HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG II JULI 1910 Buitenlandscb Overzicht DR NIEUWE KONING VXft ENGELAND zog ral Z. M. voorloopig nog wel genoemd worden, totdat de herinne ring aan koning Edward wat is uit gestorven is dezer dagen aan het woord geweest Verschillende vorec- r.Sgiageu en corporaties hadden den Xdeuwen vorst, bij het overnemen van den scepter, adressen van hulde en f;etrouwneIa aangeboden en deze zijn hans beantwoord. De woorden van Zoning George verdienen wel cenige aandacht In alle antwoorden her dacht hij in hartelijke woorden de groote .verdiensten van zijn vader en ;l)oloo*da te zullen trachten, diens Voorbeeld „als een grondwettelijk vorst van een vredelievend kontnk- cn keizerrijk" te volgen. In een ant woord heette het: ,,De grondvesten van nationalen O'ocm lierusten in de gezinnen van .het volk. Zij zullen ongeschokt blijven F alleen zoo lang het gezinsleven van ons ras er. volk krachtig, eenvoudig en rein ia Moge de Kerk (dit werd non een afvaardiging uit de Kerk van Engeland gozegd) „in haar hejlige roeping voorspoed hebben, moge haar prediking meer en meer saamgewo- ven worden met het ware leven en de ware gevoelens van het volk". En weer „Het is mijn wensch, zooveel in mijn vermogen is, mijn vaders voetstappen te drukken ter bevorde ring van den vrede en de eendracht tusschen de volken." Koning George zal evenwel veel Bioeite hebben, om den vrede op poli tiek terrein te bevorderen. De STRIJD IN DE ENGELSCHE POLITIEK duurt immers nog altijd voort. Van de pogingen, om tot een soort wapen stilstand te koroan, hoort men nu niet veel meer, zoouat de gunstige ver wachtingen wel niet vervuld zullen '.worden. Bij de behandeling van de begroo- ting in het Lagerhuis komt do strijd pi weer dadelijk tot ontbranding. •Daarbij was voor de zoovee Is te maal de minister van financiën aan het woord. Hij zei o. a. De unionisten beklagen er zich over dat er geen schuld genoeg wordt ge delgd, maar op de begrooting van dit jaar is er 2.000.000 pond meer voor uitgetrokken, dan het vorige unionis tische bewind ooit in een jaar heeft afgelost Bovendien was de aflossing onder dat bewind dikwijls maar schijnbaar. Er werd oude schuld ge delgd, maar tegelijk nieuwe gemaakt In 190-4 loste de unionistische regee- ring 8.600.000 pond af, maar zij leen de 11.750.000 pond. De liberale regee ringen hebben zuiver afgelost in hun eerste jaar 7.700.000 pond, in hun tweede 9.800.000 pond, in hun derde 16.838.000 pond, in hun vierde daalde ,het tot 8.000.000 pond, maar het was In alle geval een zuivere delging, niet 'aan nieuwe leeningen gepaard. Vrij uitvoerig verdedigde de mi nis- Ier ook de voorstellen ten aanzien van de verleening x an ouderdoms-pen- sioen, ook aan de lieden, welke tot dusver volgons de bepalingen der ar menwet waren bedeeld. Zooals men weet stelt de minister voor, een deel van de hieruit voortvloeiende kosten te doen dragen door de armbesturen, die i mm era door het verieenen van dit ouderdomspensioen zeer ontlost zullen worden. Hij' verdedigde nu zijn stelsel met de opmerking, dat ïnen niet den geheelen last op de schatkist kon leggen, omdat dan de andere plannen der regeering ten aanzien van werkloosheid en invali diteitsverzekering in gevaar zouden worden gebracht Zooais men weet, is het lot dezer begrooting ook weer zeer onzeker. De Ieren willen er hun stem niet aan geven, wanneer de afrekening met liet lioogerhuis niet verzekerd is en de Unionisten zullen ook tegen stem men De regeering zit dus weer ln een moeilijk parket Ditzelfde, maar in veel ergere mate, kan van de Finnen gezegd worden. "wordt krachtig voortgezet Nu 't land der 1000 meren eenmaal van 't elgen- irecht beroofd is, en verlaagd tot een provincie, is men er in Petersburg op uit, om liet verzet der Finnen door groot machtsvertoon te onderdrukken en te voorkomen. Vandaar dat gxooto sommen worden uitgegeven, om ka zernes ln Finland te bouwen, om daar Russische garnizoenen onder te brengen. Dit geeft een denkbeeld van de Êlannen, die Rusland met Finland eeft I Deze toebereidselen, om Finland met groote Russische garnizoenen te voorzien, en vorder alles gereed te maken, om snel Russische troepen naar Finland te zendon, vervult na tuurlijk de Finnen met nieuwe be zorgdheid voor de toekomst. duurt voort. Intusschen schijnt mon te Rome de hoop, om met Spanje lot oen bevredigende overeenkomst te ko men, nog niet te liehbon opgegeven. Dit blijkt uit de madedeelingen van oen hooggeplaatst geestelijke bij hot Vaticaan. Deze verklaarde namelijk aan een journalist „Er bestaat gegronde hoop, dat de onderhandelingen met succes worden voortgezet en binnenkort tot een gun stig resultaat zullen leiden, althans, wanneer minister-president Canalejas loyaal handelt en niet op het nood lottig denkbeeld komt, om den ko ning nog meer tegen de Kerk ge richte besluiten ter teekenlng voor te leggen. Het is aan twijfel onderhevig, of zijn jongste handelingen wel noo- dlg waren, wijl echter het Concor daat door deze niet geschonden werd, heeft het Vaticaan niet daartegen ge protesteerd. Do Heilige Stoel maakt geen be zwaar tegen het verbod tot vestiging van nieuwe congregaties, zoolang de onderhandelingen niet ten einde zijn gebracht, zij betreurt echler de af schaffing van den eed. Donderdag heelt de Congregatie beraadslaagd over het antwoord op de Spaansche voorstellen omtrent de herziening van het concordaat Het Vaticaan tracht in geenen dcele die onderhandelingen te rekken en wan neer niets tusschenbeide komt en mi nister-president Canalejas zoolang aan het bewind blijft, dan is een vol komen overeenstemming te verwach ten tegen het einde van het jaar. De verbanning uit Spanje van Fransche monniken, die aldaar eeu schuilplaats hebben gevonden, zou het Vaticaan niet kunnen toestaan het mag zulk een smet op zijn ge schiedenis niet dulden, maar een groot aantal congreganisten zijn reeds vertrokken en er zal ongetwij- geld wel een praktische oplossing kunnen worden gevonden." „U gelooft dus aan een bevredigen de oplossing vroeg de journalist, waarop het antwoord luidde „Ik lieb cr alle hoop op." Of het ook in den Balkan tot eene overeenstemming zal komen DE KRETENSER QUAESTIE doet daaraan wel twijfelen, want die blijft nog altijd even ingewikkeld. In den Franschen ministerraad gaf de minister van buitenlandsche za ken Plchon eenige inlichtingen om trent den staat van zaken op Kreta. I-Iij verklaarde dat, nu de Kretenser Kamer misschien zal weigeren ge hoor te geven aan den wensch der beschermende mogendheden, de con suls-generaal van Frankrijk, Enge land, Italië en Rusland aan het uit voerend comité de volgende verkla ring hebben doen toekomen „Indien de Kretenser Kamer de Muzelmonsche gedeputeerden niet mocht toelaten, zonder dat zij den eed van trouw aan den koning van Griekenland behoeven af te leggen, of zoo den Mohammedaanschen ambte naren belet mocht worden hun func- tiën vrijelijk te vervuilen of hun trak tement wegens het niet-afleggen van den eed mocht worden ingehouden, dan zullen de mogendheden troepen aan wal zetten in de voornaamste ha vens van Kreta en zal beslag worden gelegd op de tollen. Deze maatregelen zullen ten uitvoer worden gelegd, wanneer voor Maandag te twaalf uur geen besluit te dezer zake is genomen In overeenstemming met den wensch der mogendheden. Wanneer het Uitvoerend Comité nu reeds een weigerend antwoord mocht geven, dan zullen onmiddellijk troe pen aan wal worden gezet." De Kretensers weiden dus wel voor :n lastige zaak gesteld. Daarop duidt ook een pas ontvangen telegram uit Kanea De regeering is er in geslaagd, 59 van de 114 christelijke leden bijeen te brengen voor een openbare zitting m de Nationale Vergadering. Van dezen stemde n er 55 voor de toelating van Mohammedanen. Do Kamer heeft daarna hare ver gaderingen vier maanden verdaagd. Voorloopig is dus aan den eisch der mogendheden voldaan, ofschoon het nog de vraag zal zijn, of men met dit besluit der Kretenser Kamer genoe gen wil nemen. Door hun wegblijven hebben de overige 55 leden getoond, dat ze geen genoegen namen met de eischen. Ook heeft men weinig aan een Volksvertegenwoordiging, die in critieke dagen juist voor vier maan den naar huis gestuurd wordt 1 UIT T VERRE OOSTEN. Het officieuss Chineesche blad „Sjanghai-Times" acht de totstand koming van het Kussisch-Japansche verdrag (zie Overzicht van Zaterdag; een zaak van hooge beteekenls, en ziet reeds het einde van de politiek van de open deur en van het opper gezag van China in Mandsjoerije en Mongolië en tevens van hel Engelsch- Japansche verbond tegemoet Het blad spreekt voorts do hoop uit, dat de Chineesche staatslieden de conse quenties zullen weten to trekken uit den ge wijzigden toestand; Deze laatste toespeling Is niet zeer duidelijk, blijkbaar wordt evenwel be doeld, dat China opgewekt wordt, ook over te gaan tot actiever politiek. Engelsche en Fransche bladen heb ben hun voldoening uitgesproken over het verdrag, dat de Russische bondgenoot van Frankrijk en die van Engeland, van de twee door de enten te cordiale vercenigde landen, nu ook nader tot elkaar zijn gebracht. Volgens pas ontvangen berichten Ls de annexatie van Korea door Japan aanstaande. De Japansche autoritei ten in Korea passen de meest gestren ge censuur toe op telegrammen en brievenmalen, rnet hot oog op de an nexatie. Zelfs den correspondenten van Japanse he dagbladen wordt niet toegestaan, iets mede te deden van hetgeen er voorvalt Intusschen verluidt dal de eerste stap voor de annexatie, volgens het program der Japansche regeertng, zal zijn den „onnoozelen Keizer" van Korea te dwingen zoogenaamd „uit vrijen wil" zijn bevoegdheden over te dragen op den J apansohen Keizer. POLITIEK VA NA ME RIKA". Meer en mber worden de geruchten bevestigd, volgens welke ©enige Zuid- Amerikaansche republieken het heet dat Venezuela daarvan de leider ls op het aanslaande Pan-Ameii- kaansche congres te Buenos-Ayres 'n gezamenlijk protest zullen doen hoe ren tegen de politiek der Vereenigde Staten ln Centraal-Amerika. Volgens een correspondent van de Times zou er onder de Spaansch-Amer.kanen neiging zijn, om een Latijnsch-Ameri- kaansch verbond tegen de Unie te vormen. UIT NICARAGUA. Een &8ntal aanhangers van Estra da, die zich me thun kanonnen aan de kust verborgen hadden, hebben de regeeringskanonneerboot „San Ja cinto" overvallen en buiten gevecht gesteld. De boot bombardeerde sedert 8 Juli Peorlingoon. Van de beman ning sneuvelden er 40 en werden er 50 gewond. De verdedigers van de stad hadden nlela te lijden, hoewel een granaat oen paar gebouwen bescha digde. Brusielsche Kout. CCCXXXV. Grooter tegenstelling dan tusschen hetgeen men in de laatste tijden in de Hollandsche couranten leest over landverhuizers, die rijk aan illusies naar Brazilië zijn vertrokken en heel arm, vooral aan geld terugkeerden en het paleis, dat dit groote land op de wereldtentoonstelling heeft ge opend, ls wel niet denkbaar. Want uit al het ten loon gestelde straalt je iets tegen, wat je schijnt te biologeeren, dat daar nog wel iels te halen is, dat je daar fortuin kunt maken, dat daar nog plaats over is, waar ie hier plaats te kort komt Dit laatste merkt men het best op de reusachtig groote geschilderde kaart op den muur van Brazilië, waarin verschillende landen van Europa voorkomen. Frankrijk, Duitscliland, Engeland, klein, België en Nederland onbeduidend. Dan zijn er natuurproducten van dit land ten toon gesteld, metalen, rubber en voortbrengselen van het dieren- en plantenrijk. Uit alles klinkt een stem: Hier zijn nog schatten te vinden, hier is plaats voor allerlei ondernemin gen kom en neein wat mee. Doch vooral op de onontgonnen streken op de open plaats voor don landbouw wordt gewezen. Van Rlo de Janeiro, de hoofdstad, die in aantrekkelijkheid voor Brussel niet moet onderdoen, zag ik niets bij mijn «enigszins opper vlakkig bezoek va'n Zondag J.l. Moge lijk is er wel leis, maar ln 't oog loo pend is 't zeker niet. Men heeft er geen belang bij er de aandacht op te vestigen. Maar wel roept een Brazi- liaansche zaalwachter het publiek toe niet te verzuimen beneden een kijkje te nemen, waar wij door beeld en sehilderin- den koffie-oogst voor ons zien. Dat is niet alleen interessant, maar ook heel mooi, ook hij, die alleen naaT do tentoonstelling gaat om zich te vermaken, moet dit zien. Natuurlijk ontbreken cr geen statistieken en wordt ons geleerd, dat de Braziliaan- sche koffie, de beste der wereld ia. Op den landbouw de producten des velds: koffie, cacao, suiker enz., wordt dus in de eerste plaats de aandacht ge vestigd, maar ook wordt de tropische natuur er aanlokkelijk voorgesteld door diorama's met echt geboomte, dieren en vogels. Ja, de Braziliaan- sche afdeeling is werkelijk heel mooi en zooals het land hier wordt voorge steld met zijn tropischen rijkdom doet het aan oen aardsch paradijs denken. Intusschen als men er rekening mee houdt dat liet Tijk zoo uitgestrekt is en bedenkt dat er gemakkelijk een „Nederland" in kan liggen, dat een dorado is, maar daarnaast een „Duitscliland" zoo dor als de Sahara, dan hoeft men nog geen verkeerde ge volgtrekkingen te maken en zegt voudig dat de Braziliaansche regee ring als een goed koopman alleen de mooie artikelen die hij in zijn maga zijn heeft voor de glazen zet. Ligt op de Braziliaansche afdeeling dus een cachet dat men Teclame wil maken voor emigratie, in niet mindere mate is dit toepasselijk op het gebouw van Canada, dat door sommigen de clou der tentopnstelling wordt genoemd. Van buiten ziet het er eenvoudiger uit en waar men een heerlijk en rustig zitje heeft ander het hooge geboomte, denkt men ©enigszins aan een ouder- wotsch deftig Hollandsch buitenhuis. Het inwendige mnnt meer uit door degelijkheid en rijkdom dan door be valligheid en chic. In gouden letters toont Canada op al haar muren haar Amerikaansche recïamezucht: Cana da heeft de langste spoorwegen, de rijkste goudmijnen, de beste oogsten, de grootste stroomen, de beste... en fin er bestaat geloof lk niets op de wereld of je kunt het in Canada groo ter, beter, mooier vinden. Nu, te oor- deelen naar hetgeen hier geëxposeerd is, moet dit niet geheel bezijden de waarheid zijn. Daar heb je alleen de vruchten: 't ls gewoon om van te wa tertanden en Ik wed dat van de hon derd bezoekers negentig hel betreu- dat ze er niet een paar mee kun nen nemen. Het zou ondoenlijk zijn alle terreinen te noemen, waarop Ca nada zijn rijkdom toont, men moet het zien en vooral zorgen naar dit ge bouw dat nog al eenigszins afgelegen ligt, nog voorbij de Fransche kolo niën en dicht bij het reuzencafé oud- Dusseldorf.wat vroeg op den dog heen jaan, want er is gewoonlijk veel toeloop en tegen den namiddag wordt dit erger en erger. Dan verdringen de menschen zich voor de tooneelen uit de bergen en aan de Noordpool, tooneelen besche neu door het Noorderlicht of wel kijkjes in de rivieren met haar rijk dom van zalm, die later in blikjes ver pakt heel de wereld door verzonden wordt. En vooral voor het groote dio rama, waarin we de uitgestrekte vel den met prachtig .vee zien voorge steld. In enkele trekken trachtte ik hier mee een beeld le geven van twee der mooiste paviljoens. Slechts enkele Hollanders zullen de tentoonstelling geheel gezien hebben, maar heeft men Brazilië en Canada niet gezien, dan weet men van de expositie niets af. Laten wij nu even een wandeling maken langs de Avenue des Nations, een straat in de TentoonsteLlings- stad, die begint aan het einde van het hoofdgebouw en eindigt op het hoog gelegen terrein, waar men juist staat tusschen de Ned. afdeeling en het gebouw der stad Parijs. In deze Avenue is elk gebouw een attractie, een groote bezienswaardig heid. Eerstens het museum der stad Brussel met zijn rijke burgemeesters- kanier. We zien hier, dat Brussel nog mooier kon worden dan het nu reeds is, want in gips ls hier een plan uit gebeeld, om aan het Paleis van Jus titie een reuzen-terras te geven, waardoor een groot deel der Marol- ienwljk (hel minste buurtje van Brus sel; achter de Hoogstraat zou ver dwijnen en eveneens een plan om de Congreszuil, eveneens op een berg gelegen, door een glooiend park op de wijze van den Kunstberg met het Centrum der stad te verbinden. Naast het museum van Brussel vinden we dat van Antwerpen en dat van Gent, het eerste in het Rubens- huis. Door stereoscopen heeft men hier prachtige gezichten op de Schel- destad. In hét Gentsche museum tref fen we al een reclameschildering aan voor een wereldtentoonstelling, die dn ar in 1913 zal gehouden worden. Klein maar hoogst interessant ls ook de Spaansche afdeeling met haar Monsche binnenplaats, die zich op de Avenue des Nations bevindt. In alle stands wordt Spaansch gesproken, daar wordt zware Spaansche wijn ge schonken en men kan er Spaansche sigaren koopondie voor uw oogen worden gemaakt, terwijl Spaansche kunstvoorwerpen het oog streelen. Dit stukje Spanje, deze Internatio nale markt is in haar oorspronkelijk heid buitengewoon goed geslaagd. 'k Vertelde u in mijn vorigen Kout, dat op het programma van hel Palate d'Eté het Hollandsche duet Paulus wel was geannonceerd, maar niet opgetreden, zoodat ik vermoedde, dat dit engagement was uitgesteld. Vóór dat Haarlem's Dagblad was afgedrukt waarin die Kout voorkwam, was mijn vermoeden al bewaarheid, Vrij dagsavonds te voren trad hel duo Paulus op (in het Palate d'Eté is el- ken Vrijdag een nieuw programma, dat de volgende week gedeeltelijk wordt vernieuwd), daar de heer Pau lus zelf de voorafgaande week plotse ling schor was geworden. Het Hol landsche nummer werd met applaus ontvangen en had groot succes, het treedt dan ook al voorde achtste maal in dit paleis op. En dan zijn er nog menschen, die beweren, dat Hollandsche nummers voor fijne zaken niet geschikt zijn. En waar de parlando's van den heer Paulus hier goed begrepen werden, blijkt ook hieruit, dat de meerderheid toch wel Nederlandsch verstaat. II. HENNING Jr. Stadsnieuws Concert in den Hout Hec programma van het concert, Woeusdag 13 Juli te geven in don Hout door het Haarlemsch Muziek korps, luidt als volgt 1. The Great Conquest, Marseh, Wood. 2. Ouverture l'Etoile du Nord, Meyerbeer. 3. Valse a. d. Operette der Vice- admiral, Millöcker. 4. Grande Fantaisle de l'opéra Ma- ritana, Wallace. 5. Ouverture Giralda, Adam. 6. Fantaisie de l'opéra comique La Vivandière, Godard. 7. Fiancailles Valse, Wesly. 8. Telefunken, Potpourri Ober die Neueste Wiener Saison, Moreno. Binnenland Ds encycliek. De Staatscourant van Zaterdag avond bevat het volgende bericht: De zaakgelastigde van den Heili gen Stoel te 's-Gravenhage hoeft den Gden dezer in opdracht van den kar dinaal-staatssecretaris uit naam van Z. 1L den Paus aan den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van H. M. de Koningin te brengen, dat Z. H. met leedwezen vernomen heeft de onjuiste uitlegging, In Ne derland van de encycliek „editae soepe" betreffende St Carol us Bor- romaus gegeven, en dat hij, smarte lijk aangedaan door de gedachte, dat door deze uitlegging eenige woorden der encycl-lek H. M. pijnlijk zouden hebben kunnen treffen, er prijs op stelt Hare Majesteit te verzekeren, dat Z. II. met de bovenbedoelde woor den geenszins gedoeld heeft op de vorsten uit het Huis van Oranje- Nassau, noch op de voorouders der nlel-katholieke onderdanen van Hare Majesteit HOFBERICHTEN. Prins Hendrik te voornemens, 27 dezer het zendings/ee6t op Raaphorst' te bezoeken. GESCHENK AAN DE KONINGIN, De heer Victor van Erp, vertegen woordiger van de kloosterafdoeling ter Nat Hutevlijttentoonstelling, heeft aan de Koningin aangeboden het portret van Hare Majesteit, met de Prinses, uitgevoerd ln kunstnaald- wevk, door de zusiers van „het Arrne Kind Jezus", te S Impel veld, en voor H K. H. Prinses Juliana een kribbe (stal te Bethlehem), welke gaschen-' ken door H. M. zijn aanvaard. Ina een aan den heer Van Erp n amend" de Koningin gezonden telegram, woTdt medegedeeld, dat H. M. hel fraaie en kunstvolle naaldwerk der zusters ten zeerste heeft bewonderd en met groote belangstelling bezich tigd. EERSTE KAMER.- De Eerste Kamer te voorhemenS Dinsdag 12 Juli in openbare vergade ring de wetsontwerpen af te doem di« in staat van wijzen zijn. Aangezien de lijst dezer wetsontwerpen zeer' groot is, zal waarschijnlijk ooÜ Woensdag daarmede gemoeid zijn. SCHAEPMAN-HULDE. Te Rijsenburg waren een aantal vereerders van mgr. dr. Schaepman samengekomen om bij hel monument van den doode een krans neer te leg- ZONDAGSRUST S.S. Do directeur-generaal der S.S. heeft bepaald, dat ten aanzien van de Zon dagsrust van 1 Juli 1910 af de vol gende regeling zal gelden- „Wanneer de rustdag des Zondags samenvalt met omwisseling van dag ©d nacht dienst of van nacht- en' dag dienst zal de duur van den ge heelen rustdag ten minste 80 urea bedragen." DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DE PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Zaterdagavond hield de Vrijzinnig- democratische Vereeciging te Amster dam een vergadering tot het stellen van een candidaat voor het lidmaat schap van de Provinciale Staten ia district Amsterdam IV, wij! mr. J. C, de Vries, onlangs in dat district geko zen, heeft gemeend, zijn ïetel te moe ten inruimen voor mr. W. baren Röell, die in district VI het niet tot een herkiezing kon brengen. De vereeniging stelde zich op het punt, om van haar recht gebruik te maken en deze vacature niet onbe twist te laten. Het is wel gebrnik, zei de voorzitter Prof. Dr. D. van Emb- den, dat een gekozene voor een geval lene van dezelfde kleur opstaat, en dan laat men zoo'n c-nbezetten zetel onbestreden. Doch dan moet de kleur van den persoon ook aanstaan. Da kleur van den heer Röell gtaat ons echter niet aan. Men kan ln dit geval niet van ons vergen, dat wij een candidatuur-Röell, waarvan wij bij de laatste verkiezingen geen nota na men, zullen steunen. De beteekenls der Provinciale Sta tenverkiezingen uiteen zettende, legde spr. vooral den nadruk cr op. dat de ze zeer zwaar voor de vrijx -dem. weegt. Vooreerst wat aangaat de sa* menstelling van Gedeputeerde Staten, Daarin zitten thans 0 liberalen, waar van er 4 behooren tot de vrij-liberu* len, een aantal, dal niet ln overeen stemming la met de macht dezer par tij. Van democratie is dan ook niet* in het college, dat zooveel Invloed ten goede kan uitoefenen bij het uitvoeren van sociale zaken, te bekennen. Men meende Roell voor de Ged. Staten een onmisbare figuurmr. Kappcyne van de Coppello zeide zelfs, dat liet college, door het niet-herkie- zen van mr. Röell onthoofd was. Spr. zou zeggenals dat zoo is, moet het wel treurig met de capaciteiten van het overige college gesteld zijn l En sp. noemt hei ongewenscht, dat een bejaard man ate de heer Röell dq grootste stuurman ln zulk een colle ge moet zijn. Dat wijst op een zeer onhoudbaren toestand. Dat de posten in dat college dus op ernstiger wijze bezet worden dan tot nu toe, is daa ook geen overbodige etecb. Na eenige gedachten wisseling werd als candidaat gesteld de heer H. Bern* 6te in. FEUILLETON Naar bet Engelsch door CHARLES GARVICR* 19) Ja, Ik beheer de stoeterij van Sir Jozef. Stoeterij herhaalde Mr. Stripley, als begreep hij er niets van. Ja, paardenstoeterlj, legde Eliot uit Het gelaat van Mr, Stripley klaar de op. O ja, natuurlijk, zei hij, eon mooie betrekking, lk houd zelf bijzonder veel van paarden, ofschoon ik er nooit een bereden of gemend heb, voegde hij er haastig bij, alsof hij vreesde, dat hem een ritje te paard zou worden aangeboden. Is u hier geboren Vergeef mij mijne nieuwsgierigheid Het doet er niet toe, hoor, zei Eliot, Neen, Ik ben geboren ln Australië. Mr, Stripley was bezig met zijn «uma zijn pijp te stoppen, maar hij Jileld hem cr zoo lang in. dat hii hem brandde, en hem plotseling terug trok met een uitroep, die ten deele verbazing, ten deele groote belang stelling moest verbergen. Zijn kleine oogen wierpen een onderzookonden blik op het gelaat van Eliot, toen scheen hij even in gedachten ver diept, als trachtte hij zich Iets te her inneren. Eon wonderlijk land, dat Austra lië, zei hij. Niet dat ik er ooit geweest ben. Ik ga gewoonlijk naar Margate, als Ik eens vacantle heb. Ja, net te een best land, zelde Eliot Groote fortuinen worden daar gemaakt, merkte Mr. Stripley op. En verloren, zei Bllot. Zeker, zeker, stemde Mr. Stripley toe. Ér zijn weinig lan den, waarin men zijn geld niet kan verliezen. Dus u verkiest het oude Engeland boven Australië 7 Eliot haalde de schouders op. Voor arme menschen bestaat geen keus, zei hij. Ik kwam in Engeland omdat lk moest En heeft u toen een positie ge kregen bij Sir Jozef T zeide Mr. Stripley met een uitnoodigend glim lachje. Juist, zooals u zegt, stemde Eliot toe. Een knappe man, die Sir Jozef, merkte Mr. Stripley op met een blik naar de zoldering, dien men voor enthousiast bewonderend en vriendelijk zou hebben kunnen laten doorgaan, zoo vriendelijk en min zaam en zoo knap I Ik geloof, dat er geen scherpzinniger man in de City is dan Sir Jozef. En dus kwam u uit Australië hierheen, om een betere positie te krijgen, Mr. Graham 7 Ja, zél Eliot Hij had aller minst aanleg om geheimzinnig te doen, en nu was hij bezig een goede pijp te rooken na een goed souper. Mijn vader verloor zijn geld wij verloren in één jaar veertig duizend schapen. Och, och, wat een massa vleesch wordt daardoor vertegenwoordigd merkte Mr. Stripley op, terwijl hij bij de herinnering zijn lippen af veegde. En zoo kwam u toevallig in aanraking met Sir Jozef 7 Vreem de toevalligheid I Neen, niet bil toeval. zei Eliot. Ik kende Sir Jozef, of liever, hij kende mij. Hij zweeg, want h!l herinnerde zich plotseling, dat zijn bloedver wantschap met Sir Jozef gdheim moest blijven. Wil u nog een glas ale T Als 't u blieft, heel graag, antwoordde Stripley, aan wien de plotselinge aarzeling en verandering van onderwerp niet was ontgaan. Heerlijke ale 1 Zeker hier dichtbij ge brouwen I Ik ben een vreemdeling hier in den omtrek. Is deze ln een of ander opzicht beroemd f Vergeef mil mijn schijnbaar brutale nieuwsgierig heid, maar zijn hier mijnen in de buurt koper, tin of zooiets 7 Eenige mijlen hier vandaan zijn kopermijnen, zei Eliot onverschil lig, maar zij zijn onlangs buiten werking gesteld. Hoofdzakelijk uitge put, geloof ik. Daar verderop ln het dal te nog een oude mijn, die bij de landerijen van den heer Ryall be hoort. Zoo, zoo I zei Mr. Stripley, cn het was of zijn groote roode ooren rechtop gingen staan net als die van een vos als hij een hoentje ruikt Dat ia heel interessant I Het koper 1s ln don laatsten tijd zeer in prijs gestegen. Ja-a. IÏIj wreef zich do kin en keek peinzend langs Eliot hcon. Dus er zijn hier koper mijnen Werkelijk, heel interessent Het doet mil genoegen voor u, zei Eliot lachend. Is u zoo bijzon der geïnteresseerd bij koper Ik 7 antwoordde Stripley ont steld. O r.cen heekrnaal niet l Ik vrees, dat ik nu gaai. moet Het te nog een heel eind loopen. lk ben blij, kennte met u gemaakt te heb ben, Mr. Graham. U heet immers Granam, nietwaar Ja. En ik ben heel dankbaar voor uw gastvrijheid tegenover Iemand, die u volkomen vreemd was. Ik kwam hier voor za ken bij Sir Joacfik ben zijn ïer- trouv.de klerk. Hii schoof tifn s'.öal achteruit en greep zijn hoed eD stond daar verle gen glimlachend als iemand, die niet goed weet hoe afscheid te moeten ne men. Steek eerst nog eens op, zei Eliot Kent u den weg Dit pad volgen tot dat huis, dan Inksaf en rechtdoor den weg langs. Dank u dank u zeer, zei Mr. Stripley, buigend en met zijn hoed zwaaiend. Hij gaf uitdrukking aan zijn dank baarheid voor de vriendelijkheid, waarmee hij behandeld was, totdat hij den tuin uit was. toen bleef hij staan en zei als terloops Een mooie streek, bekoorlijk I Is al dit land van Sir Jozef? Tot die verzameling hoornen daar, antwoordde Eliot Dan be ginnen de landerijen van de Ryalte. De Ryalte? O ja, dat te waar. Goedendag, mijnheer, en dank u nog wel zeer. Al buigend verdween hij eindelijk, en peinzend aan zijn pijp trekkend, vervolgde hij zijn weg. Telkens bleef hij staan en keek peinzend naar den grond, als trachtte hij zich iete in het geheugen terug te roepen plotse ling rekte hij zich uit en sloeg met zijn reusachtige hand tegen zijn been Ik ben er 1 mompelde hij. Graham l Natuurlijk. Dat is de naam van den man, die jaren geleden ui'; Australië kwam om Sir Jozef op te zoeken. Op dit ogenblik zie ik zijn gelaat weer voor mij en het is aai van Eliot Graham, alioen wat ouder. Deze jonge man moet zijn xoon we* zen. En hij werkt voor Sir Jozef. -• Maar wat beteekent da', alles 7 HU ziet er uit als een gentleman, en hij ls opzichter over paarden. Ed Sir Jozef krijgt iedere maand een brief uit Australië, dien hij niet wil, dat iemand ziet En er zijn hier koper mijnen. Sir Jozef is moeilijk te door gronden I Het is een onmogelijke -na- nier van doen om brieven te verzege len. HOOFDSTUK Via De slag. De Ryalls gingen al jaren achtereen langzaam achteruit, maar de komst van de nieuwe echtgenoot® van Re ginald gaf er den doodsteek aan. D« moeilijkheden waren begonnen bij li aar komst, en lederen dag werden do omstandigheden erger en voor Nora het leven steeds ondraaglijker. Het geld, dat zij ter zijde had gelegd, om de rente te betalen op de grootste hypotheek, verdween voor nieuwe meubelen, een pony-wagentje, nieu we Japonnen voor mevrouw Ryall en om eenige oude schulden te voldoen, die tijdens haar huwelijk aan haaf aandacht waren ontsnapt, maar dte haar echtgenoot nu moest betalen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5