HAARLEM'S DAGBLAD. Buitenlandsch Overzicht Elken dag Is er wel lets te schrij ven aver DEN TOESTAND IN DEN BALKAN Vooral Iq den naderenden komkom mertijd is dit voor de politieke redac teurs een dankbaar onderwerp. Nu is er weer nieuwe slof voor overwegin gen. Men dankt dit aan 't bezoek van koning Ferdinand van Bulgarije aan Parijs. Deze is met zijn gemalin in de stad des lichts door den president en de ministers der republiek met veel eerbewijzen ontvangen. Na den maaltijd op 't Elysóe wer den er natuurlijk toasten uitgebracht. President Faillières bracht een dronk uit op de Bulgaarsche souverelnen, o. a. zeggend, dat na 't Laatste bezoek van Z. M. voor Bulgarije een belang rijke gebeurteuis heeft plaats gehad, n.l. de onafhankelijkheidsverklaring. De koning heeft volkomen beant woord aan alles, dat men kon ver wachten van ziju hoog© wijsheid, zijn polilieken geest on zijn gehechtheid aan den vrede. De hartelijke ont vangst door de bevolking bereid heeft den Koning getoond nl wat Frank rijk koestert aan achting en genegen heid voor de "Bulgaarsche natie. Do koning dankte voor de hartelij ke ontvangst in Frankrijk, dat steeds was de belanglooze kampioen in de edelste zaak Frankrijk heeft het jon ge Bulgarije in moeilijke omstandig heden ruimen zedelijken steun ver leend, die in het Oosten de vredelie vende denkbeelden diende. Do spoed waarmede Frankrijk do onafhanke lijkheid van Bulgarije erkende, heeft er toe bijgedragen do sympathie van Europa tot ons te trekken. Frankrijk en Bulgarije zijn veree- nigd door dezelfde neigingen tot het zelfde ideaal. Frankrijk zul weten te waardeeren de inspanning van Bulga rije voor de bewaring van hel poli tieke evenwicht op het schier-eilaud en voor de handhaving van den geest van eensgezindheid tusschen de Bal- kanvoikerea. Tot zoover de „Tsaar aller Bulga ren". De geest van eensgeziudheid tusschen de Balkanvolken.... Mooi gezegd, maar wel wat overdreven. Juister Kan in den Balkan gesproken worden over verdeeldheid en eeuwig durende ruzie. Welke verwikkelingen worden er b.v. niet door de Kretenser quacstie uitgelokt. De anti-ürieksche boycot-beweging in Turkije neemt toe. 't Boycot is thans afgekondigd op alle eilanden van den Turkschen archipel. Eea afvaardiging van Grieksche koe- "'Ten, in Turkije wonend, heeft ham opwachting gemaakt bij den GriL„schen gezaut. üe noereu wezen op net ernstige van den toestand en zeivoii, dat zij, al3 het zoo voortging, genoodzaakt zouden zijn hun zaken te sluiten en hun personeel to ont slaan. Verder gaven zij de vrees te kennen, dat zij het slachtoffer zouden worden van geweldpleging. De gezant sprak in geruststellenden geest. Hij zeide, dat alle maatregelen genomen waren om de veiligheid van den per soonlijken eigendom te waarborgen en spoorde aan tot kalmte en geduld. Dit is wel een schrale troost. Er zal evenwel weinig aan de boycotbewe- ging zijn te veranderen. Toch blijkt uit alles, dat dé Turksehe regeerders de volksbeweging heel aangenaam vinden, want ze ia een goedo onder steuning van hun actie tegen Grieken land en Kreta. De Turken kunnen 't in Albanië ook nog niet goed vinden. De opstand, die eerst onderdrukt scheen, is nu weer Ln vollen gong. De bekende leider der opstandelin gen Debreli Joesoef, is in Malissia met'500 volgelingen door do Turksclie troepen omsingeld geworden. Er volgde een hevig gevecht, waarin de opstandelingen zv e.ro verliezen le den, bovendien zijn 120 hunner gevan gen genomen, zoodat er van de 500 weinig zullen zijn overgebleven. De verliezen der Turken zijn onbe kend. Andere opstandelingen nemen da delijk de plaatsen der gevallen kame raden in. Daar de benden In het district Gew- ge'.i steeds toenemen, zijn aan de be woners van verschillende plaatsen wapenen uitgedeeld, op voorwaarde, dat deze gebruikt worden om de ben den opstandelingen te helpen verja gen. Een van de meest geziene inwoners van Prizrend, Rifaat bei, is door de Turken in het openbaar opgehangen. Men wil er blijkbaar den schrik in brengen. FEUILLETON Naar het En gelach door CHARLES GARVICE. 6) Nora hoorde het meisje met het blonde haar roepen Kijk eens hier er ia een koe losgebroken en het beest wordt ver volgd. Wat amusant I Wat een knap pe jongen! En die onder, is dat een meisje? Hoe zou het beest losgekomen zijn 1 Zij lachte en keek den man aan, die naast haar stond het geval scheen haar te am usee ren. Wel natuurlijk is het oen roman, begrijp je dat niet Hoe dom toch Natuurlijk is het een paartje eu heb ben zij vergeten naar de koeien om te kijken. Ieder woord van die hooge, heldere stem werd door Nora en den jongen duidelijk verstaan zij kregen allebei een kleur en de hand, waarmee Nora haar cape dicht hield, sloot zich vas- Te Uakub zijn ongeveer 20 gevan gen Albaneezen uit Prlsjtlna aange komen, die de duidelijke kenteekenen dragen van ondergane geoselstraf. De Turken blijven nog Turken Echte onvervalschte wreedaards I In Turkije is 't ook nog geen roos kleurige toestand. Nu wordt 't volgen de telegram ontvangen „De Kamer hoeft goedgekeurd het vergelijk van de regeering met de partij van Een heid en Vooruitgang, betreffende het pensioen der waardigheidsbekleders van het oude regeerstelsel." Wat zerrt dit kleine bericht veel 1 't Is wat moois voor een z.g constitutlo- neelen staat, dat een geheimzinnig comité eigenlijk de bevolen uitdeelt en zich stelt boven do ministers en bo ven de volksvertegenwoordiging. 't Geschil tusschen Griekenland en Roemenie wordt, zooals te verwachten was, vredelievend bijgelegd. De Italiaansche gerant te Athene, die de belangen van Roemenië behar tigt, had aan de Grieksche regeering een ultimatum overhandigd naar aan leiding van den bekenden aanval op de Roémeensche mailboot „Imperatuï Trajan". Zooals men zich za! herinne ren werd deze boot door een aantal Grieken overvallen, die eea paar de serteurs, welke zich aan boord bevon den, bevrijdden. De Roemeensche re geering eischte nu Een officieele be tuiging van leedwezenschadeloos stelling aan de door den aanval bena deelden; ontslag van den havenmees ter bestraffing van de schuldige zee lieden en ten slotte uitlevering van de twee bevrijde deserteurs. Aan deze eischen heeft Griekenland thans voldaan. OVER DE ENGELSCIIE POLITIEK zijn eenige belangrijke nieuwtjes. De Daily Chronicle verzekert, dat op de lüst van onderscheidingen, too te kennen ter gelegenheid van de vie ring van den verjaardag ven koning George (wij schrijven viering, aange zien de koning ai 3 Juni jarig is ge weest). 12 nieuwe pairs voor zullen komen Deze pairs-benoemin., zal de eerste stap ziju tot versterk .riff van den liberalen invloed ln het Hooger- buis. Veel beteekent deze benoeming niet, want een versterking der liberalen met 12 zetels herstelt 't evenwicht In 't Hoog^rhuis nog in ae verste verte niet. Wanneer koning George V elk jaar 12 liberale Pairs zou benoemen, zouden de liberalen misschien pas on der George VI of VII de meerderheid in 't collece krijgen. 't Andere nieuwtje betreft 't Vrou wenkiesrecht De beslissing over Shackletou's wetsontwerp over vrou- weustemrecht is door den minister president Asquith oud het Lagerhuis meegedeeld. Daar werd het eerste ge deelte, dat het ministerie de tweede lezing gemakkelijk zal maken, door de ministerieeien toegejuicht, maar de Unionisten juichten het tweede deel van Asquith s verklaring toe, dat Shackleton's wetsontwerp niet verder dan een tweede lezing mag gaan. De toejuichingen der Unionisten namen neg toe, toen Asquith zich later niet in staat verklaarde, thans den datum der tweede lezing aan te geven hij voegde er aan toe, dat die datuin in eLk geval niet spoedig zul aanbreken. De bestuurders van den Bond voor vrijmaking der vrouw hebben besloten een vijandige taktiek toe to pas sen, bijaldien Shackleton's wetsont werp niet verder dan een twec<}o le zing komt. VAN T VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Den dag, dat de Unie in werking trad, schreef Ons Land in een hoofd artikel „Heden zijn wij burgers van Zuid- Afrika geworden. Wij hebben een meer omvangrijk en hooger burger schap aangenomen. Gistereu waren we nog kolonisten, burgers van een kolonielieden zijn wij burgers van de Urne van Zuid-AIrika, burgera van een groot, vrij \ereenigd land meteen vrije regeering. Er rusten itiaus nieu we verantwoordelijkheden op ons. El ke burger is vertint woordelijk voor wat zijn regeering doet, want wij heb ben in Zuid-Afrika ©en vrij© voiksre- g tering." De premier Botha w ordt, volgens de telegrammen, iu Natal met geestdrift begroet Hij is nu immers ook de eer ste minister voor de Natallers. In een redevoering te Pietermuritzburg zei hij o. a. „De Engelscbe vlag is het beste voor de Unie zij geeft de nieu we natie bescherming." Dit vinden we wei een ©enigszins vreemde uitspraak. Waarvoor is men 11 jaar geleden dan den oorlog bo ter. De jonge man had <le vaars weten in te halen en cleed het beest nu om- keeren, toen de stein van het meisje op het terras zich weer liet hooren. Het is werkelijk een knappe jon gen. Wie is het, Sir Jozef Een korte, dikke man, met een vet, geelbleek gelaat. on zware oog leden, was uit het huis gekomen en stond naast haar. Hij had zijn han den in de zakken, een groote sigaar in den hoek van zijn mond hij liet deze naar den anderen hoek verhui zen en zijn oogleden vielen nog zwaarder over zijn oogen, zoodat er van de laatste niets meer te zien was, vóór hij antwoordde. Een van mijn menschen, zei hij met de schorre stem van iemand, die te veel eet en drinkt O, roep hem eens hier, toe Ik wil eens met hem praten. Sir Jozelf haalde de schouders op, aarzelde een oogenblik en zei toen Dat wil ik wel doen. juffrouw Florence, maar hij is een verlegen jongen, en ik twijfel er aan, of hij zal komen ofschoon er weinig man nen zijn, die zouden weigeren te ko men als een schoonheid hen roept Eliot De jonge man hoorde het, maar draaide zelfs zijn hoofd niet om. Domme jongen zei de dame. Roep het meisje, Sir Jozef. Dat is gemakkelijker gezegd dan gonnen 't Is waar, de tijd heelt de wonden, maar als de voormannen zoo kort van geheugen worden, dan... Met EEN BUITENGEWONE EN DROEVE PLECHTIGHEID heeft te Calais de begrafonis van de slachtoffers der verongelukte onder zeeër „Pluviose" plaats gehad. De burgers van Calais waren bijna allen in rouwgewaad, aun de huizen waren zwarte draperieën aange bracht, de aangestoken lantaarns wa ren omfloerst, zoodat zij een mat, ge temperd licht verspreidden, dat de straten een somber aanzien gaf. Over al wapperden de vlaggen halfstok. De geheele voorgevel van het Raadhuis was met zwarte kleeden bedekt, bree ds portières van zwart fluweel met zilveren haken bedekten de deuren, en de door acht kandelabres verlichte vestibule, die ook met zwart en zil ver gedrapeerd was, was versierd met wapens en tropeeën. De plechtigheid was in drie afdee- lingen verdeeld. Nadat de lijkstoet door de straten was getrokken, had eerst de burgerlijke plechtigheid plaats. Daarop volgde de kerkelijke ceremonie in de kathedraal en daar na kwam nog het militaire eerbetoon, waarbij na den burgemeester en den minister van marine, ook president Faillières het woord voerde. Nadat de kerkdienst geëindigd was, werden de 27 lusten op affuiten gezet en met Fransche vlaggen bedekt. Te 1 uur zette de stoet zich in beweging. Mariniers escorteerden de lijken. Een escadron dragonders met omfloerste vaandels volgde. Duarachter reden in koetsen de familieleden der omgeko menen en dan volgden de kameraden te voet. Een Nederlandsche afvaardiging heeft een krans neergelegd op het graf der slachtoffers van de Pluviose. Zij was te laat gekomen voor 't bij wonen van de begrafenisplechtigheid. Stadsnieuws ORGELBESPELING in do Groote of Sint Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 Juni 1910, des nam. van J2 uur, door den heetr W. Ezel man. Programma; No. 1. Preludium eu Fuga* G. F. H&ndeL No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmant. a. Allegro moderata b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Andantino, W. Volckmar. No. 5. Aria uit Paulus, Mendelssohn. Uit de Rechtszaal BRANDSTICHTING IN HET STADS ARMEN- EN ZIEKENHUIS. Door den 1 os-werkman Gijsbertus van D., verpleegde in tiet Stads-Ar- men- en Ziekenhuis, is op 10 April aldaar opzettelijk brand gesticht Op den zolder, waar het zijne en nog een 26-tal andere bedden stonden, heeft hij getracht mot een lucifer het bed dengoed in zijn .;rib aan te steken, wat hem ook gereedelijk gelukte. Weldra sloegen de vlammen hoog uit het brandende beddengoed op De situatie is zeer gevaarlijk, want niet alleen dat er vele natuurlijk zeer- brandbare slaapsteden staan, maar ook is het schnlri-oploopende dak ge heel met hout beschoten, zoodat, was niet spoedig brandweer-hulp hij de hand geweest, de gevolgen dezer brand-stichting niet te berekenen zou den zijn geweest Nu waren de vlam men zeer spoedig gebluscht en alleen het beddengoed in de krib van Gijs bertus was gedeeltelijk verbrand. Beklaagde was niet verschenen, maar hij heeft bij de instructie eene volledige bekentenis afgelegd. Uit de toen door hem gedane verklaringen bleek ook de reden van zijn brand stichten. Hij deed het enkel en alleen om uit het gesticht te komen. Reeds dikwijls had hij gezegd, dal hel leven hem daar vergald werd. Nog liever had hij zich vaak uitgelaten ga ik naar Veenhuizen of naar de ge vangenis ik noud het hier niet lun ger uit Overal elders moet het beter zijn. AI was het middel, dat hij aan wendde, zonderling en strafbaar, het is hem in ieder geval gelukt uit het huis te komen. Den anderen dag werd hij ontslagen eu sedert dien tijd zwerft hij gelijk de inspecteur Kern- pers meedeelde bedelende en veu- tende door het land De directeur vau de inrichting ver klaarde, dat beklaagde niet bepaald gedaaD, juffrouw Florence, zei Sir Jozef. Ik ken haar naam niet, weet heelemaol niet wie zij is. Het kan zijn, dal zij hier ook thuis hoort, maar ik herinner mij haar niet. De dame maakte een ongeduldige beweging en riep op gebiedenden toon Meisje 1 Kom hierik wil met je spreken. Het is onnoodig te zeggen, dat Nora zelfs haar hoofd niet omdraaide het maakte den indruk, alsof zij totaal niets gehoord had. Zwijgend dreven Eliot en zij de koe naar de heg tusschen de weilan den terug. Zij kwamen bij een ope ning, die dichtgemaakt was met twee zware blokken hout Nora snelde er heen en trachtte ze op te lichten, maar zij waren te zwaar voor haar, en Eliot zei kalm Houd de vaars even vast Met het grootste gemak legde hij de blokken hout weg. Wat is u sterk zeide Nora jaloersch, terwijl zij het beest door de opening dreven. Ik kon er zelfs geen beweging in brengen. Hij keek haar glimlachend aan. Zijn gelaat had weer de vorige opge wekte uitdrukking. Maar u is ook een meisje men verwacht van meisjes niet. dat zij zware lasten zullen optillen. O, maar dat kan ik toch wel, dat kan ik werkelijk l zei ze haastig. lastig was. Wel is hij eens wegens dronkenschap gestraft en ook eens omdat hij, zonder daartoe verlof te hebben gekregen, den stoet verliet, maar overigens gedroeg hij zich vrij goed. Slechts als hij beschonken waa, kon men geen huis met hem houden dan was hij volkomen onhandelbaar. Gaarne vertelde hij van al het slech te, dat hij In zijn leven gedaan lieeft; daarin scheen hij een zekere eer te stellen. Over het goedo zweeg hij. Een tweode getuige legt verklarin gen in gelijken zin at De substituut-officier van justitie, zijn requisitoir nemend, meent dat zoowel door de bekentenis van den beklaagde ais door de getuigenverkla ringen, de ten laste gelegde opzette lijke brandstichting ten voile bewezen is. Er bestond veel gevaar, dat het gebouw zou verbranden het huis toch is oud en het hout droog. Spreker eischt ten slotte een gevan genisstraf van twee Jaren, rnet bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Uitspraak 30 Juni a.s. HUISVREDEBREUK. De Leidscha drukker Hendrik H. stond terecht, omdat hij op 8 Januari van dit jaar, het kantoor van don bloemist Joh. J&c. van Meeuwen te Lïsse niettegenstaande herhaalde aan maning niet heeft willen verlaten, en zelfs eenigszins heftig opgetreden is. Beklaagde bood genoemden bloe mist op dien datum een quitantie aan groot f 1.75, voor geleverde drukproe ven. Over deze quitantie ontstond ver schil, en de twist liep weldra zóó hoog, dat de bloemist volgens zijn verklaring een stomp tegen de borst ontving. II. ontkent dit echter ten stelligste; hij heeft den heer Van Meeuwen alleen wat teruggeduwd. Ook is hij niet meerdere malen tot heengaan aangemaand, maar slechts eens. De subs.-officier van justitie begint zijn requisitoir met op te merken, dat deze twist, deze huisvredebreuk, veel van een storm in een glas water heeft. Beide heeren hebben zich boos gemaakt, en toen zijn er dingen voor gevallen, die onder gewone omstan digheden niet zouden gebeurd zijn. Spreker vindt overigens dat bekl. wel ec-nigszins in zijn recht staat, hoewel dit niet weg neemt, dat zijn wijze van optreden ongepast was. De eisch luidde; f 5 boete of 4 dagen hechtenis. Beklaagde merkte nog op. dat ook hij de kwestie van weinig belang vond, en hoopte tevens dat de boete nog belangrijk gereduceerd mocht worden. EEN ONGEMAKKELIJK AUTO MOBILIST. De Oosterbeeksche heer Picter S. reed op den 21sten September van 't vorige jaar door 't dorp Lissc, toen hij naar zijne meening gemoles teerd werd door den vrachtwagen van Jacob van Oord, die zelf er in zat. De heer S. werd woedend en ge lastte zijn. chauffeur Jacob uit den wagen te halen en bij hem te bren gen. Wilhelmus v. d. Linden, die juist ter plaatse aanwezig was, schoot v. Oord te hulp en kreeg toen de volgen de bedreiging van den heer in de au to te hooren; Als je niet maakt dat je wegkomt, schiet ik je voor je vanL.,1 Deze woorden gingen vergezeld van 't richten van een op-een-revol ver-gelijkend voorwerp op Wilhel mus, die daarvan danig schrok. Toch liet hij niet af, en de heer in de auto schreeuwde hem toe: Nu tart ik je, dat je me aanraakt, anders schiet ik je dwars door je verd....! Gelukkig kwam hulp opdagen, en de bedreigden ontkwamen aan den moordlustigen automobilist. Gisteren moest de heer S. voor deze ernstige bedreigingen terecht slaan, maar was niet verscheuen. Beklaag- des raadsman, Mr. Kokosky van Am sterdam, was du3 genoodzaakt voor- loopig van de verdediging af te zien. De subs. Off. van Justitie achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen, en eischte mitsdien 2 maanden gevan genisstraf. Ik ben heel sterk niet zoo sterk als een jongen natuurlijk, helaas maar ik zou ze toch op een of andere manier wel weggekregen hebben, als u er niet geweest was. Het verheugt mij, dat u er geen moeite voor behoefde te doen, zei hij ernstig U moet uw krachten niet zoo inspannen anders zal u zich nog eens hevig bezeeren. O, wel neen, zei Nora een beetje uit de hoogte. Ja zeker wel. Als u mijn zuster was, zou ik het niet toelaten. Nora lachte en keek met een schit tering in haar grijze oogen naar hem op. U zou dan tot de ontdekking ko men, dat dit u niet veel gaf, zei de zij. Hij keek haar lachend aan en schudde verwijtend zijn hoofd. Ik denk, dat u een eigen willetje heeft, zei bij, en ik heb medelijden met den man, die zou willen trachten u te beheerschen u is nog moeilij ker te behandelen dan deze vaars. Veel moeilijker, stemde Nora lakoniek toe. Er heerschte een paar minuten stilte, toen zei zij met een air van onverschilligheid Hoe heet die dame met dat ka narie-kleurige haar, die mij riep Wie is zij, hoe heet zij Haar naam is Florence Bartley zij Is een der gasten van Sir Jozef Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, ml te voor beantwoording vatbaar, In to eenden bij de Redactie van Haarlem'» Dagblad, Qroota Huutttraat 63. Alle antwoorden worden geheel kostelooa gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vormeiden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben bij een baas ge huurd en ben er Dinsdag vandaau gestuurd, omdat ik geen boodschap pen doen wou voor een vreemden winkeL Op hoeveel loon heb ik nu recht ANTWOORD Als uwe weigering (Jbgrond was, wat wij natuurlijk niet kunnen beoordeelen, en u waart per week gehuurd, dan hebt u recht op uw loon tot den dag van uw vertrek, en nog een week bovendien. VRAAG. Ik ben met Mei een-en- een-half jaar in betrekking geweest, doch heb Februari 1910 mondeling de conditie gemaakt, dat Ik ln Juli 14 dagen vacantia k8n krijgen, met vrij reis- en kostgeld. Echter heeft me vrouw mij tegen 1 Augustus de be trekking opgezegd. Heb ik nu toch nog recht op het bedongene ANTWOORD. Wij zouden niet weten waarom niet Ais werkelijk zooiets is overeengekomen, dan moet het ook worden nagekomen maar het bewijs van dat gemaakte beding zal, mocht het worden tegengespro ken, wel moeilijk te leveren zijn. VRAAG. Ik heb van iemand f 17.40 te vorderen. Hij wil we! beta len, doch met 1 per maand. Moet ik daar genoegen mee nemen, of kan ik hem vervolgen en voor wlen zijn dan de kosten ANTWOORD. U kunt natuurlijk wel vervolgen, maar wie ten slotte de kosten zal moeten betair. 'jongt af van den loop, dien de raak neemt. Als hij b.v. tot betaling wordt gesom meerd mi terstond betaalt, zijn de kosten voor u Wordt hij vervolgens voor den rechter gedagvaard, dan neemt de deurwaarder het gold niet meer aan zonder de gemaakte kosten. Volgt er dan eene veroordeel)ng, dan wordt hij van zelf ook ln de kosten verwezen. VRAAG. Ik kan niet uithou den met mijn dienstbode, die slordig en onwillig is. Zij is met Mti geko men en gaat net Augustus been. Als ze nu weigert om goed te werken, kan ik haar dan onw-uadlijk ont slaan en hoe is het dan met de be taling AN rWOORD. Als zij u een reden geeft desnoods door den rechter te beoordeelen om haar te ontslaan, zonder den termijn in acht te nemen, dan verbeurt zij eene schadeloosstel ling ten bedrage van zes weken lom. In elk geval mag u den rnet Mei ge geven godspenning weer Inhouden. VRAAG. Wanneer er dan een .•jnder meisje komt. moet die én gods penning èn kermisfooi hebben ANTWOORD. Ja, dat Ls gebruik. Als u den godspenning van het loon van de vorige afhoudt, kunt u daar ook niets tegen hebben Feitelijk be taalt u dan toch ook alleen maar de fooi VRAAG. Mijn dochter, die we duwe is, heeft een huis gehuurd voor een jaar, waarvan een contract be staat. De huur wordt per week be taald. Door omstandigheden kan zij echter de huur niet meer voldoen. Kan zij er nu zonder kosten afko men ANTWOORD. Dat hangt van de welwillendheid van deu hulsheer af. Zij moet naar hem toe guan eu de zaak bespreken. Kan zij werkelijK niet meer betalen, dan brengt zijn eigen belang mede, om In ecu ontbin ding van het contract toe te stem men. VRAAG. Ongeveer zes jaar gele den ls mijn aanstaande vrouw wettig gescheiden. Wanneer wij nu met de minst mogelijke kosten in het huwe lijk willen treden, hoe moeten wij dan handelen ANTWOORD. Dan zal ieder uwer aan den burgemeester zijner woonplaats een bewijs van onvermo gen moeten vragen. U kunt bij de hu welijksaangifte wel gelijktijdig die zaak bespreken, maar als een uwer in een andere plaats mocht wonen, is het beter om er vooraf voor te zor gen. Aan het bureau van den burger- i ij ken stand, waar de aangifte ge schiedt, geeft men desgewenscht alle inlichtingen. VRAAG (van iemand die om eeu bijzondere reden verzoekt, de vraag zelf niet op te nemen). haar vader is Sir Bartley ik weet niets van haar, behalve dat zij de meest begunstigde, de belle van het gezelschap schijnt te zijn. Zij schijnt ook een eigen willetje te hebben; alle kleine vrouwen schijnen daarop te kunnen roemen, voegde hij er bij, met een glimlach en een blik op Nora. Dat is maar goed ook, zeide Nora, terwijl zij knikte, anders zouden 2ij heelemaal onderdrukt wor den door de groote menschen. Dat is waar, zei hij, en met iets als bewondering in zijn stem, alsof zij iets heel nieuws en verstan digs had gezegd. Zij noemen u Eliot, zeide ze, heet u zoo Hij knikte. Een van mijn namen, zei hij. Eliot Graham. Wei, is u dan een Schot riep Nora uit Ik ben ook van Schotsche afkomst, van moederszijde. Zij was een Cameron. Die naam heeft een goeden klank, zei hij kortaf. Vandaar uw energie. Het was heel moedig, om 's avonds alleen die vaars te gaan op zoeken. Ik zie er niets moedigs in, zei Nora. Wat zou mij voor kwaad overkomen lk ben nu bijna thuis geef u nu verder geen moeite als 't u blieft Neen, lk zal het beest voor u ANTWOORD. Het door u bedoel de huwelijk ls wel verboden maar het hoofd van den staat kan om ge wichtige redenen dit verbod door hot verleenen van dispensatie opheffen. VRAAG. Wanneer een onbe kende een ruit ingooit aan den voor gevel van een huurwoning, wie moet dan de schade betalen Er is daar omtrent niets bedongen. ANTWOORD. Dan moot do ver huurder betalen, want het betrefteen geval van overmacht, waarvan na tuurlijk desgevorderd bet bewijs zal moeten worden geleverd. VRAAG. Ik ben vijf jaar geleden wettig gescheiden en wensch nu weer te trouwen. Waar moet ik mij nu met mijn papieren aanmelden ANTWOORD. Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand ter plaat se waar het huwelijk zal worden vol trokken, dus ter woonolaats van een der aanstaande echtgenooten. Uit de Omstreken Z ANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen W. Schönau. Amsterdam, Brugstr, 9, 4 pers. J. Hoppev Chemnitz, Hoogeweg 72. VV. Burgers, Duisburg, Orange, 2 p. M. Richs, Hannover, Gr. Badhuis, 3 pers. Gimbrere, Tilburg, idem, 2 pers. J. Wap. Den Haag, Grand Iloto' L. Trier, Frankfort, idem, 5 p. H. Rosuak, Amsterdam, idem, 2 p. Jacobi, Berlijn, idein. M. van Wintrop, Utrecht, idem, 2p, Wed. C Frikkers, Arnhem, Dr. Mez- gerstraat, 5 pers. H. G. J. Meyer, Wageningen, id. W. Bon, Amsterdam, Hoogeweg 94, 3 pers. W. Schlick, idem, Dr. Smitstraat. Wassmann, idem, idem. Beren, Dusseldorf, idem. Fam. Wessellng, Dieren, Haltestr. 46, 8 pers. Fam. Banlij, Amsterdam, Hoog» weg 36, 8 pers. Fam. Nunes. Amsterdam, Kostver» lorenstraatweg 24. 5 pers. Fam Abhema. Goor, Dr. Mezgerstr. 73, 6 pers. Fam. Wed. Camphuls, Oude Pekela, Kerkstraat 22, 4 pers. Fam. VettewinkeL Amsterdam. Hoogeweg 50, 3 pers. Fam. Zutphen, Haarlem, Bakker straat 5, 3 pers. Door B. en W. is afwijzend beschikt op een verzoek van den heer G. Vol- hand. om verlof vuor den verkoop van alcoholhoudendeu drank anderen dan sterken drana in net perceel Spoor straat No. 24, daar de local iteilan niet aan de bij de wet gestekte eischen voldoen. Binnenland TWEEDE KAMER. Met een korte rede, die diepgevoeld kon hoe ten, heeft de Kamervoorzit ter, graaf Van Bylandt, onze overle den Prinses Marie der Nederlanden herdacht, als een edele vorstin, wier nagedachtenis in Nederland steeds ui eere zal blijven. De Kamer, die hem staande aan hoorde en de Reg., uit wier naam minister Heemskerk zien bij hem aansloot, betuigden met het gesproke ne volledige uisternmlug. Een Kamer die haast heeft werkt met electriciteit. Nog vóór de pauze was de Octrooi wet afgehandeld, waarover bede una de pauze de eind stemming plaats heeft. Belanghebbenden en belangstelen- den zullen er wél aan doen een toege lichte uitgave dezer wet af te wach ten, in verband met de finesses, die door den Min. T&lma en den Regee- ringscommissans werden toegelicht en met het oog op de juridische punten. Geconstateerd zij, dat bo- paald is dat waaneer een werkgever eea patent aanmeldt en de werkman, van wien de vinding afkomstig is, duidelijk kan makeu aan den patent- raad of Octrooiread, dat de eer der vinding hem toekomt, op ziju ver zoek ook zijn naam in het octrooi kan worden vermeid. Het geval kan zich voordoen, dat' iemand een vinding aanmeldt, terwijl een ander of anderen diezelfde of soortgelijke vinding, c.q werkwijze (verbetering', reeds jaren lang toepas sen, zonder om een octrooi te denken binnen brengen, zei bij. - Dat is heusch niet noodig, zei ze. Ik zie Ned al aankomen. Ned kwam naar hen toe met gebo gen hoofd, zijn geheel» houding sprak van berouw en zelfverwijt Eliot bleef staan, keek naar de vaars, en toen naar het bekoorlijke, besliste gezichtje naast hem. Ik heb u mijn naam genoemd, zei hij verlegen, misschien wil u zou u zoo vriendelijk willen zijn ik zou zoo graag uw naam willen we ten. Ik heet Ryall, Nora Ryail, zei ze, terwijl zij hem openhartig glim lachend aankeek. Hij Kreeg een hevige kleur en nam zijn pet af. Ik vergeef mij, zei hij ik docht wel, dat u een dame moest zijn en toch was ik er niet geheel zeker van. Wat doet het er toe? vroeg Nora, terwijl haar glimlach opgewek ter werd en haRr oogen met een vriendelijken blik op liem bleven nis ten. U is heel vriendelijk geweest, eu ik ben u heel dankbaar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5