Al deze stukken werderf voor ken nisgeving aangenomen. H. Kersten verzoekt verlof tot het maken van een aarden dam met door laat langs de sloot aan de Zandvoort- •che laan. 11. en W. stellen voor, de vergun- ning op «enige voorwaarden te ->er- ieeaen. Aldus besloten. ilet verslag betreffende den toe stand der gemeente zal aan de leden v. orden rondgezonden. Na de gebruikelijke rondvraag ging de vergadering in besloten zitting over. BEVERWIJK. Vergadering van den Raad der ge meente Beverwijk, op Dinsdag 28 Juni, 's morgens half tien. Aanwezig zijn aJle leden. Na hei lezen der notulen deelt de Voorzitter mede, dat als 2de fitter- smid aan de gemeentelijke gasfabriek is benoemd W. Kerkhoff, te Utrecht. Ingekomen is «en adros van de ver eeniging ,,llct Kruisverbond", te Be verwijk mlioudende verzoek, om bij do Koningin aan te vragen het maxi mum vooi' het aantal vergunningen in deze gemeente te verlagen. Gezonden aan B. en W. om prae- auvies. liet adres van de bouwvereeniging „Vooruit", om in verband met art. 30 van de woningwet twee bestuursleden te benoemen, en borg te worden voor f 77.003 tot het bouwen van arbeiders woningen, lokte nogal wat discussie tut. li. en W. meenden in hun advies, dat alleen het eerste gedeelte van het Verzoek Ao.j behandeld worden, om dat do voreeniging niet wettig is ge constitueerd, namelijk zonder een aantal bestuursleden, door den Raad benoemd. De noodzakelijkheid van het bestaan van deze vereeniging wilden li. en W. overlaten aan de beoordee- liug van den Raad. Na eenig heen en weer praten, sprak de Raai uit, dat hij deze vereeniging geen bestaans recht toekent, door met 7 tegen 4 stemmen haar verzoek van de hand te wijzen. Tot dubbeltallen voor de periodieke .aftreding van 2 leden van het College ,van Zetters werden gekozen de aftre dende heeren J. Braun en B. Sluiter, e:i als tweeden de heeren P. P. Lan- geudijk en C- A. Zwager. Tot hoofd voor het herhalingsonder- wijs 1910—i 911 koos man weer met al- gemeeae stemmen den heer J. van Lingen. Besloten wordt het rietgewas in de Pijp voortaan jaarlijks te verkoopen. Alsnu komt in behandeling een voorstel tot aanbrenging aan alle straatlantaarns van automatische op stekers Di'. zal kosten f3128, en aan do gemeente jaarlijks uitsparen aan lantaarnopstekers, kousjes, glazen en gas 906. De proéven, die genomen worden. zivn zeer goed geslaagd. Nadat «L..ige bezwaren ml den weg geruim! waren, vooral betreffende het lot der m functie zijnde lantaarn opstekers, werd het voorstel aangeno men met 1 stem tegen, die van den hoer Wiedemao. Ter verkrijging van kasgeld zal een tijdelijke geldleening van f10.000 worden gesloten tot uiterlijk 1 Juli 1911. Volgens mededeeling van den Voorzitter is het gebrek aan kasgeld een gevolg van de late behandeling (eerst in deze vergadering) van hei kohier van den hoofdelijken omslag, waarop de heer Zwager er zijne ver- w jndering over te kennen geeft, dat dit niet eerder plaats vond. Als laatste punt komt in behande ling eene motie van den heer Wiede- nian, waarin de Raad uitspreekt, het te betreuren, dat B. en W. niet wat gemakkelijker zijn met het geven van dispensatie op de bepalingen van de bouwverordening. De motie werd aileen gesteund door den heer Eyking, die geloofde, dat B. en W. zich in deze lieten leiden door persoonlijke veeten, (waarop de Voor zitter alleen zei „da's me te mach tig") en dus verworpen met 9 van de 11 stemmen. VELSEN. UIT DEN RAAD. Dinsdagmiddag kwam de Velser Raad voor het eerst onder presidium van den nieuw-benoemden burge meester, Mr. XL Ver Loren van The- maat, in voltallige vergadering bij een. Nadat de secretaris de als steeds eindelooze notulen gelezen had, deelde de VOORZITTER mede, dat van Ged. Staten werden terug-ont vangen goedgekeurde raadsbesluiten aangaande een suppletoire begrooting 1910, onvoorziene uitgaven 1910, het aangaan van een geldleening, de wij ziging der ooncessie-voorwaarden voor het leggen en hebben van elec- trische geleidingen en de kohieren van den hoofdelijken omslag, dienst 1910. Voorts een bericht van den heer P. v. d. Werff, inhoudende dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan neemt. Deze stukken werden voor kennis- ge-, in g aangenomen. Ingekomen was verder een brief .van don heer H. Mulder, benoemd armnieester, houdende verzoek con inlichtingen omtrent de verplichtin gen aan deze betrekking verbanden. Dit schrijven wordt in handen van 13. en VV. ter afdoening gesteld. Ten slotte is bij "t gemeentebestuur ontvangen een brief van de Binnen- londsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen te Haar lem, waarin wordt medegedeeld, dat alleen deze maand nog het zand be- noodigd voor de ophooging van het schoolbouw-tcrrrein te IJmuiden, te gen dan opgegeven prijs door haar kan worden geleverd. De vereeniging „Steun ia Werk loosheid" heeft in verband hiermede een schrijven gezonden, waarin ver zocht wordt, haar voor oen bedrag van t 2300 in den as. winter te beste den het opboogen van een terrein voor do la bouwen openbare lagere ♦chooL De VOORZITTER stelt voor deze gaak voor grondig onderzoek eerst te \erwijzen naar 't ooilege van B. en W Aldus wordt besloten. óver <*m verzoekschrift rah den heer Fr. List, om een glijbaan op het zeestrand te mogen plaatsen, zullen B. en W. eerst prae-adviseeren. De heer SCHUITENMAKER dringt er op aan, dit verzoekschrift dan toch in de volgende vergadering te behandelen; dit is aan seizoenzaak en langdurige aanhouding zou scha de voor den aanvrager beteekenen. Kasopneming is gedaan. In kas moest zijn een bedrag van f 6143.31, welke som 10 Juni 1.1. inderdaad go- vonden werd, terwijl de boeken en boscheiden naar behooren blekon bij-i gehouden. Do heer VAN TUYLL merkt op, dat hij tot zijn bevreemding bij die kas opneming eenigo mandaten uit an dere jaren heeft gevonden, die ver warring zouden kunnen stichten. Spreker vindt de financieels admini stratie niet duidelijk. De heer NETSCHER spreekt enke le woorden tot toelichting. De VOORZITTER stelt voor, deze zaak in het college van B. cm W. nog eens te onderzoeken. De heer VERMEULEN is 't daar mee niet eens; B. en W. zouden op die manier hun eigen zaak onderzoe ken tevens zou spreker gaarne der. nieuwen burgemeester buiten deze ou de zaken van onregelmatigheid hou der.; een nieuwbenoemd gemeente hoofd moet op een schoone bladzijde beginnen. Daarom stelt de hoer Ver meulen voor, eon commissie van drie raadsleden te benoemen, die, met het nazien van de nieuwe rekening, het recht en den plicht zal hebben de vo rige administraties in haar geheel te underzoeken en daarover (rapport uit ie brengen. Tegen de directe benoe ming eener zoodanige commissie heeft geen der raadsleden bezwaar, gekozen worden de heeren Vermeulen, Brok en Falck, die de benoeming aannemen. Aan de orde is dan de regeling van de brandbluschmiddelen te Wijker oog en Velseroord. Het brandbluschmateriaal, waar voor een leaning is gesloten van f 3500, zou titans moeten kosten 3746.25. Aangezien het totaal cre- diet ad 4409 niet is overschreden, stellen B. en W. voor, het meerdere bedrag ad 246.25 uit het overblij vend bedrag der 4400 te voldoen. De ze post zal echter later voor noodza kelijke uitgaven overschreden wor den; dan zal den raad een overschrij ding worden aangeboden. Na eemige technische discussie wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer C. L. de Fouw, apotheker te Bloemendaal, biedt aan, de voe dingsmiddelen in de gemeente op niet vooraf bepaalde data In zijn labora- ratorium te keuren. B. en W. prae-adviseeeren in begin sel op dit schrijven in te gaan. De heer J. E. MULDER betreurt het, dat aan den keuringsdienst niet een vleesch- en vischkeuring zal ver bonden worden. Spreker wil ook niet, zooaLs in het aanbod staat, pl.m. 250 monsters onderzocht zien, mater m i n s t e n s 250 monsters. Dan heeft men ten minste eon maatstaf. Bij het woord melk wil de heer Mul der zien toegevoegd melkproducten. Ook zou spreker niet iedere maand rapport willen uitgebracht zien, ruaair zoo dikwijls als het ge meentebestuur dit wenscht. De heer VAN DER DOES zou Liever voor een balf. dan voor een heel jaar, met den heer De Fouw in zee gaan. De heer NETSCHER is 1 niet daar mee eens; de heer De Fouw staat als chemicus goed bekend, en het Is de vraag of hij een contract van zes maanden zou verlangen. De heerr VERMEULEN zou toch lie ver een proef van zes maanden ge nomen zien; bij de as. gemeantebe- grooting zou men don tot een defini tieve regeling kunnen besluiten. Geconstateerd werd door den VOOR ZITTER, dat een verordening zal moeten oniwerrpen worden. Aangezien deze eenigen tijd vorderen zal, kan de heer De Fouw toch niet vóór 1 Ja nuari 1911 met de keuringen begin nen. De Raad gaat met B. en W.'s prae- advies vervolgens mee. Voor den aanleg van een Centrale verwarming in school D. heeft de maatschappij „Calor'' te Zeist voor f 3280 het laagst ingeschreven. B. en W. stellen den Raad daarom voor. aan deze Mactschappij ondershands het aanleggen van centrale verwar ming in genoemde school op te dra gen. De heer VERMEULEN zou gaarne de verrekenposten uit de bestekken zien verdwijnen. De heer NETSCHER ls ook een te genstander van verrekenposten, maar somtijds zijn ze noodig. In enkele ge vallen verlangen de aannemers ze zelf. De hear VERMEULEN is niet be vredigd; spreker zou toezegging wen- schen, dat in volgende bestekken geen verrekenposten zullen zoorkomen. Do heer NETSCHER acht een der gelijke toezegging niet noodig; de heer Vermeulen kan op een volgend bestek zooveel amendementen indianen als hij zelf wil. B. en W.'s voorstel wordt daarop zonder stemming aangenomen. Aan de orde is thans een adres van de Vereeniging voor Lagar en M. U. L. O. op Gereformeerden grondslag te Dmuidan, inzake aangebrachte verbeteringen van een te bouwen bij zondere school te IJmulden. B. en W, etellen voor dit adre* als nog ïfi Kuii Swiden te stellen óm prao-advies. De lieer VERMEULEN la tegen aanhouding van deze zaak; zij ia al zeer oud. Alle bezwaren zijn bijna ge heel wegguomen. Ook de districts schoolopziener ls thans bevredigd. Spreker stelt daarom voor de ge vraagde vergunning thans te ver Ico nen. De heer NETSCHER is het met den vorlgen spreker eens, dat het goed Is deze zaak spoedig af te handelen. Maar een beslissing is op hot oogen- blik niet te nemen. Er zijn grooter bezwaren, dan de heer Vermeulen hot wil doen voorkomen. De twee groote bezwaren zijn, het brandgevaar en een voorschrift van de gemeentever ordening betreffende toetreding van licht en lucht. Eenige teekenlngen zijn gemaakt, en daarvan moet de Raad eerst kennis nemen. De hoer VERMEULEN deelt niet de bezwaren van den heer Netscher; hij bestrijdt ze en hoopt dat do zaak toch in deze vergadering zal worden afge handeld. Oo heeren UYTENDAAL en VAN RIJN zijn van dezelfde meening als de heer Vermeulen. De beer NETSCHER wijst nog maals op de brand gevaar-quaestie: de heer Vermeulen ziet de zaken te licht in. Het zou den VOORZITTER ge- wenscht voorkomen, dat de Raad de teekeningen nog eens goed in kon zien. Spreker zou gaarne een beslis sing willen aanhouden; noch hij noch meerdere raadsleden hebben voldoen de kennis van de zaak. Waar het een bezwaar van den VOORZITTER betreft, neemt da heer VERMEULEN thans zijn voorstel te rug. De zaak wordt thans aangehouden. H. Aardema verzoekt om teruggeving van precariorechten, tot een bedrag van I 15.90. B. en W. stellen den Raad voor tot teruggaaf te besluiten. De heer VERMEULEN stelt voor slechts f 15 terug te betalen; niet de 0.90, die boete-gelden zijn. Die heeft hij aan zichzelf te wijten. B. en W. nemen dit voorstel over, waarna het zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. Ingekomen zijn twee adressen in zake concessie-aanvrage voor een wa terleiding. B. en W. stellen voor deze zaak in hun handen te stellen om proe-advies waartoe besloten wordt, nadat de heer FALCK gewezen heeft op de wenschelijkheid, om ln de volgende vergadering met een voorstel te ko men. De gezondheidscommissie heeft be richt, dat het water in het perceel van J. Slenters thans voldoet aan de iMschen, die aan goed drinkwater kunnen gesteld worden, weshalve zij. adviseert tot opheffing der onbewoon- baarverklartng. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten, met welk voorstel de Raad medegast Tot onderwijzer aan school B. te IJmulden werd benoemd de heer J. ?tolp te Boete; tot ambtenaar van den Burg. Stand, mr. H. Ver Loren van Themaat Bij de r o n d v r a ag protesteert de heer VERMEULEN er tegen dat de wethouder Netscher onder het rap port inzake het onderzoek naar klach ten over het bouwbureau een noot heeft geplaatst Dit lokte een nog al heftigs discus sie uit, waarvan het einde was, dat een motie van afkeuring tegen deze handelwijze werd aangenomen. Voorts werd door den heer FALCK aangedrongen op het uittrekken van een bedrag voor politiehonden. Ter behandeling van reclames ln zake belastingen ging de Raad daar na ln besloten zitting over. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Binnenland NEDERL.-BELGISCHE CONFERENTIE. Ter aanvulling van betgeen reeds gemeld ls, schrijft de „Etoilp Beige" alsnog het volgende over de rede, die de heer Beernaert bij gelegenheid van de opening der bijeenkomst hield- ,,Tot de zaken die het eerst enze aandacht vereischten, behoorde de verbetering ln het postverkeer tus- achen beide landen. „Gij weet dat wij na verscheidene vergeefsche pogingen eindelijk tot overeenstemming zijn gekomen, be treffende een in zeker opzicht traneac- tloueel op w eder k e e r igheid gebaseerd ontwerp. Het ontwerp is aan beide re geeringen aangeboden, en Ik geloof te Kunnen zeggen, dat er weinig in den weg 6taat aan de sluiting van een ver drag in dezen geest. Van weerszijden moeten wij trachten deze saak tot spoedige en gunstige oplossing te brengen. De vraag is rijp en weldra zou de poatharvorming logisch lelden tot dergelijke voordeelen, wat de ta rieven voor het telegraphisch en tale- phonisch verkeer betreftmogelijk tot vereenvoudiging van onze spoorweg tarieven. „Onze tweede sectie hoeft zich bezig gehouden met de auaeetie van de ten uitvoerlegging der in beide landen ge slagen vonnissen. De quaeslie is nu in het stadium getreden van offieiee- lo verwezenlijking, zoodat wij ons In beginsel er niet meer mede hebben op te houden. ,De derde sectie had het vraagstuk der bescherming van het auteurs recht in beide landen voor hare reke ning. Een ontwerp-verdrag werd aan beide regeeringeu aangeboden met den wensch, dat het spoedig mocht worden aangenomen. Te 's-Gravenha- ge vond het een goed onthaal en zon der twijfel zou hierop reeds een gun stige beslissing zijn gevolgd, indien de Nederlandsche regeering zich op dit oogenblik niet meer geneigd ver klaarde, om de zaak tot een oplossing in meer algemeencn zin te brengen, door hare toetreding tot de onlangs door de Conferentie van Berlijn her ziene en aangevulde Berner-conven- tie. „De vierde sectio houdt zich bezig met de maritieme hypotheken. De ge meenschap van belangen is in dit op zicht zoo groot, dat ik niet alleen meen te mogen rekenen op oen spoe dig tot stand komen eener overeen komst zicii ook gemakkelijk tot Frank rijk en Duitschland zal uitstrekken." BERNER CONVENTIE. Uit Den Haag wordt aan de „Figa ro' bericht, dat onze regeering op aandrang van den Franse hen minis ter van buiten klinische zaken Pickon er toe zou overgegaan zqn, een wets ontwerp lot aansluiting van ons land o ij de Bernar Conventie in te dienen. liet „llbld." voegt daaraan toe Wij zijn zoo vrij, aan de juistheid van doze mededeeling te tw ijfelen, liet was voor niemand een geheim, dat het nu eindelijk ingediende wets ontwerp kon worden verwacht. De belangstelling van den Franschen mi nister kon dus overbodig heeten, en zoolang wij daaromtrent geen meer stellige berichten hebben, zullen wij ons houden aan de meeuing, dat onze regeering haar eigen inzichten heeft gevolgd. EEN LANDLOOPERSKAMP. Uit Barneveld schrijft men aan 't llbld. Iu het zoogenaamde landloopers- kamp op de hofstede „Do Tweel" is Zondag weer hevig gevochten. Een landlooper, algemeen bekend onder den naam van George, werd door een voorbijganger bewusteloos eu baden de in zijn bloed gevonden. In hetzelf de kamp werd juist een jaar geleden, ook een bekend type eerst bewusteloos geslagen en vervolgens in de nabij- zijnde groote beek verdronken. Dit onder den blooton hemel gele gen kamp is wijd en zijd onder de landloopers bekend. Bijna eiken Zon dag komen hier tal van ongunstig be kende personen bijeen, om het in de open lucht gekookte middagmaal te gebruiken, waarna de dag verder meestal drinkende wordt doorge bracht. Bii ons bezoek aan dit werke lijk romantisch gelegen kampement vonden wij het eenzaam en verlaten. Toch wezen een nauwelijks gedoofd kolenvuur onder een zwaien eik, een bleekveldje met waschgoed en eenige tasscben en pakketten er op, dat het vertrek slechts tijdelijk was. Als eon« eigenaardigheid vernamen wij, dat hier heel wat landloopershu- welijken gesloten worden. Geen ver bintenis tusschen man en vrouw wordt namelijk ia dit wereldje voor echt erkend, wanneer zij niet door den „Burgemeester", eveneens een landlooper. bekrachtigd is. Als laag ste tarief voor deze plechtigheid were ons genoemd een flesch jenever. ONTAARDE OUDERS. Men meldt uit Princenhage aan het D. v. N. Toen de heer G. heden wandelde in de omgeving van do zwemplaats aan den Hirdesboulevard, werd hij door een circa 14-jarigen jongen aange sproken, die hem om vuur vroeg voor zijn sigaret Het ventje, dat er vreese- lijk haveloos en verhongerd uitzag, wekte het medelijden van bedoelden heer op. Het verhaalde, dat hij reeds negen maanden rondzwierf In en om Breda, 's Nachts slapende in de schu ren, karren of bosschen, en overdag zijn eten moest bedelen. Hij zei een zoontje van Van E. te zijn, thans aan het Duitenhuis te Princenhage wo nende. Vóórdat hij begon te zwerven, woonde hii bij zijn vader en stiefmoe der in de Boeimeorstraat te Teterin- gen. Vader en moeder leefden slecht, waren aan den drank verslaafd, mis handelden bun kinderen en lieten ze geheel aan hun lot over. Zelfs op school kwamen ze nooit Toen ging vader van moeder af. Het bedoelde jongetje mocht nu noch bij vader, noch bij moeder onder dak komen. Geen van beiden zorgden voor zijn voeding of kleeding en zoo is hij nu reeds negen maanden zwervende, ten prooi aan de grootste ellende. Meermalen werd hij door de politie bij den burgemeester gebracht en de ze deed zijn best om verbetering te brengen ln het ellendig bestaan van den armen knaap, maar te vergeefs. Nu werd het ventje bij da mare chaussee gebracht te Te teringende ze bracht het ventje bij den officier van justitie en thans zal er dan ein delijk, dank zii de justitie en politie, verbetering komen ln het ongelukkig leven van den jongsn. Wellicht zal de voogdijraad ingrijpen. De jongen is in het huis van bewaring, als verdacht van landlooperij tijdelijk opgeborgen. Leger en Vloot ROUW IN HET LEGER. Ingevolge de bevelen van de Ko ningin zullen de officieren van de landmacht gedurende vijf dagen, in gaande 28 dezer, rouw dragen voor Prinses Marie der Nederlanden. De rouw zal bestaan ln een rouwstrik om den llnker-bovenarm, zonder rouw floers aan het gevest van de sabel. Rechtszaken ARBEIDSCONFLICT. De zesde kamer der Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak ln de zaak der timmerlieden, die, indertijd be- hoorende tot de stakers van de etooin- tlminarfabriek dar Gebroeders Van Hou?um te Hilversum, werkwilligen zouden hebben gemolesteerd. Do één, die op 11 Mei een op een wagen Bil lenden werkwillige met een steen zou hebben gegooid en verwond, werd wegens mishandeling veroordeeld tot zes weken gevangr-nisstraf (geëischt was 3 maanden). Den ander, die in de Begoniastraat met een steen naar werkwilligen wierp, echter zonder ze ie treffen, werden twee maanden ge vangenisstraf opgelegd (geéisoht was 6 maanden). Het drama te Rijswijk. Tweede dag. VERHOOR VAN DEN BEKLAAGDE. Onder even groote belangstelling werd Dinsdag de behandeling dezer zaak voortgezet ln de eerste plaats werd weer ge hoord de beklaagde om nog ©enige inlichtingen te geven omtrent het ver blijf op de kamer te Rijswijk, in den avond van 16 April. Uekl. herhaalde dat mevrouw W. dien avond niet haar verlangen had tc kennen gege ven dat bekl. haar zou dooden. Wel was afspraak gemaakt Dinsdags te voren, dat bekl. zich eerst het leven zou benemen en mevrouw ^V. daarna hetzelfde zou doen. 's Avonds, 16 April, op de kamer te Rijswijk was men kalm aan 't spreken gegaan ovci de wedcrzijdsche verhouding, weder- om had bekl. er op aangedrongen, dat mevr. W. haai- man zou verlaten, dan zou hij afstudeeren en haar trou wen. Langzamerhand was het ge sprek heftiger gewonden en waren er verwijten gevallen. Mevr. W. zag zelf in, dat bekl. ongelukkig zou worden. Pres.: Maar u zoudt haair toch nooit getrouwd hebben. BekL: Dat zegt u nou, maar ik zou het wel gedaan hebben. Gelijk gezegd, bekl. had mevr. W. verwijten gedaan, welke deze zich nogal aantrok, daar zij in huilen uit barstte. Bekl. had haar toen vergif fenis gevraagd en daarop heeft me vrouw W. hem verzocht haar to doo den, nadiat bekl. had gezegd: ik doo het, er is niets meer aan te doen. Mevr. W. had altijd verklaard dat zij ongelukkig was in haar huwelijk met den heer W. en daarom had bekl. gedacht dat zij ook gelukkig zou zijn wanneer zij dood was. Alsnu werden weer citaten uit brie ven voorgelezen, waarin de bekl. na de tijdelijke afbreking der relatie zijn liefde getuigde aan mevr. W. waar op de relatie weer werd aangeknoopt. Pres.: Dus dat is dan toch uw schuld geweest Herhaalde malen is Maandag gewezen op uw zwakheid, maar uit uw brieven blijkt toch dat u wist en voelde hetgeen u deed. Ik voor mij houd het er voor, dat het moer hartstocht dan liefde is ge weest Dat blijkt uit uw brieven. GETUIGENVERHOOR. Getuige Zillesen, fabrikant te Rijs wijk, verklaarde, dat hij bekl. ge waarschuwd had. Wederom las de Pres. een gedeel te uit oen brief voor, waaruit blijkt, dat bekl. ook nadat hij aan getuige Z. beloofd had dat het uit zoude zijn, toch weer de relatie met mevr. W. had aangeknoopt, althans moeite had gedaan haar te ontmoeten. Getuige Z. herhaalde dat bekl. hem de stellige belofte had gedaan, dat het uit zou zijn. Ook aan den heer W. had bekl. op zijn eeirewoord ver klaard, dat het uit zou zijn, nadat getuige den heer W. had gewaar schuwd De heer W. wist eigenlijk niet wat hij doen moest De een gaf hem den raad te scheiden, een ander ried hem dit weer af. Herhaalde malen had get. mevr. W. in den laatsten tijd hooren zeg gen, dat zij dood wenschte te gaan,' maar get. hechtte daar niet veel waarde aan. Get. achtte haar niet in staat tot zelfmoord Mevr. W. hield veel van haar kind en wilde wel schelden, mits de eisch daartoe van haar man uitging. Op een vraag van den verdediger antwoordde get dat mevr. \V. veel van haar kind hield, hoewel zij geen ideaal moeder was. Nimmer heeft mevr. W. tegen get. gezegd: dat zij haar man haatte. De verhouding was wel gespannen. Getuige mevr. Gijsbertl Hodenpyl die naast mevrouw W. woonde, ver klaarde dat deze een lieve vrouw was van wie zij veel hield In den avond van 15 April is me vrouw W. nog bij getuige geweest Zij was heel gewoon en is om kwart voor negen vertrokken, omdat zij de naaister wachtte. Elr was nog ge sproken over een hoed en toen mevr. W. wegging, heeft get. niets aan haar gemerkt. In den laatsten tijd was mevr. W. nogal zenuwachtig, maaT nimmer heeft zij over zelfmoord gesproken. Wel heeft zij eens gezegd: ik wou dat ik dood was. Get. achtte mevr. W. wel van zoodanig temperament om op een gegeven oogenblik te vragen om haar te dooden. Mejuffrouw Koolhoven herinnerde zich, dat zij ln het begin van April een costuum voor mevrouw W. ge maakt heeft, dat zij 15 April is gaan passen. Daar er nog iets niet in orde was, verzocht mevr. Zaterdagochtend nog eens te komen passen, daar zij anders niets zou hebben om Zondag aan te doen wanneer zij uit wilde gaan. Daar het costuum niet klaar kon komen, werd afgesproken, dat do naaister Dinsdag nog eens zou komen passen. Getuige mevrouw Ham van Heyst heeft eveneens mew. W. zeer goed gekend. Den 13en April is deze nog bij haar to dineeren geweest. Op sommige oogenbllkkon, wanneer, mevr. W. in een wanhopige bui was, achtte get. deze best in staat een einde aan haar leven te doen maken. Op een vraag vanden verdediger, antwoordde gel., dat do liefde van he- klaagde voor mevr. \V. zeer oprecht was, oprechter dan omgekeerd. Bij terugkomst van haar man was me vrouw \V. steeds wanhopig. Na het diner op 15 April bij getuige was me vrouw W. zeer triestig. Mevr. w. had aan getuige gezegd, dat zij bekl. torug ging roepen uit Noordwijk, waar hij aan het studeeren was, waarop ge tuige nog had opgemerkt: doe dat niet. laat hem studeeren. Mevr. W. had daarop geantwoord, dat kan ik niet, ik kan niet buiten hem. Getui/c- II. Roelvluk, civ-el ingenieur le Amsterdam, kende bekl. zeer goed. Hij is een vriend voor hem geweest. Na 1908 heeft bekl. wel eens met hem gesproken over zijn verhouding mot mevr. W. Hij sprak altijd met abso luut oprechte liefde over haar en gaf als eenigen wensch te kennen met haar te trouwen. Telkens sprak uit zijn woorden een diep medelijden met mevr. \Y., dat deze met haar man moest leven. Nogmaals werd nu beklaagde ge hoord. die nog verklaarde, dat hij aanvankelijk officier had willen wor den, maar afgekeurd was voor een ingevallen horst Op een vraag van don pres. antwoordde bekl. dat mevr. Bicker voor hem is geweest als een moeder, dat geheel zijn leven heeft gedraaid om te voldoen aan zijn lus ten. Zijn vader (82 jaar oud) heeft hij nooit plezier gedaan, zijn vader hem wel. Hier barstte beklaagde weer ln tranen uit Mevr. W. wist wat er gebeuren zou toen hij het wapen ging halen. DE DESKUNDIGE. Daarna was het woord aan dr. Rosenstein, die, gelijk men weet, het geheel e verhoor heeft bijgewoond cm zich eon juist oordeel over de zaak en den persoon van bekl. te vormen. Uit het dossier, waarin ook het dag boek van bok]., heeft dr. R. den in druk gekregen dat bekl. is een neu- rastenicus. Dr. Polano heeft dit be vestigd. Herhaalde malen is geble ken, dat bekl. was neerslachtig on zenuwachtig. Getuige heeft den in druk gekregen dat bekl. het plan heeft gekregen oui zich zelf en mevr., W. te dooden en dat hij, gedrongen door mevr. W., geen keuzo heeft ge had in de motieven. Een min als beklaagde heeft geen heerschappij en zellbeheersching. Ilij zoowel als mevrouw W. hebben ziel kundig de omstandigheden doen ge boren w orden. Voor beklaagde was het uiterst moeilijk de relatie af to breken, i too wel hij gevoelde, dat dit moest geschieden. De geestestoestand van beklaagde tijdens het gebeurde kan door een niet-psychiater niet worden beoordeeld. Dat is een abso lute onmogelijkheid. Het feit, dat mevrouw W. en be klaagde in den laatsten tijd voor het geen is voorgevallen zeer opgewekt hebben rondgeloopen, zegt op zich zelf niets, daar zij zich langzamer hand iu den toestand hebben kunnen indenken. Juist met een zelfmoord in het verschiet kan mevrouw YV. extra vroolijk geweest zijn. Dit is niet uit te maken. Of zelfmoord een normaal verschijnsel is, hangt af van den per soon en alleen een psychiater kan be- oordeelen zijn normaliteit of abnor maliteit De moraliteit van het opzet kan al leen weer door een psychiater beoor deeld worden. Dat beklaagde nog da kracht en energie had, om na het schot, dat hij zich in de borst had toegebracht, nog een paar briefjes te schrijven, mag niet leiden tot de ge volgtrekking, dat hij ook nog de ener gie zou hebben om zich een tweede schot toe te brengen. Het feit, dab beklaagde 26 jaar oud is, is volstrekt niet hét bewijs, dat hij geheel mees ter is over zijn daden. Uitspattingen kunnen een gevolg zijn van neura»- tinie. De bewering van beklaagde, dat hij tot bepaalde handelingen gedwongen werd in de laatste weken, kan een psychologische beteekenis hebben bij het type van mevrouw W. Gegeven haar neiging, gegeven haar hysteri- schen toestand, kan het zeer goed zijn, dat van mevrouw W. de drang is uitgegaan op beklaagde om huar te dooden. Hysterische patiënten kun nen iemand zeer prikkelen. Dr. R. heeft den indruk gekregen, dat be klaagde veel van mevrouw W. hieliL Naar aanleiding van een opmer king van dr. R., dat het gebruik van twee glazen bier, een glas wijn en een gias brandewijn ('s middags vóór den moord) van invloed geweest kan zijn op den geestestoestand van be- kla'agde, vroeg rechter Schlinger- marui, of dit ook het geval kan zijn geweest bij beklaagde, die gewoon was wat te gebruiken. Dr. 11. antwoordde, dat dit natuur lijk dan van minderen invloed is. Iemand die een misdrijf begaat uit groote liefde, haat of jaloezie, achtte dr. R. minderwaardig. Voor minder waardigen acht de deskundige da straf een rem. HET REQUISITOIR. Na de pauze was het woord aan! het O. M., waargenomen door mr. S. J. van Gcuus. Hij zei, dat allen het wel hierover eens zullen zijn, dat in deze zaak het psychologisch element op den voorgrond is getreden. l>e strafrechter heeft meer dan vroeger met dit element rekening te houden, ook waar het betreft de mate dor straf. Het is een moeilijke zaak. YV« moeten ons indringen in het gemoed van een ongelukkigcn, jongen man, maar ook in dat van de ramp>zaligq vrouw, die het slachtoffer is gewor den in dit drama. Aan spreker is het niet gelukt eenfc ge vingerwijzing to vinden, dat bij mevrouw W. het verlangen om té sterven aanweziz is aeweesL.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6