GxJei^che windel* «a rsslttUAUM g*- jfaftax tuljba wordezL -J]-■■:' gusschea -N'-' v-,V*. RRiBKiLVÜÖfp' éMtjiièfou ffipl 'ooknog niet geheel In 't reine. jRumcniö verlangt van Griekenland voldoening ter zake vüji t voorgeval lene in den Piraeus. Rumenië geelt een uitstel van acht <3agen, na afloop waarvan hot, bij het jallblijven van de gevraagdo voldoe ning, de maatregelen zal nemen, die •bet noodle acht voor da verdediging Van zijne waardigheid en van zijne (belangen. Zijn er dus weer nieuwe vcrwikko- llngcn in den Balkan te vreezen. We zouden zeggen voorioopig hebben we meer dun genoeg aan de Kretenser moeilijkheden i IN PERZIfi dreigen ook weer moeilijkheden. De Perzische gouverneur-generaal «vees den eisch van den Ilussischen consul-generaal van de hond om In zake de mishandeling <-un een Russi sche n onderdaan door Perzische poli- tiebeambien een gemeenschappelijk onderzoek in te stellen. Daarop liet de commandant van't Russische detachem^ot le Tebriz in de straat, waar de Russische onder daan mishandeld was, 19 politiebe ambten gevangen nemen, teneinde uil te maken wie de si-'iuldigen zijn. Tegen deze handeling zal nu zeker JPerzie weer protesteeren Zoo blijft men aan den gang I 'T VERZET DER FINNEN tegen de Russische overheersching duurt ook voort. Nntuurlijk 1 In vele plaatsen van Finland ivorden thans druk-bezochfe vergaderingen gehou den, waarin moties worden aangeno men, waarin 't Finsche volk verklaart, geen wetten te erkennen, die strijdig zijn met de grondwet des lands Dit beteekent dus. dat de in Petersburg gemaakte Finsche wetten niet zullen aangenomen woeden. Zal er in Rusland een omkeering komen, ten gunste van de bewoners van 't land der vele meren De commissie uit den Rijksraad voor de Finsche 2aken heeft zich al thans uitgesproken ten gunste van een voorstel, strekkende tot het toe kennen aan den Rijksraad van hel recht om het advies van den Fin- schen Landdag te vragen nopens elk wetsontwerp, dat Rusland en Finland beide aangaat. Mocht. ook nog eens de tijd komen, dat men in Rusland ophoudt met DE GRUWELIJKE JODEN VERVOLGINGEN. Uit Kief wordt thans weer bericht. Meedoogcnloos wordt de uitwijzing der Israëlieten voltrokken. Op 1 Juni (oude stijl) liep ook voor de rijk met kinderen gezegende families de laat ste termijn ton einde en zoo zijn dui zenden, vun wie velen tot de gezeten burgers behoorden, in weerwil van alle smeekbeden de stad uitgezet. Wie binnen den lio-iaaldeu termijn niet vrijwillig vertrokken was, werd met geweld verwijderd. Telkens werd de lijst der verbannenen met nieuwe na men aangevuld. Een uitgewezen meisje is waanzinnig geworden en uit den trein gesprongen. Nog steeds woedt de politie in de omstreken van Kief, waar zij wilde razzia's houdt. In het bij Kief gelegen Daxnitsa, dat vele mensciieu jaarlijks RooséVelt gaf den burgemeester rtjff genoegen te ken lieu over de prachtige ontvangst en maakte daarna een rit door de stad, geëscorteerd door vete ranen uit den Spaansch-Amerikaao- «chen oorlog. Een ontzaglijk talrijke menigte juichte hem toe op dien tochi. Hsrilenlng der Wetgsving op bot SnctBJSIorBcbt. Door de Regeering is bij de Staten- Goiiéraal een wetsontwerp ingediend tot nadere regeling van de rechten van successie en van overgang bij overlijden. Op «lehzell kan ons dit koud laten. Immers, hei hoofdmotief van het ont wen1 Is de noodzakelijkheid om ook de successierechten te doen bijdragen in do versterking der rijksmiddelen. De meerdere opbrengst, welke men door deze nadere regeling hoopt te verkrijgen, bedraagt één mülioen en daar aio versterking der middelen er wezen moet en de successiebelasting een der belastingen Is, welke liet ge willigst gedragen worden, kunnen wij hierover verder zwijgen. De zuivere toepassing van het be ginsel, dat ieder in de belastingen naar zijn draagkracht moet bijdra gen, laat echter bij de successiebelas ting ook al veel to wenschen over, en liiexu: althans tracht het ontwerp al voldoet het zeker niet aan aller wenschen en al is er van grondige hervorming van het successierecht allerminst sprake toch eenigo ver beteringen te brengen, die wij op zich- zetf moeten waardeeren en daarom zoo beknopt mogelijk willen schetsen. Het successierecht heeft den naam van te zijn een zoogenaamde bill ij- k e belasting, omdat men altijd be taalt wanneer men zelf iets verkrijgt. Toch is dit vaak niet veel meer dan cc fictie en in ieder geval kan iemand, die weinig verkrijgt, minder missen dan die veel verkrijgt. Daar om gaat het ontwerp uit van de ge duchte, dat het wenschelijk is, de ver krijging van kleine erfdeelen en lega ten to ontlasten, door uitbreiding der vrijstellingen. Dit beginsel geldt ook voor de ver krijging in de rechte lijn, hoofdzake lijk dus tusschen ouders en kinderen, maai- omdat de rechte lijn in het successierecht het leeuwen .Aandeel bijdraagt, kan dat beginsel voor die verkrijgingen niet worden toegepast, zonder eene daarmede gepaard gaan de geringe verhooging van het per centage van heffing voor dc verkrij ging van aanzienlijke bedragen. Drie hoofdpunten van liet ontwerp hebben bijzonder onze sympathie 1. de invoering cener matige pro gressie 2. de afschaffing van opceuten 3- de afschaffing van het recht van overgang op effecten en rentegevendo vorderingen. Elk dezer punten vereischt ccne nadere beschouwing. De invoering van een progressief tarief beoogt na- tunurlijk hetzelfde wat men overal met de invoering van progressie be doelt. Een hooger percentage zal wor den ingevoerd naarmate de verkrij ging groot er is met andere woorden: die meer verkrijgt zal niet alleen raai' evenredigheid, want dat spreekt van zélf, maar ook betrekkei,ij k meer moeten betalen. Dat de progressie hierover nader -— slechts matig is, hindert niet. Vooreerst is hier toch slechts sprake van de eerste toepassing van een voor- deze afdeeling van het belastingstelsel nieuw beginsel maar bovendien schijnt het een goed beginsel om alle progressie matig te doen zijn en te doen blijven. Nimmer toch mag dién de fret daarv<5Öf hlet dóór een speciale bepaling waakte, hei over gangsrecht in sommige gevallen meer zou bedragen dan het zuiver saldo van den boedel. Het onbillijke der be lasting wordt hiermede duidelijk aangetoond, en door dit recht met 't gefrone successierecht te versmelten, wordt dus eon goede stap gedaan in de richting van betere vordeeling van lasten. Trouwens, als speciale belasting op roerend vermogen, dut gedurende het leven des erflaters aan gewone belas tingheffing ontsnapt, dit was 'het oorspronkelijk motief heeft het overgangsrecht geen zin meer. Ande re belastingen zijn er in meerdere of mindere mate voor in de plaats ge heven of legecover gestold. (Slot volgt). als een badplaats bezoeken, moesten uil net oog worden verloren, dat het de aanwezige lsraelièten een schrif-grootere inkomen, in dit gevul de lelijke verklaring afgeven, dat zij binaen vier dagen zouden vertrekken. JN DEN ENGELSCIIEN POLITIE- KEN STRIJD zal hoogstwaarschijnlijk de reeds vaak besproken wapenstilstand aan genomen worden. De eerste vergadering van de con ferentie over het grondwettelijk vraag stuk heeft over het algemeen een goe den indruk gemaakt. De meeste bla den van beide partijen erkennen, dat er nu ai een wapenstilstand tusschen de partijen is ingetreden, en den loop van de onderhandelingen af te wach ten. De Morning Post schrijft o. a. De conferentie is er nu eenmaal. Niemand moet nu verder de confereerenden hinderen. De tijd van critiek oefenen is voorbij en zwijgen is de boodschap. Aan den wapenstilstand wordt na tuurlijk niet meegedaau door de De Zaterdagavond gehouden op tocht van de voorstandsters van vrou wenkiesrecht van hei J'hcems Em bankment naar Albert Hall te Lon den .word begunstigd door prachtig wodor en had een groote menigte toe schouwers gelokt. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer een uur en bood door de honderden kleu rige banieren, waaronder vele met opschriften, een prachtig schouw- üngeveer 10.000 vrouwen hepen in den stoet mede en 40 muziekkorpsen. Bij de internationale groep was Nederland officieel vertegenwoordigd door dr. Aletia Jacobs voor den „Na- tionalen Vrouwenraad" en bovendien waren nog een aantal andere Neder- laudscbe vrouwen aanwezig. De schilderachtigste groepen wer den door de menigte toegejuicht, o.a. die van vrouwelijke studenten in ha re kleurige gewaden. Ook bevonden zich een groot aantal met bloemen versierde rijtuigen in iden stoet. ROOSEVELT'S TERUGKOMST. Roosevelt is Zaterdagochtend te New-York aangekomen cn in de ha ven ontvangen door een groote vloot van pleiziervaartuigen, alle mei vlag gen versierd. De oud-president ging aan boord van een klein stoomschip en vertrok, geëscorteerd door de vloot, baar New-York terwijl de stoomflui ten van de booten en fabrieken voort- Burend gilden en de groote menigte Ban den oever hem toejuichte. Hij ging aan wal en werd da*r ontvan gen door e-ii zeer talrijk gezelschap, wawoikuh" hei corns diplomatique. grootere verkrijging, eene natuurlijke vermeerdering van behoefte met zich breugtdat dc lagere inkomens ten deele verkregen worden door de meer ruime levenswijze, die een gevolg Is van de lioogeic, en dat de progressie nooit zóó hoog mag worden opge voerd, dat de meer gegoeden daarin aanleiding zouden vinden of genood zaakt worden, om hun leefwijze te verminderen, waardoor de lagere standen zouden worden gedrukt. Volgens het voorgestelde tarief tal de progressieve heffing beginnen voor verki'ijgingen in de rechte ne derdalende lijn en door eehlgenooien met kinderen, bij een bedrag van 50.U00; voor dc verkrijgingen in de rechte opgaande lijn en door eciitge nooten zonder kinderen bij een be drag van 20.000, en voor de overige verkrijgingen l>ij een bedrag van 5000 maar doordat het aanvangs'- percentage lager is gesteld, zal do verhooging van de thans geheven wordende belasting eerst aanvangen, b.v. in do rechte nederdalende lijn bij verkrijgingeu van 80.000, en in de gevallen waarin het hoogste percen tage wordt geheven, bij verkrijgingen van 1 10.000. Wat de opcenten betreft, .zooals zegd zullen deze vervallen. Dit beteekent niet, dat de 38 op centen, welke lot dusver betaald wer den, in het vervolg niet zullen worden beluald, want dan zou er geen vermeerdering, maar Integen deel vermindering van opbrengst ver kregen worden. Het beteekent alleen, dat die opcenten in de verhooging der Masting begrepen zullen zijn. Dit is zeer juist. Opcenten op de hoofdsom van verschillende belastin gen zijn vau tijd tot tijd opgelegd in geval van nood en zoogenaamd tijde lijk. In den regel komt aan dat tijde lijke nooit een einde en leder jaar wordt bij de wet op de middelen het zelfde aantal opcenten op de belas ting voorgesteld. Dat heeft nu al een zoo lange reeks van jaren geduurd, cn de zekerheid, dnt er toch nooit een einde aan komen zal, is sinds zoo lang verkregen, dat het hoog tijd wordt om die comedie-vertooning maar achter wege te laten, het kind bij den waren naam te noemen en, na een langduri ge» en trouwen dienst van G7 jaren, de opcenten met het successierecht te versmelten. De heffing van het recht van over gang op effecten en rentegevende vor deringen, is althans geen belasting, waarvan men zeggen kan, dat zij bil lijk is. Het wordt geheven boven en behalve het successierecht, maar dan zonder aftrek van schulden en onver schillig of men de bedoelde zaken vrij verkrijgt, dan wel onder een last. b.v. onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van een ander. Het Volg daarvan ia of kan zijn, dat. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 22 Ju ni 1910, des namiddags to 1 1/2 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). De voljiende zaken zullen aan de orde worden gesteld Medcdeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling slaat uf en overschrijving bcgrooting dienst 1909, met advies Comm. Bij stand beheer gemeente-financiën. 3. ld. id. vaststelling le suppl. bc grooting, dienst 1910, met idem. 4. Id id. goedkeuring begrooling Stads-apothcek, dienst 1911. 5. ld. id. id. rekenine, dienst 1909, en begrooting, dienst 1911, bewaar school Barbaragasthuis. 6. Id. id. id. 2e suppl begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1909. ld. id. beschikbaarstelling gel den deelneming aan 2e Internationaal Congres voor onderwijs te Parijs. 8. ld. id. subsidie aan vereeniging „Raad van bescherming voor den zuigeling". verzoekschrift Bestuur Vereeniging „Groene Kruis Jubi- leumstentoonstelling en Congres", om subsidie. beschikbaarstelling gel den eontióle gemeentebelastingen. 11. ld. id. id. aanleg terrein tus schen Paviljoenslaan en Hertenkamp. 12. ld. id. verzoekschrift Maatschap pij tot exploitatie van slaalwaterbron- nen. wijziging Raadsbesluit, d.d. 9 Maart 1910, No. 7. 13. Id. id. resumtie besluit gasleve ring aan Velsen. 14. ld id. vaststelling verordening fonds eigen pensioenen gemeente ambtenaren. 15. ld. id. gebruik lokalen Doelen voor Kumer van Arbeid Confectiebe drijven. 16. Id. id. vaststelling erordenin- gen heffing en iuvoideriug rechten voor ontsmetting van gemeentewege. 17. ld. id. aanvaarding geschenk Vereeniging tot uitbreiding der verza meling van kunst en oudheden op hel gemeentel';k museum. 18. Id. id. verkoop grond Stolberg straat aan G. P. Bauin. 19. ld id. vaststelling besluiten verband met overdracht van voor straat bestemde gronden, bedoeld bij Raadsliesluiten d.d. 9 Maart 1910 Nos. 23 en 24. 20. Benoeming Commissie, inge steld bij Raadsbesluit d.d. 1 Juni 1910 No. 19. 21. Voordracht B. en V\ -W. benoe ming onderwijzer Opl. school voor jongens lot het M. en H. O. Concert. Door Haarlemsch Muziekkorps wordt Woensdag 22 dezer op de Groote Markt een concert gegeven, met het volgend programma 1. Marsch a. d. Operette Donnerwet- ter tftdellos, Lincke. 2. Ouverture Ein Morgen Mittag und Abend in VVien, Suppé. 3 Valse du Ballet La fille au bois dormant, Tschaikowsky. 4 Lebenswecker, Galop, Coraclo. 5. Ballet Coppelia, Delibes. G. Ouverture La Neige, Auber. 7. Paraphrase tiber das Lied er- lossen bin i., Reindcl. 8. Hit and Mis, quadrille. Hervé. 9. Telcfunken. Potpourri, Morena. NEDERLANDSCHE AT1ILETIEK- UNÏE. De wedstrijden, die onder leiding van de Nederlandsche Atiiietiek Unie gisteren in don tuin van het Bronge bouw plaats hadden, zijn een volledig succes geworden, een victorie voor de athletische sporten. Want een feit is het, dat deze takken van sport in Haarlem niet zoo bloeien als wel ge- vvenscht zou zijn. Op dit stuk staat do Spaarne-stad veel achter bij kleinere plaatsen, als Deventer b.v. Haarlem leverde dan ook maar vijf deelnemers. De belangstelling bij het publiek had eveneens grooter kunnen zijn liet kwam ons voor, dat er bul len-heks meer belangstellenden wa ren, dan in den Brontuin zelve. Toch was, hetgeen er geboden werd, dc belangstelling ten volle waard, en die er geweest zijn, hebben zeer zeker den indruk mee gekregen, dat de Ne derlandsche Athleliek Unie verdient te bloeien, in het belang van ons weerstandsvermogen als volk van Ne derland in de eerste plaats. Het puikje van Holland's hardloo- pers en snelwandelaars was opgeko men om slechts twee namen te noe men daar waren de hoeren J. C. Busser, uit Apeldoorn, kampioen van Nederland in het hardloopen, en J. J, A. Ruimers, van Rotterdam, dito dito in het snelwandelen. Dat dezen ook nu weer met de eer ste prijzen gingen stroken, niemand was er, wien 't verwonderele. Maar de andere deelnemers hebben uitne mend kamp gegeven. De wedstrijden waren zc-er afwisse lend en juist daardoor bijzonder amu sant. Begonnen werd met 80 Meter hardloopen, dwars door den Bron- tuin. De finale van dezen loop was uitermate spannend de Nos. 1 en 2 kwamen eerst tegelijk -aan en bij den tweeden gang verschilden ze juist 1/10 Mink, uit Rotterdam, kwam over de finish door de eigen vaart te vallen 'de klezelsteenen bezorgen hem twee knie-ontvellingen. Toen werd om meerdere en erger ongevallen te voor komen'een fapiit neergelegd. Ook htóf dtSAls bet kalf ïérdrSnlM ïs... Toch belette die verwonding den heer De Mink niet, nog een geducht concurrent voor den eersten-prijs- winner te zijn. Hardgeloopen werd er vervolgens over 400, 1500 en 5000 M. Vooral deze laatste course was niet gemakkelijk te volbrengen. Het Js niet licht, ruim 20 maal aan één stuk den Brontuin rond te draven, en van de zeven deelnemers, waarmeo begonnen werd, waren er ton slotte nog maar vier over. Het attractie-nummer was wol het snelwandelen over 10 K.M. Een heel klein Marathon-loopje maar voor de meeste wandelaars evenwel nog zóó inspannend, dat de een na den ander ontmoedigd uitviel. Ruim 41 maal moest de Brontuin rondgewan deld worden en hoewel acht loopers startten, liep na de 33ste ronde nog maar de helft. Jon Ruimers, Ncfir- land'e kampioen ln het snelwandelen, liep schitterend in een prnc-htigen stijl ging het constant in dezelfde vaart de 41 ronden door, van ver moeienis schoen hij niet te weten en een halve citroen deed hem zijn frischheid tot het laatst toe bewaren. Toen hij den eersten prijs reeds lang en breed gewonnen had, liep hij met een oolijk gezicht voor zijn pleizier nog 'n klein kilometertje door. „Ik wilde het uur volmaken", verzekerde hij later- Hij slaagde er in 10880 Me ter in een uur te loopen ongetwijfeld een schitterende prestatie. No. 2 was Ruimers een tijd lang, wel een vijftien ronden, vlak op de hielen. Toen begon de kampioen ech ter zóó geweldig to spurten, dat de heer Hanselaar niet eiken etap meer achter geraakte. En een Meter, dien jucii op Ruimers verliest, haalt men niet meer in. Ruimers' jongere broer begint ook aj een sneiwandelaar van lieteekenis orden nu wist hij zich derde te plaatsen. Het springen leverde mooie mo menten op De vér- en hoogspringers maakten bijzonder goede afstanden, en liet polsstok-springen van de Do ventenu-ron C. van Veenhuyzen en J. van' der Meer verwierf aller bewon dering. Bij dit programma-nummer deed zich nog een ongelukje voor, dat gelukkig goed afliep, maai' zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. In den sprong knapte de polsstok van een der deelnemers middendoorde springer smakte op den rug, maar tot groote verlichting der omstanders, stond hij dadelijk weer op en wandel de bedaard heen. Tot slot werd nog hindcrnis-geloo- pen. Een baan van 110 meter was or regelmatige afstanden door een tien tal latten, ongeveer één Meter boven den grond, overkruist, waar de deel nemers hadden over te springen. Hoewel een zestal ingeschreven had, aren slechts drie opgekomen. Tocli was ook dit slot spannend cn interes sant. De gedetailleerde uitslag luidt nis volgt 80 Meter hardloopen. le serie G. W. Hijueknmp te Wa- geningon, 15 sec. J. J. Schiphorst tc Deventer, 9 sec. WinnerJ. J. Schip horst, 11 sec. 2e serie: A. M. V. d. Heulen, te 's-Gravcnhage, 91/5 see, M. Pronk te Amsterdam, 93/5 sec, Win ner A. M. v. d. Menlen, 9 4/5 scc. serie P. de Mink te Rotterdam, 9 4/5 sec. II. W, Mulder te Apeldoorn 10 3/5 sec. Winner P. de Mink, 9 3/5 c. Finale A. M. v. d. Meulen en P. de Mink, 94,15 sec.3. Schiphorst. Na overloopeu 1. A. M. v. d. Meu- len, 9 2/5 sec.2. P. de Mink 9 1/2 sec. 400 M. hardloopen. Jste serie 1. D. N. Braat te Utrecht; 2 Ph. S. Hess te 's-Gravenhage3. Rovaers te 's-Gravenhage. 2e serie: 1. J. J. Braat te Utrecht; 2. H. Jonker te Deventer. Finale 1. D. N. Braat, 61 sec. 2. Ph. S. Hess, GO sec. 3. J. J. llraat. 1500 M. hardloopen. 1. J. C. Busser te Apeldoorn, 4 min. 22 sec. 2. A. C. H. Vosbergen te Rot terdam, 4 min. 33 sec.3. H. J. van Hoerde te Deventer. 5000 M. hardlocpen. J. J. C. Busser te Apeldoorn, 16 min. 31 sec. 2. A. C. 11. Vosbergen le Rotterdam 17 min. 32 2/5 scc.3. D. Lange le Rotterdam. Vèrspringen zonder plank. 1. P. de Mink te Rotterdam, G.29 M. 2. H. Jonker le Deventer, 5.92 M. 3. A. J. Warburg te Haarlem, 5.91 M. Hoogspringen zonder plank. 1. J- v. d. Meer te Deventer, 1.50 M.; 2, H. N. van Leeuwen te Amsterdam, 1.48 M. 3. G. Dor, 1.45 M. Polsstok-Hoogspringen zonder plank. 1. J. v. d. Meer te Deventer, 3.08 M. 2- C. van Veenhuijzn te Deventer, 2.92 M. 3. C. J. J. Konings te Haarlem, 2.83 M. Hindcrnisloopen 110 Meter. 1. J. J. Schiphorst te Deventer, 21 sec. 2. D. N. Braat, te Utrecht, 221/5 sec. 3. G. J. J. Könings tc Haarlem. Snelwandelen 10 K.M. 1. J. J. A. Ruimers tc Rotterdam, 52 min. 9 3/5 sec. 2. C. Hanselaar Jr. te 's-Gravenh 54 min., 45 sec. P. Ruimers f« itterdam, 4. G. Wolff Jr. te Rotterdam. Op de 5 K.M. werd een nieuw re cord behaald. Deze afstand werd door Ruimers geloopen in 25 min. 30 see. (50 sec. binnen record). Dadelijk na afloop van de wedstrij den, werden de prijzen, die uit ver guld-zilveren, zilveren en bronzen medailles bestonden, uitgereikt, na velen der deelnemers zich n; gemeenschoppelijken maaltijd veree- nigden. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden liebben hel voorrecht, vrugen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Als men een huls per jaar heeft verhuurd, terwijl de huurpen ningen per week moeten worden be taald, hetgeen in het contract ver meld staat, is het contract dan nog van kracht, wanneer de huurder niet op tijd betaalt? Hoeveel weken moet zoo iemand ten achter zijn om hem het huis te doen ontruimen ANTWOORD. Daar staat geen be paald aantal weken voor. L' kunt ter stond procodeeren tot ontbinding der huur, desnoods met schadevergoeding en wanneer die ontbinding eenmaal ln rechten is uitgesproken, dan kan ontruiming ten spoedigste volgen. Vervoeg u tot een procureur. VRAAG. Moet een meisje, dgl van achten tot achten dient, tegen 'n loon van 1.50 gedurende de vacantie kost geld hebben ANTWOORD. Het meisje gaat toch zeker op haar eigen verzoek en niet tegen haar zin met vacantie Maar dan moet zij ook geen kostgeld heb ben. VRAAG. Ik heb een noodhulp in dienst gehad van 20 Mei tot heden, voor ƒ4 p. w. Nu is zij gisteren naar H. geweest, moest Jialf elf thuis zijn, doch kwam hedenmorgen, er uitzien de alsof zij'niét te bed was geweest en riekende naar sterken drank. Ill heb haar direct weggezonden nadat ik haar oerst een pook en daarna een bijl ontwrongen had, verliet zij eerst op aandrang van een agent het buis. Moet ik haar nu uitbetalen ANTWOORD. Een mooi koopje I U zult haar moeten betalen tot den dag vertrek. Verder kan zij niets van u eischen. Uit de Omstreken SCHOTEN. SCIIOTEN S GEMENGD KOOR. Deze jeugdige zangvereeniging, die eerst, onder leiding van den heer An ton Smit, in Februari van dit jaar opgericht werd, legde Zaterdagavond, in de concertzaal van het café van den heer A. F. van Dijk, aan het Pre toria-plein in het Scboterkwarlier, proeven af van bare vorderingen in de oriole zangkunst. Laat ons ra- di rect bijvoegen, dat de prestaties van liet koortje onze verwachtingen over troffen. De heer Smit heeft het in deze weinige maanden mei zijn zangers en zangeressen al vrij ver gebracht. Na tuurlijk, dat er nog ontzaglijk veel t.e leeren valt, èn aan intonatie, èn aan klankvorming, èn aan geluids-nuan- ceering. Maar de heer Smit weet dat zelf oven goed als wij, en wanneer ijverig wordt doorgestudeerd en -ge repeteerd, dan twijfelen wc niet, of binnenkort zullen reeds veel betere resultaten worden verkregen. Handig waren de te zingen num mertjes door den hoor Smit gekozen ze zijn- niet te gemakkelijk en liggen toch vrijwel binnen het kunnen van eon koortje als dit. .,De Avond", van II. Berghuis, voldeed ons liet best gedeelten daarvan worden inderdaad goed ten gehoore gebracht. Hel dubbel kwartet „Apollo" zong m. „A\e Maria" en „Verbeidend", m G. Rijken. Beide nummers wer den inderdaad meesterlijk gezongen cn den heer Smit komt nog een bij zonder woord van lof toe, voor het uiterst-beschaafde verklanken van de dominoeronde barïion-partij in „Ver beidend". Als solist gaf dezo eveneens veel te genieten. Zijn kraeht.icre, volle De stad Is mooi vertffeM. Overal langs de groote straten zijn masten opgericht, met slingers van sp.rrre-' groen, en lange de stoepen «toon teW kens manshoogc witte getimmerten,; waar de kleurrijke wapens prijken] van de grootcn uit Prins Frederik! Hendrik s omgeving. Een groote cercboog met Latijn» schen welkomstgroet wachtte ana het begin van den Stationsweg de gasten vun het Corps, die heden huu inkomste binnen Leiden doen. PROV. STATEN-VERKIEZINGEbL LIMBURG. Mee r s e n. Gekozen J. M. IL Quaedvlieg, R. K., aftr., A. II. llennus, R. K., aftr. Weert. Herkozen J. II. Janssen, an Son, R. K., P. J. Truyen, It. K.» P. G. Kobus. R. K. DE IJAAGSCHE POLITIE. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de llaagschc Journalis ten-Vereeniging werd o. a. de volgen de motie aangenomen „De 13. J. V., vergaderende naar aanleiding van de zaak-Van Raalte— Van Rossen konnis genomen hebbende van de gepubliceerde uitspraak der commis sie van advies over het opleggen vois straf aan politic-beambten verklaart, dat deze uitspraak in het oordeel der vereeniging over b<_- doclde zaak, ter vorige vergadering te kennen gegeven, geen wijziging heeft gebracht spreekt haar verontwaardiging uit over de krenkende bejegening, den heer Van Raalte door den inspecteur Van Rossen aangedaan en betuigt haren collega haar volla sympathie." PRINS ALEXAN DER-STICHTING. Bij Huis ter Heide, onder Zeist, is Zaterdag de eerste steen gelegd van een nieuw gebouw voor de Prins AlexandersUchting, die zich ten doef stelt het geven vau ouderwijs en het verplegen van blinde kinderen van alle gezindten. Dr. Juda, van Amsterdam, heeft daarbij een toespraak gehouden. VLEKTYPHUS. Naar men verneemt, doen zich te Amsterdam eenige gevallen van vlek- typhus voor. De lijders aan deze ge vreesde ziekte zijn naar de barakken der gasthuizen vervoerd. Gemengd Nieuws ONTZETTENDE OVEK- STROOMING. Op de vreoselijke rampen in het Ahrdal, in do Alpen en in Beieren volgt thans een romp, die al deze overtreft in omvang en verwoesting Want niet minder dan 259 personen zijn, volgens de thans ontvangen be richten, daarbij om het leven geko men. Het was een wolkbreuk in het couiitaat Krasso-Szoerenyl, in Hon garije, die deze ramp veroorzaakte. In liet geheele Szoerenyi-dal is geen v.—.,. .jplaatsje, dat niet ontzettend geleden slem Is juist geschikt om de'goed-heeft, waarin geen ongelukken voor ronde Hollandsche liedjes, die hij 1 kwamen. Telefoon- cn telegraafgclei- zich koos, uitnemend tot hun rechtte 'dingen werden vernield, straatwegen laten komen. „Gloeiend gesmeed" b. was een juweeltje van ingehouden geestigheid. Do hiaten tusschen de zangnum mers werden op aangename wijze door de voordrachten van den heer Muller en mej. De Bruyn aangevuld, Na haai- voordracht van ,,'t Hart" kreeg mej. De Bruyn bloemen. Bij 't begin van den avond gaf de .oorzitter van 't koor, de heer Th. Hcesakkers, den heer Smit. namens de leden, een fraaien dirigeerstok ten geschenke. Tevens wekte hij op, het koor zooveel mogelijk te steunen, daar liet dan alleen bloeien kan. liet wa6 een aardige avond. HALFWEG. De toestand van pastoor Vcrberne, van Halfweg, die in Den Ilaag wordt verpleegd, is thans flink vooruit gaande. Binnenland NEDERLAND EN BELGIë. De Koning van België heeft de Ne derlandsche ministers, die 4 Juli een bezoek aan de Brusselsche tentoon stelling zullen brengen, zijnde de mi nisters van binnenlandsehe zaken, wr. Heemskerk, van justitie, mr. Re- gout, en van koloniën, de heer De Waal Malefijt, uitgenoodigd bij deze gelegenheid aan de koninklijke tafel aan te zitten. ONDERZOEK TUBERCULOSE. De minister van Biuncnlandsche Zaken brengt ter kennis van genees kundigen, dat, met ingang van 1 Juli gelegenheid zal bestaan iu Let cen traal laboratorium te Utrecht afschci- dingsproducten kosteloos te doen on derzoeken van lijders aan tuberculo se of van personen, die vermoed wor den aan die ziekte te lijden. SPEELHOL. Te Valkenburg zal weer een speel hol worden opgericht. Eerstdaags kan de opening worden tegemoet go- VERDRONKEN. Zaterdag is liet anderhalf ja rig zoon tje van Hagen le HilvcrSum in de Gooische Vaart gevallen en verdron ken. LEELUKE DAAD, Te Zuid-Scliarvvoude is een sla gersknecht gearresteerd, verdacht, een pasgeboren kindje van ziin verloofde te hebben verbrand. Het geneeskun dig onderzoek zal moeten uitmaken, of het -kind al of niet geleefd heeft, Bid us meldt de „Tel.". AANKLACHT. Door den heer Van Dalsum, candi- daat der Provinciale Staten tc Hulst, is een aanklacht ingediend bij den of ficier van justitie te Middelburg, we gens beleediging in een strooibiljet, tegen den heer P. F. Fruitier, lid der Tweede Kamer van Gedeputeerde Sta ten van Zcoland. (Hbld.) LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN, lieden begint de week, die gewijd zal zijn aan de viering van het 67etc lustrum der I-eidAChe Hoogeschool. weggespoeld, bruggen verwoest, hui zen stortten in, Het geheele plaatsje Ponyaszka is door het water medege- sleept. In liet geheel zijn 259 lijken opgehaald. Dit. getaJ is voldoende ont een indruk te Krijgen van den om vang van deze ramp, die een geheel district teisterde en voor millioenc» schade aanrichtte. OPROER IN EEN GEVANGENIS. Op 9 dezer brak in de centrale ge vangenis van Fattigart (Britscli-In- dië) een oproer uit. Volgens de thans ontvangen nade re bijzonderheden moet dit van ern stiger aard zijn geweest, dan men aanvankelijk meende. Ruim drie hon derd misdadigers hadden nl. getocht de hoofdpoort te bestormen en stuk ken baksteen geslingerd naar de schildwachten, die daarop waren be gonnen te vuren. Zeven onroertingen werden gedood en vijftig gewond. VERGIFTIGING. Men deelt mode, dat te Negenbon» ongeveer 200 gevallen van darmkoliek voorkwamen. De oorzaak hiervan was het herstellen van beschadigde molensteen en en het aanvullen der gaten, met metallisch lood. TREINBOTSING IN FRANKRIJK. Bij het station Villepreux Vezely zijn twee sneltreinen tegen elkander ingereden. De waggons geraakten in brand. Tot nu toe zijn er 9 dooden en J) gewonden. De brand, in de beide treinen ontstaan, bemoeilijkt het red dingswerk. Volgens de laatste berichten waren er al 19 doodenvolgens het „Petit Journal" bedraagt het aantal gewon den 80. De lijken zijn afschuwelijk misvormd. Stooinvaartbericliten Het stoomschip Hollandia arriveer de 17 Juni van Amsterdam te Buenos Ay res. Het stoomschip Rijnland (uitreis; vertrok 17 Juni van Lissabon. liet stoomschip Kawi vertrok 18 Juni van Rotterdam naar Batavia en was des nam. 2 u. 15 in zee. Het stoomschip Tambora (uitreis) passeerde 18 Juni Kaap del Anni. Het stoomschip Ternate (thuisreis) arriveerde 18 Juni te Suez. Het stoomschip Rijndam vertrok IS Juni van Rotterdam naar New-York, en was te 12 u. 10 nam. in zee. Het stoomschip Prins der Nederlan den (thuisreis) passeerde 17 Juni, u. nain., Ouessant. Hel stoomschip Prins Frederik Hen drik vertrok 17 Juni van New-York near West-IndiA Het stoomschip Prins Willem I (uit reis) vertrok 7 Juni van Madera. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina (thuisreis) vertrok 18 Juni vau Singapore. Het stoomschip Vondel (thuisreis) vertrok 18 Juni van Perim. Hot stoomschip Billiton (uitreis) vertrok 18 Juni van Suez. Het stoomschip Koning Willem (4hulsreU( passeerde 18 Juni Gibral tar.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6