NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8293. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- VRIJDAG 8 JULI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT1ËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (jg/fr'voor plaatsingen a contant. ttRW'lW.' Re,)aclie Administratie: Gronte Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - 0.45 Intercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tweede blad. Buitenlandsch Overzicht UIT 'T VERRE OOSTEN, daarmee bedoelen we in 'l bijzonder, dat deel der aarde, waar de Japan ner, Chinees en Koreaan wonen, 't is hier een lieei eind vandaan, maar toch moeten we vol belangstelling na gaan, welke politiek zich daar ontwik keld. 't Verre Oosten was immers 't strijdterrein van den geweldigen oor log tusschen Rusland en Japan en ze ker is, dat evolutio nog vele verwik kelingen zal brengen, ook al gevoelt men voorloopig nog weinig vrees voor 't gele gevaar. Reeds eenigen tijd is opgevallen, dat de vroegere vijanden de Rus en de Japunner verdacht vriendelijk met elkaar omgaan. Over 't algemeen is 't prijzenswaardig als gewezen te genstanders elkaar vergevensgezind de hand reiken, maar, als men met reden kan vermoeden, dat 't een g e- z o c h t e vriendschap is die doet denkeu aan 't spreekwoord ter wille van de smeer likt de kat de kaude- leei'dan wordt do waardeering minder. Zeker is, dat de liooge poli tiek hier weer uan 't woord isEnge land en Europa goede maatjes met Rusland. Engeland in 't Verre Oosten bevriend met Japan natuurlijk dat moet overslaan I Eu wie zullen in 't Verre Oosten na deel hebben van de nieuwe vriend schap? Natuurlijk de Koreaan en de Chinees. Reeds toonden we dit eenige maanden geleden aan, toen een wruaklustige Koreaan Japan s eersten staatsman, Prins Ito, om t leven bracht. Nu komt de bevestiging van ons toen al uitgesproken vermoeden. 't Is zelfs al zoo ver gekomen, dat De beginselen van de overeenkomst van 17 Juli 1907 (gesloten bii de beëin diging van den oorlog) worden ge handhaafd, maar ter bevestiging en Ier uitbreiding wordt een verdrag ge- ten, z.g. ter bevordering van den vre de in 't Verre Oosten. De bepalingen bedoelen Met het doel het verkeer te verge makkelijken en den handel tusschen de volken uit te breiden, verplichten zij (Rusland en Japan) zich weder zijds tot vriendschappelijke samen werking ter verbetering van beider epoorweglijuen in Mandsjoerije, ter volmaking van den toestand ten op zichte van de aansluiting dier lijnen en tot uitsluiting van alle concurren tie. Zij verplichten zich tot handhaving en eerbiediging van den status quo in overeenstemming met al de tot heden gesloten verdragen tusschen Rusland en Japan of tusschen deze beide mo gendheden en China. Mocht door latere gebeurtenissen de status quo worden gedreigd, dan zullen de contracteerende partijen tot overeenstemming trachten te geraken omtrent, de maatregelen, die tot hand having daarvan genomen behooren te worden. Tot zoover de bedoeling van dit ver drag, voor zoover die op papier staat Tusschen de regels door is evenwel te lezen dat Rusland en Japan de macht van China in Mandsjoerije steeds meer terug willen dringen. Of de Chi nees daar op den duur genoegen mee De macht van Japan in Korea is steeds grooter geworden, 't Gewezen keizerrijk is niet veel anders meer dan een Japansche provincie. Na dit verdrag zal 't er voor den Koreaan ook wel niet beter op worden. Hetzelfde kan wel gezegd worden van den Kretenser. Daarom blijft hij ook mopperen tegen de omstandig heden. Een journalist heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Deze verklaarde nog niet te weten, tegen wanneer hij de Kretenser Ka mer zou bijeenroepen. Hij zou gaar ne zien, dat de quaestie der eedsaf legging geregeld zou zijn, voor hij tot die oproeping overgaat. Maar in elk geval komt de Kamer bijeen. H o o het dan evenwel gaan muet, blijft een raadsel. De leider der oppo sitie Michelidakis toch heeft onge veer evenveel aanhangers als Veniso- los en wil in geen enkel opzicht toe geven. Die hardnekkigheid schijnt voorna melijk voort te spruiten uit afgunst, hijzelf zou n.l. gaarne minister zijn en ziet met ieede oogen aan, dat Ve niselos, die siechts enkele stemmen meer behaalde dan hij. thans aan het hoofd der regeerhig staat. Hij heeft voorloopig weinig kans hem van die plaats te verdringen, maar wel uitzicht op een portefeuille, wanneer Veniselos er niet in mocht slagen de eedsquaestie van de baan te krijgen. De minister-president is n.l. van plan om in dat geval een ge mengd ministerie te vormen en aan de leiders der oppositie, in de eerste plaats aan Micheldakis en Koundros een portefeuille aan te bieden. In den ministerraad zouden dan berde par tijen even sterk vertegenwoordigd zijn en zou de president geen overwe gende positie meer innemen. Dit nieuwe ministerie krijgt tot tuak een compromis tusschen de partijen tot stand te brengen. Zoodra dit gelukt iB, komt dan de Kamer bijeen en wordt onmiddellijk daarna weder ver daagd. Dit plan zou echter wel eens kun nen afstuiten op den onwil van den hoofdpersoon, want zooale vrienden van Michelidakis den berichtge\er verzekerden, zal deze staatsman het voorstel van Veniselos niet aanne men. Hij en zijn partijgenooten zijn nl. van meening, dat elke cuncessie aan de Mohamedanen in strijd zou zijn met den wil des volks en dat de Kretensers uit de bergen (van de 320.000 inwoners van Kreta wonen er slechte 60.000 in steden), zich met ge weld zouden verzetten, wanneer een uitzonderingsmaatregel voor de Mo- hanuuedaueu zou worden ingevoerd. Er wordt zelfs gemeld, dat de berg bewoners reeds vrijschareu hebben gevormd en hun kwartieren in de vlakte hebben opgeslagen. De toestand blijft dus kritiek zoo- als we dit trouwens in den Balkan gewoon zijn 1 Rusland heeft tegenover den Slavi- schen broederstaat en vooral tegen over de Servische officieren, die in dertijd zoo vele getuigenissen hebben afgelegd van verknochtheid win den grooten Siavischen broeder, goedge- iiiuakt, wat het verleden jaar, door Servië in den steek te laten, bedor ven had. Door den invloed en onder medewerking van de Russische diplo matie, heeft een Russische bank 4 rnillioen voorgeschoten, om al de schulden van de Servische officieren te betalen. De aflossing vindt op lan gen termh'n en op zeer gemakkelijke voorwaarden plaats. De Russische go- zant te Belgrado heeft do zaak in or de gebracht en zoo op goedkoope wij ze het geheele Servische officierscorps op de hand van Rusland gebracht is. zooals men weet, in voorbereiding. Een der bestuurders van den bond van spoorwegbeambten heeft met een journalist over den toestand gespro ken. Hij zei, dat de datum, waarop de staking zal ingaan, nog niet is vastgesteld, daar deze zal afhangen van den uitslag van het onderhoud tusschen de leiders der organisatie en de directies. Mocht er een staking uitbreken, dan zou deze groote nadeeüge gevolgen hebben voor den handel. De organisa tie-leider meende zelfs te mogen zeg gen, dat er allo kans bestaat, er oen algemoehe staking uit zou voortvloeien. Hij wee9 er vorder op, dat de alge- meene slaking in beginsel was aange nomen door de leden der vakvereeni- ging en dat den leiders der vereeni- gingen, die aangesloten zijn bij het •i-.tionale syndicaat, is opgedragen haar voor te bereiden. „Op 25 April en 28 Mel zoo ver volgde hii. „hebben wij twee brieven gezonden aan de spoorwegmaatschap pijen, waarin wij onze eischen uiteen zetten. Een afschrift van die brieven is toegezonden aan de ministers Mil- lerand en Briaud. Op die brieven is nog geen antwoord ontvangen. Wan neer aan onze wenschen niet wordt voldaan, dan breekt de werkstaking uit, welke maatregelen de regeering ook mocht nemen. Wij beschikken over middelen om die staking zoo krachtig mogelijk door te voeren. Do algemeeno mobilisatie, waarmede men ons dreigt, zal ons niet weerhou den. Bovendien zullen onze makkers, die onder dergelijke omstandigheden gemobiliseerd zouden worden, weige ren aan den oproep der uiilituire autoriteiten gehoor to geven...." Stadsnieuws ORGELBESPELING op Dinsdag 12 Juli, des nam. 12 uur, in de Groote- ofSint-Bavokerk alhier, door den Heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, Haijdn. No. 3. Sonate No. 3. A. GuihnanL a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R.Wagner No. 5. Pax Vobiscum, Schubert. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. BELASTINGPLICHTIGHEID VAN EEN KRANKZINNIGE. Gedeputeerde Staten \an Noord- Holland hebben ten opzichte van de gemeente Biueiueiidaai, een beslissing genomen, die volgens do Tel. niet van belang is ontbloot ook voor andere gemeenten, waarin krankzinnigenge stichten zijn gevestigd. Het gemeentebestuur van Bloeinen- daal had een onder curntcele staand patiënt van Meerenberg aangeslagen in den hoofdelijken omslag der ge meente, niettegenstaande do curator van den patiënt steeds in de woon plaats van den patiënt diens hoofde lijken omslag had betaald. De curator kwam in verzet bij dc beide gemeen ten en beide gemeentebesturen meen den hun aanslag te moeten handha ven. Toen kwam de curator in beroep bij het college vau Gedeputeerde Sta ten. Dit college achtte den aanslag van Bloemendaal onwettig en heeft dien vernietigd, met bevestiging van den aanslag in de woonplaats van den patlënt. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom op Maandag 11 Juli 1910, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen. 3. Begrooting Gezondheidscommis sie, dienst 1911 4. Rooilijn „Kostverloren weg", in verband met de uitbreiding der R.-K. Jongensschool. 5. Rooilijn voor hot nog niet ge rooide gedeelte van de voormalige buitenplaats „Meer en Dorp' aan de Meerstraat, in verband niet den voor genomen bouw van 3 woonhuizen door E. Scholte. 6. Stratenplan N. V Kunstzand- steenfabriek „Aruoud"-J W. Lefeber. 7. Verzoek van mej. M S. S. Leu- pen, om eervol ontslag als onderwij zeres aan de O. L. School &n aan de Herhalingsschool 8. Renoeining van eene onderwij zeres ln de nuttig© handwerken aan de Herhalingsschool. 9. Vaststelling balans en diverse rekeningen Gasfabriek over 1909 10. Adressen van de anti-revolu- tionnaire kiesvereeuiging „Nederland en Oranje", J. VV. SUisscn en N, Weijers c. s. tot intrekking, of al thans tot wijziging van do heffing van straat- en rioolgeld. 11. Overdracht van het Post- en Te legraafkantoor aan het Kijk. 12. Verordeningen op de heffing en invordering van retributiegeiden, in verband met het bezoeken vau scho len voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem door leerliugen uit deze ge meente. 13 Reclame Hoofdelijken Omslag, suppletoir kohier 1909. Binnenland BEZOEK MINISTERS AAN BRUSSEL. De Ministers zijn van hun bezoek aan de tentoonstelling te Brussel in Den Haag teruggekeerd, allen met de aangenaamste herinneringen en met de beste indrukken uan dc hartelijke ontvangst, hun zoowel van de zijde van hot Belgische Koningspaar, als vanwege de autoriteiten tori deel ge vallen. Omtrent een en ander kaai nog wor den medegedeeld, dat de Koning aan de Nederlandsclie departementshoof den niet alleen zijn genoegen to ken nen heeft gegeven over de binnen ee nige maanden naderende gelegenheid om de Koningin der Nederlanden in ons land te bezoeken, doch tevens ge ïnformeerd heeft naar onze koloniale toestanden en veel belangstelling toonde in hel koloniale vraagstuk. Maatschappij van Nijverheid. (Van onzen Berichtgever). Donderdagavond werden te Nijme gen door liet aldaar gevestigde depar tement Directe uire» en afgevaardig den van do Maats, van Nijverheid, ter gelegenheid van de algemeene vergade ring, ontvangen in de Sociëteit Bur- gerlust en daarna dooi- het gemeen tebestuur op het Stadhuis. Vervolgens werden op een concert op het Valkhof en gezellige bijeen komst in „Zwitserland", dé attractie der tentoonstelling die op dit oogen- blik in Nijmegen gehouden wordt, oude vriendschapsbanden weer ge hecht en nieuwe tot 6tand gebracht. Heden, Vrijdagmorgen te 9 uur, be gon de algemeene vergadering in de groote zoal van Burgerlust, onder voorzitterschap van mr. Joh. Ensche dé, die een openingsrede hield. Na gewezen te hebben op do ont wikkeling der maatschappij en het feit., dat verschillende ondeivlooien van haar werkzaamheden in den loop der jaren door nieuw opgerich te vereenigingen is overgenomen de Heid «Maatschappij, de Veredeling van het Ambacht, het verkrijgen en verstrekken van Handelsinliehtingen, rookvrij stoken, het geheele gebied der Kunstnijverheid, en de beharti ging der stoffelijke voortbrenging in onze Koloniën en Overzeesche Bezit tingen vervolgde de voorzitter: Welhaast zal het tijdstip aanbreken, zoo het niet reeds aangebroken is, dut geen onderdeel vallende binnen het gebied der stoffelijke voortbrenging mèetr zijn eigen speciaal orgaan* ont beert. Zal onze Maatschappij van Nij verheid dan haar taak volbracht heb ben en bij gemis van reden van be staan als van zelf te niet gaan? Mijne Heeren, ik vermoed, dat bij niemand Uwer de gedachte aan eon zoodanige wegkwijning onzer Maat schappij zal opkomen. Die wegkwij ning trouwens, zij zoude in tegen spraak zijn met de openbare feiten. Immers onze Maatschappij bleef wat zij was en vooral in de latere jaren zijn wij getuigen van toenemenden bloei, en zich ontwikkelende belang stelling, die allerminst op wegkwij ning wijzen. Terwijl een uitgebreid onderzoek en een gedetailleerd advies over (x- ing bepaald vraagstuk in den regel niet meer op onzen weg liggen, doch wij ons in dit opzicht zullen hebben te beperken tol het in het licht stal len van het belang aan de oplossing verbonden en dikwijls ook Oo rich ting zuilen hebben aan te geven, waarin hl verhand met andere ver wants vragen de oplossing ware te zoeken, zal onze Maatschappij zich ui de toekomst vooral nuttig kunnen j maken, waar het de algemeene vraagstukken geldt, waarbij Handel en Nijverheid betrokken zijn Vervolgens wees de voorzitter op de beteekenis van de bevordering van iulo. nationtfle regelingen, waaronder ook het oclrooieeren van uitvindin gen gerekend moet worden. „Er ls een ander deel onzer wet ge ving. hetwelk in de latere jaren bij zonder dc aandacht bezig beeft ge* houden, en hetwelk geheel gelegen is binnen de grenzen van ons arbeids veld. Ik bedoel de sociale wetgeving waaromtrent intusschen valt op te merken, dat, hoezeer zij binnen het terrein Ligt der nijverheidsbelangen, zij toch gewis niet alleen door die be langen beheerecht wordt en zelfs in den politieken strijd der arbeiders klasse om door staatshulp haren eco nomise hen toestand te verbeteren, de eigenlijke nijverheidsbelangen niet zelden in het gedrang komen. Dan behoort onze Maatschappij haren in vloed te doen gelden: maar hier doel zich eene moeilijkheid vooir. Immers ten gevolge mede der socia, Ie wetgeving, is de tegenstelling tus schen werkgever en werknemer al lengs zeer op den voorgrond getreden, en waar de behartiging der nijver heidsbelangen van zelf niet geschiedt door de werknemers, die daarbij niet onmiddellijk betrokken zijn, doch door de werkgevers, spreekt het van zelf, dat onze Maatschappij, alhoewel niemand buitensluitend, toch, voor zooverre de nijverheid zelve in haar midden vertegenwoordigd is, uit d« werkgevers bestaat. Zoo worden bijv., kostelooze ter be schikking stelling, of ontheffing van lasten, voor den workman op geen anderen grond gevraagd, dan dat zij ne verdiensten hem niet in staat stel len zich zeiven te helpen. En wanneer hij vermeerdering van loon verkrijgt is het op grond, dut de levensomstan digheden zooveel duurder zijn gewor den. Zooals het nu is, voorziet de werk man slechts ten deele door het loon ui zij nbehoeften; het overige wordt voor hem betaald, deels door den werkgever, deels door de gemeen schap. Beide acht ik jammer. Maar in economise hen zin maakt het eer ste, het betalen door den werkgever, geen verschil. Tot de productie-kosten in de nijverheid behoort nu eenmaal dc factor arbeidsloon, en bet is slechts een kwestie van boekhouding of de werkgever zekere kasten voor den werkman betaalt, dan wel d« gelden voor dut doel aan hem uit keert. Geheel anders daarentegen, voor zooverre de overheid die zorg over neemt Dan toch neemt deze een deel der productiekosten ten hare laste. En inderdaad is dat tegenwoordig geen gering deel. Zoo kan het zich vestigen van eene belangrijke fabriek iu eene tot nog toe landelijke ge meente voor deze een financieele ramp zijn omdat zij te voorzien zal hebben in de behoeften dar aan die fabriek verbonden arbeiders, voor zoo verre deze die niet zei ven hetzij rechtstreeks hetzij in den vorm van belasting, uit huu loon bestrijden. Zoodoende dragen de gemeenten in meerder of minder mate bij in de pro ductiekosten der bmnen bare grenzen gevestigde nijverheidsinrichtingen. En het zelfde geldt voor het Rijk. Ook ul treedt het euvel «laar met zoo aan het licht. 'Jen slotte zoude men tot dit vreem de besluit komen, dat de nijverheid, de bron van alle welvaart, de voort FEUILLETON MORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 18) Sir Jozef bleef plotseling slaan en keek voor zich uiltoen liet hij een ivecjbcteekon.jjd „Ah 1" hooren en wandelde verder II ij haalde zijn veelbelovendon zoon in, en Seiwijn begon dadelijk ilour eens, vader, die kerel Je wilt, dat ik hem zal omslaan, niet, Sol wij ti zei Sir Jozef lang zaam, en met hot air van iemand, die de streng stijf houdt Welnu dan, ik wil niet of ik kan niet. Kan niet schreeuwde Sel- .wiju verbaasd en verwijtend. Kan met of wil niet, neem het op zooais je wilt, zeido Sir Jozef. ln elk geval weet je nu, waaraan je te houden. Het komt mij voor, dat jij je weer dwaas hebt aangesteld niet voor 't eerst. Je doet verstandig hein uit den weg te blijven. üein uit don weg te blijven fcen van ons personeel een bedien- 4e van zoo iets beb ik nooit meer gehoord I Dan hoor je er nu van, merk te Sir Jozef op. Ik ben niet van plan een man weg te sturen, die mij uitstekend te pas komt, omdat hij zloh beter gedragen heeft dan jij in dit weinig eervolle zaaltje. De man blijft, totdat ik hem verkies weg te sturen en dat verkies ik op dit ©ogenblik niet. Je doet verstandiger met langs een achterweg het liuis binnen te gaan, je ziet er uit als een verdronken HOOFDSTUK VIL Mr. Stripley achter dochtig. De gelukster van Mr. Seiwijn Fer- rand u as zeker dion avond onderge gaan, want er was nog een andere onaangename ontmoeting voor hem weggelegd. llij hud in liet slechtste humeur van de wereld afscheid genomen van Sir Jozef, en liep nu langs een zijpad naar de Hali, waardoor hij aan de opmerkzaamheid hoopte to ontsnap pen, toen hij plotseling van aange zicht tot aangezicht stond tegenover eern individu, dat op een eigenaardige manier naderbij was gekomen. Hij kwam «xm beetje mank aangestrom peld, met voorover gebogen hoofd en zijn lange armen langs zich heen slin gerend, alsof zij geen geheel met het lichaam uitmaakten. II ij was gekleed in een versleten zwart pak, glimmend op de knieen en aan de ellebogen, met een grooten zijden hoed, die al menigen zomer en winter had meege maakt. Zijn gang en uiterlijk, ge voegd bij een doodsbleek gelaat, vuurrood haar, zóó eigenaardig knipt, dat liet wel een roode muts leek, maakten zóó'n wonderlijken in druk, dat Seiwijn, die eerst van plan was in een boschje te verdwijnen en hem zoodoende te vermijden, onwille keurig bleef staan en den man aan keek met een hinderlijke verbazing, die dadelijk overging in groote woe de, want de nieuw aangekomene ver trok zijn grooten mond tot een grijns. Wie ter wereld ben jij, en waar over grinnik je vroeg Seiwijn woedend. De man deed een poging, om zijn gelaat in een ernstige© plooi te trek ken, mam het w«a zóó'n luttele po ging, dat de grijns er des te meer ge prononceerd door scheen. Ik vraag u excuus, zei hi; met een onderdrukt gegichel, maar u ziet er zoo grappig uit u is flink onder water geweest, niet Sehvijn keek hem aan. Wie beu je zei hij woedend. Wat heeft u hier te doen Als je'op verboden terrein loopt neen, zei het vreemde man netje met een grappig geluid, dat een -ven wonderlijken indruk maakte ais zijn verschijning. lk ben gekomen om Sir Jozef te spreken. O, kom je om mijn vader zei Seiwijn Bij de woorden „mijn vader" keek de man ontsteld op en dadelijk wer den zijn manieren onderdanig en eer biedig, hij nam zijn iioed af en maakte een diepe buiging Ik ik vraag u vergiffenis, teemde hij. Och, dan moet u Mr. Seiwijn zijn. Ik hoop, dat u het mij zai vergeven, sir, dat ik u niet her kende het is eenige jaren geleden, sinds ik de eer had u tc zien, sir, en de toestand waarin uw kleeren op 't oogeubiik zijn Och, scheid toch uitviel Seiwijn hem in de rede Je bent een brutale rekel 1 Ik herinner mij je niet. Ik ben Striplcv. de vertrouwde klerk van uw vader. Sir Jozef, ver klaarde de man met zijn hoed nog in de haud, zijn lichaam nog gebogen om nederig vergiffenis te vragen. Als ik geweten had, dot u het was, Sir. dan zou ik het zeker niet ge- -aagd hebben te lachen Je zult mijn vader daarginds op dat pad vinden, zei Sehvijn met een gebaar om van hein af tc komen Ik zal mijn vader op de hoogte brengen van de houding, die zijn vertrouwde klerk aanneemt. Ga nu heen - Ja. Sir zeker, Sir maar ik hoop, dat u mijn kleine misgreep over het hoofd zal willen zien. Ik dacht, dat u een vreemdeling was, en omdat u zoo nat is.... Met een vloek holde Sehvijn bij hem vandaan. Maar de man stond eenige ougeubliklun als aan de piek genageld niet zijn hoed nog in de hand, den woedenden jongen man na te kijken. Toen zette hij langzaam zijn hoed weer op zijn vlammend hoofd en mompelde, terwijl hij naai Sir Jozef ging zoeken Zoo vader, zoo zoon. Neen, de jonge schijnt nog slechter te zijn dan de oude, of ik moet mij heel erg ver gissen. Hij vond zijn meester zitten roc ken op een govoldan boomstam, blijk baar geheel in gedachten verdiept, w ant hij keek op met een absente en gepreoo ipeerde uitdrukking op het gelaat bij de vreemde verschijning van zijn vertrouwden klerk. O. 1« li Jij het. Stripley reide hij met eon knikje. Is er wat bij zonders Ja. Sir Jozef, zei Stripley, zich wat voorover buigend en zijn kleine oogen op die van Sir Jozef gevestigd met een uitdrukking als van een hond, die niet zeker is of hij een schop dan wel een slag zal krijgen. De twee brieven kwamen vanmorgen een uit Australië en de onder van de essayeurs Geef ze hier, zoo viel Sir Jozef hem iu de rede. Hij nam de brieven, maakte ze eerst snel open, maar na en blfk op zijn klerk geworpen te hebben, langzamer en las ze. Was je op het kantoor vóór dat de brieven kwamen vroeg hij. Zeker, mijnheer zeker, mijn heer, zooals o mij verzocht, mijn- lieer. antwoordde Stripley, met een onderdanige© glimlach en een beweging van hel lichaam, die deed denken aafc den ougstigeu houd, die een slag verwacht -- lk zorg steeds, dal ik uw ordore nauwkeurig opvolg. Altijd sinds u mij als boodschappen jongen bij u op het kantoor heeft ge nomen, sinds u mij van de straat heeft opgeraapt, zooals u gewoon is te zeggen, en tot mijn tegenwoordige eervolle vsitie heef: verbeven. Sir Jozef knikte. Hij had zijn gelaat gericht naar een opening in het boschage. waardoor li ij juist hel Ryall-land kon zien, maar dadelijk sloeg hij zijn oogeri weer neer en keek daaiop onverschillig rond. -- Ik zal je het antwoord geven op dezen. 7**i hij, daarbij op den brief wijzend, die den firmanaam „Gilly en Roberts" droeg. 7.eg hun, dat ik er op inga En zij behoeven mij niet weer te schrijven denk daarom. Als ik liet noodig vind, zal ik er wel met hen over spreken. (Wordt vervabrdl

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5