NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8294i Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 9 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENTIËN: PER DRIE MAANDENi wfcfcV. -e^WÓ' ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Vosr Haarlem 1 1-20 Haarlem van 1—5 regels /l.—elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der ffsiilBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/ f L Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (g/gSïï ^-.jJ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OeflUtëtreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem J «37M Reactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfër. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij i Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. -- >—*-•-1- 1 ii - i, Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 JULI. Brongebouw: Zangersfeest, 7 1/2 u. Bioscoop Theater, Gr. Markt: Voor- «telLiiigen van 2 uur af. KI. Vereeniglng: Propaganda Matl- Dée, 2 1/2 uur. Zaadvoort, Olympda Palace: Voor etelling, 8.15 uur. MAANDAG 11 JULI, Hlliegom: Gemeenteraadsvergadering, 10 uur. OM ONS HEEN No. 1167. Oize Burgemeester. Het is mijn plan, zooveel mogelijk Iedere week eenmaal en dan in het nummer van Zaterdag, een artikeltje te geven over personen, meestal uit Haarlem of de omgeving, versierd met hun portret. En dat laatste zal voor de lezers van dit blad eenlgszins een nieuwigheid zijn. Een gewone photographie heeft altijd Iets stijfs, lets van „hier-ben-ik-nu-op-mijn- Zondagsch", zij geeft dikwijls de men- «chen met strakke trekken, zoodat het moeilijk is hen op straat te herken nen. Welnu, de portretten in deze nieuwe reeks zullen zooveel mogelijk genomen worden, zonder dat de be trokkene daarvoor bijzonderlijk pu- eeert, nu en dan misschien zelfs zon der dat hij het merkt en in de omge ving van zijn arbeid. Zooveel moge lijk, herhaal ik, want het. nemen van inslantanées op straat levert eigen aardige bezwaren op, die niet altijd «jju te overwinnen. Het kwam mij goed voor, deze rij te openen met een afbeelding van het hoofd onzer gemeente, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die ge kiekt is onder de klok van het Stad huis, terwijl hij zich naar gewoonte tegen tien uur naar zijn arbeid be geeft. De camera heeft met onverbid delijke gewisheid uitgemaakt, dat het dien dag tien minuten over tienen was. Had onze photograaf den burge meester even Aerder gephotogra- feerd, dan zou de lezer op bet plaatje hebben gezien, hoe Jhr. Boreel het Stadhuis binnengaat door het kleine deurtje, dat door den concierge Schipper, die op den uitkijk staat, van hinne-i wordt geopend. Zoo kennen (ie bewoners van Bar- tcljorisatraat, Kruisstraat en Kruis weg onzen burgemeester, zóó als hij hier is afgebeeld, met den hoogen hoed en op regenachtige dagen de pa- rapluie stijf tegen het lijf gedrukt. Sommige personen zijn zoodanig met eigenaardigheden van hun kleeding vereenzelvigd, dat men zich niet goed kan voorstellen, hoe zij anders ge kleed zouden zijn. Zoo is het ook met den hoogen hoed van onzen burge meester en ik herinner ine, dat ik Jhr. Boreel eens met een rond hoedje in de Zandvoortsche tram zag zitten, zonder onzen burgemeester te herken nen. Terwijl hij naar of van het Stadhuis gaat, neemt het hoofd van onze ge meente nauwkeurig alles waar, wat hij op zijn pad ontmoet. Immers iemand van deze positie wordt her haaldelijk gegroet en de burgemees ter is een hoffelijk man, die er prijs op stelt, dat geen enkele groet hem ontgaat en dus beantwoord wordt. Daartoe buigt, hij even het hoofd, zoo dat hoofddeksel en hand elkaar ont moeten, de hoed wordt gelicht en daarna weer met rustig gebaar opge zet, iets naar voren, over de ocgen heen. Onze burgemeester hecht aan de vormen. En dat is ook verklaarbaar en goed Stel even de mogelijkheid, dat een stad ais de onze een burge meester had, die zaken en verhoudin gen huiselijk-gemoedelijk opvatte, zonder op vormen en grenzen te let ten. er zou weldra ln den Raad geen orde meer heerschen. de leden zelf souden, hoezeer oen enkelen keer het vasthouden aan den vorm hen hin dert, op den duur inzien, dat de ta ken verkeerd gingen en het publiek sou heel spoedig zijn critiek laten hoe ren. Al wil deze of gene, die niet doordenkt, het niet erkennen, bij autoriteit behoort onafscheidelijk het handhaven van de vormen. Zonder deze geen autoriteit Laat ik daarvan eens een typisch «taaltje vertellen. Bij de een of andere gelegenheid, bulten den Raad, maak te een Raadslid (sedert overleden; een afkeurende opmerking over een Raadslid tot den burgemeester. Zon der zich een oogenblik te bedenken, antwoordde Jhr. Boreel „U zal mij ten goede houden, dat ik niet met het eene Raadslid over het andere Raads lid 6preek." Natuurlijk stond ons Raadslid een oogenblik beduusd, maar toen bij mij het geval vertelde, voegde hij er bij „ik heb een nuttig lesje gehad, de burgemeester had ge lijk." Zoo treedt het hoofd onzer gemeen te altijd correct op tegenover leder een, met wien hij te maken heeft. Dat hij het bijzonder op prijs stelt, wan neer men tegenover hem op gelijke wijze handelt, spreekt van zelf. Jhr. Boreel waardeert het zeur, wanneer bij zijn terugkeer ven verlof, do ■hoofdaml denaren ter Secretarie hem in rijn kamer komen begroeten, even eens wanneer de leden van den Raad hem komen spreken over zaken, die hun niet duidelijk zijn en waarover anders wellicht in de rondvraag zou zijn gesproken. Ieder die de Raads vergadering bijwoont, kan dat op merken. Wanneer een Raadslid na de afhandeling der agenda een vraag doet, waarvan de burgemeester voor af ln kennis is gesteld, dan blijft Jhr. Boreel nooit in gebreke, daarvan melding te maken. „Mijnheer X.", zoo hooren we dan, „was zoo vrien delijk, zijn vraag vóóraf aan Burge meester en Wethouders mee te dealen, zoodat daarop onmiddellijk kan wor den geantwoord." Hiermee wordt dna het dubbele voordeel verkregen, dat den voorzit ter een genoegen wordt gedaan, en dat de vrager onmiddellijk antwoord krijgt. Waarom dan nog vragen plot seling worden gesteld, ie dus niet heel verklaarbaar, tenzij deze pos in het laatste oogenblik bij den vrager zijn opgekomen. Alleen een Raadslid behoort met dergelijke opwellingen voorzichtig te cijn Indien ik het hierbij Hef blijven, zou licht de Indruk worden gewekt, dat ik 'omtrent de persoon des burge meesters alleen mededeelingen weet te doen aangaande den buitenkant Ik mag er dan wel aan herinneren, dat door mij bij hel 12 1/2-Jarig joblié van Jhr. Boreel in dit blad een uit voerig artikel is gewijd aan veel, dat door hem als burgemeester werd be vorderd, of tot stand gebracht. Daar op behoef ik dus niet verder terug te komen. Schetste ik hierboven onzen burgemeester als een man, correct in de vormen, ook in dit allerbelangrijk ste opzicht is hij correct, dat hij voort durend vervuld is van de belangen der gemeente. Méér dan dat is van den allerbesten mensch niet te verlangen, want het beteekent, dat hij zich geheel geeft aan de zaak, waarvoor hij geroe pen is. J. C. P. Stadsnieuws Baden. In het douchebadhuis «An den Kon- denhorn liin in de afgeloopen week genomen 860 baden, in dat aan bet Leidscheplein 1057. Staalbad Haarlem. De Drlnkhal werd gisteren door 97 personen bezocht. VERPLAATSING VAN HET KOLO NIAAL MUSEUM. In verband met de quaestde over de verplaatsing van het Koloniaal Mu seum zijn in de heden te Nijmegen gehouden vergadering van de Maat schappij van Nijverheid besprekin gen gehouden. Daarvoor verwijzen we naar het verslag dezer vergade ring. Dr. J. DEKKER. Omtrent den nieu wbenoemden Di recteur van het Koloniaal Museum kunnen wij het volgende mededeelen: Dr. J. Dekker word in 1879 te Alk maar geboren, doch bracht zijn jeugd voornamelijk door te Haarlem, waar hij de H. B. S. met 5 j. c. bezocht. Ver volgens studeerde hij te Utrecht in de pharmacie, verkreeg in 1901 het Staatsddpioma en werd in hetzelfde jaar benoemd tot Militair Apotheker 2o klasse van het Nod. Indische leger. Alvorens naar Indlë te vertrekken, werd hem toegestaan, aan het Kol. Mus. een onderzoek over ©enige be standdealen der cacao te verrichten, dat, onder de leiding van Prof. Tsihirch te Bern voltooid, hem het volgend Jaar den doctorstitel ver schafte. Bij aankomst in Indië was Dr. Dek ker aanvankelijk werkzaam aan het Militair laboratorium te Weltevreden. Vervolgens naair Kota Radja overge plaatst, zag hij zich genoodzaakt we gens een ernstige ongesteldheid, ver lof naar Europa aan te vragen. Deze verloftijd werd grootendeels doorge bracht ln bet laboratorium van het KoL Mus., waar een uitgebreid on derzoek naar het voorkomen van looi stoffen werd ingesteld, naar aanlei ding van een prijsvraag der Holland- sche Maatschappij van Wetenschap pen. De resultaten van dit onderzoek, neergelegd in een lijvige monogra- phie, verwierven den gouden eere- penning van de Maatschappij. Kort. na zijn terugkeer in Inddö droeg het Legerbestuur Dr. Dekketr een onderzoek van de voedermiddelen voor paarden op, ln verband met het heerschen van Osteomalacia {beenver- weeking) bij troepen paardenDeze taak werd ten deele te Tjimahis uit gevoerd, doch voltooid te Buitenzorg, aan het Agricultuur-chemlsch Labo ratorium. Dit verblijf te Buitenzorg vestigde op den jongen geleerde de aandacht van den directeur van Land bouw, dAe hem, na de voltooiing van het Rapport, aan het Departement van Landbouw verhond als hoofd van het Juist opgerichte Bureau voor land bouw- en handelsanalysen, welke be trekking hij thans vervult Het vorig jaar zag Dr. Dekker rich genoodzaakt een verearend aanbod om als lector in de pharmacie naar Lelden te komen af te slaan. De be noeming echter tot opvolger van Dr. Gresivoff, met wien hij zeer bevriend was, beeft liem ten slotte doen beslui ten, een schitterende loopbaan in Ln- dië af te breken. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID In de lokalen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijver heid zullen van Zondag 10 Juli af tot Maandag 25 Juli de door de leerlin gen vervaardigde teekeninger. en werkstukken tentoongesteld zijn. Of schoon deze tentoonstelling geen zui ver beeld geeft van de hoogte waarop het onderwijs staat, omdat op het oo genblik in het Nederlandsche Pavil joen op de internationale tentoonstel ling alsmede in de lokalen van het Poinds du Cinquantenatre te Brussel verschillende werken der leerlingen ter bezichtiging zijn gesteld, ral men zich toch een denkbeeld kunnen vor men van hetgeen op de School kan warden geleerd en van de resultaten die het anderwijs afwerpt. ENGELSCHE INSCHRIJVING VOOR DE KRELAGE-STICHT1NG. Het hoofdbestuur van de „Algemee ns Vereeniging voor Bloembollencul tuur" deelt mede, dat het dezer da gen oen bed'rag van 500 heeft ontvan gen voor de Krelage-stichting van de EngoLschcn Harry J. Veitch, Geo H. Cuthbort, Robert Sydenham, Huyh Dickson. Peter Rudolph Barr, E. Au gustus Bowles, A H. Pearson, Wal ter T. Wane, J. F. Mac Leod, N. F. Barnes en N. N. Sherwood, allen be zoekers von de bloemententoonstel ling, waaraan zij nog eenige woor den van groote sympathie wijdon. Concert ln den Hout Het programma van het concert, Zondag 10 Juli te geven ln den Hout door het Haarlemsch Muziekkorps, luidt als volgt 1. The Top Natch March, Arthur. 2. Ouverture das Goldene Kreuz, Brull. 3. Valse uit de Symphonic Fantas- tdque, Berlioz. 4. Grande Fantaizde de l'opéra Ma- non, Massenet 5. Ouverture Les Martyrs, Doni zetti. 6. k Tol, Valse, Waldteufel. 7. Fantaisie a us der Posse Götter Gatte, Léhar. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 8 metselaars, opper lieden, 1 etucadoor, 9 witters, S machinebankwerkers, 1 monteur, 4 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 2 ketelm&kera, 2 burgersmeden, 8 machinisten, 5 sto kers, 8 electricians, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, I loodgieters, 1 schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 4 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 9 tuin lieden, 8 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 8 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, huis knechts, 9 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 17 losse werklieden dlenetboden, 5 werksters, 8 naaisters, 1 kook ster, 1 buishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HILLEGOM. Stukken van den Raad. B en W. stellen den rood voor vast te stellen de verordening op de heffing van retrlbutiegeld voor het genot van door het gemeentebestuur van Hllie gom verstrekte diensten voor de toe lating van leerlingen uit die gemeente op .een der Hoogere burgerscholen of op de meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen cursus te Haarlem. Hei retributie-geld per leerling en per jaar verschuldigd, is in de ont- werp-verordentog bij een inkomen van 1000 tot en met 1250 op 10, boven 1250 tot en met f 1500 op 20, boven 1500 tot en met f 1750 op f 40, boven 1750 tot en met f 2000 op 60, boven 2000 tot en met f 2250 op 80 en boven 2250 op f 100 bepaald. Tevens bieden B. en W. den Raad ter goedkeuring aan een ontwerpver ordening op de invordering van retrl butiegeld. Art. 5 zegt, dat het retrlbutiegeld in twee gelijke termijnen zal worden voldaan en wel vóór of op 1 October en vóór of op 1 April. Voorgesteld wordt de verordening op 1 September 1910 to werking te doen treden. SANTPOORT. De Staatscourant bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap Kwee- kerij voorheen Jac. C. Gr oenewegen, te Santpoort, gemeente Velsen. Het doel der vennootschap is het kweeken van- en den handel in plan ten en bloemen, een en ander in den ruimsten zin. HAARLEMMERMEER. Op den Ringdijk hij de Lijnden is gisterennamiddag een 16-Jarig jong- mensch uit Amsterdam door het bre ken van de vork van zijn rijwiel zoo danig gevallen, dat hij na in eene wo ning aldaar wat op zijn verhaal te zij ngekomen per rijtuig naar zijn huis is gebracht moeten worden. ZANDVOORT. Uit het verslag van de werklieden- vereoniging „Onderling Hulpbetoon" over het 2de kwartaal 1910 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 934.93 en de uitgaven f 707.43 1/2 en dat er alzoo een batig saldo ln kas was van 227.49 1/2. U MUIDEN. BIJ Koninklijk besluit is, met in gang van 16 Juli 1910, benoemd lot inspecteur der posterijen en telegra fie, ter standplaats Groningen, de heer C. Wijffelraan, directeur van het post- en telegraafkantoor te IJ- muiden. HAARLEMMERMEER, De hoeren C. J. Duursema uit Fin- eterwolde; A. Bloem uit Loenen, G., en N. v. d. Poll uit Bemmel zullen o Is keurmeester» optreden bij het a.s. Concours Hipplque te Hoofddorp. SCHOTEN. Ds J. Brandsrna, te Haarlem, hulp prediker to het Schoterkwartier, heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, voor den bouw der Juliana- kerk te Schoten 1200 ontvangen. BLOEMENDAAL. Voor het lighalfonds van de Vercc- nlging tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en Omstreken, te door de 1-Cents-Vereeniging „Door Klein tjes Groot" te Bloemendaal e. o en Zandvoort to Juni J.L aan kleine gif ten ingezameld het bedrag .an f 94.33. Binnenland EEN GEHEIMZINNIGE MISDAAD. We lezen to de „Tel." Gisterenochtend hoorden de liuis- genooten van dokter R., wonende Keizersgracht te Amsterdam, tijdens- diens spreekuur, plotseling in diens werkkamer een revolverschot vallen. De dienstbode, die kwam toesnel len, vond den doktor dood. badende ln zijn bloed. Vermoedelijk was hij het slachtoffer van een misdadiger: aanslag geworden, althans zelfm -.1 leek niet waarschijnlijk. Van een dader was echter g n spoor te vinden. Onmiddellijk werd de justitie ge waarschuwd, die thans een onder/ >k instelt. Vermoed wordt, dat een patiënt de dader is van den aanslag. EEN ZETEL VOOR Mr. J. C. DE VRIES IN DE PROV. STATEN Naar het „Hbld." verneemt, /al Vooruitgang to de vacature-Van den Wall Bake als candidaat stellan den heer mr. J. C. de Vries, die zijn zetel ln Amsterdam IV afstond, ten einde de kiezers in de gelegenheid te stellen den heer Roël! weder ln de Staten te brengen. ONEERLIJKE KELLNER. Naar de ,.'s-H. Ct." verneemt, heeft zich een kellner van het Hóte! de l'Europe te Amsterdam meester we ten te maken van een «om Yan onge veer 25.000 mark, die aan een der gas ten behoorde. De man is voortv! h- tig TWEE TERBORCH S VOOR ONS LAND VERLOREN Sedert 1901 waren in he'. P ks- Mueeum twee fraaie portretten door Gerard Terborch, in bruikleen gege ven door mr. P. W. van Doorn;: k, te Bermekom Deze portretten, niet groot van afmeting, geven de beelle nis ten voeten uit van Jan van Duren, lid van de vroedschap van Deventer, en zijne vrouw, Margareta van Ha ex- bergen. Terborch heeft van burge meester Van Duren ook een groot portret geschilderd ln 1667, dat lie- stemd was voor de raadzaal van De venter. De belde portretten zijn altijd in do familie Van Duren bewaard De zoon van net afgebeelde echtpaar had eer» dochter. Barbara van Duren, gebo ren te Deventer in 1704, die in 1738 trouwde met Martlnus van Doorn.tirk den overgrootvader van den laatsten eigenaar, die ze nu heeft verkucht aan den kunsthandelaar Klelnbergur te Parijs. Zoo zijn dus deze «tukken wel on herroepelijk uit het Rijks-Museum i vertrokken. MaatschappU ran Nijverheid. (Van onzen berichtgever'. Men seint ons uit Nijmegen Heden werd dc vergadering v ->o gezet. Besloten werd het voorste! betref fende de Hinderwet te stellen in han den eener Commissie van 5 leden. Daarna kwam aan de orde de be spreking van het ontwerp tot wijzi ging van de Arbeidswet. Het departe ment Deventer stelde een motie voor, waarin wordt verklaard, dat oyer de verstrekkende gevolgen der wijziging de betrokken kringen niet in de gele genheid zijn geweest, hun bezwaren; kenbaar te maken Deze bezwaren, werden vervolgens in 't licht gesteld door de departementen Deventer en Hengelo en door den heer Geldèrman. Ten slotte werd een voorstel, over genomen door de departementen Am sterdam en Den Haag, aangenomen. waaVbii aan het hoofdbestuur wordfe

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1