Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN «ET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorm. 10.50 uuir). Hoogste barometerstand 766.8 m.M. t© Aberdeen (Oostkust van Schotland), laagste 758.6 m.M. te Riga (Oostzee kust van Rusland). Verwachting tot den avond van 13 Juli: Wind: zwakke tot matigen m Noordelijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog .weer. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te Mur 765 m.M. .Vooruitgang. Vorige stond te 2 uur 763 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 86 ZIJLSTRAAT HAARLEM. ïbermometerstand te Haarlem. Dinsdag 12 Juli Hoogste gisteren 2 uur Laagst» hedennacht Hoogste heden tot 12 uur F. 69 F. 58 F. 67 HOOQ- en LAAGWATERSTANDEN 18 Juli. Hoog water. IJmuldenvm. 7 u. 32 m.; nm. 7u. 56m Katwijk vm. to. 7m.;nm. 7u.3lm Petten vm. 7 u. 62 m.; nm. 8u. 16m Laag water. IJmulden nm, 3 u. 82 m.; vm. 3u. 66 m Katwijk nm. 8 u. I2m.; vm. 3u. 86 m Petten nm. C u. 2m.;vm. 6u. Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 8 u. 47 van de „Batavia" op 10 April 1910. Inrichting en toepassingen van den Pursevol-ballon door majoor Dr, von Parseval. liet hoogtestuur moet vóór. Geperforeerde schroefbladen. Nu we vogels zijn.... door C, Van Aken. Kleine mededeelingen. Leger en Vloot ALGEMEENE NED. OFFIC1EREN- VEREENIGING. Het eerste nummer is verschenen van het Maandblad, dat bedoelt een orgaan te zijn van bovengenoemde vereeniging. In zake het streven der Vereeniging ontleen on we aan de in leiding" het volgende: Wanneer Regeering en Volksverte genwoordiging onze wenschen tege moet komen en daarmede te kennen geven, dat zij begrijpen, dat niet al leen de belangen dei- officieren er bij betrokken zijn, maar ook wel degelijk de algemeene legerbelangen, en wan neer wij aldus zouden verkrijgen, ook zonder den verbloemden dwang, de roaterieele verbeteringen in onze positie, dan eerst, ja, eerst dan komt nog altijd het hoofdmotief van de A. N. O. V. tot zijn volle uitdrukking en als het dan mogelijk is, zullen wij al le krachten inspannen om met „mo reel en dwang", hetzij dan „ver bloemd" of ongedekt aan te sturen op eene algemeene aansluiting van alle officieren van de Nedetrlandscho weer macht om elkander kameraadschap pelijk te steunen in den grooten „struggle for life" en dat is, gij weet het, mijne heeren, die reeds hij de vereeniging zijt aangesloten, de eer lijke, onverbloemde en we mogen ge rust zeggen., nobele hoofdreden van ons geheele streven. „Honl soit qui mal y pense". En wij weten wel, dat wij daartoe nog zeer veel te strijden zuilen heb ben tegen allerlei soort misverstand, tegen allerlei voaroordeelen, tegen laksheid, hooghartigheid, eigenwaan en onverschilligheid, maar innig zijn wij overtuigd, dat wij ook tevens zul len mogen rekenen op de ridderlijk heid, goedhartigheid en grootmoedig heid onzer kameraden, zoodat wij ook geen oogenblik twijfelen aan het succes der vereeniging, al blijft het groote succes, dat alle officieren lid der vereeniging zijn, ook nog wat uit. Het aantal leden bedraagt 272, waaronder 4 hoofdofficieren en 57 ka piteins, actief of gepensioxmeerd. Na het terugtreden van den heer Westerwoudt, die Katholiek was, werd de heer Van de Wall Bake lid an het College van Gedeputeerden, ofschoon de rechterzijde toen naar redelijkheid had mogen verwachten, dat wedjrom aan iemand uit haar midden een plaats zou worden inge ruimd. I-Iet heette toen, dat de linkerzijde tegenover den heer Van de WaJl'Bake eene eereschuld te voldoen had. Deze toch had zich indertijd opge- offord, om voor don heer Den Tox, na tijdelijke nederlaag, een plaats in het College van Gedeputeerden open te houden en moest dus nu in de eer ste plaats in aanmerking komen. De eerstvolgende vacature evenwel zou voor de Rechterzijde zijn Deze nam daarmeè genoegen, maar toen er nu drie vacaturen tegelijk wa ren, door het niet herkiezen als St.a- ten-ledon van de heeren Roëll en Van Tienen, en door het overlijden van don heer Van de Wall Bake, werd er zelfs niet aan gedacht, een plaats voor de rechterzijde open te laten, of schoon deze ruim een derde van hel aantal leden der Staten lelt, en als candldaat een mar» had als prof. Fa- bius, die zich gerust met elk der le den van het College van Gedeputeer den meten mag. Do gewone uitvlucht, dat er aan de rechterzijde geen intellect te vinden as, gold dus nu niet. Zelfs de plaats van buitengewoon lid der Staten, die ook te vervullen was, werd niet aan de rechterzijde gegund. Naast den liberalen Commissaris der Provincie staan dus nu zes libe rale Gedeputeerden, en juist dat groot aantal liberalen wijst op "gemis aan are liberaliteit. Hoe gunstig steekt daarbij het ge drag af van Zuid-Holland, ora van andere provinciën niet te spreken. Daar is de verhouding juist omge keerd. Daar hebben de liberalen in Staten een minderheid van 1/3, maar daar staat naast den liberalen Commissaris der Koningin ook een liberaal lid der Gedeputeerden. Daar heeft de rechterzijde geen mis bruik gemaakt van haar macht en dus aan Noord-Holland een schoone les Kerk en School jverd op voorstel van Schiedam beslo ten den leden een pro en contra bro chure in zake die aansluiting toe te zenden. Verworpen wend een voorstel een progressieve contributieregeling In te voeren eveneens om de contribu tie te verhoogen. Besloten werd dat de leden bij (werkloosheid niet te gelijkertijd uit meer dan een fonds mogen genieten. Op voorstel van de afdeeling Schie dam werd een regeling in zake het leerlingwezen aangenomen. Besloten wordt de volgende bonds vergadering- te Nijmegen te houden. Provinciale vertegenwoordigers weer 'den benoemd; de heer D. J. Tork te Haarlem aa. voor Noord-Holland. jdet algemeene stemman wordt be sloten 250 te zenden aan de georga niseerde uitgesloten wevers te En schedé. Verder zal het Hoofdbestuur voor deze arbeiders een steunbeweging on der die bondsleden op touw zetten. Met algemeene stemmen wordt de volgende motie aangenomen: „De bondsvergadering enz., kennis nemende van het voornemen Van den minister van justitie inzake de gevangenisdrukkerijen; van oordeel dat de werkloosheid in liet grafisch bedrijf, door invoering Van zetmachines steeds girooter om vang aanneemt en opleiding van ge vangenen tot typograaf deze werk loosheid zal vergrooten; van oordeel dat de opleiding van gevangenen slechts 'uiterst gebrekkig zal kunnen zijn, zoodat de gevange nen in de maatschappij teruggekeerd als minderwaardige arbeidskracht leen zwaren bestaauastrtjd zal hebben NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Goor- truidenberg ds. K. Nobel te Kedichem. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nijmegen ds. R. Sme ding, te IJselmondo; te Numansdorp ds. S. Kamper te Haastrecht. Bedankt voor het beroep te N.-Pcke>- la ds. J. H. Jonker te Nuuspeet. Beroepen te 's-Gravemoer de heer C. J. de Kruijter, candidaat te Mid delburg te Oostkapelle ds. A. Mer- keloyn, te Schoondljke. Aangenomen het beroep te Rotter dam dr. A. Kuyper Jr., te Vlissingen; te De Bilt ds. F. Drost, te Vlaar- dingen. Bedankt voor het beroep te Lange- rak bezijden de Lek en te Epe ds. G. de Jager, te Bruinisse te Kooten ds- W. F. Geerds te Schouwerzijl. CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het beroep te Horlin- gen ds. J. J. v. d. Schuit, te Kampen. spreekt als haar rneenlng uit dat opleiding van gevangenen tot typo graaf zeer ongewenscht is; en draagt heit hoofdbestuur op deze meening den Minister en de Tweede Kamer der Staten-Generaal kenbaar te maken." Daarna werd het congres gesloten. EERSTE KAMER. Uit Den Haag wordt ons geseind De heer Van Lams weerde protes teerde tegen de verkorting van het recht van spreken bij de motie-Ren- gers. De Voorzitter verdedigde dit als een handeling volgens reglement. Aangenomen werden zonder "debat het voorstel Van der MolenDe Geer, Over akten lager onderwijs, de wet betreffende trekhonden en kleine ont werpen na kort debat werd aange nomen de wet op besmettelijke ziek ten en met 31 tegen 4 stemmen, na bestrijding van Prof. Woltjer, do wet tot subsidieering van het meer uitge breid lager onderwijs. De discussie is hervat over den 17en predikant te Rotterdam. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. „De Luchtvaart' van deze week be vat De ondergang van het eerste verkeersluchtschip. Derde tocht Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. Een Engelsche val-scherm-kunste- makeres en aviatrlce kreeg te Coven try vreeselijke verwondingen. De da me was ter gelegenheid van een sport- feest met een ballon opgestegen en liet zich van een hoogte van 1000 voet met een valscherm neer. Tot ontzet ting der toeschouwers viel ze op het dak van een rijwielfabriek, waar ze met de voeten In de telephoondraden verward raakte en toen met het hoofd omlaag met gesloten valscherm van 40 voet neerstortte. Toen men miss Spencer opnam, was ze bewusteloos en met bloed overstroomd. Ze was 25 Jaar oud en had reeds meer gevaar lijke ongevallen achter den rug. In Frankrijk had ze met een Blériot-toe- stel welgeslaagde vluchten vol bracht. WATERSPORT. De hertog van Westminster, die te Cowes een tocht ondernam met een hydrcplan, is bijna verongelukt. Dc boot sloeg om, en de hertog werd door de motorboot, die hem volgde, nog juist bijtijds opgepikt. Hel ongeluk werd door een talrijk publiek van de Esplanada gade geslagen. De hydroplan maakte een snelheid van 35 knoopen en wierp stofwolken van water op als fonteinen. Een drie tal personen, waaronder twee inge nieurs, vergezelden den hertog. Op den terugweg sloeg de boot om en zonk. Verscheidene jachten schoten te hulp. De ingenieurs hielden zich bo ven, doch den hertog die zwaar ge kleed was, kostte zulks groote moei te. Tweemaal zag men hem zinken, maar hij werd door een van zijn met gezellen weder gegrepen, die liem al dus het leven redde. De hydroplan was gebouwd om En geland te vertegenwoordigen in de In ternationale wedstrijden ln Amerika de volgende maand. Haar waarde werd op 3000 b. 4000 pond sterling ge schat. moedecn. Een verklaarbaar feit, wan neer men bedenkt dat dio program ma's niet bestemd zijn niet be stemd kunnen zijn om dien wet- gevenden arbead te regelen, doch slechts om de kiezers meer of minder volledig in te lichten. HOOGE RAAD. Advocaat-generaal rnr. Ort nam conclusie in zake de cassatie-beroe pen van de Holt. Elecbrische Spoor- wog-Maalschappij togen twee eigena ren van perccelen grond in de ge meente Uithoorn betreffende de toege kende schadevergoeding voor de ont eigening ten behoeve van die Spoor weg-Maatschappij Adv.-gen. concludeerde tot verwer ping van de beroepen/, o.a. op grond dat de Rechtbank te Amsterdam do ronden terecht heeft getaxeerd als reeds bebouwde gronden waarom dus de opstallen niet slechts ais afbraak gewaardeerd mochten worden, en niet de peirceelen als toekomstige bouwgrond had getaxeerd. Uitspraak 15 Juli. Pers-Overzicht „De Nederlander" schrijft o. a. De linkerzijde in de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft on langs weer op eigenaardige wijze ge toond, dat een liberaal karakter nog niet een uitvloeisel Ls van liberale politiek. DE TOEKOMST VAN DE LIBERALE BEGINSELEN. Het „Algemeen Handelsblad" stelt 3 vraag, of de liberale beginselen nog toekomst hebben. Vast staat dus, dat de aanhangers der vrijzinnige beginselen in Neder land in aantal verminderen. Maar daaruit het gevolg te trekken, dat die vermindering zal voortgaan, dat bin nen afzienbaren tijd geen kentering te verwachten is, kan allerminst ge rechtvaardigd genoemd worden, en mag zeker niet geschieden zonder te trachten de oorzaken van dien ver minderden invloed na te gaan, zon der te trachten de gevolgen daarvan te overzien. Het zij dan echter tevens erkend, dat de vermindering van het aantal kiezers niet doet denken aan wat een Engelsch partijleider het heen en vaaien van den partij-slinger noemde. Wij hebben hier wellicht niet te doen met de reactie, welke zich in de sympathie der kiezers steeds vertoont tegen elke partij, die lang regeeringspartij is geweest, verminderde beweging is een g dige geweest, het afbrokkelen tegelijk naar links (de sociaal-democraten) en naar rechts (de kerkdijken) was on miskenbaar en er is dus alleszins reden naar de oortaken daarvan zoeken. Tot Inleiding van baar onderzoek schrijft het „Hbld." eerst over de heraio beginselen zelf. Alle liberalen (daaronder de vrijzinnig-democraten begrepen) hebban gemeen het begin sel der vrijheid. In dat woord, dat beginsel heeft steeds de kracht en tevens de zwak- heiefvan de liberale partij gelegen'. De kracht.... omdat juist in die vrij heid de onmisbare levensvoorwaarde gelegen was van de ontwikkeling der liberale denkbeelden, omdat alleen daardoor het mogelijk was, steeds ge bruik te blijven maken van de lessen, die de ervaring, de nieuwe waarne mingen oiALrent de werking en het wezen van onze maatschappij ons gaven. Wij konden onze denkbeelden steeds herzieu en waarlijk, in die zestig jaren zijn de begrippen omtrent ware vrijheid, en dus omtrent wetten, die de vrijheid bevorderen, zeer veranderd. Die vrijheid is tevens de zwakke plek van het liberalisme, als staat kundige partij, omdat een groote verscheidenheid van meeningen trent tal van zaken mogelijk blijft, omdat alle partij-tucht en het hard nekkig vasthouden aan dogma's, aa nauwkeurig omschreven partij-pro gramma's, onmogelijk is. Steeds her ziet het liberalisme zichzelf, maar steeds blijft dat herzien gepaard gaan met onderlinge o strijd, met onderlin ge critiek, met splitsing in verschil lende partij groepen. Wij zijn geluk kig in ons vertrouwen, dat die zwak ke plek wel steeds onze zwakke plek zal blijven en wenschen waarlijk niet dat ooit „succes-politiek" de oorzaak zal zijn van een doodsche gelijkvor migheid en volgzaamheid, c" strijd als zij is met het wezen van liberalisme, wetenschap en bescha ving, slechts verklaard zou kunnen worden door gebrek aan leven, door dien onverschilligheid voor staatkun dige idealen strijd om de voordeelen van politieke macht heeft gebracht. Wij zien, wel beschouwd, theore tisch een groote overeenkomst tus- schen vrij-liberalen en vrijzinnig-de mocraten. Beiden zijn principieel niet tegen wetgeving ter „economische versterking van de zwakkeren in de samenleving". Beiden zien de nadee- len en de bezwaren, daaraan verbon den. Het onderscheid is slechts, dat de vrij-liberalen te kennen geven, bezwaren zoo sterk te gevoelen, dat de vrees gewettigd ls voor te snel in grijpend, in het economisch leven der burgersterwijl daarentegen de vrijzinnig-democraten het yvensclio- lijk achten door hun alom verspreid politiek program de misvatting doen post vatten, dat zij voor alles wat den misdoelde bevoordeelen kan te vinden zijn, en dat niets in hun beginselen hen daarvan zal weerhou den. Hat foit ls dan ook, dat bij den wet- ge vend en arbeid het onderscheid tus- schen vrij-liberalen en vrijzinnig-de mocraten lang zoo groot niet is als deze programma's zouden doen ver- Rechtszaken Laatste Berichten Nel Maatsch. tar bevordering dar Pharmacle. (Eerste dag). (Zie eerste parina).- De openingsrede wem ecnige kee- ren onderbroken door applaus der vergadering. Ter eerbiedige herinne ring aan de nagedachtenis van Dr. Greshoff verhieven de aanwezigen zich even van hun zetel. Medegedeeld werd, dat de secreta ris Dr. Van Itallie wegens ongesteld heid verhinderd is, om in den laat- sten tijd zijn functies waar te nemen. Prof. Van der Wielen heeft zich be reid verklaard voorloopig het secreta riaat te vervullen. De Voorzitter uitte de beste wen schen voor het herstel van Dr. Van Itallie. VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE EERSTE KAMER. Heden hadden de navolgende ver kiezingen plaats NOORD-HOLLAND. Vacature Mr. E. N. Rahusen (lib.), die bedankt had wegens ver- gevorderden leeftijd. De voorzitter, Mr. G. van Tienhoven, bracht M-r. Rahusen hulde en donk voor wat hij in de Eerste Kamer heeft gedaan (applaus). Bij eerste stemming wordt In zijn plaats gekozen met 36 van de 67 stem men de hear K. Cz. do Boer, burge meester van Assendelft, oud-lid der Tweede Kamer. Op Mr. S. de Vries Czn. (a.-r.), wethouder van Amster dam, waren 19 stemmen uitgebracht, op Mr. J. D. Veegens, vxijz. dem. 2, op den lieer H. H. van Kol, soc.-dem. op J. de Vries Cz. 1, onwaarde 1, blanco 1, Vacature Jhr. Mr. J. R o 11 (lih.) De aftredende wordt bij, tweede, vrije stemming herkozen met 34 stemmen, iri uitgebracht op Prof. Mr. S. D. van Veen (chr.-hist.) Utrecht; ver der verkregen de heeren Van Kol 7, Veegens 6, L. M. Bounike (R.-K.) 1. Vacature Mr. W. F. van Leeu wen (lib.). De aftredende wordt her kozen bij herstemming met 37 stem- tegen 20 op den heer Boimike 10 in bianco. De lieer De Boer, die als lid van de Prov. Staten aanwezig is, neemt de benoeming aan. Aan de herbenoem den zal van hunne herkiezing kennis worden gegeven. - ZUID-HOLLAND. Vacature-Van Ileeckeren (a.-r.) ge kozen Mr. J. G. do Marez O y e n s (a.-r.), oud-Minister van Waterstaat, met 49 stemmen tegen 20 op A. Plate (lib.). Vacature-Von Fisenne (bedankt), gekozen de heer E. van der Kun (R.-K.), oud-Tweede-Kamerlid, met 51 stemmen tegen 21 op Mr. C. Th. van Deventer (vrijz.-dem.) Vacature-Vermeulen, herkozen de heer Vermeulen met 51 stemmen tegen 19 op Dr. C. Lely. UTRECHT. Hei-kozen Jhr. Bosch van Drakesteyn, met 30 van de 40 stemmen. ZEELAND. Herkozen de heer H o v y (a.-r.) met 27 van de 42 stemmen. Benoemd. Tot voorlezer-voorzanger bjj Vereenigde Doopsgezinde gemeente is benoemd de heer J. Kuyper Jr., onder wijzer alhier. Doopsgezinde geme enten. Hedenmorgen werd in de Doopsge zinde kerk alhier de algemeene ver gadering dar Vereeniging van Doops gezinde Gemeenten gehouden, 's Na middags waa er vergadering van het „Fonds tot ondersteuning van Doops gezinde wee-zon van onvermogende gemeenten." De besprekingen droegen een huis houdelijk karakter. Naar Artia. Gistermiddag te ruim 4 uur, keer den een 270-tal kinderen en hunne ge leiders aan het station alhier terug van een bezoek aan Artis. De vereeniging „Door Vermaak tot Nut" had dit uitstapje op de bekende degelijke wijze voorbereid en heeft wederom getoond den steun van onze ingezetenen wel te verdienen. Er Ls genoten in den vermaarden Dieren tuin en ook het Aquarium wekte aller bewondering. Wat voor velen het aantrekkelijke van het heerlijke dagje verhoogde, was dat het tevens een eerste bezoek aan Amsterdam medebracht- Men deelt ons mede Morgen, Woensdag 13 Juli, zal de Gein. Zangveroon. „D. I. N. D. U. A." onder directie van den heer llcnri Berghuis, ook haar medewerking vcr- leencn bij de serenade bij den heer Van Maas op de Ged. Oud© Graeht, bij diens 50-jurig jubilé. VERLOREN BRIEF TERECHT. Ecnigo dagen geleden werd docw een onzer ingezeten-enen een brief ver- iist met 500. Nasporingen in verschillende rich ting leverden geen resultaat op. Thans is de brief met het bedrag in e woning zelf van den eigenaar te ruggevonden, on wel in con schrijf fa ir hij blijkbaar was blijven lig gen. SCHOTEN. Gisterenavond te 6 uur werd het 1/2-jarig zoontje van de Wed. Vink to Schoten, op den Rijksstraatweg aangereden door de auto van den lieer Crcmer van Duin en Kruidberg. ln de auto waren gezeten Mevrouw Cremer met een logé en de chauffeur. Door een voorbijganger opgenomen, werd het knaapje, dat eon bloedende wond aan 't achterhoofd had, met de lfde auto vervoerd naar Dr. De Groot to Santpoort, waar het verbon den werd. Mevrouw Cremer ging te voet naar Duin en Kruidberg terug cn zond de auto naar Schoten om de moeder van liet knaapje te halen. Daarna gingen moeder en kind en de voorbijganger, die 't kind had opgenomen, per auto naar Schoten terug. De toestand van het kind is redelijk. De chauffeur heeft geen schuld, daar hij al 't mogelijke in 't werk heeft gesteld, om het onge luk te voorkomen. BENNEBROEK. Christelijke Zangvereenlging, vergezeld van verschillend© genood ig- den heeft Maandag een boottocht ge maakt naar Leiden en Katwijk. Das avonds laat keerde het gezelschap in opgewekte stemming huiswaarts. Voor rekening van de Woningver- eeniging „Bcnnebroek" werd heden in Hotel „De Geleerde Man" alhier aanbesteedHet bouwen van 12 wo ningen in 2 blokken aan de School- laan. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer M. van Ommeren, Haarlem, voor f 19012. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen dd. 12 Juli 1910 in staat in faillissement verklaard A. Kaptein. tuinder en bloemist te Schoten A. v. Velthoven, schoenmaker te Bloemendaal. Rechter-commlssaris in beide Mr. W. H. v. Nes van Meerkerk. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier dd. 12 Juli 1910_is opgeheven het faillissement van K. Iloogewerff, sigarenwinkelier, wonende te Haar lem, welk faillissement was uilgespro ken den 28en Juni jl. HAARLEMMERMEER. Terwijl de Burgemeester dezer ge meente zich hedenmorgen te 91/2 uur met paard en rijtuig naar Hoofddorp begaf, wilde hij aan den Kruisweg do omnibus van Heemstede naar Hoofd dorp voorbijrijden. Door een of ande re oorzaak luisterde het paard even wel niet naar de teugels en week hoe langer hoe meer op zij uit, met het ge volg, dat de tilbury tegen een boom reed en omsloeg. De Burgemeester alsmede de heer Van de Wal uit Heemslede, die medereed, kwamen met een smak op den grond terecht. Laatstgenoemde bezeerde zich niet, doch de Burgemeester bekwam een paar bloedende schrammen aan liet hoofd en moest een paar tanden mis- Het paard werd spoedig gegrepen en had geen letsel bekomen. De til bury was eenigszins beschadigd, o. a. was ©eu boom gebroken. Het onge val, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, had gelukkig dus een tamelijk goed verloop. MENTAWEI-EILANDEN. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn na 29 Juni j.l. de bewoners van de Maleische ne derzetting Saribanoa (eiland Sipoera, gouvernement Sumatra's Westkust) door Inboorlingen vermoord en zijn den volgenden dag bij op Sipoera voorkomend verzet twee inlandsche militairen beneden den rang van offi cier licht gewond. (Hbld.) komen, dat den toren helzelfdo lot treft als eenigc jaren geleden don, Campanile te Venetië. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 12 Juli 1910, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANS Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. ToL No. 577, STAATSFONDSENMARKT. Geen open.-koersen ontvangen. ZUID-AMEIUKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Poru 11 3/8-1/2, Pref. Peru 38 1/4 TABAKSAANDEELEN. Bindjey 96. RUIJBER-AANDEELEN. Geen open.-koersen ontvangen. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke I'etr. 540, Dordtsche Olio 167 1/4, Geconsolideerde 477, Su matra Palembang 203, Tarakan 135, Orion 176 1/4. M1JNAANDEELEN, Guyana Goud PI. 42, Cultuur Vor stenlanden 160, Winstbew. 122 1/2. De AMER1K, MARKT opende n. prij8h,: Atchison Topeka 98 1/2, Denver 31, Erie 25 1/4, Kansas 28 3/4, Prefento 64, Missouri 32 3/8, Ontario 43 1/2, Rock Island 32 1/8, Southern Rails 22 3/4, Southern Pacific 113 1/2, Union Pacb tie 164, C. Wabash 17 5/8, Wab. Pitts burg 4 1/2, Steel 70 1/4, Carren 51 1/8, C. Marine's 5 11/16, Preferente 17t Amalgamated 57 7/8, C. Cigars 66 3/4, Anglo 24 1/4. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 12 Juli: W. Bannlnkdo Boer z. OVERLEDEN: 11 Juli; J. Wilkes, 78 Jaar, Loidschf plein; 12 J. J. Berkhout, 29 jaar. Kamperlaan; 11 E. Kolk—Slingerland 80 jaar. Tulpenstraat. Marktnieuws Gemengd Nieuws EEN AMERIKAAN'SCH DUEL. De Boedapester bladen bevatten het bericht van den tragischen dood van een jong Hongaarsch officier, Sieg- mund Szaesvay, die men op zijn ka mer vond, doodelijk gewond door een revolverkogel. In een brief, geadres seerd aan een zijner kameraden, schreef de ongelukkige, dat hij een twist had gehad met ©en anderen of ficier. Meu was teen overeengekomen, de zaak door een zoogenaamd Ameri- kaansch duel te beslechten. Zooals het bij dergelijke duels gebruikelijk is, hadden de tegenstanders het lot geworpen, wie van beiden zich binnen 24 uur het leven zou benemen. Szaes vay had het kwade lot getrokken. Al le hoop, dat de Jonge man er nog van bovenop zal komen, is niet uitgeslo ten. De legerautoriteiten beijveren zich int,us3chen, om de tegenpartij op te sporen. Naar verluidt, zijn dergelij ke Amerikaansche duels niet zeldzaam onder de Oosten rij ksche en Ilongaar- sche officieren. DE TOREN TE PISA. Btj een onderzoek van den schee- von toren van Pisa ls gebleken, dat dit historische monument gevaar loopt in te storten. Kardinaal Maffi heeft verboden de groote klokken te luiden en de regee- xincr neemt maatreeelen om to voor- Haarlem, 11 Juli 1910. Botermarkt. i Bote/. Aangevoerd en verkocht 54 kg., 1,70—/1.60 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkoent 1| st., 1711 per st. N. Kalveren. Aangevoerd en vork, 12 st., 14-/ 12 por si Gr o e n t en mar k L Aardappelen. Aangevoerd 120 H.L, verkocht 100 11. L., 2—/4.50. Bloemkool. Aangevoerd 11,000 af* verkocht 10,000 at., /0.05—ƒ0.14. Spinazie. Aangevoerd en verkoel# mnd., 0.20-/ 0.30. Slode. Aangevoerd en verkocht 6Jf mnd., 0.20-/2. Wortelen. Aangevoerd en verkoel# 0000 bos, 0.05—/ 0.08. BEVERWIJK, Groentenmarkt van 11 Juli 1910, Postelein per Heet. 1.40. Andijvie 100 str. 3. Wortelen, 100 bos 6. Komkommers, petr 100 5. Augurken, per mandje 30 ei Aar-dop. klei, per Heet. 4. ld, zand, per Heet. 4.50. Peulen, per Kilo 24 ct. Doppers, per Kilo 12 ct. Capucijners per Kilo 14 cL Ruspers per Kilo 18—20 cL Tuïnboonen, per 1000 1. Heerenboonen, per 1000 1.25. Bloemkool per 100 12. Sla, per 100 krop 1. Rabarber, per 100 bos 6. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie per bos 6 ct. Aardbeien per mandje 4 ct. Frambozen per mandje 10 ct. Bessen, per kilo 24—30 ct. PURMEREND. 12 Juli. Kaas. Aanvoer 171 stapels kleine, 31 per 50 kg Boter. Aanvoer 1342 kg., prijs 1.25 a 1.35, gemiddeld 1.30 per kg. Vee. 5Si runderen, waaronder zija 325 vette, 24 stieren. 37 paarden, 80 a 300 per 6tuk. 231 vette kalveren, 0.65 a 0.85 per kilogr. 324 nuohtere dito, 12 a 26 per si 267 vette varkens, 53 en 57 cent per kilogr. 83 magere dito, f 18 a 30 per st.. 220 biggen, 8 a 14 per stuk. 1928 schapen en lammeren. Eieren. Kip- 3.75 a 4.25, eend- 3.75 per 100 stuks. Vette koeien prijshoudend, handel matig, 62 a 80 ct. per kg. Gelden koeien prijshoudend, ham del matig, 150 a /220 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 170 a 265 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handeü vlug. Vette varkens prijshoudend, handel vlug. Magere biggen en varkens prijs houdend, handel matig. Vette schapen prijshoudend, han del vlug, 23 a 30. Overhouders prijshoudend, handel vlug, 11 a 16. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Nieuw-Amsterdam arriveer de 11 Juli van Rotterdam te New-York Het st. Prins Willem III arriveerde 10 Juli van Paramaribo te New-York. ^miIHTENTIËftS Getrouwd: Dr. W. A. WIEMER, Arts, Officier van Gezondheid, O. I. L, en H. J. YBES, die, ook namens wedarzijdsche Fami lie, hunnen dank betuigen voor de betoonde belangstelling. Arnhem, 12 Juli 1910.,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2