ENK A, In „Opwaarts" wordt medegedeeld, dal het den Bond van Christen-socia listen la gelukt een voldoende som bij een te krijgen, ten einde het besluit zijnor onlangs gehouden Jaarvergade. ring tot aanstelling van een bezoldigd propagandist uit te voeren. Als zooda- nlg ls nu benoemd mej. A. v. d. Mies. In verband met dit bericht aan do „N. R. Crt.", wordt medege deeld. dat aan moj. A. van der Vlies met ingang van Sept. a. s. op haar verzoek eervol ontslag ls verleend als onderwijzeres van bijstand aan een der Diaconiescholen der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam. Mej. Van der Vlies stelt in hare ont slagaanvrage in het licht, dat „hel vonnis van de Commissie van Beroep in zake het (door regenten der boven genoemde scholen haar) gegeven ont slag ten (haren) opzichte een Juridi sche vrijspraak is, doch een moreele veroordeoling. Een veroordeeling ook, in hun consequenties, van de beginse len, die (haar) lief zijn, en die (zij) kan noch mag opgeven". „Het belij den van deze beginselen vervolgt het schrijven van mej. v. d. VI. aan regenten zou mij ongetwijfeld op nieuw in botsing brengen met uw op vatting over wat een onderwijzeres dor Diaconiescholen al of niet be taamt. Tegen zulk een botsing biedt de uitspraak der C. v. B. geenerlei waarborg. Hét |8 daarom, dat ik u verzoek, mij tegen 1 September eervol ontslag te vorleeuen als onderwijzeres aan do Tusschenschool. Eendracht- etraat, B'dain." ONGELUK BIJ 'T STOEIEN. Men maakt molding van een ern stig ongovul in het kamp bij Laren. lu hot rustuur der schietoefening van het 2o bataljon van het 7e rog. hit. stoeiden een drietal milicien-sol daten der lichting 1909 met elkaar. Plotseling werd een van hen door een kameraad over het hoofd van een der de gewipt, met het gevolg, dat de rug gen tegen elkaar botsten en degeen, aie zoo hardhandig aangepakt was, bewusteloos op den grond viel. Onmiddellijk word het slachtoffer, ten 20-jarig jongmenscli van nette fa- mil'e uit Amsterdam, naar het hospi taal te Naardcn vervoerd en daar op- gonoiuen, Hot bleek, dat do rugge- graat gebroken was. Den volgenden dag overleed do jonge man. VERDRONKEN. Te Hel- en Booicop ls <le weduwe Kareis bij hot, waterscheppen in de sloot verdronken. Nabij Rees is overboord gevallen «n verdronken eon 81-jarige dochter van schipper Wouters, schip Wodan. Hot lijk ls niet teruggevonden. Hollandsche matrozen van de te Rotterdam tliuisbehoorendo stoom boot Dulveland, gemeerd op de ree- do van Hoboken bij Antwerpen, zijn half dronken aan 't vechten gegaan. Een hunner, Do Bakker genaamd, is Over boord gevallen en verdronken. SCTÏEEPSONGELUK. Zaterdagmorgen vroeg vertrok van Lemmer, met oerste bestemming naar de Oranjesluizen, de sleepboot Viking, op sleeptouw hebbende een kleine ijzeren veenbaggormachine met ijzeren bakje, in gebruik ge weest In de veenderij te Oldeouwer, nabij Jonre. Enkele uren na het ver trek kwam do Viking alleen de ha ven weder binnen. Op ongeveer een half uur afstands van do kust was de gohcolc sleep gekanteld en daar na gezonken. OVERREDEN. Te Meppel is het kind van den baanwachter Stegeman door sneltrein overreden. Het kind was on middellijk dood. HOOG WATER. Tol grooto schade van den luxui han del en de fokkerij overstroomen de ui terwaarden langs de Maas door den snellen was. Ilct weidende vee moet gestald worden. De schade aan hooi is zoor groot. „OOST EN WEST". In do te "s-Gravcnhago gehouden vergadorimg van de Vereeniging „Oost en West" is bij acclamatie de afgetreden president dier vereeni ging, do heer C. R. Bakhuizen van d. Brink, benoemd tot eerlld, terwijl met algemeen e stemmen tot presi dent word gekozen de heer Rost van Tonningen, adjudant in buiten gewo nen dienst van H. M. do Koningin, oud luit. generaal en oud comman dant van het leger in Ned.-Indië. VERBETERING VAN HET RECHT. Door den beer C. Sijthoff is een adres gericht aan do Koningin, op grond van overwegingen na de door bcm ondergane gevangenisstraf. De heer Sijthoff bepleit daarin: het invoeren van de stenografie bij de instructie en de behandeling in de rechtszaal van strafzaken; Invoering van de voorwaardelijke veroordeoling; bescherming van vrouwen en kin deren der veroordeelden, opdat dezen door olgomecne verarming niet nog zwaarder getroffen zouden worden dan de Nederlandsclie wet dit eischt; en eindelijk dat hei koninklijk recht van gratie in vollen omvang weder hersteld worde. MISHANDELING MET DOODELIJ- KKN AFLOOP. Vrijdagnacht werd in de Metropool van bet Leger des Heils aan den Schiedamsclian dijk te Rotterdam door den binnenkomenden bakkers knecht P. Vink twist gezocht met den daar oveneena logeerenden C. van Renterghem, als gevolg waarvan .Vink zijn medelogcargast een hevlgen messteek fn het Hnkerbeen gaf. Naar tiet ziekenhuis gebracht, wérd het slachtoffer daar een verband aange legd, doch opneming achtte men niet noodzakelijk, zoodat v. Renterghem weer naar de Metropool werd terug gevoerd. Daar is hij echter Zaterdag morgen door bloedverlies overleden. De dader van den moordaanslag werd gearresteerd. EEN NIEUW ANTI-REV. BLAD. „De Standaard" deelt mede, dat de plannen om te komen tot een anti- rcvolutionnair orgaan in de residen ce, een vasten vorm hebben aange nomen. Reeds is een vrij belangrijke som toegezegd. DE WRAAK EENS VADERS. Zij was de lieveling van het dorp. Ze was dat altijd geweest. Zelfs als kind al mochten de dorpsbewoners haar graag lijden om haar lief ge zichtje en om baar zacht degelijk ka rakter. En later, toen zij ouder werd, toen de tijd kwam, dat de jongens naar haar begonnen om te kijken, had zij vrijers kunnen krijgen wel aan elk harer tien vingers een. Zij wist dat en was ex met recht irotsch op, zonder er echter al te groot op te gaan. Zij was er even trotsch op als zij was op haar prachtigen dos gou 1- blond haar. Die haardos was het vooral, die haar bij de jongelingschap zoo bemind en begeerd maakte al zouden we haar en die jongelingschap onrecht doen, als we niet bekenden, dat ook haar lief, zacht karakter deel aan haar algemeen-bemind zijn had. - Uit al de vrijers, die ze krijgen kon en er waren er onder zeer begee- renswaardige koos zij er toch een, die o, droeve speling van het noodlot niet door haar vader werd gewenscht. Zij had dienen dien mogen nemen, niets was hern liever geweest, maar juist dezen, den zoon van zijn aartsvijand, een verkeering met hèm kon haar vader nooit toela ten. En hij bleef onverbiddelijk. Maar ook zij gaf niet toe. En elke gelegen heid, die zij waarnemen kon om met „hem", haar eenig uitverkorene uit te gaan, pakte zij gretigaan. Zij stoorde zich daarbij hoegenaamd niet aan haar vaders verbod. Dat begon dezen te verdrieten. En toen hij op zekeren avond hoorde, dat zij het plan had, den volgenden dag weer met „hem" uit te gaan, zon hij op wraak en vond die in de volgende list. Terwijl zijn dochter rustig te slapen lag en blijkens den lachenden trek, die speelde om haai- lieven mond, droomde van haar ecnige, nam hij een schaaren in groote lokken viel het goud-blonde haar de eenige trots ook van hem op het witte kussen neer (,,P. Gron. Ct."). NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Naar de „N. Ct." verneemt, richt het bestuur der Nederl. Zuid-Afr. Vereeniging een adres aan de regee ring, om bij de opening van het par lement van Vereenigd Zuid-Afrikn, welke binnen enkele maanden op plechtige wijze te Kaapstad zal plaats hebben, Nederland door een oorlogs schip vertegenwoordigd te doen zijn. SPOORWEGDIEFSTAL. Op het station Roosendaal is aangehouden de conducteur dei- Staatsspoor J. K. uit Rotterdam, we gens diefstal van goederen uit een goederentrein tusschen Dordrecht en Roosendaal. In het bezit van den conducteur werd nog de ontvreemde boter uit vaatjes gevonden. De aange houdene heeft bekend. KAMERVERKIEZING TE HEL MOND. „Het Huisgezin" deelt mede, dat mr. I. A. Swane, voor wien zonder zijn toestemming lijsten waren inge diend tot candidaatstelling voor de Tweede Kamer, nader verklaard heeft tegenover de R. K. kiesvereeni- ging geen verkiezing le wenschen en deze eventueel niet te zullen aan vaarden. BRANDEN. Zaterdag ontstond in de spinnerij Bitermark te Glnnerbrug een ernstige brand, die echter met eigen middelen werd gebluscht. Twee spinmachines zijn vernield. Venekering dekt de schade. DE ZEELANDIA. De „Zeelandia", het nieuwe dub- belschr oefstoomschip van de Konink lijke Hollandsche Lloyd, zal Woens dag 20 Juli zijn eerste reis naar Zuid- Amerika ondernemen. ELECTRICITEITSWERKEN TE AMSTERDAM. Het raadslid de heer Ter Haar heeft het volgende voorstel bij den Raad ingediend lo. Burgemeester en wethouders uit te noodigen, eene commissie van drie hoogstaande deskundige mannen te benoemen, wier opdracht zal zijn een onderzoek in te stellen naar de economie van het bedrijf der Gemeen- te-electriciteitswerken 2o. voordracht no. 679. d.<L 5 Juli 1910, aan te houden. In de toelichting wordt gezegd Bij de behandeling der begrooting van 1909 ia door ondergeteekende de aandacht gevestigd op het feit, dat de winsten der Gemeente-electriciteits- werken voornamelijk gemaakt wor den ten laste der gemeente zelve, (tram, haveninrichtingen, straatver lichting, gasthuizen, etc.), en daaren tegen niet verdiend wordt op de etroomlevering aan particulieren. Het zoo belangrijke rapport der commissie, benoemd door den Ge meenteraad in zijn vergadering van Maart 1910, heeft ondergeteekende bevestigd in zijne meening, dat het werkelijk door de Gemeente-electrici- teitswerken behaalde resultaat voor de gemeentefinancièn verre van schit terend ls. Het heeft ondergeteekende verder de overtuiging geschonken, dat ten onrechte tot nu toe uitsluitend ia afgegaan op de adviezen van den directeur, waar het gold zoowel het voteeren van de vele millioenen ten behoeve der Gemeente-electricitei ts- werken, als het vaststellen van de door de Gemecnte-electriciteitswer- ken te volgen gedragslijn. Waar de thans door burgemeester en wethouders voorgestelde uitbrei ding dér Geméénte cTectrlclteltswér- ken op dezelfde wijze als de vorige ls voorbereid, meent ondergeteekende, dat tot uitvoering daarvan niet mag worden overgegaan, alvorens het ge meentebestuur van Amsterdam op af doende wijze zich heeft verzekerd, dat het mei de zaken dor Gemeente-elec- triciteitswerken werkelijk op den goe den weg is. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. - o s g; i^SïS- go 0 5 15 2.1 I 1 if si?!;; K sr I S O ■u (fl H Sport en Wedstrijden ZWEMFEEST VAN „H. V. G. B." Gisteren gaf in de zwemschool aan de Houtvaart de Haarlemsche Water- polo-club „II(eerlijk) V(erkwikt) G(e- zonde) B(eweging) haar jaarlijkse!) zwemfeest, dat als andere jaren ook nu weer buitengewoon schitte rend geslaagd is. Het weer dreigde overigens met regen grauw was de lucht en geen streepje zonneblauw lichtte ook maar een oogenblik door het bol-zware wolkendoek. De stem ming in de zwemschool was er niet minder vroolijk omhet was tenmin ste droog, en zoolang dat zoo was, zou H. V. G. B.'s tienjarig bestaan, èn het even lang beoefeml-worden van het heerlijk-gezonde water-polospel in feestvreugde gevierd worden. Lang vóór eenen liet aanvangs-uur was er aan de vier zijden van het groote zwem-bassin, waarin zich de strijden zouden afspelen, geen plaatsje onbezet, stoelen waren er niet meer te krijgen, en met grooto moeite kon ilog een stao.nplaatsje veroverd worden. Een aardig programma, zeer afwis selend, en toch niet overladen, was samengesteld bijna alle takken van de edele zwemsport waren vertegen woordigd. Het eerste nummer was snclzwem- men ove.r een baan van 80 M.. drie maal de lengte van het bassin. Of schoon er veertien deelnemers zich opgegeven hadden, was do mededin ging zóó algemeen niet 1 Bijna do helft trok zich terug zes leden van de Amsterdamsche Zwemc-lub bleven evenwel. Toch wist geen hunner een grooter snelheid te ontwikkelen dan Adé Verwey, "die met lange forschc slagen pijlsnel door het water schoot; zijn zwemmen wekte aller bewonde ring. De uitslag was dan ook, dat Adé Verwey als eerste aankwam tweede werd een Amstelstedenaar, H. van Schagen. Daarna gingen de jongens beneden vijftien jaar hun krachten meten. Do baanlengte was 80 M., waarvan de eene helft met borst- en do andere met rugzwemmen moest worden af gelegd. Hier was de strijd soms zeer spannend, omdat het wel voorkwam, dat een deelnemer, die bij het borst- zvvemmen was achtergeraakt, in de rug-zwewhelft zijn tegenstander weer inhaalde, omdat hij op den rug veel sneller vooruit komen kon. De uit slag was 1. C. v. d. Glossen In 1 miD. 1 1/5 sec. Twee en drie werden dc gebroeders H. W. en C. A. van Dijk respectieve lijk in 1 min. 8 2/5 sec. en 1 min. 10 sec. In veel belangstelling mochten zich die beide waterpolo wedstr ij den ver heugen, de eerste tusschen de 2e ze ventallen van do Amsterdamsche Zwemclub en H. V. G. B.; de tweede tusschen de eerste zeventallen die/ clubs, voor de 2e klasse competitie van dan Nederlandschen Zwern- bond. Beide matches werden voor de Haarlemsche club een groot succes; de eerste maal werd met 5—0, den tweeden keer met niet minder dan 7—0 gewonnen. In den laatsten wed strijd maakte captain R. Remmelts niet minder dan 4 goals. De Amster dammers verloren hoofdzakelijk doordat hunne doelwachters alles doorlieten; maar ook omdat hun voorwaarts niet zoo vlug zich ln het natte element bewogen als do Spaar- ne-stedelingen. De koude van 't wa ter (61 gr.) scheen den Amotel aren ook geeea goed te doen; ln den tweeden wedstrijd waren er ten «lotto maar vier over en juist wilde een dezer overgebleven dapperen 't aantal strij der tot drie reduteeren, toen tijd ge floten werd. "a Aardig nummeg wao bet loei- xwftmmèn tn echoolplöegen, haam lengte 4 bij 25 Meter. Door den heer Sprengor, ls voor dit telkens-weerkoorende nummer een wisselbekeo- beschikbaar gesteld, die ln 1909 gewonnen werd door de H. B. S.-ploeg. Deze Sprengor-boker wordt het eigendom van een Haar lemsche school, wanneer hij vijfmaal in het geheel door een ploeg van die school gewonnen is. Ook dit jaair ge lukt O 't der II. B. S. I-ploeg de baan ln don kortsten tijd te doorzwem men; A. J. de Koek, P. Pcere- boom, W. Boissevaln en J. C van Dijk maakten gevieren een tijd van 1 min. 28 sec. De Instituut-Prins- ploeg kwam hier vlak achter, nl. In 1 min. 32 25 sec Hadden al deze zwemmers de snelheids-capaciteiten van Adé Verwey bezeten, dan zou T niet twijfelachtig geweest zijn, aan wiens zijde de overwinning was; ook nu schoot deze weer met 'n reuzen- snelheid door do effen bassin-vlakte. De II. B. S. II en de Lagere School bleven ver achter no®. 1 en 2. "n Viertal deelnemers vormden 'n nummer: schoonsprlngen. Elk maak te drie verplichte en drie vrije spron gen. De verplichte sprongen waren- zweefsprong en salto één maal voor over, beide van de 1 M. plunk en val voorover van den toren. Ze werden mooi uitgevoerd, die sprongen, maar meer bewondering nog wekten de vrije. 'n Drie-dubbele salto van den toren deed de deskundigen genieten en an deren ijzen. De uitslag was: 1. E. Cohen Tervaert met G01 1/2 punt, 2. O Schttnhuth met 5G1 1/2 punt. 3. F. Pel ten burg met 496 1/2 punt, eri 4. E. H. Brandligt met 479 1/2 punt. Tn het nummer verspringen werd ditmaal een nieuw record gemankt terwijl vorige keeren nooit meer dan 5.50 M. gesprongen werd, gehikte 't J. B. Séhplte nu den enormen sprong van 5.75 M. Ie doen. Twee en drie werden F. Peltenburg. die den twee den prijs ontving, en E. II. Brand ligt, wien ook een tweede prijs zal gezonden worden. Zij sprongen elk ongeveer 5.50 M. Veel succes had het hindernis-zwem men. De deelnemers moesten in een schuit klauteren, daarna in een tobbe naar een zeil roeien, hier overheen kruipen, dan 'n eind zwemmen, en ten slotte tegen den toren opklaute ren, 't Is te begrijpen, dat vele verma kelijke tooneeltjes volgden vooral 't tobbe-varen bleek niet gemakkelijk telkens sloegen de wankele voertuig jes om. Eerste werd A. II. G. Fokker, twee- do Arn. J. de Koek, derde R. E. L. II. Schonhuth en vierde Otmar Schön- huth. Tot slot werd een pantomime gege- cn natuurlijk, een zwemfeest zon der pantomime ls geen zwemfeest. Op gevoerd werd „het nieuwe succes stuk van den rood-behaarden lord Spring-into-the-water „Een drama der liefde". Dit diepzinnige stuk, waarin veel beschonkenen optreden en meergemelde lord een jonge dame schaakt, had 'n geweldig succes, 't Spreekt vanzelf, dat 'n algemeen ver- zoenings-fcest in 't natte element 'olgde. Als feestredenaar trad ten slotte Dr. W. E. Mcrens op. Alvorens tot de uitreiking dor prijzen over te gaan sprak deze er zijn voldoening over uit, dat 11. V. G. B. tot nog toe elk jaar een goed geslaagd zwemfeest hoeft kunnen vieren. Maar waarom is dit, 10-jarIg bestaan dan niet luister rijker gevierd? zou iemand kunnen vragen. En dan antwoordt spreker om verschillende redenen vooral om dat do ruimte hier niet op zooveel pu bliek berekend is. Met genoegen constateert Dr. Me- rens, dat de animo voor zwemmen in do laatste jaren zoo toegenomen Is. Was het vijf of zes jaar geleden een zeldzaamheid, als er 300 heeren op een dag kwamen, nu waren er van daag een maand geleden 453. In de da- mesafdeeling ging 't juist eender waren er vroeger 80 dames, dan zijn er nu 200. Maar hoe meer zwemgelegeuheden er zijn, hoe meer de zwemsport zich zal verbreiden. Daarom ziet spreker met vreugdige verwachting een over dekte zweminrichting tegemoet. Die zal ons niet de bezoekers doen ver minderen, maar integendeel doen toe nemen. Ten slotte werden de prijzen, die voornamelijk uit medailles bestonden, uitgereikt. Het was zooals gezegd een prachtig zwemfeest. N. B. L O.-BEKER. Dc wedstrijd om dezen korfbal- wissclprijs, die het vorige jaar door D. E. V. gewonnen werd, zal plaats hebben op 30 Juli a.s. De strijd zal hoogstwaarschijnlijk gestreden wor den tusschen het Rotterdamsche X li en D. I. O. S. I (Utrecht). Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE ENSCHEDé. Door de hoofdbesturen der Tertiel- arbeidersbonden werd een schrijven verzonden aan het Comité der Fabri kantenvereniging, waarin staat „Echter nemen wij nog steeds het verzoenende standpunt in als van don aanvang af. Wij hebben alles gedaan om eene vreedzame oplossing van het conflict te bevorderen. Wij blijven dit nog sieeds doen. En teneinde hiervan blijk te geven, stellen wij u voor te confereren met onze besturen, nadat de arbe'ders der firma Menko in onze tegenwoordig heid de noodige inlichtingen aan uw comité hebben gegeven. Indien het u ernst ls, Enschedé te bewaren voor nog gevoeliger nadeel, dan moet toch onder tegemoetkoming aan uw ver langen, rechtstreeks door de arbei ders der firma Menko te worden in gelicht, tot onderhandeling van onze besturen met uw com'té zijn te ko men. De fabrlkanlenvereeniging heeft dit verzoek evenwel afgewezen. In verband met de staking en uit sluiting aan de fabrieken van leden der Fobrik&ntenvoreeniglng, heeft ook Zaterdag de firma H. Blenken werkende met GO arbeiders, gestopt. Deze firma, die, ofschoon ze ook voor inrichtingen buiten Enschedé weverskammen en rieten vervaar digt, kan hare inrichting daarvoor niet uitsluitend laten werken, en heeft nu op de plaatselijke fabrieken door de uitsluiting niet meer zooveel noodig is, minder werkuren moeten nemen. Deze week werkt ze slechts 3 of 4 dagen. Ook de Boekelosche Stoombleekerij, waar 200 personen arbeiden, werkt deze week slechts twee dagen. Deze inrichting, onder directie van de hee ren W. H. van Heek en II. J. E. van Heckl moet hare te verwerken goede ren ontvangen uit Enschedé, dat nu te weinig produceert. De Zaterdagmiddag gehouden mee ting, waar aLs spreker optrad de heer mr. P. J. Troelstra, werd naar schat ting bezocht door 3000 personen. De samenkomst had een kalm verloop. Een burger-comité heeft zich ge vormd, bestaande uit dr. A. Benthem Gzn. en 23 andere notabele ingezete nen, dat per strooibiljet ernstig waar schuwt tegen voortzetting van den strijd, omdat het succes er van wordt betwijfeld voor de arbeiders. In over weging wordt gegeven, de grieven en niet do organisaties zoo zeer op den voorgrond te plaatsen. Het comité is bereid mede te wer ken tot wederopyatting der afgebro ken onderhandelingen en wil de grie ven trachten op te lossen door samen werking tusschen georganiseerden, ongeorganiseerden, organisaties, be langstellenden en patroons. 75.000 STAKERS. Te New-York hebben 75.000 arbei ders en arbeidsters in de confectie- industrie den arbeid gestaakt wegens geschil met de werkgevers omtrent loon en arbeidsduur. Letteren en Kunst EF.N VERBODEN TOONEEL- VOORSTELLING. Men deelt aan het „Hbld." mede, dat de burgemeester van Laren geen tweede voorstelling van Het Kleine Tooneel (Speenhof!) heeft willen toe laten. WILLEM MENGELBERG heeft zich verbonden op 17 December te Petersburg en op 24 en 31 Decem ber te Moscou concerten te dirigee- ren. Oak zijn den heer Mengelberg voor de maanden April, Mei, Juni en Juli engagementen in Italië aangeboden, waarover hij nog in onderhande ling is. Kerk en School KATHOLIEK ONDERWIJS. De aartsbisschop van Utrecht heeft een rondschrijven gericht tot de be sturen der r.-kath. bijzondere scholen in hot aartadiocees, waarin gelaakt wordt, dat op vele katholieke scholen de katholiciteit van het onderwijs met staat op het peil, waarop het volgens de bedoeling van de H. Kerk staan moet. Aan het slot van dit schrijven wordt bepaald, dat ten behoeve van het klassikaal onderwijs in de gewo ne lagere zesklassige r.-kath. bijzon dere scholen met of zonder vervolg- klasse of in scholen hiermede gelijk staande, voor de vakken lezen, schrij ven, Nederlandsche taal, vaderlaud- sche geschiedenis on zang geen ande re dan katholieke schoolboeken mo gen worden aangeschaft. Als over gangsmaatregel wordt toegestaan, dat de door de schoolbesturen reeds aangekochte niet-katholieke leermid delen in deze vakken tot 1 April 1912 worden gebruikt. Na dezen datum moeten de niet-katholieke leermidde len voor genoemde val(ken geheel uit bovengenoemde scholen zijn verwij derd. („N. v. d. D.") DE 1000STE SCHRISTELIJKE SCHOOL IN ONS LAND. Op 15 Juli a.s. zullen ter gelegen heid van de opening der 1000ste Christelijke school te Vreeland, o. m. aLs sprekers optreden de heeren J. S. F. van Hoogstraten, hoofdbestuurslid der Unie „Een school met den Bij bel", lid der Tweede Kamer, R. Derk- sen, secretaris der Unie, J. E. N. ba ron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter der Eerste Kamer, jhr. mr. A. F. de Savornin I.ohrnan, minister van Staat, lid dei- Tweed o Kamer, mr. T. P. baron Mackay, G. A. A. Middelherg, lid der Tweede Kamer. Gemengd Nieuws OVERSTROOMINGEN. Te Parijs begint men zich weder ongerust te maken wegens den bui tengewoon hoogen stand van de Sei ne. In sommige wijken van de stad staan de kelders onder water en in de voorsteden Asnières en Joinville- le-Pont zijn da kaden op verschillen de plaatsen overstroomd. Ook de Manie, de Yonne en de Ais- ne zijn op verschillende plaatsen bui ten hare oevers getreden. EEN KONING. Dezer dagen stierf te Ventnor ko ning George Ross, die eenige maan den geleden naar Engeland kwam om genezing te zoeken voor de kwaal, waaraan hij nu overleden is. George Ross III was koning van de Kokos- of Keeling-eilanden in den In- dischen Oceaan, ongeveer 700 mijl ten zuiden van Java. De historie van de dynastie is even romantisch als merk waardig. De eerste Kokos-koning, de grondlegger van de dynastie, was George C'umis Ross, een Schotsch zee-officier, die na een schipbreuk op de eilanden aanspoelde. Toen in 1827 Darwin de eilanden bezocht om de koraalriffen te bestudeeren. vond hij daar George Ross als koning en al- leenlieerscher. In 1859 werd hij opge volgd door zijn zoon George en in 1871 door zijn kleinzoon, de nu over leden George Ross III. Het koninkrijk van George bestaat uit ongeveer 20 kleine koraaleilanden. Het aantal be woners ls 640 2 Europeanen, 571 An- tochthonen en 67 Bantammers. George Ross III regeerde op pa triarchale wijze over zijn onderdanen. Hij had parlement noch politie noo dig. Zijn naam heeft in den Indischen archipel een goeden klank en hij be zit talrijke handelsprauwen. De hen del van het rijk wordt bijna uitslui tend gedreven in kokosnoten, waar mee ook de belastingen betaald wor den. Het eenige geld, dat men erkent, zijn kleine stukjes perkament met de handteekening van den koning. Het koninkrijk staat onder protectoraat van Engeland. DOOR EEN POLITIEHOND. Herhaaldelijk wordt den laatsten tijd melding gemaakt van treffende staahjes, waaruit de bruikbaarheid en het nut van politiehonden blijkt. In den „Petit Parisicn" vindt men thans echter het verhaal van een droevig en niet bedoeld gevolg van het optreden van ccn dezer vier voetige helpers der politie. De zondaar is Porthos, de speurder van de afdeeling in het lGe Parljscho arrondissement. Met twee inspecteurs op ronde in de buurt der fortificaties, schoot hij plotseling uit en verdween in de rich ting van de wallen. Zijn begeleiders snelden hem achterna en kwamen juist bijtijds, om te zien hoe een jon gen voorover in de diepte verdween, terwijl diens makkertje zich uit de voeten trachtte te maken, doch door Porthos vastgegrepen werd. Het bleek, dat de jongens overval len waren, terwijl zij bezig waren, voorover gebogen, tusschen de stee- nen van den vestingmuur naar vogel nestjes te zoeken. Toen de hond op hen toevloog, was de ongelukkige knaap geschrokken en naai' beneden gestort. Zijn verminkt lijk is naai' de Morgue gebracht. EEN KLEINE MISDADIGER. Een tienjarige knaap in het West- faalsche plaatsje Wickede, die van zijn ouders last had gekregen om op zijn jonger broertje en zusje t© pas sen, beging een afschuwelijk, mis drijf. Hij reed zijn klein broertje in een sportkar naar een vijver en smeet het kind in het water. Voorbijgan gers vonden later het lijkje. Ook een driejarig zusje van den knaap wordt vermist en men vreest, dat ook dit misschien den dood beeft gevonden, daar do jeugdige moordenaar aan andere kinderen had verteld, dat hij zijn zusje en broertje van kjuit zou maken. De kleine boosdoener is sedert het plegen zijner wandaad spoorloos verdwenen. DE BOKSWEDSTRIJD BLANK- ZWART. De zwarte bokser Johnson, de over winnaar in den betrachten wedstrijd, is to Chicago in triomf binnenge haald. De uegerbevolking was dol van vreugde.- Dertig automobielen mot zwarte vrienden geleidden don liriumphator naar zijn woning. Voor het huis stond; een muziekkorps, dat het bekende koor pit Judas Maccabaous van Han del: „Seht er kommt mit Preis ge- krönt," uitvoerde. Johnson's moeder wachtte hem op, tranen biggelend langs de zwarte wangen. De menigte was geroerd. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Ambon, uitreis, passeerde 8 Juli Perim. He tst. Koning WJllem I vertrok 8 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het st. Madura, thuisreis, passeer de 9 Juli Kaap del AxmL Het st. Oranje, uitreis, vertrok 9 Juli van Colombo, Het st. Rembrandt, uitreis, is 9 Ju- la des ochtends Sportivento gepas seerd, alles weh Het st. Wilis arriveerde 9 Juli van Batavia te Rotterdam. Het st. Zaandijk vertrok 9 Juli va» Rotterdam naar Montreal. Het st. Sloterdijk vertrok 9 Juli van Rotterdam naair New-York en Balti more. Het st. WillelIAD, naar Quebec en Montreal passeerde 8 Juli, Fame Point. Het st. Kediri, thuisreis, passeerde 8 Juli de Straat van Bonifacio. Het st SindoTo, uitreis, vertrok 9 Juli van Lissabon. Het st. Ternate vertrok 9 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Het st, Wilis, thuisreis, Juli 9 u. voorm. Dover. Onze Lachhoek HijIs 't niet vervelend, om de complimentjes aan to hooren, die sommige heeren voortdurend aan de dames maken Zij Ja vooral dc complimentjes, die zij aan andere dames maken. HIJ WAS NIET VAN GISTEREN. Een gezelschap voetreizigers dwaal de door Gelderlands achterhoek en ontmoette op een der schoonste pun ten een eenvoudig boertje. Men be sloot eens een aardigheid met hem te hebben en begon met te vragen of hij het landschap ook mooi vond. Ik ver moed, zei een uit het gezelschap, dal je een heel eind ver van hier kunt zien op een helderen dag. Jao, 'eeren, 'n'iel end. Me dunkt, op een helderen dag als vandaag moet jc Arnhem wel kun nen zien liggen. Ja, antwoordde het boertje „en ver varder as Aorein.- Ik denk wel tot Amsterdam of Maastricht, zei een ander met een knipoogje tot zijn tochtgenooten. Jao vast, en nog wel varder. Verder dan Amsterdam e» Maas tricht! Wel baas, zeg dan eens, tot boever je wel kunt zien? Wel 'eeren, as 'et 'n klaore nacht Is, dan hun je van hier tot an den maan kieken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6