NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8287. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 1 JULI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem'-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 8 de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.30 1.65 0.0214 0.37 H 0.45 AD VERTE NT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tnt dp nlaatoini? van advertentiën en reclames van bu ten het Arrondissement Haarlem in dii blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DE ENGELSC11E BEGROOTING. Daarover is hot orige jaar heel Teel te doca geweest I Ze was immers de onmiddellijke aanleiding tot dea 6cherpsrt strijd van Hooger- tegen Lagerhuis, gevolgd door ontbinding der volksvertegenwoordiging en nieu we verkiezingen. De gescliillen zijn oog steeds niet bijgelegd, want men wacht nog altijd een grooten slag, die over de bevoegdheden, misschien wel over het politieke leven der Loids zal beslissen. Door de troonswisseling is er evenwel stagnatie gekomen en con- lereeren de strijdende partijen, of ook een wapenstilstand wenschelijk is. lloe hei mst deze conferenties staat Is nog onzeker. Zooals men gisteren onder de telegrammen heeft kunnen lezen, is het bericht, dat geen over eenstemming verkregen is, onjuist, alth.uis voorbarig. Gisterenmiddag werd de minister-president ook nog oven in het Lagerhuis gqpolst, maar Z. Excellentie gaf een ontwijkend antwoord. Nu is do werooliug voor het nieu we jaar ing ihcnd. Of daarover ook zooveel stp,d zal ontstaan Wnor- nchiiulijk n'ot. want in dit staatsstuk worden geen belangrijke voorstellen gedaan, of nieuwe soorten belasting ingevoerd De minister \an financiën Lloyd George hield bij de indiening der be- gï-ooting een rede. ïlij begon met de verklaring, uat de verwerping van de vorige begrooting door het Hooger- ïiuis, en de vertraging, die daardoor was ontotaan, zeer grooten directen en belemmerenden invloed heeft uit geoefend op den financieelen toe stand en bijgevolg tok op de begroe iing, die thans wordt ingediend. De grootste moeilijkheid is ont staan door de vertraging in de in ning van sommige belastingen- Verder deelde de minister mede, dat de uitgaven belangrijk hooger «ijn dan in het vorige jaar, in de eerste plnats die Voor de vloot, waar voor ongeveer 51/2 millioeu pond ♦sterling (dat is 66 millioen gulden meer wordt gevraagd dan in het vo rige dienstjaar. De begTootlng voor de marine vordert dit Jaar dns 40.500.000 pond sterling, terwijl de totale uitgaaf voor alle takken van dienst "f'lk 9,30 000 pond sterling be- draagt. 486 millioen gulden voor de ma rine. Wat een veel-ieggend cijfer 1 De toestand en de vooruitzichten van den handel vormen een belang rijken factor bij de raming der in komsten van dit jaar. maar den mi nister is op goede gronden verzekerd, dat de voorui zichten van den handel bepaald schitterend zijn. De, oogst over de geln-ole wei-eid helooii over vloedig te zijn en in de handelswereld is men overal vol hoop. Het is dus volkomen ga echtigd om to rekenen op toeneming dor inkomsten. Lloyd Gcm-g* deed ook toezeggin gen. Wanneer-, zoo zei hij, in het vol gende jaar do opbrengst der lielastin- gen zoo groot b als wij verwachten, en onze uitgaven voor de vloot weder normaal zijn geworden, wanneer men in het volgende jaar het Duitsche program met 50 procent zal hebben laten vallen, zal de regeering een aanvang maken met de uitvoering van het groote nationale plan voor een verzekering legen werkloosheid de Soedabaai, de bevolking van Kre ta is vrij rustig en kalm, maar het geharrewar onder de staatslieden op het «uland luurt voort. Er worden op den grondslag van eigen bijdragen met een ruim subsidie vun den staat. De minister verklaarde ten slotte, dat de huidige bevredigende toesta.n l ecu triomf is voor de begrooting van 19U9 en voor den vrijhandel. Natuurlijk zooals dit altijd in de politiek gaat 1 waren allen het niet met den minister eens. Onder de woordvoerders was Joh. Redmond, de Ier. llij somde nog eens de redenen op, die den leren het vorige jaar aan leiding gaven om geen oppositie tegen de begrootiug te voeren, ondanks do voor hun land nadeelige belasting op den alkohol. Nu zijn de omstandighe den evenwel ver andere, want de l>e- handeling der Hucgerhuis-veto-voor- stellen is uitgesteld en de constitutio- neele crisis is in een toestand van on zekerheid geraak Aangenaam was het voor Redmond, dat hij gehoord lind, dat het Lager huis een herfstzittiug zal houden. Daardoor nam hij als zekc aan, da', de premier AsquitJi voor het reces een verklaring omtrent de conferen-_ tie zal afleggen en dat, als het Huis' weder bijeenkomt, de onzekerheid om trent den toestand weggenomen zal zijn. Ook verklaarde hij met genoe gen te hebben vernomen, dat de be grooting voor dien tijd niet in behan deling zal komen. (13ij deze opmer king klonken luide toejuichingen bij de oppositie). Men ziet uit dit debat, dat de Ieren geen volgzame mannen voor de libe rale regeeringspartij zijn. Wel willen ze het ministerie steunen, mits men hun daarvoor iets in ruil geeft, voor eerst en allereerst Home Rule. IN DEN BALKAN duurt de onzekere toestand voort. De acht oorlogsschepen van de bescher mende mogendheden liggen weder in nog steeds onderhandelingen gevoerd tussclieii de partijleiders. Veniselos, de president van hei Uit- \oereni Comité, wiJ de Nationale Vergadering niet openen, alvorens hij weet, dat hij een betrouwbare meerderheid achter zich heeft voor de toelating van Mohuinmedaaen, zon der dat dezen den eed van trouw aan den koning van Griekenland zullen behoeven af te leggen, maar dc meer radicale partij, aan wier hoofd Mi- chclidakos staat, wil in deze quaestie niet toegeven Het kan zoodoende nog lang duren, voordat een oplossing gevenden is. Voor de mogendheden is het ook weer een nadeeltje, want ook met het stationneereii van oorlogsschepen gaan onkosten gepaard. Maar die moeten ze voor ue goede zaak over hebben De Grieksclie regoeriug verzekert, dat waarschijnlijk binnen zeer korten tijd de geschillen met Roemenië, ont staan door den aanval op de „,Lmpe- ratul Trajan", zullen worden bijge legd. Griekenland heeft de bepaling doen opnemen, dat geeu der passa giers Van het stoomschip, van welke nationaliteit ook, gerechtigd zal zijn tot het instellen van een eisch tot schadevergoeding. Aile eischeti wor den ineens door den scheidsrechter behandeld het geheele icdrag wordt aan den gezaut toegezonden, en de Roemeeusche regeering moet dan maar de verschillende schadevergoe dingen daaruit betalen. Griekenland verkiest blijkbaar de- zo handelwijze boven elke andere, om geen onderliandelingen inet Turkije te moeten voeren over schadeloosstel ling aan Turksche passagiers Het bedrag, door den scheidsrechter vast te stellen, zal Griekenland betalen. Bovendien acht Griekenland het on- noodig nog bijzondere verontschuldi gingen aart to bieden, nu de regee- ring den Italiaanschen gezaut, als vertegenwoordiger vau Roemenie, on middellijk na het voorval in den Pi raeus, schriftelijk leedwezen daarover heeft betuigd. UIT RUSLAND. Dc Doftiua-zitting ls gisteren geslo ten to' 28 October De president legde het presidium neer, om een wegens het duel met graaf Oewarof tegen hem uitgesproken straf te ondergaan. Een anier bericht uit Rusland is nog meer teekenend. Den 27sten Juni dus enkele we ken slechts, nadat PoeritsjkewitsJ in de Doema de enormiteit verkondigde, dat Holland in Rusland alleen om zijn kaas en zijn linnen bekend zcr zijn werd te Petersburg een nieuw standbeeld voor Peter dan Groote onthuld, dat den Tsaar voor stelt als timmerman, met de bijl in de 'tand bezig een scheepskarkas te bewerken, en dat op de voorzijde het volgende opschrift draagt „Tsaar Peter I bestudeert den scheepsbouw in dc stad Zaandam, in Holland, in het jaar 1697". Zal m'niieer Poerisjkewitsj dat beeld eens gaan k ij kern De politieke strijd en ook duren voort. Een telegram uit Barcelona heeft gemeld, hoe daar een bom gevonden was. die bij het overbrengen ont plofte. Een kind had. de hom zien liggen bij een drukkerij en waar schuwde eeu agent. Onmiddellijk werd het verkeer in de straat opge heven. De gepantserde gemeentekar werd dadelijk opgehaald, maar de voer man, wien bij soortgelijke karweitjes reeds tweemaal het ongeluk was over komen, dat een bom was gesprongen, terwijl hij op den bok zat, weigerde het. gevaarlijke voorwerp te vervoe ren. Derhalve belastten twee politie agenten zich met die taak. Toen de kar dicht bq de Spaansche Bank was gel amen, sprong de bom uiteen, de wagen werd in spliuters geslagen en .alleen de beide wielen bleven staan. De twee politieagenten, die 't paard aan den teugel hadden, weiden weg geslingerd en zwaar gewond, evenals nog eenige andere personen, vau wie er één, een.jonge man, in het zieken huis aan zijn wondon gestorven is. De bom was heel zwaar en moet een groote boeveelheid springstof bevat hebben, want de ontploffing was ver schrikkelijk zij werd tot op zeer grooten afstand gehoord en heeft een oogenblik een paniek veroorzaakt. Er is geen enkele aanhouding gedaun kunnen worden, want van hen, die de hora bij de drukkerij neergelegd hebben, is geen spoor gevonden. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote of St- Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 5 Juli 1910, des namiddags von 1 tot 2 uur, door den heer W. Kzerman. Programma No. i. Preludium en Fuga, A. Hesse. No. 2. Adagio, M. Brosig. No. 3. Fantasie op „Jesus meine Zuversicht", W. Rudnick. No. 4. Offertoire, Th. Dubois. No. 5. Die Elire Gottes, Beethoven. Binnenland DE EERSTE KAMER heeft voor enkele dagen haar werk zaamheden hervat, ten einde de van de Tweede Kamer ontvangen ontwer pen van wel den weg naar het Staats blad te effenen. Alvorens daar gisteren mee te be ginnen, stelde zij een adres van rouw beklag vast aan H. M. de Koningin gericht, wegens het overlijden van prinses Marie. Het eerste wetsontwerp dat werd goedgekeurd was dat betreffende de voorgenomen bemoeiingen met ontsla gen gevangenen. De z.g. reelasseering der ontslagen gevangenen ontmoette geen bedenking. Wel betoogde de heer Van Weidoren Rengers, dat verande ring moest worden gebracht in karak- te ren toepassing der straf en achtte hij voorwaardelijke veroordeeling beter dan het aangebodene. Min. Regout verzekerde hem van dat laatste een voorstander te wezen. De Man. beloofde voorts overweging der denkbeelden van den heer De Jong, die eenige wenken gaf omtrent vakopleiding vun ontslagen gevange nen en omtrent do wijze waarop hun uitgaanskas, bij ontslag uit werkin richtingen, behoorde te worden Uitbe taald. Het wetsontwerp goedgekeurd zijn de, kwamen aan de orde de wetten betreffende de regeling der rechtscol leges en wat daarmede verband houdt. De heer PeJinck bleek zich met de. beginselen der aangeboden voor stellen te kunnen vereenigen Daar entegen achtte de heer Van Water schoot v. d. Gracht bij deze ontwerpen ■geen recht gedaan aan de bezwaren die de kantonrechters te Amsterdam vooral, doch die van Rotterdam en 's-Gravenhage tegen de nieuwe orga nisatie der Kantongerechten hadden geopperd. De heer Verbeyen ging ver dei'; Hij zag in deze voorstellen een ontwrichting van onze rechterlijke or ganisatie. Voor den heer Sickenga zat het hoofdbezwaar in de regeling van het O. M. bij de Kantongerechten, maar ook hierin dat de salarisrege ling to veel vastgekoppeld was aan allerlei andere dingen. Min. Regout men begrijpt dat de Min. van Just, bedoeld is bracht hulde aan zijn voorganger, mr. Ne- lissen, om zich aan te sluiten bij diens meening, dat deze voorstellen zouden zijn In het belang der- rechts spraak in Nederland. De openbare behandeling van het ontwerp admi nistratieve rechtsspraak zou hij be spoedigen. Hij vestigde er de aan dacht op, dat de drie ontwerpen één geheel vormden en dat bij vei-wer ping van een daarvan de andere zou den 'ingetrokken worden. Do Min. ver dedigde in het bijzander de behande ling van appèlzaken door 3 en cassa- tiezaken door 5 rundsheereai en con stateerde dat de aangeboden salaris regeling algemeene tevredenheid had gewekt. Omtrent den inwendigon dienst der kantongerechten in de grocte steden beloofde de Min. nader overleg met de kantonrechtere. Heden 11 uur voortzetting. Vóór de pauze zal Min. Van Swin- deren de tweede nota-Van Heecke- ren beantwoorden. DE KWESTIE AAN DE G. E. W. TE AMSTERDAM. We lezen in de „Tel." De enquête-commissie voor het on derzoek naar het beheer der Gemeen telijke Electriciteitswerken, .Maandag avond met haar rapport gereed geko men, heeft Dinsdag aan het toen ver gaderde college van B. en W. haar conclusie medegedeeld. Haar rapport, gegrond op de steno grafische verslagen der afgenomen verhooren, besloeg circa 100 beschre ven folio vellen. Jn het comité-generaal van den Raad, Woensdagmiddag gehouden, is namens de commissie toestemming verzocht het rapport, dat eind dezer week aan de raadsleden zal worden verzonden, alsdan ook te doen ter hand stellen aan de redacties der ver schillende plaatselijke bladen. De conclusies, w aartoe de commis sie is gekomen zijn, op een enkele uitzondering na, alle aangenomen met 4 stemmen tegen 1, die des hee- ren C. L. M. Lambrechtsen van Rit- them, die hef ook menigmaal voor den herhaaldelijk sterk aangevallen directeur der G. E. W., den heer A. W. Res&ing, heeft opgenomen. De conclusies komen hierop neer le. Den Raad voor te stellen, den heer A. W. Ressing als directeur der G. E W. te ontslaan, met toekenning van* één jaar splaris. Over liet ontslag van een bedrijfs directeur heeft de Raad te oordeelen, vandaar dat dit voorstel aan d a 1 college wordt gedaan. Over de an dere ambtenaren, geen bedrijfsdirec teuren, beslissen in zake aanstelling en ontslag, B. en W. over dergelij ke functionnarissen heeft de Raad. géén beslissing, al kan hij ook benoe ming of ontslag van dergelijke amb tenaren goed- of afkeuren. Vandaar, dat omtrent de andere ambtenaren, waarop de conclusies slaan, door de commissie alleen geadviseerd wordt aan B. en W. De commissie raadt B. en W. aan, den door hen ontslagen ingenieur-onderdirecteur, dr. G. de Gulder, een bedrag uit te koeren over eenkomende met het totaal van twee jaar salaris. Ten opzichte van de ambtenaren ter G. E. VV., den chef van de instal laties. den heer L. H. Gd vel, en den hoofdboekhouder J. (J. Groothoff, doet de commissie aan B. en W. hot voor- stol, hen met uitbeering van oen be drag, overeenkomende met drie maanden salaris, uit hun betrekking to ontslaan. DOODGEVALLEN. De 40-jarige monteur Adr. van der Steen uit Amsterdam, had. werkzaam zijnde aan de villa van den heer De Gruyier, te 's-Hertogenbosch, het on geluk van een hoogo ladder te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij met het hoofd op den grond terecht kwam en dc dood onmiddellijk inLruii. Dc ongelukkige laat een weduwe met ze ven kinderen achter. EEN BOTSING. Gisterenmorgen is tussciien Sou burg en Keersluis iZ.) de electrische train aangereden door de daarachter volgende stoomtram. De electrische tram moest stoppen en passagiers uit laten en hierdoor ontstond de hotsing. De achterste dér drie wagens van de electrische tram ontspoorde. De aan gereden wagen, evenals de locomo tief, werd beschadigd. De passagiers kwamen gelukkig met den schrik vrij. Onze Laclihoek MINNEBRIEF. Om nu op mijn meermalen aangehaalde gevoelens voor u, lieve juffrouw, terug te komen, zou ik in het belang der goede orde willen vast stellen 1 dat ik zonder u, van den datum poststempel af, niet meer kan leven 2. dat ik voor de waarheid mijner gevoelens getuigen kan bij brengen en 3. dat ik bepaald op uwe vriendelijke toestemming, betreffende een huwelijk, reken, met welk doel ik voor uw gemak een postzegel insluit* TOCH EEN LOCOMOTIEF. Jantje, die voor het eerst in zijn leven een stoomboot ziet „Moeder, moeder, kijk toch eens gauw, daar gaat een locomotief, die :n bad neemt 1" Leeraar „We hebben nu al gehad, dat slakkeu en wormen kruipende diereu zijn. Karei, noem jij nu nog eens zoo'n dier." Karei„Mijn klein broertje, mijn heer." Zeg, zet jij nooit vogelverschrik kers in den boomgaard Och, m'n schoonmoeder wandelt daar nog al dikwijls. Anna, hoe komen die vetvlekken in mijn Grk-ksch woordenboek Gunst, meneer, kijk nou zoo nij dig nietdat heb ik gebruiktof mag dat soms ook al niet Een mooie dienst, dat moet ik zeggen. Je vrijer mag niet in de keukeu komen, fluiten Ls verboden, uitgaansavondje heb je niet. en nou zou je ook al geen Grieksch meer mogen leeren. Deurwaarder. Op last der recht bank moet ik uwen inboedel inventa riseeren Burger. En komt gij dat reeds 's morgens te 5 uur doen. Deurwaarder. De morgenstond heeft goud in den mond. Burger. Nu, dat zult gij bij mil anders gewaar worden. DE ONTVLUCHTING VAN WILLEM ROOS. Willem Hoos, een der leden van het beruchte Amsterdamsche inbre kers-trio, die enkele dagen geleden uit het krankzinnigengesticht te Cus- tricum ontvluchtte, heeft, naar thans aan het „Hbld." gebleken is, dadelijk na zijn ontsnapping een bezoek ge bracht aan d| hoofdstad. Hier is hij o. a. geweest m een café in buurt YY, welbekend uit de dageu, toen het „trio" nog triomfen vierden op in- brekersgebied. In dat café moet hij gezegd hebben, dat het hem eigenlijk onverschillig was, of hij gepakt werd of niet Hij moet voorts nogal slecht bij kas geweest zijn. Het heet dat Willem Roos zich na zijn bezoek aan Amsterdam naar Rot terdam begeven heeft. Intusschén houdt de Amsterdamsche recherche toch ecii oog in het zeil. KWARTJESVINDERS-WEE. De Anisterdainsche kwartjesvinders ondervinden nog telkens, dat de po litie hen in het oog houdt Zoo ook Dinsdagavond. Eeu drietal broeders, behoorende tot het gilde, werden op hun wandeling door de hoofdstad voortdurend gevolgd door twee poli- tie-agenton in uniform. Dat begon hen op het laatst te vervelen en in de Kalverstra ut keerden zij zich tegen hun vervolgers. Dat gaf een heele oploop en het slot was, dat het trio FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. Wou je liever dadelijk naar bo ven gaan, lieve Amalia. zei Ryall. Ja, ja, natuurlijk. Nora, wil je je moe der naar haar kamer brengen. Hij grinnikte nog zenuwachtiger en hij sloeg zijn oogeu neer voor den ver ontwaardigden blik van Nora. Bréng Amalia O, dat is beter, merkte Mevr. Ryall op. Ik zou het werkelijk uiet kunnen verdragen „moeder" ge noemd te worden door een meisje van haar leeftijd het zou al te bela chelijk ziju. Breng haar naar onze kamer, ging Mr. Ryail voort. Martha zal u uw kamer wijzen, ,xei Nora eveu kalm als to voren. Martha kwam bleek en bevend en weinig op haar gemak aangeloopen. Mr. Ryall stond op het punt haar te .volgen, maar éen woord van Nora „Vader" hield hem terug, en hij ging aarzelend de bibliotheek binnen. Nora stond bij den haard ,eu keek hem aan, maar zei niets. Do stilte werd onverdraaglijk zelfs voor een flinker man dan Reginald Ryall en hij was gedwongen haar te verbreken. Blozend en nu weer eens met zijn lichtblauwe oogcu haar gelaat zoe kend, daarop zich weer afwendend, plooiden zijn lippen zich tot eeu ver ontschuldigend glimlachje, met zijn voeten schuifelend en zijn handen ze nuwachtig aan zijn kin plukkend, zei hij Misschien was het toch dwaas je zoo bij verrassing te nemen, Nora maar zooais Amalia zei, wij deden hei om bestwil. De kwestie is, dat ik dacht, dat je erg uit je humeur zou rakeu als ik je vertelde, dat mijn plan was weer te trouwen je bent hier zoo lang meesteres geweest, dat ik durf zeggen, dat het nooit in je is op gekomen, dat je vader nog jong was, en dat hij den een of andereu dag hier liet hij een onnoozel lachje hoo- ren zijn hart eens kon verliezen. Je zoudt erg uit je humeur hebben kunnen raken en geprobeerd hebben mij tot andere gedachten te brengen niet dat dit eenig verschil gemaakt zou hebben hier rekte hij zich uit als bewijs van moed en vastbesloten heid —omdat zooals je weet, als ik ieta wlL dan wel dan gebeurt het ook. Maar hoe dit zij De zaak i» nu beklonkenen ik hoop, zooal» Amalia zegt, dat jelui spoedig veel van elkaar zullen houden. Zij is even beminnelijk en e vriendelijk als zij schoon is niemand kan laten haar lief te hebben en ik ben overtuigd.... Nora viel den zwakkeling in de re de niet heftig zelfs niet, verwijtend, ofschoon haar hart tot berstens toe vol was. Waar heeft u haar ontmoet Wie is zij Hoe maakte u kennis vroeg zij bijna snikkend. Hij kuchte zenuwachtig en schopte tegen een stukje steenkool met de punt van zijn nieuwe schoenen. Waar ik haar ontmoet heb Wel je moet weten, dat Amalia eigenlijk een zeer beroemde vrouw is. Hij glim lachte en knikte met gemaakteu trots. Zij is, of liever moet ik zeggen, zij was een beroemde actrice. In een cafè-chantant natuurlijk een van den eersten rang. Nora zonk op een stoel neer en ver borg haar gelaat in de handen. Ik zag haar op een avond op het tooneel een gelukkige avond voor mij en een vriend nam mij mee achter de coulissen en stelde mij voor. Ik voelde dadelijk liefde voor haar, Nora. Wij ontmoetten elkaar meermalen, en nu weet je alles. Na tuurlijk, begrijp ik, wat je denkt, lie ve— dat eeu actrice niet precies e tot onzen stand behoortmaar Ama lia is heel anders dan andere rnen- schen van dat soort. Zij is een dame, zooals u zietde dochter van een predikant een deken, geloof Ik. En werkelijk als je van standsverschil kunt spreken, die toch eigenlijk niet bestaat dan komt de tegemoetko ming van Amalia'8 kant. Een week vóórdat ik haar ten hutvelijk vroeg, had zij nog den zoon van een markies geweigerd. Hoe weinig ervaring Nora ook had. in sommige opzichten nog even on noozel als de man zelf, to^h begreep zij instinctmatig, dat dit alles ver keerd was en dat hij door een avon turierster in den val was gelokt. Zij luisterde in een soort van verdooving terwijl haar vader blufte op zijn geluk om zoo'n mooie, zoo'n volmaakte en veel gezochte vrouw de zijne te mo gen noemen en zij kreeg bijna een gevoel \an verlichting, toen de deur open ging en de dame zelf binnen kwam. Mevr, Ryall had zich met een vlug heid ongetwijfeld in haar beroep op gedaan, verkleed en een goedkoop, vreemd avondtoilet aangetrokken, waarop een overvloed van blijkbaar valsche juweelen schitterde. Zij had haar wenkbrauwen overgeschilderd en haar gelaat opnieuw bepoeierd; en Nora kon niets anders doen dan vun de een naar den ander kijken, vau de vrouw, die overvloeide van ijdelheid en zelfvoldoening naar haar vader, die dom lachte van trots, met een ge voel, of zij afschuwelijk droomde. O, zijn jelui hier, zei Mevr. Ryall, zoogeuaamu vroolijk, maai met een scherpen blik in haar oogen. Is het diner klaar Zij ging bij den haard staan, en keek over haai schouder in de armza lige kamer rond en terwijl zij dat deed, sloten haar dunne lippen zich mei een uitdrukking van onderdruk te woede en teleurslellïng. Wat een oud huis is dit, en wat een sombere omgeving ik bedoel hier om het huis heen. Is dit nu een landgoed? Dat is grappig: Nu, lk noem het een boerderij, en niet eens een groote maar ik ben ook aan zoo'n groote omgeving gewoon ge weest Eu wat zijn do meubels vuil gewordenWij moeten werkelijk w at nieuws koopen Zij keek Nora met een ontevreden uitdrukking aan. Hoe kon jij er toe komen hier zoo te blijven wonen Nora was opgestaan, en liep naar de deur, maar zij bleef staan en haar stiefmoeder strak aankijkend, zei zo heel, heel kalm Het is mijn tehuis. HOOFDSTUK V. Mevr. Ryall is teleur, gesteld. Nora lag dien nacht wakker en voelde zich zoo ellendig, dat zelfs tra nen geen verlichting brachten. Dat haar vader weer zou trouwen was erg genoeg, maar dat hij met zulk een vrouw getrouwd was en het zoo in T geheim had klaargespeeld, er haar zoo mee had overvallen, was bijna niet te dragen. Het was niet te geloo- ven, dat haar vader, hoe zwak en dwaas hij ook was, zoo blind zou zijn geweest, dat hij niet bij de eerste ont moeting het karakter van die vrouw had begrepen, niet gezien zou hebben wat Nora, onwetend en weinig erva ren als zij was, dadelijk begrepen had het oogenblik, waarop zij met de nieuwe Mevr. Ryall had kennis ge maakt. Maar het feit was daar cd Nora moest er zich zoo goed mogelijk in schikken, hoe moeilijk dat zou zijn, daar kou zij zich nu nog niet inden ken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5