HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MORA MAANDAG 18 JtTLI 1910 Buitenlandsch Overzicht Reeds meermalen wezen we op het tieurige feit, dat In alle landen het budget voor oorlog buitengewoon snel stijgt. En dat in een tijd, dat zoo hoog out de vredcsldee gesproken wordt! Xog dezer dagen legden we den vinger op deze wondeplek, toen we een beschouwing gaven over de Engei- sche begrooting en over de rede, die de minister-president Asquith hield, om de aanvrage voor 't bouwen Yan nieuwe oorlogsschepen te verdedigen. Nu heeft een andere minister ge sproken Lloyd George, de Engelsen© minister van financiën. Zaterdag avond zat deze aan bij een feestmaal tijd, door bankiers en kooplieden uit do City gegeven. In zijn tafelrede gaf de minister niets minder dan Z. Excellentie deed dit in een be schouwing over de financiën. Hij dankte de Citymagnaten voor de krachtige hulp, die ze verleend had den bij de laatste belastingbetalingen bij het verstrekken van geld aan de regeering, toen deze door de verwer ping der begrooting door 't Hooger- huis herhaaldelijk groote bedragen aan schatkistbiljetten moest uitge ven. Daarna betoogde de minister, dat de verhooging van belastingen een ge volg is van de enorme algemeen© ver meerdering van de uitgaven van den staat, die In 20 jaren tijds bijna wa ren verdubbeld. Die vermeerdering betreurde hij niet, waar ze uitgaven betrof voor Ierland, onderwijs en ouderdomspensioen, maar hij betreur de des te meer de onzinnig gestegen uitgaven voor leger en vloot Voor de ze vermeerdering, zei de minister, is evenwel niet Engeland alleen verant woordelijk allo groote Europeesche staten zijn betrokken bij dezen dolzin- nigen wedstrijd in wapeningen. llier heeft de minister den spijker goed op den kop geslagen. Alle sta ten zijn daaraan schuldig, maar.... wil Engeland niet de eerste zijn, om zich van die schuldbewustheid te zui veren en pogingen ln 't werk stellen, om aan dien dolzinnigen wedstrijd een einde te maken. Nu wordt de strijd, om te wedijve ren in de versterking van leger en vloot, vooral beïnvloed door wantrou wen en naijver. Dit blijkt nu weer dui delijk. Zooals men weet, heeft de En- gelsche premier bij de verdediging der begrooting gewezen op de vloot- plannen van Duitschland. Een jour nalist heeft nu een verslag dezer rede aan 't Duitsche ministerie van mari ne laten lezen en toen een memorie ontvangen, waarin een aantal bewe ringen van Engeland worden tegenge sproken. Onjuist wordt 't genoemd, dat de bouw van 4 Duitsche dread noughts versneld is. De bouwtijd van 5 Duitsche dreadnoughts heeft As quith opgegeven als durende van 26 tot 33 maanden. Er zijn er evenwel slechts 4de vijfde (von der Taun) is nog niet gereed. De bouw van de 4 andere heeft geduurd 40, 37, 37 en 38 maanden. In April 1912, „de kritieke maand" (volgens Asquith) zal Duitschland niet 13, of misschien wel 17, dreadnoughts hebben, maar slechts 11eerst in het najaar v&n 1912 zal het er 13 hebben de 17 zal bet niet hebbea vóór het èind van 1913. 't Is nog al een verschil Was men ln Engeland zoo slecht Ingelicht over de Duitsche plannen Slecht ingelicht zijn de meeste Wes terlingen over De Chineesche gezant te Petersburg had zich betreffende het tusschen Rusland en Japan gesloten verdrag uitgelaten, dat het te betreuren is, dat hot rijk van den Tsaar, zonder aan China's toekomstige macht te denken, zco overhaast toenadering tot het land van den mikado heeft gezocht De Chineesche gezant te Berlijn, neraal King-Tsjang, die weer naar't Verre Oosten vertrekt, omdat hij ge roepen is, om de toekomstige macht van 't Hemelsche rijk te helpen vor men, heeft zich door een journalist laten interviewen. Hij zeiIk ben overtuigd, dat mijn regeering inder daad alles in 't werk stelt, om ons militair-krachtig, en China aldus tot een zelfstandigen factop te maken, waarmee rekening moet worden ge houden. Maar voor het oogenblik is toch nog slechts de wil voorhanden. Geef ons evenwel tien Jaar tijd. Eerst dan zal het zijn uit te maken, of wij werkelijk' een militaire mogendheid rijn geworden. Het materiaal is er, en een zeer goed, degelijk materiaal, waarmee het voor ons een kleinig heid is, 5 tot C mlllioen soldalen op de been te brengen, 't Is slechts de vraag of wij de noodlgo financieele midde len en een waarborg voor rustige tij den zullen hebben, noodlg voor do vorming von ods leger. Men schijnt ln oDzen strijdlustigen geest niet veel vertrouwen t.e stellen. Maar wanneer iemand weet, dat hij zwak is, dan voelt hij zich ook zwak. Dal Is psychologisch ook niet anders mogelijk. Maar wanneer onze officieren weten, dat ze over millloe- nen krijgers bev^l voeren, dan zal hun moed niet onderdoen voor dien van leder ander officierenkorps. En met de soldaten kan alles gedaan worden, mits zij maar behandeld worden zoo als het behoort. Wanneer dus Rusland en Japan thans een verdrag hebben gesloten, dan behoeft China daar niet over te klagen. Do zwakke heeft geen recht, over constellaties te klagen, die hem niet aangenaam zijn. Slechts de ster ke kan zijn eigen lot smeden. Zijn we dat geworden, dan zal on3 ook dit verdrag niet hinderen." Deze uitlatingen zijn zeker van be lang, vooral voor de toekomstplannen. UIT DEN BALKAN komen weer een serie verspreide be richten. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, is de Porte van plan zich voor- loopig van verdere stappen in de Kre- tenser quaestie te onthouden. Zij wil zich voorshands tevreden stellen met de verzekering der beschermende mo gendheden, dat de souvereine rechten van Turkije zullen worden gehand haafd, en de zaken haar vrijen loop laten tot het oogenblik, dat de be schermende mogendheden zich zullen uitspreken ten gunste van een defini tieve regeling van het vraagstuk. Duitschland en Oostenrijk hebben, volgens hetzelfde bericht, verklaard, dat zij bereid zijn aan die regeling deel te nemen, als de vier beschermen de mogendheden zulks mochten ver langen. Vermoedelijk zullen de critieke oo- genblikken in de Kretenser zaak dus voorloopig weer tot het verleden be- hooren. Maar jammer genoeg is 't hier slechts uitstel en niet altijd wordt 't bewaarheid, dat uitstel afstel is. Gedurende de laatste maand had elk der beschermende mogendheden twee oorlogsschepen voor Kreta lig gen. Nu is besloten elk schip terug te laten komen, waaruit ook blijkt, dat de gespannen verhoudingen voorloo pig geweken zijn. Uit Turkije wordt gemeld Said pasja, de voorzitter Yan den Senaat, deelt mee, dat hij een ano- niemen brief heeft gekregen, waarin hij ernstig bedreigd wordt als hij niet binnen een zekeren termijn 1/5 van zijn vermogen aan de vloot zal hebben gegeven. Said zegt, dat hij die manier van propaganda voor de vlootultbrei- ding wel wat zonderling vindt. Bo vendien is hij niet zoo rijk als men denkt en het vermogen, dat hij be zit, is eerlijk verworven en niet, zoo als dat van vele anderen, door be- driegelijke praktijken bijeengegaard. Ook een onder bericht uit Konstan tinopel is teekenend, nl. De overheid doet zeer geheimzinnig in zake het pas ontdekte complot. Er schijnt meer gaande geweest te zijn, dan men weten wil. Er hebben weer nieuwe arrestaties plaats gehad. Ook zijn eenige vrouwen ln hechtenis ge nomen. TUSSCHEN PORTUGEEZEN EN CHINEEZEN. Uit Honking wordt nog geseind De kanonneerbooten „Patria" en „Macau" hervatten hot bombarde ment van Colowau. De kruiser „Ame lia" ontscheepte matrozeneen flot- tille van 14 schepen van de provincia le regeering werkt met de Portugee- zen samen om een krachtige afsluiting te water te handhaven. De kruiser „Vasco da Gama" is uit Japan terug geroepen en zal zich met den kruiser „Sao Gabriel", die hier ieder oogen blik verwacht wordt, naar Macao be geven. TREINSTAKINGEN. Eerst wat Frankrijk betreft. De regeering heeft het noodlg go- vonden nogmaals door enkele bladen te laten wijzen op haar voornemen, om in gevoJ van staking alle spoor wegbeambten onder de wapenen t< roepen. Een bewijs, dat het stakings gevaar notr niet verdwenen is. Andere bladen bevatten verklaringen vonden voorzitter van de vereeniging van machinisten en stokers, Toffin. die aantoont, dat de toestand niet zoo be vredigend is als men voorstelt. Hij zegt, dat de concessies der directies niet voldoende zijn, daar ze meer be loften voor de toekomst geven dan ver beteringen in den tegenwoordigen toe stand. liet is nog tijd om door onder handeling tot een oplossing te gera ken, maar de directies moeten zich haasten. De beambten zijn vast beslo ten te staken, wanneer ze al hun eischen niet ingewilligd krijgen. De beweging is niet revolutionair, maar zuiver economisch. Na ernstige overwegingen zijn z. I de spoorwegbeambten er pas toe over gegaan tot het stakingsmiddel hun toevlucht te nemen. De maatregelen der regeeriug kunnen volgons hem de staking niet doen mislukken. Zelfs wanneer alle dienstplichtige spoor wegmannen onder do wapenen geroe pen worden kan men de staking niet verhinderen. De machinisten en sto kers behoeven hun leglementen en dienstvoorschriften slechts naar den letter uit te voeren om de grootste verwarringen in den dienst te veroor zaken. De voorschriften zijn zóó slecht, dat geen enkele trein op tijd aankomt, wanneer ze letterlijk wor den opgevolgd. Het nationaal syndicaat der spoor wegbeambten heeft thans bekend ge maakt, dat alles klaar is, om op het eerste teeken met de staking te begin nen. Het manifest eindigt met de be dekte bedreiging, dat eventueel de C. G. T. gereed is te helpen, zoodat het een gelegenheid zou zijn voor alle on tevreden syndicaten, om een algemee- ne staking te besinnen. Nu wat Amerika aangaat Vrijdag bleek reeds in een beraad slaging tusschen gedelegeerden van de Pennsylvania-spoorwegmaatschap pij en van haar beambten, dat dezen niet gezind waren hun eischen te la ten vallen, waaronddr die betreffende een arbeidsdag van tien uren in stede van een van elf uren, zonder dat daardoor hun loonen een verminde ring zouden ondergaan. Van de zijde der maatschappij werd te kennen gegeven, dat het ver bod om hoogare tarieven in te voeren het haar onmogelijk maakt de be drijfskosten te vergrooten. Daartegen werd in het midden gebracht, dat an dere minder voorspoedige maatschap pijen dian de Pennsylvania wel aan overeenkomstige eischen als dothans gestelde waren tegemoet gekomen. Ook verklaarden de werklieden, dat zij van geen scheidsrechterlijke uit spraak wilden weten. De actie der beambten bepaalde zich tot die van de lijnen ten Oosten van Pittsburg, maar het is zoo goed als zeker, dat Indien het tot een staking komt, deze ook op de andere lijnen dor maatschappij zal worden afgekon digd. Stadsnieuws Exam en s Hoofdacte Haarlem, 16 Juli. Gesl. de dames F. E. v. Wouw te Don Helder, C. M. A. Mlrck te Bergen. W. E. Duyor, D. Dawidson, W. Davidson, B. C. M. Maartens, allen te Amsterdant DB „HVALEN", Men meldt aan de Tel. Men zal zich nog wel herinneren, dat eenige maanden geleden te IJmuI- den door mr. Tidoman beslag werd gelegd op het Zweedsche onderzee- sche marinevaartuig „Hvalen", en dat genoemde advocaat namens zijn principaal een hulploon voor het sleepen van dat marinevaartuig wilde Naar men thans mededeelt, te door bemiddeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan mr. Tide- man een som van ƒ1900 uitgekeerd door de Zweedsche regeering, ter vol doening van dat hulploon aan de be manning en de reederij van de „Ali- da Adriana VI 51". Kunst Adelt. Zaterdagavond concerteerde in de sociëteit „Vereeniging" de geheel- onthouders-vereeniging Kunst Adelt De zaal was uitstekend bezet en de verrichtingen van het koortje, dat ou der de zeer goede leiding van den heer P. de Nobel staat, waren alles zins te roemen. Beschaafd en zuiver werd gezongen, en de liederen, die de dirigent zich had gekozen, lagen geheel binnen het bereik van de zan gers iets, dat lang niet altijd voor komt. Het best vonden we wel „Af scheid van 't Woud", van F. Mendels- sohii-Bartholdy, en ook het Bondslied kwam er vol-krachtig en frisch uit Veel succes had ook de heer P. P. Wit met zijn muziekvcreenïging „Voorwaarts", die hoewel het na tuurlijk beter kan veel moois te hooren gaf. Het aardige blijspel van Justus van Maurik „Pakketten voor dames" hield de zaal in één lach en de ta bleaux viv&nts, die er op volgden, weiden ten zeerste bewonderd. Jam mer was het alleen, dat zoovelen, om beter te kunnen zien, gingen staan, waardoor zij, die achter zaten, in 't geheel niets zagen. Zelfs de waar schuwingen waren uiot voldoende, im dit kwaad tegen te gaan. Maar de stemming werd er niet door bedor ven, en met veel animo ging men in den tuin naar een bioscoop-voorstel ling zien. Een bal en casino roet zoogenaamde „Parijsche bezetting" hield de aan wezigen tot in den vroegen morgen bijeen. Museum van K u n s t n ij- verheid. Vrijdag heeft de dertigste vergade- ng van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, onder voorzitterschap van F. M. baron Van Lynden, plaats ge had. Bij de opening dezer vergadering herdacht de voorzitter wijlen Prof. N. G. Pierson, in leven lid van den Raad, die sedert de stichting, nu ruim dertig jaar geleden, liet Mu seum steedis een warm hart heeft toe gedragen. De rekeningen 1909 en begrootin gen 1910 werden goedgekeurd. Vervolgens werd ernstig besproken de wijze, waarop de School voor Kunstnijverheid voor het onderwijs in handenarbeid en het kunstam bacht in Nederlandsch-Indié dienst baar kan worden gemaakt. In over leg met andere lichamen en Indische autoriteiten zal er naar gestreefd wordon degelijke leerkrachten te kweeken, die met gunstig gevolg naar Nederlandseh-Indië kunnen worden uitgezonden, teneinde op de aldaar te stichten leerwerkplaatsen werkzaam te zijn. Einde September zal vermoedelijk eene tentoonstelling van Noorsche huisvlijt en produkten der kunst ambachten in het Museum gehouden worden. Bij het sluiten der vergadering erden de einddiploma's der school uitgereikt, die in de laatste jaren aan de dames-leerlingen G. van Doorn en S. van Alderwerelt van Rosen- burgh, en aan de heeren W. Cordei, A. van Wiliigenburg, M. van der Weyden, en J. Bouwman werden toe gekend. Na afloop der vergadering werd de tentoonstelling van het werk der leer lingen van de School voor Kunstnij verheid in oogenschouw genomen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Een „verbeterblad" op Raadsstuk No. 174 (jaarwedden Bank van Lee ning) stelt het salaris van den schat ter van paarlen en edelgesteenten vast op 300. Het oorspronkelijke stuk vermeldde dit bedrag als maxi mum-wedde, doch noemde geen mi nimum-salaris. Voordracht tijdelijk leerares in de Fransche taal aan de Meisjesschool voor M. O., ontstaan door het vertrek van mej. G. C. de la Bastide lo. mej. A. A. Joustra, Groningen, 2o. M. Mees, Den Haag. Voor de periodieke verkiezing van leden van de Colleges van Zetters voor 's Rijks directe belastingen moet de Raad dubbeltallen aan den Commis saris der Koningin aanbieden. De aftredende leden, de heeren R. J. van Dieren Bijvoet, J. Smits C.Jzn. en G. J. Cramer zijn bereid een her benoeming te aanvaarden. Behalve de namen dezer heeren hebben B. en W. op de dubbeltallen de namen geplaatst van de heeren H. Fikkert, J. W. von Santé en J. L. E. 1. Breda Kleynenberg. B. en W. stellen voor aan den heer E. van Diggelen, te Hlllegom, tot we- deropzeggens toe vergunning te ver- leenen tot het hebben en gebruiken van drie uitgangen van het perceel kad. gemeente Bloemendaal D No. 1155 over perceel D. No. S90 naar den weg langs de Leidsche Vaart D. No. 889. Zij stellen mede voor, aan den heer Van Diggelen voor 0.571/2 per maand tot 31 December as. te ver huren drie stukken grond, elk van 8 M2. te Bloemendaal D. No. 890 twee stukken grond daar ter plaatse samen 45 M2. groot. B. en W. stellen voor aan den heer J. C. E. L. Schonhuth te verkoopen 100 M2. grond aan de Julianastraat, voor 13 per M2., om daar een tuin aan te leggen voor een perceel al daar. B. en W. stellen voor onbewoon baar te verklaren de perceelen Tuin- iaantje nas. 6, 8, 10 en 12. B. en W. stellen voor, de Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur vergunning te verkenen, het tentoonstellingsterrein op 1 Augustus a.s. op te leveren, daar dit niet kon op 1 Juli 1910. NEDERL. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. (De Eerste dag). Zondagmiddag te één uur werd in de Soc. Vereenig.ng de jaarvergade ring van de Nederl. Vereen van Spoor- en Tramweg-personeel ge opend door den voorzitter, de heer J. Oudegeest van Amsterdam, die er in zijn openingsrede op wees, dat dit jaar veel is voorgevallen, dat tot te vredenheid stemt. De toestand van de Yoreeniging is goed, zij is zeer ge groeid en nog steeds vooruitgaande, wat te danken is aan de uitnemende organisatie en aan de nooit onderhro- ken actie. Op het steeds aandringen der ver eeniging verscheen eindelijk het en quête-rapport der Regeering, welk rapport een uitnemende basis is vooi een actie onder het trampersoneeL Reeds 20 jaar lang had de Vereeni ging er op aangedrongen, dat bekend zou worden hoe het stond met het pensioenfonds der H. IJ. S. M. en nu dit bekend is, blijkt, dat die Maat schappij niet in staat is, het pensioen van het personeel te waarborgen. In dien ooit was gebleken, dat de Ne- derlandsche Vereeniging recht van bestaan heeft, dan zeker in deze zaak. Naast de feiten, die tot verheuging stemmen, staan ook andere, zooals b.v. de willekeurige terugstelling, ja zelfs ontslag, felle actie tegen de Ver eeniging door de Vereeniging van personeel van locaal- en tramwegen, vooral het optreden van de H. LJ. S. M., die volgens spr. in het ontslag aan Nathans gegeven, weer eens blijk gaf van machtsmisbruik. Het laatste woord der Vereeniging met de H. IJ. S. M. is, volgens spre ker, nog lang niet gesproken. Dat de vrees van haar personeel niet meer zoo groot te, blijkt wel hieruit dat 86 leden der Vereeniging tot het perso neel der H. IJ S M. behooren. De verhouding tusschen de Staats spoor en de electrtsche trams was vol gens spr. goed, wat wel kon blijken uit hot feit, dat de E. S. M. gratis wa gens ter beschikking heeft gesteld om de vergaderden naar Zandvoart te brengen. Hfj hoopte, dat het hierbij niet zou blijven, maar dat de EL S. M. ook geneigd zou worden bevonden te onderhandelen, wanneer straks lotsverbetering van het personeel zou worden aangedrongen. (Applaus). Wat de verhouding aangaat roet andere organisaties, wees de voorzit ter op den strijd met de anarchisten in de vakbeweging. Spr. drong aan op krachtige en eensgezinde organisatie. Daarna stelde hij voor eerst de on aangename zaken af te doen, waarna hij aan de orde bracht het geschil tusschen het hoofdbestuur en den hoofdbestuurder den heer J. A. Rosen veldt, een geschil, dat loopt over we derzijdsche beschuldigingen. Do afd. Maastricht, s-Heirtogen- bosch en Venlo hadden den hoer Ro- senveldt candidoat gesteld voor het voorzitterschap en naar aanleiding diaarvan waren van de afd. Den Haag en Amsterdam voorstellen ingekomen om het geschil tusschen.het hoofdbe stuur en Rosenveldt niet te laten be slechten in huishoudelijke vergade ring, doch door een commissie. De voorzitter deelde mede. dat bel de partijen daarmede accoord gingen on dat het hoofdbestuur meende een te moeten hebben van personen, die de zaak-Rosenveldt Ktt onderzoeken. De afd. Utrecht was het daarmede: niet eens. Het was volgens die afdeo-, ling niet meer een zaak-Rosenveldt alleen, doch een zaak Rosenveldt—i hoofdbestuur en waar nu Utrecht' meende ook het hoofdbestuur te moe ten aanklagen, wilde zij ook een com missie, om over de daden van het hoofdbestuur te oordeel en. Over deze quaestie ontspon zich een lange discussie. Er waren afleeiia- gen die een enquête wilden instellen* doe bdaartogen verklaarden zich bel de partijen, dan zou er komen een groep van 7 personen, van wie één als onzijdig zou worden aangewezen en daarvan wenschto de heer Rosen» veldt niet te weten. Wie zal dien on zijdige» persoon benoemen? vroeg hij* Ook de voorzitter wenschte zoo'n on zijdig persoon niet. Ten slotte werd besloten, dat door de algemeen© vergadering 7 leden zouden worden aangewezen, die de zaak zullen onderzoeken, en daarover rapport uitbrengen. Aan de orde kwam nu een tweeds netelige zaak, n.l. het ontslag uit dc ;an:satie van vier leden uit de afd. Tilburg. Besloten werd deze zaak in huishot* delijke zitting af te doen. (Zie vervolg Eerste blad). Uit de Omstreken VELGEN. STUKKEN VAN DE* RAAD. Het onderwijzend personeel aan school C te LJmuiden verzoekt een lo kaal van die school te mogen gebrui ken, om daarin op Woensdag- en Za terdagmiddag, gedurende twee uren, les te ontvangen ln de Vrije- en orde- oefeningen der Gymnastiek, B. en W. stellen den Raad voor dff verzoek in te willigen. A. W. van Apeldoorn en 66 anderen, wonende te Wijkeroog, deelen in een adres mee, dat sedert eenigen tijd aan de Kruisstraat een fabriek is ge vestigd, die zooveel ongerief veroor zaakt, dat het bijna ondoenlijk is, nu aldaar te wonen. Adressanten verzoeken maatregelen te willen nemen, dat het daar weder bewoonbaar zal worden. B. en W. stellen den Raad voor hel verzoekschrift in hunne handen teC afdoening to stellen. B. en W. stellen den Raad voor vosl te stellen een uitbreidingsplan voor de afdeellng Breesaap. Tegen bet ter visie gelegen hebbende plan zijn geen varen ingebracht. De Gezond heidscommissie heeft evenmin beden kingen. Binnenland FEUILLETON Naar hot Enge ls cb door CHARLES GARVIC& 25) O, u heeft hem zeker al ontmoet? zei Florence. Wat te dat op uw ge laat 7 U heeft een klap gehad, niet waar O, Ik begrijp 't al zeker met uw geliefde gevochten niet Maar Nora keerde zich om en vluchtte. Deze nieuwe vernedering was haar bijna te veel. Een paar keer sinds zij het huis verlaten had was de gedachte aan Eliot Graham bij haar opgekomen, een vaag verlangen om hem nog eens te zien, maar zij had die gedachte van zich afgezet, want zij zou niet hebben kunnen verdragen, dpt hij haar gelaat zag. En nu bad dit andere meisje, deze weelderig ge- klecde dame haar gekweld, beschul digd. Half krankzinnig van zooveel ver nederends bereikte zij het hek, klom ér over en kwam zoo op den hoofd weg. Eerst dacht zij er over om naar liet station te gaanmaar de laatste trein waa ai wok. bovendien zou het gemakkelijk geweest zijn haar zoo op 't spoor te komen, haar aan een van de stations aan te houden. Daarom keardo zij om in de richting van een zeehavenstad. De nacht had geen ver schrikking voor haar; de rustelooze koorts ln haar aderen dreef haar aan te vluchten, en zij liep langs zijwe gen, vermeed de huisjes vanwaar men haar zou kunnen zien en herkennen. Uren achtereen liep zij voort, niet in staat om te denken, ofschoon zij haar best deed het wel te doen. Haar leven scheen te zijn opgelost ln iets onwer kelijks, terwijl maar een tastbaar iets was overgebleven, de brandende 3treep over haar wang. De nacht ging voorbij en maakte plaats voor een schoonen lentemor gen. Een govoel van zwakte overviel haar, zij begreep dat zij Iets moest eten en toch durfde zij niet naar can der boerderijen gaan en om een glas melk vragen, want als men over haar ging babbelen en haar uiterlijk be schreef, dan zou zij spoedig bekend worden in oen streek, waar vreemde lingen zeldzaam ziin en waar leder buitengewoon geval algemeen de aan dacht trekt. Zij dronk wat water uit en beek, bevochtigde haar gelaat en ging verder, na even gerust te hebben. Omstreeks zes uur ging tij een heu vel op en keek neer op de kleine zee havenstad Porlash, die aan een baai Itet. Zii bedacht, dat zli hier wel wat DE NIEUWE TARIEFWETTEN, De „Tel." meldt „De volgende week zal aan het de» partemant van financiën onder toe zicht van den heer Slotemaker, de laatste hand aan het ontwerp tarief- wetten worden gelegd. Daarna zal het zoo spoedig mogelijk den Raad van State worden aangeboden. Aan het ministerie van financiën hoop! men, dat Maart, uiterlijk April 1911. de openbare behandeling van hei nieuwe tarief zal kunnen plaats heb ben. „De grondslag van het nieuwe ta rief is gebaseerd op bescherming van den nationalen arbeid. De mogelijk heid wordt er door geschapen, de Ne- derlandsche uitvoerproducten niel zonder eenige kans op represaille maatregelen onzerzijds, door het bui tenland abnormaal hoog te doen be lasten. Waar onze regeering tot he den op dit terrein tegenover het bui tenland geheel weerloos stond, zal zij, komt de in het ontwerp voorko mende bepaling ongewijzigd tot stand, event.ueele belasting van onze uitvoerartikelen in het buitenland met verhooging van het tarief op de ingevoerde artikelen van de betrok ken natie kunnen beantwoorden. Ge raamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand gekomen overeenkomstig dit ontwerp, 10 A 11 millioen meer dan het tegenwoordig vigeerende zal opbrengen. „In het ontwerp wordt ook de eind beslissing over het al of niet beiast- eten zou kunnen koopen en misschien een of ander vervoermiddel vinden om een der grootero steden te berei ken, en zij ging, aangemoedigd door het besef van een bepaald dool, den heuvel af, toen zij aan den kant van den weg een jongen zag zitten. Het was een jongen van haar eigen grootte en leeftijd ongeveer, ais boerenknecht gekleed en een bundeltje lag naast hem. Met verbazing zag No- ra, toen zij dicht bij hem kwam, dat hij bezig was met een vuil, veelvul dig gebruikt spel kaarten te spelen en dat hij zoo verdiept was ln zijn bezig heid, dat Lij haar niet hoorde, voor dat zij bijna vlak bij hem was. Toen keek hij haar bijzonder scheel aan, raapte de kaarten onhandig bijeen en zei verontwaardigd Jij kon wel een kat zijn, zoo zacht loop je 1 Waarom Som je hier iemand lastig vallen? Nora bleef staan en keek hem ver strooid aan. Kun Je mij ook vertellen hoe ver het ls naar Porlash vroeg zij. Zeker kan Ik dat, zei de jongen. Waarom wil Je dat weten Omdat lk daar heenga, zei Nora vermoeid. Waarom ga Je daarheen vroeg hij. Om een betrekking te zoeken Je ziet er uit of lo van heel ver komt ge- loopen, voegde hij or bij. terwijl hij naar het stof op haar schoenen en rok keek, ten minste Nora meende, dat- hij daarnaar keek, maar zij was er niet zeker van hij waa zoo heel erg scheel. —Ik heb een langen weg afgelegd, en ben erg vermoeid, zei ze. Ga dan zitten en rust wat uit, stelde hij voor. Dat doe ik ook. Ik heb ook een heel eind geloopen. Hij knikte in een richting, die een rech ten hoek maakte met den weg, dien Nora was afgekomen. Ik ben buiten betrekking, en ben van plan mijn ge luk op zee te gaan beproeven. Over geluk gesproken, heb je wel ooit hier mee gespeeld? Hij knikte met zijn hoofd naar do kaarten en keek Nora met een slimme uitdrukking op het gelaat, die getuig de van onderdrukte begeerte, aan. De vraag was zoo volkomen tegenstrij dig met het onderwerp van Nora'3 ge dachten, dat zij hem zwijgend bleef aanstaren. Fijne dingen, tel hij niets heter om den tijd te passeeren I Zullen we een spelletje doen samen? O, Je be hoeft niet bang te zijn, er is nog nie mand op, en als jo nu naar Porlash gaat zul Je alle winkete nog gesloten vinden. Nou doe je 't Ik zet een shilling on. Nora scnudde het hoofd, en glim lachte onbewust over zijn harts tocht. Ik heb geen lust om met le te spe len, zei ze. Bovendien heb ik geen geld te verliezen voegde zij er bij, om de teleurstelling voor hem wat te verzachten. Maar je behoeft toch niet te ver liezen, zei hij, en als je bang bent r je geld, laten wij dan om iets anders spelen. Ik houd zooveel van kaarten en ik speel liever om niets dan heelemaal niet. Daardoor heb ik ook mijn betrekking verloren. Nu zal ik je eens wat zeggen. {Zijn oogen vlo gen over haar heen). Ik zal met je spe len. om dat kleine broche daar. Het schittert als goud, en ik kan 't koo pen. Hij haalde enkele shillings en eeni- go koperstukken uit zijn zak, en ram melde er verleidelijk mee. Het 1a goud, zei Nora. Je bent veel te jong om zooveel van kaarten te houder». Zij zullen je in moeilijk heid brengen.... O, houd op, houd op 1 viel hij haar ongeduldig en verwijtend in de rede. Begin nu alsjeblieft niet te pree- ken ik heb daar al lang genoeg van; het was preeken, preekeu van den morgen tot den avond, waar ik nu vandaan kom. Je zegt dat het goud is, en ik zal je op Je woord gelooven, want je ziet er nogal waarheidlievend uit. Welnu, lk kan het koopen in dat bundeltje is een nieuw pak kleereu en dat kan lk Inruilen tegen je broche. Ik denk. dat zli evenveel kosten of meer dan het broche. O, je behoeft niet bang te zijn, om mij van mijn kleercn te berooven, ik heb ze niet noodig. Ik krijg wel een ander pak kleeren als ik aangemonsterd word een schip. Nora schudde het hoofd en ging verder Maar zij was nog niet veel me ters verder, toen zjj bleef staan met haar rug naar den jongen toegekeerd, die haar allerlei scheldwoorden toe schreeuwde. Een idéé kwam bij haar op, dat haar het bloed naar het gelaat deed stroomen en haar hart opspringen. Zij stond op het punt als „meisje" de wereld onder de oogen te komen, als meisje te strijden voor haar bestaan, met alle moeiten en gevaren, die voor een meisje nu eenmaal bestaan. Haar geheele leven door had zij verlangd een jongen te zijn nu werd dat verlangen door wreed toeval nog veel sterker. In dat bundeltje zoten de middelen om niet alleen haar identi teit to verbergen, maar ook haar sexe. Het zou gemakkelijk zijn de we» re 1<1 onder de oogen te komen, een betrekking te krijgen, in veiltee ha- ven te karnen, als dat bundeltje la haar bezit was. fWordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5