HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD MAANDAG 27 JUNI 1910 knechting der bewoners van het land der 1000 meren, is nu in behandeling bij den Rijksraad. Daar gaat het wel een beetje anders don in de Doema. Verschillende sprekers o. a. prins Lieven en graal Olssoestjel voerden het woord, om in scherpe redevoerin gen de politiek van Stolypin te ver oordeelt n. Deze redevoeringen zijn van betee- kenis, als men bedenkt, dat beide sprekers tot de hofpartij nehooren. Zou Stolypin bij het hol in ongenade gevallen zijn, of is zijn val aan staande In den Rijksraad lieeft men ook geen krenkende redevoeringen gehou den, zooals m'nheer Poerowatjowsky in de Doema alstak. Integendeel, een voorstel om de debatten over de Fin- sche quaestie te bekorten, werd ver worpen. Misschien, dat de houding van den Rijksraad een voor de Finnen gun- stigen invloed op de eindbeslissing van den Tsaar heelt. Misschien, heel misschien duurt nog voort De nota van Z. H. den Paus bevat niet enkel een protest tegen het Spaansche regceringsbe- sluit, waarbij aan niet-Katholieken wordt toegestaan aan hun kerken uiterlijke kenteekenen van eeredienst aan te brengen, maar drukt ook de diepe droefheid van den Heiligen Vader uit, over de politiek van het Madridsche kabinet ten aanzien van den godsdienst In de nota wordt voorts de hoop geuit, dat de regeering den zin van artikel 11 van de constitutie zal her stellen en elke bepaling betreffende de godsdienstige genootschappen zal uitstellen tot na afloop der onderhan delingen. In haar antwoord op de nota van het Vaticaan toont de regeering aan, dat het regeeringsliesluit betreffende artikel 11 buiten liet concordaat valt en het recht van de wereldlijke macht om maatregelen te ueuicii, welke zij nuttig acht, stauude houdt Van een bijleggmg vau het geschil is dus voor bedeu nog geen sprake. Ook de is nog besten-lig. Thans is wel een nieuw ministerie gevormd (president minister en minister vau binuenlaud- sche zaken Teixeiro Souza justitie, Marnoco Souza financiën, Anselmo Andradeoorlog, Rapozo bunen- laudsciie zaken, Jose Acetedo; ma rine, Manuel Fralelopenbare wer ken. Pereira Santo), maar het is een kabinet, dat „op hoop van zegen" re- geeren moet en misschien dus spoe dig weer den weg der vergankelijk heid wordt opgestuurd. De tegenwoordige Kamer van Afge vaardigden zal ontbonden worden de nieuwe Kamer zal in Augustus bijeenkomen, om over de begrooting te stemmen. Inmiddels wordt hel onderzoek in de schandaalzaak der bankinstelling, waarbij een der ministers van het vo rige kabinet betrokken was, en die daardoor de ministerieels crisis ver haast heeft, voortgezet. Behalve de kassier zijn er drie hooggeplaatste be ambten aangehouden. Een vierde beeft, even vóór hij voor den rechter van'instructie zou verschijnen, zelf moord gepleegd. Het voorstel van de Kamerleden Mouger en Rouauet daartoe, werd slechts met 268 tegen 280 stemmen verworpen. Deze vraag wekt thans in Duitsch- land belangstelling. In juridische kringen te Berlijn verwacht men, (lat de afgebroken behandeling van het proces tegen prins Philip von Eulen- burg. wegens meineed en niet te noe men leelijke dingen, na de zomer-va- cantie zal worden hervat De behan deling werd voor twee jaar voor on bepaalde® tijd verdaagd, omdat de prins door de geneesheeren te ziek werd geoordeeld, om de behandeling te kunnen volgen. De gezondheids toestand van den prins is sedert zoo veel verbeterd, dat men de behande ling zonder nadeelige gevolgen moge lijk acht Eenige Rijksdag-afgevaardigden hadden het voornemen, na het eindi gen van het reces, den minister van justitie over de zaak-Eulenburg te interpelleeren. De ambtenaar van het O. M., die van dit voornemen kennis kreeg, neemt nu maatregelen om de behandeling te hervatten, ten einde daardoor de interpellatie onnoodig te maken. Er zijn weer eens ONGEREGELDHEDEN TE PARUS voorgevallen, 't Was gister bij de be grafenis van een man, die voor eeni ge dagen in een botsing met de politie heeft plaats gehad. In de troonrede betuigde de keizer zijn ingenomenheid met den uitslag der verkiezingen eu gaf te kenueu, dat de regeering er uaar zal streven, eeu wettel ij ken staat van zaken te herstellen. Wat de begrooting betreft, verklaarde Z. M., dat het drmgend noudig is de bank-quaestie te regelen en dat ook de quaestie van de beta ling in bauknoteu geregeld zal wor den. De regeering zal een wetsvoorstel indienen, dat het algemeen stemrecht ten grondslag zal hebben, en zij zal het nationaal en militair karakter van den Hongaarsciten staat eerbiedi gen: In de rede wordt dan verder ver klaard, dat de ontwikkeling van de krijgsmacht hoog noodig is, maar dat daarbij rekening moet worden ge houden met de financieele draag kracht van het Land. Ook wordt geconstateerd, dat de liefde tot den vrede bij de Europee- sche volken steeds toeneemt RIDDERORDEN IN FRANKRUK zullen bestendigd worden, maar het heeft weinig gescheeld, of ze waren finaal afgeschaft Bij de begrafenis werden revolver schoten gehoord, waardoor verschei dene personen gewond werden. Een colonne kwam om do orde te herstel len. De menigte werd gesommeerd uit een te gaan; vele personen vluchtten in alle richtingen. Verscheiden bri gades politie-agenten chargeerden; er weerklonken opnieuw revolverscho ten, en er werden stokslagen en vuist slagen gewisseld. Daarna maakte ook de cavalerie een charge en er ont stond een algemeen gevecht Verschei dene betoogers werden min of meer ernstig gewond De vervolging V3n betoogers werd voortgezet en aan al le zijden hoorde men angstkreten De betoogers. die op het talud van de vestingwerken der stad en op den spoorweg gevlucht waren, deden een regen van projectielen op de troepen neerdalen. Ten slotte werden ze ver dreven, waarna de rust langzamer hand terugkeerde. Het aantal gewon den moet vrij groot zijn. BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Zondagm ddag brak door nog onbe kende oorzaak brand uit in het groo- te café „Metropole" op 't tentoonstel- 1 lingsterrein. Met veel moeite werd het vuur gebluscht. 't Café brandde geheel uit, terwijl 't paviljoen van Monaco veel waterschade bekwam Eenige® tijd bestond er ocxk gevaar voor de Duitsche afdeeting, maar deze werd gelukkig gespaard. Pcrsoonlijko ongolukkcn zijn niet voorgekomen. HOFRICHTER VEROORDEELD. Keizer Frans Jozef heeft het vonnis over luitenant Hofrichter cmdertee- kend. Het luidt: TWINTIG JAAR TUCHTHUISSTRAF. AU verzachten de omstandigheden hebben gegolden, bet goede gedrag van Hofrichter aU officier vóór de misdaad en het getui- j genis dar dokters, dat hij geestelijk minderwaardig is. AARDBEVING IN ALGIERS. Volgens mededeelingen van hoof den van inlandsche douars zouden ten gevolge van de aardschokken tiental inlanders gedood en een groot aantal anderen gewond zij; Parijsche Brieven CCXXIX. Het vereen igingsleven dringt hoe langer zoo meer Ln de diverse maat schappelijke kringen door. Het zelf behoud organiseert zich meer en meer. En syndicaten verrijzen als paddestoelen oneetbare uit dien grond. Wapenden zich voorheen slechte da standen drie, vier, op z'n hoogst vijf tegen elkander, thans lieeft de corpsgeest zich al baan weten te breken in de tallooze en tallooze vak ken, ambten en bedrijven das maat schappelijke levens. En in een groo- te stad als Parijs kon men dagelijks gewaar worden; dat het eene corps zich met grooten strijdlust schrap zet tegen het andere. De bakkersbond waakt tegen de preteasies der veree- niging van meelhandelaren; en om gekeerd het kruideniers-syndicaat stelt paal. en park aan de eischen der huisbazen; vice versa de bond der straatreinigers kibbelt met het ge nootschap der voddenrapers; en an dersom. Ad. infinitum. Het is verbijs terend. De burgeroorlog verdwijnt langzamerhand doch ettelijke bur geroorlogjes treden daarvoor in de plaats.' Tot nog toe heb ik te weinig in de werken van Marx geneusd om te kun nen decreteereu, of dat alles goed dan wel slecht is Ik kan wat misschien naïef klinkt alleen maar zeggen, dat het mij vroeger, aU burgerscho lier, wel ce'ns dnizelde, wanneer elke leeraar mij verklaarde, dat zijn vak het voornaamste was Enfinlaat mij daar verder niet op ingaan. Thans weet ik ook af van het be staan van een syndicaat van „oroque- morti". letterlijk vertaald: „dooden- krakere", met welklieflijk woord de Franschman de liikd,ionaren, bidders, aansprekers oftewel „kraaien" aan duidt» Zaterdag jongstleden zijn de aan sprekers zooals de felle revolutionnal- ren zich piegen uit te drukken, „des- cendus dans la rue" om ton stadhuize den voorzitter van den gemeenteraad te spreken te krijgen. Wat zij dien magistraat te vertellen hadden? Wel, zij stelden hem een lang epis tel ter hand. waarin zij de volgende eischen stelden- Algeheele verandering van kostuum oftewel uniform. Voor de liikd ra eer s een pet en een kort jasje. Voor de koetstere een vilten hoed „demi-for- me" en halve of Spaansche laarzen. Twee kostuum^ een voor den winter, een voor den zomer. Hoogere salarissen Voor de koet siers gelijkstelling met de koetsiers der gemeentelijke ambulances; voor de lijkdragers gelijkstelling met de gemeentelijke badmeesters Geen administratieve vervolgin gen tegen de aansprekers, die, buiten hun dienst, reads nu op hun kostuum, waarvan zij de aanneming reclameeren, bet wapen van de stad Parijs dragen Wederopneming in dienst van de aansprekers Pied, Bourriquet, Seur- re-en Auffeschnelder, ontslagen, om dat zij het beheer hebben gekriti seerd. Voilé! Men ziet hieruit, dat de Parijsche aansprekers geen makke schapen zijn. En onwrikbaar vast slaat dan ook hun voornemen: öf de gemeente raad neemt al onze eischen aan, óf wijvervoeren geen dooden sterveling meer grafwaarts. De ontslagen heer Pied, seciotaris- generaal van het „Syndicat des Cro- quemorts", die zoo flink tor tale is ais een aanspreker maar kan, ja, ei genlijk moet zijn, zei me dan ook: „Ziet u, meneer, wij bewijzen den aood graag de laatste eer, maar laat de gemeenteraad ons nu eindelijk eens de eerste eer bewijzen". Ik kon niet anders dan hem volkomen gelijk geven Een paar dagen daarna woonde ik een aigemeene vergadering van ge noemd syndicaat bij. Het was een luguber gezicht: al die menschen gekleed in stemmig zwart, sprekend over hun triestig beroep. De enkelen die zich in 't nieuwe kostuum hadden gestoken, zagen er wel iets minder doodsch uit, doch niettemin verbande het effen zwart alle idee van een gezellige bijeenkomst. Het huiverde mij echter eerst, toen de vergadering geëindigd was en de heeren zich overgaven aan de genoe gens van eea ambtsbroederlijk sa menzijn. Ik kan me levendig voorstellen, dat de aansprekors, gedoemd als zij z'jn tot het uitoefenen van een luguber ambt, in hun vrijen tijd behoefte ge voelen om zich zoo vroolijk mogelijk bezig te houden, niet slechts ten einde hun eigen sombere, geduchten te ver drijven, doch ook om bij anderen de idee van naargeestigheid weg tc ne men, die hun beroep en. onwillekeu rig, ook hun persoonlijkheid opwekt. Niettemin was mijn verbazing niet gering, toen ik ontwaarde, dut de meesten hunner uitbundig vroolijk waren.... of deden alsóf. Zij zongen de meest komische liederen, droegen grappige monologen voor. joolden, juichten, schreeuwden, lachten... Maar, o, die suggestie van hun don ker, triestig gewaad. Af en toe werd de tegenstelling mij te machtig en kon ik de gedachte niet van mc verrot ten aan een soort van „duuse maca bre".... Den volgenden dag werd mij, ter kennisneming, 'n weekblad toegezon den, dat tot titel had „Le Journal des Croquemorts". Ook daar is de journalistiek dus reeds doorgedron- geu. Wellicht verras ik u met do mede- deeling, dat genoemd weekblad le zenswaard is. Zóó lezenswaard, dut ik arglisttolijk vermoed, dat het ding niet uitsluitend door bet uanspre- kersgilde wordt volgeschreven, doch onder zijn vaste medewerkers ettelij ke arme drommels onder do litterato ren en journalisten telt. Een der rubrieken behandelt.... ge vallen tooneelstukken. De schrijver die een vlotten stijl heeft noemt zich Nirvana. Een andere medewerker, die zich Corbillard (lijkwagen) noemt, somt.de verschillende rnetapborischo en alle gorische uitdrukkingen op, waarme de het sterven wordt aangeduid. Het bleek mij, dat de l ransche taal te dien opzichte veel rijker is dan de HollaiKische. Eeu uerde rubriekverzorger, die den schuilnaam Terra C»gnita heeft gekozen, levert zoogenaamde autobio- grnphieën van bekende dooden. Kortom, deze krunt behandelt niet slechts de belangen van het sinistere gilue, doch zorgt ook voor góscnikte uitspnnuiugsleciuur. waar nièt-aan- sprikers ook iets aan hebben. In Hol land heb ik eens een bakkersblad in handen gehad voor nièt-bakkers1 was het ten eenenmale onleesbaar. V\ aarmede ik niet zeggen wil, dat het voor bakkers wèl leesbaar was. Wie, met een zeveumijlslaarzigen gedachtenspruug, uit dat alles zou op maken, dat men in Frankrijk ook ten opzichte der afgestorvenen sceptisch is aangelegd, zou zich deerlijk vergis sen. De Franschen hebben zelfs in hooge mate „le culte des morts". Een begrafenisstoet nier, waar alle. ook vrouwelijke, tattuiielouen, vrienden en kennissen oen lijkstoet te voel vol gen naar zelfs het meest verwijderde kerkhof en elke voorbijganger eerbie dig het hoofd ontbloot, is mij sympa thieker dan een in bet land onzer va deren. OTTO KNAAP. Stadsnieuws Coöperatieve Bouwvere niging „Samenwerking". De StcL bevat de statuten der Coö peratieve Bouwvereeniging „Samen werking" te Haarlem. Het doel dezer vereeuiging is, aan hare leden eigen woonhuizen te ver schaffen. In die huizen zal geen win kelnering worden uitgeoefend. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad. Groot* Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vnn den in render vermelden j wordt gcea aandacht geschonken. VRAAG. Kan men met een minder jarig persoon een contract aangaan over werkzaamheden ANTWOORD. Ja, maar hij moet worden bijgestaan door zijn w ettelij ken vertegenwoordiger anders hebt j u noch op hem noch op zijn vader of voogd eeoig verhaal, wanneer u ter zake van het contract eenige vorde ring tegen hem mocht hebben. VRAAG. Mijn dochtertje is bij een juffrouw in dienst en heeft daar 't een en ander gebroken, waarvoor dn juf frouw 45 cents afhield. Heeft zij daar recht op ANTWOORD. Ieder is veranlwoor- delijk voor de schade, door zijn on voorzichtigheid of nalatigheid voroor- zaakt .Het behoeft geen moedwil te zijn. Natuurlijk kan het een wezentlijk ongeluk zijn en dan is men niet aan sprakelijk. Het gaat echter te ver om te beweren, zooaïs vaak gedaan wordt, dal een dienstbode in 't geheel geen Verantwoordelijkheid heeft. Dan zou het er vrij treurig uitzien. VRAAG. Ik beo 23 jaar oud en wenschte te trouwen, rnaar kan van mijn ouders geen toestemming krij gen. Waar eu tot wien moet ik rnii uu wenden? ANTWOORD. U kunt dc tusschen komst inroepen van den kantonrech ter uwer woonplaats, die dan de ouders voor zich doet verschijnen of althans ter verschijning oproept. Hij tracht de zaak te schikken maar go- lukt dit niet. dan kan de zaak ten slotte toch doorgaan. VRAAG. Wat zouden daarvan de Costen zijn en hoe lang zon die zaak duren ANTWOORD. Wij racencn. dat die kosten niet meer dan 10 bedragen. Wanneer de ouders in dc weigering volharden dan fc- het huwelijk doorgaan drie maanden na de ver schijning voor den kantonrechter. VRAAG. Mijn zwager heeft twee kinderen uit zijn eerste huwelijk en nu heeft bij van één kind afstand go- daan. Kan hij dat doen buiten mij ais toeziend voogd ANTWOORD. Een vader kan van oen kind neen afstand doen. Het kind blijft het zijne eu hq is er voor ver antwoordelijk. ileeti nij door den zoo- gonaamden afstand de belangen van het kind verwaarloosd, dan zoudt u zich tot den voogdijraad moeten wen den maar het tegenovergestelde ia ook mogelijk. VRAAG. Wanneer een me.sje bij haar mevrouw wat breekt en er niet op gehuurd is, moet zij dan dc schade betalen ANTWOORD. Y\ ij inden het altijd raadzaam om, bii het aangaan der huur, om»rcrjf zulke ingen vaste af spraken te maken -het is geen vereischte en bet meisje is en bluft verantwoordelijk voor schade, dio veroorzaakt is. niet Heen door haar schuld, maar ook door hare onvoor zichtigheid of nalatigheid. Uit de Omstreken BLOKMENDAAL. ln het cafe Van der Holst, alhier, hield de ouder-afd eling „Kennemer- land" van oen Aigemeenen Neder- landschen Politiebond een druk be zochte vergadering. Besloten werd nij het hoofdbestuur van den Bond er op aan te dringen, een actie in het leven te roepen voor eene betere regeling der rechtspositie van den politieman en z'ch daartoe to wenden tot de Regeering, opdat door hel instellen van een „Politiowet" Je bevoegdheden, plichten en rechteu van de politie nader daarin worden omschreven en -loor de wet worden geregeld. Getracht zal worden voor deze actio steun te verkrijgen bij de politie-ver- eenigingen in Nederland, om in dezf gezamenlijk te werken. Voorts besloot men den jaarlijk schen schietwedstrijd van de leden der onder-afdeeüng op één dag to doen plaats hebben. Daarna ging de vergadering ovet in een huishoudelijke HAARLEM M ER M EER. Diefstal van telefoondraad. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat iiet telefoondraad, dat aan den Lisserweg is ontvreemd, reeds eenige dagen geloucu dooi een of andere oorzaak op het eene einde is afgeknapt, zoodat de geheele 60 M. over of bever langs den weg lag te slingeren. Nu blijkt het, dat bel ge deelte dat nog vast zat, is afgedraaid, waarna de draad is medegenomen. Hoewel dit natuurlijk ook diefstal is, blijkt het toch. dat men hier niet weer te doen heeft met die gewone telefoondraad-diefstallen, die hier in de gemeente meermolen zijn voorge komen. Landweer. Vier-en-twintig verlofgangersvun de landweer uit deze gemeente moe ten. op 7 Juli hunne uitrusting en be wapening inleveren ten gemeente- huize alhier, in verband met de be ëindiging van hun diensttijd. Buitenlandsch Overzicht De Kretenser quaestie blijft 'T TWISTVUUR IN DEN BALKAN aanblazen. Af en toe slaau do vlammen zóó hoog op, dat men voor 't ergste, dat is dus voor een oorlog, moet vreezen. De beschermende mogendheden meenen thans eeu voorloopige rege ling gevonden te hebben. Zaterdag is aan den Turksclien minister van bia- nenlundsche zaken een nota overhan digd, waarin dc Porte in kennis ge steld wordt van de door de mogendhe den gedane stappen tegen de uitslui ting an de Mohammed aansche afge vaardigden van de Kretenser Natio nale Vergadering. Ook is in rlie nota aan de Porte medegedeeld, dat de be schermende mogendheden elk een tweede oorlogsschip zullen zenden, om de eerbiediging van de souvore ine rechten van Turkije over Kreta te verzekeren. De soevereine rechten van Turkije op Kreta geëerbiedigd.... Wanneer we dit lezen, komt er natuurlijk een glimlach om den mond, want is er ooit sterker parodie vertoond De souvereine rechten van Turkije wor den alleen op papier erkend, want de Turk heeft eigenlijk niets over het eiland en z'n bewoners te zeggen. 'n Mooie boel zoo mopperen de Turken dan ook. Geen wonder, dat ze nog ontevreden zijn en méér willen hebben Maar hoe dat te bekomen De re geering durft officieel niet tegen de beschermende mogendheden optre den. Daarom worden de Grieken de verwekkers van de idealen der eilandbewoners in het geniep bestre den. De Turken voeren met de Grie ken EEN ECONOMISCTIFTN STRIJD OP LEVEN EN DOOD. Het boycot der Grieksche koopwa ren breidt zich Ln het land van de halve maan nog geregeld uit en wordt eteods verscherpt Aan de hoeken der straten van Salonika zijn biljetten ge plakt met het volgende opschrift „Wij hebben aan de geheele we reld te verstaan gegeven, dat wil ieder, die het zon durven bestaan de hand uit te steken, ook maar naar hef Minste gedeelte van het Otto- ma«nsche gebied, de oogen zouden uitkrabben en de handen zouden af houwen. F.n dat zullen wii doen ook I Wij hebben reeds besloten, alle schepen, die de Grieksche vlug voe ren. alle Grieksche producten te boy cotten, maar dat is niet voldoende. Laten wij liever alle betrekkingen met de Grieken, in Turkije wonend, afbreken, met onze bakkers, slagers, kruideniers, enz. Wij rekenen er op, dat de bevolking dit nieuw bewijs van vaderlandsliefde zal geven. Leve de boycot tol het uiterste I" Ook de vrouwen beginnen zich met de quaestie te bemoeien. Dat vrouwen in Turkije dat doet, zegt zeer, zéér veel De Mohammed aansche vrou wen te Salonika hebben het bewijs willen leveren, dat ze niet minder door vaderlandsliefde bezield zijn dan de mannen Zij hadden besloten tot een protestmeeting tegen de in lijving van Kreta bij Griekenland en bepaald, dat alle meisjes en weduwen een eed zouden doen, dat zij met geen man zoudentrouwen, die zich niet gewapenderhand heeft verzet tegen de inlijving van het eiland. De vali van Salonika heeft deze dames bedankt voor haar bewijs van vaderlandsliefde, muar tevens ver klaard, dat hij geen verlof tot het hou den der vergadering kon geven. Waarom niet Intusschen zijn er ondernemende Turken, die nu eeu extra voordeeltje willen halen. Zij willen mi. maat schappijen oprichten, om de Griek- 'sche handelsrelaties, die nu door het boycot stilliggen, onder Turksche vlag voort te zetten. Dat zou voor de Grieken natuurlijk een groot nadeel zijn. De Grieksche regeering protesteert geregeld. Maar de Turksche regeer ders zeggen doodleuk, dat het hier een volksbeweging betreft, waaraan niets te doen is.... Terwijl deze economische strijd woedt, zijn do Turken zoowel als de Grieken in het geheim ijverig bezig, om hun legermachten te versterken. Men bereidt zich op eon oorlog voor, want dat het daartoe zal komen, ge looft men in Kanstantinopel en Athe ne zeker. Gelukkig denken de beschermende mogendheden er anders over en vlei en zich met de hoop, dat alles nog zonder bloedvergieten zal afloopen. DE HOOP DER FINNEN HERLEEFT ook een klein beetje. Het door de Doema aangenomen ontwerp tot FEUILLETON 2MORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 8) Een andermaal, zeide ze op ietwat kouden toon. Ik ben laat en moet naar huis gaan. Goeden avond. Hij keek een beetje teleurgesteld, maar zag er van af om er op aan te dringeD. nam zijn pet af en maakte ruimte om haar door te laten. Nora keek naar haar ouden rok en versleten blouse, fronste de wenk brauwen en beet zich op de lippen. Den volgenden morgen reed zij haar vader naar het station. Zijn vertrek ging vergezeld van alle drukte, die het pakhen van zijn handkoffer had meegebracht. Hij liet zijn kaartje liggen zoo gauw als zij het voor hem gekocht had hij kon niet besluiten in een coupé te stappen, totdat de trein bij- ra wegreed, en toen hij er in zat, herinnerde hij zich, dat hij een zijner dassen had vergeten en riep Nora op gewonden toe, dat zij hem deze nog na moest sturen. Ofschoon zij heel veel van haar va der hield, slaakte Nora toch een zucht van verlichting, toen zij het laatste deel van den trein om eeu hoek zag verdwijnen. Zij was dien dag zeer verstrooid, antwoordde gedachteloos op eenige vragen van Ned, en ging 's middags naar haar kamer, opende haar klee- renkast en keek de® inhoud na. Op een oogenblik sloot zij de kast en keerde zich om, met een gebaar van ongeduld en zelfverachtingmaar dadelijk daarop ging zij weer terug, haalde er een rok en mantel uit, nam een witte blouse uit een lade en trok die aan. Zij borstelde heur haar zorg vuldig, trok liet bij haar wenkbrau wen wat over 't voorhoofd en speldde het met haarspelden tegen haar ach terhoofd op en terwijl zij zich in den spiegel bekeek, was zij verbaasd over de verandering, die haar uiter lijk had ondergaan. Zij lachte en bloosde een beetje en dacht, dat Eliot Graham haar niet voor een boerenmeisje zou houden, als hij haar zóó kon zien. Wel, wel, waar gaat u heen, juffrouw Nora riep Martha uit, terwijl zij haar meesteres met ver baasde oogen vol hartelijke bewonde ring bekeek. Men zou denken, dat het Zondag was als men u zoo ln uw beste kleeren zag. Gaat u een visite maken, ol' komt er iemand hier Nora lachte een beetje beschaamd. Ik weet het nog niet zeker, Mar tha, zei ze. Misschien ga ik wel naar den dominé misschien..... Nu, u ziet er lief en netjes ge noeg uit om ergens heen te gaan, zei Martha vol trots. Zulke kleeren moest u altijd dragen en dat zou u ook, als ik mijn zin had. Er zouden allerlei grappige din gen gebeuren, als jij je zin had, Mar tha, zei Nora. Deze dingen mo gen netjes zijn, maar zij zijn niet half zoo gemakkelijk als mijn oude rok en blouse, en ik denk niet, dat ik ze lang aan zal hebben. Neen, stemde Martha met een zucht toe, u is precies als een jon gen gesteld op oude kleerenwerke lijk, ik ben soms bijna vergeten, dat u een meisje is een jonge dame. Ik ook, zei Nora lachend, en zij ging uit Zij ging den kant op van de pas torie, maar even later bleef tij staan en aarzelde. Zij hield veel van den ouden predikant en zijn vrouw, maar een bezoek aan of van ben was altijd zoo iets als eeu beproeving voor No- ra, want ofschoon zij evenveel van haar hielden als zij van hen, mijn beer Jenkins was heel doof en Nora moest schreeuwen tot til bijna heele- maal schor was, terwijl die goede oudé mevrouw Jenkins niet zou laten Nora de les te lezen over haar jon gensachtig gedrag en het ongepaste om schrijlings op eeu pony in den omtrek rond te tijden want een of andere gedienstige geest had Nora in die weinig damesachtige houding gezien, eu had dat natuurlijk haastig aan de predikantsvrouw overge bracht. Met het oog daarop, dat Nora wat bedaarder zou worden, had mevrouw Jenkins haar verzocht, een klasse van een Zondagschool voor haar re kening te nemen, en na veel aarzelen had Nora er in toegestemd maar die onderneming was niet geheel met succes bekroond, want zij waren zoo onverstandig geweest, haar een klas se jongens te geven, en het luide lachen der leerlingen en van de on derwijzeres toonde duidelijk aan, dat Nora als Zondagschool-onderwijze.~s totaal ongeschikt was. Zij voelde, dat zij vanavond die be proeving in de pastorie niet zou kun nen verdragen, daarom sloeg zij een zijweg in, liep het dal door langs een schapenspoor en door een vreemden samenloop van omstandigheden in de richting van het rechte eind land weg, waarop zij Eliot Graham per missie had gegeven te rijden. Zij had geen reden te verwachten, dat hij daar zijn zou, on zij zou zich zelf niet eens hebben durven beken nen, dat zij hem graag geiten zou hebben, of liever, dat zfj graag zou willen, dat hij haar in haar dames- kleeren zag. Zij keerde weer terug, zich half bewust van eeu gevoel van teleurstelling, toen zij een beetje verder de rivier op, ecu man zag zit ten visschen. Ofschoon aan niemand geweigerd werd te visschen in de rivier, waar zij tusscben de landerijen van de Ryalls doorstroomde, toch verwacht te men altijd, dat er permissie zou worden gevraagd. De man was een vreemdeling hij was jong en als heer gekleed, ja, zijn kleeding deed meer aan die van een swell uit Londen, dan van een buiten man denken. Nora vroeg zich af, wie hij zou zijn, en ging langzaam verder, om hem vau meer nabij te bekijken. Zij zag hem twee- of driemaal den hengel uit werpen en glimlachte iu zichzelf. Zijn visschen deed al even weinig aan een sportman denken, als zijn uiterlijk. Zij zag duidelijk, hoe hij twee vis schen miste en een derde verloor. Zij kende het zelf heel goed en kon dat niet uitstaan. Naar hem toegaande, zei ze U haalt te langzaam op u moet dat sneller doen. Hij had haar op het gras niet boo- rea aankomen nu keerde hij zich verschrikt om het schrikachtige van een zenuwachtig sigarettenroo- ken en terwijl hij bijna zijn hengel geheel in het water liet hanaen. staarde hij haar aan. Eerst spruk ex niets dan veroazing uit zijn oogen, toen ging zij over iu Juilf onbeschaam de bewondering. Pardon, zei hij, terwijl hij een dun kneveltje opstreek en haar met een gewild beleefd air glim lachend aankeek,.— zei u wat? Nora was op vrijmoedige wijze naar hem toegekomen, alleen ver vuld v&n de gedachte aan zijn mis lukte pogingen, om een forel te van gen maar toen zij het gelaat zag met zijn onnoozele, zelfbewuste en half onbeschaamde uitdrukking, kwam er een koude trek oru haar mond en haar stem werd hard, toen zij zei Ja, ik zei dat de visch maar oven boven komt, eu dat u sneller moet ophalen ais u wat vangen wil. O, dank u, dank u 1 zeide hij op gerekten toon. Ik ben er niai zoo gord van op de hoogte en doe liet alleen maar voor mijn pieteler. U vischt zeker zelf, nietwaar Ja, zei Nara lakooiek. Ah zoo, u woont zeker hier in den omtrek Ik woon hierja, antwoord de Nora (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5