Weerbericht MEDEDEELINGliN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do Bildt, 23 Juni 1910. Hoogst» barometerstand 772.5 m.M. to Horta (Axoren) laagste 755.6 m.M. te Malin Head (Westkust van Enge land). Verwachting tot den avond van BA Juni YVind meest matige Zuid-W'ettelij ke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- of on weersbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 lour 762 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT Optiolon 88 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 93 Juni Hoogste gisteren 9 uur F. 60 Laagste hedennacht F. 66 Hoogste heden tot 19 uur? F. 69 HOOQ. en LAAQWATKRSTANDEN S4 Juni. Hoog water. (Jmulden m 6 u. 64 m.; na 4u. Hm Katwijk vm, 8 u. 99 m.; nm. 3u. 50m Petten vm. 4u. 14m.;nm. 4u. 41m Laag water. IJmulden vm. 11 u. 64 m.; vm.l9u. 21 m Katwijk vm. 11 u. 84m.; vm. 12u. 1 m Petten nm. 1 u. 94 m.; vm. lu. 51 m Het aansteken der lantarens van tij wielen, auto'a en andere voertui gen moet te 8 u. 53 m. geschieden. ontvangst niemand aanwezig. Der commissie uit de burgerij, aan wie de ontvangst was opgedragen, was ter elfder uur bij monde van den jong- eten wethouder bericht, dat ulet de burgerij, doch de burgemeester zou ontvangen. Tengevolge daarvan is do receptie te IJmuiden in het water ge vallen en hadden alle officieele perso- non en besturen van corporatiën zich teruggetrokken. Van een receptie door den ourgemeester was namelijk hoe genaamd geen bericht gedaan. Het meest belangrijke gedeelte van de geheele gemeente Velsen IJmuiden met zijn handel, fabrieken, scheepvaart, consulaten, het gedeelte dat evenveel inwoners telt als alle an dere deel en te zamen ia door een han deling van een wethouder geheel achteraf gezet. We zijn echter overtuigd, dat de ti ie a we burgemeester, zoodra hij den bril van anderen niet meer noodig heeft, om door te zien, IJmuiden recht zal weten laten wedervaren. Dat getuigt ons zijn indrukmakende, krachtige rede in de Raadszitting, dat doet ons zijn optreden hopen. 't Kan niet ontkend, ondanks iets stroefs, iets terughoudends, heeft de nieuwe burgemeester algemeen een zeer sympathieken indruk gemaakt, die zeker niet weinig verhoogd werd door do aangename, sympathieke en prettige wijze, waarop zijne echtge- noote zich aan de burgerij heeft be kend gemaakt. Voor de gemeente Velsen, in het bijzonder voor het stadsgedeelte IJmuiden, staan belangrijke vraag stukken op het gemeenteprogram. We verwachten met vol vertrouwen 'de oplossing daarvan van den nieu wen titularis, die in zijn rede getoond heeft in de eerste plaats de belangen der gemeente te willen behartigen bo ven persoonlijke of partij-belangen. Binnenland PRINSES MARIE. Men meldt nog uit 's-Gravenhage Hoewel de koorts, waaraan prinses Marie der Nederlanden leed, hevig was toegenomen, is H. IC, H. toch nog zacht en kalm ontslapen. De begrafenis zal plaats hebben op a. s. Dinsdag 28 Juni 's nam 4 uur In het familiegraf te Neuwied. TWEEDE KAMER, REORGANISATIE VAN HET LANDBOUWONDERWIJS. Blijkens het afdeelingsverslag wa ren vele leden met de beoogde roorga- nisatie van het landbouwonderwijs ingenomen en kon men zich in het bij zonder vrij algemeen met de splitsing van de Rijkslandbouwschool vereeni gen. Desniettemin werden verschil lende bezwaren tegen 's Ministers Voorstel ingebracht. Sommigen waren van oordeel, dat de hoogere landbouwschool te YVage- uingen tot hoogeschool behoort to worden verheven. Anderen deelden dit gevoelen niet. De reorganisatie der echoot is zeer wel doenlijk. Maar be denking hadden deze leden tegen het verheffen van die school tot hooge school, omdat de wetenschappelijke organisatie millioenen zou kosten. Vele leden achtten het niet wen- schelljk de beide voorgestelde middel bare scholen elders dan te Wogonin- ften te vestigen, o. a. werd aan Haar- em voor de koloniale school boven Deventer de voorkeur gegeven, omdat te Haarlem liet Koloniaal Museum De- staat en het nabij gelegen Amster dam een stapelplaats van koloniale producten is. Men seiut ons uit Den Haag: Bij den aanvang der vergadering bracht de voorzitter warme hulde aan do nagedachtenis van Prinses van Wied. Do Minister van Binnenlond- sche Zaken sloot zich namens de re geering daarbij aan. Daarrmi werd de behandeling van de octrooiwet voorU gezet en beèindigdi GEDLPUTEERDENFONDS. Bij Koninklijk besluit is goedge keurd het besluit der Staten van Friesland, waarbij een Gedeputeer denfonds is ingesteld' en een regle ment daarvoor is vastgesteld. Bedoeld fonds heeft ten doel om ecu juarlijk- sche geldelijke uitkeering te verzeke ren aan ieder van de tot dit fonds toe getreden leden van Gedeputeerde Sta ten, die tegen zijn wil ophoudt Gede puteerde te zijn of die als zoodanig ontslag noemt na het bereikeu van den 70-Jorigen leeftijd. S. D. A. P. met betrekking tot herstemmingen voor de Provinciale Staten aan do partij-afdeelingen en -federaties het volgend advies uitge bracht In alle districten, waar eigen can- dldateu in herstemming staan, die nen de sociaal-democratische kiezers hun stemmen uit te brengen uitslui tend en alleen op de eigen candida- ten. Uitzondering op dezen maatregel vormt alleen het district Franeker. Irr alle districten waar burgerlijke candidaten tegenover elkaar in her stemming staan, vorderen onze par tij-organisaties onze kiezers op hun stemmen uit te brengen op die candi daten, die behooren tot een van de burgerlijke partijen, die zich vóór al gemeen kiesrecht hebben verklhord. Dientengevolge moeten geateuhd wor den de candidaten van c'?n Vrijzin- nlg-Domocratlscheó Bond en van de Liberale Unie, of van met deze partij gelijkgezinde candidaten, ONGELUKKEN. In de Truusvaalstraat te Rotterdam werd de 72-jarige stoker J. B.. werk zaam aan een heimachine, door een vallende heipaal op het hoofd getrof fen en gedood. Te Brugge heeft een vreeselijk on geluk plaats gehad. Men was er bezig een aantal zware stalen platen aan boord, van het Nederlandsche stoom schip „Johanna" te laden, toen plot seling een ketting brak en do ontzag lijke staalincissa neerviel. Een werk man, J. Dircken3, kreeg het tegen den hals, zoodat zijn hoofd glad werd afgeslagen. De ongelukkige wa3 33 jaar oud en laat een weduwe met zes kinderen na. NOORD-ATLANTISCHE KUST- VISSCHERIJEN. De Haagsche correspondent der Tel. meldt: Op een eigenaardig incident, dat zich gisteren afspeelde bij de voort gezette behandeling van het geschil tusschen Engeland' en Amerika inza ke de Noord-Atlantische kustvlssche- rijen, moge hier even de aandacht worden gevestigd. Mr. Turner, de piel ter voor Amerika ,waa aan het woord en betoogde op een gegeven oogen- blik, dat het recht aan de zijde van Amerika was, dat zijn republiek geen inbreuk op dat recht zou dulden en zich desnoods met geweld tegen elke inhreuk zou verzetten. Een der scheidsrechter, de heer Gray, vroeg daarop bij interruptie, of het geschil dan tot oorlog zou leiden, waarop rar. Turner de waarschijnlijkheid van zulk een oorlog, bij een blijvende mis kenning van Amerika'» recht, toegaf. We vestigen hierop do aandacht, niet, omdat wij aan het incident bui tengewone beteeken is hechten, maar als een merkwaardigheid, dat voor dit Hof van Arbitrage met... oorlog werd gedreigd door een der pleitende partijen. Intussohen moet men bewondering hebben voor die wijze, waarop het scheidsgerecht en de advocaten wer ken. Als een staaltje, dat spreekt, ver melden wij hier b.v., dat het 36 uur lange pleidooi van Engeland's advo caat. sir Robert Finlay, gestenogra feerd, vervolgens met de schrijfma chine gezet en thans als boek inge bonden Is. Gisteren citeerde mr. Tur ner een en ander uit dat boek en verwees naar... bladzijde 1245 van zijns tegenstanders betoog. Kerk en School ACADF.MISCHE EXAMENS. 'Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaatsexamen in de rechtswetenschap door de heeren G. H. E. Nord Thomson, H. F. van Leeu wen en A. J. M. Nederveen; het eer ste natuurkundig examen door de heeren M. Boas en H. T. Deelman; het tweede natuurkundig examen door de heeren II. J. M. Elast en Z. H. A. d. Bolt; het candidaatsexamen in de geneeskunde door den heer S. Jou- bert; het theoretisch geneeskundig examen door den heer C. N. de Boer; het doctoraal examen in de genees kunde door den heer J. van Roojen. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutische examens clviel-ingenlour de heeren W. F. van Hoogstraten, J. P. van Noorden, E. II. Smid, W. A. Snell, W. M. Vink, bouwk. ingenieur de heeren: A. Boe ken, H. Hoekstra; electro-technisch ingenieur de heeren: S. C. van Dors- ser, J. C. N. Graafland, F. C. Th. Schuver, E. F. W. Völter; scheeps bouwkundig ingenieur de hoor J. C. L. Smit; scheikundig Ingenieur de heeren: W. II. J. Vethake, K. Hol- werda. Utrecht. Bevorderd tot doctor lu de rechtswetenschap op stellingen do "hoer I. W. E. Opstclten, geboren te 's-Gravenhage. Utrecht. Geslaagd voor doet. ex. ge neesk. 1. de heer B. Hylkema tlieor. geneesk. ex. 1. do heeren W. Ver donk en \y. Reilingh lo natuurk. ex. de heer J. Clt. Muller eu inej. D. C. lluge. e Utrecht. Bevorderd tot doctor iu de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. Blom, geboren to Tiel. Groningen. Geslaagd oor het can- didaats-examen geneeskunde mejuf frouw E. H. A. C. Wichers en de hoor K. Wassenaar. Kampen. Theol. School. Geslaagd candidaatsexamen de heer H. van der Zanden te Putten, DE BORROMEUS-ENCYCLIEK. Dooi' den grooton kwkeraad der Evaugolisch-Luthersche Gemeente te Amsterdam is, ingevolgo besluit, met algemoone stemmen genomen Lu zij ne vergadering van 20 dezer, een schrijven gericht aan H. M. de Ko ningin, waarin instemming betuigd wordt met het dezer dagen gezonden udrea door den kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Utrecht, in zake de jongste Pauselijke encycliek, (Tol.) Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. In het laatstverschenen, nummer van „Ons Schoolblad", het frissche amusante tijdschrift voor leerlingen van H. B. Scholen en Gymnasia, ver volgt de heer H. W. J. Kroes zijn ar tikel over spelling. Dr. J. C. C. W. van Nooten spreekt in zijn „Herinne ringen uit mijn leven als leeraar in Nederlandsch-Indiè" ditmaal over „Ernst en Jolijt". T. J. Bezemor ver volgt zijn beschouwingen over de godsdienstige begrippen der bewo ners vaa den Oost-Indischen Archi pel. De motieven van hot muziekdra ma „Elektra" van Dr. Richard Strauss worden door I. Mossel ver klaard. Deze interessante studie is de lezing óverwaard. Onder de rubriek techniek vinden we -ets over de Kine tische eastheorie. Aardige prentjes, Edmond Rostand'3 ..Chantecler" be treffende, veel poëzie, kleine verhaal tjes en de sportrubriek, komen den in houd van dit nummer volmaken. Een mooie aflevering weer I Kort Nieuws De Daily Mail verneemt uit Kaïro, dat Wardani, de moordenaar van mi nister Boetros-pasja, in de eerste da gen van de komende week opgehan gen zal worden. Het vonnis zal bin- neu de gevangenismuren voltrokken worden. Een van de reizigers, die Zaterdag avond bij het spoorwegongeluk te Villepreux in Frankrijk gewond is, moest ton gevolge daarvan in het zie kenhuis te Versailles een operatie aan den schedel ondergaan. Hij is ovorleden. Gemengd Nieuws EEN BRUTALE AANSLAG. Gistermiddag had te Friedberg (Ilessen) ln het raadhuis een hevigo ontploffing plaats, waardoor dc trap pen vernield en een aantal deuren in gedrukt werden. Niemand kreeg ech ter eeni gletseL Tegelijkertijd drong een man het filiaal van de Rijksbank, die dicht bij het raadhuis ligt, binnen en bracht den directeur, met eon revolver zwa re wonden toe. Toen er menschen toesnelden, vluchtte de dader op een fiets, wond de onderweg nog door revolverscho ten een schooljongen en twee boeren, die hem trachtten "gen te houden, on schoot dicht bij Bad Nauhcini zichzelf dood. Op zijn lijk werden 4700 Mk.. ge vonden. Acht dagen geleden was in het hotel een man komen logeereu, in wiens koffer een bom werd gevon den. Do man, die thans verdwenen is, is waarschijnlijk de persoon, die do misdaad heeft gepleegd. MOOIE WELDADIGHEID. Sedert geruimen tijd reeds werd te Potersburg gesproken, dat een aantal dames uit de groote wereld, die zich voor het oog aan liefdadigheid en barmhartige werken wijdden, dit fei telijk alleen deden om van het geld, dat zij bijeen wisten te krijgen, zelf goede ster te maken. Thans berichten de bladen, dat een zeer bekende barones op schandelijke wijze een asyl voor weezen en gewon de soldaten heeft geëxploiteerd en zij deelen hartroerende bijzonderheden daaromtrent mede, o. a. dat ln een klein vochtig kamertje veertig kinde ren, jongens en meisjes dooreen, moesten slapen. Voor de voeding van een weeskind erd niet meer dan zeven et. per dag besteed en het meerendeel der slum- perdjes had noch kloedoren noch schoenen. DE KOMEET VAN IIALLEY. In Nalurw. Rundschau schrijft prof. Berberich: De heem K. Birkeland (de Noor- weegsche geleerde, die ter waarne ming van de komeet van Halley on samengaande verschijnselen een ex peditie naar het Noorden van zijn land ondernam) gelooft, dat hij een stellig bewijs heeft verkregen van den door velen verwachten invloed, bij de ontmoeting der komeet met de aarde cn haar atmosfeer op de luchteleclri- citelt en het aardmagnetisme uitge oefend. Op zijn noordelijk station in Finmarken nam hij op 19 Mei een magnetischen storm waar. ROOSEVELT. U-it New-York wordt bericht, dat Roosevelt zijn vrienden heeft meege deeld, dat hij van plan is twee maan den rustigjes in zijn huis'te Oyster Bay te blijven en zich daarna weder to gaan wijden aan de openbare gelegenheden. Tot zijn huren in Oyster Bay moot hij gezegd hebben, dat hij rust noodig heeft en dat hij daarom gedurende ©enigen tijd zal leven ais een oester, die stil, zwijgend en onopgemerkt op dezelfde plaats blijft. BERGONGBLUK. De heer Kubn, architect, te Elber- feld tehuis behoorende, ondernam een tocht om den 2000 M. lioogen Pa- caveberg in de Fransche Alpen te be klimmen. Hij was vergezeld van een 15-jarigen Savoyaard, die hein als gids diende, 's Avonds vond men hun lijken aan den voet van den giet- schei'. De ongelakkigen waren van ©en hoogt© van 200 M. neergestort. Laatste Berichten TER AARDEBESTELLING STEENMAN. Hedenmorgen te 12 uur werd op de algeraeene begraafplaats aan don Schoterweg ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Jan Steenman, in leven muziek-onderwij- zor hier tor stede. Etr was veel belangstelling. Talrijke leerlingen, vrienden en bekenden van wijten den heer Steenman waren naar de begraafplaats gegaan, om den overledene de laatste eer te be wijzen. Ds. A. H. Haentjens, predikant bij de Remonstrantsche gemeente, her dacht den overledene als een man van trouwe plichtsbetrachting. 41 jaar lang is do heer Steenman organist bij de Remoustrantscho gemeente ge weest, en al dien tijd hoeft hij de godsdienstoefeningen meerdere stich ting bijgezet door zijn muzikaal spel. Een welbesteed leven heeft Steenman achter den rug; hij heeft zijn rust ten volle verdiend. De oudste zoon van den overledene, de heer Joh. Steemaan dankte voor de betoonde belangstelling. Er was, behalve den familie-krans, een bl -emstuk van leerlingen van den heer Steenman. Aanbesteding. Door B. en W. van Leiden is in het openbaar aanbesteed het vernieuwen van de Piet Gijzenbrug over de Haar lemmertrekvaart en het vernieuwen van kunstwerken bij die brug in mas sa en in twee perceelen. Aantal in schrijvers 12. Laagste ln massa A. Bron te Haarlem voor ƒ13,540. S t a a 1 w a t e r. De drinkhal der Staalwalerbron werd gisteren door 82 personen be zocht. Gev. Voorwerpen. Een portemonnaie met geld, Gaol- straat 31. Een houten hooihark. Damstraat 8 rood. Een boezelaar, Bakenossorgracht 36. Een vergrootglas, Lotterstr. 37, Schoten. Een broche met portret, Tugelastr. i. Schoten. Een rijwielrem, Leldschovaart 84. Een damesring, Ewoudslaan 6, Heemstede. Een lorgnet in étui. Kantoor Ge meentere! niging. Een hondenmuilkorf, Essenetr. 14 Een stuk van een broche, Schoter weg 45 rood. Een boender, M. v, Hoemskorkstr. no. 38. Een slinger van een automobiel, KI. Heiligland 101 rood. Zuivelbewerker3. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Haarlem den Zuiveibewerkersbond, werd besloten een actie te voeron tot het verkrijgen van een. elf-urlgon werk dag. A a n r ij d i n g. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur had op den Schoterweg, tusschen de Vroomstraat en de Schotenstraat een aanrijding plaats tusschen een melk wagen van de inrichting „de Toe komst" en de stoomtram Haarlem Alkmaar. Een hoeveelheid melk vloeide over de straat. De wagenbe stuurder viel van den bok en bekwam een hoofdwonde. Ook werd de wagen beschadigd. Strafport In de vragenrubriek schreven We, dat een briefkaart met een 1 1/2 cents- postzegel naar een andere gemeente verzonden, met 2 cents strafpcurtzegel wordt belast Dit is een vergissing, want de strafport bedraagt in dat geval 3 1/2 cent. Sport eu Wedstrijden MEETING TE DUIND1GT. Het aantal bezoekera gaf geen re den tot klagen, wel wat het aantal dravers betrof, die waren weinig in aantal, De velden bij de rennen wa ren goed bezet Het weer hield zich geruiinen tijd goed om dan in regen over te gaan, gepaaid met wind. Kalmiaprijs. Prijzendraverij 4de klasse. Prijzen 300, 75, 25. 1. Annie, 1950 M., eig. Joh. v. d. Bergh, rijder N. J. Koster, in 3.29 3/5. 2. Herman W., 2030 M., eig. Stal Dolec, rijder P. Doeleman, in 8.30 2/5. 8. Deling, 1950 M.t eig. W. A. P. F. L. de Leve, rijder C. Ockhorst, ln 3.31. Niet geplaatst Alwina C. Annie bleef steeds aan het hoofd van Deling, Herman W. en Alwina C sprongen er nu en dan uit, vooral Alwina C, even voor de aankomst Kempnedprijs. Ren vlakke baan. 1300 M. Prijzen 500 en 50. 1. Hard gaat ze, 48 KG., W. Jochems (Short). 2. Flonkel, 67 1/2 KG., G. T. Krugcr (Mew). Niet geplaatst Lycaste, Golden Coin en Sfcrius. Een lengte. Tijd 1.25. Hard gaat ze trof een beste start, ging aan het hoofd doch Flonkel nam die spoedig over. In de rechte lijn kwam Hard gaat zo weer opzetten en sloeg Flonkel met een longte. Kurelprijs. Prijzendraverij 2c en 3e klasse. Prijzen f -400, 75 en 25. 1. Allright, 2150 M., eig. W. A. Ock horst, rijder B. Scliippers, in 3.31 4/5. 2. Drusbacka, 2090 M., ©ig. W. Droog, rijder C. Ockhorst, in 3.34 4/5. 3. Sierra Fils, 2150 M., eig. Stal Avanti, rijder J. G. de Boer, in 3.36. Niet geplaatst. Baron Axel, Kozyr, laantje. Allright kwam aan de overzijde aan het hoofd van Drusbacka. Baron Axel werd in den beginne door Ko zyr reeds voorbij geloopen en liep daarna niet veel op de andere in cn eindigde als vierde. De rijder Doelenian werd door het comité ter verantwoording geroepen. Kafforprijs. Ren vlakke baan. 1300 Motor. 1. Alcinous, f 700, 57 KG., Shepherd (Gamier). 2. Quick Curtain, 700, 57 KG., G. F. Kruger (Scroggs). Niet geplaatsf Yole, Kazan, Purslel Sapho, Viens Poupoule en Carolina, die aan den start was blijven staan. Halve lengte. Tijd 1.26 2/5. De winner niet verkocht. Sapho an Alcinous vochten om de leiding die Alcinous wist te vorkrij gen. In de rechte lijn trachtte Sapho de leiding te krijgen en kreeg daar bij hulp van Quick Curtain, doch Al cinous won met een halve lengte, ter wijl Sapho met een halve lengte der de was. Keesprijs. Prijzendraverij. Ie klas se. Prijzen 450, 100 en 50. 1. Mocona, 2415 M., eig. Stal Duin- licht, rijder P. Doeleman, in 3.46 4/5. 2. Etendard, 2430 M., eig. W. A. Ockhorst, rijder B. Schippers, in 3.49 1/5. 3. Drubec, 2430 M., eig. W. A. Ock horst, rijder B. Ockhorst, in 3.56 3/5. Niet geplaatst B or mee Lass. Etendard trachtte Mocona hot irioei lijk te maken, was .een oogenblik dicht bij hem, doch sprong weg waar door tevens alle attractie verloren ging, Drubec werd in de rechte lijn dorde. Kabouterprijs. Ren vlakke baan, 2600 M. Prijzen f 500, benevens kunst voorwerp voor den berijder van den winner. 1. Wavora, 72 KG., S. Baronesse M. v. Prion en (HoLroyd Smidt). 2. Queens Drear, 70 KG., G. F. Kru ger, (Graaf Le Grelle). Niet goplaatst Schoolmaster, Ney- land, Zip, Shale. Driekwart lengte. Tijd 3.2. Queen's Brear en Wavora namen de leiding, waarbij later Schoolmaster zich voegde. In de -rechte lijn streden Wavora en Queens Brear, die aan hot hoofd was gebleven, om de eerste plaats die aan Wavora ten deel viel. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatist of niot geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Redactie zich niet aansprakelijk. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Zooals men in de plaatselijke bla den kan lezen, zijn de onderhande lingen van de manufacturen-winke- liers, om te komen tot een 9-uur-slui- ting gedurende de maanden Juli en Augustus, mislukt door weigering van één der grootste firma's op dit sbied. Dus één firma noodzaakt allen, hun zaken na 9 uur open te houden en alle overigen zien zich verplicht door één, om na 9 uur des avonds, hun licht te laten branden, hun per soneel in dienst te houden, kortom met verlies te werken. Zoo is het ook in Enschedé gegaan, met dit verschil, dat er verschillende tegenstanders waren. De winkelbe dienden-organisaties hebben toen de arbeiders-organisaties te hulp ge roepen en hébben alle winkeliers dwongen, hun zaken des avonds om 9 uur te sluiten. Zij, die zich hieraan niet wilden onderwerpen, werden geboycot, en nu grijpt iedere winkelier op het vast gestelde sluitingsuur naar zijn licht- afsluiter, om toch vooral niet later open te zijn, daar zij alsdan een boe te moeten betalen, die niet gering is. Zulk een dwang is hoogst treu rig- Daarom, heeren winkeliers, sluit u toch vooral aan bij de Middenstands organisaties, opdat deze bij het ge meentebestuur met kracht kunnen aandringen op een wettige regeling iu deze. Ook de winkelbedienden, die zoo veel belang bij een vroege winkelslui ting hebben, dat zij zich bij hun or ganisaties aansluiten, opdat zij, zon der' de belangen der lieeren patroons te verwaarloozen, met deze krach tig kunnen medewerken tot hot uit don weg ruimen van vele misbruiken, ontstaan door de gemakzucht van liet publiek en de onderlinge concurren tie van de heeren patroons, waarvan èn patroons, èn bedienden de schade lijke en onaangename gevolgen dage lijks ondervinden. U, mijnheer de hoofdredacteur, be leefd dankzeggend voor de opneming, teekent, Hoogachtend, C. A, P. DAMMERS, Secretaris van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afdee- lmz Haarlem en omstreken. Telegrammen GRENSINCIDENT. ROME, 22 Juni. (Reuter). Volgens de Corriere de Italia heeft een Oosi leirrijksche patrouille te Bocchetd Brontons de Itaüaanscho grens over? schreden. Italiaansche soldaten aiy resteerden de Oostenrijkers en brach ten hen naar Matrcesina. OPSTAND IN ALBANIé. SALONIKI, 22 Juni. (Reuter). aanvoerder der Araauten DeTrely' Joessvef is met 500 man door Turk* sche troepen omsingeld in do buurt von Melissa. Na een langdurig gei' vecht, waarin de Arnauten groote ver" liezen leden, zijn 120 opstandelingen krijgsgevangen genomen; de andoren wisten te ontsnappen. De verliezen! der troepen zijn nog niet bekend. UIT PORTUGEESCH AFRIKA'. LISSABON, 22 Juni. (Reuter) Een officieel telegram uit Lorenzo Mor-' quez deelt mede, dat do gouverneur van Mozambique zich te \ngoche be. vindt. Hij heeft den negerkoning Sareley, verslagen, diens kraal verbrand en oen militairen post gevestigd te Sold'' go. De krijgsoperaties worden voortga at. (Hbld.) Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 23 Juni 1910, LABOUC11ERE OYËNS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577, STAATSFONDSENMAUKT. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 12 3/8, Pref. Peru 40 1/16. TAB AKS A AN DEELEN. Weinig affaire. RUBBEI i-AA NDEELEN aangebo den. PETROLEUM-AANDEELEN op la ger niveau. Koninklijke Petr. 562 1/2, Dordtsclie Petr. 175, Moeara Enim 264, Geconso lideerde 3856, Sumatra Palombang 210, Tarakan 1451/2, Orion 183. MUNAANDEELEN. Great Cobar 109, Guyana Goud PL 65, Preferente 113, Paleleh 30 1/2, Pre- ferente 117, Winstbewijzen 42. De AMER1K. MARKT opende vaalt Atchison Topeka 106, Denver 37 5/8, Erie 28 3/16, Kansas 33, Pref. 65 7/8, Missouri 28 3/4, Ontario 45, Rock Is land 40 7/16, Southern Rails 26 5/8, Southern Pacific 123 1/2, Union Paci fic 176 12, C. Wabash 20 1/8, Steel 80 1/4, Corren 56 3/4, C .Marine's 5 7/8, Pref. 18 1/4, Bonds 64 1/4, Amalgama ted 66' 5/8, C. Cigars 72, Anglo 27 3/8. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD Juni 23. li. G. Uilenburg en C. \V, v. d. Water, II. Magré en M. A. Meijer, H. v. Drimen' en A. Schuil, 11. Prins en E. J. P. Dirks, D. Ockcr- scn en A. Polak, F. J. v. d. Burgt en M. H. Stoelzer, iï. Bom en II. E. Staa- sen, G. J. Hos en A. C. II. Mulder. GETROUWD Juni 23. J. F. J. Eijssens cn J. J, Strous, W. L. Kuiper eu E. v. Dalen, W. Baerts en J. C. Schutto. BEVALLEN juni 21. J. A. Kolkman—v. d. Zee, d., 23 A. v. d- Zaim—Kuijper, d. OVERLEDEN Juni 22. S. H. D. Gruijs—Arands. 37 j., Westergracht. Den lsten Juli a.s. hopen onze ge liefde Ouders JAN DEÜTEKOM eu MARIA VAN FÜRSTENBERG, den dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar in den Echt werden verhonden. Hunne dankbare Kinderen. Zuid-Schalkwijk, 22 Juni 1910. Receptie 1 Juli 19-0. Gehuwd: J. VAN GULIK en N. GRANNEMAN. Amsterdam, 23 Juni 1910. Heden overleed plotseling tol onze groote droefheid, in den ouderdom van 68 jaar, onze beste Man, Vader-, Behuwd- en Grootvader, de Heer Izaak van Zonneveld. Uit aller naam, Wed. S. U. v. ZONNEVELD- HESSELS. Algemeene kennisgeving. Haarlem, 20 Juni 1910. KI. Heiligland 62. Tot mijne diepe droefheid overleed heden mijn innig ge liefde Moeder VROUWE SARA HENDRIKA OP TEN NOORT, Weduwe A. H. METELER- KAMP, in den ouderdom van 68 jaren. L. J. METELERKAMP. Haarlem, 22 Juni. Bezoeken kunnen niot worden afgewacht

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2