong-Turken te schrijven, daar hem anders wel eens iets kon overkomen. De vermoorde stond bekend als een der meest energieke tegenstanders van 't Jong-Turksche regime en wei gerde dus ja, hij deed het tegen overgestelde on gaf een geducht arti kel tegen dit regime. De ongehoorzaamheid is onzen col lega noodlottig geworden. Hij moest het met den dood bekoopen. De moordenaar vuurde drie kogels af. De eerste trof Samim bey in den slaap en verbrijzelde de hersenpan, de tweede bleef in zijn dij steken, ter wijl de derde een voorbijganger ern stig verwondde. Natuurlijk ontleent het comité der Jong-Turken alle schuld aan den moord, maar do omstandigheden zijn wel heel feekenend. Dit is niet de eenige gewelddaad. Zaterdag is een spoorwegbrug bij Loule Bourgas ingestort, waardoor een trein ontspoorde en gedeeltelijk in het water terecht kwam negen personen werden daarbij gewond. Een onderzoek heeft aangetoond, dat het hier een aanslag geldt. De brug is in een oorlog met Griekenlaud van veel strategisch belang. De Grieken krijgen van dezen aan slag de schuld. Maar het vermoeden ligt ook voor de hand, dat hier een geheimzinnige Turksche macht in 't spel is, om het volk tegen de Grieken op te zetten. Tot heden hebben we immers nog weinig van een oorlogs zuchtige houding der Grieken verno men. Ook komen er berichten, dat er EEN CRISIS IN PORTUGAL dreigt. Berichten over een aftreden van koning Manuel worden evenwel beslist ongegrond verklaard, maar wel is het zeker, dat er zich regee- xingsmoeilijkhedcn voordoen. Daarbij is ook van Invloed, dat een half-officieole Staatsbank in finaaci- eele moeilijkheden verkeert Het geldt een bank, waarbij hooggeplaatste re- geeringspersonen ln den raad van ba- heer hebben zitting genomen en waar thans groote malversaties ontdekt zijn. Waartoe de crisis zal leiden, Is nog niet te vermoeden, vooral niet waar er reetólang in Portugal een «enigs zins rumoerige stemming onder een deel der bevolking heerscht UIT RUSLAND. De Doema heeft hot wetsvoorstel omtrent hot Zemstwo-zelfbestuur in de westelijke gouvernementen aange nomen. De bepaling in hot regeeringsont- werp omtrent verplichte vertegen woordiging van de orthodoxe geeste lijkheid, werd verworpen, terwijl daarvoor facultatieve vertegenwoor diging in de plaats werd gesteld. Stadsnieuws Haarl. Muziekkorps. Het concert op de Groote Markt van het Haarl cmsch Muziekkorps zal in plaats van op Woensdagavond op Dinsdagavond a.s. gegeven worden. TERUG UIT BRAZIL»* Men schrijft ons: Gistermiddag is met het stoom schip Friesland een gezin van negen personen, vroeger woonachtig op Schoten, in doorniswaardigen toe stand in Nederland terug gekomen. Door tusschenkomst van het Leger des Heils is hun voorloopig onderdak verschaft in het hoofdkwartier to Amsterdam. Hinderwet B. en W. van Haarle mdoen weten, dat bij hunne beschikking van 9 Juni j.l. aan G. van Kalcken vergunning is verleend tot oprichting van eene werkplaats van kunstbeeldhouwwer ken, waarin eene smidse on eon elec tromotor van 3 P.IL zullen worden geplaatst, ln het perceel aan de Jansstraat no. 48. Concert Het programma voor het concert, Woensdag a.s op de Groote Markt te gevon door het Haarlcmsch Muziek korps, luidt 1. Msrsch a. d. Operette der fidele Bauer, FalL 2. Ouverture der Bcherrscher der Geister, Weber. 3. Invitation A la Valse, Weber. 4. Grande Fantaisie de l'opéra TAfricaine, Meyerbeer. 5. Ouverture a. d. Operettedie schóne Galathé, Suppé. 6. Ninette, Walzer aus Berliner Luft, Lincke. 7. Mohnblume, Japanischo Roman ce, Mouret. 8. Fantaisie de Topéxetle Petite De moiselle, Lecocq. Rubriek voor Vragen Genbonnoerden hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, fn to zondon bij de Reduotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo 3poedig mogelijk. Aan yragon, dio niet volledig naam en woonplaats von dsn Inzender vernielden wordt goen aandacht geschonken. VRAAG. Ia u ook oen informatie bureau „Creditreform" genaamd, be kend Zoo ja, waar Is dat bureau dan gevestigd ANTWOORD. Hier ter stede bestaat een vereeniging, die dcu naam „Cre dit-reform" draagt Zij staat onder di rectie van de firma Steii ihoff en Zoon, Tempeliersstraat 28 rood. VRAAG. Met Aug. wil ik trouwen. Mijn aanstaande is in het buitenland. Hoe lang moeten wij nu ondertrouwd zijn Wij wenschen hier te trouwen. ANTWOORD. Daar zullen wel een drie weken mee heengaan, namelijk met het oog op de ontvangst der be- noodigde stukken uit het buitenland. U kunt het ten overvloede nog eens aan het bureau van den burgerlijken stand vragen. VRAAG. Waaraan moeten zij zich houden aan wie door hun patroon geen arbeidscontract is aaugeboden ANTWOORD. Eenvoudig aan de be palingen van het burgerlijk wetboek, die op arbeidsovereenkomsten van toepassing zijn. Die zich eenvoudig daaraan houden wil, en dat doen de sten, maakt geen schriftelijk con tract. VRAAG. Wanneer oen dienstbode mot Febr. i3 gehuurd om met Aug. ia dienst te treden en den Godspenning heeft ontvangen, en vervolgens een biiof krijgt, dat men haar slechts wil huren van 1 Aug. tot 1 November, moet zij daar dan mede tevreden zijn? ANTWOORD. Wanneer die conditie te voren niet gemaakt was, dan be hoeft zij daarmede zeker niet tevre den to zijn. Wij raden haar aan, te trachten ccn vrijwillige ontbinding van het gesloten contract tot stand te brengen, onder betaling, te haren be hoeve, eener billijke schadeloosstel ling. In dienst te gaan met de zeker heid, dat er dadelijk weer een opzeg ging zal gedaan worden, kan van nie mand in billijkheid gevorderd wor den. VRAAG: Bij het huren van een kin derjuffrouw was niet vooruit gezegd, dat zij met den kinderwagen niet den Hout uit mocht gaan. Dat Is later ge zegd. Nu ontbrak er eon deel van haar waschgoed en zij ging dit even aan de deur van haar huis in de KI. Houtstraat halen, waarna zij op staanden voet werd weggezonden. Heeft zij nu recht op zes weken loon? ANTWOORD: Wij vreozen dat de rechter hier wel een reden zou zien tot dadolijke opzegging on dan heeft zij ook geen recht op schadeloosstel ling. Wij kunnen best begrijpen, dat ouders hun kinderen veilig achten in den Hout, doch niet ln de Kleine Houtstraat ln leder geval was het uitdrukkelijk gezegd en dat moot vol doende zijn. VRAAG: Ik bewoon een huis van f 2.50 huurwaarde por week en heb twee inwononde kinderen. Hoeveel personeele belasting zou ik nu moeten betalen, mot de 61 opcenten voor pro vincie en gemeente? ANTWOORD: Vermoedelijk onge veer 4.50. VRAAG: Wanneer kan men, 25 jaar oud zijnde, aanspraak maken op kies- en stemrecht? ANTWOORD: Wanneer men in een der rijks directe belastingen zooveel bijdraagt als de kieswet vordert; wan neer men een huis van een bepaalde huurwaarde of een vaartuig van een bepaalde afmeting bewoont; wan neer men het bij da wet gevorderd loon of een voldoend pensioen geniet, wanneer men een voldoend bedrag bezit op het groothoek of de spaair- bank en wanneer men zekere exa mens met goed gevolg heeft afgelegd. Dit geldt voor Tweede Kamer en Pro vinciale Staten. Voor de gemeente moeten zij, die hun kiesrecht niet ont- leenen aan een rijks directe belas ting, in een plaatselijke directe be- lastiiig tot eon bepaald bedrag zijn aangeslagen. Uit de Omstreken SCHOTEN. H e r ij k. Morgen zal voor de straten in het Schoterkwartier gelegen de herijk plaats hebben; van 8 1/2 tot 12 en 1 tot 4 uur voor Keuneraerstraat, Ruys- doelstraat, Berckheydestraat, Saen- redamstroat, Soutmanstraat, Grebbar straat, Maarten van Heemskerkstraat Reguüerstraat, Kloppersmgel, Spoarn damsche weg cn Generaal Joubert- straat. IJMUIDEN. Goedkeuring van statuten. De Stct. bevat de KoninkL goedge keurde statuten van de naamlooze vennootschapSloomvisscherij-maat schappij „Vlschjon" te IJmuiden. Zij heeft ten doel het exploiteeren van stoomtrawlers, het uitoefenen der zee- visscherij in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan enz. Binnenland NEDERLAND EN VENEZUELA. De Temps ontving mededeling van het bericht uit Caracas, dat de heer Matos benoemd werd tot minister van buitenlandsch© zaken in bet nieuwe kabinet van den president Gomez. Het blad schrijft, dat de anteceden ten van Matos, die reeds eenige ma len als minister fungeerde, en ten slotte de leiulng op zich nam van den opstand tegen het bestuur van CastTo, aanleiding geven tot de verwachting, dat er een algeheele ommekeer komt in de buitenlandsche betrekkingen van Venezuela. De Temps verwacht nu ook, dat de onderhandelingen tusschen den Vene- zolaansehen gedelegeerde, Grlsanti, en de Fransche regeering spoedig zullen leiden tot eene overeenkomst betreffen.» het herstel van de diplo matieke betrekkingen en de regeling ia zake de door de Fransche regee ring gestelde eischen. 't Is te hopen, dat de benoeming van Matos ook aan eene spoedige re geling van de tusschen Nederland en Venezuela hangende quaesties zal ten goede komen. NEDERLAND—BELGIë. Don 27sten dezer zal er in de ver gaderzalen van den Senaat te Brus sel een groot diner worden gegeven ter oere van de leden der Nederland- sche Stateu-Generaal, die uitgenoo digd zijn voor de derde conferentie der Nederlandsch-Belgische commis sie ter besludeoring der oeconomi- sche kwesties, die voor beide landen van belang zijn. ALGEMEENE NBDERLANDSCHE POLITIEBOND, De 52e vergadering van de afd. N.-Holland is gehouden te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer v. Leeuwen van Hilversum. Volgens het verslag van den seor. penningen, bestaat de afdeeling uit 844 leden. De rekening en verantwoox ding sluit met een batig saldo van 994.32. Tot bestuursleden zijn gekozen de hoeren J. Kooy van Hoorn en W. v. d. Marei van Hilversum. Een voorstel van de onderafd. „Zaanstreek", om zich te wenden tot Ged. Staten van N. H. met het ver zoek, dat voor weduwen van gemeen teveldwachters in die provincie dezelf de gunstige bepaling in het leven ge roepen wordt als die reeds bestaat voor de veldwachters zeiven, nl. dat gemeenten, die niet bij machte zijn hen te pensioneeren., daarvoor steun ontvangen van de provincie, is met algemeene stemmen aangenomen. Voorts is besloten dat de afd. zich zal wenden tot den Commissaris der Koningin in N.-H. rnet het verzoek, om bij de benoeming van een veld wachter te letten op hen, die een po- litiediploma met aanteekeoïng heb ben en h.h. burgemeesters uit te noo- digen, zoo mogelijk, personen voor te dragen voor een benoeming als veld wachter, die in het bezit van een d;- ploma zijn. ONWEER. Te Groessen, bij Zevenaar, is de boerderij van R. door den bliksem ge troffen en geheel in de asch gelegd. In Friesland zijn 6 personen door den bliksem gedood te Manfcgum een 21-jarige hooier uit Berguin te Mar- rum een timmerman en diens zoon te Houtigehage een 10-jarige jongen te Surhuisterveen een jongentje van 9 jaar, en te Makkinga een vrouw. Onder Ottersum is een kind van den dorpeling Bend els door den blik sem doodgeslagen. De bliksem is geslagen in de wo ning van den timmerman Dorenbosch te Uithuizerraeeden. Het gezin, be staande uit 4 personen, zat rondom de tafel. De zoon, een jongeman, werd gedood. De anderen bekwamen geen letsel. TE VEEL GEWAAGD. Te Aaxlanderveen, Z.-B., is een treurig ongeval gebeurd. Een 20-ja- rige knecht van den wagenmaker 't R., had een weddenschap aangegaan om de Wetering over te zwemmen. Geheel gekleed werd dit stuk vol voerd. Voor de tweede maal sprong hij te water, doch zonk. Spoedig lukte het, hem te vinden, maar ongelukkige was reeds een lijk, er ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. SCHOOLVERZUIM. Zen bijlage der Staatscourant geeft een overzicht van het schoolverzuim in de onderscheidene provinciën, zoo op de openbare als op de bijzondere scholen. Voor alle scholen gezamenlijk be droeg het schoolverzuim per 10,000 schooltijden de volgende cijfers In de verschillende provincies waarvan geoorloofd 852 580 913 Onze Lachhoek BELEEFDHEID. Och, gast u ook op 't nieuwe ge» deelt© wonen? Wij hebben daar ook' een huis gehuurd; dan zal u toch wel eens bij ons komen? Zeker, dat beloof ik u; maar mijn tijd is zoor beperkt; ik zal u slechts zelden kunnen bezoeken. Goed, goed! dat zal mij leel aan genaam zijn. HIJ KON HET OOK. A. Werkelijk, kolossaal, zoó- die kerel daar die 400 pond met hand kan opnemen. Hm. Ik kon dat vroeger ook - Zoo? Jij, 400 pond? - Wel zeker, in Engelsche bank* Drente Zeeland Zuid-Holland Groningen 650 Noorel-Holland 621 Friesland 562 Utrecht 555 Gelderland 519 Overijsel 518 Noord-Brabant 447 Limburg 39ö In Limburg en Noord-Brabant was derhalve het verzuim aanmerkelijk minder frequent dan in de andere provincies, en slechts half zoo talrijk als in Zeeland en Drente. 729 5S5 563 574 479 499 467 452 34S 342 BELASTINGONTDUIKING DOOR DE SUIKERTRUST. De jury te New-York heeft het schuldig uitgesproken over Heike en Gerbracht, twee hoofdambtenaren van de suikertrust, beschuldigd van benadeeling der Amerikaansche dou ane door frauduleus© weging van la dingen ruwe suiker. Heike kan fot twee jaren gevangenisstraf en 10.000 doll, boete, Gerbracht tot twaalf ja ren en 40.000 doll, boete worden ver oordeeld. Omtrent den derden beschuldigde Bendernagel, kon de jury het niet eens worden. HET GEBRUIK VAN BIER. De Bond van Nederlandsche bier brouwerijen heeft een brief gericht aan de professoren ea doctoren der Medische Faculteit in Nederland. Gevraagd wordt: 1. Acht gij een matig gebruik van bier nadeelig voor de gezondheid? 2. Kan het bier als volksdrank be- vordeilijk zijn tot bestrijding van het gebruik van sterke dranken? VAN HET PLATTELAND. De Kampioen verhaalt: Een toerist, die in een achterhoek reisde en den nacht had doorgebracht Ln een klein logement dat niet veel door reizigers werd bezocht, deed den kastelein 's morgens de mede- deeling dat zijn schoenen, die hij den vorigen avond voor zijn kamerdeur had gezet, daar nog onaangeroerd stonden. „Natuurlijk", zei de herbergier, „o kunt bier in huis desnoods horloge en ketting buiten de deur leggen, geen meusch zal er aankomen, we hebben hier altijd eerlijke men se lien in dienst." HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Het hospitaalkerkschip „De Hooq", dat de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elko Nationaliteit telken jare uitzendt, is Zaterdag vertrokken voor zijn twaalf de reis. „De Hoop" gaat nu naar Lerwick, om de Hollandsche visschersvloot op de haringvangst te volgen, en hulp en steun te verleenen, waar deze noodig zijn. Bedenkt men, d l in het drukst van de vl3chvangst de vloot wel een totaal bemanning van 10.000 koppen tellen kan, dan ligt het nuttige werk, dat „De Hoop" verrichten kan, voor de hand. Want ongelukken kunnen op zoo'n vloot moeilijk uitblijven, ter wijl verschillende ziektegevallen be handeling zullen vragen. Dan is de doktor van „De Hoop", dr. ,T. M. Els- hout, dadelijk bij de hand. Zoo noo dig worden de patiënten naar „De Hoop" overgebracht en in het kleino hospitaal ann boord waar plaats voor negen patiënten is verpleegd, om na herstel weer op hun visschera- vaartuig te worden afgezet. En ds. J. P. Ph. Loeff gaat rond en predikt het evangelie onder de vis- scherlieden. ONZUIVER WATER. Ten gevolge van een gebrek aan de pomp had het gezin van den bosch- FEUILLETON Baas Pautras was weduwnaar ge worden, en natuurlijk nam nu zijn dienstmaagd Mathurine het huiselijk beheer op de hoeve Nielettes in han den. Zij was een ste\ ige meidhaar ge zicht was verweerd door de stralen der Julizon. Men Icon haar eer rood dan blond noemen, eer mooi don lee- lijk zij bezat eenige bekoorlijkheden sn stelde volstrekt geen elschen zij had ook heelemaal geen tijd, het le ven te beschouwen van een ander standpunt dan onafgebroken moei- eamen arbeid. Drie kleino kinderen verzorgen, voeder voor hot vee klaar maken en eten voor het dienstpersoneel kokcu, liier met den bezem, daar met do poetslap te komen linnengoed en va ten wasschen, do ganzen naar 't veld cu de kinderen naar school sturen.... voorwaar, 't zou haar moeilijk geval len 2ijn, ook maar een minuutje voor haar eigen persoon te veroveren. Aan trouwen had zij waarschijnlijk nooit gedacht en zij naderde reeds baar twee-en-dertigste jaar, toen de. brievenbesteller haar op een mooien Octobcrochtend een brief bracht. De arme meid, hoewel flink verstandig, Icon niet lezen. Zii verzocht daarom baas Pautras, haar het epistel te ver tolken. Het luiddo Mejuffrouw i Ik had voor eenige jaren hei groo te ongeluk, mijn vrouw te verliezen. Behalve de smart over het verlies, had dit groote schade in mijn huishouding ten gevolge. U weet wat het zeggen wil, een boerderij te besturenj als de man op het land is moet de vrouw thuis zijn, anders gaat ze niet voor uit. Ik ben daarom in de noodzakelijk heid gekomen, weer te trouwen, en daar ik van u niets dan goeds heb gehoord, vraag ik hierbij eerbiedig om uw hand. Boer Pautras kent mij ik denk niet, dat hij u slechte infor maties over mij geven zal. Wees over tuigd, dat ik alles doen wil om u ge lukkig te maken Ik verlang slochts één ding, dat gij een moeder wilt zijn voor mijn beide kleino jongens, waar van de oudste binnen kort zes jaar wordt. Hopende op een gunstig antwoord, heb ik de oer u te groeten. Bertin Bruneaux, pachter op „Acacias." Op Mathurine's wangen vlamde gloeiend rood. Haar neergeslagen blik verried diepe verbazing en verlegen heid. Misschien had zij de geheime gedachte, dat iemand een loopje met haar wilde nemen want zij vroeg Baas. kent u werkelijk dien man? Of ik hem keu! Zeker; ik zie hem dikwüls genoeg op de markt te Saint-Fréjoau, een beste kerel I Heeft u misschien met hem over mij gesproken Neen. werkelijk niet, Mathurine! Je bent immers volkomen vrij, te doen wat je goed vindt Natuurlijk I Dus.... wat moet ik hem antwoor den? Ik zal er nog eens over naden ken. En Mathurine dacht na. Een nieu we toekomst opende zich voor haar. Sedért bijna twintig jaar liet zij nn hare klompen klossen op do steenen der boerderij, altijd gehoorzaam aan 't bevel van anderen, altijd tot wer ken en ploeteren bereid. Dit kansje moest wel buitengewoon verlokkend voor haar zijn Zij behoefde slechts één woord te zeggen, slechts too to stemmen, om eindelijk van de dienstbaarheid ont slagen te zijn. De meid zou in één dag verheven worden tot boerin. Zij zou heerschen als meesteres, zonder de eeuwige zorg, voor hot minste of geringste verzuim een berisping te krijgen. Met één woord, zij zou de vrouw zijn Mathurine overdacht dit alles, doch niettemin werd haar gcziclit niet hel derder. Neen, integendeel, haar hart kroiup bij de gedachte, dc hoeve Niel- lettes te verlaten. En dan.... was hei onkel angst om de hoeve to verlaten Waren het niet veeleer de drie bla gen, die van den morgen tot den avond aan hare rokken hingen de arme kleine wurmen, voor wie de overleden moeder nog op haar sterf bed Mathurine zoo dringend om haar hulp had gevraagd. Mathurine, had zij gezegd, zorg dat ze mij niet geheel vergoten geef hun een beetle van ie zelve In plaats van een beetje had Ma thurine hun liever alles gegeven. Haar aangeboren goedheid, haar toe wijding, haar onvermoeide arbeids kracht had zij, zonder eenige bereke ning, voor hen gegeven. Haar ge heele hart had zij hun gegeven. On ontwikkeld als tij was, dacht zij er niet aan, angstvallig te berekenen, hoe ver hare rechten en hare plichten gingen. Zij voelde de draagwijdte der te vervullen taak meer instinctmatig dan door overleg. Zoodra de opvat ting van haar plicht eenmaal geves tigd was. kon men over haar persoon beschikken, tot zij uitgeput er bij neer viel. Van tijd tot tijd haalde Mathurine den brief heimelijk uit haar zak, vouwde hem open en beschouwde met een tegelijk nieuwsgierig en vroolijk gezicht het gekrabbel, diat een gehee- le zijde van het groote, geruite papier innam. In zulke oogenbllkken betreurde zij haar onwetendheid. Ze zou gaarne den brief hebben nagelezen, lang zaam nalezen, hem om zoo te zeggen uitspellen, de zinnen in hun beteeke- nis van buiten loeren. Van alles wat Pautras haar bad voorgelezen, had zij niet veel meer dan dat ééne ont houden de man, die naar haar vrij de, had twee kleine jongens en ver zekerde haar, dat hij haar gelukkig wilde maken. Gelukkig 1 Wa3 zij het tot dusvr geweest Had zij ook maar een oogenblik ware vreugde leeren ken nen Gelukkig t Het woord deed, zonder dat zij het wist, haar beven wond haar op, richtte haar verhf.ol- dinzskracht on een nieuwe wereld. Dan voelde zij zich in den grond van haar hart gevleid. Iemand had haar opgemerkt, onderscheiden, haar zekere eigenschappen toegeschreven In haar nederige positie moest zij na tuurlijk voor zulk een hulde z»er ge voelig zijn zij was inwendig trotsch daarop en haar geest zwelgde fn schitterende toekomstdroomen tot een kleine Pautras, die zich aan haar rokken klemde, haar daaruit deed ontwaken. Op een avond vroeg de pachter, die een beetjo had zitten dommelen bij het vuur, wakker wordend, haar op eens Wel, Mathurine, ben j« al beslo ten Zij tilde een ketel heet water van het vuur, zette dien op den steenen vloer en fluisterde beschaamd Ik heb nog niets besloten. Je zult er nu toch toe moeten ko men, vervolgde Pautras. Het is gauw Allerheiligen, en als je weg wilt, moet ik uitkijken naar een an dere meidEn Bertin Bruneaux ik zag hem gisteren op de markt wacht ook met ongeduld op je ant woord. Waarom besluit je niet Het ligt toch voor de hand, dat je aan neemt Wat zit er in den weg.... de kinderen misschien Stilte- Een krekeltje piepte in den haard, waarbij de kinderen zaten te spelen. Toen viel Mathurine's blik plotse ling op hen. Ja, baas f Sinds drie jaar hang ik aan dezen ik geloof niet, dat ik mij weer aan andere kinderen kunnen gewennen. De nachtar was dion getroffen een vlam, oplaaiend van het haardvuur, zette zijn gelaat in gloed, ca zijn oog glinsterde, als door een lichtstraal getroffen. Langzaam rees hij op van zijn stoel, vatte met boersch gebaar haar hand en sprak diep bewogen Hoor eens, meisje, ik wil je vrij de waarheid bekennen. Er l>estaat geen Berlin Bruneaux te S&int-Frëjau ik zelf zou graag met je willen trouwen, alleen van wege de kinde ren had ik bezwaar. Ik heb die list bedacht om jc op de proef te stollen... maar nu ik zie, hoe je aan do kiude- reu gehecht bent, r.al je wel geen be zwaar hebben, hoop ik, om je lot met het mijne te verbinden Het gezicht van Mathurine weer spiegelde louter verbazing gren- zenlooze verbazing. Werktuigelijk maakte zij haar hand los en sloeg verlegen, nadenkend de oogen neer. De oudste der kleine Pautras, een mooi, blond, bleek meisje, zag haar met kinderlijke nieuwsgierigheid angstig vragend aan, alsof zij een weigerend antwoord vreesde. Nu, wil je vroeg de boer, en ksvam haar met geopende armen tege moet om haar te omhelzen. Haastig bukto Mathurine zich, hief het kind op, sloot het in do ar men. drukte het vast togen haar borst, in een opwelling van hartstoch telijke teederheld, dc toestemming der vrouw lag kuisch en roerend ver borgen in den heiligen kus der moe der.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5