NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8279: Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 22 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-® (€^VC_ [fv'VIj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redacöe »*-* 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 23 JUNL Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Brongebouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht het oude adres en zoo vol ledig mogelijk het nieuwe adres op te geven, ter voor koming van oponthoud of abuizen In de bezorging. DE ADMINISTRATIE. OM ONS HEEN No. 1157. Muziek ln Amerika. ii. De heer Christiaan Kriens Jr. ver telde mij verder, hoe hij in Amerika aan de opera was geweest, maai' die verlaten had om de ontzaglijke ver moeienis, die daarvan het gevolg was. Hij was daar eerste violist i het orkest en speelde er eiken avond groote opera, op Woensdagen, Zater dagen en feestdagen ook tweemaal, en Zondags concert. Natuurlijk bracht dat voor eiken dag lange repe tities mee en wanneer* het seizoen in New-York was afgeloopen, werd er voor acht weken gereisd, gedurende vier waarvan eiken dag „Parsifal" werd gespeeld. Het land is zoo reusachtig groot. De reis van New-York naar San Francisco vereischt vijf dagen en vijf nachten in een zeer snellen trein: de afstand tusschen die twee steden is veel grooter, dan de afstand van New-York naar Nederland. Alle ver gelijkingen met Europa gaan in dat opzicht dus niet op. Op den duur wordt iemand door zoo'n leven gesloopt, zoodat ik de opera heb verlaten en een engage ment gekregen bij de Philharmonic Society, waar twee avonden per week concert wordt gegeven, hoewel lk uitbetaald krijg voor vijf. Dat klinkt vreemd, maar het is toch zoo. De Union (de vakvereeniging) wil dat zoo. Wanneer een musicus, die Lij de Union is aangesloten, een j o b (een baantje of werk) krijgt, dan is dat minstens voor vijf dagen. liet komt er natuurlijk niet op aan, hem voor al die dagen werk wordt opgegeven, maar hij moet voor vijf dagen Worden betaald. En de mini mum-prijzen, waarvoor hij werkt, zijn uitdrukkelijk vastgesteld, de maxima natuurlijk niet. Iedere musi cus, die geregeld werken en zijn kost verdienen wil, moet lid van de Union .wezen, anders gaat het eenvoudig met. Stel bijvoorbeeld, dat een niet- lid zou komen in een orkest welnu, dan staan de Unlon-ledeu eenvoudig op, nemen huune instrumenten en gaan heen. Nu en dan worden bij meerderheid van stemmen de prijzen maar eens verhoogd en wie die niet betalen wil, die krijgt geen musici. Het zit alles heel vast in elkaar, hoewel de Union natuurlijk meer voordeel afwerpt voor de mindere, dan voor de hoog ere mus>ci Enkele jaren geleden was in de operawcreld the Manhattan Oper a-H o u s e van Hammerstein een groote concurrent. In Amerika .werd die onderneming voor een soort van wonder aangezien. Het was een millioenenzaak, gedreven door Ham- jnerstein alleen, zonder eenige hacking, zooals de Amerikanen .dat noemen, namelük zonder finan- (cieelen steun van anderen. Schitte rend werd de onderneming aange- jVat. Het nieuwste zette Hammerstein aan de bezoekers voorSalome, jElectra, Pelléas en Mélisande en zoo Keer. Zelfs had hij een tweede ge bouw in Philadelphia ingericht Maar helaas, het heeft geen stand kunnen houden. Hammersteln's opera is ook al weer a thing of the past, l zijn twee gebouwen zijn gesloten. Natuurlijk hebben ook groote ste den als Boston, Chicago en New Or leans, haar opera en dan is er een Engelsche onderneming die reist en i. a het land heeft bezocht met Parsifal" en naderhand met „Mada me Butterfly". Aan deze opera was ook onze landgenoot, de zeer begaaf de Gornelis Dopper, verbonden. Of ik Caruso vaak gehoord heb Vroeger aan do opera ledoren avond. Of hij werkelijk zoo buitengewoon mooi zingt? Ja, het is prachtig, een diamanten stem, maar een acteur is hij nietln „Madame Butterfly" staat hij den lieelen avond met de armen langs het lijf. Een eenvoudige, goeie man, die op straat eens een eindje met je meeloopt en die overi gens een massa geld verdient. Per avond krijgt hij 2500 dollars, dat is zooals u weet G250. Is er sprake van, dat hij hier in Holland concerten komt geven Dal wist ik niet, maar als hij komt ga ik er zeker heen en u moet het bepaald niet verzuimen, want het is wezenlijk buitengewoon. Orkesten komen er in Amerika hoe langer hoe meer. Behalve do „Phil harmonic Society" is er „the New- York Symphonic Society" onder Dam- roscli en „the Russian Symphonic So ciety", alle orkesten, die 90 110 man sterk zijn, benevens nog een aantal kleinere. Belangrijke orkesten zijn er ook )g in Philadelphia, Boston, Chicago, Cincinnati, St Louis, St. Paul, Seatt le en Detroit. Bovendien heeft Ameri ka uitstekende muriek-academies, die bekende Europeesche namen hebben op de lijst van de leerkrachten. Zoo bestaat in New-York het institu te of musical art, waarvan Damrosch directeur is en waaraan door zekeren Mr. Loeb een kapitaal van een heli miÜloen dollars is nage laten. Gedeeltelijk tengevolge van de Union en ook omdat over 't algemeen de salarissen er hooger zijn, dan in Europa, worden in Amerika de mu sic' goed betaald, soms zelfs zijn de traktementen in the musical profession enorm. Maar ook het leven is er duur. al heb ik wel ondervonden, dat het in Nederland ook niet goedkoop is. 't Komt me zoo voor, dat ons land een van de duurste is in Europa. Behalve dan toch En geland Ja natuurlijk, maar in Duitschland, Frankrijk, België, kan men, dunkt me, goedkooper reizen en leven, dan hier. Enfin, in Amerika zijn de kosten van het leven ook hoog. Bovendien moet er hard, heel hard worden ge werkt, iedereen moet alles geven wat hij kan en een specialiteit wezen in zijn vak. Menschen uit Amerika, die naar Europa overkomen, vergeten wel eens om dat er bij te zoggen en wie er naai Amerika komt en dat niet weet, wordt al spoedig teleurgesteld.'5 Ziedaar wat de heer Kriens mij van zijn verblijf in Amerika en Ame- rikaansche toestanden op muzikaal gebied vertelde. Hij is, wanneer ik het goed inzie, juist een van die menschen, die in een land als Ameri ka 6ucces kunnen hebben. Het muzi kaal talent is hem, om zoo te zeggen, in de wieg meegegeven en aan den ijver, die noodig is ln een land van p.ush en business, als de Nieu we Wereld is, ontbreekt het hem evenmin. Daarvan is o. a. een be wijs, dat hij een groot oratorium heeft geoomponeerd, met de bedoeling dat hij te eeniger tijd directeur van een groote zongvereeniging zou kun nen worden en dan zijn sollicitatie door het toon en van een zoodanig werk zou kunnen ondersteunen. Het zal aan de Haarlemmers zeker aangenaam zijn, wanneer zij hem nog eens als 6ollst mogen hooren met Mrs. KriensFoster aan de piano. Vijf jaar geleden heeft hun optreden in het Brongebouw, waarbij mevr. Kriens zich als een uitnemends pia niste deed kennen, veel succes gehad. Naar ik hoor, ls bet niet onmogelijk, dat het echtpaar vóór zijn terugkeer naar Amerika enkele concerten geeft in steden van ons land, waarbij dan zeer zeker Haarlem niet zal worden vergeten. J. C. P. Stadsnieuws zomerdagen heeft hij zooveel vrijen tijd, dat hij tijdpasseering moet zoe ken. Een der llcht-ontstekers waa d aar de fortgracht te Spaarndam im de vischjee te verschal- Betere vakopleiding. De afdeeling Haarlem van den Ne- derl. R. K. timmerliedenbond heeft een rondschrijven tot de patroons ge richt, waarin gezegd wordt, dat op haar vergaderingen de vraag aan de orde is gekomen, wat er gedaan zou kunnen worden voor een betere vak opleiding. Een degelijke opleiding is noodzake lijk. Nu i3 het waar. dat een gedeelte der jeugd de Ambachtschool bezoekt, maar toch is er misschien een nog grooter gedeelte, dat zijn kennis recht streeks van de werkplaats moet op doen, omdat allerlei omstandigheden een beletsel zijn voor bet bezoeken van een vakschool. Het zijn nu vooral deze jougeus, waarop de afdeeling het oog wil ves tigen. Zij óók toch dienen hun vak te leeren. De afdeeling geeft een drie tal middelen aan, die h. i. veel tot verbetering zouden kunnen bijdragen. „Vooreerst zouden patroons er hun gezellen toe moeien aansporen om een wakend oog over de leerjongens te laten gaan. óók, al zou dat met een gering tijdverlies gepaard moeten gaan. Wellicht konden de patroons of de bazen zelf hier en daar een nutti gen wenk geven. Ten tweede dienen de gezellen zelf te begrijpen, dat het ook in hun eigen belang is, wanneer de aankomende timmerlieden over de noodige kennis beschikken. Immers, degenen, die zich het meest voor het vak interes seeren, zullen ook do besto leden der vakorganisatie worden. En wil de vakorganisatie met vrucht kunnen werken, dan moeten de leden ook voor hun vak kunnen staan. Op de derde plaats is de steun der ouders onmisbaar. Hun plicht is het, de onverschilligheid bij hun kinderen te doen verdwijnen en hen aan te sporen tot bescheidenheid en oplet tendheid, waar iets te leeren valt. Het mag wel eens uitdrukkelijk ge zegd worden, dat vele leerjongens bet verder zouden sturen, als ze wat be leefder en wat meer hulpvaardig wa- ren. Ten slotte spreekt de afdeeling den wensch uit, dat door samenwerking van patroon, gezel en ouders de vak opleiding met toenemende kracht ter hand zal worden genomen, tot zegen van de aankomende timmerlieden en van de geheele maatschappij. Verge ten we niet (zoo eindigt het schrijven) dat de leerlingen van heden, de man nen zijn van morgen." S I a a water. De drinkhui der Staal waterbron werd gister door 90 personen bezocht. Treurig. Men schrijft ons, Gisteravond omstreeks half elf was er op den Kleinen Houtweg ter hoogte van do grens van Heemstede, een dronken meisje. Door een tweetal jon gens werd zij naai* haar woning in de Tulpenstraat gebracht. Het meisje is 18 jaar oud en maakt dagelijks veel misbruik van sterken drank. Waar moet het toch heen met zoo'n Jeugdig schepsel? Van 't Kantongerecht IK VECHT ME NOG LIEVER DOOD Zoo spraken onze voorouder s in het laatst dei* 16de eeuw, toen de Span jaarden Haarlem belegerden en vroe gen, of de Haarlemmers de stad wil den overgeven. Zoo spraken de Boeren in het begin van den oorlog, toen de Engelschen hun land wilden veroveren. Zoo sprak ook de beklaagde, die zich nu voor den kantonrechter moest verantwoorden, 't Was een strooper, die, toen hij door een veld wachter werd aangehouden en uitge- noodigd, om een door hem gevangen fazant over te geven, ook zei„ik vecht me nog liever dood Het bleek uit de verklaringen van ;n veldwachter, dat d acte dien dag te veel gebruikt had. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond dit geen excuus, en vorderde 20 gulden boete en boven dien nog 2 gulden boete voor den niet uitgekverden fazant. Nu beeft beklaagde misschien wel spijt over z'n hardnekkigheid.. HIJ KAN T NIET BETALEN 1 Een lantaarnopsteker werkt alleen als het donker is. Maar in deze lange De fortbewaarder betrapte den wet- schenner en nu stond de lantaarnop steker voor de Edelachtbare heeren. De eisch luidde 1 boete van 3 gul den voor het loopen op verboden grond en 1 boete van 3 guldon voor het visschen in gesloten visebtijd. Beklaagde Dat is zes gulden.... Kantonrechter Hoeveel verdien je met het lantaarns opsteken Beklaagde 51/2 gulden Daar moet ik met vrouw en kinderen van le venVertel u me eens, waar ik nu die boete van moet betalen Kantonrechter (lachend) Nu, we zullen wel zien, dat we de boete een beetje lichter maken. Beklaagde Als 't u blieft, dan zal ik daar nooit meer gaan visschen I STRAF MOET STRAF BLIJVEN I Een soldaat had, toen hij nog bur ger was, met eenige kameraads na sluitingstijd in een herberg te Bever wijk vertoefd. De jonge man bekende. Eisch 3 gulden boete. Kantonrechter Kan je dal beialen? Beklaagde Nou, niet te best (Geen wonder, 't is 11/2 maand soldij Kantonrechter1 gulden, zou dat gaan Beklaagde Ja, dat wel KantonrechterWelnu, dan moet de straf ook iets meer dan 1 gulden zijn, want anders is 't geen straf voor je I (Gelach). Beklaagde ging heen met een ge zicht, dat doet denken aan den boer, die kiespijn heeft EEN AUTO-HISTORIE. Een chauffeur stond lerecbf, om dat hij op 5 Mei in de bebouwde kom van Halfweg met z'n auto de voorge schreven snelheid van 12 K.M. heeft overschreden. Volgens het proces-verbaal van den keersverordening Bloemendaal, 1 boete of een dag hecht M. van S.. te Zuid-Schalkwijk, overtreding Politieverordening Haar- lemmerliede en Sp&arnwoude, f 1 boe te of 1 dag hecht J. H., te Katwijk aan Zee, en D. G., to Velsen, overtreding Reglement, 0.50 boete of een dag hechtenis, en 12 boete of een dag hecht. j. P. H. v. d. S., te Haarlem, en 17 anderen, overtreding Motor- en Rij wiel-reglement, /2 boete of twee da- ;en hechtenis, en 1 boete of een ag hecht. Voorts werden er nog 29 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 1 Wagen, 7 dagen en 3 dagen hechtenis, 6 boete of drie da gen hechtenis, f5 boete of drie dagen hechtenis, f 4 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, f 2 boete of twee dagen hechtenis, en 0.50 boete of een dag hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- ste berichten). veldwachter had hij van paal 6.9 tot :id v tuft. 7.1 met een snelheid van 23 K.M. ge- Beklaagde ontkende dit. Hij had vrij langzaam gereden, misschien iets sneller dan 12 K.M., maar niet veel. Hij wist dat Halfweg een ge vaarlijk oord is voor de automobilis ten. want de polilie is cr erg vitterig. In alle dorpen, waar de burgemees ter zelf geen auto heeft, is men zoo scherp tegen de bestuurders. Als de burgemeester van Halfweg ook een auto had, dan zouden de veldwach ters wel anders handelen. De Kantonrechter vond, dat deze uitspraak niet gegrond is. De agenten doen niets dan hun plicht In Half weg is het een gevaarlijke weg, dus is het flink, dat de veldwachters aan de verordeningen de hand houden. De veldwachter verklaarde, dat hij de snelheid geconstateerd had, door z'n chronometer aan te zetten, toen de auto den peal passeerde, en weer uit te zetten, toen de auto den laai- sten paal voorbij was. Beklaagde Men kan op 200 meter niet zien, of een auto een paal pas seert. Zoo n controleering kan gauw eenige seconden schelen Na nog wat over en weer gepraat te hebben, besloten de kantonrechter en de ambtenaar van bet O. M., om Zaterdagmiddag den toestand in Halfweg zelf op te nemen. Beklaagde zal er voor zorgen, daar dan met zijn auto te zijn, om de verschillende snel heden aan te geven. Nog zei de chauffeur, dat hij in de zes jaar, dia hij rijdt, nog nooit be keurd is geworden voor het te snel rijden. Daarom hecht hij veel aan een grondig onderzoek in dc zaak. UITSPRAKEN. Heden werden do navolgende uit spraken gedaan B. D., te Beverwijk, en 8 anderen, overtreding Jachtwet, f10 boete of zes dagen hechtenis, f 10 boete of vier dagen hechtenis, 3 boete of tvvco da gen hechtenis, eu f 2 boete of twee da gen hechtenis. W. G te Velsen. en H. II. B., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, 5 boete en vijf maal f3 boete, of maal drie dagen hechtenis en vier maal f3 boete of vier maal drie da gen hechtenis. C. H. L., te Haarlem, straatschen derij, f 5 boete of drie dagen hech tenis. W. C. S., te Haarlem, en twee an deren, nachtrumoer, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. J. B., te Beverwijk, en 5 anderen, loopen op verboden grond, f 5 boete of drie dagen hechtenis. 3 boete of drie dagen hechtenis, 2 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. G. K., te Haarlem, en 3 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, f 2 boete of een dag hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. N. R., te Haarlem, overtreding Yer- Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Dinsdagavond werd aan onzen bur gemeester, als uiting van sympathie der ingezetenen, bij gelegenheid van zijne verkiezing tot lid der Provin ciale Staten, een serenade gebracht door de vereenigingen Harmonie, sgezindheid, de Harmonie van den R. K. Volksbond en de Christelij ke zangvereeniging Ex Animo, tevens was aanwezig het bestuur van den R. K. Volksbond, met de vaandels der afdeeling en onderafdeelingen. Eenige nummers ook zangnum mers werden ten gehoore gebracht, en de muziek klonk mooi in den stil len avond. Vooral het lied uit Vale rius' Gedenkklanck „Gelukkig is het landt, dat God de lieer beschermt", liet niet na grooten indruk te ma ken. Bij het fraaie weer slaagde de se renade voor de mooi gelegen villa uitstekend. De Burgemeester dankte in een hartelijke rede voor de betoon de sympathie. BEVERWIJK. De aardbeziën verzending is thans in vollen gang. Gisteren werden niet minder dan 49 wagenladingen afge zonden, het grootste getal dat ooit op één dag bereikt werd. De prijs blijft goed, gemiddeld 14 et per KG., de vrucht ls bijzonder mooi. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer nam het wetsontwerp tot herziening van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in Indië, aan. Se Lustrumfeesten te Lelden (Van onzen specialen verslaggever). Leiden. 21 Juni 1910. De oude sleutelstad bood gister avond een fantastischen aanblik met haar schitterende illuminatie. Na tuurlijk waren het do hoofdgedeelten der stad, welke in een weelde van licht praalden, zoo b.v. het oude Rt penbutrg, dat in den zachten glans van duizenden tintelende vetpotje een bekorend geheel vormde; hetwelk mei trillend beweeg ln het donkerend water zich weerspiegelde. De Sociëteit Minerva staat in een wlt-electrische llchtverlij6ting, even als andere gebouwen, o.a. het huls van den burgemeester Jhr. de Gijse- laar. Andere hoofdstraten, vooral de Breestraat, doen ln luister niet on der voor de Markten, waar slingers en guirlandes van vetpotjes gloeiende lijnen tooveren boven de deinende en feestvierende menschenzee. In den vooravond deed een klein regenbuitje de opstuivende stof wat neerslaan, doch in het verder ver loop van den avond kwam een formi dabele regenbui opzetten, Juist toen de Maskerade nog eens een denkbeeld kwam geven van Holland's gouden eeuw en van het feestterrein af een omgang door de stad maakte. Nu werd de stoet beschenen door het walmend gele licht van flambou wen welke ln den optocht werden meegedragen. En weer werd de stoet als gister middag juichend toegewuifd... De regen duurde tot den laat- avond voort» Leiden, 22 Juni 1910. De Zoeterwoudsche Singel, dat be koorlijke plekje van Leiden, waar nu het feestterrein zich bevindt, en waas hedenmiddag „Alianora" ten aan- schouwe van talrijke genoodlgdea werd opgevoerd bood een keurigeu aanblik. Het typisch oude Valkhof met dc slotbrug, de eeuwenoude boomen ziek weerkaatsend Ln het donkerende wa ter der Singelgracht, de groenende omgeving, dit alles werkte mee om de stemming, waarin het stuk zich verplaatst, to vexhoogen. Do tribunes welke langs den wa terkant waren verrezen, zaten stamp vol. Wegens het overlijden van Prim Von Wied werd 't abngekondigde bezoek van H. M. de Koningin-Moedec en Z. K. H. Prins Hendrik afgelast. Dit was voor de Leidenaars we? een teleurstelling! Na al de drukte van den vorige* dag was het hedenmorgen hoog noo dig, dat de helden van dien dag rust ten. Want het was een vermoeiend zaakje, dat trekken door die warme, stoffige stad, ln die ongewone klee- dij, al was de dank der toeschou wers groot en de hulde, in den vorm van bloemen vooral ook aan de da mes luisterrijk. Te twee uren moest aanvangen is. de vroeger beschreven prachtige om geving, de openluchtvoorstelliug „Ali anora", huwelijksspel van Reynaltf. van Nassau, graaf van Gelre, en Ali anora van Engeland. Vermelden wij hier in 't kort hoe op 21 Mei 1642 dit tooneel zich toe droeg en hoe het ook nu toeging. Het spel ving aan met een toe spraak, uitnoodigende de doorluchte gasten tot het bijwonen van het go barenspel. Uitgesproken werd deze rode, op dit lustrum, door Pieter Cornelisz. Hoofu De eerste handeling speelde, evenals de beide andere, op het grafelijk slot le Nijmegen. De tijd is een der eerste Meidagen van het jaar 1332, de dag, waarop Reynalt II de Zwarte terug verwacht wordt van Sluis in Vlaan deren, waar hij zijn tweede gemalin, Alianora, zuster van Eduard 111 van Engeland, plechtig in ontvangst heeft genomen. Als de feestelijke stoet ln het ge zicht komt, begroet het koor de jong gehuwden met een hruiloftalied. Reynalt en Alianora nemen plaats op de tronen en terwijl hun gasten zich om hen heen scharen, voeren kinderen dansbewegingen uit en bie den landlieden hun de gebruikelijke tienden. Terwijl men aan het feestvieren Is, treedt een zanger op, die in oen lied, kwaad en onheil aan het vorstenpaar voorspelt. Reynalt wordt vertoornd, laat det zanger gevangen zetten, de feest vreugde is gestoord. De tweede han deling valt verscheidene jaren na d« eerste. Aan Alianora en Reynalt zijn se dert twee zonen geboren. Reynalt en Edart, Reynalt zelf heeft op voor spraak van zijn zwager, den Engel schen Koning, den titel verworven van Hertog van Gelre. Maar hun hu welijksgeluk is niet bestendig geble ken. Reynoll verwaarloost zijn vrouw De hreuk is nog niet openlijk, maar op 't punt het te worden. Bij den aan vang der handeling verblijft Alianora eenzaam met haar vrouwen op hei slot. Terwijl zij in droeve gedachten erzonken, komt er een boodschap, dat de zieken, de melaatschen, die zc dagelijks verzorgt op haar wachten. Zij gaat de melaalschon helpen Wanneer de Hertog terugkeert van de jacht en zijn vrouw hem begroe ten wil, treedt Johanna van Baten burg waarschuwend tusschenbeide Reynalt grijpt de verdenking, dat zijn vrouw door melaatschheid aan getast tal zijn, gretig aan en ver stoot haar. Ten slotte brengt het der de gedeelte de figuur van den Hertog naar voren die maar niet vroolijk is. De nar treedt op en zingt het schoo. ne lied: Het was een ridder vri ende ooen, Van minneliken seden, Hl troude een vrouwe jonc ende sooon Des en was hi niet te vreden, Van alden sconen oghen Syn hexte wart ghetoghen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1