NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No 8274 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 16 JUNI 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VBRTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: fëllL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 'lËfflf50 ^ts" voor 3 P,aatsingen contant. GüllustreMtf Zondagsblad, 'voor Haarlem' I J OiWK Reactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 17 JUNI. Schoten: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Bennebroek: Gemeenteraadsverga dering, 8 uur. Zandvoort; Gemeenteraadsvergade ring, Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Muziek in Amerika" in de rubriek Om Ons Heeu. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Aan 't ons toegezonden verslag van de vergadering van de Kamer op 1 April ontleenen we: Naar aanleiding van 't ontvangen van een exemplaar van het Gedenk boek van Bloembollencultuur wensch- te de voorzitter den heer Krelage, voorzitter van deze vereeniging, ge luk met het jubilé zijner vereeniging en met de zoo uitstekend geslaagde bloemententoonstelling. In de vergadering van 10 Mei 1910, werd besloten de Kamer als lid te doen inschrijven van het Internatio nale Congres van Kamers van Koop handel en vereenigingen van nijver heid en handel, in de maand Juni te Londen te houden. Do Kamer zal aldaar vertegen woordigd worden door den voorzitter die uit anderen hoofde het congres bijwoont en vermoedelijk door de heeren Jacobs en Janzen. Daarentegen werd besloten het lid maatschap van de Nederl. Kamers v. Koophandel te Londen .en N.-York, met 't eind dezes jaars te doen eindi gen. Besloten werd dat eene deputatie der Kamer aan den cour door H. M. de Koningin tijdens H. D. bezoek aan 'Amsterdam, to houden, zou deelne men. Door een der leden werd op de wenschelijkheid gewezen dat bij de vaststelling der stopplaatsen van de nieuw aiui te leggen electrische tram, zoo veel mogelijk gelet worde op de verschillende belangen dor win keliers.. Besloten werd zich in dien geest tot B. en W. te wenden. Iu de vergadering op 7 Juni 1910 was ingekomen een schrijven van B. en W., met rapport, van den direc teur van gemeentewerken, betreffen de do nieuw te maken spoorwegver binding en spuorweghaven aan het .Vuilrak, waaromtrent door deze Ka mer, bij schrijven van 6 October 1905 een ontwerp bij B. en W, was Inge diend, inhoudende verzoek om van advies in deze te dienen. Besloten werd deze zaak in handen te stellen van de daarvoor indertijd benoemde commissie, bestaande, na vervanging van den heer Goedkoop door den heer Janzen, uit de heeren": Enschedé, De Ciercq, Jacobs, Geijl en Janzen, terwijl als rapporteur dezer Commissie wordt benoemd de heer Jacobs. Ook was ingekomen een adres van êenige bloemenschippers aan B. en W., inhoudend verzoek om de bloe menmarkt te verplaatsen naar de Zijlvest tusschen de Raaks en Veste- •teeg. Na inzage van het rapport van den Havenmeester dienaangaande, werd besloten B. en W. te adviseeren, gun stig op dit verzoek te willen beschik ken. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor het practisch apothekers-examen, eerste deel, de heer M. van der Boon, le Haarlem. Veroordeeld. H. F. v. D., alhier, door de Recht bank alhier ter zake van diefstal ver oordeeld tot 10 weken geyangenis- jfiraf, ls door het Gerechtshof te Ara- Sterdam in hooger beroep te dier za ke veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf. v. D. heeft tegen dat arrest cassatie aangeteekend. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Mei 1910 be droeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: Amsterd am-Haarlem-Zandvootrt 233.043. Ceintuurbaan te Haarlem 151.917. HaarlemBloemendaal 98.651. Totaal 483.611. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn AmsterdamHaarlemZand voort I 58.58. Ceintuurbaan te Haarlem ƒ42.444. Lijn Haarlem-Bloemendaal 62.78. Henri Wilhelmus. Naar wij uit goede bron vernemen heeft onze landgenoot, de pianist Henri Wilhelmus, voor zijne betrek king aan de Academie 'n Budapest be dankt, omdat hij benoemd is gewor den ais hoofdleeraar voor klavier aan de Koninklijke .Militaire Offi ciersacademie In Budapest. Volksweerbaarheid. A. s. Zaterdag zullen de vereenigin gen Volksweerbaarheid en Bloemen- daals Commando een velddienstoefe ning houden in do richting Vogelen zang Bij deze oefening zulIeiL losse patronen gebruikt worden. Besm. Ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Juni kwamen o. a. ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad1 geval van typhus, 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis, alle te Haarlem, en 1 geval van diphtheriti9 te Beverwijk. Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 12 personen bezocht. Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen we ten, dat bij hunne beschikking van 9 Juni j.l. aan C. Borst vergunning is verleend tot uitbreiding van de vet- smelterij in het perceel aan de Wijde- steeg no. 2—4, door vernieuwing van den stoomketel en vervanging van de staande stoommachine door een lig gende stoommachine Verlof Drankwet B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Z. van der Wansenv geboren Stuit, om verlof tot het veikoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Berckheijde- slraat no. 36. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Een onzer corr. schrijft: De post-quaestie in Schoten schijnt actueel. Hoe mooi de postregeling ls le Schoten, hoofdzakelijk wat het dorp Schoten betreft, willen we wel eens aan de vergetelheid ontrukken. Wat aan den Rijksstraatweg woont is begiftigd met een tweemalige be stelling, des morgens tusscben 8 uur en half tien, des avonds tusschen 7 en 8 uur. Wat verder landwaarts ls gelegen, wordt afgescheept met een éénmalige dagelijksche bestelling. Hiervoor hebben we een loopenden bode, die wat niet is te verwonde ren, wanneer hij een paar postpak ketten heeft te vervoeren, een niet bijzonder prettig gezicht zet. Postwissels warden bezorgd en met een wordt het bedrag door den bode afgedragen, dat Is werkelijk idyllisch. Die postkwitantiën ter inning heeft kan ze brengen naar de Zijlstraat, ontvangt hij de afrekening thuis, dan kan hij deze halen in de Zijlstraat, weer 'n anderhalf-urige wandeling of 'n retourtje met de tegenwoordig wat zeldzaam loopende sneltram Alk maarHaarlem. Aangeteekende brieven krijg Je soms tegelijk met 't bericht thuis, of je kunt ze halen Ln de Zijlstraat. Die een postkwituntie krijgt aangebo den met 8 of 14 dagen zicht, heeft maair 6 of 12 dagen, daar hij heeft le rekenen naar datum van afstempe ling kantoor Haarlem. Hiervoor bestaat schijnbaar geen vaste regel. 'n Scheeve opvatting, öf van het kantoor öf van den bode. Postzegels, briefkaarten, plakze- gels of andere zaken zijn niet te koop, de bode behoeft aan huis niet te vei koopen of aan to nemen naar het schijnt, men is gedwongen den man bij gaan of komen af te wachten, wat zeer onaangenaam is natuurlijk, door de meerdere of mindere bestel ling onderweg. Heeft hij den postzo- gedvoorraad niet in de tasch of Ln niet voldoende hoeveelheid, dan wacht de Schotenaoir maar geduldig af, in de hoop dat de man niet vergeet nieuwen voorraad in te slaan. Rijks verzekeringsbank - aangelegenheden moeten alle naar het .postkantoor te Haarlem. Zoo sukkelen we hier al jaren voort, zoo nu en dan verluidt dat hier een hulppostkantoor zal worden gevestigd. Telkens duikt een dusda nig bericht weer op in de dagbladen, telkens draait het weer op niets uit. Dit voorjaar scheen «r kans dat ein delijk de hoop zou worden verwezen lijkt, een perceel en een man schenen te zullen worden aangewezen ln de kom van het dorp, maar wanneer waar ls wat verluidt, en wij hebben geen reden hieraan te twijfelen, dan was de belooning voor locoliteit en voor den brievengaarder zoo schriel, dat do nr .1 geen lust gevoelde zich voor zoo weinig op te offeren. Maar met dat al ls het alsof er op ons rustig Schoten een vloek rust, meermalen is op verbetering van die schreeuwende toestanden aangedron gen, maar te vergeefs. Het naburig Santpoort kan Juichen: twee hulpkan toren, nu 'n telephoonkanrtoor. Een gemeente als Spaarndam beeft een hulpkantoor en drie bestellingen, een nederzetting als Aerdenhout een hulpkantoor, en noch ln nieuw noch in oud Schoten, het laatste met een bevolkingscijfer van 1100 Inwoners, is een hulpkantoor, doch slechts éen simpel brievenbusje, lichting des morgens te half zes en des middags te half 5. Wie dus na half vijf nog eeni- ge correspondentie heeft en deze niet in 't gevangenisje tot den volgenden morgen wil opgesloten zien, is ge dwongen zijn correspondentie in Haarlem te posten. Hel is dan ook een feit, dat brieven, die afgestempeld zijn Ln IJ muiden 's avonds tusschen 10 en 11 uur hier worden bezorgd den volgendenavond te ongeveer 7 uur. Mij werd echter verzekerd, dat een briefkaart Woensdag vóór Hemel vaartsdag afgestempeld in Beverwijk, des avonds tusschen 6 en 7 uur, hier werd bezorgd op Vrijdag na Hemel vaartsdag des morgens. Brieven ln Haarlem gepost des mor geus te 7 uur, worden in het dorp bezorgd des avonds tusschen 7 en 8 uur en dat een klein half uur van 't wereldverkeer, van station Haairlem. Ja, we worden hier stiefmoederlijk bedeeld, behalve natuurlijk in do Rijksbelastingen, daarin hebben we heusch wel een stiefvader, die pakt en haalt wat er met de mogelijkheid te halen is en zeer ten rechte, want er is veel noodig, doch noodig is ook een hulpkantoor. Natuurlijk heeft ook de correspon dentie der officieele stukken voor de gemeente hetzelfde bezwaar, als het dorp Schoten. En hiermede voarloopig basta, lot later wellicht. HEEMSTEDE. Bij de Woensdagavond alhier plaats gehad hebbende verkooping in Café Landzicht, ten overstaan van notaris mr. C. J. Boerlage, van eene in volle werkincr zjjnde sioom-wasscherij en bleekerij niet woonhuis en verder daarbij behoorende gebouwen, tevens twee perceelcn weiland, geschikt voor bloembollenland, werd kooper do heer Jansen Hendriks, makelaar alhier, voor 11000. HAARLEMMERMEER. Het beroep naar Nieuw-Vennep (Herv. Gem.) is aangenomen door D. A. v. d. Bosch, cand. te Hazerswoude. VELSEN. College van zetters. Door den heer N. J. Zwager, li<l van het college van zetters dezer gemeen te, is wegens vertrek naar elders, als zoodanig eervol ontslag gevraagd. In verband hiermede en tevens naar aanleiding van'een schrijven van den Inspecteur der directe belastingen te Alkmaar, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat weder een ingezetene uit IJmuiden wordt be noemd, stellen B. en W. den gemeen teraad voor, den Commissaris der Koningin de volgende voordracht aan te bieden 1. A. M. Roggeband. 2. D. Bals Jzn. Een keuringsdienst voor voedingsmiddelen. C. L. de Fouw, apotheker te Bloe mendaal, biedt der gemeente aan een keuringsdienst in te richten. Het spreekt van zelf, dat een up to date ingerichte keuringsdienst met eigen laboratorium, directeur en «en of meer keurmeesters, eenige duizen den per jaar zou kosten, reden waar om hiervan natuurlijk geen sprake kan zijn. Toch is zijn overtuiging, dat hij, in 't bezit zijnde van een goed inge richt laboratorium en wonende op de grens der gemeente, in staat is tegen betrekkelijk geringe kosten een goed werkenden dienst te organiseeren. Hij stelt zich voor, dit als volgt te doen Per jaar neemt hij op verschillende punten der gemeente op niet vooraf bepaalde data pl. min. 250 monsters melk en pi. min. 250 monsters van verbruiksartikelen, zooals suiker, koffie, thee, meelsoorten, specerijen, brood, koek, chocolade, limonade, snoepgoed, enz., en onderzoekt die op deugdelijkheid en vervalschiug. Iedere maand dient hij van alle door hem onderzochte monsters een verslatr in aan het gemeentebestuur zoo noodig natuurlijk direct na het onderzoek. De monsters worden door hem eigenhandig genomen, terwijl de kos ten van Inkoop, die 25 a 50 gld. zul len bedragen, voor rekening vuh de gemeente Velsen komen. Als vergoeding voor laboratorium- kosten, reiskosten, administratie en tijd vraagt hij 500 gulden, te weten 250 gld. voor de melk en 250 gld. voor de andere verbruiksartikelen. B. en \V. zijn van meening, dat op deze wijze een vrij afdoende keurings dienst voor melk en diverse verbruiks artikelen zou kunnen worden verkre gen, zoodat dan alleen nog zou zijn te regelen de keuring van vleesch en visch. Zij stellen mitsdien den raad voor, in beginsel te besluiten in te gaan op het voorstel van den heer C. L. de Fouw. ZANDVOORT. De agenda voor de op Vrijdag 17 Juni a. s. te houden Raadsvergade ring luidt Strandverpachling Stratenplan Pensioen aan de vroedvrouwRe quest D. II. van Ingen Kohier school, geldKohier Pi. Directe belasting naar het inkomen. Zaterdag 18 Juni a. s. zal des na middags te 3 uur een proeftocht ge houden worden met de alhier gesta- tionneerde reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatsch. Aangekomen badgasten Familie Versteegh, Amsterdam, Adriana Clasina, 4 p. Dr. Pietrkowsko, Posen, Adriana Clasina. Fr. Gundcrlach, Cassel, Zeerust A. May, Utrecht, id., 2 p. A. Person, Amsterdam( id., 2 p. M. Weyerman, Amsterdam, Zee- rust, 6 p. B. Tromp, Müulheim, id. L. Tromp, Dortmunt, id. R. Wetzel, id. id. v. d. Wall Bake, Hilversum, Groot Badhuis. Vroegius, Dusseldorf, id. Verschuyl, Amsterdam, Kustverlo- renstraatweg 75, 6 p. H. C. Veltman, Amsterdam, Boule vard de Fauvage 15, 7 p. Raam-sdonk, Amsterdam, Pension Seinpost, 2 p. Dikker Amsterdam, Schoolstraat 7, 5 pers. Pleyte, Bussum, Kostverl orenstr. - weg 12, 2 p. Vehmeyer, Den Bosch, Stationsweg 1, 7 p. Jonkman, Amsterdam, Dr. Mezger- strant 82, 10 p. Giltay, Utrecht, Kerkstraat 32. Schoorl, id. id. Cranenburg, Amsterdam, Zeestraat 53, 7 p. Gogswaard, Amsterdam, Zeestraat 35, 5 p. Charlier, Coin, Grand Hotel, 3 p. Rusger, Arnhem, id. Gallos, Amsterdam, Beau Site. Vijne, Amsterdam, id. Wurtz, Arnhem, id., 4 p. Arp, VrieJ, id., 2 p. Voorting, Haarlem, Beau Site. Judell, Amsterdam, Grand Hotel, 2 pers. Pinter, Berlin, Groot Badhuis. Helaers, Brussel, i<l. Matthes, Amsterdam, Groot Bad huis. llubens, Amsterdam, Groot Bad huis. Wattez, Hilversum, id. Blydenstein, Deventer, Groot Bad huis. Graaff, Nesde, Welgelegen, 2 p. Ferwerda, Amsterdam, Welgelegen, 2 pers. Ferwerda, Baarn, ld., 6 p. Mcltzcj', Amsterdam, Belvédère. 2 p. Munnik, Amsterdam, Haitestraat No. 52. Beyer, Meppel, Haitestraat 50, 7 p. Geveren, Amsterdam, KI. Krocht 1, 5 pers. Binnenland Provincials Slaton Verkiezingen. Gisteren hadden in enkele provin cies verkiezingen plaats. Het resultaat was ZUID-HOLLAND. Leiden. Gekozen mr. P. E. Briët, A.-R- Herstemming tusschen H. Paul, U.-L-, aftr., en J. A. Bots, R.-K. Dordrecht. Herstemming tus schen Van der Gijp Barendregt, U. L., aftr., Th. Stoop, S. D A. P., H. J. Wichers, U. L., en D. Wisboom Ver stegen, A. R. Gorinchem. Gekozen De Kruijff, V. L., aftr. Herstemming tusschen mr. A. C. Visser van IJzendoorn, V. L., aftr., en H. Baggerman, A. R. Delft. Gekozen L. den Hoed, A. R., en mr. H. A. van do Velde, A. R aftr. Gouda. Gekozen Brunt, C. H., aftr., Van Galen, A. R.. aftr., en Van Idsinga, C. II., aftr. Leierdorp. Gekozen Van Hoe ken, A. R., aftr., en Kerstens, R. K., aftr. Middelharnis Gekozen Veg- lel, A. R., aftr., en Warnaer, A. R., aflr. Oud-Beierland. Gekozen J. Vlielander, Lib., aftr. Ridderkerk. Gekozen jhr. mr. D. J. de Geer, C.-II., aftr., en A. van Namen, Hz., A.-R., aflr. Rotterdam I. Herstemming tus schen J. Valk Jr., A R Mr. C. F. Hoogewegen, R. K H. Spiekman, S. D. A. P., en A. W. Heykoop, S. D. A. P. Rotterdam II. Gekozen R. J. Gerretsen, Chr. Hist. Rotterdam III. Herstemming tusschen Plate, Lib., De Jongh, Lib., Margrij, R.-K., en Iloejenbos, S. D. A. P. Rotterdam IV. Gekozen H. Bosch, A. R. Rotterdam V. Herstemming tusschen II. G. M. v. d. Vijver, R. K mr. S. J. L, v. Aalten Jr.. V. D., P, R. Mees, V. D en H. Spiekman, S. D. A. P. 's-G ravenhage. Herstemming tusschen dr. C. Lcly, U. Laftr., dr. J. Kraus, U. L., aftr., A. Deking Dura, V. L-, mr. J. J. Henny, V. L., mr. A. E baron Mackay, C. H., C. v. d. Voort van Zijp, A. R., K. Ter Laan, S. D. A. P L. Hoe'enbos, S. D. A. P., en W. P. G. Helsdingen, S. D. A. P. Schiedam. Gekozen mr. J. C. von Briel Sasse. A. R aftr. S 1 i e^re c h t. Gekozen H. A. van der Hoeven, A. R., aftr., en A. Pijl Jz., A. R., aftr. Vlaardingen. Gekozen Van Ruyven, R. K., aftr., en Schippers, A. R., aftr. De rechtsche partijen hebben geen verlies geleden en wisten dadelijk alle zeiels, die ze bezitten, weer in te ne men. In enkele plaatsen moeten de zittende liberalen of vrijzinnigdemo craten zich nan een herstemming on derwerpen. In Rotterdam verliezen de vrijzinnigen 2 zetels, want daar komen rechtsche candidaten met so cialisten in herstemming. OVER1JSEL. Ste en wijk. Gekozen Stroink, aftr., Lib., en C. A. Resier, lib. Zwartsluis. Gekozen Galen kamp, A. R., aftr. Ommen. Gekozen W. J. baron van Dedem, aftr. Lib., en W. van Haer- wrïjn Tz-, Anü-Rcv. J. A. van der San- den, aftr. lib werd niet herkozen. Zwolle Herstemming tusschen Van Laer, aftr. V. L_, Van Schnylen- burg, A. R., Van Setten, aftr. V. L., en Vogt, S. D. A. P. Enschedé. Herstemming tus schen G. J. O. D. Dikkers, aftr. Lib., H. J. E. v. Heek, aflr. Lib., G. B. Hobst, R. K, G. J. Jeths, S. D., A. Langejan, S. D., A. Lobstein, S. D. Blijdenstein, aflr. Lib., niet herkozen. M a r k e 1 o. Gekozen G. J. Wan- nink, aftr. Lib. Almelo. Gekozen nir. G. J. Sij- brandy, aftr. A. R., en mr. A. J. M. Vos de Wael, aftr. R. K. Kampen. Herkozen T. Kok Az., A. R. De kleine meerderheid, die rechts iu dit gewest sinds 1967 heeft, is met één stem vermeerderd, doordat Om men voor den liberaal Vau der San- den een anti-revolutionnair afvaar digde. Ook moeten eenige liberalen zich aan een herstemming onderwer pen. GRONINGEN. Groningen. Herstemming tus schen alle candidaten. Hoogezand. Herkozen J. L. ten Cate Vissering, Lib., aftr. Zuidho r*n. Herstemming tus schen alle candiduteu. Bed urn. Herstemming tusschen Bruins, aftr. Lib Hopma, aftr. Lib., Wiersum, aftr. Lib., Mansholt, S. D, A. P.. Middendorp, R. K.. en Zijlstra, A. R. O u d-P e k e 1 a. Herkozen Ubba Wilkens, Vrljz., en Ph. van Heijnin- gen Bosch Vrijz.-Lib. Herstemming tusschen T. Oosterwijk, Vrijz., en II. Luring, A. R. Appingedam. Herstemmin J tusschen Coolman, Ub., De Haan, Lib., Jansen, Lib., Ritsema, A. K., Ubbens, A. R., Westerdijk, Lib., Wir- sema. A. R., Wigboldus, A. R. Voorlooplg geen verandering in d« samenstelling der staten. DRENTHE. Assen. Herkozen Ten Oever Deo datus, Tonckens, allen liberaal. Ge kozen Reinders, Vrijz.-Dem. Hoogeveen. Herkozen de aftre dende liberalen Boelken, Van dei Sfuis, Mensingh, Kijmmell en Grata. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FAILLIèRES. De correspondent der N. R. Ct. t( Parijs seint: Aan het einde van den dag kan ik u het resultaat van mijn informaties over de reis van president Fallièrcs samenvatten in de volgend: woorden van Fransche zijde vernomen: liet bericht door een Amsterdamscli blad gegeven, is zooals het gegeven is, uit de lucht gegrepen. Dit voorbarig en onvoorzichtig berichten uitstrooien over een beleefdheid, die Frankrijk mogelijk tegenover Nederland in deir zin kon hebben bij gelegenheid van een nog niet eens op het jaar af bepalen bezoek aan België, is onaan genaam en betreurenswaard. DE HEETW'ATERMOORD TE AMSTERDAM. Naar gemeld wordt, wordt door <!c gencesheeren dr. Schneiders en dr. Meijer een onderzoek ingesteld naaf de verstandelijke vermogens van Pie- ter Ronner, zoowel als van link» Beetsma. De zich nog steeds ln voor arrest bevindende verdachten worden op het oogeiiblik niet meer door fainn lielcden bezocht. Van de zijde vaaf het Parket schijnt men bezwaar te- gen deze bezoeken te hebben gcoppenL, Niet onmogelijk is het, dat een brief,- gericht tot de moeder van Ronner, door de hoofdverdachte Imke Beets- aanleiding hiertoe heeft ge?e- ven. Men herinnert zich, dat Imke Beetsma onmiddellijk na haar arres tatie verklaarde, dat de andere aan gehoudene door haar ontboden zou zijn, teneinde een rok te komen halen.. Hij zou zich hiermede verwijderd heb ben en later buiten medeweten vans Imke het huis, waar de gruwel:^» misdaad plaats had, weder zijn bin nengeslopen. Nu bevond zich deze rok voordat dc moord plaats had, ten huize van de moeder van Pieter P.on- ner. Het ligt dus voor de hand, dat de verklaring van Imke Beetsma in strijd met de waarheid was. Eenige weken geleden schreef Imke Beetsma aan de moeder van haar mede-ver dachte een briefje van den volgenden inhoud Mejuffrouw, Gelieve de blauwe rok, die zich*1 nog steeds bij u bevindt, door, Jacob dit is de andere zoon van de diep beklagenswaardige we duwe even te laten brengr-n. Hij kan hem zoo wel aan den por- De weduwe Ronner heeft het raad zaam gevonden, aan het verzoek van' Imke niet te voldoen, en daar zij bo vendien niet weet, hoe zij zonder hei- zelve te willen, de zaak van haar zoon.' kan bezwaren door op dergel Ijke' briefjes te antwoorden, heeft zij de' hulp van een rechtskundige ingeroe pen, TWEE WETSONTWERPEN. Het Hoofdbestuur van het Neder* landsch Onderwijzers-Genootschap' wendde zich met twee adressen tot de Tweede Kamer. Het eene adres verzocht de volgen-» de wijzigingen te brengen ln hei wetsontwerp tot regeling van de po sitie der vrouwelijke Rijks-ambtena ren en onderwijzeressen bij het lage* onderwijs: a. dat niet gebiedend aan gemeente besturen worde voorgeschreven, on derwijzeressen bij huwelijk te ont slaan, maar aan deze colleges het recht worde gegeven, bii verordening te bepalen, dat huwelijk voor dei» ambtenaressen eervol ontslag zal meel brengen; b. dat het ontslag aan onderwijze ressen niet inga op den dag van het!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1