lik NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8298. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 14 LI 191^ A. I- ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: ^an regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per re«eL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 'IAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (g/ JaT 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. QéOJustreerd ZoodTgsbla'd, 'voor Haarlem* I I I I l 037H dJC^éËÈ^^ Redaclie en Administraöe: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaaITeIefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bifreau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGfcNDA VRIJDAG 15 JULL Soc. Vereenigiag: Eduard Jacobs, 8 uur. Olympia Palace, Zandvoort: „Het Vrije Tooneel." OM ONS HEEN No. 1170. Een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. 1L In het Woensdagnummer van de vo rige week heb ik onder dezen zelfden titel meegedeeld, wat de lieeren Van Ommeren en Geyl denken over de we deroprichting van een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Laatstgenoemde deed daarin opmer ken, dat de werklieden sinds een jaar of tien de zaken minder eenzijdig hebben leeren bekijken en dat de pa troons, na het opheffen der eerste Kamer van Arbeid voor do Bouwbe drijven, meer gewend zijn geraakt aan het denkbeeld, dat de arbeiders georganiseerd behooren te zijn en meer vertrouwen in de organisatie stellen. Het schiint inderdaad, of in die vo rige IC. v. A. partijen fel tegenover el kander hebben gestaan. Het klinkt eigenaardig, zooals een van de pa troons mij zei„do voorzitter Heeft een beslissende stem als de stemmen staken en daar. om beurten een pa troon en een werkman voorzitter was, liep je altijd gevaar, dat in het eerie halfjaar precies andersom wexd 1 sloten als in het andere halfjaar." Hieruit blijkt, .'at de patroons en de arbeiders veelal plachten te stem men in partij, dat wil zeggen pa troons met patroons en arbeiders met arbeiders. Natuurlijk was er op een dergelijken basis nooit iels goeds te be reiken. Een Kamer van Arbeid, sticht op do verwachting van gemoe delijke samenwerking van mannen uit hetzelfde bedrijf, moet wel sneu velen, zoodra patroons in arbeiders en arbeiders in patroons hun tegen standers zien. Een ander zonderling gevolg van deze stemming moet geweest ziin, dat patroons, die op verzoek der Kamer in hare vergadering inlichtingen kwamen geven, soms zeer onvriende lijk door arbeiders-leden weiden toegesproken. Het spreekt van zelf, da! de geringe invloed, dien een Ka mer kon (en nog kan) laten gelden, daarmee verloren ging. Dwingende macht om iemand voor zich te laten verschijnen, bezit zij niet wanneer zij het niet waardeert, dat niettemin opgeroepeneu voor haar verschijnen, komt er woldra niemand meer. Ik vind het zoo nuttig, op die fou ten van vroeger eens goed het licht te laten vallen, omdat men wel weten moet, dat ze in de toekomst behooren te werden vermeden. Als belangstel lenden en belanghebbenden daarvan de zekerheid niet hebben, doen ze be ter met het plan tot wederoprichting te laten varen. Intusschen hebben nog een tweetal andere deskundigen voldaan aan mijn verzoek, om hun meening over de aan hangige zaak te kennen te geven. Vooreerst de heer B. R. Dijksler- huis. voorzitter van dc ofd. Haarlem van den A. N. T. Bond. Deze schrijft mij bet volgende „Op onze vergadering is besloten het schrijven van den Chrlstelijken Bestuurdersbond voor kennisgeving te aanvaarden. Onze meening is, dat waar de organisatie van de patroons en gezellen iets beteekent, dit de li chamen zijn om de quacsties. die mochten voorkomen, op te lossen. Er zal dientengevolge door onze organi satie ook niets gedaan worden voor de oprichting van een Kamer van Ar beid. Wij meenon, dat do tijd van den eenling is verdwenen en kunnen, al thans voor de timmerlieden, waar meestal overleg tusschen patroons en gezellen plaats vindt, ons niet begrij pen, waarvoor de Christelijke Be stuurdersbond moeite doet Uwe tweede vraag, of in de toe komst hetzelfde gevaar bestaat, (het gevaar namelijk, dat een nieuwe Ka mer zou struikelen over dezelfde hin derpalen. die de eerste ten val heeft gebracht, Red.) is hiermede gedeelte lijk beantwoord. De moderne vakbe weging zal geen krachten meer ge ven voor nulteloozcn arbeid." Een uitvoerige beschouwing ontving ik ook van den heer G. P. Hctem, voorzitter der Timmerlieden-vereenl- ging St. Jozef, onderafdeling van den R. K. Volksbond. Ik laat bet hieronder volgen. „Over het verdwijnen van de vroe gere bestaande Kamer kan ik U niet vc-el melden. Alleen staat bij mij vast. dat -nvoldoend levensbesef der vakorganisatie, waaruit voortvloeit ontactische en onpractische handel wijze en uitwerking van de, bij dit I li«haam, betrokken organisaties, voor een groot dce! oorzaak geworden is I van het kwijnen, en den dood van de K. v. A. voor de Bouwbedrijven. Mo gelijk komen daar persoonlijke oorza ken bij, welke niet zelden, met ge noemde omstandigheden gepaard gaan, en nuttige werking allerminst bevorderen, en te vroege veroordee ling, waarbij het ernstig willen zeer waarschijnlijk altijd heeft ontbroken. Mede is, dunkt mij, een groot beletsel te constateeren voor den bloei der Kamer, in de samenstelling der be stuurders, in verband met de bekrom pen voorschriften der Wet voor Ver kiezingen. enz. voor de Kamer, daar deze toch een ruime keuze van perso nen, als bestuurders, onmogelijk maakt en als zoodanig de ge wens elite resultaten niet kan opleveren. Wat uw tweede vraag betreft diene het volgende. Ik voor mij juich het denkbeeld der heeren Hooij en Hui zing ten zeerste toe. Ik stel mij voor, dat een K. v. A. moet staan in het midden der organisaties van die ver- eenigïngen, welke met haar verwant zijn, als vakorganisatie zoowel van patroons als van werklieden zij zal en kan nuttig werken, wanneer haar stuwkracht gelijken tred houdt met de ontwikkeling der vakorganisatie en beantwoordt aan de eischen, welke haar gesteld kunnen worden. Een goed ingerichte en bestuurde Kamer kan zich er op toeleggen sta tistische gegevens te verzamelen, wel ke niet zelden een nuttige uitwerking kunnen hebben. Zij kan mede bevor deren een betere opleiding in het vak voor jeugdige personen, voorzeker een zeer belangrijke zaak. Zij kan zeer veel nut doen bij arbeidsaangele- genheden als bijv. samenstelling van contract of andere vaak voorkomenoe arbeidsgeschillen. Zeer zeker zal van een goed ingerichte en vertrouwens- waardige Kamer een advies op hoo- gen prijs wordcu gesteld. Ik wil er op wijzen, hoe prijzenswaardig een ad vies zou geweest zijn, tijdens hot ge meentelijk onderzoek der werkloos heid, alsmede nu nog, bij het onder zoek van Staatswege. Een K. v. A. is ook in staat een goed verband te leg gen tusschen patroons en- vakorgani saties van werklieden, voorzeker van zeer groot belang. Ik zou dan ook deze enkele opmer kingen met nog andere kunnen ver meerderen, maar mij dunkt, de tijd zal zelf wel aantoonen, dat een dus danige instelling geenszins van be lang ontbloot is. Het komt er maar op aan, dat zij op practische wijze wordt bestuurd en onderhouden. En al is het nu waar, dat een K. v. A. geen bindende uitspraak heeft, even waar is het, dat zoo'n instelling een groot vertrouwen kan verkrijgen bij een talriïk publiek, waarvan de waar de ook niet te onderschatten is Kort om, zij kan mijns inziens, voor de toekomst zeer veel goeds tot stand brengen, en veel onaangenaams door komen." Het valt duidelijk in 't oog, hoe do zienswijze van den heer Hctem lijn recht staat teeenover die van den heer Dijksterhuis. Zonder mij als leek in de zaak te mengen, mag ik er toch wel even op wijzen, dat laatstge noemde blijkbaar uitsluitend aan loonquaesties en moeilijkheden oij den arbeid heeft gedacht. Dut een goede Kamer van Arbeid, ook bij deze gebrekkige wet. ook nog wel in under opzicht nuttig kan zijn, heeft de heer Hetem, mijns inziens, zeer juist be toogd. En zelfs in aangelegenheden betreffende loon en arbeidsduur zal een K. v. A. in sommige omstandig heden nuttig werkzaam kunnen zijn. Hoewel op dit oogenblik ulles pais en vree is, weten we immers, dat de patroons- en gezellen-organisaties er niet in ziju geslaagd, het ééns te worden omtrent vernieuwing van het contract. Zou in dergelijk geval een flinke Kamer van Arbeid partijen niet tot elkaar hebben kunnen bren gen Ik eindig met de opmerkingen, die ik vernam van den heer llooij, den voorzitter van den Christel ij ken Be stuurdersbond, die met den heer Hui zing als secretaris bet denkbeeld ge opperd heeft. Hij zeide mij „Een Kamer van Arbeid bestaat niet alleen voor conflicten. In verschil lende omstandigheden kan zij nutti gen arbeid verrichten. Toen indertijd bij de stucadoorsstaking de R. K. Volksbond werd uitgenoodigd als be middelaar op te treden, had een Ka mer van Arbeid voor dc B uubedrij ven, indien ze er geweest was, die j taak moeten op zich nemen. De telling van werkloozen, waartoe onlangs be sloten is. zou tot het werk van de K. v. A. behoord hebben. Had zij regel matig, elk jaar, daarover g'gevens verzameld, dan zou dit de zaak zeer hebben vereenvoudigd." De heer Hooij had. vf-'-.tonrde hij, met aandacht de beschouwing van den heer Geyl gelezen en is voor nemens, overeenkomstig diens raad, te verzamelen wat door Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven in an dere gemeenten is gedaan. J. C. P. stadsnieuws HAERLEM. Haarlem ondernomen. Zes avonden werden aan kunstbeschouwingen ge wijd en bovendien werden nog drie voordrachten gehouden. Met wuardee- ring wordt in het verslag gewaagd van de genoeglijke avonden, die de heeren J. A. van Noppen, Dr A. H. Garrer en Dr. Chr. F. Haje, den leden schonken, in voorbereid.ng is de uit gave van 20 houtsneden van ,1e oude poorten van Haarlem, met bijschrif ten van den heer Gonnet. Als illustra tie bij T jaarverslag wenschte de heer Tadèmu, den steen „De Wijnpers" ge plaatst te zien, niet welk voorstel de vergaderden na eenige bespreking meeg.ugen. De heer J. D. Rutgers der Loeft, penningmeester der ve mging, mocht op een flink batig saldo wijzen, dat ruim 200 gTooter is dan dat van t vorige jaar. Rekening en verantwoording werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren L C. Dumont, Vincent Loosjes en Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, werden bij acclamatie her kozen. De heer Dumont, die aanwezig w verklaarde de. herbenoeming te aan vaarden. Besloten werd vervolgens 10 Sep tember a.s. een excursie naar Delft te maken; in 't vooruitzicht werd ge steld ook dezen winter weer kunstbe schouwingen te houden; de heer Gon- uct verklaarde zich bereid wederom wat schoons uit den Stedelijken Atlas op te diepen. Uitgegeven zullen wor den de gedichten van Karei van Man dere, bewerkt door den heer Rutgers van der Loeff. Bij de rondvtraag kwam het even tueel maken van een excursie naar Amsterdam ter sprake; de heer J. F. M. Sterk verklaarde zich bereid een plan voor een rondwandeling door die stad te ontwerpen. De heeren Jhr. Repolaer van Spïj- koiiisso en C. L. F .Sarlet, zullen met 't oog op den aanstaanden tocht naar Delft, eenige werken, op die stad be trekking hebbende, ter Stads-Biblio theek voo.r de leden ter inzage leg gen. De heer Sarlet kwam met het plan een goedkoope uitgave te doen bewer ken, van het prachtwerk „De Haar- lemsche gevels". Ln Dordrecht en Lei den is dit met veel succes gebeurd, en de lieer Sterk achtte het nuttig, als eens een tentoonstelling van oude schilderijen en meubels georganiseerl werd, die nu in particuliere huizen nooit daglicht zien. Beide plannen zullen ter gelegener tijd worden uitgewerkt. Woensdagavond liield de vereeni- gïng „Haevlem" haar jaarvergade ring onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. de Breuk. Uit zijn ope- n.ngswoord en later ook uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het bestuur zeer ijverig werkzaam geweest is. Twee oude steenen: „De Wijnpers" uit den gevel van een huis aan de Damstraat, en een, voorstellende twee vrouwenfiguren, verbonden door een lint, waarop een versje staat, met het jaartal 1G08, uit het huis van den banketbakker Posch aan de Barteljo- risstraat, werdexi voor de verceniging aangekocht. Eenige discussie ontspon zich ovar de vraag, wat er nu met die steenen zou gedaan worden. Enkelen wilden ze, met medewerking vaal dc eigenaars, in den gevel van nieuw te bouvveu huizen plaatsen, maar de lieer London meende duit dut uiterst bezwaarlijk, zijn zou. Men kan toch een steen als „Dc Wijnpers" muur niet in een Willekeuriger gevel in metselen; de stijl van 't gehecle ge bouw moet met die oude versiering in overeenstemming zijn. Besloten werd toen de steenen vooralsnog te bewaren, tot zich ergens een geschik te gelegenheid aanbiedt. Dank bracht de voorzitter vervol gens aan den heer Oraaudijk, voor het schrijven van een supplement bij „De Haarlcmsche hofjes", en deelde ten slctte nog mede. dat de heer J. J. van Maas een gedicht vervaardigde, bezingend het eerste bezoek van het Koninklijk Echtpaar te Haarlem, waarvan aan leden en bestuur een exemplaar gezonden is, waarvoor hem dank is betuigd. De secretaris, dc heer J. L. Tadema, mocht in zijn jaarverslag met groote voldoening wijzen op een toeneming van het ledental, van 271 tol 302. Dit 2e klasse"bevorderd is geen wonder, als men ziet, wat l priebee te Haarlem, OVERLAST DOOR KOETSIERS. In de vergadering van de Haarlem- sche Ilandelsvereeniging is gister avond door een der aanwezigen ge klaagd over het optreden van een koetsier op de Groote Markt. Een heer had met twee dames plaats genomen in een huurrijtuig, toen een andere koetsier, blijkbaar ontevreden, dat het vrachtje hem ontging, den man bij den arm greep, hem letterlijk uit het rijtuig en in het zijne trok. •Het gevolg daarvan was, dat de heer, een buitenlander, van het gehee- le ritje afzag en met zijn dames d e Kroon weer binnenging. Een voorbijganger eischte van den politieagent, 'die aan kwam loopen, dat hij proces-verbaal zou opmaken, wat onder veel lawaai van don ru wen koetsier gebeurde. Naar meegedeeld werd, was het dien middag al de tweedo keer. dat zooiets voorviel. Zulke diugen brengen onze gemeen te natuurlijk in miscrediet. De politie mag op de Groote Markt wel scherp toezien. S n e 1 r ij d e n. Door de politie is Dinsdagavond proces-verbaal opgemaakt tegen den heer v. I. te Benncbroek, le. ter zake mot zijn auto, waarvan hij bestuur der was sneller te hebben gereden dan dc wet toelaat, en ten 2e. geen gebruik te maken van zijn signaal hoorn als waarschuwingsteeken voor het publiek, op den openbaren weg in de Kruisstraat en den Kruisweg. EXAM ENS RIJKS-LANDBOUW- SCIIOOL. Aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen zijn van de 1ste naar de n. de heer M. en van dc 2e la „Haerlem" haar leden in één jaar naar de 3o klasse de heeren VV. tijds te genieten geeft. Een excursie: Bastide, E. L. P. Boogaard en C. F. naar Gouda werd gemaakt en een Cohen Tervaert, allen te Haarlem, oudheidkundige wandeling door SERENADE AAN DEN HEER VAN MAAS. 's Middags verminderde de drukte allerminst. Integendeel, de stroom kaartjes, bloemen en bezoekers werd al grooter. Toen kwamen ook de de putaties uit de verschillende vereeni- gingen, waaraan de heer Van Maas een deel van zijn krachten wijdt. Een comité van meer dan 70 geneeskun digen en apothekers uit Haarlem en omstreken had zich gevormd, om den collega een hem waardige hulde te brengen. Namens deze heeren werden den jubilaris twee zilveren kandelaars en een jardinióre aangeboden, 'n Prach tig gccalligrafeerde oorkonde, bevat tende de namen der gevers, met artis tieke versieringen omrand, vergezelde dit geschenk. Voorts kwamen deputaties van het Algemeen Ziekenfonds, woordvoerder Dr. W E. Merens, van den Genees kundigen Kring voor wien Dr. C. A. J. Krol, als voorzitter, sprak, van de Geneeskundige Arm en-commissie, spreker Dr. I. van Walt van Praag, van de diakenen der Ned. Herv. Ge meente. woordvoerder de heer J. Blom. Afgevaardigden kwamen verder van de diaconie-huizen\ier der ver pleegden uit dat der Ned. Herv. Ge meente boden een bouquet aan de oude vrouwtjes hadden tranen in de oogen. De Luthersche Gemeente zond een prachtig bloemstuk. Tot den avond toe kwamen de bloemen in 't geheel ontving de heer Van Maas meer dan 50 stukken. Des avonds bood de Ged Oude Gracht een zeldzaam tooneel. Voor 't huis van den gevierde, hadden zich de muzlekvcreeniging „Harmonie" en 't -emengd koor „D. I. N. D. U. A." opgesteld, omgeven van vervaarlijk- walmende fakkels. En daarom heen, over do geheele breede gracht, van de Groote- tot de Kleine Hoftts'traat, één menschenmassa. Herhaaldelijk werd Bengaalsch vuur ontstoken en in dien kleurigen lichtgloed van rood, groen en blauw maakten die vele dui zenden belangstellenden een treffen- den indruk. Een sterke politiemacht had veel moeite om voor een behoor lijke afzetting te zorgen, vooral waar men de menschen eerst te dicht bij 't huis van den jubilaris had laten plaats, nemen. Zij, die eenmaal een goed plaatsje hadden, wilden zich niet graag naar achteren laten dringen. De „Harmonie" deed schetterende klanken hooren, welke jubelende fe-esttonen vér klonken en steeds meer belangstellenden deden toestroomen. ,,D. I. N. D. U A." zong eenige mooie nummertjes een over 't zilve ren kerkklokje, een tweede over 't goeden nacht en 't laatste over de ko mende lent*. De jubilaris 't is bekend, dat hij een liefhebber en kenner van muziek en zang isgenoot zeer. Daarom achtten de muzikanten zich ook ver plicht, om voor den fijnproever in 't rijk van de klank-kunst, nog een zeer mooie potpourri extra ten gehoore te brengen. Zangers en muzikanten hadden veel succes. Ook van 't publiek, dat hen riik met applaus beloonde. De jubilaris zat met z"n familie voor de ramen van z'n salon, die één bloe menweelde was. Ook hij dankte do se renade-brengers met handgeklap. De bestuursleden der vereenigingen wer den binnengenoodigd, waar ze hun gelukwenschen overbrachten. 't Publiek bracht den jubilaris nog een eigenaardige hulde door 't beken de gezang Lang zal h ij leven! Na afloop der serenade maakte de ITarmonio oen wandelingetje door de stad naar de Kleine Vereeniging, waar den muzikanten en zangers een vriendelijk onthaal wachtte. Al was te voren al gezongen „goeden nacht", nu wilde men nog van geen naar-huis-toe weten Ook kwam de jubilaris nog even, om den serenade brengers persoonliik voor de huldebe tuigingen te danken. Daarop werd hij nog eens op nieuw bejubeld Conferentie over Voedingsmiddel- scheikunde. (Zie ook 2de blad). Do vergadering werd geleid door Prof. Dr. II P. WIJSMAN, die oen openingsrede hield, waarin hij wees op de betcekcnis van deze conferen ties. Daarbij liet dc spreker het licht vallen op het feit, dat eenheid bij de toepassing van methodes voor het on derzoeken van voedingsmiddelen ge- wenscht Is. Tot lieden is men bij ofticieuse po gingen gebleven. Bij het laatste con gres te Parijs, door spreker als afge vaardigde bijgewoond, heeft men ge tracht oen internationale overeen komst te ontwerpen voor het onder zoek van levensmiddelen. Een bulle tin d'analyse is op dit congres vastge steld. Bindende besluiten konden niet genomen worden, maar de afgevaar digden zullen aan hun verschillende regeeringen rupport uitbrengen en adviseeren de vastgestelde bulletin d'analyse vootr de officieels bureaux en laboratoria te gebruiken, terwijl ook voor de besluiten van het congres propaganda gemaakt zal worden in de wetenschappelijke bladen. De bètoekenis van deze bulletin d' analyse voor ons land werd door-spre ker uitvoerig beschreven. Eerst werd het vraagstuk over de CONSERVEERMIDDELEN behandeld. De rapporteurs voerden achtereen, volgens het woord, om hun rappor ten nog in het kort toe te lichten. Prof. SAL.TET zei in zijn toelicïs- ting, dat de conserveermiddelen slechts m geringe hoeveelheden in de voedingsmiddelen voorkomen. Boven dien wordt door het wassehen en be reiden der voedingsmiddelen nog een deel der conserveermiddelen verwij derd. Ook is nog niet eenstemmig aan getoond, dat de conserveermiddelen schadelijk voor de gezondheid van den mensch zijn. Sprekers oordeel is, dat er eerst nog uitgebreide onderzoekingen moe ten plaats hebben, voor men gerech tigd is, sterke conclusies tegen de con serveermiddelen te nemen. Hierna was gelegenheid voor ge dachten wisseling. Eenige sprekers wezen er op, dat conserveermiddelen in vele gevallen gemist kunnen wor den. Fabrikanten die zindelijk werken kunnen de conserveermiddelen mis sen. Het gevolg is, dat de onzindelijke fabrikanten, die met conserveermid delen vVerken, bun collega's een on eerlijke concurrentie aandoen. De heer VAN WAARDEN te Nijme gen zei o.a., dut in zijn stad slagers woonden, die allen winkeiafval zelfs het afsclirupsel von hakborden, in de worst en het gehakt verwerkten, dat met het gebruik van conserveermid delen mogelijk was. De keurings dienst hooft aan dien ongewenscliten toestand thans gelukkig een einde ge maakt. t Een der andere sprekers deelde mee, dat hij in zijn gezin ziektever schijnselen geconstateerd had, tenge volge van het gebruik van boter, waarin Bcnzoczuur gemengd was. Dr. HOFFMANN onderschreef de meening van Prof. SalteL Misbruik van conserveermiddelen is te ontra den, maar het verbieden van het ge bruik is niet aan te bevelen, vooral ook, omdat dan de voedingsmiddelen in prijs zouden stijgen Bovendien ge bruikt de natuur zelf ook conserveer middelen, wat zeker een aanwijzing is voor de menschen. Prof. VAN DER WIELEN meende, dat de smaak van de meeste conser veermiddelen dc hoeveelheid beperkt. Prof. WIJSMAN' verdedigde zijn rapport tegen Prof. Saltet. De traag, of de conserveermiddelen nadeelige gevolgen hebben, is niet geschikt voor statistieken, omdat er geen directe V«rgiftlgingsgovallen voorkomen. Als er op 1000 gevallen slechts 10 ziektegevallen voorkomen, Ls dit toch nog genoeg om maatregelen te nemen. We kunnen buiten de conserveer middelen, dus zoo de schadelijkheid ook maar gering is, is een verbod tocl> gewenscht. Gevallen van schadelijkheid zijn on getwijfeld geconstateerd. Prof. Saltet is president-commissaris van een fa briek van geconserveerde voedings middelen, die in een prospectus een warm pleidooi gegeven hoeft tegen de conserveermiddelen, die schadelijk zijn. Als een deskundige als Prof. Saltet dit schrijft, dan gelooft spreker dat. (Luid applaus en gelach). Prof. SALTET meende, da: liet volk niet zoo onontwikkeld is, dat het niet een misbruik van conserveermiddelen zou kunnen ontdekken. Eenige sprekers wezen op de scha delijkheid van worst en gehakt. ProL Saltet vroeg; Welk verstandig mensch laat gehakt door een slager maken. Vroeger, voor den tijd der conserveer middelen, was de slechte roep van worst en gehakt al bekend. Van saccharine is. bij het gebruik van de hoeveelheden die men noodsg heeft om iets zoets te maken, nooit een schadelijk geval geconstateerd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1