angstvallig un den weg giot en tón- ;der tot den kern, het wezon te gaan, 'Slechts uiterlijkheden najaagt." De heer S. J. Bouberg Wilson ■dhrijft o. a „Een dilettant is iemand, die kunst of wetenschap louter om haars zelfa- wille beoefent, uit liefde ar voor." Tot hoofdbestuursleden werden her zen W. Doets, van Zaandam, en A. Muller, van IJmuiden, en gekozen de heer S. Beek Hat, uit Knollen dam. Als plaats voor de volgende jaar vergadering wotrdt aangewezen Zaan dam. Binnenland EERSTE KAMER. Gisterenavond kwam de Kamer even bijeen tot vaststelling van de agenda voor heden en zoo noodig voor de volgende dagen. De wetsontwerpen die onder Bin nenland sche Zaken ressorteeren ko men het eerst aan de orde en zullen vermoedelijk zonder veel debat den hamer passeeren. Alleen de zooge naamde M. L. U. O. Wet kan eenige discussie uitlokken. Voorts zal het ontwerp worden af gedaan waarbij geiden worden aan gevraagd voor den zeventienden predi kant te Rotterdam en waarover 1 Juli 1-1. de besprekingen werden geschorst. Voor het overige vermeldt de agen da „klcin-goed". Besloten werd het ontwerp betref fende de reorganisatie van den Indi sch un burgerlijken geneeskundigen dienst eerst in September te behan delen, als de Kamer vernieuwd is. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Zondag had te Middelburg een bui tengewone algemeene vergadering plaats onder leading van mevr. Alet- tu H. Jacobs. Tegenwoordig waren algevaandlig- den van 59 afdeel higen. Door de presidente werden de re denen uiteengezet waarom het hoofd bestuur deze buitengewone vergade ring heeft belegd, nl. om de quaestie van de beginselverklaring zoo spoe- <Lg inogeiijk van de baan te krijgen. Breedvoerig werd gediscussieerd over de liouding van het afgetreden bestuurslid mej. Naber en die van 't hoofdbestuur; en bleek daarover groot verschil van meening te bestaan. Eindelijk keurde de vergadering de houding van het hoofdbestuur goed. Nu werd het te Zwolle aangevan gen debat over de neutraliteit der vereeniging voortgezet, nadat eerst niet groote nieorderheid van stem men en motie van Rotterdam was verworpen, die strekte om dit punt niet te behandelen en over te gaan tot de orde van den dag. Zeer breedvoe rig weid gediscussieerd en ten slotte met 350 tegen 37 stemmen de vraag: ls men het eens met de opvatting van het hoofdbestuur ten opzichte der neutraliteit, bevestigend beantwoord. Oji voorstel van Amsterdam werd daarbij cLe voorwaarde gesteld, dat op de aanstaande jaarvergadering te Amsterdam oen program zal wor den behandeld, waarbij de werkwij ze van liet hoofdbestuur en van de afdeelingcn wordt geregeld. Het saiuris van de propagandiste werd met f 200 verhoogd. Door de afdoeling Amsterdam werd nu de volgende motie ingediend: „De algemeene vergadering, kennis ge nomen hebbende van het wetsontwerp door minister Heemskerk ingediend om vrouwelijken ambtenaren in 's tijks dienst hij het sluiten van een huwelijk ongevraagd ontslag te ver kenen, alsook om in de wet op het lager onderwijs zoodanige wijzigin gen aan te brengen, dat de gemeen tebesturen verplicht zullen zijn, ondeT wijzeressen bij haar huwelijk te ont- elaun; spreekt zich noch voor, noch tegen den loonarbeid der gehuwde vrouw uit: doch wenscht er op te wij zen, hoe door de indiening van het wetsontwerp een nieuwe bijdrage ge leverd is tot staving van bet a'dres, aangeboden aan H. M. de Koningin dor Nederlanden en aan de Tweede Kamer der S taten - Generaalin Mei 1910, waarin gewezen is op de nood zakelijkheid dat de rechtsovertuiging der- vrouw zich uiten kan door mid del van het stembiljet; protesteert te gen een ingrijpen van de overheid in het lot van duizenden vrouwen, zon- ier dat de vrouw daarbij eenigen in vloed heeft kunnen doen gelden; diraagt het hoofdbestuur op deze mo tie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Genreaal, van do pers en van het comité, dat de actie tegen genoemd wetsontwerp leidde en dit comité krachtig te steu nen." Langdurige gedachtenwisseling ont spon zich. hierover. Het einde was, dat de motie werd aangenomen met een wijziging van den slotzin, die »io werd geredigeerd: „en dat comi té In zijn actie zooveel mogelijk ter tijde te staan Dit besluit werd ge- nomco met SM stemmen voor en 53 tegen. Vervolgens werd een commissie be noemd om de Staatscommissie ter voorbereiding eener Grond we tshar- rtemtng In te lichten omtrent de wen- eoheu deer vereeniging. Zij zal be staan uit de dames mevrouw Rut gers, mej. A. Polak en mevrouw Drucker DE GEHEIMZINNIGE MISDAAD TE AMSTERDAM. In aansluiting met vorige berichten Heelt men aan de Tijd nog het vol gende mede: De verrslagene. dr. R.. had reeds bi] Cook éljn ttlsiblljetteh ft&Kr Wéèheft' besteld, waarheen hij met zijn fami lie Vrijdagavond «cu vertrekken. In den binnenzak van den overledene moet zich nog een vrij aanzienlijk be drag aan reisgelden bevonden heb ben. Dit geld ls verdwenen, terwijl men den Jaszak het binnenste buiten gekeerd vond. DU zou dus op mootrd met berooving wijzen. De justitie was dan ook, daarin door de recherche bijgestaan., langen tijd bezig, om ee- nig spoor, vooral ook In den omtrek van het buis en den tuin te zoeken. In verband met de dreigbrieven wordt ons ook medegedeeld, dat op een foto, voorstellende een jagers- groep, waarop ook dr. R. voorkwam, en welke foto In de wachtkamer hing, onder de afbeelding van dr. R. her haaldelijk een kruisje zou zijn gezet. ZWEEDSC1Ï-NEDERLANDSCHE VEREENIGING. In een bijeenkomst van Zweden en beoefenaren der Zweedsche taal ln Nederland, te 'a-Gravenhage gehou- den, is onder leiding van den Zweed- schen gezant Graaf Ehrensv&rd de Zweedseh-Nederlandsche vereeniging geconstitueerd, voorloopig met 60 le den. VREEMDE BROODWINNING. Men herinnert zich, dat voor enke le weken een vrij net gekleed man te N ij kerk bewusteloos neen-iel, dat de ongelukkige werd opgenomen en ver zorgd, tot hij na eenige dagen her steld verder kon trekken. Het is ge bleken, dat de geheele scène niets was dian goed gespeelde comedie. Dok ter, politie, pleegzuster, geestelijke, publiek en pers, allen zijn de dupe go worden van een sluwen bedrieger. H. K. B. zoo heet de slimme vogel heeft te Vianen hetzelfde spel ge speeld. Het nader onderzoek der po litie heeft het bedrog aan het licht gebracht. PROV. STATENVERKIEZING IN AMSTERDAM IV. Gister zijn voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in district IV, vacature-mr. J. C. de Vries, officieel candidaat gesteld de heeren: H. Bornstein, vrijz.-dem.; Z. Gulden, S. D. A. P., en W. Baron Roëli, Lib. De stemming zal plaats hebben op Maandag 18 Juli a.s., de herstem ming, zoo noodig, 25 Juli a.s. ONGELUKKEN. Te Renkum kwam de heer O. G. H., gep. luitenant-kolonel, uit zijne wo ning, orn de stoomtram, die naar Wa- genmgen vertrok, voor het inlaten van eene dame te doen stilhouden. Uit de tegenovergestelde richting kwam een automobiel aan. Vermoede lijk is de heer H-, door zich beangst te in-ikcu, verkeerd uitgeweken en waarschijnlijk met beide voertuigen in aanraking gekomen. Hij viel en werd in- en uitwendig zwaar ge kwetst. Twee geneesheeren verleen den heelkundige hulp. Zijn toestand is zeer ernstig. Bij het uit het maailand huiswaarts koeren is te Lekkorkerk bij zijn wo ning de 25-jarige F. v. d. G. Jr., uit de schouw gevallen en verdronken. Gisterenmiddag is te Vlaai-dingen binnengekomen het loggerschip „Hil- legonda", V'L 168, schipper K. van der Windt, die rapporteerde, dat de tot de bemanning behoorende J. Jan sen, oud 16 jaren, te Vlaardingen, door een stortzee was overboord ge slagen en verdronken. Een spoorbrugwachter op de lijn LeeuwardenMeppel, in de nabijheid van Meppel. zag. nadat de sneltrein voorbij was gestoomd, een paar klompjes op de baan liggen, waarna de man ging zoeken en een verminkt lijkje vond. Het was het anderhalf- jarig kindje van een spoorwegarbei der, dat spelende door den trein is overreden. De ongehuwde visscher P. Smit, te Leek, Ls te water geraakt aldaar eu verdronken. EEN GEVAARLIJKE SCHUTTER. Gister werd van Dreumel naar Tiel overgebracht de 21-jarig© A. van den Bosch, die 5 revolverschoten loste, bij con vechtpartij, waardoor drie perso nen niet ernstig gewond werden. HOOG WATER. De Westerpolder op het Rhederlaag onder Rhedcn is door den hoogen waterstand van den IJsel ondergeloo- pen. Ten einde zooveel mogelijk het uiterwaardsche gras- en hooiland van het wassende rivierwater vrij te houden, worden in de benedenpolders in de buurt van Zalt-Bommel kistin gen aangebracht. De rivier stond op 5.32 M. b. N. A. P. De uiterwaarden en de lage loswal bij Dieren staan onder water en de hoogere uiterwaarden worden be dreigd, daar- de IJsel nog sieeds wast. Aan booi- en weiland wordt groote schade toegebracht. NIEUWE NED. POSTBOND. Te Amsterdam werd een vergade ring gehouden, uitgeschreven deca den Nieuwen NederLandschen Post- bond, in zake een algemeene salaris actie voor alle Rijksambtenaren-orga- nisaticn. De voorzitter, de heer Van Stapete, zei in zijne Inleiding, dat het alge meen bekend is dat de koopkracht van het salaris met 20 gedaald is. In oen eventueel te verzenden adres is dit niet noodig te bewijzen, daar de negeering do bewijzen voor het grij pen heeft, hij meent echter van deze actie geen resultaat te verkrijgen. Eerst dan zal er succes tie verkrijgen 'HJti, tils He matTvFöp 8e rt- geering kunnen uitoefenen. Spreker stelt als norm voor een bedrog bemoe digd om van te kunnen teven f 1000 per Jaar. De salarissen dienen nu voor die eerste 1000 met 20 ver hoogd te worden. Salarissen boven de f 1000 alleen voor die eerste 1000. Als wij bij de regeering met ons verzoek komen, zal zij niet zeggen: wij willesn niet, maar wij kunnen niet Tegen dit motief is aan te voeren dat men het maar moet halen waar het te halen is, zooals men gedaan heeft met de verhooging der salarissen en pensioenen der leden van de rechter lijke macht. Een besluit werd ook na lange be spreking niet genomen. Daar verscheidene afgevaardigden geen mandaat hadden, werd beslo ten dat de verschillende organisatiën vóór 1 Sept. aan den N. N. P. B. zul len berichten of zij aan een actie mee zullen doen. Mr. W. A. REIGER. ln 68-jarigen ouderdom is te Gro ningen overleden nrr. W. A. Reiger, oud-hoogleeraar. Hij was achtereen volgens secretaris der gemeente Gro ningen, agent der Neder I andsche Bank aldaar, hoogl©e«raar in de rechts wetenschap aan de Groningsche Uni versiteit van 1874 tot 1903 en lid van den gemeenteraad van Groningen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 80 Cts per regel. rers-OverzïeM DE PAUSELIJKE VERKLARING. Het Vaderland schrijft o. a. De door middel van de Staatscou rant gepubliceerde verklaring van den H Stoel aangaande de bedoeling der Borromaeus-Eucycliek kan niet unders dan een goeden indruk maken. Zij is niet alleen een poging tot ver klaring, maar ook een opheldering en verontschuldiging. De verzekering, dat met de woor den, die onder het pro test antsche deel van ons volk zulk een verontwaardi ging hebben gewekt, evenmin gedoeld werd op de voorvaderen van H. M. onze Koningin, de vrijheidshelden uit het H lis van Oranje, als op dc Neder- lnndsche Hervormers die met hen den gronosiug legdeu voor onze onafhan kelijkheid, getuigt evenzeer van eer bied voor onze Vorstin en hare dynas tie. als van achting voor ons volk en zijne voorvaderen, terwijl er de on omwonden begeerte uit spreekt, oin door eeu verzuchting van den inhoud, de gevoeligheid van onze Voretin en ons volk te ontzien, en goed te maken wat bedorven werd. Zelfs al zijn de woorden der Ency cliek op het punt in quaestie zóó dui delijk, dat wij er, ook bij herlezing uiets anders uit kunnen lezen, dan er aanvankelijk uit gelezen werd. ook dan nog verdient de verklaring van 's Pausen zaakgelastigde waardee ring, omdat er de oprechte bedoeling uit spreekt, om begaan onrecht te herstellen. Dat wij ons daarover verheugen be>- hoeft -^en betoog. Voor den heer Van Doorn, wiens interpellatie, naar men mag aanne men, de aanleiding tot deze Pauselij ke verklaring is geweest, is zij een Moeilijker kunnen wij ons voorstel len, hoe de Minister van Buiten!. Za ken de mededeelingen van 's Pausen zaakgelastigde heelt opgenomen. Heeft Z.Exc. evenals op 24 Juni in de ivveede Kamer, ook nu geant woord lk weet van niets. De Regee ring neeft van geen Encycliek kennis gekregen Dc „Nieuwe Courant" zegt naar aanleiding van het schrijven Deze langs officieelen weg ter ken nis van onze Regeering gebrachte ge noegdoening getuigt van efeu beleid vol, maar daarom niet minder eer biedwaardig streven om alle aanlei ding tot verstoring van den gods dienstvrede in Nederland te vermij den of te verwijderen en sluit zich in dat opzicht volkomen aan bij de door den heer Nolens in de Tweede Kamer gesproken woorden. Het verheugt ons, dat aldus aan H. M. de Koningin cu haar onderdanen niet is onthouden wat den Koning van Pruisen cu den zijnen werd gege ven. Daas volgde de betuiging van leedw ezen op eeu officieel protest hier bleef elk protest of vertoog acii- tervvegc. Niettemin mag ook deze pauselijke verklaring beschouwd worden als een antwoord, door den Heiiigen Stoel gegeven, een antwoord op de uitingen van verontwaardiging die hij de behandeling van de Borro- maeus-interpellutie in het parlement vernomen werden. Onwillekeurig denkt men hier schrijft dr. Bronsveld aan het „Utr. Dagblad" aan 't bekende qui s'ex cuse s'accuae. Immers heeft, voor zoo ver wij weten, onze Koningin Haar gevoelens over de Encycliek aan den Paus niet kenbaar gemaakt. Verder komt, als vanzelf, de vraag in ons op, aan w ie zou- de Pau.s, hij het schrijven van zijn Encycliek wei geducht hebben? De Duitsche protes tanten waren het nietdit wisten wij reeds. Nu vernemen wij, dat de Ne derlanders het ook niet waren. Eeni ge opheldering is hier niet onge- wenschtal ls 't natuurliik voor on» één gröote Verlichting eb voldoening te hooren, dat, naar net oordeel van den Paus, onze Oranjevorsten en voor ouders niet behooren tot het gezel schap van „de vijanden van Christus' kruis, wier God hun bulk was", De Tijd schrijft: Dat Z. H. do Paus langs offlcWlen weg bovenstaande medcdeeling tot onze regeering richtte, zal dow eiken onpartijdige als een bewijs van bij- sonderen takt worden beschouwd. Zin en bedoeling der Borromaeus-ency- cliek waren duidelijk genoeg, en al leen kwaadwilligheid, onverstand en politieke hartstocht konden uit enkele gebroken teksten beleedigiugen lezen van ons geliefd Vorstenhuis en van Protestontsche medeburgers. wier goede trouw niet aansprakelijk kon worden gesteld v oor wat !n vroeger eeuwen gebeurd mag zijn Te rectifi- ceeren of te verontschuldigen was er vooral na de bekende uitlegging aan de Pruisische regeering vol strekt niets en geschiedt ook niet in de bovenstaande veu-klaring. Des te meer moet het echter op prijs worden gesteld, dat de II Stoel, aan wien H. M. de Koningin ter gelegenheid der eerste Vredesconferentie in 1899 den bekenden brief schreef, zich door re denen van edelmoedigheid liet leiden, om door voormelde nota allen schijn en schaduw weg te nemen van bedoe lingen. welke den Paus als vrede vorst bij uitnemendheid immers ten oeneiunale vreemd zijn. De Rotterdammer: De Paus moge door deze verklaring, evenals die aan den Koning van Prui sen, het, naar de meening van vele Protestanten, krenkende van de be kende passage uit de encycliek voor de vorsten en volken van bepaalde landen hebben weggenomen, deze woorden in tuarc algemeenheid behou den in hun oog tegenover de vorsten en de voormannen der Hervorming hun kracht Tenzij, door meer verklaringen van den Paus er ten slotte geen land of volk in Europa, waar dc Hervorming van de 16e eeuw wortel schoot en waarop dan 's Pausen woorden van toepassing kunnen worden gebracht, meer overblijft, of het Hoofd der R.- Katholieke kerk verklaart, dat zijne woorden in de allereerste plaats sloe gen op de „uitwassen" der Hervor mingen, o.a. de dolzinnige beweging der Mennonieten en Dooperschen, die trouwens door alle Protestanten ern stig worden afgekeurd. DE ZAAK VAN HEECKEREN. De Haagsche correspondent der Middelb. Gt. schrijit over de zaak- Van Hceckeren o.m aan zijn blad: ..HocweJ de Eerste Kamer door aan neming der motieRengers de zaak Van Ueeckereii-Van Swinderen offi cieel in den doofpot heeft gestopt eh daardoor verdere debatten onmoge lijk zijn gemaakt, wordt ©r onder het publiek nog steeds druk nagepleit over deze mysterieuse affaire En in sommige opzichten terecht, want al heeft het gebeurde misschien geen actueel belang meer toch is de ge volgde methode om deze zaak dood te zwijgen allesbehalve aanbevelens waardig. Om maar tets te noemen: Nu als 't ware met geweld aan elk nader de bat, dat licht kon ontsteken, een eind is gemaakt, doen weder allerlei nieuwe „lezingen" de ronde, worden namen genoemd van personen, die een rol in het „drama" gespeeld moe ten hebben en worden beschuldigin gen tegen allerlei personen geuit die aan het gebeurde misschien part noch deel hebben. Moet dat nu maar zoo doorgaan? Zoo ja, ter wille van wie en van wat? Volgens den minis ter van Buitenlandsche Zaken ver biedt ,,'s lands belang" een verdere discussie en „De Standaard', die het van dr. KnypeT weten kon, onder schrijft deze moening. Nu wil ik voor een oogenblik aan nemen, dat inderdaad ,,'s lands be lang" een blootleggen van het ..ge heim" zou verhinderen, maar dan dringt zich hierbij toch deze vraag op: waarom verzet ,,'s lands belang" er zich tegen? Er zijn zaken, waarbij zich dit instinctief doet gevoelen. Zoc b.v. bij een 'discussie over een mobili- satiepUm, een geheim verdrag of iets dergelijks. Maar waar doot in dit ge val nu ,,'s lands belang" zich gelden? Het gebeurde, waarop gedoeld wordt, is zes jaar oud; het heeft volgens de plechtige verklaring van den minis ters van Buitenlandsche Zaken niets met de „landsdefensie" te maken. Er go: waarom ian niet een nadeire toe lichting gegeven waarom ,.'s lands belang" zich tegen een verdere be spreking zou verzetten? Nu maakt de houding van do regeering den in druk, dat er wel degelijk Iets gebeurd is, dat de hoogste belangen van den staat raakte en waarover nu, zelfs na zes jaar, liever niet gesproken moet worden ter wille van persoon lijke reputaties. Zou het waar zijn, wat mij onlangs medegedeeld werd. nl. dat de geheele brief van den Duitschen keizer eeu mystifies te zou geweest zijn en alleen gebruikt ls om op de toenmalige re geering pressie uit te oefenen, ten einde onze defensie in een beteren staat te brengen? Indien deze lezing de juiste ls lk sta er niet voor in, al werd zij mij verteld door iemand, die op de hoogte kan zijn dan is de truc allerllstigst bedacht en kan men het dir. Kuyper niet kwalijk ne men. dat hij er in gevlogen is. Kerk en School PROF. RUTGERS. Naar de „Ncd." vorneeint, zal prof. Rutgers, die ls afgetreden als hoog leeraar van de Vrije Universiteit, bin nen niet al te langen tijd naar Oost- Indlë vertrekken, om er de gast te zijn van gouverneur-generaal Iden- burg. De 74-jarige oud-hoogleeraar, wiens zoon in het huwelijk zal treden met een dochter van den heer Iden- burg, zal dat huwelijk inzegenen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Anloo (Dr.) de heer VV. A. Hoek, candidaat te Oudewater te Haiderwijk itoez.) ds. G. Bolke- stein M.IIzn. te Hurirh (Fr.). Aangenomen het beroep te Nuenen c. o. den heer B. de Ligt, candidaat te Zeist Sport en Wedstrijden EEN BELANGRIJKE ZWEM WEDSTRIJD Voor de internationale zwemwed strijden op 17 Juli to Rotterdam (Waalhaven) le houden, lieten zich reeds de volgende buitenlandsche zwemmers inschrijven: Voor de 5000 M.: A. Maas, Antwerpen; Ad. BTil- ling, Oldenburg; Frans Setje, Olden burg, Ed.Kveraorts, Brugge. Onder handelingen worden nog gevoerd met Ja vis (Engeland) en P. Ooms (Hol land). Voor estafette: de Belgische ploeg Blitz, Itoys en Dommers. 5 UUR 3 MINUTEN GEVLOGEN; De Belg Olieslagers heeft tc Bethe- ny een vlucht gedaan van 5 uur 3 minuten. In di.fci lijd heeft hij 392 K.M. 750 meter afgelegd. LATHAM IN DE WOLKEN. Zooals we reeds mededeelden, heeft Latham een nieuw hoogte-record ge maakt. Na eerst een nieuw record over 200 K.M. gemaakt te hebben, kwam hij weer neer, maar gunde zich weinig rust, wam hij ging opnieuw op, thans om te trachten het hoogte record te slaan. Kleiner en kleiner werd zijn toestel en tenslotte scheen het slechts een stip tegen de grijze wolken. Kort nadat Latham opgegaan was, ging Morane op zijn Blériri hem ach terna. Spoedig had hij Latiium be reikt en zweefden heiden als onhetee- kenende punten hoog boven de vlakte van Betheny. Plotseling verdween de kleinste stip uit de oogen der toeschouwers La tham was op een hoogte van 1384 M. in de wolkeu verdwenen, lien minu ten gingen voorbij, zonder dat men iets zag, het werd een kwartier, en het publiek begon reeds ongeduldig te worden. Eindelijk, na 20 minuten, werd hij in de verte, boven Reims, weer zichtbaar, weliswaar nog zeer hoog, maar toch duidelijk waarneem baar. Hij had toen 10 K.M. in de wol ken afgelegd, en luide toegejuicht daalde de avlateur daarna op het vliegterrein terug. Toen hij in de nabijheid van zijn loods landde, was hij doornat, maar vroolijk en opgeruimd „Ik ben neergedaald", zoo vertelde hij, „omdat ik mij midden tusschen de wolken absoluut niet oriénteeren kon. Toen ik de wolken inging, wist ik volkomen waar ik mij bevond en in welke richting ik ging. Toen ik echter niets meer om mij heen zag clan wolken, kon ik mijzelf niet ver klaren, of ik hunger dan wei lager, links of rechts ging. De langs mij heen glijdende wolken brachten mij volkomen in de war. Ik üe* daarom mijn plan om nog honger te gaan, va ren en begon aan den terugtocht te denken. Toen ik eindelijk uit de wol ken geraakte, bevond ik mij vlak bo ven Reims en lag de kathedraal aan mijn voeten." Koloniën CHOLERA OP JAVA. Aan de „Deli Courant" werd den 14deri Juni uit Batavia geseind, dat de stad ten tweeden male met chole ra besmet verklaurd was. Er hadden zich weer 14 gevallen voorgedaan. Te Semurung deden zich van 911 Juni 30 gevallen van cholera voor, waaronder 24 met d"Odelijken afloop. Den 12en kwamen echter slechts drie gevallen voor, waarvan twee met doo- delijkon afloop. De epidemie scheen daar af te nemen. Gemengd Nieuws JUWEELENDIEFSTAL. Te Parijs is weer een geraffineerde juweelendiefstal gepleegd Een juwe lier ontving vier weken geleden het bezoek van een zeer voornaam oud lieer, die eenige byouterieön bracht, om die te doen veranderen De zonk had geen haast. In den winkel be wonderde hij een prachtig parelsnoer en verklaarde oen Amerikaansclie koopster voor het sieraad van 100.000 fr. waarde te weten. 's Morgens kwam do heer weer met haast aanzetten. Hij vertelde, dat de Amerikaansclie het snoer wilde zien. De voorzichtige eigenaar vroeg den naam van den heer. De naam klonk heel goed en daarom liet hij een be diende met het kostbare sieraad den ouden heer vergezellen. Het tweetal stapte -n een auto en reed naar een prachtig hotel. De heer stapte uit, praatte c-ven vertrouwelijk met den „Ober" en vroeg toen den bediende liet doosje met den schat Men gaf het over eu de heer ver dweeu in het hotel. Toen de terugkomst lang duurde, werd de bediende ongerust en sprak ook den „Ober" aan. Deze verklaarde den ouden heer niet tc kennen, maar deze had hem gev raagd naar een in het hotel wonend notaris. Bij nader onderzoek bleek de gauw dief natuurlijk al lang gevlogen DE DREIGENDE SPOORWEG STAKING IN FRANKRIJK. De algemeene opinie over de drei gende spoorwegstaking op de Fran- sche lijnen, is, dat de staking naar alle waarschijnlijkheid zal uitbreken. De regeering heeft zeer uitgebreide maatregelen genomen. Indien de tot den militairen dienst opgeroepen BDOorvveermannen niet ookomen. zul len zij worden gestraft met pevangev nisstraf, terwijl het weigeren om op den spoorweg dienst te doen door on-» der wapenen zijnde beambten, zal ge straft warden niet twee jaar opslui ting. De beschadiging en vernieling van machine- en ander materieel, in één woord allo sabotage, zal als mui terij beschouwd en met den dood ge straft worden. De vergadering van het bestuur van het syndicaat van spoorwegbe ambten besloot 17 Juli a.s. het ulti matum der werklieden aan de direc ties te zenden. Er wordt evenwel be weerd, dat het Stakingscomité reeds Zondag a.s. liet sein tot de algemeene staking zal geven, zoodat Maandag hel spoore tg bedrijf stop staat. De staking zou dan beginnen op de lijnen in liet ïiooixi- a eu terstond volgen op de lijnen in het oosten en westen en de Paris—Lyon Méditerranée. üp het ministerie van Oorlog heerscht groote bedrijvigheid. Men is bezig dc oprocpingsorders voor 180.000—200.0 Kt spoor wegmannen ter verzending gereed te maken. PROF J. G. GALLE. Te Potsdam is de geheime regee ringsraad prof. dr. Johann Gottfried Gaile overleden. Gaile Ls de ontdekker geweest van dc planeet Neptunus. Hij is 98 jaar geworden. OVERSTROOMINGEN. Opnieuw wordt Duitschland geteis terd door watersnood. Ware cyclonen en ontzettende regens hebben zich op geheel Würfemberg gestort, waar on metelijke schade is aangericht. Over al treden de rivieren buiten hare oe vers. De waterspiegel in 't meer van Constanz is zoo hoog gerezen, dat een ramp onvermijdelijk lijkt. In het Schwarzwald sneeuwt het reeds eeai dag achtereen zonder ophouden, ter wijl het ln de vlakten urenlang stort regent. De Rijn en de Neckoir stijgen nog steeds. De langs de waterwegen wonendeu verlaten in allerijl hun huizen, waarin het water vaak reeds een meter hoog staat. Ook uit Thü- rlngen worden overstroomingen ge meld. IMMIGRATIECIJFERS. Blijkens de statistische gegevens voor het vorige be&rootingsjaar, dat den 30en Juni 1.1. afliep, zijn in dit jaar in alle havens der Vereenïgde Staten te zamen 1.035.545 landverhui zers toegelaten, d. i. 283.759 meer dan in het Jaar te voren. Het aantal tijdelijke bezoekers uit den vreemde bedroeg 145.421, d. L 47.028 minder dan het jaar te voren, terwijl 24.200 personen door de immi gratie-agenten werden afgewezen te gen 11.000 in bet jaar te voren. EEN LYNCH-PART1J. In de laatste jaren moesten vooral de negers het ontgelden. Maar de in gezetenen van Newark hebben nu eens willen toonen, dat ook een blan ke door zulk een eigenmachtige rechtspleging kan worden getroffen. Een herbergier aldaar was bij eem inval van tien detectiven van den an ti-kroeghond, door een dezer gedood- De dader zekere Etherington, werd met acht zijner metgezellen ln hech tenis gesteld. Des avonds werd de gevangenis be stormd, Etherington daaruit gehaald en op het stadsplein ter dood ge bracht, waarbij honderden vrouwen en kinderen toekeken. Na aldus hare woede te hebben ge koeld, verspreidde zich de menigte, alsof er niets bijzonders voorgevallen ware. SLACHTOFFER DER WETEN SCHAP. Harry W. Cox. een Engelsch onder zoeker en uitvinder, die twaalf jaar geleden hij het nemen van proeven met x-straleu een ongeneeslijke huid ziekte opdeed is thans, na nog al die jaren door te hebben voortgewerkt aan zijne constructies, overleden aan de gevolgen van de ziekte, welke tel kenmale operaties noodig maakten. Hij nam o.a. patent op een apparaat voor X-stralen, waarmede niet alleen in twee afmetingen de ligging van een kogel kon warden aangetoond, maar waarmede ook werd aangewe zen hoe diep de kogel zat. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Bandoeng, uitreis, is 9 Juli Oitavos gepasseerd. Het st.. Goentoer vertrok 9 Juli van Padang naar Rotterdam. Het st. Kediri, thuisreis, vertrok 9 Juli van Marseille. Het st. Kawi, uitreis, vertrok 9 Juli van Perirn. Het st. Medan arriveerde 10 Juli van Rotterdam te Batavia. Het st. Sindoro, uitreis, vertrok 10 Juli van Gibraltar. Het st. Ternate arriveerde 10 Juli van Rotterdam te Hamburg. Het st. Delfland, uitreis, vertrok 10 Juli van Duinkerken. Het st. Eemland, thuisreis, arriveer de 10 Juli te Bahia Het st. Rijnland, uitreis, vertrok 10 Juli van Rio Janeiro. Het st Pr. der Nederlanden, uit reis, passeerde 9 Juli Dungcness. Het st. Gorredijk vertrok 8 Juli van Philadelphia naar Rotterdam. Het st. Nieuw Amsterdam, naar N.- York, is 9 Juli Sable Eil gepasseerd. Het st. Sloterdijk, naar New-York, is 10 Juli Prawlcpoint gepasseerd. Het st. Zaandijk arriveerde 11 Juli van Rotterdam te Hamburg. Het st Java, uitreis, ls 9 Juli Cax- voeiro gepasseerd. Het st. Koning Willem I, uitreis, arriveerde 10 Juli te Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6