Dl KIM KiPEL, roste's Theedoeken Handdoeken Tafelgoederen Lakens, Sloopen Safe deposit Assurantiekantoor, G. DE VLEESHOUWER Go. Gierstraat 4-6. Telefoon 763. BEKENDMAKING. Grafmonumenten. DAMES SCHORNAGEL, GttliploniBfds Mins. Er zijn uitlatingen, die daarop wij zen, maar daarnaast zijn tal van ge sprekken, die er op wijzen, dat er geen bepaald besluit was om dood te gaan. Vóór Zaterdag bestond, naar spiekers meenlng, het verlangen om dood te gaan niet. Nu de Zaterdagavond. Aan kleinig heden hecht spreker hier niet, dus ook niet aan het uitgaan zonder cor set. Maar daartegenover staat het spelen met haar k^nd vóór zij uit ging. Het medenemen van een huis sleutel en het afscheid nemen van baar kind. Zij hield veel van haar kind, ziels veel, dat weten wij van den lieer W., die uit kiescbheid hier als getuige is weggelaten. Wij gaan nu langzamerhand naar bot Molentje en het voorgevallene rnet den koetsier, zoo zei spreker. Ouuitvvischbaar was voor spreker die houding van rust vrede en rust spraken uit haar trekken. Daarin lag een verlangen naar den dood, geen ernstig verlangen, zooals art. 293 dat eischt, maar een Impulsief verlangen, zooals mogelijk was bij het type van deze hï9terica patiënt, gelijk die ons door de deskundigen geschetst is. De voorstelling door beklaagde ge geven, acht spreker de ware. Hij heeft haar verwijten gedaan, toen hoeft die vrouw gehuild en die tranen hebben op beklaagde een grooten in druk gemaakt. Hij heeft toen vergif fenis gevraagd en gezegd ga naar uw man en kind terug, en toen is de daad gevolgd. Spreker komt dus tot de conclusie dat hier is geweest een verlangen, maar niet een uitdrukke lijk en ernstig verlangen, dat art. 293 eischt De vraag is nu wat zal de recht bank doen. Een psychiatrisch onder zoek gelasten Spreker waardeert het, maai' acht het niet noodig. De rechtbank zal rekening kunnen hou den met de factoren, die spreken ten gunste van beklaagde. Wie zal durven aannemen, dat die man normaal is geweest, wie zal den gemoedstoestand van beklaagde niet in aanmerking nemen De opvatting om een zaak zoo zwart mogelijk te maken, als die hoeft bestaan bij het O. M., zij be staat niet meer, maar beklaagde heeft zich vergrepen aan de wereld-orde en ieder die gelooft pan een hoogere macht, die ons verbiedt het leven van een ander te nemen, zal ook over tuigd zijn, dat diezelfde macht ons zegt, dat er medelijden moet zijn met den ongelukkige, die veel geleden heeft Geöischt werd ZEVEN JAAR GE VANGENISSTRAF. DE VERDEDIGER. De verdediger, mr. Bourlier, ving auu met de meaedeeling dat hij zich, dadelijk nadat hem de verdediging was opgedragen door de familie van beklaagde, begeven heeft naar den officier en den rechter van instructie om 'n psychiatrisch onderzoek te vra gen, hetgeen hem geweigerd is. Men achtte het niet noodig en overbodig. Dat aarzelt spr. niet een fout te noe men, want daardoor mist de Recht bank nu gegevens, welke voor haar onmisbaar zijn. En gevolg van die fout is geweest, lat pleiter niet in de gelegenheid is geweest een psychiater bij zijn cliënt te brengen, in den per soon van dr. Rosensteyn, die hem hier zoo gewaardeerd heeft ter zijde gestaan. Door hem toegang voor een psychi ater to weigeren, is pleiter niet in de gelogenheid geweest alle gegevt feiten en factoren omtrent zijn cliënt te verzamelen. Hij kan nu aan Rechtbank geen feiten geven om de Rechtbank te overtuigen van de nood zakelijkheid van een psychiatisch on derzoek. Hulde brengt spr. aan de prachtige instructie welke gevoerd is. Maar een gewichtige factor is verzuimd: een onderzoek naar het probleem zelfmoord. De zelfmoord-toestand, die deze zaak beheerscht van het begin tot het einde, is in de instructie vol komen genegeerd. Te onderzoeken ln welken toestand bekl. verkeerde, was belangrijker dan het onderzoek naar de materieele feiten. PI. gaat hierop uitvoerig na, hoe men honderd jaren geleden over den zelfmoord dacht en thans in het al gemeen zijn de psychiaters het er over eens dat zelfmoord zonder phy- chische of physlsche afwijkingen uit zondering Is. Een ernstig onderzoek heeft aange toond dat bij 12-1 gevallen van zelf moord er slechts één was waarbij de persoon psychisch gezond was, personen waren volslagen krankzin nig en 79 lijdende aan ernstige psy chische afwijkingen. De oorzaak van poging tot zelfmoord van pleiters cliënt was dat hij het leven niet meer kon dragen. Toch heeft men in de in structie het geheele probleem van den zelfmoord totaal genegeerd. Dat een groote, onherstelbare fout, omdat naast chronische krankzinnigheid ook acute krankzinnigheid bestaat. Hoe kon men den toestand beoor- deelen waarin pleiters cliënt den 16en April j.L bestond. Laten de deskun digen, stel zij worden benoemd, bekl. maa rondorzoeken. Zij zullen het niet kunnen, omdat zij het gebouw niet kunnen herbouwen met dezelfde steenen van 16 ApriL Jaren lang Is pleiters cliënt neer gedrukt door den band welken de re latie met mevr. W. medebracht. Ja ren lang heeft hij ln dien toestand geleefd en is hij gekomen tot een daad van wanhoop. „Vader, het kon niet andera" En de daad waar hij zich 16 April niet in kon denken, is hem nu, nu zijn gezondheid is terugge keerd, duidelijk geworden, en vervult Jiem met berouw en kwelling zijn le ve» lang. Wanneer thans psychiaters be noemd worden, zullen zij wellicht pen geheel verkeerd beeld geven van gen toestand^ waarin bekl. 16 April erkeerde. Die risico wil pleiter niet loopen. HIJ heeft het gevraagd drie dagen na het feit Op grond van de verkorting zijner rechten als verdedi ger vraagt pleiter geen clementie, maar eischt hij die. Daardoor alleen kan goedgemaakt worden het onher- stelbaire verzuim waarvan bekl. het slachtoffer Is geworden. Vervolgens geeft pleiter een karak terschets van mevr. W. Zij was lief, goed en kinderlijk, maar zij miste el- persoonlijkheid. Zij was een lief, licht, elegant scheepje, maar zonder roer, in gezelschap vroolijk, was zij thuis melancholisch. Een diep gevoel had zij niet. Dat had zij alleen voor- dezen beklaagde. Mevr. W. zocht moer naar het ma terieele, bekl. meer naar het ideëele. Dat blijkt uit zijn dagboek en zijn brieven. Met medelijden en liefde vervuld, heeft bekl. zich gegeven, met geheel zijn persoon. Beiden hebben elkaar lief gehad, maar zij hebben van hun Liefde niet den tempel ge maakt, welken zij er van hadden kunnen maken. Wanneer mevr. «W. haar man had verlaten, zooals bekl. haar gevraagd had, wanneer zij op hem gewacht had bij haar zuster in Engeland tot hij had afgestudeerd, dan hadden di§ menschen van hun liefde kunnen ma ken wat zij er van verwachten. Behalve groote liefde had bekl. ook innig meidelijden met mevrouw W. en dat gevoel met de liefde maakte bekl. gek. Het idee van zelfmoord kwam bij hem op, liet hem niet meer los, de wilskracht in het slappe li chaam kon geen weerstand bieden en het einde moest tragisch zijn. Het kon niet anders. Is het zoo moeilijk te begrijpen dat bekl. bij zijn liefde en medelijden voor mevr. W. de relatie weer aan knoopte toen hij hoorde dat zij om hem treurde en hem terug verlang de. De redenen van beklaagdes mde- looshe.d kent de rechtbank, maar den toestand van bekl. kent zij niet. Daar omtrent hadden alleen psychiaters haar kunnen inlichten. Maar zij heb ben het niet gedaan, dank zij de vriendelijke welwillendheid van den officier. Pleiter heeft niet anders "kun nen doen dan aantoonen dat zijn cliënt was een neurastenicus en een psychisch minderwaardige. Nog vestigt pleiter er.de aandacht op welke groote rol de suggestie kan spelen bij de elkaar liefhebbende man vrouw, en wijst hij er in verband daarmede op dat niet van mevrouw W., maar van bekl. het plan is uit gegaan tot zelfmoord, waarover me vrouw W. eerst gelachen heeft. Hier was, gelijk meer gebeurt, door sug gestie een band gelegd, welke leidde, tot eenheid van denken. Het zelf moord-idee gaat, gelijk pleiter uit een werk citeerde, druppelsgewijze van den een op den ander over, gelijk het ook hier gegaan Is. Hierna schetste spr. een drietal ge vallen welke volkomen overeenkomen met het drama te Rijswijk. Er is dus alle reden om aan te ne men dat beklaagde in dit geval waar heid heeft gesproken. Als alles blijkt waar te zijn, waarom zou dan juist niet waar zijn dat in dien hrief het uitdrukkelijk verlangen stond van mevr. W. om te sterven? Waarom juist hier getwijfeld aan de betrouw baarheid van pleiters cliënt? Ook ves tigt pleiter er nog de aandacht op dat dr. Rosenstein heeft verklaard dat bij een persoon als mevr. W. het idee tot zelfmoord kan opkomen en weer verdwijnen. Duidelijk blijkt dat het voornemen tot zelfmoord bestond bij mevrouw W. Zij schreef zelfs in een van haar brieven, in het dossier aanwezig, „ik wil sterven, opdat ik dan nooit zal zien het einde van onze heerlijke gen." Ook uit een anderen brief blijkt dat mevrouw W. aan bekl. schrijft dat zij, wetende dat de dagen geteld zijn, met leedwezen een invitatie voor een dilner heeft aangenomen, want dat zij hem nog zooveel mogelijk wil de zien. Ten slotte wijst pleiter, mr. Bour lier, er op, dat mevrouw voor het plan van zelfmoord een vruchtbaren bodem was. Het onwrikbaar besluit om te sterven moest 'reageeren op haar. Uit de gedragingen van mevr. voor de buitenwereld valt voor den leek niets af te leiden, daaruit kan alleen de psychiater gevolgtrekkingen ma ken. Had bekl. gezwegen, men had even goed kunnen denken aan zelfmoord van mew. W., maar waar hij eerlijk heeft bekend, daar mag men zijne be kentenis niet splitsen, maar moet men die onvoorwaardelijk aannemen, dat hij mevr. W. heeft gedood op haar ernstig verlangen. Nog wijst pleiter er op, dat niet bewezen is dat de dóód van mevrouw W. een gevolg Ls weest van dit schieten. Zij had dien dag ook vergif Ingenomen en ook dat kan den dood veroorzaakt hebben. Er Is een verzuim gepleegd, door dit niet chemisch te onderzoeken. Dat dus het sterven op 16 April was vastgesteld, vond zijn oorzaak in de bruiloft van zijn nichtje, welke men niet ln de war wilde sturen, in de terugkomst van meneer W. en In den tweeden verjaardag van de re latie. Vast 3toat volgens pleiter, dat mevr. W. was levensmoede en sterven wil de. En wat beteekent daartegenover de verklaring van getuigen die meen den, dat mevrouw W. niet aan ster ven dacht? En wanneer vaststaat dat zij sterven wilde, staat ook vast, ge zien het geheele type van die vrouw. dat zij aan beklaagde gevraagd heeft:' dood eerst mij en dan jezelf. Zij, met haar zwak karakter en willoos heid, vreesde dat haar op het laatste oogenblik de kracht zou ontbreken *t wapen tegen zichzelf te richten. En hij die hier zeide, de deskundige, de psychiater, dat hij de verklaring van bekl. voor waar aannam, waar ande ren die mevrouw W. zeer goed ken den hetzelfde doen, daar heeft do Off. van Justitie niet het recht daarover heen te loopen als over kleinigheden. Ook uit de kalmte waarmede de doode daar lag, alsof zij daar levend was gaan liggen, is het mooiste be wijs dat die vrouw ernstig wilde ster- i. Ware dat niet zoo. zij zou eenige beweging hebben gemaakt. Zij deed dal niet, maar ontblootte de borst om het doodelijke schot te ontvangen. Dat mevrouw W. zich ging voorbe reiden np hetgeen gebeuren zou op de kamer to Rijswijk, Ixlijkt ook uit bet thuis laten van haar korset, om vrijer te zijn in haar bewegingen. Roerend schetste pleiter de laatste oogenblik ken door de beide personen daar in die kamer doorgebracht. Na de verwijten haar gedaan, viel hij i als door een impuls gedreven voor haar op de knieën en bad haar hem te verlate® en naar haar man en kind terug te keeren. Maar toen wilde zij niet meer w»g. Zij wilde bij hem biij- met hem sten-en, eerst zij, dan hij. Overeenkomstig het verlangen van mevr. W. is liet toen geschied, gelijk wij weten. De schoten viefen en zij was dood. Dat is de lezing van pleiter's cliënt Hij heeft niet gelo gen; hij heeft de waarheid gesproken in alle opzichten. Mocht bekl. de bede weigeren? Kon hij anders doen? In den toestand van uiterste depressie heeft pleitor's cliënt gehandeld en die toestand kon en mocht alleen beoor deeld warden door psychiaters. Rech ters kunnen dien toestand niet be- oordeelen. Pleiter houdt vol, dat mevr. W. heeft gehad den vrijen en bewusten wil om te sterven, gelijk ook de twee deskundigen hier gehoord aannemen. Objectief is dit niet te onderzoeken en dat wil art. 293 oo kniet. Wij heb ben hier te doen met een dubbelen zelfmoord, welke bij bekl. is mislukt; bij mevrouw W. was hij het werktuig. Pleiter heeft gevraagd uiterste cle mentie, omdat door het plaats gehad hebbende verzuim nooit gekomen kan worden tot eene rechtvaardige oplos sing. Hoeveel van het maximum van 12 jaar kan worden afgedaan, wij weten het niet Naar pleiter's meening valt hier n et te oordeelen over een misdaad en een misdadiger, moor over een jongmensch, dat deernis en medelijden verdient. In zijn dupliek betreurde subst-off. van Just. mr. Van Geuns den toon door mr. Bourlier tegenover hem aangenomen, waar hij steeds in vriendschappelijke verhouding tot de balie heeft gestaan. Verder betoogde spr., dat hij met den geëerden pleiter een heel eind samengaat en toegeeft, dat bekl. bij zijn verhoor de waarheid heeft ge sproken. Aan de hand van de docto ren besluit spr., dat bij mevrouw W. was een welkome bodem voor zelf moord. Hij komt juist tot een tegen overgestelde conclusie en blijft van meening, dat bij mevrouw W. nooit een vast plan heeft bestaan voor zelf moord en dat eerst het verlangen vasten vorm heeft aangenomen op bekl.'s kamer la Rijswijk, terwijl be klaagde wist, wat er zou gebeuren, en mevr. W. die gedachte aan zelfmoord nog steeds van zich heeft afgeschud. Ten slotte de weigering voor de toe lating van dr. Rosenstein voor een psychiatrisch onderzoek. Waar dit 3 weken voor de behandeling geschied de, meende het O. M., dat het mate riaal toen al half verrot was. Het ee ltige verwijt zou kunnen zijn als er een verwijt is, dat hij de zaak 3 we ken heeft opgehouden. Maar afgescheiden daarvan, al de verwijten van den verdediger treffen den rechter van instructie en niet spr. Hij heeft niet te beslissen wel de rechter-commissaris en herinnert spr. zich wel, dan heeft hij tegen mr. Bourlier gezegd, dat hij zich met diens denkbeeld vereenigde. Mr. Bourlier antwoordt, dat de of ficier zich daarover niet heeft uitge laten. Pleiter houdt vol, dat zijne verdediging is belemmerd door de zienswijze van het 0. M. De uitspraak werd bepaald op 8 Juli 2 uur. Generaal-VartBoenwoordioer voor A. D. BEYSENS, Boomgsardsstr. Ill, Botterdam, lil. Int SBBfl. ten Kantore van CROMMELIN BOUWMEESTER, STATEN BOLWERK 5, TELEFOON 283. LOREI1EN TE 1IUUH van 2.- per maand af, of 10 per jaar. ONDERPANDEN van gegeven pro- longattên kunnen geborgen worden ln een loket of op Naam van den geld gever ten kantore van de Associatie- Cassa of de Kasvereeniglng te Am sterdam. DspOtrente met éfin dag opzegging 3'/. pCt ZUIVERE HAARLEMSCHB BANKVEREENIGING, FIRMA IEDIKB VAN BERKHOUT i DE CLERCQ Haarlem-HHIegom-Usse an Haarlemmermeer (Hoofddorp). Effecten, Coupons, Prolongatiën, Buitenlandse he wissels, Incasseering, Disconteering, vreemd geld, Reiskre- dietbrieven, Rekening-Courant, Depo sito-Bewaring. Bewaariorlcbtlng te Haarlem. Verhuur van Loketten. In bowarlng nemen van waarden. Onze Laclihoek ALGEMEEN NIEPHAÜS BLANSERT, Nassaulasn 27rood, BRAND- SPIEGELGLAfl- TRANSPORT-. (ZEB- RIV1KR- ea LAND-) CASCO- 19* Indien U kennis wilt maken met onze artikelen, kelt U dan even 763 op por 5 ons f 0.45 SS 5 SS SS 0.30 SS 5 IS SS 0.27V, SS 5 SS SS 0.25 SS 5 SS IS 0.22 EEN WENK. Heer. Ben je niet door en door nat, koetsier Koetsier. Door en door niet mijn heer, mijn keel bijvoorbeeld is zoo 1 ONGELUKKEüt- droog als kurk. I LEVENS- ONDER KINDEREN. j WATERLEIDINGS- Jan. Nu ben ik Emma's vader. oq en Jij moet haar trouwen. Zij krijgt I twee sinaasappelen mee. LN-BK AAJi- Piet Het spijt me. meneer, maar poST- onder drie sinaasappelen doe ik het1 ;borg- DOORZIEN. NERING. Beste oom, zou ik u een kw^" ^BTTaqmpWRm tiertje alleen kunnen spreken T JLKlJGöDLhJVbT- Neen, Jongen, zóóvéél kan Ik je BAGAQEi- onmogelijk leen«n I I BIJ WIEL- j j*"T OMGEKEERD. HAGEL- fr-a Men zegt een ezel Ls het, die pENSIOUf- aan een volle krib staat en niet vreet, .'„„et doch lk zeg neen. dat is geen ezel, i Solide en flinke AGENTEN want als een ezel aan een volle krib 1 crevroacrrl staat vreet-k 1 gevraagu. OndergeteekendB Paardenslagers maksa hiermede honne geachte Cliëntèie bekend, dat zij genoodzaakt zijn, wegen» de hoogs marktprijzen, den prijs van hun vleesch te stellen ais volgt BIEFSTUK ROASTBEEF. ROLLADE. LAPPEN GEHAKT Aanbevelend, CHR. SCHORNAGEL, A. SCHORNAGEL. B. v. OPZEELAND. N. J. K. KWANTES. Steenhouwerij en Marmerwerken. HAARLEM. V. H. J. TROUPIN, 6RA6HT TELEFOON 504. cur dg Infantarts-Kazerne. TELEFOOI 504 Vestigt bijzonder uwe aandacht op zijns rijks Collsotls Uitgebreide sortoerlng - Nltuwsl* genres - Billijke prijzen - Nette afwerking P. V HONSCHOOTE T. JANSEN. C. PELS. Leeghwaterstraat IS, M Koninginneweg - Tal. 634 Barelen zich beleefd aan te kappen voor Bals en Partijen, Soiróes enz. SPECIALE INRICHTING VOOR HAARWASSCHINQ Abonnement Hearweeeohea 8 keer I 4.00 Veor Schoolgaande klederen O keer I £.80 Abonnement aan huls kappen per maand f 10.-—

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7