Weerbericht MBDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biklt, 20 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te llorta (Azoren) laagste 762.6 m.M. to Nico (Frankrijk). Verwachting tot den avond van 61 Juut Wind zwakke Oostelijke wind. 5©stoldheid van de luchtlicht be volkt, droog weer. Temperatuurwarmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 lur 770 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. OPGAVE VANt JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 19 Juni Hoogste gisteren F. 70° Laagste heden nacht F. 68" Hedenmiddag 19 uur F. 66 Maandag 90 Juni Hoogste gisteren .F. 66° Laagste heden nacht. F. 54® Hedenmiddag 12 uur F. 06® HOOQ. en LAAQWATERSTANDEN 91 Juni. Hoog water. IJmulden vm. 9 u. 0m.;nm. 9u. 84m Katwijk va lu. 44a;nm. 2u. 9m Petten vm. 9 u. 29 m.; na 2u. 54m Laag water. IJmuiden vm. 10 u. 9m.jnm.10u. 84 m Katwijk vm. 9 u. 49 m.; nm. lOu. 14 m Petten vm. 11 u. 89 m.; vm,12u. 4m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 8 u. 53 m. geschieden. «.gr. Gualtieri, auditeur bij de nun tiatuur te Brussel, thans met de waarneming van de internuntiatuur te 's-Gravenhage belast. En reden om *ulk een stap te doen, geeft de Borro- maeus-encycliek, naar ons voorkomt, aan de Nederlandsche regeering wel f— te meer, nu Pruisen, op zijn pro- lest, uit Rome ten antwoord heeft ge kregen, dat de Paus met de voor pro testanten kwetsende uitdrukkingen in dat voor de geheele katholieke wereld bestemde stuk geen oogenblik de be doeling heeft gehad in eenig opzicht de niet-roomschen van Dultschland of hun vorsten te krenken. Ter geruststelling en voldoening Tan de niet-roomschen van Neder land en hun Vorstin zou er voor het verkrijgen eener dergelijke verkla ring niet minder aanleiding bestaan. Of de afgevaardigd© voor Gouda beoogt de regeering tot het vragen Tan een zoodanige verklaring to be- wegen, is ons volkomen onbekend. Maar zeker zou een aandrang zijner- Ei jds in dezen zin, door de regeering niet op gronden aan de theorie of praktijk van het internationale rechtsverkeer ontleend, maar slechts om opportunifeitsredenen kunnen worden afgewezen. EEN SLECHT STELSEL. Do Nederlander schrijft: De Hoog© Raad heeft ter vervulling van d© bestaande vacature In dat col lege ©one lijst van aanbeveling inge diend. Daarop komt niet voor de naam van den oud-Minister van Justi tie, mr. Nelissen, oud-lid van dat col lege. Velen zal dit verwonderen. Wij verklaren ons dit verschijnsel «Mus, dat het hier niet geldl eene „Roomsch© vacature". Week men ter '.wille van mr. Nelissen af van dat Koojonaamde stelsel, dat Roomsch© tu i'rotestantscbe ambtenaren door geloofsgenooten moeten worden ver- Vangen, dan zou ex een R.-K. meer in den Hoogen Raad kouten dan thans, en zou dit een nieuwe „Roomsch© ze tel" worden; de heer N. zou bij zijn heengaan door een geloofsgenoot moeten worden vervangen. Op zichzelve zou die redeneering Volkomen correct zijn. Alleen het stel sel deugt niet Vooral niet voor de rechterlijke macht. Allerminst voor de hoogste colleges. Men behoorde en kel naar de bekwaamsten en be trouwbaarsten te zoeken. Het vervul len van hooge niet politieke betrek kingen met het oog op geloofsbelijde nis achten wij uit den booze. Maar zoolang „het stelsel" door al le partijen wordt aanvaard, moet men de minder goede gevolgen er van "Ondergaan. Ten nadeele van een goede rechtbedeeling. Koloniën CHOLERA TE SEMARANG. De „Deli Ct." ontving uit Semorang het volgend telegram van Maandag S3 Mei Gedurende Zaterdag en Zondag de den zich hier 27 ziektegevallen voor, .waarvan 24 met doodelijken afloop- Sport en Wedstrijden DAMRUBR1EK. In de dam rubriek van 1.1. Zaterdag avond zijn de prohlecms abusievelijk genummerd 159 en 160, dit moet ziju 161 en 162, terwijl daarmede tevens do wedstrijd in het oplossen is afge- loopen. Voorts slaat in probleem Bonne zwarte schijf op 19, terwijl onder het probleem vermeld staat 18 dit laat ste is een zetfout SCHAKEN. 't Hbld. schrijft: Thans is officieel bekend, dat de F.ngelschen In Augustus hier te lande zullen komen niassakampen. De Ne derlandsche Schaakbond zal, hopen wij, zijn best doen om al onze sterk ste spelers in het gelid te scharen. Persoonlijke twisten mogen bij een dergelijk nationaal belang niet ver oorzaken. dat reserve-troepen van geringere kracht do garde moeten vervangen. Waarschijnlijk zal te Am sterdam gespeeld worden tijdons de bondswedstrijden aldaar. De bekende Hollandsche schaker A. C. Splinter uit Haarlem heeft het voornemen den heer Davidson tot match uit te dagen. CRICKET. Volharding te Amsterdam opende haar terrein met een overwinning op V. V. V. De laatstgenoemde club verloor met 14 runs op do eerste innings. Wel dus op 't kantje af. Aan de Span jaardslaan slaagde Rood en Wit" er in Hermes van Schiedam met 28 runs te kloppen. Hermes' debuut was zeer goed, en haar opneming in de eerste klasse voorzeker verdiend. Aan den Schoterweg verloren de kampioenen onverwacht en ook onverdiend. Toen de overwinning in zicht was, blesseer de Rinckel zich de vingers en speel de daardoor niet verder. Voor de tweede klasso behaalde Victoria een overwinning op Olympia met 50 runs. Haarlem won van H. C. C. II te 's- Gravenhage met innings en 43 runs. Healy maakte een century. DE BRUSSELSCHE TENTOON STELLINGSWEDSTRIJDEN. BELGlë—FRANKRIJK. De tentoonstellingswedstrijden be gonnen gisteren met den wedstrijd BelgiëFrankrijk, waarbij beide lan den door nationale spelers vertegen woordigd waren. België begon met 153 to maken, waarvan Sceld.rayers 27, Schots 61, A. Daumerie 22, Fressard 57 en Ri- dart 11. Grain nam 4 wickets voor 42 en Rousseau 4 voor 36. Frankrijk maakte hierop 98, zoodat de Belgen met 55 runs wonnen. Voor de Belgen nam Comte d'Oultxemont 3 voor 23, Flachet 2 voor 16 en Schots 3 voor 45. Heden speelt het Belgisch elftal te gen M. C. E. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DE „KONINKLIJKE". De wedstrijden van de Koninklijke te Amsterdam werden door prachtig weer begunstig en zijn uitnemend ge- De uitslagen waren als volgt: Tweeriems overnaadsche gieken: 1. Daventria in 9 min. 55 sec. 2. De Amstel; vele lengten achter. Tweeriems gieken, geroeid door ju niores. 1. Sport Nautique de la euse In 9 min. 31 sec. 2. De Hoop, vela lengten achter. Tweeriems gieken zonder stuur man. 1. De Amstel. 2. Sport Nautique. Match ach Lr i emsgieken. 1. Minerva, Amsterdam, In 7 min. 6 sec. 2. Minerva van Gent Tweeriems scullingbooten, geroeid door juniores. De Hoop komt nie top, zoodat Ne reus alleen over de baan gaat, de 1700 M. in 7 min. 10 sec. roeiend. Achtrlemsgieken, geroeid door Ju niores. 1. Laga in 7 min. 2 see, 2. Njord. Vierrierasgieken seniores. 1. De Amstel in 7 min. 36 3$ SCO/ 2. Spart Nautique te Gent. Vierriems 'overnaadsche booten. 1. Laga In 8 min. 24 2/5 sec, 2. De Mare. Tweeriemsgleken seniores. 1. Cercle des Régates te Brussel, In 9. min. 22 sec. 2. Amstel II. Vierriems scullingsbooterï» 1. Cercle des Régates te Brussel tn 6 min. 55 see.. 2. Nereus. Vierriemsgleken Juniores 1. Triton, ln 7 min. 55 3/5 rtPtv 2. Laga. Achtriemsgiekon voor seniores. 1. S. R. Sport Nautique te Gent ln 6 min. 86 sec. 2. De Amstel in 6 min. 43 sec. Tweeriems scullingbooten. Nereus legt de 1700 M. lange baan In 6 min. 53 2/5 sec. af. De Hoop kwam niet op. Vlerriemsgieketf. 1. Cercle des Régates te Brussel Ln 7 min. 46 3/5 sec. 2 .Triton. De Amstel twee en vier zonder stuurman, zullen na de prachtige overwinning van gisteren, ook te Henley uitkomen. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen en medailles. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN IN DUITSCHLAND. Verscheidene dagen geleden reeds meldden wij, dat de vrede in de bouw bedrijven in Duitschland hersteld wa-s, doordat de bonden van werkge vers en van werkliedenvereenigingon zicli met de voorstellen van een uit drie onpartijdige personen bestaande bemiddelings-commissie verecnigd hadden. Achteraf blijkt, dat in ver scheidene Duitsc-he plaatsen of de werkgevers, of de werklieden zich niet aan de gevallen beslissing storen, zoodat de uitsluiting voortduurt, of, zooals bijv. te Neurenberg, do w< rk- lioden weigeren, den arbeid te her vatten. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotranchement (Zeel.) ds. H. Brink te Ruinerwold (Dr.) te Brakel ds. P. van Toorn te Sprang. OUD-GEREF. KERK. Beroepen te Kampen ds. H. Kievit te Aagtekerke REMONSTRA NTSCHE BROEDER SCHAP. Aangenomen het beroep te Nieuw koop de heer M. J. A. Moltzer, prop. te Noordwijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam! Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaals-examen ln de geneeskunde cum laude, door den heer B. J. Tilma, en het tweede na tuurkundig examen door de heeren L. A. Faber en P. C. Cleindert Amsterdam. (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het le gedeelte candi- daatsexamen godgeleerdheid de heer H. Z. de Mildt. Leiden. Geslaagd theoretisch ge neeskundig examen de heeren W. M. Muys van der Moer en H. Houtman. Doctoraal examen geneeskunde de heeren G. J. Folpmers en A. Pijper. Leiden. Candidaatsexamen godge leerdheid eerste gedeelte do heeren E. A. A. Snijdelaar en Jac. Petri; doctoraal-examen wis- en natuurkun de de heer J. H. Keysers; voorberei dend examen voor den Nederlandsch lndischen administratieven dienst de heer S. A. A. van der Ven. Delft. (Technische Hooge school). Geslaagd voor candidaatsexamen mijningenieur de heeren L. J. C. van Es, W. Holleman en J. J. Wittevecn (met lof). Kampen. Voor hot propaedeutisch examen aan de theologische school zijn geslaagd de heeren B. A. Knop pers van Rotterdam en J. Waterink in Hardenberg. Groningen. Geslaagd voor 't tweede natuurkundig examen de heer H. W. Bremer voor het voorbereidend exa men wis- en natuurkunde de heer E. Botjes. Groningen. Ceslaagd eerste natuur kundig examen de heer D. de Groot. Groningen. Geslaagd cand. ex. ge neeek. de heer C. Berg; tweede na- tuurk. ex. J. L. A. Peulz; eerste geil. artsex. L. K. Poll en E. II. L. Engel- hardt. Laatste Berichten Gezellige buren Men schrijft ons Op het Klein Heiligland is het te genwoordig nogal rumoerig. Er wo nen een paar oogenschijnlijk nette menschen, die als zc dronken zijn, vooral de vrouw, er behagen in schep pen, de buren bezig te houden. Ge woonlijk is het een nachtpretje. Dan gaat do vrouw in een kast onder de trap van de bovenburen en maakt daar een helsch lawaai, door met een of ander voorwerp tegen de trap te slaan. Heeft zij eenmaal alle men schen wakker getrommeld, dan be gint zij te schelden en te razen, en worden de buren uitgescholden on der de hevigste vloeken. Zondagmorgen werd er een voor stelling op het platte dak gegeven. Alle buren werden op de diepste be- leedigingen getrakteerd. Komt de politie nu en dan eens kijken, dan wordt ze uitgelachen en afgescheept. De huisbaas bemoeit or zich niet mee. Ongelukken gebeuren er nog, in dien er niets tegen gedaan wordt, want de kalmste mensch verliest alle zelfbeheersching tegenover een der gelijk optreden. O, Bacchus Ned. H e r v. Gemeente. Zaterdag had de stemming plaats ter vervulling van een zestal vacatu ren in het College van Notabelen der Ned. Hervormde Gemeente, alhier. Gekozen werden de heeren I. van Marie, met 198 stemmen. Dr. K. E. de Jong, met 197 stemmen, Jhr. H. H. Röell, met 196 stemmen, S. Cromme- lin, F. J. J. baron van Heemstra en J. II. Lieftlnck Jr., elk met 195 stem men. Dit waren degenen, die door de kiesvereeniging „Evangelie en Belij denis" aanbevolen waren. 't Lastige prikkeldraad. Een dame ondervond gistermorgen op den Dreef, dat 't prikkeldraad rond de grasranden, er niet allceu voor kwaadwilligen geplaatst is, maar het ook rustige wandelaars lastig maakt. Zij haakte nl. met haar rok in een vernijnig puntje en haalde er een groots winkelhaak in. Gov. Voorwerpen: Twee half gebreide kousen, Spaarn wouderstraat 2. Een lorgnet in étui. Zuiderstraat 9 rood. Een ceintuur, "Anthoniesteeg 24. Een ijzeren schalm van een boeren wagen, K. Zijlstr. 4. Een damesmantel, Tugelastraal 63, Schoten. Een grijsharig hondje, Barteljaris- 8traat 39—41. Een sigarenkoker, Teylerstraat 3 koperen gewichten, een huissleu tel, twee koperen buizen en een me daille mot de beeltenis van Napoleon aan het politiebureau. Een rozenkrans, Camphulsstr. 19. Een zilveren schakelarmband Spruit- eu Boschstraat 17. 7en geel hondje, onderdirecteur van de strafgevangenis. Een rozenkrans, Linsciiotenstr. 39. Een bruin kinderschoentjo, Teyler straat 38 a. Een portemonnaie. Kleine Houtweg 18, Een lorgnet in étui, Gen. Botha- straat 89. Een gooi harige hond, Schneevoogt straat 11. Een blanco koralen halsketting, Dijkstraat 4 rood. Een zilvoren dameshorloge, W'ou- wermansstraat 4-4. Een damestaschje met inhoud, Wit te Heerensteeg 55. Een boxhond, Voorzorgstraal 30. Een glacé handschoen, Smedestr. 7 Een kinderschoentje, Picter Kies- straat 54 Een paar militaire schoenen, aan het politiebureau. HAARLEMS OUDSTE INGEZE TENE. Volgens den Burgerlijken Stand is de oudste inwoonster van Haarlem, mevr. de wed. W. J. Vermasen—Van der Tuuk, wonende op de Zijlvest, overleden. Zij bereikte den leeftijd van 104 ja- HEEMSTEDE. Dinsdagavond omstreeks 9 uur zal in Mr. E. van Leniiep, burge meester dezer gemeente, een serenade worden gebracht door de Heerusteed- sche Muziekvereenigiugen, naar aan leiding van zijn verkiezing tot lid van de Prov. Staten. BEN'N EBROEK. Door het breken van een voorveer in den automobiel G 72 kwam deze auto in hotsing met de leuning der Gentebrug. De heer Land uit Haarlem kreeg eenige schrammen in zijn ge zicht, doordien hij voorover viel. Ver der kwamen do inzittenden met den schrik vrij, doch de auto bleek zeer gehavend te zijn en de eene lantaarn kwam in het water terechL Een onbeheerd staande handwagen Is door den gemeente-veldwachter op den openbaren weg gevonden en gede poneerd ter secretarie. Aangezien dit in den nacht van Zaterdag op Zondag was, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze kar dienst moest doen voor de bollenzoekers. BEVERWIJK. Hedenmorgen ongeveer 10 uur ts door de stoomtram van Alkmaar ko mende bi) den Kuikensweg een man aangereden, die aan toevallen leed en. waarschijnlijk daardoor overvallen, zich op de rails bevond. Hij was on middellijk dood. HAARLEMMERMEER. Van Rijkswege zal ook alhier een onderzoek worden ingesteld naar de huisvesting der tijdelijk verblijven de, elders woonachtige arbeiders, evenals zulks in de IJpolders heeft plaats gehad. SLOTEN. Mej. B. Vos alhier (Gr. IJpolder) is benoemd tot onderwijzeres aan de bij zondere school te Mijdrecht. ZANDVOORT. Zaterdag werd een proeftocht ge houden met de alhier gestationneerde reddingboot der Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-maatschappij. De boot was in goeden staat Zeer veel belangstellenden woonden deze proef neming bij. Door do politie alhier is in de dui nen aangehouden de minderjarige A. P., uit Amsterdam, die verklaarde zijn tramkaartje te hebben verloren en nu niet wist hoe hij thuis moest komen. Na den nacht aan het politiebureau doorgebracht te hebben, is hij op transport gesteld naar Amsterdam en bij de ouders teruggebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar In Apotheken. PriJ» 1.26 per flacon. Kort Nieuws KORT NIEUWS. De man, die den moord op den hoofdredacteur der Turksche „Sadi Millet" gepleegd heeft, is gepakt Het is kapitein Ilalil beL Er wordt in verband met deze heele geschiedenis een geheimzinnig stilzwijgen betracht ook in de pers. Te Hull Is J. S., stuurman aan boord van hot stoomschip „Tak van Poortvliet", uit Harlingcn, veroor deeld tot p. st. 41.17.11 (ruim 500) boete, wegens het smokkelen van een hoeveelheid tabak en sigaren, die hij achter een parcel in zijn hut verbor gen hield. De electrlsohe centrale te Moskou is afgebrand. Dientengevolge ligt het tramverkeer stiL Atm de kade te Seattle ln den staat Washington heeft een zware brand gewoed. Tien blokken huizen zijn in de aach gelegd vijf honderd bewo ners zijn dakloos. De scha/de wordt op een miliioen dollars geraamd. De Pall Mall Gazette meldt, dat het Engelsche leger met een nieuw ge weer gewapend zal worden, dat een kleineren spitsen kogel met grootere snelheid op verderen aMand dan met het tegenwoordige geweer mogelijk is kan afschieten en ook lichter is. kogel heeft een grootere verrilelin; kracht. De Duitsehe Keizer zal den 4den Juli te Kiel aun boord van do Holicn- zollorn scheep gaan voor zijn reis om dc noord. De turbine-kruiser Stet tin. liet adviesjacht Sle.pner en drio torpedo-booten zullen hem vergezel len. We Koningin van R-xuncnic lijdt aan appendicitis. Telegrammen DE ALBANEESCIIE OPSTAND. SALON1KI, 19 Juni. (Reuter.) De tocht der Turksche troepen naar Mu- ütza stiet op krachtigen tegenstand der Arnautende opstandelingen orden op de vlucht gedreven, con groot aantal Arnauten werden ge- angen genomen. De verliezen der op standelingen zijn onbekend, de Turk sche troepen verloren twee officieren 16 man. (Hbld.) Marktnieuws Op de heden alhier gehouden grai en zaadmarkt was geen aanvoer. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN 18 Juni. M. J. dor Kinderen, geb. Nolet, d. 19 Juni. M. E. Meijer, geb. Franken, d. E. M. Bleijswijk, geb. Kop, z. E. van der Kuur, geb. Landa, z. OVERLEDEN 18 Juni. J. van Lier op, geb. Kors- wager, 77 j., Kerkstraat. J. W. Roshach, 62 j., Rozcstraat. 19 Juni. D. Th., 2 m., zoon van J. II. v. d. Voort, De Witstraat. W. J. Verma sen, geb. v. d. Tuuk, 104 j., Zijlvest. Amsterdamsebe Beurs. Openingskoersen van 20 Juni 1910, LABÜUCIIERE EN'S Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. TABAKSAANDEELEN. Zonder handel. RUBBERWAARDEN stil. Cultuur Vorstenlanden 177 3/4, Ac tions 132 3/4. PETROLEUM-AANDEELEN zeer vaste tendenz. Koninklijke 559—G7, Sumatra Pa- lembang 210, Steana Romana 115, Gecons. 390, Tarakan 14950, Or ion 179 1/2180, Guyana Goud Place 64, Preferente 113, Palcleh 32, Preferente 118-20, Winstbew. 41-44. AMER1KAANSCHE MARKT opende vast, doch weinig affaire. Amalgamated 65 5/8, 7/8, Atchison To- peka 1051/2, Anglo 29 5/16, Denver 35 1/2. Erie 27 9/16, Kansas 321/8, Pre ferente 651/2, 65 3/4, Missouri 381/4, Ontario 44 3/4, Rock Island 40 1/4, Southern Rails 25 3/8, Southern Paci fic 122, Union Pacific 1751/2, C. Wa bash 19 11/16, Wabash Pittsburgh 51/2 Steel 791/16, Carren 55 5/8, C. Mari ne's 55/16, Preferente 18 3/8, Bouds. 64 5/8. Gemengd Nieuws VISITES MAKEN. Menig huismoedertje ziet met een bedrukt gezicht haar visitelijst na denkt aan den kostbaren tijd, dien zij er door verliest. Maai- het is nu eenmaal niet anders: er zijn van die bezoeken, die men maken moet. Daar toe hooren in dc eearste plaats de digestievisites. Gij hebt ergens een partijtje bijgewoond en behoort nu binnen tien dagen, hoogstens drie weken een bezoek bij uw gastvrouw af te leggen. Gij kleedt u zoo eenvoudig moge lijk in xoo'n geval, maar draagt zorg, keurig netjes geschoeid en go- handschoend te zijn. Uw entrée de salon kenmerke zich altijd door een bevallige waardigheid; al voelt gij u nu ook niet zoo op uw gemak, als gij aan dergelijke bezoeken niet ge wend zijt, verberg nooit uw verlegen heid achter een zekere driestheid van optreden- Indien gij slechts na tuurlijk en eenvoudig blijft, en niet aan vormen denkt, zult ge minder linksch zijn, dan wanneer ge elk oo genblik u zelve afvraagt; doe ik dit wel goed, of had ik dat ook moeten zwijgen. Denk er om, dat gij^ vooral uw parasol, parapluio, regenmantel of overschoenen In de vestibule achter laat. Het zou natuurlijk zeor onwelle vend zijn, zoo met natten boel den salon binnen te treden. Gij vergeet nu vooral niet nog met een enkel woord over de partij te spreken, hoeveel ge noegen gij er hebt gehad en alles even eenvoudig en natuurlijk. Uw bezoek hoeft niet langer dan hoog stens een kwartier to duren. Bij uw vertrek tracht gij zooveel mogelijk achterwaarts de kamer te verlaten, daar gij uw gastvrouw niet den rug behoort toe te keeren. Gelukkig gaat uw gastvrouw meestal tot aan de sa londeur mee, wat deze taak zeer ver gemakkelijkt. Zijn er meer bezoekers die gij niet intiem genoeg kent, om hun de hand te reiken, dan maakt gij een beleefde buiging voor alien. Er behoort nar tuutrlijk eenige oefening toe, om dat bevallig en naar behooren te doen, maar dat went wel. Vele dames hebben tegenwoordig haar „jours" en als wij nu een diges- tie-visite schuldig zijn, la het ook zeer onbeleefd, om op een anderen dag te gaan* Condoleance-bezoeken bennlw© «rilt men wanneer men wil; ieder eerbie digt dan onze smart en begrijpt dat ons de lust ontbreekt onder die om standigheden visites uf tc leggen. Bij het-afleggen van eoinluieance- visitcs kom! /.eer \cel tail vraag vooral niet Ie' veel, onnoodig raakt gij soms pijnlijke wonden .aan en schijnt zoo spoedig onbescheiden, daar waar gij belangstellend had willen zijn. Maar wijdt eenige vrien delijke woorden aan de nagedachte- n.s van hem of haar die Is heenge gaan. AI vocldet gij zelf nu niet zoo bijzondere sympathie met den over ledene, den nabestaanden zult gij er goed me© doen! Ten opzichte van buurvisllea gel den voor verschillende steden andere gebruiken, dus is hier geen algemeen geldende regel te geven. Daarom doet men wèl, als men ergens komt wonen zich eerst op de hoogte te stellen van het plaatselijk gebruik. Verder: noodigt een dame u uit, haar eens te komen bezoeken, Jan zou het zeer onbeleefd zijn, als gij geruimen tijd daarmee wachtte. Daar zoudt gij duidelijk mee te kennen ge- ven, dat gij de uithoodigtng niet op prijs stelde. Is men op een avondje genoodiga en heeft men daarvoor moeten be danken, dan is men niettemin ver plicht, eeu digestie-visite te maken. Eveneens behoort gij zorg te dragen, dat de gastvrouw altijd bijtijds ge waarschuwd is, als gij geen gebruik maakt vau een uitnoodiging. Bij een diner b.v. zoudt ge haar iu groote ongelegenheid kunnen brengen, bij het verzuimen hiervan. Ontvangen wij zelve een lx-zoek van andere dames, laten we ons dan vooral wachten voor het al te beslist uitspreken van een of andere mea ning, dat zou zeer ongepast zijn en vooral laten wij altijd met opgewekt heid en belangstelling luisteren naar wat er dooir ouze bezoekers of be zoeksters gepraat wordt. Het spreekt van zelf dat al wat men ons meedeelt niet altijd oven belangwekkend kan wezen, maar toch brengt de goede toon mee, dat men alles en allen met aandacht aanhoort. Begin ook voor al niet te ingewikkelde onderwerpen op zoo'n korte middagvisite, want gij loopt hard kans, in eens midden in den zin te blijven steken en dat ia dan ©en hoogst onaangename ge waarwording, zoo schrijft Mario van Amstel in de Huishoudgids. VEREEN1GDE STATEN CONTRA VENEZUELA. Naar gemeld wordt, zal 20 Septem ber a.s. de behandeling aanvangen van fiut aan arbitrage onderworpen geschil tusschen Amerika eu Vene zuela betreffende de vordering van de Ormoco-stoumvaartmaatschappij. Ar biters in deze zaak zijn de volgeude leden van het Permanent Hof van Arbitrage, prof. Lammasch, hoogleer aar te Weenen, presidentmr. Beer- naert, minister van Staal te Brussel Quesada, gezant van Cuba te Ber lijn. De memoriën en contra-memoriën in deze zaak zijn reeds aan de arbi ters overhaudigd. Als agent voor Venezuela treedt op dr. Grisanti, als agent voor Amerika r. Dennis. EEN INDIANEN CONGRES. In Oklahoma wordt van 27 Juni tot 5 Juli een internationaal Indianen- congres gehouden. Charles Grass, een zuiverbloedig lrokees, nam het initia tief. In do uitnoodigings-circulaire staan dc weemoedige woorden .,De Indianen van Noord-Amerika wen- schen voor de laatste maal, zoolang het nog tijd is, met elkaar te spreken, want de jaren van het roode ras zijn geteld." Het congres mag zich met alia recht internationaal noemen. De stammen uit Canada en Mexico zul len afgevaardigden zenden, de meeste stammen uit de Vereenigde Staten sturen niet alleen hun hoofdlieden, ook de voornaamste stamgenoo- ten. Men verwacht de Klamath's ui# Oregon, de Sioux-Indiancn uit Dako- tah, do Semlnolen uit Florida, de Apachen uit Arisona en de Kickopoos uit Texas. Ook komen vertegenwoor digers van de een halve eeuw oude vereonigingen tot bescherming van de ingeboren rassen. HET LEGER VAN CHINA. De „Standard" zegt uit go<vle bron te hebben vernomen, dat de Chinee- sche regeering officieus in! i-.htingon heeft gevraagd, met het oog op haren wensch om zich de medewerking van een Engelsch generaal te verzekeren voor de oploidine van het ('hineesche leger. De namen van eenige Engelscrio officieren van groote militaire be kwaamheid werden in dit verband reeds genoemd. ROMANTISCH HUWELIJK. De Engelscha bladen vertellen van een romantisch huwelijk. Een graaf Lewenhaupt, luitenant in bet Zweed- sche leger, wou te Edenburg trou wen met een juffr. Weiss, een Duit- sche. Daar hoorde hij, di»i hij eerst drie weken in de stad moert wonen, maar zijn verlof zou vóór dien om zijn. Dus moest er wat op verzonnen worden. Een advocaat wist een uit weg. Hij kon dadelijk trouwen buiten Engeland's territoriale wateren. Er werd eon sleepboot gehuurd en in de Forth-baai, drie mijl uit de kust, sloot een Schotsch predikant het hu; welijk. EEN OPZIENBARENDE UITVINDING. Het bericht van een opzienbarende uitvinding komt ui» ingeland. Blij ken de eerste medtdeelingcn waar, dan belooft de nï«uwe vinding een belangrijke rol te zullen spelen bij hel mijnwezen en de mijnrampen., De ingenieur A. J. Sharman vervaar digde namelijk een toestel, dat het mogelijk inaokt, door de aarde heen draadloos te lelepboneeren I Het toe stel drijft de olectrische golven door den erend heen. waar ze door eea

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2