meegenomen werd naar net politie bureau op den Singel, wegens het weigeren oni zich uit een volksverza meling te verwijderen. Even voor hun overbrenging maakten de vervolgden nog met de wapenstokken der agen ten kennis. Op het bureau werd proces-verbaal tegeu het drietal opgemaakt. En toen konden ze lieeuguoa. Maar ze beslo ten liet er uiet bij te laten zitten, en begaven zich naar.... Brack's Doelen- Hotel, om bij den burgemeester hun beklag te doen over het optreden der politie 1 Veel baatte hun dit echter niet, want de portier beduidde hun, dat ze den burgemeester niet aan zijn hotel konden spreken. Onverrichter- zake gingen toen de arme vervolgden been, zoo vertelt het „llbld.". HET SPOORWEG-ONGELUK TE ZUTPHEN. Do heer Vólkern blijkt niet overle den te zijn. De patient heelt zelfs, na dat beide been en geamputeerd wer den, een rustigen nacht doorgebracht, zoodat de toestand naar omstandig heden bevredigend mag worden ge noemd, MIDDENSTANDSCONGRES. Voor het middenstandscongres, dat te Arnhem gehouden wordt, is een acre-oomité gevormd, waarin zitting tullen nemen de minister van land bouw, handel en nijverheid, de heer Talma; de minister van waterstaat, de heer Regout; de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Cit- tera; de te Arnhem wonende leden der Eerste Kamer voor Gelderland; de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Arnhem, generaal Eland; de leden van Gedeputeerde Staten te Arnhem wonende; de leden der Prov. Staten voor het district Arnhem; de burge meester en de wethouders van Arn hem; de voorzitter der Kamer van Koophandel te Arnhem en de oud- voorxitteore der Arnhemsche Vereeni- ging voor handel en nijverheid. JURÏSTENVEREENIGING. In de vergaderzaal van den Hoogen Ruad te 's-Gravenhage werd Donder dag de jaairvergadering der Ned. Ju- risten-vereeniging geopend. Een groot aantal leden, zoowel uit de rechterlijke macht als balie, was tegenwoordig. De voorzitter, prof. Drucker, heet te de aanwezigen van harte welkom in de stad waarin in Nederland in hoogste instantie recht wordt gespro ken. Op honderd schreden afstand van de plaats waar deze bijeenkomst ge houden wordt, zijn de werkplaatsen waar de Ned. wetgever bijeenkomt. Wanneer spr. zou liandelcn over de verhouding van wetgever en trechter, zou hij daarbij langer werk hebben dan aan den voorzitter wordt ver gund, wel kon hij zeggen dat bij de ontwikkeling van het recht de recht spraak thans meer bijdraagt, dan /roeger werd aangenomen. Bij de lagere rechterlijke colleges, die bij de feiten en nooden van de maatschappij in nauwe aanraking komen, is deze werking beter waar te nemen dan bij den Hoogen Raad. Doch ook deze gaat daartoe meer over dan vroeger en op den duur zal ons hoogste rechtscollege op dien weg voortschrijden, indien de wetgever zicli zoo langzaam voortbeweegt als thans geschiedt Ook elders dan in Nederland wint deze overtuiging veld, zoo in Duitsch- land. Een gewijzigde opvatting van de verhouding van wetgever en trechter zal van invloed zijn op d^e Vereeni- Al zal in de toekomst de Vereeni- giug ook op dit terrein werkzaam zijn, voor het oogenblik blijft er vol doende over om zedelijken invloed Uit te oefenen op onze wetgeving. Tal van wenschen der Ver. zijn onbevre digd gebleven. De wetgever blijft vaak ongevoelig voor door de vergadering zelfs een parig uitgesproken wenschen. De onderwerpen die thans aan de orde komen zijn evenwel ook bij de wetgever Ln behandeling. Spr. hoop te, dat daardoor de belangstelling in de debatten zal worden verhoogd. Met deze wensch opende prof. Druc ker de 40e vergadering der Juristen- vereeniging. Aan de orde was daarna de behan deling van het onderwerp: de burger rechterlijke aansprakelijkheid van oprichters en commissarissen van naaml. vennootschappen, waarover praeadviezen zijn uitgebracht door mr. G. van Slooten, rechter te Rotter dam en prof. D. Josephus Jitta te Am sterdam. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp het woord, om hun op merkingen over de praeadviezen te geven. Na bet debat werden de naar aan leiding van de praeadviezen gestelds vraagpunten in stemming gebracht Toestemmend wordt beantwoord de vraag of de wet dwingende voor schriften moet bevatten omtrent de aansprakelijkheid voorden inhoud van het prospectus en van andere stuk ken waarnaar in het prospectus ver wezen wordt of waarop beroep wordt gedaan. Omtrent de verplichte inhoud en de onderteekenlng van 't prospec tus was do vergadering van oordeel dat de wet geen dwingende voor schriften moet bevatten; de aanspra kelijkheid voor het prospectus moet ook omvatten schade ten gevolge van verzwijging geleden. De schuld moet worden bewezen van den aansprake lijk gestelde. Aansprakelijk behooren te worden gesteld alle onderteekena- ten en zij die met hunne toestemming ln *t stuk worden vermeld als Inbren gers, als toekomstige bestuurders of commissarissen; de aansprakelijkheid zal voor allen hoofdelijk zijn en de omvang der schadevergoeding moet worden beperkt tot veiroogensverm'ai- dering. Aangenomen werd de hoofdelijke aansprakelijkheid van commissaris sen behoudens het geval dat hun taak wettelijk aan een ander is opgedra gen; de actie komt niet toe aan de vennootschap. GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM. Aan de OTde was gistermiddag de benoeming van twee wethouders één in de vacature-Jhr. Van Citters en de andere voor de vijfde wethouders plaats. Voor de eerste plaats werden uitge bracht 43 stemmen, waarvan 19 op mr. A. de Jong, 19 op den heer D. H. Havelaar, 3 op den heer H. Spiekman en 2 in blanco. Daar geen van de can- didaten de volstrekte meerderheid had verkregen, werd een nieuwe vrije stemming gehouden. Wederom wa ren uitgebracht 43 stemmen, waar van 19 op mr. A. de Jong, 22 op den heer D. H. Havelaar en 2 in blanco. Gekozen is dus de heer D. H. Have laar (liberaal). In de tweede vacature werden uit gebracht 43 stemmen, waarvan 24 op mr. A. de Jong, 4 op den heer Van Aalten, 3 op den heer Spiekman, 1 op den heer Ferares, 2 op den beer Nolst Trenité, 1 op den heer v. d. Hoeven en 8 in blanco, zoodat is gekozen mr. De Jong (anti-rev.), die de benoeming eveneens aanvaardde. DISPUUT MET RECLAMEBORDEN. 0nlang3 werd iets medegedeeld over een vreedznmen strijd tusschen de firma Lucas Bols en de geheelonthou ders te Sneek, een strijd door middel van reclameborden. Aan de spoorlijn van Sneek naar Leeuwarden vlak bij eerstgenoemd stedeke was nl. een groot reclamebord verrezen, waarop te lezen stond het veelzeggende zeer oude jenever BOLS' en fijne likeuren. De geheelonthouders, te Sneek in den laatsten tijd zeer in aantal toege nomen, gruwden van dat bord, dat tot overmaat van ramp niet alleen in den trein, maar ook op het vrij druk be wandelde Steenkliplaantje akelig dui delijk leesbaar was. Wat te doen. om den slechten invloed, dien dat bord noodzakelijk hebben moest, onscha delijk te maken W eldra had men er iels op gevonden. Naast het verderf- lijke bord verscheen een tweede, ©ven groot, op eelijke wijze beschilderd. En belangstellende reizigers en wande laars lazen thans Verstandige men- schen drinken en schenken zeer oude jenever NOOIT BOLS' en fijne likeuren. Een onzer lezers schrijft ons nu het vervolg. Deze bestrijding kwam der firma Bols ier ooren. In verontsvaardiging liet zij boven haar bord zetteniels anders dan, zoodat men nu las „Ver standige menschen drinken en schen ken nooit iets anders dan Bols' zeer oude jenever en fijne likeuren". De drankbestrijders evenwel bleven ook nu bet antwoord niet schuldig. Zij veranderden het woord „verstan dige" in „onverstandige". Wat nu'? Zal Bols weer „iets anders dan" schrappen'? Zal een handige wijnhandelaar naast het Bols-bord een reclame laten maken waarop „Verstandige menschen drinken óók dikwijls.... wijn en.... champagne"? Men weet het nog niet... Sneek wacht met spanning af, wat gebeuren zaL (Vad.) VERDRONKEN. Bij het fort „De Diefdijk" te Gorin- chern is de magazijnmeester Meeren- donk verdronken. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. EEN BRUTALE INBRAAK. Woensdagmorgen werd door den tuinman ontdekt, dat ingebroken was in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer Bets, gemeente-secretaris te Doorwerth. Vermist worden 12 zilve ren lepels en een zilveren suiker strooier. De dief is echter in zijn werk gestoord, want een groot© hoe veelheid tafelzilver in het buffet, dat reeds geforceerd was, aanwezig, bleef onaangeroerd. Een zak, weike waar schijnlijk medegenomen werd om den buit te bergen, bleef achter. De politie slaagde er in den dader genaamd C. M., een zwerver, te ar resteeren. Een gedeelte van het gesto len zilver en kleederen had de man nog bij zich. De rest verklaarde hij m Nijmegen verkocht te hebben. Rechtszaken UITGIFTE VAN VALSCHE BANK BILJETTEN. De 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak ln de zaak van den 42-jarigen Henricus D., winkelier te 's-Hertogenbcocb, be klaagd van het uitgeven van vier val- sche bankbiljetten. De Rechtbank sprak bekL vrij van één feit, doch ver oordeelde hem er wegens drie, uitma kende: het opzettelijk gebruik maken van valsch credietpapier. BekL werd een gevangenisstraf voor den tijd van 3 1/2 jaar opgelegd. De eisch van het O. M. was 5 jaar. VRIJSPRAAK. Overwegende, dat het onderzoek ter terechtzitting niet heeft opgeleverd het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde, sprak de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam vrij den 30-jarigen assuradeur uit Den Haag, die terechtgestaan heeft wegens oplichting of verduistering ten nadeele van de levensverzeke ring-maatschappij „De Standaard", waarvan hll directeur is geweest. Zoo als men zich herinneren zal, Het hij ln November een quitantie, groot f25, ontvangen, terwijl hij reeds op 1 Oo- tober als directeur geschorst was. Het O. M. had wegens oplichting drie maanden gevangenisstraf geëiacht Uit de Arbeiderswereld 8000 KATOENWERKERS TE ENSCHEDE UITGESLOTEN. Naar aanleiding van eenigo brieven van zijn correspondent schrijft het Hbld. o. a. En wij moeten het erkennen de le zing van die verslagen heeft een ge voel van groote wrevel en ergernis bij ons gewekt. Niet in het bijzonder te gen een der partijen wij gelooven dat ieder, en, ip het bijzonder ook de Fabrikanten-vereeniging, voor zoo ver de bepalingen van die vereeniging het mogelijk maakten, het zijne meent gedaan te hebben om het conflict te voorkomen. Wij zijn overtuigd, dat niemand den strijd omden strijd wenscht. Neen, de ergernis en de wrevel ls om het feit, dat tot zulk een strijd ge leid hebben betrekkelijk kleine grie ven, die met een welwillend streven van weerszijden, om te begrij pen en tegemoet te komen, hadden kunnen worden uit den weg geruimd. Dat is mogelijk geworden <loor on handigheden van weerszijden, door zeer onpractische bepalingen van de vereenigingen, die gesticht zijn juist om zulke economisch zoo nadeelige, en in alle opzichten voor de \erhou- ding en den geest op de fabrieken zoo ongewenschte uitbarstingen te vermij den. Is bet niet te dwaas, dat grieven van werklieden, van geen overgroot belang, niet onderzocht worden en zulk een strijd uitbreekt uitsluitend en alleen omdat onvoldoende om schreven is hoe de werkgevers en werklieden, die hun kapitaal of het brood voor hun huisgezin in den strijd zullen gaan wageu, moeten on derzoeken of er inderdaad wel iets is, dat tot strijd aanleiding zou kunnen geven, dal de moeite van een strijd waard is. Ons dunkt, zoo ooit de tusschen- komst van derden nut kon hebben, dan moet het hier zijn, waar een strijd gestreden wordt niemand weet waarvoor of waarom, al weet een ieder waardoor. Elke bemidde laar weet dat bemiddeling onmoge lijk is wanneer de strijd om groote belangen gaat en beide partijen over tuigd zijn van huu goed recht. Muar hier.... een beleidvol man, die, eer do strijd groote bitterheid gewekt heeft, tracht de leemten aan te vullen, geslo ten door een gebrekkige omschrijving van de verhouding der patroonsveree- niging tot de arbeidersorganisatie, kou zeker groote ellende en kapitaal vernietiging op uitgebreide schaal in dit industrie-district voorkomen. Moge zich een burgemeester, een commissaris der Koningin, een mi nister voordoen, die bemiddelt zoo lang er nog bemiddeld kon worden. EEN ONTSLAG. De directie der H. IJ. S. M. heeft oneervol ontslag verleend aan den commies Nathans wegens liet schrij ven van een artikel in het orgaan van de Nederl. Vereeniging van Spoor wegpersoneel, getiteld „Een succes voor den Bond van Orde." (TeL) Letteren en Kunst EEN NIEUWE REMBRANDT- VONDST VAN Dr. BREDIUS. Dr. Bredius heeft den inventaris ontdekt van de nalatenschap van Herman Becker, die met Rembrandt persoonlijk omging en zeer belang rijke schilderijen naliet, voorname lijk werken uit Rembrandt's laatslo levensjaren. Er bestaat een vier jaar voor Rembrandt's dood opgesteld con tract, waarin staat, dat deze voor Becker een Juno zou schilderen. Rem brandt beleende schilderen en teeke- nmgen bij dezen koopman, als hij geld noodig had. Vele schilderijen, die de kenners altijd voor Rem brand ts laatste werken hebben gehou den, zijn hierdoor gebleken inder daad juist te zijn toegeschreven. DE VERMISTE JONGEN. Uit de Wijnhaven te Rotterdam is opgehaald het lijkje van den sedert Zondagmorgen vermisten achtjarigen Henri Verdoom. Een schippersvrouw had aan de po litie medegedeeld, dat zij Zondagmor gen een plons gehoord had, wat aan leiding gaf ook daar te gaan yis- schen, met het gevolg, dat het lijkje na tien minuten dreggen gevonden werd. Kerk en Schcol ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg ls af gelegd het propaedeutisch examen in de theologie door den heer H. W .J. C. Hanselaar en mej. W. F. Rappold; het la natuurkundig examen door de heeren W. Mooy en J. van Aeselt; het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren L. H. F. Chaillet en W. J. Kat; het theoretisch geneeskun dig examen door den heer J. W. F. M. de Smit. Delft. Technische HoogeschooL In genieurs-examen: scheepsbouwkundig ingenieur de heeren J. C. .Arkenbout Schokker en M. S. T. HoltzappfeL Candidaatsexamen: bouwkundig ingenieur de heer J. de Bie Leuve- ling Tjeenk; werktuigkundig inge nieur de heeren H. J. Kessler, A. van Rhijn, W. H. Veldhuis, F. W. H. van Beuningen, F. R. Böthltnck, C. W. ten Brink, A. H. Ingen Housz, W. Si mon Thomas, J. P. Valkema Blouw, J. Versfeit, G. F. Berg, G. J. J. van Goor, met lof; F. C. de Graaff, F. C. Z. N. E. A. Heijse, L. B. ten Horn, J. W. Kleinbentink, F. M. Kok, J. W. Lubberhoizen, met lof; A. Metselaar, G. J. Moll Schnitzler, E. J. van Thiel, S. G. Timmers Verhoeven, H. W. van Tijen, P. F. A. von Wolxogen Kühr. Leiden. Bevorderd tot doctor ln de rechtswetenschap op Stellingen do hoor J. Dikkers, geb. te Almelo. Leiden. Geslaagd voorber. ex. v. d. Ind. Adra. dienst de heer J. van Aa ien. Examen Indische rechterlijke dienst mr. C. Ph. C. E. Steinmetz. Kampen. Theol. School Ges!, semi- cand. examen de heer F. P. J. SniJ- mau, van Kampen. Utrecht. GesL pract. apothekersex., tweede ged. de heer J. P. H. v. Osch. Utrecht, Gesl. cand. ex Rechten de hoeren J. Slagter en G. Snoek Henke- mons. Doet. ex. Geneeek. de heeren M. H. J. Adels en II. C. G. Tempelaar. Theor. Geneesk. Tweede ox. de heer J. W. Spruyt. Groningen. Geslaagd voor candi- daate rechtswetenschap mejuffrouw C. H. C. Riepma. Groningen. Geslaagd voor Candi da ats geneeskunde (cum laude) me juffrouw P. E. Bnigsraa; voor tweede natuurkundig de heer W. van der Koddei Pers-Overzicht DE PERS OVER DE STATEN VERKIEZINGEN. De Standaard oordeelt: Er is toch niets aan te doen: Om staande te blijven in hun machtspo sitie, kunnen ze (de liberalen) zich zonder do hulp van de Sociaal-demo craten niet redden. Ze kunnen bij de herstemmingen hun stemmen niet missen. Zonder die stemmen verlie zen ze te veel. Worden ze vroeg of laat weer tot Kabinetsformatie geroepen, dan zul len ze wel verplicht zijn, ook een So ciaal-democraat in hun formatie op te nemen. En dan krijgen we de Fran- sche toestanden en treedt ook hier ten slotte een Nederlandsche Briand als Kabinetsformateur op. Alleen maar, hel Nederlandsche volk is het Franscha volk niet, en door zulk een ministerieels vertoo- niug, waartoe d© omstandigheden hen dwingen, graven z© zich zelf een kuil, waarin vroeg of laat hun gloria on der gaat. Een toekomst die daarom zoo pijn lijk aal blijken, omdat bet overwicht vun de intelligentie en de macht der socialo positie nog steeds bij hen blijft en de toestand nooit normaal kan zijn, dat ©en zoo invloedrijk deel der natie al meer op zwart zaad zit. Men schrijft uit Zeeland aan de „Tel." Nu de herstemmingen achter den rug zijn, kan nauwkeurig worden na gegaan, hoe eigenlijk de verhouding der partijen in de geheele provincie Zeeland is, en dan blijkt hieruit, dat zoowel de linker- als de rechterzijde in die provincie even sterk zijn. De verhouding in de Staten, die thans 26 rechts en slechts 15 links is, benevens de heer Van Dalsum, is die ook aller minst naar verhouding van het op beide partijen uitgebrachte aantal stemmen. Wij hebben eerst opgeleid de stem men, uitgebracht op de candidaten der linker- en die der rechterzijde uit allo districten (voor Goes en Hulst de cijfers van de herstelling gevormd) en hieruit blijkt, dat in olie districten te zomen zijn uitgebracht op de meest begunstigde candidaten van linies to taal 15552 stemmen, en op die van rechts 15603 stemmen, alzoo het lut tele verschil op 31000 stemmen van slechts 51 stemmen. Neemt men voor links en rechts de ongunstigste cijfers, dan krijgt men 14459 stemmen voor links eu 14686 voor rechts, alzoo een nadeelig ver schil voor links van 227 stemmen. Commentaar is bij deze cijfers over bodig zij zijn sprekend genoeg en voor ieder te controleeren. Gemengd Nieuws EEN HUIVERINGWEKKEND SCHOUWSPEL. In bijzijn van ongeveer honderd duizend toeschouwers speelde zich bo ven deu Niagara-waterval het volgen de huiveringwekkende schouwspel af. Van Toronto uit beproefde een schil der, Williams genaamd, langs een koord zich over den bekenden water val te laten glijden. Hij had een touw over de Niagara gespannen, waarop hij een soort katrol geplaatst had, met het wiel op het koord. Onder aan het katrol was een stuk leder beves tigd, dat Williams met de tanden vasthield, ln zijn handen had bij de Canadeesche en Amerikaansche vlag gen. Alios ging goed, totdat Williams naar het midden van het koord ge rold was, toen kwam er een bocht in het touw, zoodat de katrol niet ver der rolde. Zwaaiende met zijn beide vlaggen, trachtte Williams den toe schouwers het gevaar van zijn toe stand duidelijk te maken. Vruchteloos beproefde hij vervolgens het touw te grijpen, waaraan óe katrol hing. Spoedig zag het publiek in wat er gaande was en men riep den onge lukkige door een misthoorn toe moed te houden. De brandweer, die intus- schen te hulp gekomen was, liet een tweede touw glijden, langs het koord, dat Williams gespannen had. Geluk kig slaagde de zonderlinge artist er in dit touw te grijpen zich er langs la tende glijden, kwam hij terecht in een stoomboot, die, tegen de bruisen de golven in, de plaats bereikt bad, waar Williams aan het koord hing. Onder geestdriftig gejuich van de menigte werd de geredde aan den Canadeeschea oever aan wal ge bracht HET VERGAAN VAN DE DEUTSCH- LAND. De „Deutschland", het eerste pas sagiers-luchtschip ter wereld, is op oen zijner eerste reizen vergaan. Na bij Wellendorf, ln het Teutoburger Wald. ls het schip ln de boomen vast geraakt en vervolgens door storm vlagen geheel uit elkander gerukt. Niets deed aanvankelijk vermoeden, dat deze reis een zoo noodlottig ver loop zou hebben. Toen wij Dinsdagmiddag aldus verhaalt een passagier de Golzhe»-! mer helde nabij Dusseldorf betraden, waren wij wel eenigszins verrast, in weerwil van den nog al kractatigen wind en den bewolkten hemel het luchtschip buiten de hal te vinden. 1 Ongeveer twintig passagiers klom men langs de brug den passagiers gondel binnen. Hij gelijkt van bin nen op een Pullman-rijtuig en in de gemakkelijke rieten leunstoelen, zit rnen er even behaaglijk. Het signaal wordt gegeven en wij stijgen lang zaam omhoog. Terwijl beneden de boomen en gebouwen steeds kleiner worden, heeft zelfs hij, die anders aan duizeligheid lijdt, geen gevoel van onbehaaglijkheid. Wij varen met een wind van acht meter, die ons recht in het gezicht blaast, en zoo passee- ren wij Dusseldorf. Wij gevoelen ons zoo veilig, dat wij, in weerwil van den krachiigen tegenwind, niet het minst verschrik ken door den knal, die bij den ach tersten motor gehoord wordt. Een schelletje roept den directeur naar achteren en hij kamt weldra terug met de boodschap: „Een klein motor defect; wij zullen nabij Dortmund landen om het te laten herstellen." De wind werd intusschen voortdu rend sterker. De damp, die zich meer en meer verspreidde, maakte het nu moeilijk, ons te ariënteeren. Ik begon mij reeds wat onrustig te gevoelen, maar men verdiepte zich in gesprek ken, lachte, at en dronk. Men slaag de er in, den achtersten motor te her-1 stellen, maar de wind ging over in een storm, waarvan het luchtschip weldra de speelbal werd. Een poging om nabij Dortmund te landen, mislukte. Het luchtschip wordt door den wind in alle richtin gen geslingerd, maar het is in den gondel zoo rustig, dat vele een mid dagdutje doen. Een poging om nabij Munster te landen mislukte eveneens; ten slotte sturen wij op Osnabrück aan. Wij waren boven het Teutobur ger Wald gekomen. Een stormvlaag grijpt ons aan en stuwt ons hooger, voortdurend hooger, in razende vlucht, totdat de apparaten 1200 me ter aanwijzen. Het was toen bitter; koud en onze ooron suisden. Wij al len gevoelden, dot wij machteloos stonden tegenover den. wind. Toch was de tocht heerlijk en wij vonden geen woorden om aan onze opgetogen heid uitdrukking te geven. Eenige passagiers werden naar vo ren geroepen, om door him gewicht den ballon aan don boeg omlaag te drukken. Dit was echter niet lang noodig. De ballon begon gas te verlie zen en even plotsling als wij gestegen waren, doken wij omlaag. Wij zagen een met boomen beplanten bergrug, en op hetzelfde oogenblik, dat wij den motor met alle kracht laten werken om dezen bergrug voorbij te komen, hooren wij 'n nieuwen knal: de mo tor werkt niet meer. Krakend vielen wij nog een twintig meter lager. Boomtakken doorboren den bodem van den gondel en dringen door in den ballon, die op verschillende plaatsen opengescheurd wordt, zon der dat Iemand der passagiers letsel bekomt. Het luchtschip zat vast in de boom kruinen en kon zich niet meer verroe ren. Dat wa3 ons geluk. Langs een touwladder, die omlaag wordt gela ten, kunnen allen zonder gevaar den beganen grond bereiken. Naar directeur Colsman., van de „Zeppelin-luchtscheepsbouwmaat- schappij" aan een reporter mededeel de, is de „Deutschland" als totaal verloren te beschouwen. Het gehee le luchtschip zal worden gedemon teerd en naar Friedrichshafen wor den vervoerd. De hoofdoorzaak van de ramp is te zoeken in het defect raken van 2 mo toren. Toen de Z. VH van een hoogte van 1400 meter nederdaalde, ging zij dwars door een sneeuwwolk, die de m'otoren plotseling zoo sterk afkoel de, dat twee er van kort achter el kaar ophielden te werken. Wel was de eene motor weer gaan loopen, juist toen de ballon over de boomen heenstevende, maar de achterste gon del was al in de boomtoppen vast ge raakt, en een ongeluk was onvermij delijk geworden. Op het kritieke oogenblik werd al le aanwezige ballast over board ge worpen, zonder dat dit hieip, daar bet luchtschip door sneeuw en regen zwaar belast was. Graaf Zeppelin is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. HET POOLPROCES. Wij hebben indertijd gemeld, dat Rudolf Franke, die Cook op zijn laatr ste Poolreis heeft vergezeld, Peary beschuldigde zich wederrechtelijk meester te hebben gemaakt van kost bare huiden, die Franke van Cook bij zich had. Franke heeft nu te Berlijn hij is Duitscher Peary om scha devergoeding aangesproken. In strijd met de meening van Peary's vertegen woordiger verklaarde de Berlijnsche rechter zich bevoegd. Hij zal dr. Cook als getuige oproepen. Het proces schijnt ook over walrustanden te zullen loopen. EEN TER DOOD VEROORDEELDE. Zooals wij reeds meldden, wordt er te Parijs moeite gedaan om gratie te krijgen voor Ltabeuf, den apache, die een politieagent vermoordde en twee andere wondde, maar tol deze misdaad geleid was door wrok we gens een hem vroeger opgelegde straf voor een feit, waaraan hij beweert niet schuldig te zijn geweest. Nu hebban mr. Leduc, die Liabeuf de laatste maal heeft verdedigd en nar Deioncle, cLe hem in liet vorige proces rechtskundigen bijstand had verleend, een verzoek om gratie, on derteekend door 4700 personen van allerlei rang en stand, aan president Fallières ter hand gesteld. Aan degenen, die na afloop van de audiëntie de heeren vr ov-n. hoe ze afgdoopen was, antwoordden zij: „Wij zijn uitstekend ontvangen en blijven hopen." EEN ONTPLOFFING. Aan boord van den motor-iichter „Prisia" van de Goole- en liullsche Stoornsleepmaatschappij heeft te Gra- vensend een benzine-ntploff ng plants gehad. Het achtergedeelte van den lichter met de kajuit van den kapitein werd vernield. De kapitein zelf en de machinist Van Hagen, die xicb Ln de kajuit bevonden zijn gedood. Een derde man aan boord Is zwaar ge wond. TERECHTGESTELD. - Wardani, de moordenaar van den Egypt ischen premier Boe tros pasja, is te Kairo opgehangen. De terecht stelling heeft plaats gehad in de ge vangenis in bijzijn van gouverneur Harvev pasja en twee geneesheeren. Men zal zich herinneren, dat na do veroordeeling van \V., de mufti had geweigerd het vonnis te bekrachtigen. De regeering bleef het echter handha ven en legde bet ten uitvoer ondank* de bedreigingen van de nntionalister. BERGONGELUK. Bij een moeilijke ^letscherbekliin- ming op de Kailbügel is een student in de filosofie uit l.msbrGck doodge vroren. De verongelukte had met een gids den Marcheiscntop beklommen. Op den top zakte hij, geheel uitgeput van ermoeiexiis. ineen. Daar het intusschen was gaan sneeuwen, liet zijn te-geleider al wal hij aan kleeding nnsseu kon bij <ieu student achter en aiieiUe weg uui hulp te halen. Twee reudiug&expedities braken terstond op, doen vonden des middags een fiaive meter hoog ine» sneeuw bedekt, het lijk vau deu stu dent. Leger en Vlooi GENERAAL DE BAS. Heden is het 50 jaien geleden, dat de met den rang generaal-majoor ge- pensionneerde luitenant-kolonel der huzaren, F. de Bas, directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief van aen Generaien Staf, to 's-Gravenhage. als luitenant bij bet 3de regiment dra gonders de officiersloopbuan begon. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Maastricht. F. Eymuel, koopman in bouwmaterialen, Maastricht. Rcch- ter-coinmissaris mr. EuD Dumoulin curator uir. M. L. G. Sclious. Arnhem. De nalatenschap van F. A. Dekkers, in leven schoen win keiier, aldaar. Rechter commissaris mr. P. F. A. Cremerscurator mr. J. II. Scholten. Leeuwarden. S. E. de Vries, win kelier te Franeker. Rechter-comniis- saris nu-. C. W. Sthecman curator mr. J W. Tijsma. Amsterdam. L. P. J. C. ten Cate, winkener in sigaren, aitlaar. Rech- ter-cummissaris mr. P. A. Rutgers van der Loeff curator mr. J. Ver dam. A. Swaab, handelaar in mode-aru kelen, aldaar. Richter-commissaris: mr. P. A Rutgers van der Loeff curator mr. E. H. P. Rosenbooin. Arnhem. M. Dalebout, openbare koopvrouw in dameshoeden, aldaar. Rechter-commissaris mr. P. F. A. Cremers curator mr. A. I. van Wal sen- Arnhem. N. Uljee, slijter, aldaar. Rechter-commissaris mr. P. F. A. Cremers curator mr. W. J. baron van Lynden. Alkmaar V. Deen. brood-, koek en bankè<K">kker, te Uitveest. Rech ter-commissaris mr. A. Ti. H. Focke- ma Andrea© curator mr. F. H. G. van der Hoeven. Amsterd-m. N'aamlooze Vennoot schap Nieuwe nelmondsrhp Srhmef- stoombo'd-Miafsob'mpij kanfoor hou dende te Amsterdam. Pechter-com- missaris mr. J. T. F. Teltine cura tor mr. \L van Regteren Altena. Elias Sarlui, groen tenventer, al daar. Rechter-commissaris en cura tor als voren. 's-Gravenhage. S. van Leeuwen, echtgenoote van M. van Laar, al daar. Rechter-commissaris uir. P. Polvlietcurator mr. B. van Ro9sem. Opgeheven F. J. Korthals Jr., handelsagent, te Amsterdam. Willem Kuyten, lederhandelaar, te 's-Hertogenbosch. Geëindigd S. (J.) Kool, kruidenier, te Amers foort. A. J van Rijswijk Jr., arbeider te Wieringerwaard. De boedel van wijlen E. van Dan, overleden te 's-Hertogenbosch. C- de Visser, vroeger winkelier, te Or then. A. C. van de Werff, caféhouder, te Waalwijk. W. Leuntjes, timmerman, te Deem ster. Stoonivaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Malang. uitreis, arriv©ord« 29 Juni te Port Said. Het st. Noordam, van New-York a Rotterdam, passeerde 30 Juni 6 uur 30 voorm. Wight Het st Hollandia, thuisreis, ar/Sr. 29 Juni te Rio Janeiro. Het st Prins Willem I arriveerde 28 Juni van Amsterdam te Parama ribo.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6