HAARLEM'S DAGBLAD. rwB5HE.S:S Y X O :E£ Buitentandsch Overzicht DE STRIJD IN DE ENGELSCHE POLITIEK duurt voort. Eigenlijk is 't iu deze da gen meer een strijd, of do strijd nu uitgevochten zul worden- Men weet, dat er tusschen do liberale regeering en de oppositie van unionisten onder handelingen gevoerd worden, om te overwegen, om voorloopig tot een soort wapenstilstand te besluiten ep de oplossing van de grooto politieke vraagstukken (vooral die betreffend© 't Hoogerhuis) tot later uit te stellen. Van beide zijden is op zoo'n overeen komst aangedrongen, om den nieu wen koning n'et dadelijk voor zeer ingewikkelde moeilijkheden te stel len. Ook moet men wel een beelje hui verig zijn, om thans een officieele uit spraak over deze belangrijke quaestie aan t Lagerhuis te vragen. 't ls niet bekend, hoever men met de onderhandeüugen al gevorderd is. Nieuwsgierig vroeg dezer dagen een der Lagerhuis-leden daarnaar. De inierpellant Sir Henry Dalziel wil de weten, of de regceriug zou vast houden aan het program, dat ze in zake 't Hoogerhuis indertijd heeft af gekondigd. De minister-president Asqu'th ant woordde, dat de regeering, hij de on derhandelingen met de voormannen van dc tegenpartij, het verkondigde doel van haar politiek niet uit het oog zou verliezen. Dit is wel een zwak antwoord. De leden der Arbeiderspartij zijn dan ook niet gerust, dat 't ministerie, ten opzichte van do afrekening met de Lords, voet bij stuk zal houden. Ze hebben daarom vergaderd en oen mo tie aangenomen, wanri" wordt ver klaard, dat de voorstellen omtrent een herziening van de betrekkingen tusschen de twee Huizen en omtrent de handhaving van de suprematie van het Lagerhuis, zooals die beli chaamd ziin in do veto-moties die door het Lagerhuis werden aangeno men, niet vatbaar zijn voor wijzi ging. Zij protesteeren daarom togen de aanmatigingvan vertofonwoordi- gers van de regeering en de oppositie om te willen tornen aan de uitspraak van het Lagerhuis en verklaren, dat de Arbeiderspartij in deze ten "11e eensgezind is met de leiders. En hoe denken de Ieren over deze quaestie Zij willen natuurlijk ook niets liever dan dadelijk afrekenen met het Hoogerhuis, en dan hun Home Rule verkrijgen. Maar... 't is zeer waarschijnlijk, dat de quaestie omtrent een beperkte Ierschc zelfre- geering ook onder de grode politieke vraaestnkken wordt gerekend. Zoo doende kunnen de Ieren hun idealen nosr wel een paar jaartjes opbergen De medaille heeft ook oen keerzijde. De liberale regeering is voor de gewo ne «-'oiofce zaken in 't Lagerhuis aangewezen op den steun van de Ieren en van de leden der Arbeiders partij. Wanneer de minist*rS nu ma ken, dat ze met deze partijen kwade vrienden worden, dan kunnen er wel eens eigenaardige dingen gebeuren. 't Spant dus wel in de Engcis^he po litiek 1 De vrouwen gaan zich in En geland ook meer en meer met de po litiek bemoeien. 2000 dames met unionistische ideeën hebben thans te Londen een nieuwe politieke club op gericht, die zich ton doel stelt het Bociaüsme te bestnjdeu en te werken voor tariefhervorming. De club draagt en naum „Ladies' Carlton-club" en is gevestigd in een der weelderigst ingerichte clubgebou wen van Groot-Britannië. Meer nog doen DE KIESRECHT-VROUWEN yan zich spreken. De Engelsche minister-president heeft gisteren te Londen twee afvaar digingen ontvangen. De eene vertegenwoordigde de eteewei-htv rouwen van verschillende richting, de andere een verband van vrouwen, die geeu kiesrecht voor haar sekse verlangen en de beweging daarvoor bestrijden. Minister Asquith verklaarde per soonlijk niet bij machte te zijn de be handeling van Shackleton's wetsont werp te bespoedigen of tegen te hou den. Dit is toch een vraagstuk waar over het veheele kabinet heeft te be slissen wel kan h>j zeggen, dat deze beslissing van het kabinet zoo spoe dig mogelijk zal worden bekend ge maakt. Ten aanzien van het Lagerhuis gaf Asquith toe, dat de meerderheid van het kabinet evenmin als de meerder heid der liberale partij de inzichten van hemzelf nopens het vrouwenstem- recht deelen. Ook zei de premier, dat z. i. de kan sen, dat een wetsontwerp betreffende vrouwenkiesrecht zou worden aange nomen, uite.rst gering zijn. Toch moet 't Lagerhuis in de gologenheld zijn, zich daarover uit te spreken. 't Is wel eigenaardig, dat de beide deputaties op één dag naar den minis ter getrokken zijn. We weten nog niet. of de dames elkaar gezien heb ben, maar gelooven 't niet, want an ders moesten er al telegrammen ge komen zijn, over ongeregeldheden. Dat ligt althans zoo in de lijn I Wat da politiek betreft is 't ook IN FINLAND RUMOERIG. Zooals te verwachten was, werden als antwoord op het besluit van Rus land, waardoor de zelfstandigheid van Finland vernietigd werd, in ge heel het land volksvergaderingen ge houden. die nog door vele andere zul len gevolgd worden, om te protestee ren tegen de ontrechting. Die vergaderingen werden bijge woond door loden van alle partijen, en vooral werden de voorgestelde mo ties eenstenu iig aangenomen. In de meeste moties wordt op ongeveer ge lijke wijze gewezen op de onwaardige manier, waarop de Doema, de verte genwoordiging van een groot volk, een ongehoorde rechtsbreuk pleegde, om een staatsgreep te volvoeren in een zelfstandigen, kleinen staat. Maar het Finsche volk staat al3 éen man achter zijn Landdag en acht geen wetgeving bindend of van kracht wanneer die tot stand gekomen is met schending van de grondwettige rech ten van Finland. Het is derhalve de plicht van eiken Finschen man. met alle rechts- en wettelijke middelen de invoering van zulk oen wetschennls kr&chtig tegen te gaan. Voorts werden op die volksvergade ringen telegrammen voorgesteld en afgezonden nan professor M'Moekof, om hem dank te zeggen voor ziin man nelijk oo'-nA«»n voor de rechten van het Finsche volk en hem te verzeke ren, dat Finland het Russische volk zal beoordeelen naar de daden van Miljoekof en zijn parligenooten. Want san zulke mannen zal de toe komst van Rusland behooren. IN DEN BALKAN. wordt 't gelukkig weer wat rustiger, maar de quaesties zi' daarom nog niet van de baan. Verzekerd wordt, dat de regeoring van Kreta heeft besloten in do eerst komende vergadering van de Kamer van Afgevaardigden (28 Juni a. s.) het voorstei te doen, om ingevolge den wensch der beschermende mogendhe den de Mohammedannsche afgevaar digden en ambtenaren vrij te stellen van het afleggen van den eed van trouw aan deu koning van Grieken- land. De regeering zou verder gaarne zien, dat daarna dc zittingen van do Kamer zouden wordengesloten. Eerst zou dus aan den wensch der mogendheden worden voldaan en daarna aan den genomen maatregel alle effect worden benomen door slui ting van de zitting 1 Ja, de Kretensers zijn diplomatieker dan men zou denken I 't Geschil tusschen Griekenland en Roemenië zal wel gesust worden. Volgens een bericht uit Athene heeft do Grieksche regeering reeds door be middeling van den Italiaanschen ge zant, die met de waarneming der Roe- meenscho belangen belast is, aan de Roemeensche regeering een betuiging van leedwezen over bet gebeurde met de Imperatul Trajan doen toekomen, terwijl zij tevens do bestraffing der schuldigen zou hebben toegezegd. Het geschil lijkt dus al op weg naar een vreedzame oplossuig. Dat is ook maar 't beste l T KIESRECHT IN FRANKRIJK. Bij de behandeling der interpella ties iu de Fransche Kamer over de al- gemeene politiek dor regceriug wees de afgevaardigde Deschancl op de noodzakelijklieid van kiesrechthervor ming, gepaard gaande met evenredi ge v* '"treuwoordiging en van hervor mingen op het gebied van bestuurs- en rechtsweze nen deed hij een be roep op de Kamer en den minister president om dit program van hervor mingen te hclpeu verwezenlijken. (Toejuichingen van alle zijden.) Minister-president Briand bracht den spreker hulde voor zijn rede. KEIZER WILHELM. Dr. Niedner, een der lijfartsen van den Duitschen Keizer, heeft aan de pers mededeelingen gedaan over de jongste ongesteldheid van Z. M. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat er van Je berichten omtrent een nieuwe steenpuist en een operatie geeu woord waar is. De Keizer had ©en bloeduit storting in zijn kciegewricht gehad, ten gevolge van een geforceerefeu rit te paard of misschien ook ten gevol ge van te groote inspanning hij ka- mergymnastiek-oefeningen.Met de vroegere steenpuist had de" aandoe ning niets uitstaande. De KcnAr i3 werkelijk gezond, ziet er frisck uit en de bloeduitstorting is nu zoo goed als verdwenen. De Keizer is nu zoo, dat hij de zeilwedstrijden te Kiel kan bij wonen, al zal hij zich een weinig moe ten ontzien. Wij hebben zei de lijf arts niets te verbergen, daarop kunt gij u verlaten. Wij vatten de zaak nauwgezet op en er bestaat geen aanleiding om iets te verzwijgen. De Keizer voelt zich volmaakt wel en zal spoedig aan alles weer moe kunnen doen, evenals vroeger. EEN HUIS INGESTORT. Te Lemberg is een huis van twee verdiepingen ingestort, waardoor 7 personen werden gedood en 21 ge kwetst Dr. Scbepers' vlugschrift. We beloofden nader terug te zullen komen op den open brief van Dr. J. B. Schepers aan de letterkundigen, die een adres tegen de vereenvoudig de spelling teekenden. (Uitgever H. N. Mul). De schrijver betoogt, dat „het Kolle- wijuisme" en het kunstbegrip van „De Nieuwe Gids" zal k maar zoggen stoelen op donzelfden wor tel dat het een neefje is van het Nieuwe-Gidsige, ik bedoel hiermede het echte, met „de manier", die bij velen voor het eclile door moet gaan, maar datgene wat Kloos iu zulk kernachtig, zuiver (Ij Noderlandsch genoemd heeft„de aller-individu- eelste expressie van do aller-individu- eelste emotie". De schrijver wijst er op, dat de ver eenvoudigde spelling behalve de nieu we spelling-regeling, ook een andere, diepere taalopvatting bedoelt. He\ ontstaan van dit nieuwe taal begrip valt ongeveer samen met het ontstaan van „De Nieuwe Guls" en z'n verfrisschende invloed op de let terkunde. „Beschouwde men vroeger taal als iets buiten den mensch, dat met let ters kon worden uitgedrukt en dat bij schrappen of toev egen van letter- teekens veranderde de nieuwe w e- tenschappelij ke taalopvatting die de Nieuwe Gidsers als bij in geving voelden is. dat taal is iets levends in onze ziel. in ons denken en voelen dat telkens dus verandert met onze ziel. ons denkeu, ons voe len dit is du3 de psychische opvatting van taal. die ook u voelt maar alleen voor u zelf. En nu gaat het u als do man, die voor eigen gebruik een gat in zijn dijk groef en zich ergerde, dat 's an deren morgen zijn geheelo polder onder water stond. En dat komt, omdat u in t a a 1- opzicht nog geheel op het oude, klas- sicistisch standpunt staat. omda' u u wel in uw kunst hebt kunnen vrij- vechten, maar niet ten opzichte van datgene, wat uw meester u iu de eerste jaren ingeprent heeft. Uw adres is u voorgezegd door oude, wel licht lang geleden, gestorven school meesters." De schrijver bespreekt de gevolgen van het adres en zegt dan „En zoo hebt u de volksontwikke ling een buitengewoon slechten dienst bewezen drievierde van al wat on derwijs geeft en daarom de Vereen- voudige Spelling voorstaat, hebt u in uw onkunde van de redenen, waarom zij die voorstaan, een slag in het ge zicht gegeven, alsof het hun doel was ons volk ordinair te maken, maar het geschoolmeesterte juioht, want het kan zich op u beroepen en de niet- taalkundige leek zwicht voor hun quasi geleerdheid en voor uw naam. Met dat geschoolmeesterte bedoel ik diegenen onder wat les geeft, die nog weten, dat er een nieuwe tijd ook voor het onderwijs is aangebroken, die nog steeds pleizierig met nare spellingboekjes werken, en dat zul len blijven doen jaren lang. Im mers waar komt in de practijk uw adres op neer, als de Staatscommis sie u gehoor geeft Hierop na b.v. drie jaar eerder zal er wel geen besluit worden genomen, want de zaak wordt breed opgezet, tot de Pol derbesturen toe worden cr naar ge polst, als dus dc Vereenvoudigde Spelling 22 jaar oud is, 22 jaar lang gebruikt en overal doorgedrongen, komt dan, o jammer, het voorstel om een Staatscommissie te benoemen, om FEUILLETON Naar het En ge lach door CHARLES GARVICE. 4) Nora had lieelemaal geen lust, op het land der Ferrands te gaan, maar zi| vreesde, dat de vaars het een of ander zou kunnen vernie len, want de tennisvelden en sier- tuinen lagen hier heel dichtbij; daar om kroop zij door de opening en zette nu zonder te roepen haar onderzoe kingstocht voortnu zag zij heel gauw sporeu van het lastige beest eu tot haar schrik zag zij, dat zij naar het huis liepen Een oogenblik bleef ze aarzelen, toen volgde ze het spoor. Dat bracht haar vlak bij het terras en binnen het geluid van pianomuziek en een vrouwenstem. Het groote, nieuwe huis en breede terras, dat er omheen liep, schitterde in het maanlicht, en zooals Martha gezegd had, alles schitterde yan het nieuw aangelegde electrisch licht. Nora bleef staan en luisterde. Zij hield hartstochtelijk veel van mu ziek, en ofschoon zij niet kon spelen, zong zij zelf dikwijls met haai' mooie, diepe altstem. Er wa3 iets betooverends in het schitterende tooneel van het groote witte huis met zijn verlichte vensters, en Nora vergat voor het oogenblik Brindle geheel, en kwam half onbe wust wat naderbij. Toon bleef zij plotseling staan, want zij zag boven aan het terras een gestalte zitten. Het was een jonge man, een jongen nog, hij zat met zijn kin in de hand, gebogen hoofd en zijn oogen niet op het huis gevestigd, maar op den grond. Zijn houding had iets som bers en melancholieks en Nora vroeg zich af wie hij zijn zou. Eerst had zij gemeend, dat hij een van de gasten was maar nu zag zij, dat hij niet alleen niet in avondtoilet was, maar dat hij ruwe rijlaarzen droeg. Zij was half geneigd te denken, dat hij tot het stalpersoneel behoorde maar zij begreep, dat een onderge schikte het niet zou durven wagen, daar te gaan zitten en hij had iets over zich, dat hem ln haar geest bo ven een palfrenier of staljongen plaatste. Zij ging achteruit in de schaduw van ©enige laurierbosohjes, in de hoop, dat hij weg zou ga;ui, want als zij het spoor volgde, zou zij bijna vlak langs hem heen moeten gaan. Terwijl zij vol ongeduld wachtte, werd een der groote Fransche ramen geopend, en kwamen eenige dumes en heeren naar buiten zij lachten en praatten samen een der dames, waarschijnlijk degene, die gezongen had, neuriede het lied, dat zooeven gezongen was. Nora keek vol belangstelling en nieuwsgierigheid naar het gezelschap eenige der vrouwen waren mooi, alleu waren iu weelderig avondtoilet en Nora zag de juweelen schitte ren, terwijl de eigeuaars op het ter ras liepen, of over de borstwering leunden. Maar er was geen jaloezie in haar blik te vinden. Hoe vreemd het ook mag schijnen, zij verlangde niet naar die mooie japonneu, noch naar de schitterende juweelen. Om de waarheid te zeggen, voelde Nora iets als minachting voor wat zij voor zich een voorname dome noem de wel is waar had zij er maar eu- kele gezien en dan nog op een af stand maar zij had haar eigen con clusies getrokken voornamo dames konden niets anders doen dan mooie kleeien dragen, die om haar leenen zwierden, en haar belemmerden in haar bewegingen. Er waren ©ogen blikken, waarop Nora minachting voor zichzelf had, omdat zij een meis je was en o zoo vaak had zij innig begeerd een jongen te zijn Jongens droegen geen hinderlijke klceren, zoo als rokken en gesloten tailles; zij kon den gaan, waar zij wilden, doen wat zij wilden, zonder dat iemand er oan- weer een spelling to maken. En de spellingstrijd zal weer liegümen. Weer een nieuwe spelling, weer vóór-, weer tegenstanders, want ook deze zal weer goed- en afgekeurd wor den weer oponthoud, en als dan ein delijk een 30 jaren voorbij zijn ge gaan, dan is er noodig weer een nieu we spelling ik denk aan den strijd van Bilderdijk tegen Siegenbeek, die De Vries en Te Winkel's spelling ten gevolge had. En zoo sukkelt ons jon ge volkje voort onder het juk van den schoolmeester, 't zij deze verplicht is te schoolmeesteren, óf niet he ter weet, of het hoort zoo ons taal onderwijs in de Kolonién, in Üost en West, eischt meer en meer de Ver eenvoudigde, wil men tr onze taal vruchtdragend leeren het is en blijft daar al die jaren De Vries en Te Win kel tot onze schade ons land ver vreemdt zich van Zuid-Afrika, dat met z'n Vereenvoudigde Spelling, de zelfde als de onze, een ■igen weg gaat; onze verschool meester re onderwijzers hebben de grootste moeite, om zich aan het frisschere onderwijs daar ginds aan te sluiten de boeken in de Vereenvoudigde worden niet in het modderende Nederland, maar ln En geland gedrukt; onze boeken daar omgespeld en zoo uitgegeven voor de school in Zuid-Afrika. Welk een toe komst Dr. Scheper komt dan tot de bezwa ren der lecterkundigeu-van-'t-adres „Dus het mtellectueele gedeelte van ons volk, dat meer krijgt dan de La gere School, zal eerder nader tot u g<ibraoht worden dau bang voor u gemaakt, als het leert en inziet, dat er zooveel mooie klonk is in uw werk, maar daartoe moet het ran het begin af leeren genieten van den klank, en dat kan het niet uls het voortdurend, de 3 laagste klassen door tenminste, vervolgd moet wor den door quasi-geleordheid, in dicté's en etymologische oefeningen, naarn- vallen-schrijverij, die uw werk hun niets begrijpelijker maakt, omdat ook u tot hen spreekt, omdat hij goed lezen uw werk als uw woord hun toeklinkt Zeker, zij en u zelf. u spreekt an ders onder elkaar, maar wat u schrijft is een woord van ziel tot ziel gesproken en dat moeten ze op school leeren inzien. De meesten, die van de Middelbare scholen gekomen zijn, tot onze dagen toe, weten dat niet. Zij hebben niet geleerd zelf de klanken, stil of luid, uil te spreken bij het lezen, zooals de schrijver ze iuwenJig hoorde of zelf prevelde. Een woord is hun geen sa men stel van klanken, maar van Iel- teiteekens. En toch niet waarwij voe len allen wel, dat de toul van Shakespeare, niettegenstaande deu Angelsaksischen vormenrijkdom b.v. bij het lidwoord (1) tot de grootst mo gelijke eenvormigheid is geworden, niet juist arm genoemd worden kan. ln ieder geval in en met die arme taal schiep een menigte van grooten kunstwerken eersten rang. En zou dit hier onmogelijk zijn l Maar men heeft ons toch, zegt u, van taalver bastering gesproken 1 En dat is al tijd een leelijk iets. De nieuwere taal wetenschap spreekt echter alken van taalverandering, vindt liet integen deel een bewijs van leniger worden van een taal als zij minder uitgan gen heeftschat het Engelsch, dat één vorm heeft b. v. voor ons had en hadden: had, rijker dan het Gotisch, dat daarvoor 8 verschillende vormen had. Het is maar de vraag, wat men rijk uoemt. En rijk vindt de nieuwere taal wetenschap nu die laai, waarin men het best, het klaarst, het eenvoudigst zijn gedachten kon zeggen. De uiter lijke vormenrijkdom vuidt men ook bij die volken, wier gedachtenleven uiterst beperkt is, bij vele Afrikaan - sche negerstammen b.v." Aan het slot schrijft Dr. Schepers dan ik wou nog meer, maar dat zal wel onbereikbaar zijn, dat u namelijk een adres aan Z. Exc. stuurde, om uw eerste adres als niet-geschreven te be schouwen. ik wou, dat u met ons mee deed, maar werk ons ten minste niet tegen. Dat is schade voor ieder ook voor u en uw kunst" (1) Van de 13 Angelsaksische vor men voor het lidw. in al z'n naam vallen en geslachten hield hel En gelsch er één voor the. Stadsnieuws STEMMING. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend dat op Dinsdag den 28stcn Juni 1910 merking op maakte. Het scheen Nora toe, alsof de wereld gemaakt was voor mannen en alsof er om do vrou wen niet gedacht was, of zij overbo dig waren Zij kon hot alijtd best vinden met mannen, oude zoowel als jonge al haar kleine moeilijkheden stonden in verband met leden van haar eigen sekse. Op dat oogenblik weusclite zij met haar geheeie hart, dat zij een jongen was in plaats van een meisje, want in dat geval zou zij kalm doorgeloo- pen zijn, en als zij haar aangehouden hadden, zou zij rondborstig geant woord hebben, zooals eeu jongen doet „Ik zoek een van mijn koeien". Maar omdat zij een meisje was, zag zij er tegen op, door dit gezelschap opgemerkt te worden, zijn verbazing en minachtende glimlachjes te zieu bij haar verschijning. Zij was zóó dicht bij het terras, dat zij de gezichten van de verschillende leden van het gezelschap duidelijk kon onderscheiden en zij werd ge troffen door het uiterlijk van het jon ge meisje, d3t tegen de balustrade leunde met eea cigarette tusschen de lippen, terwijl zij in gesprek was met een heer naast haar. Zij was een bijzonder knap meisje, met een overvloed van blond haar. dat des te lichter scheen in tegenstel ling met haar donkere oogen de laatste waren niet alleen donker, maar scherp en doordringend niei- oen herstemming zal plaat* hebben ter benoeming van 2 leden van de Provinciale Staten voor het kiesdis trict Haarlem, en wel uit de navol gende candidaten Jhr. G. S. Boreel, Beverwijk Jhr. rnr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, Haarlem A. H. Gerhard, Amsterdam Dr. J. T'mmer, Haarlem. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uur en duurt tot des namid dags te 5 uur. De stembureaux zullen zitting hou den als volgt dat in het le stemdistrict in het schoolgebouw aan de Spaarnwouder- straat. plaatselijk gemerkt No. 12, (thans School No. 7) dat in het 2e stemdistrictin het schoolgebouw aan de Friosche Var- kenmerkt, plaatselijk gemerkt No. 22 (thans School No. 3) dat in het 3e stemdistrictin het schoolgebouw aan het Kh-'n Heilig land, plaatselijk gemerkt No. 12. (thans School voor uitgebreid lager onderwijs lett A.) dat in het 4e stemdistrictin het gebouw „ae Stads. Doelen", aan de Gasthuisstraat No. 32 dat iu het 5e stemdistrict(hoofd- stemburéaui op het Raadhuis dat in het 6e stemdistrict in het schoolgebouw aan de Schoterstrant, plaatselijk gemerkt No. 2 (thans School No. 2) dat in het 7e stemdistrict in het schoolgebouw aan het Leldsche Plein, plaatselijk gemerkt No. 36, (thans School No. 5; dat in het 8e stemdistrict in het scnoolgebouw aan de Tempeliers- straat, nlaatseliik gemerkt No. 1, (thans School N.o 6) dat in het 9e stemdistrictin het schoolgebouw aan de Haarlemmer- liedestraat, plaatselijk gemerkt No. 29 (thans School No. 8). De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt aldus Hij die opzettelijk zich voor een onder uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 9 timmerlieden, machinale boutbewerkers, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, mo delmaker, 9 metselaars, 6 opper lieden, stucadoors, 2 witter». 8 machinebankwerkers, 1 monteur, 5 grofbaukwerkers, 1 metaaldraaiar, 8 vuurwerkers, 9 ketelmakers, 3 burgersmedm, 9 machinisten, 4 sto kers, 8 electriciens, l instrument maker, l koperbankworker, 1 ko perslager, 4 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 3 schilders, i behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, tuin lieden, 3 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 3 krui deniersbedienden, 1 kelluer, 8 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, 9 huis knechts, 2 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, i boekdrukker, l letter zetter, i lithograaf, binders, 16 losse werklieden dienstboden, 6 werksters, i naaister, 2 kook sters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, S adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De Commissie vuji het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem heeft eene speciale uitnoo- diging ontvangen, teneinde de School te vertegenwoordigen met door de leerlingen vervaardigde werken op eene tentoonstelling, die bij gelegen heid van het Congres ,,de l'art Pu blic" zal geopend worden. De Commissie heeft aan deze vcr- eerende uitnoodig'ng gevolg gegeven, zoodat de inrichting van de Maat schappij van Nijverheid niet alleen m het Nederlandsche Paviljoen op het terrein der Internationale Tentoon stelling, doch tevens iu het „Palais du Cinquanteraire" zal vertegen woordigd zijn. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 9 (vacature W. van Brou wershaven): 1. S. D. le Febre, Lisse. 2. S. W. Bakker, Wormerveor. 3. S. Sieswerda, Zaandam. tegenstaande haar schooimeiU, was er iets in het gelaat, een uitdrukking, die Nora tegenstond en zij voelde, dat zij van al die dames het minst gaarne door dit jonge meisje gezien wilde warden. Nu hoorde zij hel meisje zeggen Er is thee iu den salon laten wij naar binnen gaan en een kopje thee drinken, en de dames en hee ren gingen weer naar binnen. De jonge man, die op den rand van het terras had gezeten, was verdwe nen de kust was nu vrij, en Nora zette haar vervolging van Brindle voort. Het spoor liep langs het tennisveld en toeD in de richting van een bosch- je Nora volgde het en zag de vaars grazen op een klem grasveld, met de kalme voldoening van den zondaar, die succes heeft. Zij naderde heel voorzichtig, toen er iemand uit het boschje te voor schijn kwam en haar zoodoende te rughield. Het was de jonge man, dien zij op het terras had gezien. Hallo I zei hij vol verrassing, en op vragenden toon, wie is u Wat doet u h«er? Nora zweeg een oogenblik, en beet zich vo! verlegenheid op de lippen. Er was een lichte wolk voor de maan gekomen, en zij stond in do scha duw maar ze kon liem duidelijk zien, zag met echt meisjesachtige be langstelling, dat hij heel kn.iD van Rubriek voor Vragen Geabonneer-len hebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor boantwoording vttbaar, in te ïenden bij <!o Redactie va:i iinarlera's Dagblad, Grooto Houtatraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloo» gegeven en coo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en rroonplaats van den inrender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een jus gekregen en die 3 1/2 jaar gedragen. Zelf heb ik steeds de rejiaiatie oetaald. Beu ik nu verplicht die jas terug te ge ven l ANTWOORD. Uw vraag ls ons niet al le duidelijk. Hoe zou u iets, dut u gekregen heeft, ooit ver plicht zijn i e r u g t e g e vo n 1 RAAG. Ik heb verloden jaar een vink gekocht, die den geheel en 2aiiier nog niet gefloten beefL llij inuigt dag en nacht buiten <n eea viakenkooiije en wordt met Sluis' vo gelvoeder gevoed. Zendt :i hein ook aan 't finiien kannen brengen ANTWOORD. - Uw geval is wel zcnizoAiJL De isxeste vinken zingen in gevangen staat Wel zuigt de «-en veel beter dan de ander, niaur dit hangt veelal van de plaats af. Geef hem dus allereerst een andere plaats, en voeg b;j het wit eu zwart voeder een weinig hennepzaad. RAAG. A!s ik, per abuis, een briefkaart veizend naar een andere gemeente met een 11/2 cents jwwtze- gel, hoeveel 'trafport moet geadres seerde dan betalen ANTWOORD. De geadresseerde moet het dubbele van de waarde der ontbrekende zegels betalen in d:' geval dus 2 cents. VRAAG. Kunt u mij ook adressen opgeven, waar men rashonden koo- pen en verkoopen kan ANTWOORD Dergelijke vragen kunnen door ons niet beantwoord worden zij behooren onder de ru briek advertentiëu thuis. VRAAG. Gaarne zou ik van vernemen, hoe ik regcnvl en uit een japon kan verwilderen en ook den glans kan doen verdwijnen ANTWOORD. De regenvlekken kunt u met een weinig benzine wo* verwijderen, ncaar wat het wegneme van den glans betreft, daarvoor zu u de japon moeten laten uitstoomen. VRAAG. Waar kan men zich aanmelden om in de verpleging t v. orden opgeleid ANTWOORD. Wend u tot mevr G. PosunaVerburg, Spaarno 102 alhier. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waar ik een abonnement kan krijg© op eeu courant op scheep vaar tg b>ed ANTWOORD. Bij de firma AL Wyt en Zonen, te Rotterdam, wordt uitgegeven het tweemaal daagsch ver schijnende blad „Scheepvaart", offi cieel orgaan van cargadoors en scheepsagenten. VRAAG. Ik heb eeu mahonie- houten hnaenkast, waarin veel worm gaatjes komen. Wat moet ik daaraan doen ANTWOORD. U moet de geheels kast goed met petroleum inwrijven, en alle gaatjes met was dichtstoppen. VRAAG. Ik wenschte lid te wor den van „Vreemdelingenverkeer". Waar kan ik mij hiervoor aanmel den ANTWOORD. Eerste secretaris van de „Vereenïging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeen ten en tot bevordering van liet vreem deüngenverkeer" is de heer J. J. Ver- wijnen, Badhuisstraat 4, alhier. VRAAG. Wanneer worden de prijzen van de Huisvlijt-tentooustel ling uitgereikt ANTWOORD. Dit zal binnenkort bekend gemaakt worden. CORRESPO N DEN T1 E. Den Heer H. R. Jr. Uw vraag 13 onbegrijpelijk en dus niet le beant woorden. Zoudt u haar eens duide lijker willen herhalen? Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Rijtuigongeluk. Aan den ringdijk bij Bargerveen geraakte Maandagavond door hel af- loopen vau het lemcen een rijtuig te water, waarin zaten de reeds l«:juur- de landbouwer De Graaf en twee zij ner dochters. Daar de ringvaart uaar tor plaatse diep is, kanteido het rij tuig eu verdween in de diepte. Een der dochters had de tegenwoordigheid uiterlijk was en hoorde ook, dat zijn stem die van een beschaafd man moest wezen. Bovendien kwam zij tot de overtuiging, dat zijn gelaat niet alleen knap, maar ook heel aange naam en open was en half onlw- wust wenschte zij, dat ze ook zulk mooi kastanjebruin haar mocht heb ben, eu dat zij even kortaf en beslis als hij kon spreken. Welnu vroeg hij, niet onge duldig, maar goedhartig en met een zwak glimlachje. Ik zoek naar mijn koe, - reide Nora zij was losgebroken en hier heen gevluchtzooeven was zij vlak bij mij, maar nu is ze weer verder weg. Zij had haar stroohocd diep over de oogen getrokken, de oude cape, die even goed van een man nis van een vrouw had kunnen z.jn, bedekte haar korten rok, en liet nog luist haar hooge laarzen zien. U komt zeker van de Ryalls vroeg hij. Ja, ik kom van het Huls, ant woordde zij, zoo uit de hoogte en zoo kortaf als zij maar bon. Ix zal u helpen, om de koe te vangen, zei hij opgewekt Als 't u blieft, zei Nora. Zij is soms lastig maar het is anders een mooi beest «Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5