NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8278. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 21 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD V E Rt ENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ,1.30 J/VT Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland..,1.65 (g/ jf; /ft' 'H) Cts. voor plaatsingen a contant. GöUustreenT Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 I I I WH Rcilactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenttén en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 22 JUNI. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur. Stadsnieuws Om OnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vuiden onze lezers een artikel „Brusselscho Indrukken" (V) in de rubriek Om Ons Heen. Een stuk van den Hertenkamp als kinderspeelplaats. Met groot genoegen kunnen wij ine- dedeolen, dat door de hoeren Modoo, Van de Kamp, Schreuders, Schram en Mr. Thyssen bij den Raad een voorstel is ingediend, om wanneer het denkbeeld von B. en W. tot be houd van den Franschen tuin wordt aangenomen, een „nader te bepalen gedeelte van den Hertenkamp" te be stemmen voor kinderspeelplaats. Inderdaad, zóó moet het zijn. Ver fraaiing van onze plantsoenen is goed, maar niet ten koste van onze jeugd, die in Haarlem toch al zoo weinig gelegenheid heeft tot spelen in de open lucht. En het is dan ook wel onnoodig te zeggen, dat wij in *t belang van het arme kind de aan neming van het voorstel-Modoo c.s. gaarne bij den Raad aanbevelen. ,,'t Is niet algemeen genoeg be kend," zei ons iemand die bet weten kan, „hoe arme menschen soms wo nen. Ik heb Zondag nog oen familie hezocht, die éen kamertje heeft met een bedstee en een kleio plaatsje met een afdak er over. In dat kamertje moet alles gebeuren: eten koken, de kinderen verzorgen, alles en op het plaatsjo houden de buren nog ionijnenl Dat zijn de woninkjes van vijf en twintig stuivers, een daalder, één vijf en zeventig soms. Wat is het niet een genot, als zulke moeders met haar kleine kinderen naar den Hout kunnen gaan en die daar veilig la ten spelen, terwijl ze zelf met elkaar een praatje maken. Naar het terrein aan de Wilhelminaloan gaan ze niet, dal is te ver en door den greppel die er langs loopt, ongeschikt." Ziedaar een kijkje uit de practijk van t leven. De tentoonstelling van Bloembollencultuur is een periode geweest van reine poëzie: zij mag niet ten gevolge hebben, dat aan i arme een deel van de poczie in zijn leven nog worde ontnomen. Iu ons betoog van gisteren is een vergissing geslopen: het terrein bij de Wilhelminalaan is als speelplaats aangewezen ter vervanging van dat voor het Paviljoen, zoodat door het voorstel van B. en W. het aantal speelpiaatseu niet, zooals wij aan vankelijk meenden, zou verminderen. HET POSTKANTOOR ZONDER BRIEVENBUS. Ons wordt meegedeeld, dat het bij kantoor aan de Frans Halsstraat nu toch een brievenbus heeft gekregen, t Werd tijd. MEER ZWEMINRICHTINGEN. Het is wel waar, dat ons gemeen tebestuur er in de laatste jaren zeer op uit is, om baden en zwemmen te bevorderen. Een kostelooze gelegen heid aan de Houtvaart, subsidies aan douche-badhuizen, zelfs een Raads commissie benoemd voor het plan tot stichting van een overdekte inrich ting, die B. en W. zelf al hadden aanbevolen inderdaad het is veel eu velerlei. Maar er is ongetwijfeld hoc meer te doen. Do inrichting aan de Houtvaart ligt vrij ver weg voor de bewoners van het Noordelijk gedeelte van onze gemeente. Op den duur zal men er daarom niet af kunnen, om ook een zweminrichting te stichten in het noorderkwart.er, desnoods voor min- en onru-mogeaden alleen. We weten heel gtnd, dat er niet lang geleden een in het Noorderspaarne bestaan heeft, maar het gebouwtje was niet veel zaaks en het water was nog al vuil, zoodat heelwat ongewenschte voorwerpen kwamen aandrijven. Maar er kan een nieuw gebouw war den gezet en aan "t Suaarne zijn we ten slotte niet gebonden. Een eigen gegraven bassin met Norton water ls heel goed mogelijk. De noodzakelijkheid daarvan is te grooter geworden, sedert Nieuw Schoten in deze streek ontstond met zijn arbeidersbevolking van duizen den. Dat de gemeente Schoten finan cieel minder krachtig staat, is be kend, maar voor een hygiënisch be lang als dit zou toch wel van de Schotensche gemeentekas op een bij drage mogen worden gerekend. Voor zoover het noodig is, de be hoefte nog nader te betoogen, wijzen we op den werkman, die bij het zwem nen in het Noorder-Spaarne bet le ven verloor. Er zijn er meer, die daar zouden willen leer en zwemmen, wanneer er een goede gelegenheid voor was. Zonder al te groote kosten kan de gemeente hier een hygiënisch belang bevorderen. NEDERL. REISVEREENIGING. Men schrijft ons: In de Maandagavond gehouden le denvergadering van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reis- vereeniging is het huishoudelijk re glement vastgesteld. Er werd een de finitief bestuur gekozen. Het Is sa mengesteld als volgt: V. J. U>rl, voor zitter; S. Rïepma Sr., secretaris; P. Grillis Jr., penningmeester, S. Hey- blok, 2e secretaris; Mevr. Mes—v. d. Bosch, 2e penningm. Tot leden eener speciale commissie i tot het voorbereiden van excursies en kleine reizen, waarin een der be stuursleden zitting heeft, werden ge kozen do dames: Mej. Komman, mej. Visser en de heeren A. J. P. Onder water en P. H. Craandijk. Uit een mededeeling van den voor zitter bleek, dat sedert de oprichtings vergadering op 29 Mei 1.1. het. leden tal van 35 is geklommen tot 62. KERKCONCERT Mevr. MARCHANT. Over Mevr. Mairchant-Rambonnet, allzangeres te Scheveningen, die hier een concert zal geven met medewer king van den organist, den heer Louis Robert schrijft, naar men ons mede deelt, de N. Groninger Cour. van 11 Juni het navolgende: „Een mooie altstem, diep, gevoel vol, buigzaam is het orgaan van me vrouw M.; zeer hebben wij genoten van haar zang in Pfingster van J. W. Franck en Lasciatcmio Morire van Monteverde." Het „Leeuwarder Nieuwsblad." schrijft: „Zang en orgelbegeleiding vorm den een schoon geheel." De heer Ro bert handhaaft zijn naam als uitste kend organist ten volle. Metaalbewerkers. Bij de verkiezing voor leden der fabriekskern aan de Hnarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Fi- gee, zijn tot lid gekozen: Van Hui zen, Klomp, Van Heulen, Kordelaar, Poelen jee en Verdonk. Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 91 personen bezocht HAARL. BROODBAKKERS- PATROONSVEREENIGING. In het laatst verschenen nummer van de „Bakkerscourant" vonden we een verslagje van oen vergadering, die dezer dagen door do Haarlem- sche Broodbakkers-Patroons-Vecreejii- ging gehouden werd. In die vergade ring werd de aansluiting bij een ziek teverzekeringsmaatschappij bespro ken. Tot afgevaardigde voor den Bondsdag te Zaandam werd gekozen de beer H. Pieters, terwijl de heer F. Snel Rzn. bereid werd gevonden, zoo noodig, als diens plaatsvervanger op te treden. Getracht zal worden een excursie naar Brussel te organisee- Failllssemonten. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen <Ld. 21 Juni 1910 in staat van faillissement verklaard 1. Klaas Boom, zadelmaker, wonen de te Purmerend. Rechter-commissaris Mr. H. van Loghem de Jossclin de Jung. 2. J. Driesseu, bloemkweekersknecht te Velsen. Rechter-commissaris als voren. 8. VV. Klein, tuinder te Hillegom. Rechter-commissaris als voren. ORGELBESPELING ln de Groote- of Sint Bavokerk alhier op Donderdag 23 Juni 1910, des nam. van 2 tot 3 uur, door den heer W. Programma: No. 1. Toccata en Fuga (C-Dur), J. S. Bach. No.- 2. Andante uit de 7e Symphonie, Beethoven. No. 3. Sonate, No. 9, J. Rheinbergcr. a. Prdludium. b Roman ze. c. Fantasie und Puge. No. 4. Andantino, Césax Franck. JAN STEENMAN. In den ouderdom van 75 jaar is gis teravond in de Maria-Stichting alhier overleden de heer Jan Steenman, mu ziekonderwijzer hier ter stede. De thans-overledene werd geboren op 21 Maart 1835 hier ter stede. Hij genoot zijn muz'kale opleiding van de heeren Schumann en Bastiaans, ■onderscheidenlijk oud-organist en or ganist van de Groote Kerk. Op 21-jari- gen leeftijd vestigde hij zich als mu ziekleeraar en werd toen benoemd als organist bij de Remonstrantsche gemeente, welke betrekking hij 41 jaren waarnam. Toen hij op 62-jari- gen leeftijd ontslag nam, rustte hij nog niet, want tot vijf dagen vóór zijn dood gaf hij nog piano-lessen. Vooral zijn zg. „zangklassen" wer den druk bezocht. De heer Steeninan was verscheidene jaren directeur van de Gemengde Zangverenigingen „Polyhyrnma" en „Euterpe", waarmede hij vele concer ten gaf. Donderdagmiddag te 12 uur heeft de teraardebestelling onder Schoten plaats. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Door het Bestuur van den Haarlem mei-meerpolder ls machtiging ver leend aan de uitvoerders van den bruggebouw over de Hoofdvaart te Nieuw-Vennep, om tot geheele af damming van de Hoofdvaart, aldaar over te gaan. Met de gedeeltelijke afdamming kon men niet volstaan, roodat het werk veel stoornis ondervond. Men had zelfs zoo'n last van het water, dat een stoompomp, gedreven door een locomobiel, de put niet leeg kon houden. Men zal nu trachten op een an dere wijze het water af te leiden, daar gebleken is, dat het water uit daar aanwezige wellen voortkomt. Vanwege het Departement van Wa terstaat werd door het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanbesteed: het leveren en stellen van ijzeren afrasteringen langs eenige gedeelten van den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noord-Hollaodsche grens in de gemeente Wassenaarminst inge schreven door G. Rebel. Haarlemmer meer, (bij loting) 3300. HALFWEG. Door den visschcr C. Grauwelman alhier ls in zijkanaal F een vischolter gedood, lang 1 M. en wegende 7 KG- SLOTEN. Bïi den veehouder G. van den Boo gaard onder Sloterdijk ls een rund aan miltvuur gestorven; het cadaver is op last van den distiricts-veearts verin-and, terwijl de stal wordt ont smet.- Door den chef-veldwacliter zijn gis teren niet minder dan 25 personen be keurd, wegens het visschen met den hengel in verboden water en het loo- pen op eens anders grond. VELSEN. DE INSTALLATIE VAN Mr. VER LOREN. De Raad van Velsen is in spoedei- schende vergadering bijeengeroepen ter installatie van den nieuwen Bur gemeester op Woensdag 22 Juni, des middags te 12 uur. De heer Uitendaal, de oudste wet houder, zal deze vergadering leidcn. De beêediging door den Commissaris dar Koningin heeft Maandag ten Pro vinciehuize In Haarlem plaats gehad. Woensdagmorgen te tien uur wordt de Burgemeester te Jan Gij zenvaart, aan den weg tusschen Bloemen daal en Santpoort, aan de Gemeentegrens ontvangen. Binnenland Ds Lustrumfeesten te Lelden (Zie ook het Tweede Blad). Leiden, 21 JunL Wat is het nu vol in Leiden. En dat zoo vroeg al. En er komen maar al door menschen bij. Spoortreinen, fietsen, auto's,' stoomhooten, alles doet dienst, j; Duizenden zullen getuige zijn van de blyde. incomste van Syne Hoog- heyt Frederick Hendrick binnen Am sterdam op den 20sten Mei 1642. liet onderwerp is een greep uit de vaderlandsche historie, ten tijde, dat Oranje heel hoog stond in roem en geluk, Amsterdam reeds was een bloeiende stad en ook een machtige. Doch ook Frederik Hendrik, do Ste dendwinger, die de onafhankelijkheid der Republiek bevestigde en haar van oorlog tot vrede, van armoede tot welvaart en van verstooting tot aan zien bracht, volgde den opwaartschen gang van Holland. De Prins voerde een vorstelijke hofhouding en boven matige eer werd hem door zijne tijd- genooten bewezen. Het behoeft daar om niet te verwonderen, dat het een zoete wensch van den Prins en voor al van zijn eerzuchtige echtgenoote Amalia von Solms-Braunfels was, d.lt hun kinderen zij hadden een zoon en vier dochters met telgen van koninklijken bloede ln het hu welijk zouden treden, om op die wijze hun aanzien bestendigd en vergroot te zien. Na lange onderhandelingen komt 12 Mei 1641 het huwelijk van Frede rik Hendriks zoon. Prins Willem, met de Engelsche koningsdochter Maria Henriëtte Stuart tot stand. Toen hij huwde, was Willem pas 15 jaar, zijn bruid eerst 10 jaar oud. De echtverbintenis werd te Londen ge sloten en de jonge vrouw bleef voor- loopig daar. Aan het verlangen van Willem, om haar in het najaar naar Holland te doen gaan, wilde Karei I niet voldoen. Toch zouden de omstan digheden den Engelschen koning dwingen, zijn dochter spoediger af te staan, dan wellicht zijn voornemen was. Om den binnenlandschen oorlog voort te zetten, besloot de koning zijn gemalin Henriëtte Maria naar Hol land te laten gaan, om op haar sie raden en juwcelon geld op tc nemen. Prinses Maria zou dan medegaan. Zij kwamen met hun gevolg 11 Maart 1642 te 's-Gravenhage aan en de jeug dige echtgenoote nam thans haar in trek bij den niet minder jeugdigen Prins. In die dagen richtte Amsterdam aan den Stadhouder en de koningin van Engeland het eerbiedig verzoek, „d* aloude koopstadt" met bun hoog bezoek te komen vereeren. Dit bezoek werd 20-23 Mei 1642 gebracht Be halve de stadhouder, de Engelsche koning en Prins Willem met zijne vrouw behoorden tot de gasten van Frederik Hendrik allereerst' de Win- ter-koningin Elisabeth van Bohemen, die in 1620 naar Holland had moeten vluchten en in Den Haag een buiten gewoon weelderig leven leidde voorts Willem Frederik, de Fricsche stadhouder, en Willem graaf van Nassau, „Veldraaarscbalck over liet Volck van oorlogh der Vereenigde Provinciën", de hoogste rangbeklee- der dus in het statenleven. Het moet een indrukwekkende stoet geweest zijn, die 20 Mei 1642 Amster dam naderde en aan den Haarlem merweg opgewacht werd door Die- drick Tholiner, den ouden schepen van Amsterdam, met zijn schitteren de eerewacht van jongelieden uit den voornamen burgerstand. Met „eene manneiicke vrymoedig- heyd en zonderlinge heusheyt" riep Tholiner de Koningin het eerste wel kom toe. Bij de Haarlemmerpoort stuitte men op de aldaar opgestelde schutterij, welke 4000 koppen telde, bestaande uit „twiutigh vaenen uitge lezen burgeren, d'oude bezetting der Steden, de zenuwen en kracht van het Gemeente Best". Namens Burgemeesteren begroette pensionnaris Cornelis Boch do Ko ningin. Onder ongelooflijken toeloop ging de stoet naar den Dam, waar boven eerepoorten vier groote toonee- len waren gemaakt, een ter zijde van het Damrak, een aan de Beursstraat, een aan de Damsluys en een bij de toenmalige Vischmarkt aan de Doe lenstraat. Het stuk, dat op het toonecl aan de Damsluys vertoond werd, het huwe lijk van Reinout van Gelrc met Ele- onora, dochter van Eduard, koning van Engeland in 1330, zal ook hier te Leiden in de Lustrumweek Woens dagmiddag in tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder en den Prins, en Vrijdagavond worden ten tooneele gevoerd. Den volgenden dag voer hei Hooge gezelschap in versierde sloepen naar het Y en daar moet een schitterend waterfeest hebben plaats gevonden. Den 23sten Mei vertrok Frederik Hen drik weer en arriveerde des avonds te Leiden, waar de magistraat eene nlechtice ontvangst en echitterend onthaal bereid had. Na op het „Prin- cenhof' aan het Rapenburg (op deze plaats staan nu het gebouw van den R.-K. Volksbond en „Huize Prins", het verblijf van den huofdpersoon de zer maskerade) overnacht te hebben, bezichtigden de gasten de beziens waardigheden der stad en vertrokken nog denzelfden Zaterdag naar Den Haag. Zoo trekt dan heden deze kleurrijke stoet door onze straten en langs onze grachten, overal waar hij zich ver toont geestdriftig toegejuicht, stoer voetvolk, een lange praclitstoet mooie karossen en edele ruiters in blinken de wapenrusting en jonge vrouwen in kostbare elegante toiletten. Het was een genieting, die vele schoone en zoo historisch juiste cos- tuums, het een nog prachtiger dan het andere, costuums in velerlei kleur en pracht, en toch was geen der tin ten schreeuwend of hard. Het gaf geenszins indruk van het bont ge wemel en kleurkrioel, zooals men dit in zoovele Brabantschc steden zoo dikwerf te genieten krijgt. Neen, het was veeleer de juiste kleuren-harmonie, die het historische van gansch dien schoonen stoet, zoo treffend deed uitkomen. Het zou ons te ver voeren, om een voor een die tallooze costumes to bespreken, om stuk voor stuk met critischen blik te beschouwen die vele ridders, edelen en grooten, zooals ze te voet of op het vurig ros gezeten voorbijtrekken. Ziet slechts den hoofdj>ersoon, den Stedendwinger, ln sierliik wambuis met Engelsch opengesneden mouwen van goud-brocaat, de geborduurde sjerp te voorschijn komend van onder den donkertolauwen pluchen mantel, geheel bewerkt met puur oud-goud. Of laat uw blik vol genieting rusten op het kostbaar kleed van Frederik Hendrik's zoon, van Prins Willem in sierlijk crëmen wambuis en broek met goud broeeat, of ziet naar het costuum van Willem Frederik, graaf van Nassau, stadhouder van Fries land. gebrocheerd bruin-rood pluche met Kostbaren mantel. En is het won der, dat heel dit tafereel een lust voor de oogen is en den toeschouwer vol bewondering van zooveel schoons vervult. Zijn niet bijkans tien volle maanden met de vervaardiging van al deze wapenrustingen en schoone toiletten heengegaan De heerlijke stoet is verdeeld in vijf afdeelingen. Daar is dan in de aller eerste plaats de eerewacht van Arn- sterdamsche jongelieden en magistra ten, daar zien we den Friesclien stad houder met gevolg, de Koningin, Henriëtte Maria, Koningin van Enge land, Frankrijk en Ierland, en II. M. Elisabeth, koningin van Bohemen, De stadhouder volgt, vergezeld van vele gezanten en omringd door pa ges, waaronder er een te paard. Het muziekkorps, de Residentie- kapel, houdt de gepaste vroolijkheid er in. Prins Willem en zijn gevolg, vergezeld van Maria Henriëtte, kroonprinses van Engeland, rijden thans aan, terwijl al deze hoofdperso nen gevolgd worden en vergezeld zijn van een leger van trompetters, la keien, schuttersvendels, pijpers, en tenslotte een Scholsch regiment in Staatschen dienst. De aandacht trekt in het bijzonder een drietal statiekarossen, verschil lend van kleur, blauw eu geel en don kergrijs. Zoo trekt de stoet, een waren triomftocht gelijk, zooals hij opmar cheert tusschen die toch reeds histo risch geworden straten eu tallooze antieke gebouwen, de oude veste door en zou ons doen gelooven, terug te zijn gekeerd in haar glorieusen tijd des Stedendwingers, ware het niet, dat die dichte drommen van tien duizenden 29ste-eeuvvers in onbe- dwingbaren geestdrift getuigenis af leggen van hun bewondering voor zooveel schoons. Eerst op het feest terrein wordt de onvermoeid vol brachte tocht onderbroken, en wordt een oogenblik gepoosd. Dien rusttijd werd door de vaandrigs uit den stoet benut tot liet geven van oen voorstel ling in het vendelen. Hedenavond half zeven Maskerade diner in het feestgebouw. Van half acht tot half twaalf groot concert op het feestterrein en vanavond herha ling van den tocht bij fakkellicht en door de geïllumineerde straten en langs de feestelijk verlichte grachten, en daarna.... tot laat in den nacht een opgewekt en niet aan het pro gramma gebonden feest. NEDERLANDSCH BELGISCHE COMMISSIE. De „Independence Beige" schrijft, dat de Nederlandscli-Bclgische Com missie couige zeer'belangrijke vraag stukken voor Belgie zal hebben te onderzoeken en wel Ie de verlaging van liet port tot 10 centimes (vijf cent) voor de gewone briefwisseling tusschen beide landen; 2e. de gelijk stelling van de Belgische universitai re diploma's met do Nederlandsche en omgekeerd: 3o de onmiddellijke ten uitvoerlegging van in België ge slagen vonnissen en omgekeerd. Nog andere voor beide landen li» langrijke vraagstukken, waarvan d( behandeling echter nog niet voldoen de Ls voorbereid, xullen het onder werp uitmaken voor de beraadslA gingen der Commissie. HET GEVAL VAN IIEECKEREN VAN KELL. Naar de Haagsche correspondent van de „Middelburger Crt." verneemt, is de vrede tusschen dr. Kuyper cn baron Van Heeckeren van Keil we der hersteld. Zelfs is, volgens ge noemden correspondent, dr. Kuyper,- die in Januari en Februari 1.1. alles behalve over den gewezen gezant te spreken was, de ijverigste propagan dist geweest voor de herkiezing vac den heer Van Heeckeren voor de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. Naar aanleiding van het bericht von den Haagschen correspondent van oe „Middelburger Crt." schrijft menantr de TeL, dat dit bericht niet geheel juist is, want dat dr. Kuyper moeilijk' de ijverigste propagandist kan z:jn geweest voor de herkiezing van den heer Van Heeckeren van Keil als lid der Provinciale Staten, omdat de heer Van Keil als Eerste-Kamerbd geen Statenlid kan zijn. Vermoedelijk heeft de correspon dent bedoeld, dat dr. Kuyper ijverig werkt om den heer Van Heeckei co van Keil te doen herkiezen als Eerste- Kamerlid. PRINS HENDRIK NAAR 11ET ZEIJERVELD. Prins Hendrik bracht gisteren een bezoek aan Assen, 't Was echter niet om Assen te doen, maar om de op on geveer een uur van daar gelegco groote heide-ontginn!ng in het Zeijc-r- veld van don heer J. T- Creruer. oud- minister van koloniën en president der Nederlandsche Handelmaatschap pij. De Nederlandsche Heidemaat schappij, onder wier leiding de ont ginning is tot stand gebracht en waaronder zij nog staat, was de gast vrouw. Z. K. H. werd ontvangen door de leden van het dagel. bestuur der Hei demaatschappij, waarna de lunch ge bruikt werd. Te half drie ging het ut rijtuigen naar het Zeijerveld. To voet werden bezichtigd het vee, de Julia- nahoeve, het pas ontgonnen terrein en woeste grond. Bij den aanbouw dei- boerderij Oudeheide legde de Prins den eersten steen. Per rijtuig ging het verder tegen 5 uur naar het punt van uitgang, waar een auto wachtte den Prins naar het Loo terug te brengen. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer P. Olij, sinds 15 December 1906 burgemeester der fomeente Buik sloot, heeft eervol ontslag gevraagd tegen 15 Augustus. EEN ONGELUKKIGE. Een bejaard man, die in zijn wo ning aan de Laan van Meerdervoor; te 's-Gravenhago wegens storing zij ner geestvermogens wordt verpleegd, wist onbemerkt zijn huis te veil den en kwam aan het commissariaat aan de Archimedesstraat vertellen, da! hij vergiftigd was door een krankzinni gen arts en een verpleger. Op zijn verzoek belde de inspecteur «van dienst, die uit de verwarde zinnen van den man begreep te doen te heb ben met iemand, die niet wel bij hel hoofd was, diens geneesheer, dr. S., op. Inmiddels vluchtte de man het po litiebureau weer uit, langs Regentcs- selaan en Stephensonstraat, waar hij werd gegrepen en, om ongelukken U voorkomen, weer teruggebracht naar het bureau. Daar was inmiddels dr. S. verschenen, die zijn patiënt tracht te te bedaren, cn hem door twee ver plegers per auto weer naar huis liet brengen. De ongelukkige was echter hoe langer hoe meer opgewonden ge raakt en wel in die male, dat dr. S. aan het commissariaat liet vragen, het dwangbuis of te staan, da ai- hij vreesde, dat men den man niet lan ger zou kunnen houden en hij onge lukken voorzag. Die vrees bleek niet ongegrond, daar de man een flesch stuksloeg op het hoofd van dr. S.. die daardoor bloedend werd verwond. Ten slotte slaagde men er in, zich van den zinnelcoze meester te maken en hem buiten staat te steilon, erger ongelukken te veroorzaken. STAATSCOMMISSIE WERKLOOSHEID. De „Rolt." meldt Wij vernemen, dat vanwege de Staatscommissie voor de werkloos heid niet minder dan bijna 8000 adres-' sen zijn verzonden om Inlichtingen betreffende al of niet bestaande werk loosheid aan Kamers van Koophan del, burgemeesters, Kamers van Ar beid, arbeidsbeurzen, plaatsings-bu- reau's, arbekte-secretariuten. comité'*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1