.wachter Davotaar, woDéndé la do 'buurtschap Kallenbroek, gemeente •Barneveld, dozer dagen de onvoor zichtigheid ongekookt beekwater te gebruiken. Weldra worden allen, na melijk man, vrouw cn drie groote kinderen, zoo ernstig ongesteld, dat de hen behandelende geneesheer voor het behoud van hun leven vreest. Tot nu toe Ls echter niemand van het ge zin overleden. INBREKERS TE ROTTERDAM. Vermoedelijk hebben inbreker» des nachts omstreeks drio uur gebruik gemaakt van de gelegenheid dat de jmchtgoedorentrcin het viaduct pas- •eeróo om mot een steen de spiegel ruit van den juwciicrswinkeJ van de firma E en A. van Gelder aan de Morioanstrnat 15 te Rotterdam, een gat te gooien. Door het gat stak een der in In okers de hand, een goede greep werd gedaan en verschillende voorworpen uit de étalage ontvreemd. Vermist worden 8 gouden dasspel den, 25 zilveren broches, 2 gouden Iringen, 4 ceintuurgespen, 1 doublé horlogeketting, een barnsteenen col lier en een broche. 6T00MSCIIIP PRINS "WILLEM II. Sedert de laatste opgave zijn nog Ingekomen voor de nagelaten betrek kin gen van do slachtoffers van de ramp van het stoomschip Prins Wil lem II, giften tot een gezamenlijk be drag van f 1395.70. Het totaal der ingekomen bedragen w thans 24.589.31. POKKEN. Te Zwolle is eon geval van besmet telijke pokken waargenomen bij bet 4-jarig zoontje van de familie N., wo nende in de Javnstraat. Het kind en do ouders zijn in het Sophia-zicken- huia opgenomen. De woning is ont smet. BESTRIJDING KRUISBESSEN- MEELDAUW. Door Gedeputeerde Siaten van Zee land is aan alle gemeentebesturen op Walcheren een schrijven gericht, waarin hun medewerking wordt ge vraagd, tot het in het leven roepen Van een eensluidende verordening ter pestrijding dor Amerikaanscho kruis bes senmeeldauw. MOORDAANSLAG. Toen een 20-jarige arbeider Baeten oit Nederweert te Vlodrop in den trein naar Roermond wilde stappen, werd hij door zekeren Schetter uit Roermond met twee messteken in den rug levensgevaarlijk gewond. Do da- dor is voortvluchtig. ONT'f AG Dr. DE GELDER. Dr. Do Gelder deelt aan het Hbl. mede, dat hij reeds een uitvoerig «tuk gericht aan de Enquête-commis- «ie in zake het beheer der G. E. W., gereed heeft, waarin hij meent punt voor punt de beweringen van den di recteur, den heer Ressing, weerlegd te hebben, en tot de slotsom komt, dat al diens beschuldigingen aan zijn adres op onjuiste voorstellingen be rusten. SCHANDALIG. To Vlagt wedde, Grhebben eenige voerlieden een kind vno den heer J. Lubberts aldaar zooveel sterken drank toegediend, dat het kind onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. ONGELUKKEN. Te Leeuwarden is het twaalfjarig dochtertje van den turfschipper J. Ja ger, uit Niewolda, te water geraakt en verdronken. Het anderiialfjarig kindje van L. Buiks op hot Hoekske te Dongen ge raakte onder de zware vrachtkar van den voerman B. V., werd overreden ui was onmiddellijk dood. Een bejaarde dame van ongeveer CO-jarigen leeftijd, was Zaterdagmid dag te Scheveningen in zee gaan ba den, buiten de zeebad-inrichting. Zij schijnt bij het baden door eene be roerte te zijn getroffen en is verdron ken. Zij had haar kleederen aan het «trand gelegd, om in een badcos- tuuin in zee te gaan. De politie heeft het liik per raderbaar vervoerd. Op het lijk werden geen identiteitsbewij zen gevonden. Te Lochem is de vrouw van den «lager J. K. bij het aanmaken dew kachel in brand geraakt Zwaar go- wond is zij in het ziekenhuis opge nomen. Ilaar anderhalf jarig kind kreeg eenigo ongevaarlijke brand wonden. Rechtszaken BIGAMIE. Naar de Tel. verneemt, is dc nieu we instructie op last van 't gerechts hof te 's-Gravcnhago, gehouden in de zaak coniru S., verdacht van bigamie gesloten, en verwees de rechtbank andermaal de zaak naur de openba re terechtzitting. MISHANDELING VAN EEN POLITIE-AGENT. Zes jong© mannen, onder wie één ran 17 jaar. stonden voor de zesde kamer der rechtbank te Amsterdam tcreeiit, beklaagd van mishandeling yan den dienstdoende» agent van po litie J. Kok. Zaterdagavond 16 April liepen do beklaagden met hun zessen in de Kalverstraat te tingen, te schreeuwen en te spnrgen. De dienstdoende po- litie-agent Kok maande heil herhaal delijk aan stil te zijn, maar dit baatte niet. Eindelijk gaf hij één een duw. «lij volgde het zestal en toen zij de iKupelsteog insloegen, ging de agent achterna. Daar vatte de agent een ier levenmakers beet. Een hunner Schepte daarop den agent, die dien- te-iigevolge vM cn loéri door dé an deren herhaaldelijk geschopt en ge slagen werd, tengevolge waarvan de agent bloedende wonden opliep. De mishandeling was van ernstigen aard. Gedurende ©en maand kon de agent geen dienst doen en zijn hand is nog niet geheel hersteld. Hel O. M. eisehte tegen ieder der twee eerste beklaagden veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf, en tegen ieder der vier overigen vijf maanden gevangenisstraf. HET MISDRIJF AAN DE NIC. WIT- SENKADE TE AMSTERDAM. De rechtbank beeft andermaal de preventieve hechtenis van de dienst bode IJmpkjo B. en van den werkman R., haar vrijer, met 30 dagen ver lengd. Vermoedelijk zal nog deze maand tot d© verwijzing dezer zaak naar d© openbar© terechtzitting wor den besloten. Uit de Arbeiderswereld HET GESCHIL TE EINDHOVEN. Zaterdag confereerde het leidings comité den geheelen voormiddag met de firma Philips en Co. Op verschillende vragen, door het comité gesteld, verklaarde de firma dat zij zal nagaan, hoeveel werklie den méér dan 200 zouden kunnen ge plaatst worden. De firma heeft enkelo personen op het oog welke zij beslist wel, andere welke zij beslist niet terug wcnscht te nomen; zij zal trachten dit laatste getal zoo gering mogelijk te maken. De mannelijke arbeider» zijn reeds grootendeele vervangen. Wat het getal buiten die twee ca tegorieën betreft, zou een gedeelte bij loting kunnen worden teruggenomen. Diegenen die nu geen plaats kun nen vinden wil de firma geleidelijk in de toekomst wel terugnemen, met dien verstande dat echter ook min stens een gelijk getal andersdenken den zullen worden aangenomen, ten ©inde op katholieke feestdagen te kunnen werken. Dc firma verklaarde zich niet on geneigd de correspondentie voor het aanwerven van nieuwe werkkrachten tot de vergadering over haar ant woord zou hebben beslist op te schor ten. De voorwaarde werd echter gesteld dat toon en inhoud van bet orgaan De Lamp moeten veranderen, ge beurt dit niet dan zullen zij de on derhandelingen dadelijk afbreken. Het antwoord over het juiste aantal terug te nemen werklieden zal zoo mogelijk heden Maandag gegeven worden. Koloniën CHOLERA. Samarang, 11 Mei. Nog deden zich hier 20 gevallen van cholera voor, waarvan 18 met dnodeliiken afloop. 13 Moi. Er deden zich in Samarang weer 17 gevallen van cholera voor, waarvan 15 met doodelijken afloop. In Soemanep maait deze ziekte op vreeselijkc wüze haar slachtoffers weg. Herhaaldelijk vindt men de lij ken zoo aan den weg liggen. Ook uit den Oosthoek bereiken ons zeer ver ontrustende berichten. Pers-Overzicht HET EEDS-VRAAGSTUK. Het „Weekblad van het Recht" wijst er ui een artikel ,|De eedsquoestie" op, dat het arrest van den Hoogen Raad van 23 Mei j.l. aan d« chronisch geworden eedsquaestie een zeer acuut karakter heeft gegeven. Er moet, naar het W. v. h. R. meent, een oplossing gevonden wor den. Dio oplossing zal wel niet anders kunnen geschieden dan in vrijzinni gen geest. Naar onze meening mag de eed als regel behouden blijven; wij gelooven dat dit, zij het in be scheiden mate, aan do rechtszeker heid zal ten goede komen. Het belang eencr betrouwbare rechtspleging is zoo groot, dat niets wat haar zou kunnen verzekeren, mag worden prijsgegeven. Doch de dwang moet verdwijnen. Wie verklaart bezwaar te hebben tegen een eedsformulier met godsdienstige strekking, moet zonder nader onderzoek, dat, inquisi toriaal en pijnlijk, toch ten slotte al le betoekenis mist worden vrijgesteld. Hem moet de gelegenheid worden ge geven te zweren met een© volkomen neutrale formule, analoog aan het Fransche „Je jure" of, zoo hij ook daartegen gewetensbezwaren heeft, moet hij met de belofte kunnen vol staan. Land en Tuinbouw DE AMER1KAANSCHE KRUIS- ÜESSENMEELDAUW. In 1907 werd deze ziekte voor de eerste maal in ons land aangetroffen in eenige bessentuinen te Amcrongen en Eist IU.) Sinds heeft zij zich ver breid en ze is er ook nu nog. Prof. Ritzema Bos te Wageningen waarschuwt de kweekers met nadruk, om toch vooral op hun hoede te zijn tegen deze ziekte, welke van hoogst erustigen aard is en de teelt van kruisbessen onmogelijk kan maken, terwijl haar verbreiding hier te lan de tengevolge kan hebben, dat andere landen hun grenzen voor den invoer van onze kruisbessen gaan sluiten. Wanneer de Amerikaansche kruis- bessenmeeldauw slechts één Jaar on gestoord voortwoekert in kruisbessen- struiken, in een bessentuin of in een boomkweckerij, dan treedt deze ziek te het volgende jaar zóó hevig op, dat van den bessen oogst weinig of niets terecht komt, terwijl de strui ken ook zeer ernstig schade lijden. Daarom 1© het zeer noodzakelijk, dat ieder "beasénïelër én boomSwêeker zijn struiken nauwkeurig en geregeld inspecteert, om dadelijk te kunnen ingrijpen, als de ziekte optreedt Ver dachte scheuten en bessen zende men onverwijld naar den directeur van het Instituut voor Phytopathologie te Wageningen. Het eerste optreden der ziekte is ©inde Mei of begin Juni, maar zelfs tot begin September kun nen nieuwe besmettingen voorkomen. Juist dc onopgemerkt' besmettingen zijn zoo gevaarlijk gebleken le. om dat de eigenaar der struiken zich van geen gevaar bewust was en dus ook aan geen bestrijdingsmaatregelen dacht, en 2e. omdat de besmetting met de aan dc twijgen zittende win- tersporen van de meeldauwzwam zoo verbazend heftig blijkt te zijn. Het zwamweéfscl wemelt n.l. van zwomvruchten, welke alle het volgend voorjaar sporen voortbrengen. Het is dus van 't hoogste belang, dat zoowel 's zomers als 's winters alle besmet te scheuten worden verwijderd cn ver brand. Het komt vaak voor dat in den winter scheutotoden, die den vorigen zomer door bladluizea waren aange tast. op het oog moeilijk te onder scheiden zijn van sclieuttoppen, die door dcu Amerik. meeldauw zijn aan getast. In dut geval doet men het best a 1 de verdachte, bruine toppen af te snijden en te verbranden. Met is beter tien toppen te veel af te snijden dan één te weinig. Al wat men af snijdt of afknipt, verzamelt men in een emmer, opdat niets op den grond valle; en al die takjes en topjes wor den verbrand of in kokend water ge worpen, want dit is do eenige ma nier, waarop de zwam gedood kan worden. Men moet voorts zeer groote voor zichtigheid betrachten bij het aan schaffen van kruisbessenstruiken of -stekken uit andere tuinen of kweoke- rijen, en knope deze alleen van han delaars, die daarbij een door het Hoofd va- den Phviopatbolngischen dienst (to Wapeningen) afgegeven certificaat kmium voegen. Ten slotte houde men a'le verzendingsfusten slechts op een bepaalde plaats in den tuin, zoo mogelijk in of bij de loods, en men late nl zi;n vruchten alleen plukken in uitsluitend daarvoor be stemde plukmanden, waarvan men zeker weet. dat zii veen ziektekiemen kunnen bevatten, omdat zij nooit bui ten den tuin komen. C. B. EEN ST ECHT KERRF.NJAAR? Zaterdag had te Varik de kersen- verpacht plantp van 6 boomgaarden, die ongeveer samen 200 opbrachten. Dezelfde boomgaarden brengen ande re jaren ongoveer 2000 op. De oor zaak, dat ze zoo weinig opbrengen is, dat er bijna geen kers in de boom gaarden hangt. Kork en School NED. HERV. KERK. Ds. J. li. van der Palm, te llpen- dam, heeft emeritaat gevraagd. Hij ia te Bpendarn predikant sedert 23 (Jetober 1904. Hij werd in 1867 candi daatstond eerst te Houtrijk en ï'o- lnnen (1868), daarna to Wijdencs (1879), eerste maal te Ilpcndain (1881), te Langezwaag (1888), te IJs- brechtum (1892), en voor de tweede inual te Jlpendam (23 October 1904). Bedankt voor het beroep te Hru- chem c. a. ds. J. M. Ph, Schippers te Ede. Beroepen te Terwoid© ds. J. ten Bruggenkote, te Borkulo. Aangenomen het beroep te Mijns- hcerenland de heer A. C. G. den Har- tog, cand. te Streefkerk. Bedankt voor het beroep te IJssel- muiden ds. I). Th. Keek, te ZuiLlchcm Beroepen te Zegveld ds. P. van Toorn te Sprang. Bedankt voor het beroep te Ove- zande en Driewegen (toez.) ds. G. A. van der Hoit le Domburg. GER. KERKEN. Beroepen te Breda ds. J. Mulder, te Broek op I.angendijk. Aangenomen het beroep te Zuili* chem ds. G. van Velzcn to Lopik. Bedankt voor bet beroep te twee Exloêrmond ds. E. v. <L Laan, te Wijchel en Balk. Aangenomen het beroep te Zwart sluis ds. A. Brouwer Jzn., te Harme- len. Bedankt voor het beroep te Baar land ds. S. J. Dwarshuis to Stap horst. ACADEMISCHE EXAMENS. Awsteruuiu. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de klassiek© letteren door den heer J. W. Kemper het theoretisch geneeskun dig examen door de heeren P. L. van Andel en J. Rudelsheimhet docto raal examen in de geneeskunde door den heer J. E. Feisser. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Gelaagd voor het propaedeutisch examen theologie de heeren J. W. Geels en M. Postidem rechter de heeren C. M. Kegge (cum laude) en N. Stufkens (cum laude). Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor propaedeutisch examen rechtsgeleerdheid de heeren G. S. Diepenhorst en D. W. O. Schutvoor godgeleerdheid de heer S. B. W. M. Kok. Leiden. Geslaagd voor het voorbe reidend examen Ind. aclm. dienst de heeren N. W. van Hartingsveldt en P. Baretta. Leiden. Geslaagd voor het groot ambtenaars-examen de heer J. F. Mi- randolle. Leiden. Geslaagd voor het eind examen voor den Nederlandsch-Indi- sclien administratieven dienst de hee ren J. M. von Schmidt auf Altenstadt. K. M. J. Hage en C. de Witvoor lici eerste natuurkundig examen de heer J. J. W. van Beek voor het candl- daAtsexamen in de plant- en dier kunde de heer M. J. Sirks en mejuffr. M. E. Leroijvoor het propaedeu tlsch examen in de godgeleerdheid de heer J. A. R. Teriet en S. J. Strij- dom voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer G. Dijck. meester en L. Brender a Brand is voor het tweede natuurkundig exa men de heeren Th. S. van Ravens- waay, W. J. M. van BijstervelAi A. P. C. Numan yan Som Utrecht Bevorderd tot arts de hee ren A. L. Huber en H. Jonker, tot semi-arts de heer J. Buitenhuis, tot tandmeester de heer J. H. Brock- mann. Eerste Candidaats-exainen Wis- on Natuurkunde de heer J. Lcpocler. Eerste Theor. Geneeskundig exa men de heeren P. W. van Rees, W. H. A. van Os en J. de Haan. Eerste Doet Geneeskundig examen de heer W. J. Roos van den Berg. Eerst© Natuurkundig examen dc dames A. C. S. Steenhuijscn, J. T. Rijker en mej. W. A. de Tourton Bruyns. Doet Nedcrlandsche Letteren mej. J. P. van IJsendijk (niet lof). Groningen. Gesl. cand.-ex. Nedcrl. letteren de heer G. A. Boutelje. Ui/recht. Geslaagd Eerste Doet. Ge nees k. de heeren J. C. Beker, C. G. Vervloot en J. L. de Heer. Eerste Na- tuurk. ex. de heeren G. Bol en CC. C tuurk. ex. de heeren G. Bol en C. G. v. d. Heijde. Tweede Cand. Theol. ex. de heer N. Padt. Prop. Theol. dc heor A. K. Straatsma. TECHNISCHE HOOGESCJIOOL. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutisch© exa mens clectro-toohniscJi-ingcnieur de heer J. A. Portengen scheikundig ingenieur mej. N. Huysmun. Geslaagd voor candidaatsexamens werktuigkundig ingenieur dc heeren A. N. Molenaar en M. G. van Over- vcldt. Ingenieurs-examenselcctrotech, niscii ingenieur de heeren W. L. de Bruyne, C. E. Dutiih, J. Z. J. J. Fels, A. 11. van Tamel, J. Hinlopen, H. A. W. Klinkhamer, A. J- H. van Leeu wen, M. H. Lindo, J. Maas, D. J. van der Made, A. J. van Riessen, P. J. Schrikker, J. M. J. Steegstra (met lof), M. S. H. Trooster, W. Varkevis- ser en A. J. L. Vogels. Letteren en Kunst MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER TOONKUNST. Tc Arnliem werd de algemeene ver gadering gehouden van Je Maat schappij tot bevordering der Toon kunst onder voorzitterschap van den heer Ch. E. H. Boissevain. In zijn openingswoord wees de VOorzlLter er op, dat de Maatschappij verkeert in ecu overgangstijdperk, doch spreker's overtuiging is, dat, mits geen fouten in de leiding wor den begaan eu de afdeehng medewer ken, dc Maatschappij een nieuw bloei tijdperk gaat intreden. Door dcu secretaris, den heer A. D. Lonian Jr., werd uitgebracht 't jaar verslag over 1909. De Maatschappij is in het laatste jaar zeer sterk voor uitgegaan. Het aantal contiihueeren- de loden bedroeg in 1909—1910 5553 (1908—1909 5223) ook in het aantal afdeclingen is een vermeerdering ie oonetateeren. Twee nieuwe oideclin- gen to 's-llcrtogenbosch en to Luren worden opgericht Het aantoi afdee- lingen bedraagt 27, tot nog toe het hoogste cijfer ooit bereikt De uitkeering van bet kunstenaars- fond heeft plaats uau 44 rechthebben den. Het aantal loden der zangvere nigingen bedroeg 3185 tegen 31-il in het vorig© jaar, dat der leerlingen dei1 muziekscholen 2047. Door de uf- deelingen werden 58 uitvoeringen ge geven. Behalve de genoemde 5533 contribucerende leden telde de Maat schappij 87 honoraire leden, 34 bui- tenlandschc en 4 correspoiidecrendc leden 40 leden van verdienste, 3 bui tengewone eereleden (de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden), totaal 5721 leden. Daarna was aan de orde keuze van leden van verdienste; als zondanig werden benoemd de heeren Dirk Schafer, dr. D. F. Scheurleer, en mej. Cornelie van Oosterzec. De heer Ch. E. H. Boissevain werd als hoofd bestuurder herkozen. Na de pauze kwam een voorstel aan de orde, waarbij facultatief wordt ge steld ,of men, zoo er in de pluals van inwoning of 10 K.M. daarvan in den omtrek geen afdeeling is, zich als lid moet opgeven bij de algemeene afdee ling (zooals thans is voorgeschreven), ol bij een andere afdeeling. Na een uitvoerige discussie werd op voorstel van Haarlem en Amers foort besloten het punt aan te hou den tot het volgend jaar. BIOLOGISCHE TENTOONSTEL LING. Op eenigszins feestelijke wijze had Zaterdagmiddag do opening plaats van dc Biologisch© Tentoonstelling in den tuin van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws DE GIFTMENGER. Aan een correspondentie van de N. R. Ct. uit Petersburg ontleenen Een schunnig-gokloed, onooglijk klein mannetje, een oud stakkertje van bij de zeventig jaar, een dokter met weinig praktijk, verslaafd aan den drank, met een slechte reputatie, ziedaar ongeveer de beschrijving van een pas-ontmaskerden giftmenger. T werktuig van den misdadiger in een drama, dat zich dezer dagen In een der aanzienlijkste kringen van Pe tersburg heeft afgespeeld. Een jonge rijk© garde-officier, de ©enige zoon van generaal Boetoerlin, drager van een ouden roemrijken naam, toekom stig erfgenaam van ©en vermogen van eenige millioenen roebels, is we gens zijn trouwen met een overigens heel fatsoenlijk meisje van de plan ken, uit den militairen dienst getre den, en leelde nu voor zijn doen ta melijk bescheiden en teruggetrokken; een postje aan het ministerie van binnenlandsche zaken gaf hem eeni ge bezigheid. Zijn eenige zuster is ge trouwd met een zekeren O'brien de Lassy, een man, wiens geldzaken steed3 meer en meer In de war waren geraakt- Deze zwager nu vStte het misdadige besluit, den zeven-en-twin tigjarigen Boetoerlin uit den weg te ruimen, om zoodoende zijn vrouw tot eenige erfgename van den bojaarden generaal te maken, en naar men nu heeft ontdekt, bestond bij hem ook het voornemen, zijn schoonvader te doen vermoorden. O'brien de Lassy had zich voor zijn misdadige plannen de hulp vcrz«kerd van den ouden dok ter. met name Panlsjenko. Als beloo ning zou Pantsjenko voor het ombren gen van Boetoerlin 10,000 roebels krijgen, cn buitendien 50,000 roebels voor het vergiftigen van den ouden generaal. Dc betrekkingen tusschen do beide zwagers waren van den al- lerbcsten aard, en liot wekte bij den jongen Boetoerlin niet den gering- sten argwaan, dat De Lassy liem het viczo oude doktertje, als een origi neel type, als een zonderling, die ove rigens zijn zaken goed wist en kundi ger was dan menig dokter van naam, aanbeval en bij hem introduceerde. De gelegenheid werd nu afgewacht, dat het jongemensch ietwat ongesteld was, en dadelijk kwum vriend Pants jenko zijn diensten aanbieden, met het gevolg, dat Boetoerlin binnen een paar dagen dood en begraven was. Evenwel had Boeloerlin's vrouw, die geen vertrouwen stelde in dr. Pants- ienko's behandeling, er een anderen dokter biigchaald cn deze had dade lijk den toestand van den zieke zeer zwaar ingezien, een consult belegd, en er werd uitgemaakt, dat do pa tiënt tengevolge van een onderhuid- sche inspuiting aan aknte bloedvergif tiging leed. De dood was niet meer af te wenden. De lijkschouwing be vestigde het vermoeden, en al heel «noedig werd dokter P. in hechtenis genomen «n daar er zeer bezwarende verdenkingen rezen tegen De Lass.v, werd ook dere gearresteerd. Aanvankelijk ontkende Pantsjenko ten stelligste zlin schuld, gaf toe, dat er misschien door eene onachtzaam heid, door het gebruiken van een niet geheel zindelijk instrument, bij de inspuiting «en ongeluk kon zijn gebeurd, doch nadat bij een huiszoe king bij den dokter, diens briefwisse ling mot De Lassy aan het licht was gekomen, bekende hij alles De Lassy ovenwei schijnt nog overtuigd te zijn, dat zijn vriend Pantsjenko, wien hij slechts op voorwaarde, dat hij hem bij eventueele ontdekking geheel buiten de zaak zou laten, een zoo groote belooning had beloofd, voor hem de kastanjes uit het vuur zon ha len en bib ft nog steeds rijn onschuld volhouden. Het gif, waarmee de dok tor ziin slachtoffer heeft vermoord, is chnlern-endotoxine. dat hij zich had verschaft uit het proefstation voor pcst-serumbprPidine te Kroonstad, fr""si voor wet.en°chnnnp1iike doel einden. Do oude generaal Boetoerlin, hii wien dr. P. ook reeds door diens schoonzoon gnïntrndiiopovj was. had weinig lust aan den dag gelegd de kennismakirmet den zonderling voort te zotten, en had hem op een afstand gehouden. In aristocratische kringen baart de zaak een geweldig opzien. EEN BRUTALE HOOVER. Uit Nieuw-Mexico komt het bericht van eeo roover-overval. In de nabij heid van Robsart heeft des nachts een enkel bandiet een trein van den El Paso and South Western spoorweg aangehouden. De bandiet dwong met zijn revolver de halfgekleede, ver schrikte passagiers van den Pullman- wagen zich te begeven naar den dienstwagen van den hoofdconduc teur. en toen hij alle mannetjes bij elkaar had, dwong hij de lieden hun kostbaarheden af le geven. De man wist met zijn buit te ontkomen, voor dat iemand aan verzet dacht. EEN „ROOVERS"-VER HAAL. Een Ncw-Yorksch millionnair te Seattle verblijf houdend, heeft een nieuw vermaak uitgedacht, waarvan de afloop echter niet zal aansporen, om het door heru gegeven voorbeeld te volgen. De man kwam namelijk op den zonderlingen inval, dal een gefin geerde roover-m rval op zijn rijtuig een allerheerlijkst amusement voor zijn gasten zon zijn. En zoo reed hij dezer dagen mot zijn vierspan uit, met een zestal donuts. Onderweg op een afgelegen plek sprongen plotse ling de echtgenooten van enkele der dames met ©énige vrienden, allen ge maskerd, te voorschijn cn met hun revolvers dreigend dwongen zij het damesgezelschap hare kostbaarbe den uit te leveren. De „grap" slaagde maar al te wel. De dames meenden met heusche roovors te doen te heb ben, en in plaats van blij te zijn over dat interessante avontuur, vielen er enkele dames van schrik in zwijm, terwijl de anderen in haar zenuw achtigheid zich met flesschen en an dere voor de band liegende voorwer pen trachtten te verdedigen. Toen het gfwlsehnn te Seattle terug keerde, deden de dames, die nog steeds niet over den waren aard van bet avontuur waren ingelicht, al thans de geruststellende mededeelin- gen van den gastheer niet vertrouw den, aangifte bij de politie. Onmid dellijk trok deze er op uit en zij ar resteerde de bedrijvers van den aan slag, die na de noodjge inlichtingen te hebben gegeven, weer op vrije voeten werden gesteld. De vernuftige ontwerper van dit nieuwe vermaak heeft, nu de zaken zoo zijn geloopen, veel spijt, en hij verklaart thans openlijk, dat de grap mislukt is, daar men niet voorzien had, dat de dames het geval zoo ern stig zouden opnemen. Navolging zal het denkbeeld, naar men nu gelukkig mag verwachten, wel niet vinden. GOUVERNEUR VAN •ENGELSCH- INDIë. Sir Charles Hardinge, wiens be noeming tot onderkoning van Ind Ié werd geseind, is thans 52 jaren oud. Sedert dertig jaren is hij in diploma- tieken dienst. Na als attaché en ge zantschapssecretaris op verschillende posten te hebben gewerkt, werd hij in 1903 assistent-onderstaatssecreta ris voor buitenlandsche zaken. In 1904 echter werd hij benoemd tot am bassadeur te Petersburg, waarna hij in 1906 optrad als onder-secretaris van buitenlandsche zaken. TER DOOD VEROORDEELDEN. Liabeuf, de pleger van den opzien barenden moord op een politie-agent te Parijs, beeft geen verzoek om gra tie willen teekenen. „Ik ben inder tijd", zei hij, „onschuldig veroordeeld en ik heb gedacht, dat de rechters verzachtend© omstandigheden zouden laten gelden, nu ik een moord pleeg de uit haat tegen de politie. Zii heb ben dut niet gedaan, en ik berust to mijn doodvonnis. Maar tot mijn laat sten ademtocht zal ik roepen, dat U» onschuldig veroordeeld ben." Do andere ter doodveroordcclde, d« jonge Jacbuiard (die met zijn kame raad Vicnny op een boerderij vijl monschen vermoordde en een zwaar verwondde) hoopt daarentegen op gratie van President Fallières. DE „PLUVIOSE". Men slaagde er in do „Pluviose* te 3 uur in den morgen in dc haven te Calais binnen te brengen, waar het vaartuig in de voorhaven op dezv grond ligt. VAN MILLIONNAIR TOT BEDELAAR. Komt het meermalen voor, dat in Amerika, voor velen het Jand van be- i lie, iemand het van bedelaar tot millionnair brenat, een geval van Jjet omgekeerde is ook niet zeldzaam, zoo als de historie van den voormaligen geldman Albert J. Snell leert, d'io eenige dagen geleden in een armoedig huisje dood werd gevonden, Vooi twintig jaar erfde Snell eenige mil lioenen van zijn vader. Die vader, de millionnair en Chicagoër beursman Arnos Snell, werd in 1888 op geheim zinnige wijze vermoord. Het heette toen, dat iiij door een inbreker, dien hij te middernacht in zijn huis ver- raste, doodgeschoten werd en jaren lang volgde de jiolitie het spoor van een zekeren WiJly Tascott, zonder er echter in te slagen, den man op te sporen. De zaak Snell verwekte toen te Chicago groot opzien, daar de mil lionnair een der bekendste mannen van de stad was. Reeds toen gingen er stemmen op, die den zoon beschul digden, zijn vader vermoord te heb ben, of in elk geval de hand in de misdaad gehad te hebben. Die ge ruchten werden nog versterkt door het feit, dat de zoon terstond na deni dood zijns vaders alles te gelde maak- 1 te eu mot de groote som geld ven trok. Jaren lang bleef hij weg. Dan keer de hij naar Chicago terug en bracht in enkele jaren de rest van zijn geld er door. Daarna zonk hij hoe langer hoe dieper. Gedurende de laatste "ja ren verdiende hij den kost als pakjes drager aan de booten. Hij ging zich bovendien te buiten aan alcohol en leefde eindelijk nog slechts vun giften en gaven. Ten slotte stierf hij .van honger eu armoede. BEDROG. Te Parijs is een inrichting ontaekt waar «en Duitscher, Hausser gehee- ten, er zijn beroep van maakte nage bootste decoraties en diploma's van Roemenië, Servië, Montenegro en Bul garije tc verknopen. Op verzoek van de Boemeensche regeoring heeft het parket van de Seine een instructie te gen Ilausser geopend. Bij een huiszoe- king zijn er o. a. ook valsclie diploma's van de Brusselsche tentoonstelling ge vonden. Alarktnieuws Stnut der Botermarkt te Haarlem over de maand Mei 1910: Aangevoerd en verkocht waven: Boter 240 KG., 1.60—/ 1.70 per KG, Biggen 73 stuks, 12—17 p. stuk. N. Kalveren 128 stuks, 7ƒ14 per stuk. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het at. Goentoer arriveerde 11 Juni van Rotterdam to Batavia. Het st. AmsteUand, thuisreis arri veerde 10 Juni te Santos Het Prinz Oskar arriveerde 10 Ju ni van Rotterdam te Quebec. Het st. Rotterdam vertrok 10 Jun» van Rotterdam naar New-York e» was te 6 u. 30 voorin, in zee. Het st. Billitou, uitreis, passeerd* 10 Juni Gibraltar. Het st. Koning Willem III, uitreis passeerde volgens draadloos tele gram via Cozzo Spadaro 11 Juni 3 u. voorin, de Straat van Messina. Het st. Oranje vertrok 11 Juni va» Amsterdam naar Batavia. Het st. Sumatra, thuisreis, passeer de 11 Juni Gibraltar. Het st. G roti us, uitreis, vertrok U Juni van Colombo. Het st. Tambwra, uitreis, vertrok 11 Juni van Lissabon. Het st. Sindoro, thuisreis, passeer de 11 Juni OuessanL FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zwolle. F. Heymanns, handelende onder den naam II. Heymanns, han delaar in mode-artikelen en kleerma ker, te Zwolle. Rechter-commissaxis: mr. A. F. C. Hupkens van dor Eist; curator: mr. J. F. baron van Haer- solte. Utrecht. De naamlooze vennoot schap Marmorita, fabriek van sani taire vloeren, gevestigd te Utrecht. Rechtcr-commissaris: jhr. mr. T. J dc Moirces van Swinderen; curator mr. J. J. de Waal Malefijt. Roermond. A. Ramaekers, mol© naar, vroeger wonende te Weert, thans verblijf houdende in België. R.- commissaris mr. baron dc Blcber- stein; curator: mr. Paul Tripels. Amsterdam, J. Magrijn, banketbak ker, Amsierdam. Rechtor-commissa- ris: mr. J. W. Huijsinga; curator: mr, W. J. M. Dons. H. ten Bouwhuys, fabrikant er koopman. Amsterdam. Rechior-com- mlssaris: nrr. J. W. Iluysinga; curar tor mr. A. A. Aberson. Opgeheven: J. Versteeg, koopman en winkelier te Oudewater. Geëindigd: J. Gruntjens, landbou wer, voorheen te Venraij, W. vani Rijn, kantoorbediende, voorheen te. Vcnlo. en J. Hendriks, timmerman tq Blerlck,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6