HAARLEM'S DAGBLAD. Buitenlandsch Overzicht ENGELAND EN DUITSCHLAND. Die twee mogendheden in één adem 4c noemen, heeft in den regel geen goede beteekonis, want meestal wordt dan gesproken over verdeeldheid. Er zijn menschen en heusch niet de minst ontwikkelden dia maar geen afstand kunnen doen van do idéé, dat het tussehen die twee mach tige concurrenten tot een botsing moet komen. Het blijkt nu weer uit een artikel, dat de Eugelsche „Morning Post" aan de Duitsche vlootplannen wijdt. Het blad toont daarbij aan, dat Wilhelms haven een centrum van de Duitsche Moot zal wordon, met Kiel als reser ve-centrum. Wel geeft de „Morning Post" toe (blijkbaar alleen voor den vorm dat het misschien nooit tot een oorlog tussehen Engeland en Duitschland zal komen, maar een nmntrekking van de Duitsche vloot te Wilhelmshaven kan slechts tegen Engeland gericht zijn. De „M. P." klaagt daar niet over, ze klaagt enkel over Eugeland's werk loosheid, Engeland handhaaft zijne verouderde vloothavens tussehen Mil- ford en Chatham, hetgeen een snelle samentrekking van de Engelsche vloot in de Noordzee uitsluit. Britan nia dommelt maar voort, terwijl Ger- mania klaar wekker is en zich strijde rust. Dat is het verontrustende verschijnsel. Britannia moet ontwa ken, maar zal het niet te laat wezen Gelukkig, dat er ook nog wat ge daan wordt, om een betere verstand houding tussehen Engeland en Duitschland te bewerken. Dezer da- gen hebben te Londen eenige vereen i- fringen, die zich daarvoor beijveren, een bijeenkomst gehouden. Alle spre kers verzekerden, dat er geen strijd van belangen tussehen de twee lan den is, die een oorlog behoeft uil te lokken. Als de twee bolken elkaar beter kennen zal het wantrouwen wij ken. Er is nu ook een kerkelijke vcrceni- £ing in wording, die zich voor do E ngelsch-D u i tsch e v redesl>e weging gaat inspannen. De aartsbisschop van Canterbury zal voorzitter zijn, onder-voorzitters de meeste Angli- kaansche bi&9chonnen eri de hoofden Öer Roomsche en Protestantsche Non conformisten. TN DE ENGELSCHE POLITIEK ïs men ook aan het zoeken naar den vrede. Bekend is, dat de liberale re geering met de oppositie van Unionis ten een overeenkomst wil trachten "aan te gaan, mn, met het oog op de troonswisseling, voorloopig de groote politieke vraagstukken (vooral betref lende het Hoogerhuis) te laten rus ten. De eerste minister Asquith en de Lord Chancellor hebben gisterenmid dag in Asquith's kamer iu het Lager huis een samenkomst gehad met Bal four eu Lord Luusdowne. Verzekerd wordt, dat men het daar eens is ge worden over een formeele conferentie omtrent de constitution-sole crisi3 tus sehen vertegenwoordigers dor beide partijen en dat de eerste zitting in volgende week zal plaats hebben. De plannen hebben dus blijkbaar wel kans van slagen. Maar.... als do Ieren of de leden der Arbeiderspartij roet in het eten willen gooien, loopt alles mis, want de liberale partij kan hun ste in in hot Lagerhuis niet mis sen. Vooral de leren staan bekend om hun wraaklust tegenover hot Hooger huis en zulleu zich slechts noode hel genot, om do Lords klein te maken, laten ontnemen. Met DE KRETENSER QUAESTIE schiet het nog heel slecht op. Alles gaat even langzaam. Engeland heeft, zooals men weet, aan de mogend lieden voorgesteld, haar krijgsmacht in de Kretonser wa teren te versterken, ten einde gereed te zijn tot dwangmaatregelen, wan neer de Kretensers zich niet naar de wenschen der mogendheden mochten willen voegen. En Engeland hoeft aan haar voor stel reeds een begin van uitvooring gegeven. De Engelsche kruiser „Mi nerva", van hot Middellandscho-Zee- eskader, die thans bij Malta ligt, heeft namelijk reeds bevel ontvangen, onverwijld naar de Soeda-baai te etoomen. Zullen de eiland-bewoners, hu ze «ion. dat bet ernst wordt, een beetje kalmeeren IN GRIEKENLAND is de rust ook niet geheel terugge keerd Uit Athene wordt gemeld, dat do verschillende bladen er met merk waardige o vereens lemming op wijzen, dat de tegenwoordige rcgccring door een schikking tussehen de rovolution- nairen, de Kroon en de partijen van Theotokis en Rliallys voor zoo langen tijd aau liet bewind is gekomcu, t-ot het souvereine volk door middel van de Nationale Vergadering de nieuwo staatkundige regeling tot stand zal hebben gebracht, en dat koning Geor ge dus geenszins het recht heeft op eigen verantwoording wijzigiug iu het ministerie te brengen. Na afloop van den ministerraad vertrok Kallargis, de minister van huitenlandsche zaken, naar Patras, teneinde daar met den koning te con verseren. De regeering rekende er op, dat do koning Woensdag te Athene zou aan komen en zich zonder officieel ont vangen te zijn naar het lustslot Tatoi zou begeven. Naar het heet, wildo zij een offici- eele ontvangst vermijden uit vrees voor ongewenschto botoogingen. Do „Osservatore romano" deelt me de, dat de Pruisische gezant bij den Heiligen Stoel aan den kardinaal staatssecretaris officieel gezegd heeft, dat zijn regeering met voldoening doelde nota gegeven verklaringen be treffende de Encycliek, waaraan hij nog toevoegde, dat de Duitsche Rijks kanselier hem had opgedragen diens hartelijken dank over te brengen aan don Paus, voor de wijze, waarop deze do quaestie had behandeld. Hij be schouwde deze als een kostbaren waarborg voor het voortduren van de vriendschappelijke betrekkingen tus sehen den Heiligen Stoel en da ko ninklijke regeering. Over de RUSSISCHE POLITIE komt weer eens een Iieel eigenaardig bericht. Do rechtbank te Parijs heeft den Russischen revolutionnair Michael Rips, die terecht stond wegens ging tot moord op kolonel v. Kotten, onder-chef van de Russische geheime politie, vrijgesproken. Als getuige h décharge werd ge hoord eon zekere Bnkai, vroeger ge- helm agent van de Russische politie, thans revolutionnair. Deze verklaarde, datihetbijde Russische politie vaste gewoonte is, om gevangen genomen re volutionu ai- ren de vrijheidte beloven, onder voorwaarde, dat zij als Russische agents pro vocateurs in dienst tre den. Een fraaie methode De Senaat te Washington heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de territories Arizona en New-Mexico tot den rang van stalen worden ver heven. Het aantal sterren in de vlag van de Unie vermeerdert dus weer met twee. WATER-ELLENDE. Te Bern in Zwitserland heeft de overstrooming weer opnieuw 5 slacht offers geèischt en is het station en de haven van Rorschack onder water geloopen. Erger is het hij Boedapest. In de omstreken zijn een groot aantal dor pen dooc het water verwoest, waarbij MEER DAN 250 MENSCHEN VERDRONKEN. De materieel e schade is ook zeer aanzienlijk. In de omstreken van Sevilazuaz, In Servië, heeft een onweer zulke ver woestingen aangericht, dat een groot deel der bevolking alles wat zij bezat, verloren heeft. Van de duizend huizen van Sevilazuaz is slechts een klein deel onbeschadigd gebleven. Tot gisteravond heeft men 62 lijken teruggevonden. In de dorpen der vallei der Res zijn vele buizen met de inwoners door het water meegevoerd. In Turkije is de stad Hassan Kaleh overstroomd. De helft der huizen is verwoest. Er zijn honderden dooden tal van gewonden. drank, en van dit vonnis In hooger beroep was gekomen. Twee gotuigen werden nog gehooïd die beiden positief verklaarden, Jo- never gehad te hebben. Een getuige A décharge had reeds vroeger ver klaard geen dronk of glaasjes g te hebben. Mr. Pélerin achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, vroeg ver nietiging van 't vonnis van den kan tonrechter, en eischte een geldboete van 20 sulxs. 10 dagen hechtenis. Mr. Simons achtte het bewijs niet geleverd, en pleitte vrijspraak. Uit de Omstreken Stadsnieuws Aanbesteding. Door den architect J. J. v. Noppen is namens zijn principaal aan de firma B. Hagen alhier, opgedragen, het bouwen van een landhuis in het Kweekduin te Overveen. Aangereden. Donderdagavond ongeveer zeven uur kwam de 12-jarige Lena Jansen spelende de Lange Wijngaardstraat uit, precies toen een vigelant deze straat passeerde. Het gevolg hiervan was, dat zij struikelde en viel en de vigelant over haar linkerbeen ging; gelukkig was het een licht rijtuig en niet bevracht. Spoedig door een paar voorbijgangers opgeholpen, bleek zij haar been niet erg bezeerd te hebben, waarop zij naar haar woning in de Nieuwe Kruisstraat is overgebracht De koetsier had geen 6chuld. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 21 Juni 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den lieer W. Ezerman. Programma No. 1 Prélude ct Fuge No. t, C. Saint-Saëns. No. 2. Offertoire, A. Guilmant No. 3. Sonate No. 3, W. Rudnick. a. Sehr ruhig. b. Trio pastorale. c. Fuge. No. 4. Choral (Meistersinger), R. Wagner. No. 5. Wollfahrts-Gesang, C. A. Lo- Uit de Rechtszaal DIERENMISHANDELING. De stoker Adriaan H. stond Don derdag terecht wegens het onnoodig slaan van zijn hit. Om 't beest voor al goed te raken, gebruikte hij daar voor het dikke eind van de zweep. De veldwachter P. Lokerse van Halfweg, die aldaar proces-verbaal opmaakte, zegt dat H. het beest sloeg waar hij het raken kon. En dat nog terwijl het in het geheel niet onwillig was. Ondanks beklaagde's ontkentenis eischte de officier van justitie, Mr. A. A. Pélerin tegen II. ©en gevangenis straf van 5 dagen. TAPPEN ZONDER VERGUNNING. Ten slotte stond wederom terecht Johanna v. d- M., houdster van een verlof-lokaal hier tor stede, die door den kantonrechter veroordeeld was JAARBOEKJE VOOR BLOEMENDAAL. Wij ontvangen het reeds oenigen tijd geleden aangekondigde Jaarboek je voor de gemeente Bloemendaal, dat tot titel draagt Help u zelf. Het i3 niet minder dan 326 bladzijden groot en we kunnen er in 't algemeen alvast dit van zeggen, dat het er goed uitziet en dat blijkbaar aan de samenstelling veel moeite, is besteed. Uit een voorwoord van den samen steller, Mr. P. Tideman, vernemen wij, dat hij getracht heeft met deze uitgave te voorzien in de behoefte aan voorlichting op verschillend ge bied, die wegens de toenemende be langrijkheid van Bloemendaal bij de Ingezetenen is ontstaan. Naar onze meening is hij daarin geslaagd er staat zelfs meer in het jaarboekje, dan daarvan redelijkerwijs mag wor den verwacht. Behalve tal van bijzon derheden en opgaven betreffende bet gemeentelijk beheer, vinden we de teksten in van vele gemeentelijko verordeningen, naamlijsten van de ingezetenen, van Bloemendaalsche vereenigineen, bijzonderheden over scholen, verknopingen, tolheffing, Meerenberg en zoo voort, zelfs de ge meentewet. Wij hebben ons afge vraagd, of deze laatste eigenlijk niet te veel is, omdat met evenveel recht de boterwet of de strafwet of welke andere~van onze talrijke wetten, zou kunnen*zbn overgedrukt. Een ander bezwaar dat wij zouden willen opperen, Is het groote aantal photos. Het is waar, dat ze meestal het boekje versleren, hoewel de heer de Waal Malefijt zichzelf in zijn kon terfeitsel denkelijk niet herkennen zal, maar dit is toch wel zeker, dat een handboekje vooral een handig boekje dient te wezen cn dus niets mag bevatten, dat het dikker mankt en niet strikt noodig is. Van deze overweging uit redeneerende hebben we ons afgevraagd, of de verschillen de kijkjes in de gemeente niet haddou kunnen worden gemist. Waarschijnlijk heeft men geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking, om verschillende clichés uit Bloemendaalsch Weekblad voor een tweeden koer te gebruiken. Overigens hebben we gemist een opgaaf van de ingezetenen naar do beroepen. Misschien kan die in een volgenden jaargang worden aange bracht. Met loffelijke bescheidenheid wordt door den samensteller kritiek op zijn werk verzocht, wij hebben dus ge meend, deze enkele opmerkingen niet te moeten terughouden. Als geheel zal het een nuttig boekje blijken te zijn. BENNEBROEK Door de politie alhier is beslag ge legd op een niet geijkt gewicht, in eigendom toebehoorende aan J. B. W. uit- Noordwijkerhout. SLOTERDIJK. OVERREDEN DOOR DE TRAM. Gistermorgen om negen uur is bij de halte Sloterdijk van de electrische tram Amsterdam—Haarlem een werk- man. Klaas Takken, door den van Haarlem komenden sneltrein overre den en gedood. De ongelukkige zou uit het wachthuisje juist de rails oversteken om te gaan in de train naar Haarlem, toen hij door een uit de andere richting komenden trein werd gegrepen en meegesleurd. Hamel, U. L., aftr., en De Vries, L-, aftr. Amsterdam V. W. F. Dekkers, S. D. A. P., 1738. A. H. Gerhard, S. D. A. P., 2056, mr. K. A. W. L. Hazel- hoff Roeifzema, V. D., aftr., 2234, prof. mr. D. Joscphius Jitta, L. aftr., 2473, W. de Vlugt, A. R., 2105. Zoodat herstemming moet plaats hebben tussehen de hceren Hazelhoff Roeifzema, V. D., aftr., Josephus Jit ta, L. aftr., De Vlugt, A. IL, en Ger hard, S. D. A. P. Amsterdam VI. A. H. Gerhard, S. D. A. P., 356, mr. J. N. van Hall, V. D 381. J. N. Hendrix. R. K., aftr., 1421, mr. W. baron Röell, V. L., aftr., 1326, L. Serrurier, I-, 1144, Th. van der Waerden, S. D. A. P., 178. Zoodat herstemming meet plaate hebben tussehen de heeren Hendrix, R. K., Röell, V. L, aftr., Serrurier, en Van Hall, V. D. Amsterdam VIL D. van Eyk, A. R., aftr., 1425, dr. J. H. Gunning, L., 843, J. G. van Kuykhof, S. D. A. P. 297, dr. C. de Man, L., 1013, C. B. Posthumus Meijjes, C. H., 1545, C. Thomassen, S. D. A. P., 271. Zoodat gekozen is de heer Posthu- us Meijjes, C. H., en herstemming moet plaats hebben tussehen de hee ren Van Eyk, A. R., aftr., en De Man, Amsterdam VIIL Mr. E. P. F. van den Bogaert, R. K., aftr., 1243, E. J. van De:, S. D. A. P., 332, prof. dr. D. van Embden, V. D 1120. A. II. Gerhard, S. D. A. P., 378. D. Schut. A. R.. aftr-, 1249, Klaas de Vries, V. 1252. Zoodat jierstemrning moet plaats hebben tussehen de heeren v. <L Bo gaert, R. K-, aftr., Van Embden, V. D.. Schut, A. R., aftr.. De Vries, V. D. Amsterdam IX. Ch. R. Kouveld, V. D., aftr., 2856, J. G. van Kuykhof, 4176, A. Roelvink, L., aftr., 2879, Th. Ruys Gzn., A. R., 3524, C. Thomassen, S. D. A. P.. 3821. Zoodat herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren Van Kuyk- huf, S. D. A. P., Roelvink, L., aftr., Ruys, A. R., Thomassen, S. D. A. P. Eda m. J. E. W. Duys, S. D. A. P., 170, W. J. Kernkamp. C. H., 922, J. Korthals Altes. U. L.. aftr., 1692. Zoodat "ekozen is de heer J. Kort hals Altes, U. L., aftr. E u k h u iz en. P. Bos, R. K., aftr., 3934, N. Sluis, A. R., aftr., 4067 J. J. Willing©, U. L., 3i01, J. Zijp. L., 3503. Zoodat gekozen zijn de heeren P. Bos, R. K., aftr., en N. Sluis, A. R., aftr. Helder E. J. Bok, V. L, 2032; G. J. O. D. Dikkers V. L., aftr., 2109, J. Korvèr, A. R 659, A. P. Staalman, C. D aftr., 1286, en F. S. C. M. Wijs, NOORD-BRABANT. Breda. Gekozen mr. II. J. J. van don Bieeen J. II. Blnck, aftr., W. G. II. Rombouts, aftr., en A. G. A. Schrauwen, aftr.., allen R. K. T i 1 h u r g. Herkozen H. Eras, J. M. J. Karstens en B. IL M. Mutsaers, en gekozen do heer J. Willekens, Hilvarenbeek, allen R. K. DE RIJKSMIDDELEN. De maand Mei is voor de schatkist wederom zeer gunstig geweest, gezamenlijke opbrengst der middelen ad 15,537,000 was bijna 71/4 ton hooger dan ten vorigen jar©, tot wel ke vermeerdering bijna alle onderdee- len van den staat hebben bijgedra gen De directe belastingen brachten 466,000 op 9 3/4 meer op dan in 1909. waartoe de grondbelasting 50,000, personeel 99,000 en de hoofd som der bedrijfsbelasting 185,000 bij droegen. Alleen de vermogensbelas ting bracht aan hoofdsom enkele dui zenden guldens minder in. De opcen ten op bedrijfs- en vermogensbelas ting leverden 235,000 op. Naast de direr'e belastingen heb ben vooral de accijnzen tot het hoog» re totaalcijfer hijgedragen en wel sui kor met een vermeerdering van ƒ89.600 d. i. 6%, en gedistilleerd met een ■toe neming van 210.00U of 101/4 Ten aanzien van den jenever-accijns blijkt overigens opnieuw, dat de opbrengst wel is waar door de sterke verhoo- ging van het heffingspercentage groo- ter is geworden, maar dat het cijfer belangrijk bij de raming ten achteren blijft. Voor de maand Mei bedraagt deze achterstand ƒ360,000. Binnenland kennis liad genomen van de in he- wegens het verkoopen van eterken Provinciale Staten Verkiezingen Uitslag van d© gisteren gehouden verkiezingen NOORD-HOLLAND. msterdaruL A. H. Gerhard, 0. A. P.. 280, dr. H. F. R. llu- brecht, U. L„ aftr., 1515, C. A. L. Ra- demaker, R. K., 782, mr. Th. Stuart, V. L., aftr., 1352, C. II. v. <L Velden, C. H., 814, Th. v. d. Waerden, S. D. A. P., 203, H. Wertheim, V. D.. 269. Zoodat gekozen i3 de heer Hubrecnt en herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren Stuart, V. L., en v. d. Velden, C. li. Amsterdam II. Ch. E. II. Bois- sevain, V. D., 806, J. Douwes Jr., A. R. aftr., 1063, J. Oudegeest, S. D. A. P., 599, L. Roosenburg, L., aftr., 867, J. v. <L Temoel, S. D. A. P., 613. Zoodat herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren Boisse- valn, V. D., Douwes, A. R., aftr.. Roo senburg. L., aftr., en v. d. Tempel, S. D. A. P. Amsterdam III. L. Serrurier, L., aftr., 2330, dr. C. B. Tilanus, V. L., 20%, W. de Vlugt, A. R.. 2128, Th. v. d. Waerden, S. D. A. P., 3086, J. A. van Zutphen, S. "D. A. P., aftr., 3944. Zoodat gekozen is de heer Van Zut phen, S. D. A. P., en horstemming moet plaats hebben tussehen de hoe ren v. d. Waerden, S. D. A. P., en Serrurier, L., aftr. A m s t c r d a m IV. J. E. W. Duys, S. D. A. P.. 724, Z. D. I. W. Gulden, S. D. A. P., 703, prof. mr. G. A. van Hamel, L., aftr, 1339, mr. J. C. de Vries. L., aftr., 1258. Zoodat gekozen zijn de heeren Van R. K., Zoodat gekozen zijn de heeren Bok, L., en Dikkers, V. L.. aftr. Hoorn. Vac. v. d Zande, L., H. Bijleveld, A. R., 1372, K. de Jong Mz., U. L.. 2423. Zoodat gekozen Is 11. de Jong, U. I» Vacature Kool (periodiek). Uitge bracht zijn op N. A. Commandeur, R. 1411, J. Winkel, U. L2392. Zoodat gekozen is J. Winkel, U. L. Nieuwer AmstoL J. H. Rein- ders Folmer, U. L 1137mr, W. J. M. Wcsterwoudt, R. K., aftr., 1663. Zoodat gekozen is mr. W. J. M. Westerwoudt, R. K. S c h a g e n. Gekozen K. Breebaart, U. L„ aftr., met 3934 en J. Zijp, V. L., aftr., met 3674 stemmen. p. D. J. van Houten, U. L., 1951, G. van Mesdag, U. L., 1951, mr. H. Verkouteren, C. H., aftr., 3194, mr. J. N. J. E. Thijssen. R. K., aftr., 3098, Th. v. d. Waerden. S. D. A. P., 580, F. v. d. Goes, S. D. A. P.. 662. Zoodat gekozen zijn mr. H. Verkou teren, C. H., aftr., en mr. J. N. J. E. Thijssen, R. K.f aftr. Zaandam. K. Buas Gz., A. R., 1794, B. W. Binnendijk, S. D. A. P., 1941, J. Brinkman Hz., V. D., 734, J. E. W. Duys, S. D. A. P.. 2549, J. A. Laan, U. L., 1676, en mr. H. J. C. van Tienen, U. L., aftr., 2027. Zoodat er herstemming moet plaats, hebben tussehen de heeren Baas, A. R., Binnendijk, S. D. A. P., Duys, S. I). A, P., en Van Tienen, U. L., atfr. GELDERLAND. A a 11 e n. Herstemming moet plaats hebben tussehen Driessen, R.-K., Van Everdingen, Lib., Tonkink, A.-R. af tredend, en Willink, Lib. aftr. Arnhem. Herstemming moet plaats hebben tussehen D. Lyberse, A. R., mr. H. P. de Wilde, V. D., mr. J. Everts B.Hz., aftr., V. L., en L M. Hermans, S. D. A. P. Doesburg. Gekozen mr. A. P. R. C. baron Van den Borch van Ver- wolde, A.R., en mr. A. Baron Van lloeckeren van Keil. A.R. Ede. Gekozen L. Tulp, A.R., aftr., en E. W. baron v. Wassenaar, C.-H., aftr. Goldermalsen. Gekozen D. van Hoytema, U. L., aftr., en H. Kuyk, V. L., aftr. Oldebroek. Gekozen jhr. F. F. F. Z. van Asch van Wijck, A.R., aftr. en J. S. F. van Hoogstraten, A. R., aftr. II u u r I o. Gekozen L. A. M. van Basten Batenburg, R. K., aftr., en mr. A. P. R. C. baron v. d. Borch van Verwolde, A. R., aftr. Voorst. Aftredend 2 liberalen. Gekozen T. de Bruin, C. H., en mr. A. C. baron Van der Felfcz, Lib. aftr. Zutphen. Herstemming tussehen Storm Buysing, V. L., aftr.. Van den Ilonert, U. L., De Crane, V. D., en Martens van Sevenhoven, C. H. FRIESLAND. D o k k u m. Gekozen A. Bruins Slot, A. R., J. Fokkema, C. IL, aftr., S. L. Sytsma, A. R., aftr., L. W. de Vries, C. IL, aftr., en J. T. van de Wint, C. H., aftr. Leeuwarden. Herstemming tussehen Besuyen, S. D. A. P., Ren gers, Lib., Drijher, Lib., aftr., Tromp, Lib., aftr., Lautenbach, A. R., Dijk stra, Lib., aftr., Oosterhoff, C. II., Schaafsma, Lib., Jansonuls, S. D. A. P., en Zandstra, S. D. A. P. EEN VLUCHTELING GEARRESTEERD. Arie Boere, de bekende misdadiger, die verleden jaar uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch Is uitgebroken, is Woensdagmiddag in perceel Wetc- ringdwarastraat 27 te Amsterdam ge arresteerd. Omvangrijke maatregelen waren ge- iiwnen, om te voorkomen, dat de man ontsnapte. De straat was door de po- luie afgezet en een aantal recher- cneurs drongen de womug binnen en maakten zich van den man meester, hij paste lijdelijk verzet toe, zoodat hij bij zijn overbrenging naar het bureau in de Ferdinand Bolstraat, bijna ge dragen moest worden De gearresteerde is afkomstig Amsterdam en heeft al verscheidene vonnissen achter den rug. Het groot ste deel vau zijn straffen bracht hij door in de gevangenis te 's-Hertogen bosch waar hij steeds weer werd ge detineerd omdat do geneesheeren van oordeel waren, dat hij voor afzonder lijke opsluitincr ongeschikt is. Ook uit het krankzinnigengesticht te Medein- blik, waar hij een paar maal in ob servatie was, wist hij t« ontvluchten. Den 15en Augustus van het vorig© jaar ontsnapte hij uit de strafgevan genis te •s-Hertogenbosch. Vermoed werd, dat een paar ken nissen van B. geholpen hsKkJen, door een touw. bij wijze van lasso, over een der ijzeren pinnen te slasn, den hooeen muur te beklimmen, toen af te dalen, met een looper de deur op het binnenplaatsje te openen en kalm weg den sleutel te gaan halen van de cachotten. Toen de bewaker 's ochtends om half vijf de ronde deed, zag hij een aantal deuren open staan en miste bij nader onderzoek den sleutel der ca chotten. Na de ontvluchting was van den vluchteling geen spoor meer te ont dekken en eerst nu is het der politic mogen gelukken de hand op hem te leggen. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Nabij Doetinchem is op een trein naar Ruurloo geschoten. De kogel ging door de ruit van ben 3de klas coupe en verdween aan de tegenover- geste kle züde door het openstaande venster. Een der reizigers werd door glasscherven aan de hand gewond. BEROOVING IN DEN TREIN. Een onaangenaam avontuur is een paar Amsterdommors overkomen. Enkele dagen geleden ging de heer J. Kaufmann, winkelier, wonende in de Kalverstraat, naar Parijs. De trein was pas in beweging, toen de heer Kaufmann even iets in zijn portefeuli- lo wild© nakijken en in zijn zak tast te. Men kan zich zijn schrik voorstel len, toen hij bemerkte, dat zijn jaszak ledig was Met zijn portefeuille was het daarin aanwezige bankpapier tot een bedrag van ƒ490 natuurlijk tege lijk verdwenen. Het geval veroorzaak te opschudding in de coupé, en een mede-reiziger die in zijn zak voelde, miste eveneens de zijue, waarin ruim 500 aan papier. Men trok aan den noodrem en de trein die stilstond werd geheel doorzocht, zonder dat het mocht gelukken een spoor van den dader te vinden. Men vermoedt met internationale treindieven te doen te hebben, die waarschijnlijk in het station voor de loketten of op het perron hun 6lag slaan. Men zij op zijn hoede. NEDERLAND EN BELGIé. In de algemeene vergadering van de Ned. afdeeling van de Neder- landsch-Belgische Commissie zijn tot leden van die commissie gekozen de hceren F. de Mont© Verloren, G. A. A. Middelberg. jhr. mr. F. K. van Lcnnep, leden der Tweede Kamer, en jhr. mr. L. II. L. J. van der Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandscbe Zaken is een adres gezonden door 500 hoogleer- aren, lectoren en privaatdocenten in de filologie aan Noord-Nederlandsche Universiteiten en taalkundigen, leer aren enz., waarin deze schrijven, dat zij me»H»cn openlijk te moeten opko men legen de wijze waarop onlangs in ©en adres de vereenvoudiging van do spclli- bestreden werd door een aantal Nederlandsche letterkundigen. Geschreven wordt Deze bestrijding getuigt van een zoó onbegrijpelijke verwarring van taal met spelling, van een zóó volsla gen onbekendheid met de beginselen waaruit het streven naar vereenvou diging voorkomt en de wijze waarop do eroeniging tot Vereenvoudieing vun onze Schrijftaal" dit in praktijk brengt, dat een volledige weerlegging in een kort bestek niet moselijk is. Na enkele hoofdpunten gememo reerd te hebben, vervolgt het adres Redenen waarom <ij Uwe Excellen- tio dringend verzoeken geen vertrou wen te schenket; aan beweringen als de boven aangeduide, zoo lang die niet door bewijzen zijn gestaafd GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN EN VROUWELIJKK RIJKS AMBTENAREN. In opdracht van de vergadering, fl Juni ie Amsterdam gehouden en 'uit geschreven door hef comité, dat zich ten doel stelt een actie te voeren tegen het wetsontwerp tot regeling van ae positie van vrouwelijke rijksambte naren en onderwijzeressen bij het O. L. O die ijj liet huwelijk treden is door mevr. Rutgers-IIoitzema aan de 1 woede Kamer der Slaten-Gen©- raai eea mededeeliug gezonden om- treut de leden en toegetredenen tot genoemd comité en de adhaeste betui- gingon, door dit comité ontvangen. STEMBLSVARIA. Met bus 30 in het gymnastieklokaal Copermcusstraat in Den Haag was 't Woensdagnamiddag misère. Door orivoorzichtigh-id van den be diende sloeg de klep der bus dicht, en zij was zonder sleutel niet ineer open te krijgen. De stembus was gesloten Maar zij behoorde op dat uur ge- opend te zijn. Nu was het. niet zoo erg geweest, als een der Jeden van het stembureau een sleutel had gehad, om de stembus weer te openen. Doch on gelukkig was het lid, dat den sleutel had, juist niet aanwezig. En precies nu kwamen de kiezers opzetten 1 Bij tientallen f Sommigen morrend, anderen lachend, wachtten «enigen lijd, doch zij lie-wn ten efott© huast allen weg Hot duurde dan ook, naar men ons msldt, een half uur vóór deze zoo ontijdig «esloten stem bus weer geopend was. Toen we deze informaliteit verna men, had nog geen der kiezers protest aangetcekend. Of 't r.ng gebeuren zal, weten we niet. Zeker is 't, dat eenige kiezers door deze informaliteit ver hinderd werden van hun stemrecht gebruik te maken. (Res. Bode.) DE AMSTERDAMSCI1E ONDER WIJZERS. Naar aanleiding van het public©», ren van berichten in dc pers en de verschijning van het maandblad School en huis, is door B ou W. aan de hoofden van scholen en aan da onderwijzers eaa circulaire gericht. B. en W. dealen daarin mede, dat zij de instructie voor het onderwij zend personeel der openbare lagere scholen hebben aangevuld als volgt: Aan art 2 worden 2 alinea's toege voegd: .Do hoofden en de onderwijzers zijn verplicht er voor te zorgen, dat door hun optreden in en buiten de school het vertrouwen der burgerij in de openbare school niet wordt ge schaad. Het is hun verboden, hetzij In da school aan art 35 der wet op bet la ger onderwijs een toepassing te ge ven, die ingaat tegen letter en geest van dal wetsartikel, hetzij aan la sporen tot zoodanig© toepassing." Tussehen al. 1 en 2 van art 24 wor den twe© nieuwe alinea's ingevoegd: ,.De hoofden en de onderwijzers zijn, behoudens het bepaalde bi.i de wet en bij alinea 1 van dit artikel, niet bovoegd inlichtingen te geven omtrent zaken, die hun alleen In hun betrekking bekend zijn en die niet op andere wijzo tor openbare kennis zijn gebracht, tenzij die inlichtingen wor- gevra&gd door den gemeenteraad of door commissiëu uit den gemeente raad, voor zoover haar opdracht strekt. Het is den klasse-onderwijzers ver- boden op eenigerk>i wijze, met mis- kenuing van het hoofd der school, contact te zoeken met de ouders hun ner leerlingen." De Tel. meldt nog De circulaire betreffende het doen van mededeelingen aan de pers. de .absolute neutraliteit" van het onder, wijs, en het optreden van het onder wijzend Dersoneel in het openbaar, welke door B. en W. aan de hoofden van scholen en klasse-onderwijzers is gericht, werd Donderdagochtend op de verschillende scholen aan de on derwijzers uitgereikt. Ze heeft begrijpelijkerwijze voel op. zien gebaard onder de onderwijzers, vooral onder de leden van den bond. Dezen hadden zulk een maatregel in hel minst niet verwacht, linmers in den iaatsten tijd is er h. i. uiets ge beurd, wat daarvan de onmiddellijke aanleiding zou kunnen zijn, er be stond sinds geruimen tijd hoege naamd geen wrijving tussehen de af deeling van den bond cn de gemeen telijk© autoriteiten. De circulaire u» dus gekomen als een bliksemstraal uit ecu helderen hemel. Over het algemeen vindt men haai zeer kras, veel krasser, dan de Rot- terdam8ch" circulaire, al is ze ook kalm gesteld. Het nieuwe voorschrift in do in. structie, luidende„De hoofden en de onderwijzers zijn verplicht er voor te zorgen, dat door hun optreden in en buiten de school het vertrouwen der burgerij in de openbare school niet wordt geschaad wordt als zeer elastisch beschouwd. Een der beken-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5