do figuren uit de onderwijzerswereld jncende. dut met deze bepaling feitc- Jtijk ieder kritisch optreden der onder- (Wijzers lu het openbuur onmogelijk gemankt kon wordou, met alleen m vergaderingen van den bond, doch b.v. ook ln politiek© vergaderingen, In de circulaire wordt dun ook ge zien een aanranding van do organisa tie der onderwijzers en van hun per soonlijk© vrijheid als staatsburgers. Jin wij hoorden vooral sterke be vreemding uitspreken over het feit, dat deze circulaire is uitgevaardigd do<'r een vrijzinnig college, als dat jtau B. <-n W. Inlusscheii hoopt men aan de zijde van den bond middelen te kunnen vinden, om te Amsierdani zijn actie te blijven voeren, zonder dat daarbij le den van den Bond op grond van de nieuwe voorschriften getroffen wor den. OEVEROPSC11UIVING, Aan den Molenpolder, beboerend tot het calamiteuse waterschap Walz- «orde, is eeu oeverqpschuiving waar genomen over een lengte van 55 bij een grootste breedte van 2-1 M. Bo opschuiving >s slechts 11 meter verwijderd van de steenglooiing van den zeedijk, zoodat het noodzakelijk is, dezen zoo spoedig mogelijk de noo- digo voorzieningen te laten onder gaan ONGELUKKEN. \Voen6dag heeft, een aanrijding plaats gehad aan de Vinkenbi ug, na bij dc gemeente Dienien, tusschen de Gooische stoomtram en een goede renwagen. Bij het naderen der tram schrikte bet paard, dat voor den goederenwa gen gespannen was, en sprong voor do locomotief. Een botsing, die onver mijdelijk was, volgde, en paard en wagen werden meegesleurd en deer lijk gehavend. Be voerinun en een jongen werden door den schok van den bok gewor pen. Be jougeu kwam met den schrik .vrij, doch de voerman geraakte be kneld en de teeneu van een zijner voe len werden door de tram afgereden. Te Hulst kreeg eeu werkman bij bet laden van boomen een boom op bet lichaam. Be ongelukkige bleef op de plaats dood. Gisteren verdronk in de Stadsgracht t© Leeuwarden de vierjarige Klaas Vcncma. Gister is een schuitenvoerder, ten gevolge van het uitglijden van zijn boom, van zijn schuit in dc N. Hce- jrengracht te Amsterdam gevallen en verdronken. NAAR DE NOORDPOOL. Te Bcrgen-op-Zoom zal op de werf van den heer Bibbens opgetuigd wor- den de te Delfzijl gebouwde stoom- gaffelscboener „Polarstemdie voor rekening van het Deutsch-Nordische Handels Gesellschaft Hamburg-Ber lin uitgerust wordt voor een in 1911 te maken tocht naar do Noordpool, waaraan naar men beweert ook Zep pelin met zijn luchtschip deelnemen zal. EEN HOTELGAST BESTOLEN. Dezer dagen vervoegde zich per rij tuig bij verschillende winkeliers te Amsterdam een als lieer gekleed per soon, die op zeer eigenaardige wijze inkoopen deed van allerlei verschil lende voorwerpen. Hij liet zich de ar tikelen voorleggen en kocht ze zon der veel aarzelen. Zoo had hij in een der groote goudsm ids winkels in de Kalverstraat een kleine 400 besteed. Jlij betaalde met een bankbiljet van 1000 en hoewel zijn eigenaardig go- drag opviel, werd, daar het bankbil jet bij onderzoek echt bleek, verder niet ovor de zaak nagedacht. Men meende met eeu zonderling, niet met een oplichter te doen te hebben. Zaterdag echter vervoegden zich ten huize van den Juwelier twee re chercheurs, die de gekochte artike len bij zich baddert en verzochten hun te willen zeggen of de voorwer pen van zijn magazijn afkomstig wa ren. Dit werd bevestigd. De man, d:e bier op zoo kwastige wijze zonder veel nadenken voor een waarde van 400 had gekocht, bleek de dader te zijn van eec diefstal, ten nadeele van eeu dame, die in een hotel verblijf bad gehouden, waar de dief als kcll- ner had dienst gedaan. liet mocht der politie gelukken de hand op hem te leggen. Tal van voor werpen, welke hij voor het ontvreem de geld had gekocht, werden nog op bcin bevonden. Alleen een diamanten ring had hij, toen hij bemerkte be trapt te zijn, weggeworpen. NEDER L. AAN NEMERSBON D EN DE STAKINGSBEWEGINGEN. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Nederlandschen Aan- nemersbcrf/l zal in Juli te Leeuwarden en te Sneek worden gehouden. De volgende voorstellen zullen o.m, worden behandeld: Van het hoofdbestuur om met den Deutschen Arbeitgeberbund filr das Baugewerbc een overeenkomst aan te gaan, waarbij wordt besloten elkan der wederkeerig bij werkstakingen en uitsluitingen te steunen en men zich verplicht geen stukende of uitgesloten werklieden in dienst te nemen. Van de afd. Amsterdam: lo. om te beslisten, dat indien er In ons lund een werkstaking uitbreekt ln het bouwbedrijf, waarbij een of meer afdeelingen van den Bond zijn betrokken, het aan alle bondsleden verboden is werklieden in het betrok ken bedrijf, afkomstig uit de plaatsen waar die afdeelingen gevestigd zijn, aan het werk te hebben of te stel den, en dat het hoofdbestuur In ver- band daarmede het recht heeft too noodig alle bondsleden te ver bieden werklieden, lu bet betrokken vak werkzaam, aan te nemen; 2n. of het wenschelljk on mogelijk is de leden van den Bond, dio tenge volge vuil werkstaking of do gevol gen van dien financieel nadeel lijden, daarvoor op de eeu of andere wijze, b.v. door verzekering bij een daar voor nader aan te wijzen maatschap pij, schadeloos to stellen, on zoo ju, het hoofdbestuur te verzoeken dien aangaande een onderzoek in te stel len en zoo mogelijk -- in een vol gende algemeene vergadering het ontwerp ecner regeling ter tafel te brengen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Bleskensgruaf en Hof wegen do heer K. van As, cand. te Hilversum. HERSTELD F.VANG. LUT1IERSCHK KERK. Beroepen te llarlingeu ds. J. Nei- deck te De Rijp. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Hollandseheveld ds. F. G. Petersen te Veendam; te Sidde- buren, Grom, ds. A. Rolloos te Ter Apel. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het propaedeutisch examen in de geneeskunde door den heer R. J. llarreiistein het tweede natuur kundig examen door de heeren II. L. Mcsschaert, C. van Saarloos en II. Heringa het candidaatsexamen in de geneeskunde door den heer T. J. Roos Scholtz. Leiden. Geslaagd voor doctoraal rechten de heer F. II. do Vos van Steenwijk genaamd Van Essenvoor bereidend examen Ind. adih. dienst de heeren L. Adam cn A. A. F. Vosgel- poel. Delft. (Technische lloogeschool) Geslaagd voor ingenieurs examens scheikundig-ingenieur mej. J. E. van Amstcl. mej. A. M. D. Langezaal, mej. J. Pb. van Rees, de heeren G. J. L. Caviet, I.. Elfrink, C. G. Frohwei», \V. Grootcrs, A. J. Kluyver imct lof), G. Loos, J. B. Menke. W. F. Meijboom E. Cb. Prins (met lof), I. J. F. Reii- don (niet lof), A. Schweezer (met lof). Groningen. Bevorderd tot doctor in do scheikunde op proefschrift „Over do structuur van acetothymol" de heer C. K. Zijlstra, geboren te Mid- delstum. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutische exa mens: bouwkundig ingenieur de heer P. Wijn; scheikundig ingenieur de heer P. J. Schoonenberg, Gemengd Nieuws EEN MISDADIGER. Een Fransch blad geeft Bet ver haal van een merkwaardig misdadi ger. Alexandre Beau, zoo heet de man, is nu 28 jaar. Toen hij indertijd soldaat werd, liad hij al 1G vonnissen op zijn kerfstok. In de kazerne munt- te hij aanstonds uit door tuchteloos heid. llij weigerde zich aan do voor schriften te onderwerpen. In het go- heel bracht hij meer dan 400 dagen in de provoost door. In 1908 liep hij weg, naar Italic. Daar legde hij het met anarchisten aan. Na eenigen tijd zou hij met zijn kameraden een aanslag doen, maar op 't laatst verried Beau zijn bentgo- nooten, en deze werden achter slot gezet. Om de wraak te ontloopen, vluchtte Beau naar Frankrijk en meldde zich bij de militaire overheid aan. De krijgsraad veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf wegens desertie. Dat was in April 1909. Na zijn straftijd werd hij bij het 2e regi ment infunterie ingedeeld, llij lag te Querqueville bij de citadel van Na- queville in garnizoen. De Itaiiaansche anarchisten had den hem iutusschcn niet uit liet oog verloren en een eigenaardig plan van wraakneming uitgedacht. Met de uit voering werd belast Attelio Boschinl. Deze zocht Beau op en vertelde hem, dat or veel gdd te verdienen was met een sluitstuk van de kanonnen, die in de batterij van Naquevillo staan. Een vreemde mogendheid had daar een groote som voor over. Beau sloeg toe. In den nacht van 4 op 5 dezer, toen hij de wacht had, verschafte hij Boschini toegang tot de batterij en deze naxu liet sluitstuk weg. Den 6eu dezer zou Beau op een aangeduide plaats Boschini Keffen en zijn aandeel in bet loon krijgen. Beau verscheen er, maar vond geen Boschini. Deze had, voor hij de grens weer over was, de Fransehe militaire overheid ingelicht. Beau werd gevan gen genomen, en na een verhoor, dat 13 uur achtereen geduurd heeft, heeft hij bekend. Nog eeu bijzonderheid: Beau draagt op zijnvoorhoofd getatoeëerd deze woorden in het Fransch: „Mijn hoofd aan Deibler." (den beul). VERGIFTIGINGEN. Te Chaux-de-Fonds, in het Zwitser- sche kanlon Neuchatel, zijn tot niet geringo verrassing der bevolking, professor Ferdinand Mojou en o» vrouw van den in het kanton zeer ge- achten koopman Nuszbaum onver wacht gearresteerd, op beschuldiging van giftmoord. De arrestatie had plaats op aangif te van een broedqr van Nuszbaum, wien dezer dagen van onbekende zij de een pak brieven was toegezonden, die een zware aanklacht tegen den professor bevatten. Een dezer brieven bevat uitgebreide en nauwkeurige aanwijzingen over de arsenicumdosoering, dio onafwijs baar den dood van een mensch ver oorzaakt, zonder den giftmenger bloot te stellen eau hel gevaar van ontdek king. Het slachtoffer, waarop dc aanslag gemunt was, wat mevrouw Nuax- baum's echtgenoot. Twee dagen geleden was Nuszbaum dan ook. zwaar ziek naar een sanato rium gebracht. De patient klaagde overvree6elijke pijn in het onderlijf, over welken oorsprong de dokters eerst inzicht kregen, nadat zij kennis hadden genomen van do compromit- tecrende brieven, 't Conslatccrcu van grooto hoeveelheden arsenicum bot geen twijfel over, of Nuszbaum was het slachtoffer geworden van een po ging tot -iftmoord. De aanklacht bepaalt zich intus- schen niet tot dit ecne geval. Mojou i9 sinds kort weduwnaar, en do rechter van iustructio koestert de gegronoo verdenking, dat de professor zijn eigen vrouw ook met behulp van ar senicum uit den weg heeft geruimd. Op grond daarvan heeft de Justitie het opgraven van het lijk der weduwe Mojuu bevolen. De boide gearresteerden protestce- ren heftig tegen de beschuldiging, <]io tegen hen is ingebracht, maar aan hun schuld is bijna niet te twljfelon. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. CHEMISCHE WASSCIIERIL/ VERVERI) w ófsy Groots yf Houtstraat 77 TEL. 426 FABRIEK Brouwersvaart 74-10. - Iel. 1046 Rechtszaken UITGIFTE VAN VALSCUE BANK BILJETTEN. Gisteren ving dc 4e kamer van de rochtbunk te Amsterdam dc behande ling aan van de strafzaak legen den 42-jarigen Henricus Delmee, winkelk-i te 's-Hertogenbosch. Hem zijn vier gevallen ten laste ge legd van het als echt en onvervalscht in betaling geven of ter wisseling ter hand stellen van een, gelijk hem be kend was, valschelijk en met het oogmerk om het als echt en onver valscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken langs photograjjhi- sciien weg naar en ter nabootsing van een echt biljet vervaardigd bankbil jet Het eerste ten luste gelegde geval betreft een valschelijk nagemaakt bankbiljet van 25, gemerkt HHJ 3660, hetwelk hij op of omstreeks 20 Nov. 1909 opzettelijk in betaling gaf aan Vrouwtje Sophia Frcnk, luiis- vrouw van Ruurd Sijsliug. Het tweede geval loopt over een valsch bankbiljet van 100, gemerkt NL 3218, hetwelk hij omstreeks 21 Ja nuari ter hand stelde aan V. S. Freak, met oi>dracht een flesch cham pagne te gaan koopen en het biljet bij die gelegenheid te wisselen. In de derde en in de vierde plaats is hem ten laste gelegd, dat hij te 's-Hertogenbosch in betaling gaf resp. omstreeks 7 Januari en omstreeks 10 Februari een valsch bankbiljet van 40 aan R. of C. van Bokhoven, ea een valsch bankbiljet van 60 aan A. F. I. van Mulke. Deze biljetten waren onderscheidenlijk gemerkt NC 7582 en KW 2121. In deze zaak, waarin mr. Arnold Levy als verdediger optreedt, zijn niet minder dan 35 getuigen gedag vaard, onder wie de photograaf H. J. P. Vaesscn, die door de Rechtbank te 's-Hertogenbosch onlangs veroor deeld werd tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis, wegens het ver vaardigen van valsche bankbiljetten. Beklaagde, die opgaf koopman in gasgloeiiieht-artikelen te zijn, erken de geweten te hebben, dat de bank biljetten van 1 100, 40 en 60 valsch wareu van het bankbiljet van f 25 wist hij, volgens zijn zeggen, nk-t dat liet valsch was, toen hij het ter wis seling gaf. Hij had van Vaessen ver schillende bedragen te vorderen, want Vaessen stond voor verschillen de dingen bij hem in het krijt. Vaes sen heeft hem nooit een valsch bank biljet van I 25 tej' band gesteld als •hij liet briefje van 25 toch van Vaes sen heeft ontvangen, dan is hij door hem bedrogen, waat hij wist destijds niet beter, of het briefje wa$ echt. Na 't getuigenverhoor, dal weinig nieuws opleverde, eischte het O. M. een gevangenisstraf van vijf jara». Mr. Levy pleitte clementie. Uit de Arbeiderswereld EEN STAKING IN ZICHT? Men verneemt uit Blytb, dat er kans bestaat op een groote staking van zeevarendon in Engeland. De internationale bond van zeevar renden moet besloten hebben, In Ju li buiten de voornaamste havenplaat sen kampen in te richten, waarin in geval van staking 40.000 zeevaren den kunnen worden ondergebracht. Zoodra dezo voorbereiding gereed Is, zullen aan de „Shipping federation" verschillende eischen worden gesteld, waaraan kracht zal worden bijgezet door bedreiging met een algemeene staking. Men noemt van de te stellen eischen: do uniforme loonregeling voor alle Brilsche havens, de afschaf fing van de rotmeesters der „federa tion" en invoering van den regel, dal uitsluitend de scheepsofficieren gerechtigd zullen zijn manschappen aan te nemen en ten slotte afschaf fing van hel geneeekundig ondersoek door de „Federation". Land en Tuinbouw ONKRUIDBESTRIJDING. Wij wezen er onlangs op, hoe groot de schade, door het onkruid veroor zaakt. kan zijo> zoodat bij niet vol doende bestrijding geregeld ieder jaar ©en zeer belangrijk deel v«n den oogst verloren gaat. Vaak staat do landbouwer met ul zijn ijver cii goe den wil goeddeels machteloos tegen over die-n onkruidvijand, omdat van de akkers en erven zijner buren, ook van openbare wegen en spoorlijnen, de onkruidzaden geregeld worden aangevoeld. Samenwerking van be langhebbenden is dus noodig. Eu voorts is medewerking, steun van de Spoorwegmaatschappijen, van hot rijk, do provincie cn dc gemeente, onmisbaar. Tot lieden is dat ft iet in gezien Het bestuur der Friosclic Maatschappij van Landbouw komt de eer toe, dat zij hel eerst llöeft begre pen, dot in die richting moet worden gewerkt. Het heeft zich tot de direc tion der Spoorwegen gewend met het verzoek, de lijnen te zuiveren van onkruidzaden, in het bijzonder van distels. Het antwoord luidde, dat men wel bereid zou zijn den spoorweg door eigen personeel van distcis te laten zuiveren, ware hot niet, dat dit in Juli cn Augustus, iu den tijd dei drukste werkzaamheden, moest ge schieden. Gm echter aan dc bezwaren eenigszins tegemoet te komen, zou aan de aangrenzende eigenaren of pachters In dc maand Juli of Augus tus, als dc lo grassnedc van den spoorweg was verwijderd, gaarne ge legenheid worden gegeven de distcis en ander onkruid te laten uitroeien. Het komt ons voor, dut belangheb benden met deze beschikking tevreden kunnen zijn /.ij zijn nu althans in de gelegenheid gesteld het kwaad beter, dan tot dusver mogelijk was, tc be strijden. Werd nu algemeen vnn deze gelegenheid gebruik gemaakt, dan zou dit ongetwijfeld een groote ver betering, êen belangrijke oogstver- meerdering en een zeer beduidende besparing van arlw-id ten slotte ten gevolge hebben. Maar wij zonden nog niet zijn, waar wij moeten wezen De rijks-, provinciale en gemeente gronden zouden dan nog overblijven als bronnen vun voortdurende t>c- smetting en vervuiling onzer akkers- en weiden. Voor iemand, die zijne oogen gebruikt, zal het wel geen be wijs behoeven, dat die gronden in derdaad dc verspreiding van onkruid sterk bevorderen, en het dikwijls aan de bezitters va.n aan grenzende lande rijen onmogelijk maken, deze gron den behoorlijk zuiver te houden of tc krijgen. Er moet derhalve meer wor den gedaan. Wat dan Moeten wij aandringen op wettelijke voorschrif ten, opdat vervuilde wegen worden gezuiverd if. Thymus, die deze zaak in afle vering 6 van Ijet Tijdschrift der Ned. Heide-maatschappij bespreekt, meent, dat ook zonder dot het doel kan wor den bereikt. Hij acht in deze de Rijkslandbouwleerarcn de aangewe zen personen, om bij den betrokken ingenieur van den Waterstaat of de betrokken besturen aan te kloppen, en stelt zich voor dat, indien de door liet Rijk aangestelde landbouwkundi gen zicii met de zaak bemoeiden, in de zuivering van publieke terreinen spoedig een groote vooruitgang op te merken zou zijn. Wij doelen het ge voelen van den schrijver, maar te vens rijst bij ons dc vraag Zouden de verschillende Iandbouwmaatschap- pijen zich niet geroepen gevoelen de koe bij de horens te vatten Het geldt een zaak van zeer groot belang, die, nu zij Is ter sprake ge bracht, niet moet worden losgelaten. MESTMENGSELS. Onder verschillende benamingen worden deze den land- en tuinbouwer aangebodenals grasmest, knollen- mest, roggemest, aardappel mest, Vil- le-meststoffeu voor tuinvruchten en gazon, voor vruchtboomen, enz. Heel gemakkelijk voor den gebruiker: het geeft hem geen hoofdbrekens, wat voor meststoffen hij voor een be paald gewas dient te koopen en hoe veel daarvan; hij heeft slechts even zijn prijscourant in te zien, waarin ook de hoeveelheid, per H.A., te go- bruiken, wordt opgegeven, en klaar is Keesl Hij heeft dan ook maatr één mestsoort A I, B IV, E IX of een ander uit te strooien en dus lang niet die soera als anderen, die met verschillende meststoffen werken. Nog eens: heel gemakkelijk! Maar laat de gebruiker zich niet verbeel den, dat hij even goed of beter uit is als die anderen, al zegt zijn prijscou rant ook, dat zijn meststof speciaal voor dit of dat gewas berekend is. Neen, hij is stellig duurder, soms héél wat duurder uit. En meestal slechter dan hij, die zelf zijn mest stoffen weel te kiezen. Het is waar, dit laatste kunnen zeer velen nog niet, en daarom zijn zij met zoo'n mengsel geholpen. Maar bij de voor lichting, welko tegenwoordig van ver schillende zijden den land- en tuin bouwer wordt geboden, kan ieder zich thans gemakkelijk op do hoogte stellen. Men begiunen met een envou- dig boekje over bemestingsleer te le zen dat van pastoor Roes, verkrijg baar hij den Boerenbond tc Deorne, is uitstekend of vrage advies aan een deskundige in zijn buurt of van een blad. Niet het minst heb ik juist dit tegen de mestmengsels, dat het gebruik er van dc onkunde bij boer en tuinman bestendigt, het dooft den prikkel tot studie en onderzoek, do gebruikers blijven even w ijs of liever even dom. Tot hun schade natuurlijk, waat zij Ieeren niet met oordeel te mesten, te mesten naar de behoefte vao liet gewas, rekening houdende met voor- vrucht, bomestingstoeetand van den bodem, en andere omstandigheden. Die een mestraengsel uitstrooit, doet het goeddeels klakkeloos, want bij de samenstelling er van is natuur lijk geen rekening gehouden met de omstandigheden, waarin zijn akkor of tuin verkeert. Dat kan de bezitter alleen, en die kar», als hij wil. zelf een doelmatig mengsel maken. Hij hoeft echter niet tc mengen, maar slechts tc koopen dezelfde meststof fen, waarvan de handelaar of fabri kant zijn mengsels maakt, en die kan hij ook afzonderlijk uitstrooien. Men late zich echter niet diets maken, dat zoo'n mengsel iets anders is, uit andere stoffen bestaat, dan de an dere kunstiiiestgobruikers aanwen den. De loatsten geven dezelfde stof fen, kunnen dat doen meer overeen komstig dc behoeften van bodem en gewas, cn vrij wat goedkooper. Want zij betalen geen niengloon. En dit mengloon is niet gering. De prijs wordt daardoor met één vierde of meer verhoogd. Wie roet mestmeng sels boert, benadeelt zich dus sterk. C. B. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE NEDERLAND— ENGELAND- WEDSTRIJD Het bestuur van den Engelschen Voetbalbond heeft, volgens de Tol., be sloten, <leu in ons land te spelen wed strijd Nederland—Engeland op den 2en Paaschdag in J'Jll vast te stellen. In do Paaschweek zal tevens in Duitschland tegen het Duitsche elftal worden gespeeld, terwijl in October of Maart, togen België en Denemarken zal worden gespeeld. AUTOMOBILISME. DB PRINS 1IE1NRICH-WEDSTRIJ DEN IN 1911, 1912 EN 1913. Dc wedstrijden om den door prins Ileinrich uitgeloofden beker zullen in do volgende Jaren als volgt georgani seerd worden in 1911 tusschen dc Kaiseiliehe A. C. en dc Engclschë Automobielclub, met start tc Berlijn en aankomst to Londen in 1912 tusschen de Kaiserliche A. C. cn de Oostenrijkschc en Itaiiaansche Automobielclub, met vertrek te Ber lijn en aankomst te Weencn in 1913 tusschen de Kaiserliche A. C. en de Russische Automobielclub, met vertrek tc Berlijn en aankomst te Petersburg. De beker blijft internationaal. DUINDIGT. De Nederiandsche Harddraverij- cn Renvereeniging heeft Woensdag op dc schoone baan „Duindigt" een zeer interessante meeting gehouden. On der begunstiging van mooi, luchtig zomer wéér hadden zich zeer velen naar de Derby begeven. Wel is de HolIandscJie Derby lang geen buiten- landschc Derby, maar toch is het het rennummer van het jaar. De stal van Baron Creutz, wiens vertegenwoordigers veelal dezen klas sieken ren wonnen uitgezonderd liet vorige jaar, toen Golden Amor, van Jhr. De Pesters, de overwinning behaalde had ook dit jaar een ernstige candidaat in Luna, en het is te betreuren, dat dit paard juist een paar dagen voor de course een long ontsteking heeft gekregen, zoodat de merrie de box houden moet. Naai- wij vernemen is het echter geen ernstige longontsteking en verwacht Baron Creutz, dat Luna met een paar we ken weder hersteld zal zijn. Wel had de stal nog een tweede, candidaat in Lycarte, die nu aan lleapy werd toevertrouwd, doch dit paard was ia het geheel niet voorbe reid voor dezert ren. Jhr. Rutgers von Roozenburg ge noot nu de eer eerste favoriet te zijn met zijn stal, namelijk met Erfprin- ses en Eersteling. Daarna werd Gol den Lassie, van Jlir. De Pesters, twee de favoriet. Lang niet allen hadden vertrouwen in Ava, het paard van Baronesse Van Brienen, dat gereden werd door Pcr- ny, en toch smaakte de baronesse het genoegen haar kleuren, het zoo sympathieke „Oranjebuis", zij het slechts met een hoofdlengtc, zegevie rend uit den strijd te zien komen. Golden Lassie was een prachtige tweede en Hard gaat ze, met Shirt ln den zadel, derde. Zelden zagen wij zooveel enthousi asme bij een ren Baronesse Van Brienen werd alom en allerhartelijkst gelukgewenscht De naam Van Brienen is sedert vele jaren met veel roem aan de Neder iandsche hippische sport verbonden. Naast dit belangrijke mimme.r be hoort de Aanmocdigings-draverij ge noemd te worden, waarin Doeleman met Baron Axtel winner werd in een kilometertijd van even 1.35. Redmond, van den beer Koster, werd tweede en Flying Dutchman, die in den aanvang liet bit niet wilde pakken, derde. Vermeld dient nog tc worden, dat Macona, een draver van 25.000 francs, zijn debuut maakte en toonde te kun nen loopen beneden de 1.36. Vent d'Ouest liet over 3620 Meter even 1.30 zien en Robert II., thans ge reden door SchOnrock, liep benoden zijn snelst geloonden tijd. Le Cid logenstrafte de bewering, dat ©en renpaard vroeg afgeleefd is. De bijna 15-jarige schimmel won den Steeple-chase. De rechter zag blijkens de uitspraak Wavora en Le Cid tege lijk. Amandee W., die voor acht dagen even boven de 1.38 ging, bracht het thans niet verder dan 1.44. Maar een paard is geen machine en zelfs een machine weigert wel eens. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Duindigt-prijs. Prijzen-draverij 4e klasse. Afstand 2000 Meter. 1. Cresus (2050), A. Mol, in 3.29 vier vijfde sec. 2. Amandus W. (2030), Schuijl Jr., in 3.30 vier- vijfde sec. 3. Alruna C. (2020), K. Bakker, in 3,33. KurJuuifl-prijs Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1800 Meter. 1. Sancho (57.50 K.G.), Heapy (geen tijd ongenoraen). 2. Öantessa (56.50 K.G.), Bridger, een halve lengte. 3. Golden Amor (56 K.G.), Lyne, halslengte. Aanmoedigings-draverij. Sweep stakes voor Nodcrlnndsche paarden, (ingespannen). Afstond 2100 Meter. 1. Baron Axtel, Doeleman, in 3.1t drie vijfde see. 2. Redmond, Koster Jr., in 323 drie vijfde sec. 3. Flying Dutchman, J. G. de Boer, in 3.32 een vijfde sec. Derby XIV. Ren op de vlakke b.iaa voor 3-jarige ïnlandsche paarden. Afstand 2400 Meter. 1. Ava (55.50 K.G.), in 2.47 drie vijf de sec. 2. Golden Lassie (53^,50 K.G lioofd- Icngte. 3. Hard gaat tc (55.50 K.G.), halve lengte. Voorjaarsprijs. Prijzen-draverij le klasse. Afstand 3200 Meter. 1. Macona (3380), Doeleman, in 5 ti vier vijfde sec. 2. Etendard (3395), Schippers Sr., in 5.25 twee vijfde sec. 3. Vent d'Ouest 13620), Ockhorst Jr., in 5.27 drie vijfde sec. Oosterbeek-prijs. Steeple chase vooi paarden van 4 jaar en oudor. Afstand 3200 meter. 1e dead heat Le Cid (65 K.G.), Law rence, en Wavora (63 K.G.) Hr. Ilob- rogol Smyth, in 4.12 een vijfde sec. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Arnhem. J. G. Wismau, van be roep kleermaker, te Gendringen. Recliter-commissaris mr. H. J. Ver leek curator mr. 11. J. Verbeek, t* Din k sper lo. s-Hertogenbosch. De nalaten schap van J. Kurth, van beroep koop man in breek waar, iu leven wonende te Best. Rechtercommissaris mr. Sluiscurator mr. E. van Zinnicij Bergman n. J. Beetz, metselaar te Geldorp. Rechter-commissaris jhr. mr. C. van Ni >pencurator mr. M. van der Grinten, te Eindhoven. II. J. M. Bakx, boekdrukker, laat stelijk wonende te Geldrop, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. Rechter-commissaris mr. De Menthon Bake curator mr. M. van der Grinten, te Eindhoven. Winschoten. W. Houwen, van beroep aannemer en timmerman, ta Vriescheloo, gemeente Bellingwold®, Rechter-commissaris mr. II. W. J. Klopp'enborg curator mr. E. Mein- dersma. Amsterdam. W. A. S. Goedheer, Amsterdam. Rechter-commissaris mr, J. T. F. Telting curator mr. A. A. van Oyen. L. B. Vos, zonder beroep, 'Am sterdam Rechter-commissaris en cu rator als voren. 's-Gravenhage. J. C. Landman, Den llaag. Rechter-commissaris mr. C. W. Schlingemann curator mr. II J. Carsten. Geëindigd Dc Algemeene Coöperatieve Arbet- ders-Vereeniging „Vooruitgang is ons streven", gevestigd te Winschoten. A. F. Bijlard (firma F. J. Bijlard A Zn.), te Hilversum. J. R. Lieber, bakker, tc Dinksperló. L. Snijders, te Drunen. F. J. Taverne. Stoomvaartberichten liet stoomschip Amstcl land (thuis reis) arriveerde 15 Juni te Bahia. Het stoomschip Rijnland (uitreis), vertrok 16 Juni van Vigo. liet stoomschip Zaanland (uitreis), is 15 Juni Fernando Noronha gepas seerd. Het stoomschip Potsdam, van New- York, passeerde 16 Juni 7 uur 50 ia voorin., Scilly. Het stoomschip Gorredijk, naar Boston en Philadelphia, passeerde H Juni Dover. Het stoomschip Medan (uitreis) ar riveerde 16 Juni te Port-Said. Het stoomschip Malang (uitreis); passeerde 16 Juni Beachy Head. Onze Lachhoek UIT DE DAGEN VAN HALLEY. ^Ëcn llaarlemsch onderwijzeir had z'n leerlingen verleid van de Germa nen en hoe dezen in Walhalla weiv den opgenomen, wanneer zij in dea strijd omkwamen. 't Was de volgende geschiedenis les, dat de onderwijzer methodisch- getrouw vragen stelde over de vori ge les. Waar gingen dc Germanen naaj? toe, dachten zij, als ze sneuvelden? Na de komeet van Halley, me neer! (Historisch). DE DILETTANT. Kapelmeester. Jan, sla niet zoo bard, je wilt toch niet met dc groottt trom de eerste viool spelen? GERUSTSTELLING. Boerin: Mijnheer, uw hond heeft een worst van me gestolen en opgege ten. Jager: Och, dat is niets; het diar kan er best tegen. KORT AANGEBONDEN. Professor. Dat is nu al de derde vraag waarop u het antwoord schul dig blijft. Student Geef me eenigen tijd tot nadenken professor. Professor. Met genoegen tot over eon half jaarl PASSEND LIED. Directeur (van een zangvereeni- ging). Wat zullen wij op den ver jaardag van ons medelid den tand arts Kiezerling zingen? Zanger (tevens landweerman). Me dunkt, dat het beste lied in dit ge val zou zijn: „Rukt uit, rukt uit, rukt allen uit." BESCHEIDEN VERZOEK. Bankier. Zooals gezegd, deze dé marche hadt ge u kunnen besparen, want mijn schoonzoon kunt gij nu en nimmer worden. Bezoeker. Vergun mij dan ten minste, dat ik uw huis achter door de tuindeur verlaat... voor op straat na melijk wachten twee van mijn on verbiddelijk sta echuldeischers.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6