ten eigen bate exploiteeren, door toe te laten, dat de wet wordt ontdoken. De Fransche Kamer hooft gister INTERPELLATIES OVER DE FRANSCHE POLITIEK. ge-honden. In antwoord op bet verwijt, dat de re geering de verdediging van de leo- kenschool achteraan op liet program heeft geplaatst, verklaarde de minis ter-president Brland, dat dit geschied was om het criterium aan te geven, volgens hetwelk een regeeringsmeer- derheid moest worden gevormd. ,,Ik heb iets vernederends gevon den in het feit", zoo zeide de minister president, „dat mijn medeleden een zeker wantrouwen te kennen geven ten opzichte van de minïsterieele verklaring. Ik geloof het recht te heb ben met het oog op het republikein- sche werk, dat ik heb helpen tot stand brengen om mij te hoog te achten voor verdactrmaklngen, die bijna verraad zouden doen veronder stellen." Levendige toejuichingen ter linkerzijde). Stadsnieuws Alliance Frangaise.. Naar wij vernemen is onze stadge noot, de hear J. H. Sauveur, leera&r aan de H. B. S. alhier, aangezocht tot het houden van eene serie conferen ties over de moderne Franse he Let terkunde, namens de Alliance Fran gaise dezen zomer in de Franschc zeebadplaats Trouville te geven. Met den heer Sauveuf treden in de zen cursus op de heeren Alfred Pi- chon, Gerard Gailly en René Delbost. Het is voor den heer Sauveur onge twijfeld een groote onderscheiding, dat hij als Nederlander is uitgenoo- digd, met deze Fransche letterkundi gen een cursus te geven. Rubriek voor Vragen Geebonnceiden hebben liet voorrecht. Vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegoven au zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vormeidon Wordt gesa aandacht geschonken. VRAAG: Mijn man is 5 1/2 jaar in Amerika. Nu heb ik al dien tijd zie kengeld voor hem betaald, ofschoon ik mijn bode er over gesproken heb. Nu komt het uit, dat ik niet had bo- hoeven te betalen. Heb ik nu recht ivan terugvordering? ANTWOORD: Ja, hetgeen zinder verschuldigd te zijn betaald is kan te ruggevorderd worden en die ieta ont vangen höeft wat hem niet verschul digd was. is verplicht het niet ver schuldigde terug te geven. VRAAG: Heeft mevrouw het recht Dm eene diensbode den vrijen avond thuis te houden en te laten werken? ANTWOORD: Stellig niet. Als het fcoodig is, schik- men dat gewoonlijk onderling; maar gemaakte voor waarden aioeten worden nagekomen; anders zou dat tot verbreking der dienstbetrekking aanleiding kunnen geven. VRAAG: Heeft eene mevrouw het recht om een meisje na 's avonds S ure nog te laten werken? ANTWOORD: Het is gebruikelijk «m na afloop der werkzaamheden aan het middag- of avondmaal ver bonden, slechts zoodanige bezigheden ie doen verrichten, als noodzakelijk of voor geen uitstel vatbaar zijn. Van bijzondere huiselijke omstandigheden ral hier veel zoo niet alles afhangen. VRAAG. Wanneer een school hoofd een jongen van bijna 13 jaar twee keer om een nietige reden heeft weggestuurd, kan de vader dien jon gen dan thuis houden ANTWOORD. Niet vóór hij niet meer in de termen der leerplicht valt. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat het hoofd der school bedoelde hande ling zonder grond zal verrichten, of zij li bevoegdheid te buiten gean maar ai ware het zoo, dan heeft dat znet uw welteiijke verplichting tegen over de leerplichtwet niets te maken. VRAAG. Ik heb vier jaar achter elkander gros gehuurd van land aan de Houtvaart. Zoodra de patroon het geld van de pacht heelt, doet hij mei het land naar verkiezing. Nu wordt het den gelieelen dag voor bleekveld enz. gebruikt. Ik heb reeds op 24 ApriL-botaaid. Wat moet ik daar nu aan dóen ANTWOORD. Wij weten niet, op welke w ij z e u gehuurd hebt en »f du op bepaalde voorwaarden is ge schied maar in ieder geval kunt u zich toch eerst tot den door u bedoel den patroon wenden, om er over ie spreken en uw beklag te doen. Hebt u op bepaalde voorwaarden bij contract gehuurd, flan kunt u de nakoming er van desnoods in rechten vorde ren. Uwe vraag is niet duidelijk ge noeg gesteld om u meer bepaalde iu- lichtingen te geven. VRAAG. Waar wordt „De Be- irekkinggids" uitgegeven ANTWOORD. Bij de firma Ecfauw en Johannisson te Gouda. VRAAG. Komt de lichting 1907 tan het 10e regiment dit jaar nog op Zoo ja, won .-.-eer en voor hoe lang ANTWOORD. De lichting komt wel dit jaar op, maar het tijdstip is nog niet officieel vastgesteld. De juis te data zullen te hunner tijd bekend gemaakt worden. VRAAG. Hoe kan men een inkt vlek uit een wollen tafelkleedje ver wijderen ANTWOORD. L' moet wat ver dund zwavelzuur eenigen tijd op de vlek laten inwerken. Daarna hot kleedje in kokend water uitspoelen. VRAAG. Wie zijn de Holland- sche consuls te Peking en te Shang hai, en in welke taal moet hun ge schreven worden ANTWOORD. Te Peking heeft Nederland geen consul te Shanghai is Hollandsch consul de heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, wien in het Nederlandsch kan geschreven war den. VRAAG. Ik bezit munten, waar onder er zijn van 1600. Kunt u mij ook het adres geven van iemand, die er mij de waardo van zou willen zeggen ANTWOORD. Wend u tot het filiaal van do firma J. C. Auf der He: le S. H. D., jxistzegel- cn munten- handel aan de Lepelstraat bij de Spekstraat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL i—"V Gij Gebrek aan eetlust Dr. Hommels Haomatogsn Snelle zekere werking 20-jarlc succes! WAARSCHUWING! Men vrage uitdrukkelijk BLO EMEND A AL. Dinsdagmiddag kwam de Raad bij een. Afwezig waren de heeren Bij voet en Bispinck. Na lezing der notulen werd aai: mej. NieuwenhuiaVeen de jaarlijk- sche gratificatie van 52 verleend. De heer Korthals Altes van „Linden- hof klaagde over de pompmachines in de nabijheid, daar deze door tril len en stampen veel overlast veroor zaken. Dit adres werd aangehouden, daar het pas zooeven is ingekomen. De heer Wijkhuizen vraagt bij na der adres afwijking vun de Bouw- en woningverordening, inzake een te openen melksalon. Dit wordt verleend, indien de ruim te ais één lokaal wordt gebruikt Een door den hoer Mcsschaert, ambtenaar ter secretarie ingediend rekest, zal behandeld worden in be sloten vergadering. Behandeld wordt een bouw- en we genplan voor gronden van Meoren- berg, waar woningen voor de beamb ten zullen worden gebouwd. De heer TIDEMAN stelt voor het plan af te wijzen, daar het alleen voldoet aan dc eischen die gesteld warden aan een plan voor werk manswoningen en dit gedeelte der ge meente niet voor werkmanswoningen is aangewezen. De heer Tideraan merkt op, dat openbare besturen, als da provincie, een voorbeeld behooren te geven bij 1 bouwen van woningen. Het voorstel van den heer Tideman wordt met algemeens stemmen aan genomen. De heer TIDEMAN merkt ook nog op, dat de woningen slechts 37.5 M. staan van de begraafplaats, terwijl de wet een afstand van 50 M. eisebt. Voortgezet wordt de wijziging van de schoolgeldverordening. Voorwaar delijk wordt aangenomen een amen- dement-Tideman om nog eenige pro gressie te brengen In het schoolgeld bij Inkomens boven f 5000. Het amendement houdt 'n bij inko mens van f 5000 tot f 7000 f 3, f 2.50 en 2 en bij inkomens boven f 7000 f 3.50, 3 en 2.50 te doen betalen naar gelang 1, 2 of 3 kinderen uit één gestin ter school gaan. De voorwaardelijke aanneming ge schiedde omdat eerst moet worden uitgerekend, of de ontvangsten voor het ondersvijs door deze amendemen ten niet hooger komen dan de uitga ven, hetgeen de wet verbiedt. Nu wordt aangenomen een amen- dement-Tideman om voor den cursus voor de vreemde talen in het voorge stelde tarief deze twee klassen in te voegen: voor inkomens van 1500 tot 2500 f 0.50, f 0.30 en 20 et; bij inko mens van 2800 en hoogor f 1, 0.60 en f 0.40, naar gelang één, twee of drie kinderen. Vastgesteld wordt de verordening voor de Financieele Commissie. Inge steld wordt een Commissie Yoor de Strafverordeningen. De voorzitter is ambtshalve voor zitter. Tot leden der commissie wor den benoemd Mr. Teding van Berk hout en Mr. TUleman. Mr. Tideman werd eerst gekozen bij de derde stemming; op hem werden toen 4 st. uitgebracht, 3 op den heer Bijvoet en één in blanco. Op de vraag van den Voorzitter aan den heer Tideman, of hij de be noeming aanneemt, zegt deze, dat hij de benoeming in overweging wil ne men. Als daarop door do leden gelachen wordt, zegt de heer Tideman, dat de Gemeentewet een Commissie voor Strafverordeningen wil. zoodra er juridische elementen in den Raad zijn. De heeren, die nu lachen, heb ben verzuimd om vroeger een derge lijke commissie in te stellen. Want als de heer Bijvoet jurist is dat kan hij zijn, al schrijft hij geen mr. voor zijn naam dan had die Com missie vroeger kunnen zijn inge steld. Als de stemming als een demon stratie tegen spreker is bedoeld en men gekozen wordt op een manier als thans geschied is, is de lust tot de aanvaarding der benoeming niet heel groot, vooral daar het lidmaat schap van een dergelijke Commissie niet zeer aangenaam is en de leden toch maar van den arbeid der Com missie genieten. Aan den lnsi>oct6ur van poiiue wordt een vergoeding van f 450 yoor huishuur verleen.!, doch voor één jaar. De heer ROOZEN Sr. -and dat wat veel, maar de VOORZITTER deelde mede, dat men niet anders kon. Het huis is een der goedkoopste, dat te krijgen is, en 1 Juli moet de lieor Lokerse dus verhuizen. Over een jaar zal de inspecteur echter een huis moeten hebben, <lat niet meer dan 350 kost. Aangehouden werd de benoeming van een gym nastiek -ondcrw ij ze r, daar de voordracht nog niet van den schoolopziener terug ia De heer TIDEMAN drong er op aan niet heele-uurs-lessen, doch drie kwartiers-lossen te doen geven, nu de gymnastiek zooveel intensiever wordt gegeven dan vroeger. Hij vroeg ook om overlegging van het advies van 't hoofd der schooi hij de voordracht- Het punt omtrent de af- en over schrijvingen, dienst 19Ü5, anders een onbelangrijke zaak, bleek nu nogal van gewicht Do Financieele Commis sie, verslag uitbrengende, maakte de opmerking, dat een aantal begiroo- tmgsposten met ruim 100 pCt over schreden waren. Zij meende, dat in dergelijke gevallen niet volstaan kon worden met een enkele af- en over schrijving, nadat de uitgaven nood zakelijk zijn go worden, maar dat de Raad vóóraf over dergelijke belang rijke uitgaven behoort te worden ge hoord. De lieer TIDEMAN noodigde B. en W. uit, om mededeeling te doen van de oorzaken, die tot deze belangrijke overschrijdingen hebben geleid. Daarover zal in een volgende ver gadering mededeeling gedaan wor den. De BURGEMEESTER deelde echter van eenigg. verhoogingen de oorza ken mede, o. a dat voor t opmeten van de wegen door den landmeter 600 gevorderd word, terwijl het ge meentebestuur van meeniug was, dat de bestaautie gegevens voldoende wa ren geweestde rioleeringspost, die van f 6000 tol 14.000 was gestegen, werd met zulk een bedrag overschre den, daar do rioleeringen in den ver- breedeu Bloemendaalschen weg voor rekening van de gemeente kwamen. Mr. TIDEMAN bleef meenen, dat niet voldoende voorbereiding der za ken die overschrijding der begrou- tingsposten had veroorzaakt, daar er toch in 1909 vijf suppletoire begroo tingen waren ingediend. Daar de betalingen nu toch gedaan moesten worden, werden de af- en overschrijvingen goedgekeurd in af wachting vaii de nadere inliohtingen van B. en W. Eveneens werd goedgekeurd een staat van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1909. Hierna wordt do Rondvraag gehouden. De heer TIDEMAN vraagt eenige in lichtingen. lo. YV aarom hebben B. en W. toege staan in den zijweg van de Klever laan een schutting in plaats een hek te plaatsen De VOORZITTER antwoordt, dat geen bepaling is gemaakt, dat er ul- leen hekken mogen geplaatst worden. B. en W. zijn er uoode toe overgegaan de vergunning te verleenen. De hoer TIDEMAN merkt op, dat elders hekken worden verlangd. De Raad wil geen schuttingen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. den schuttingbouw niet zul len bevorderen. 2o. Wat is do reden, dat do gemeen te-opzichter niet zelf de bouwwerken Inspecteert, maar deze laat inspectee- ren door een Jongmensch van 20 ja ren, dat niet de noodige ervaring heeft en niet altijd de noodige tact toont om met de bouwers om te gaan De VOORZITTER zeide van deze vervansri niets te weten. De zaak zal onderzocht worden. 3o. Zullen B. en \V. maatregelen nemen, dat de in Aerdenhout aange boorde bron niet verwaasloosd wordt? De beer DE WAAL MALEiFIJT deelt mede, dat de bron reeds afge sloten is en niet verwaarioozen kan 4o. Waarom wordt oogluikend toe gelaten, dat langs tal van wegen prik keldraadafzettingen zijn geplaatst, die niet zijn aangebracht op de wijze als in de verordening bepaald is Spreker bedoelt voornamelijk „Har- tenlust". De VOORZITTER zegt, dat dit cca moeilijke quaestie is, er zijn er zoo- velen spr. heeft een lijst van vier bladzijden vol die de afzetting niet op de voorgeschreven manier hebben aangebracht. Moeten die menschon nu allen op zulke hooge kosten ge jaagd worden De heer TIDEMAN merkt op, dat sommigen, die de verordening wol zijn nagekomen, daardoor een paar duizend gulden meer hebben moeten betalen voor hun iizerdraadafzettin gen dan anderen, die dit niet deden. Wordt de verordening niet gehand haafd, dan stelt men dus een premie op 't overtreden van de verordening. Willen R en YV. de bepaling niet handhaven, dan deden zij royaler oin voor te stellen, deze bepaling uit de politie-verordening te schrappen en den menschen te laten weten, dat zij aan de prikkeldraadversperring erge verwondingen kunnen krijgen. De BURGEMEESTER zegt, dat de nieuwe afzettingen allemaal volgens de verordening worden aangebracht De bestaande afzettingen te laten veranderen is zoo kostbaar. De heer TIDEMAN vraagt overleg ging van de lijst der overtreders. Dat zal in de volgende vergadering ge schieden. 5o. Zuilen B. en W. maatregelen ne men om te voorkomen, dat zulke stuk ken grond als bij de woning van den heer Scheltema gebruikt svorden om er vuilnis neer le werpen De VOORZITTER antwoordt, dat de aandacht der politie hierop geves tigd zal worden. De heer VAN DER HULST vraagt om een klok voor 't stembureau te Vogelenzang. De VOORZITTER antwoordt We zullen er een wekker neerzetten, die 's middags om vijf uur afloopt Of men bang is, dat 't stembureau en bloc F" slaap valt? Na de rondvraag gin- de Raad over in een vergadering met gesloten deu ren. Binnenland TWEEDE KAMER. De zitting begon met een zonderlin ge en zeldzame mededeeling: die van het bestuur der vereen!ging voor den Diamanthandel te Amsterdam, dat geen van zijn leden don heer Vliegen had uitgefloten bij de stemming over het Araenaal. De quaestie waar het om ging bij de wijziging der wet op de besmette lijke ziekten is reeds in ons tele gram uiteengezet Vroeger botaalde het Rijk onteigening der besmette goederen, de gemeenten do ontsmet ting. Toen werd er meer onteigend dan ontsmet Nu zou het half om half gaan en bestond dus de vrees, dat er noch onteigend noch behoorlijk ont smet zou worden. De hoer Goeman Borgesius die de regeling als onvol doende gispte, gelijk reeds vermeld, vond nog steun bij de heeren Schaper en Van Hamel. De heer Borgesius kreeg nog in zooverre zijn zin, dat aangenomen werd zijn amendement om de onteigening der besmette goe deren en de vernietiging daarvan ge heel ten laste van het Rijk te bren gen, terwijl de Min. zelf een wijzi ging aanbracht bedoelende de ge meenten (c. q. voreenigingen) te steu nen bij de uitgaven voor den ont- smettingsdienst en de kosten van op leiding van onlsmetters. De stemming over het ontwerp werd aangehouden, evenals die over het ontwerp op de banken van lee ning, waarvan de aangehouden arti kelen, naar aller bevrediging gewij zigd, werden afgehandeld. Gehand haafd is dat particuliere banken ter zake van beleening maar één bedrag (rente) mogen heffen, verschillend naar gelang van den duur der loa ning. Nadat enkele conclusies waren af gedaan begon men aan de wijziging dor wet op het Nederlanderschap, waarmede heden te 11 uur wordt voortgegaan. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Door de maskerade-commissie van het Utrechtsen Studentencorps wordt bekend gemaakt, dat haar door den rector van het U. S. C. een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is ter hand gesteld, waarin o. a. staat te lezen: „Uit de nieuwsbladen ontwaarde ik dezer dagen, dat door H Utrecht- sche Studentencorps als onderwerp voor de in 1911 te houden maskera/le is vast gesteld een optocht uit den Na- noleontlschen tijd met Napoleon I als hoofdpersoon. Ik blijf de gedane keuze ten zeerste betreuren, als gevestigd op een bij uit stek anti-nationaal onderwerp. Immers bij de ruimste erkenning van diens groote eigenschappen, blijft Napoleon I tegenover ons natio naal gevoel de man, die nauw hon derd jaren geleden, onvergetelijke schande en nameloos wee over Neder land heeft gebracht. Waar ik zoo gevoel en naar ik ver trouw duizenden in den lande met mij gevoelen, daar meen ik eerlijk heidshalve te moeten mededeelen, dat werd het in den aanvang uezes ge noemde besluit van het Utrechtsch Studentencorps gehandhaafd, het mij niet mogelijk zou zijn, aan eenlg feestbetoon bij de aanstaande lus trumfeesten in 1911 deel te nemen." De commissie, van oordeel, dat ie medewerking der hooge autoriteiten voor het weislagen van eene Utrecht- sche maskerade een eerste vereischte is, heeft besloten van het Napoleon plan af te zien en over te gaan tot het tweede plan „De samenkomst van Lodewijk TV, den Keizer van Duitsch- land en Eduard III, Koning van En geland, te Coblenz in den jare 1338", HET 67STE LUSTRUM VAN DE LEIDSCHE HOOC-ESCHOOL. Men meldt uit Leiden De toebereidselen tot de feesten van 20 tot 25 Juni door het Leidscn Stu dentencorps en de gezelschappen uit zijn midden, ter gelegenheid van het 335-jarig bestaan dar Loidsche Hooge- schooi te geven, beginnen haar be slag te krijgen. Uit ailes blijkt, dat deze feestviering zich waardig zal aansluiten bij die tier vorige lustrums en in menig opzicht deze nog in luis ter zal overtreffen. Ook do burgerij spant zich bijzonder in om aan de straten, waardoor de optocht (voor stellende „De blijde Incomste van Z. H. Frederick Hendrick binnen Am sterdam op den 20sten van Bloei maand in 1642") zal gaan, een bij den kleurrijken stoet passende versier mg te geven. Dinsdag is de maskerade-dag en de dag van den optocht. Ter gelegen heid van de water- en openlucht-spe len, die ons geheel verplaatsen in do eerste helft der 17de eeuw, zullen II. M. de Koningin-Moeder en Prins Hen drik Woensdag de feesten een bezoek brengen en het Huwelijksspel van Reynald van Nassau, Graaf van Gel- re, en Alianora van Engeland bijwo nen. MOSSELOORLOG. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlnetnde- ren: In een gedeelte van onze provincie leeft de bevolking van de mossel vangst Ld. te Philippine en verder langs de Brakman. Veie mosselvisschera uit die streek hadden sinds jaren de gewoonte, om de mossels niet te Philippine, doch in een naburige natuurlijke haven te lossen, hetgeen hen vrijstelde van het betalen van havengeld. Het lossen daar ter plaatse is echter reeds bij een contract, dat in 1839 met België gesloten werd, verboden. Sinds eeni- gen tijd zijn de Philipplners tegen dit clandestien lossen opgekomen, zoo dat de autoriteiten zich thans ook de ze zaak aantrekken. Hei gevolg hier van is, dar er thans telkens bij hoog water, als bedoelde losplaats te be reiken is, eene afdeeling der brigade IJ zend ij ke der marechaussee aanwe zig is om het lossen togen te gaan, hetgeen weierkeerig verzet bij de visschars uitlokt. Met belangstelling wordt de uitslag van dezen „mosseloorlog', zooals dit incident in den omtrek algemeen be kend staat, tegemoet gezien. HOLLANDSCII-BELGISCHE COMMISSIE. Naar aanleiding van de aanstaan de samenkomst van de Hollandsch- Belgische commissie zal den 27en de zer in de vergaderzaal van den Se naat te Brussel eon groot feestmaal worden aangericht ter ecre van de le den der Nederlandsche volksvertegen woordiging, die uitgenoodigd zijn voor deze derde samenkomst der corn- BRANDEN. Maandagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de boven verdieping der woning van den heer H. Smits, aan de Beekstraat te Arn hem. Een agent van politie, die het uitslaan der vlam zag, wekte de be woners, die in nachtgewaad konden vluchten. De bovenverdieping brand de geheel uit. Verzekering dekt de schade. BANGE NACHT. Toen vLsschcrs zich des morgens omstreeks 3 uur, op hel Alkmaarder- meer bevonden, ontdekten zij, niet ver van het zoogenaamde Groote ei land, een omgeslagen zeiljacht, waar aan zich 4 personen vasthielden. Zij werden vlug door de kloeke mannen gered en aan den wal gebracht, en verder van droge klearen voorzien. Bedoelde personen bleken te zijn de hear en W. A. J. Yan Meutrs, journa list, woonachtig le Otcrleek, J. Geve- ke, M. Vonk Jr. en Trotsenburg, woonachtig te Alkmaar. Zij deelden mede, 's avonds om streeks 10 uur, onverwachts met hun bootje te zijn omgeslagen, zoodat zij ongeveer 5 uur in het water hebben moeten doorbrengen. EEN NIEUWE KERK. Door de familie Van der Lek De Cl&rcq, te Zlerikzee, is een nieuwe kerk geschonken aan de Hervormde Gemeente te Stavenlsse. EEN ONGEOORLOOFDE RECLAME? Om den te hoog aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag te Stad Al melo e enigszins te gemoet te komen, zooala een sigarenhandelaar te Al melo voor zijn winkelraam aankon digde, gaf deze sinds Zaterdagavond aan ieder, die voor 25 cent in zijn winkel kocht, een of mrr der uitge stalde rijksdaalders cadeau. Het zijn ronde spiegeltjes, die aan den ach terkant van een ietwat op een rijks daalder gelijkend stempel zijn voor zien. De politie heeft den nog aan wezigen voorraad „rijksdaalders" in beslag genomen. DE HAAGSCHE POLITIE- QUAEST1E. Enkele bladen schrijven afkeurend over de uitspraak der polïtié-commis- sie. Niblterain, zegt de „N. Ct", blij ven wij geloof hechten aan de ver klaringen van den heer Van Raalte, dezen in Haagsthe journalistiek ver grijsden collega, dien wij kennen als een ernstig en bezadigd verslaggever, die gedurende zijn lang reporters- leven wel met bijna alle moeilijkhe den van het vak heeft kennis ge maakt, uitstekend weet hoe hij zich bij openbare gelegenheden tegenover autoriteiten en politie heeft- te ge dragen, allerminst in zijn positie en op zijn leeftijd op het uitlokken van een conflict gesteld kan zijn geweest en bovendien van het voorgevallono een voorstelling heeft gegeven, die (nog daargelaten de betrouwbaarheid van zijn persoon) het in waarschijn lijkheid verre wint van hetgeen daar tegenover werd gesteld. Het is onaannemelijk, dat de heer Van Raalte juist toen hij het 't meest behoefde, namelijk toen de heer Van Rossen liem met kracht wilde achter uitdringen, zijn pers-insigne niet zou hebben getoond. Voegen wij hieraan toe, dat dit niet óe eerste inaal is, dat een jour nalist bij het uitoefenen van zijn ver slaggevers-arbeid door den inspecteur Van Rossen op onlieusche wijze is be jegend, dan zal men begrijpen, dat wij de uitspraak der commissie in hooge mate betreuren, ook wijl zij ons doet vreezen, dat de afloop dezer zaak een zeer nadeeligen invloed zal bebben op de houding door hoogere en (vooral) lagere politie-beambteu tegenover verslaggevers in het ver volg aan te nemen. HET DRAMA TE DE WIJK. De „Tel." verneemt nog aangaande den wreedan moord het volgende De moordenaar moet wel met voor bedachten rade gehandeld hebben, wat o. a. blijkt uit bet feit, dat hij daags te voren, dus Zaterdag, het mes reeds scherp gemaakt had. Toen hij daarop Zondagochtend den moord gepleegd had, is hij door de Hoogeveensclievaart geloopen, en aan de overzijde heeft hij zich schuil gehouden in een korenveld. Het meisje heeft zich, toen zij de doodelijke snede aan den hals ont vangen had, nog een eindweegs, tot nabij de pomp van de boerderij, voort gesleept, waar zij dood neerstortte. Geheel de streek is onder den in druk van het gebeurde. NIET NAAR BRAZILIë. In de „Staatscourant" ontraadt de Minister van Huitenlandscbe Zaken ieder, die niet werkelijk landbouwer is en niet over eenige middelen be schikt, ten sterkste, naar Braziliè u emigreeren. Landbouwers, die Doar Brazilië emigreeren, moeten in geen geval huu vrouw cn kindereu moóenoaien, on zich vooraf goed op de stellen van de streek, waarheen zij zich wil len begeven, aangezien in sommige gedeelten van Brazilië het klimaat moordend is. Met het oog op het klimaat wordt nosnnaals beslist afzeraden. dat men zich late aanwerven als arbeider bij, don bouw der SDoorweglijn Madeira-' Momoré. ONSMAKELIJKE WORST. De „Maas en Waler" meldt: „Bij een ingezetene van Druten ging dezer dagen een varken dood. Het dier werd beschouwd als onge schikt voor de consumptie en dien tengevolge in den grond gestopt. Twee zoogenaamde koudslagera uit Oas hadden hior weldra de lucht van beet, vervoegden zich 's avonds laat flink aangeschoten bij den eigenaar van het gestorven varken, met hot verzoek het te mogen opgraven. Te gen den prijs van f 4 werd hun dit toegestaan. Het cadaver werd naar Oss vervoerd en zal zijn weg wel vin den naar eelgrage magen. Eet smakelijk! De politie stelt een onderzoek in. De Hbld.-correspondent te Tiel voegt hieraan toe: Niet alleen in Maas en Waal, maar ook in de Betuwe is de handel in minderwaardig vleesch nog altijd een bloeiend bedrijf. Ons werd verze- kord, dat de Onderlinge Verzokoring- Maatscbappij te Almelo van een vil der te Buren 12 ontvangt van de verzekerde waarde van hel gestorven vee en 25 van het onteigende vee. De varkensverzekeriiig te Zoelen, die vroeger voor de gestorven dieren 2 cent per pond van de vilders maak te, laat tegenwoordig de cadavers met petroleum overgieten en begra ven. Gemengd Nieuws RENBANEN. De heer Edmond Veil-Picard, een van de meest bekende renstalbezit- ters in Frankrijk, gaat zijn paarden verkoupen. De reden daarvoor is, in het kort, dat er in de sportwereld on eerlijke practijken zijn binnengeslo pen, die goede, eerlijke --port in zijn oog onmogelijk maken. „Eerlijk racen heeft hij tot een reporter gezegd wordt hoe langer hoe moeilijker en zal ten slotte on mogelijk wezen. De Staat heeft ie sport gesocialiseerd, we hebben het Amerikanisme gekregen met het „do ping" (het inspuiten van opwekkende middelen aan de paarden). We heb ben een invasie gekregen van de Bel gen met hun eigenaardige sport-ze den en ten slotte heeft de Staat zich" gemengd in de zaken van de ren- maatschappijen. „Om al deze redenen staan we machteloos tegenover fraude. Een bende bedriegers opereert op onze renbanen; we weten, precies als de tectives die op bandieten loeren, van welken kant het kwaad komt, maar we kunnen ons niet verdeoigen. „Do ping" komt eiken dag voor; jockeys rijden waarneembaar en zelfs op cy nische wijze onbetrouwbaar. Als wij ze schorsen, beklagen ze zich bij hun vakvereeniging en krijgen we last met den minister van Landbouw, om nog niet te spreken van de eigena ren, die hen f 12.000 of 24.000 per jaar betalen en hun belangen be dreigd achten. „Vóór de instelling von den pari muluel kon men ten minste de schur ken op heeterd&ad betrappen, want zij waren verplicht om bij de book makers te wedden en het was gemak kelijk hen op te sporen. Maar thans, met het wedden in het geheim en de total isator-bureaux om niet te spreken van de clandestiene agent schappen in de provincies of te Brus sel is het onmogelijk." Vooral deze laatste uiting verdient behartiging met het oog op het voor- stel-Nelissen om het wedden op onze renbanen te verbieden. Dan komt men tot de toestanden als waarvan de heer Veil-Picard hier getuigt- Want. let wel, zoo dc pairi muluel (totalisator) op de Fransche renba nen is toegestaan. de wedbureaux buiten de renbanen zijn verboden, doch komen clandes tien in massa voor; de bookmakers zijn vei-jjoden, maar een groot aantal hunner is steeds op de wedstrijden aanwezig en werk zaam, ondanks het toezicht eener speciale brigade van pontic, met liet toezicht op het spel belast. Elke contróle ontbreekt. Het ver bieden van de wedge leg enli eid op courses zou, evengoed als de toepas sing der drankwet tot clandestieiien verkoop heeft geleid, het clandestien wedden in de hand werken en aller lei zwendel bevorderen. Nederland beeft het voorbeeld van den Staat New-York, van Frankrijk, van Duitschland slechts voor oogen ta houden. Wie zich aaD een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Tot zoover het bericht over deD heer Picard, dat ons niet verwondert. Alleen komt hel ons voor, dat hij be knopter had Hunnen zijn. Bij de courses is en blijft iinmora het wodd«n hoofdzaak, de paarden sport voorwendsel. Daardoor ontstaan aller'ei gewrongen toestanden, die noodwendig op knoeierij moeten uit- loopen. 'Je vorm mag in Frankrijk anders zijn dan hier, het wezen der zaal is in Nederland even verkeerd. Git de Arbeiderswereld STTa-B/JSG TE 's-GRAVENHAGE. Namens het hoofdbestuur van den Bouwvakarbeidersbond schrijft mei» aan Het Volk: „De Haagsche grondwerkersstaking

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6