E.Brands Cataloniëg Tilburg w v GRONDBORINGEN v DAMES SGHORNAGEL, WptaeeÉ Csiftsusgs. IÏ13 WAARSCHUWING! Rijwielbandenhantiel „HERCULES", KURKEN, CAPSULES EN STROOHULZEN. O c J. P. C. VAN GURTZGEN Jr. in Gasglgaifichtsrlikslen, GROQTE HOUTSTRAAT 155. ri J. J. DE WAAL MALEFIJT Zn. de zich leek en relde niet op de we tenschappelijke Quaestie te zullen in gaan, maar hij leverde een histori sche beschouwing. Dat had hij niet moeien doen. De deskundige Dsr. Huet heeft ge legd, ten minste dat kon spr. uit diens beweringen opmaken: Su| tie is iemand iets wijsmaken. En in sijn hart meent do suhst.-officier het zelfde. Dat mocht hij niet, als hij xegt, dat hij zich leek voelt, want d in stelt hij zich op dat gobied partij. Sprekers eerste conclusie is: Wij zijn niet voldoende door den deskun dige ingelicht. Want de ambtenaar kan niet zeggen: ik ben leek. De des kundigen zijn er voor, om de recht bank in te lichten. Deze deskundige beeft ons in den steek gelaten en niet vertelt wat hij onder suggestie ver staat. Dat de ambtenaar erkent, dat ie magnetiseurs genezingen verrichten is een stap nader tot do overwinning dor magnetiseurs. Spreker meent, dat de verschijnse len, waarmede we hier te doen heb ben, niet voldoende verklaard zijn. Men heeft nog geen theorie voor de verschijnselen. Spreker merkt op, dat bij deze verschijnselen iets dergelijks kan plaats hebben als het overbren gen van electriciteit bij een machine. Hij herinnert aan de theorie van New ton over het licht, dat hij als stof dacht. Huygens theorie bracht daarin verandering en noemde licht trilling van den aether. Nu komt men weer gedeeltelijk terug van deze the orie door de ionen-theorie. De atomen bestaan uit ionen. Mis schien zijn die ionen weer zonnestel sels op zich zelf. In de hersenen geschiedt misschien eer. zelfde werking. In de hersenen beeft men misschien ook zulk een eenwigtriilende l>eweging en daarmee kan men misschien het magnetisme en 't overbrengen van *t fluïdum ver klaren. Spreker wijst op een werkje van Gibson, waarin de theorie wordt geopperd, dat radio-activiteit de oor zaak is van de telepathie, waarmee we ook te doen hebben in t geval van het dochtertje van den heer Van O. Spr. betoont dan, dat de wet op de geneeskunde niet de menschen tegen kwakzalverij wil beschermen, maar t monopolie der geneesheeren. Pleiter zegt, dat men hier niet te doen beeft met suggestie. Die kan bij zulke jonge kinderen niet plaats heb ben en suggestie zou toch niet val len onder geneeskunst, want het is geen deel der officieels wetenschap, dje aan de hoogeschool wordt geleerd, want suggestie kan niet aangeleerd worden. Dat Mr. Van Lier in zijn artikel in *t „Weekbl. van 't Recht" erkent, dat magnetiseeren op zichzelf niet straf baar is, bewijst, dat hij veranderd is van zienswijze, sedert hij de dag vaarding stelde. Want anders zou hij in de dagvaarding hebben gesteld, dat een diagnose werd gesteld, waar van 't nu volgens zijD meening af hangt of magnetisme of suggestie al dan niet strafbaar is. Op ueze dagvaarding kan dus geen «erourdeeling volgen. Heter dan de magnetiseurs te ver volgen. ware het, wanneer de dokto ren met de magnetiseurs samenwerk te om samen de menschheid tc hel pen. Pleiter bestrijdt dan, dat er een dfaguose gesteld werd door den heer Schouleman. Spr. acht het voorts on billijk. dat men, nadat na 1886 niets is gedaan, om de magnetiseurs aan het verstand te brengen, dat zij iets strafwaardigs deden, nu een rustig burger als de heer Sch. het eerst gaat vervolgen. Ten slotte vraagt spreker om een commissie van drie deskundigen te benoemen, die zal hebben uit te ma ken, of de handelingen van den beer Sch. wetenschappelijk behooren on der uitoefenen van geneeskunst. Wordt dat niet toegestaan, dan vraagt hij vrijspraak, of althans ont slag van rechtsvervolging en bij een veroordeeling, oplegging van een ge ringe boete, opdat eerst de Hooge Raad uitspraak zal kunnen doen of hij zijn arrest van 1886 handhaaft Daarna kan men zien, hoe men te gen de magnetiseurs staat. De uitspraak werd bepaald op Juni. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van den heer J. Have- laar is een rijwiel ontvreemd, dat hij onbeheerd had laten staan bij de Zwemschool aan de Houtvaart. Binnenland JOURNALIST CONTRA INSPEC TEUR VAN POLITIE. De commissie tot het geven van advies bij het opleggen van straffen aan dienaren van politie te 's-Gra- venhage heeft haar advies vastge steld in de bekende klacht, welke de journalist de heer M. van Raalte bij den burgemeester heeft ingediend gen den inspecteur van politie, den heer Van Rossem, in verband met de bejegening welke de heer Van Raal te van de zijde van dien politie-amb- tenaar zou hebben ondervonden in 't gebouw van bet Hollandscho Spoor station aldaar, bij aankomst van den oud-president Roosevelt. In dit advies wordt overwogen, dat do verklaringen van den inspecteur door de andere getuigen bevestigd worden. De inspecteur beweerde o.a. dat hij niet wist, dat hij een journa list voor zich had, en dat de heer Van Raalte zijn persinsigne niet beeft laten zien. Bovendien wordt aangetiomen, dat de heer Van Raalte in opgewonden toestand op het per ron was, en dat bet waarschijnlijk is, dat de klap die de inspecteur zegt ontvangen te hebben, door hem is ge geven. De commissie meent dus, dat do inspecteur in de uitoefening van zijn taak niet te kort geschoten is, dat geadviseerd wordt, geen straf op te leggen. Haagse ho Penkrassen geeft ©enige bijzonderheden over deze zaak, welke De Nieuwe CL van elders werden be vestigd. Nadat de commissie tot het geven van advies bij het opleggen van straf fen aan dienaren van politie den in specteur Van Rossen had gehoord, werd de hoer Van Raalte verzocht zijn verklaring te doen omtrent het gebeurde; daarna werden al de poli- tie-getuigen voor de commissie geroe pen, die allen, in tegenwoordigheid van den hoofdgetuige en den beklaag de, hun inlichtingen verstrekten. De heer Van Raalte, meermalen diep verontwaardigd over de verregaande brutaliteit, waarmee de feiten volko- mem in strijd met zijn op de werke lijkheid gegronde voorstelling wer den weergegeven, sprak zijn overtui ging uit, dat men hier te doen had met een listig vooraf beraamd plan van defensie, willens en wetens in strijd met de waarheid Ineengezet EEN HEVIGE ONTPLOFFING. Gisteravond omstreeks kwart vo< acht beeft te Amsterdam een hevige ontploffing plaats gehad in de fa briek van de noaml. vennootschap Electro Zuurstoffabriekgelegen in den Zeeburgerpolder, nabij bet Mer- wedekanaal tegenover de Oranjeslui zen. De slag was zoo hevig, dat bij ln den omtrek tot op verren afstand, ook aan den overkant van het IJ, werd gehoord. Doordat de dagploeg was vertrok ken, waren er slechts 4 personen in het fabrieksgebouw aanwezig, te we ten: de 56-jaxige baasmachinist Zaagsveld, de 46-jarige stoker Van Noort» de 33-ja/rige maclünist H. Wilf fert en nog een vierde persoon. Eerst genoemde, gehuwd en vader van vol wassen kinderen, was onmiddellijk een lijk. Hij had hevige verwondin gen aan het onderlijf. Van Noort, huwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen, werd levensgevaarlijk wond. Hij heeft een dubbele schedel- fractuur. Wilffert werd opgenomen met een gebroken been. De vierde persoon kwam met den schrik vrij. Een verpleger van den gemeentelij ken- geneeskundigen dienst, die zich juist aan den overkant van bet naai bevond, verleende de eerste hulp. Later kwamen de directeur van den geneeskundigen dienst, dr. Men- no Huizinga, en de gemeente-genees heer L. Heyermans ter plaatse, twee gewonden werden per automo biel naar het O. L. V. Gasthuis voerd. terwijl het lijk naar het Bin nengasthuis werd overgebracht Ook de arbeidsinspectie en de poli tie waren spoedig ter plaatse. Het on derzoek werd geleld door den hoofd inspecteur afdeelingschef II. Beets. Uit het onderzoek bleek, dat de slag het gevolg was van het springen door onbekende oorzaak van een ketel. Brand is er niet ontstaan. Het ge bouw had. oogenschijnlijk geen an dere schade bekomen dan dat de gla zen bekapping tot op grooten afstand werd weggeslingerd. Drie op korten afstand van het gebouw staande gas houders bleven onbeschadigd. EEN LIEFDESDRAMA, landbouwer J. L. Nijsingh, te De Stapel, gemeente De Wijk, was Zondagochtend ongeveer half zes nog in diepe rust, toen hij eensklaps een vreeset ijk gegil hoorde, dat uit het achterhuis tot hem doordrong. Zoo spoedig mogelijk ijlde hij derwaarts, en vond de dienstbode badende in bloed, bij de pomp liggen. Hij tilde haar op, maar na slechts ecnige oogenhlikken waren de levensgeesten van de ongelukkige gevloden. De knecht, L. van der Belt, een jongmensch van 21 jaar, had een goed oogje op het meisje, en niettegen staande zijn herhaalde liefdesverkla ringen wilde zij niets van hem weten. Daarover gebelgd en gedreven door jaloezie, omdat de 18-jarige, Hendrik- je Dekker, sinds 14 dagen verkeering had met zijn broeder, zon hij op wraak. Toen zij, volgens gewoonte, dien ochtend ^an het melken waren, sprong hij eensklaps op, greep het meisje aan en sneed haar den hals af. De moordenaar had zich inmid dels uit de voeten gemaaktde rijks veldwachter Klaver volgde zijn spoor en vond hein aan de overzijde van het kanaal, dat hij doorwaad heeft, in het gras liggen, waar hij werd ge arresteerd. EERSTE KAMER. r Het plan is de leden van de Eerste Kamer tot hervatting der werkzaam heden weer te doen bijeenkomen op Dinsdag 28 Juni. VERDRONKEN. Bij het zwemmen is Zondagmiddag in den Schinkel een 16jarige jongen verdronken. Pers-Overzicht OVER EEN ENCYCLIEK VAN Z. II. PAUS rius X. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de heilig verklaring van Caroius Borromeus, heeft Z. II. do Paus dozer dagen een Encycliek uitgevaardigd, waarin over de Kerkhervorming ge sproken wordt en aangehaald Phil. 18. In de Encycliek werd o. a. geschre ven (vertaling van do R.-K. Maas bode") ,,Te midden van deze rampen ston den er hoogmoedige en oproerige mannen op, vijanden van Christus' kruismannen', die oïïert bezield waren met aardsche gevoelens, en wier God hun buik waa „Dezen legden er zich niet op toe, de zeden te verbeteren, maar de ge loofsartikelen te loochenen, en zoo vermeerderden zij de verwarring, ver slapten voor zicbzelven en voor ande ren de banden van het geoorloofde, of verwierpen met minachting de gezag hebbende leiding der Kerk om de hartstochtep der meest bedorven vorsten en volken te steunen, en on dermijnden als ware tirannen Haar leer, Haar grondslagen en Haar tuoht. In navolging van die boozen, tot wie de bedreiging is gericht Wee u, die het goede kwaad, en het kwa de goed noemt, noemdeu zij dit op standige rumoer en dit bederf van geloof en zeden hervorming, en zich- zelven hervormers. In werkelijkheid echter waren zij verkrachters, zóó zelfs, dat zij, de krachten van Europa uitputtend door gruwelijke twee dracht en oorlogen, den geest van op stand en den geloofsafval der moder ne tijden voorbereidden, waarin die drie, voorheen van elkander geschei den. soorten van strijdvoeren, waar uit de Kerk steeds zegevierend is te voorschijn gekomen, zich nu geza menlijk tot een enkelen gelijktijdigen aanval vereenigd hebben, namelijk den hloedigcn strijd der eerste eeuwen vervolgens de pest der ket terijen op eigen erfen eindelijk, on der den naam van evangelische vrij heid, het bederf der ondeugden en de verkrachting der tucht, waartoe de middeleeuwsche tijd nog niet geko men was." Over deze Encycliek zijn vele pen nen in beweging gekomen. We heb ben gewacht met van dezen strijd gewag te maken, lot we de critieken en de verdedigingen tegelijk konden overnemen. *t „Algemeen Handelsblad" (libe raal) schrijft o. a. Wat zeggen de Calvinistische vrien den van deze woorden Het moet toch allen, die protestantsch zijn of van protestanten afstammen, tous ceux qui sont issus de Calvin grieven, te lezen hoe Luther, Calvijn, Zwingli, genoemd worden „vijanden van Christus' kruis", „mannen wier God hun buik was l" En geeft dergelijke verkettering en beleedigingen van de Hervormden, ook nog in dezen tijd, door het hoofd der Roomsche Kerk, niet een ernstige les aan de gerefor meerden, die op hun beurt ketterja gers werden „D9 Nederlander" (Christ.-Histo risch) schreef o. a. dat. men in Rome met de historie op blijkbaar niet al te intiemen voet leeft en vervolgt dan Gelukkig, dat de Roomschen j land niet de Roomsche, maar de Protestantsc-he beginselen zien toege past. Daardoor kou eenmaal wijlen Dr. Schaepman getuigen, dat de Roomsehen het nergens beter hebben dan in ons land. Zij worden niet uit gesloten, niet vervolgd, maar als ge lijkgerechtigde burgers erkend. Het verschil in uitgangspunt wor de niet verdoezeld. EensmetR» m e zijn wij als Protestanten het nooit, en zij zijn het evenmin met Onze samenwerking is geen an dere dan een politieke, een samen gaan aan de stembus, dat op méér dan een grond kan worden verde digd. Ook bestroden dat erkennen wij. Doch dit punt is thans niet aan de orde. Wij hebben slechts willen doen uitkomen, dat deze politieke samen werking volstrekt niet behoeft te be letten critiek. en zelfs scherpe cri- tiek, op al zulke handelingen der Roomsche Kerk of harer Kerkelijke Overheden, die den naam en het ka rakter van bet eezpeend Protestantis me aanranden, geliik thans in de En cycliek van Paus Pius X is ge schied." „De Standaard" (anti-revolution- nair) betreurde, dat de Paus in deze Encycliek zijn historie-beschouwing over de Reformatie op een wijze voor droeg, die al wat Protestant is, kwet- :n moet. Hij noemde wel geen namen, ook sprak hij in dit historisch overzicht wel niet ex cathedra, maar hii paf onder zün hoocr gezag dan toch de voorstelling, alsof de mannen, die zich Hervormers noemden, zich aan een onzedelijk leven te schande, en van hun buik hun God hadden ge maakt. Dat deze historische voorstelling onjuist is, weet thans elk historicus. Zeker, ook in de jaren der Hervor ming sloten zich biï ons aan velerlei Immoreele geesten. Wat Jan van Lei den bedreef, is wereldbekend. Maar vooral in een flcmir als Borromeo •nreekt dan toch de historie allereerst dit. uit, dat zulk een man destijds noodig was, om de immoraliteit i n de eigen kerk te stuiten. Waar toe diende het dan. om juist bij de herinnering aan zulk een man, de leidslieden der Hervorming, in het gemeen, als moren! gedegenereerden op de kaak te stellen Dat bet Vatlcaan de leerstellingen der Reformatie bestrijdt, verwerpt en veroordeelt, is zün onbetwistbaar recht. Wederkeerig oefenen wij dit- 7elfdp recht uit tosenover m^er dan ééne leerstelling van het Voticaan. Het samengaan in politieke en oeco- omische vraagstukken, kan nooit bef zwijgen onlprreen aan de leer stellige en kerkciuke rreschillen. Maar dit slnit met het r°cht in, om als re- pol te stellen dat de voorgangers der Hervorming zed el'ik onwaafdje-co aren, zoo min als wij wat in do 14e i 15o eeuw zelfs onder de Pausen te betreuren viel, als strijdmiddel be zigen mogen om de eere der Room sche Kerk aan te tasten." Ten slotte schrijft de Standaard: „En als men onderzoek doet naax den standaard van liet zedelijk leven, zouden we van het Vaticaan wel eens het antwoord op do vraag willen hooren, waar dit dieper zonk, in Frankrijk of in Duitschland, in Span je of in Nederland ,Dc Tijd" (R.-K.) oordeelt o. a. ./We hebben de verklaring aange haald van „De Nederlander" „Onze samenwerking is geen sndere dan een politieke, oen samengaan aan de stembus, dat op méér dan één grond kan worden verdedigd." Wij zeiven hebben er bij de eerste stormsignalen onmiddellijk op gewezen, hoo onver antwoordelijk katholieke en anti- revolutioonaire partijen zouden han delen. Indien zli zich door afwijkende blstarlebeschouwineen evenveel van elkander afwijkend als de begin selen en daden, welke deze historie hebben gemaakt tegen elkander lieten opwinden ten nadeele van den strijd, door haar met gelukkigen uit slag aangebonden tegen de ontkerste ning en liberaliseering des volks. An dere stemmen der christelijke pers spraken in gelijken toon. Het „Arn- hemsch Dagblad" erkende daaelijk, dat de Encycliek volstrekt geen ver rassend nieuws bevatte. „Tegen de Roomsch-Katholicke kerkleer schreef het blad hebben wij zeer vele principieele bedenkingen. Maar itut doet ook niet „den Christelijken baud" vergeten, die ons desniettegen staande met godvruchtige Roomschen verbindt Ja, sterker wij denken er nog precies zoo over als Calvijn, die een „bondgenootschap met den Paus" in vele gevallen prefereerde boven een samengaan met de libertijnen". Zoo schreef het anti-revolutionnair Arnhemsoh orgaan, en niet zonder een tikje geoorloofd leedvermaak mocht de „Standaard" concludoeren: „Verdrietig sterk", die coalitie, de linksche heeren moeten het telkens ervaren Inzonderheid schrijft de Tijd over 't Standaard-artikel: „Een reeks van artikelen onzerzijds zou noodig wezen om alles recht te zetten, wat ons in bovenstaande be schouwingen min of meer scheef voor komt. "Wij gaan daarop thans niet in. Bij zeer verschillend inzicht en geheel verschillende appreciatie van feiten, waard eer en wij echter den rustiger en kalmen toon, wuarin het bovenstaande geschreven werd. Ook daaruit moge blijken, dat de po- gingen, door liberale bladen aange wend, om de Borromeus-encycliek te misbruiken tot het aanblazen van. onti-papiriJsche hartstochten, hier te lande a/thans, volstrekt geen succes zullen hebben." Vooral in de Duïtsche pers Is over deze Encycliek veel geschreven, ook E is er in den Rijksdag over gesproken De Pruisische gezant hij den H Stoei heeft op bevel van zijn souverein de aandacht van kardinaal Merry del j Val gevestigd op sommige zinsneden I van de encycliek. De gezant ver-' klaarde dat de keizer zekere insinu aties, die betrekking hebben op de rol, door diens voorvaderen geduren de de reformatie gespeeld, nipt kan aanvaarden. Kardinaal Merry del Val had daarop een langdurig onder houd met den Paus, dat gevolgd werd door een nota der „Osservatore Ro mano." Daarin is te lezen: „Met het oog op de verontwaardi ging in Duitse hl and verwekt, door onjuiste en weinig nauwkeurige ver talingen van de jongste encycliek, :ijn wij gemachtigd het volgende te 'erklaren: „De H. Stoel heeft geenszins de be doel.ng gehad, zooals trouwens uit den tekst blijkt, door de encycliek, uitgevaardigd naar aanleiding van 't eeuwfeest van den H. Caroius Borro meus, en welke ten doel heeft de mo dernistische dwalingen te bestrijden, de niet-Katholieke Duitschers en hun voTsteD te beleedigen. De encycliek bevat eenige historische beschouwin gen over het tijdvak der reformatie. Een volk, of de vorsten van een be paald land worden niet genoemd Overigens moet men in het oog hou den, dut vr slecht» sprake is van Ka tholieken der tijden, die zich opstan dig toonden tegen de leerlngen en het gezag van den H. Stoel. Ten slotte: de gevoelens van wel willendheid, die de II. Vader jegens Duitschland bezielen, zijn nog on langs zeer duidelijk gebleken." Leegiiwaterstraat 19, b a Koninginneweg - Tel. 634 Bevalen zich beleefd aan te kappen Yoor Bal» en Partijen, Soirées enz. SPECIALE INRICHTING VOOR HAARWASSCHING Abonnement Haarwaesohon 6 keer I 4.60 Voor Sohoolgaande kinderen O keer I S.BO Abonnement aan huis kappen per maand f 10. Verkrijgbaar io alle buurten der stad. li> hei byzoniW wordt de aandacht geveatigd op POUCllOll A f 1,30 per K.G Korpt Uw BANDEN in den Schagchelstraat 47. FiliaalGVERVEEN bij de Tol. CONCURRENTIE ONMOGELIJK. HIHDERWAGEHBAKDEN van 50 cent af. RECLAME BUITENBAND, 1 Jaar garantie, f 3.50 Gemengd Nieuws VREESELIJKE ONWEERSRAMP. Een vreeselijke onweersramp viel Zondag op de Jungfarnheide, voor het Johanuiskerkhof, nabij Berlijn, voor. De Jungternheide is een door de Berlijners geliefde ontspannings- plaats, vooral des Zondags maken honderden Berlijners er een uitstapje heen, om er van de frissche lucht te genieten. Zoo ook Zondag 1.1. Kort na zes uur evenwel begon de lucht te betrekken en dra vielen de eerste re gendroppels. Het publiek, dat overal op het veld verspreid was, zocht een toevlucht in verschillende lokalen of beschutting onder de boomen. Meer dan duizend menschen schuilden bij een onder een planken afdak, bij het johainuskeikliof, aan de Jungieru- heide grenzende, van boven voorzien \an prikkeldraad. Du regen begon harder te stroomen, kwam een lievige onweersbui op zetten. Plotseling sloeg de bliksem in een gebouw bij het afdak, gleed langs den in het midden van de groo- to zaal hangenden luchter en werd onder den grond naai het afdak bij het kerkhof geleid, waar hij uit den grond te voorschijn kwam, langs het prikkeldraad voortliep, en midden in de menschenmassa sloeg en wel tach tig tot honderd menschen neervelde. Op het eerste oogcublik waren allen als \erlamd van schrik. Toen zij weer tot zich zeiven kwamen, bemerk ten zij, dat het er treurig genoeg uit zag. Tal van mannen en vrouwen waren door den bliksem getroffen sommigen gaven geen teeken van le ven meer anderen kromden zich van pijn overal hoorde men angstkreten en het gekerm der gewonden. Spoedig werd gctelephoneerd naar het meest nabij gelegen ziekenhuis en toen kwam er weldra hulp opdagen. De bliksem had in het geheel zes personen, namelijk één vrouw en vijf mannen, gedood, terwijl ongeveer 40 personen min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. Van do lichtgewonden konden een groot aantal zich na korten tijd naar hun woning begeven ©en zeventien- tol personen, wier wonden van vrij ernstigen aard waren, moesten in het ziekenhuis blijvenmen boopt hen evenwel allen in het leven te be houden. Fabrieken van Steeds groot fiesschenlager. Ou De OLSO- Spaarlicht-Maatschappij, Bedrijfsbureau voer H-RoU - H3F B 4, ALKMAAR bericht hiermede, dat als WEDERVERKOOPER de gemeente Haarlem optreedt de heer Alle Inlichtingen z(jn dsar ta bekomen. Vraagt brochure. Vraagt brochure. J. P. C. VAN GURTZGEN Jr., I GROOTE HOUTSTRAAT No. 155. N. V. WELL WORKS OVERVEEN u HAARLEM u

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6