NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e «Taargang< ^r- No. 8303. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG 20 JULI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTENT I ÊN: Voor Haarlem per drie maanden, nj0 J&S» jMm Van 1-5 regels 60 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts Bulten het Arrondissement Voor de dorpen' In den omtrek wakr 'een Agent 'geves'tlgd Is ('kom 'der' Cm Abónneménf aSÖjktat"™" 30 Ctnt P" 'EEeL rra„rrpt,'dior'Nederli„d i i j I f Afzonderlijke nummers0.02yi c'irï*!t.rv- J %r n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37V* J/J jLÏ>j«tjrRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post <M5 IntercommunaaITelefoonnummerderRedactie600enderA(iiiiini5tratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drnkkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bulteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 21 JULI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2S uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Bloemendaal: Gemeenteraadever gadering, 2 uur. De Marla-Stichtlnj. In een moderne stad zijn stil-weg uit 't drukke leven van die vriende lijke plaatsen, waar de voorbijganger reeds buiten den indruk krijgt van vrede en kalmte, 'k Bedoel de zieken huizen. In con rustige atmosfeer schijnen die gebouwen te staan. Bui ten stilte en binnen in de gangen een bijna-geluidloos komen en gaan van menscnen. Uit alle beweeg schijnt het levenmakend element weggenomen te *ijn. En weldoend komt die sfeer van zachte stilte rond je, als je er binnen- treedt. Maar in de zalen en vertrekken ligt er menigeen, die geen kalmte en vrede in zich draagt. In die groote, stille huizen wordt op menig ziekbed ■ooveel geleden. En ook vele malen maakt een pijn-kreunen een felle te genstelling met de rust rondom. Dit te bedenken stemt weemoedig, maar daarnevens rijst een oprechte bewondering voor degenen, die de droefheid niet ontwaken en dag-in, dag-uit, hun leven door. de smarten helpen verlichten, die er geleden wor den. De Maria-Stichting is een van Vriendelijke Inrichtingen, waar met opofferende liefde het werk van verpleging van zieken wordt ver richt. Met opofferende liefde Want vrouwen, die het kleed der H. Fran ciscaner-orde aangorden, doen geheel afstand van de wereld en haar bezit tingen ten bate van het verplegings- werk. Daar moet wel veel zelfopoffering len zelfverloochening in een men- Bchenhart schuilen, dat zich met een zoo zich-geheel-geven aan een moei lijke taak toewijdt Den 16den September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Franciscanessen hier te Haarlem haar mooien arbeid begonnen. Hoeveel goeds en edels de lusters in dien tijd gedaan hebben, wie zal het kunnen nagaan Zij zei ven zuilen het zeker niet vertellen. Dien indruk kreeg 'k al heel gauw, toen 'k gistermorgen het genoegen had, de eerwaarde Overste van het gesticht, mej. C. A. Wesselmann, over het aanstaande jubileum te spreken. -En al mocht zij zeggen bij m'n heen gaan „Nu weet u eigenlijk veel meer, dan 'k u wilde vertellen", zich zelf en van de zusters had zij mij minder gezegd, dan 'k wilde weten. Want de zusters stellen zichzch en .Volkomen op den achtergrond Der wereld zijn zij geheel afgestorven en over zich zelf spreken zij niet Ja, had het Jaarboekje van Janssen van Raay mij niet verklapt, hoe de wereldsche naam van de eerw. Overste was, ik zou dien thans nog niet weten. Want haar wereldlijke naam dragen de zusters niet moer en de Directrice kon er zelf3 niet toe komen, mij haar ge boorteplaats to noemen. „Wij hebben met de wereld gebro ken", zeido zij mij eenvoudig, „en als iwereldscho personen bestaan wij niet meer. En zoo moeten wij wel zijn, willen we ons geheel aan het liefde werk kunnen wijden." Wanneer 'k dus in dit artikeltje verder niet schrijf over haar persoon, maar alleen over de stichting, voldoe *k aan haar bijzonder verlangen. In het jaar 1885, toen de Directrice Overste te Warmond was, waar zij zeventien jaren de onderwijsinstellin gen der Franciscanessen heeft be stuurd, werd baar aandacht geves tigd op Haarlem, waar de behoefte 'gevoeld werd aan R.-K. Ziekenvcrpie- iging. Zij schroef daarover naar Sulz- Ikotten in Westfaien, waar het Moe- 'derhui3 der orde gevestigd is, en de orde besloot tot aankoop van de zoo genaamde bijkerk in de Spaarnwou- derstraat, waar thans de drukkerij der Gebr. Nobels is gevestigd- Die gebouwen kwamen toen juist jVrij, daar de nieuwe R.-K. kerk aan het Spaarae gereed gekomen was. De kapel werd verbouwd en inge- eioht voor de opneming der zusters, let ter opneming van zieken, want in het gebouw aan de Spaarnwouder- ptraat werden geen zieken verpleegd. De zusters gingen namelijk alleen uit voor de buitenverpleglng. Daaraan -Was behoefte, niettegenstaande do St. Johannes de Deo eenigen tijd te vo- fen was gesticht geworden. Aon het hoofd stond toen de zuster !fan de tegenwoordige directrice, de eerw. Overste Inocentia, die thans Weergekeerd is naar het Moederhuis te Salzkotten, waar zij den rang van Onder-Overste bekleed. Zij werd aanvankelijk bijgesl door zes zusters. Maar langzamer hand moest dit getal uitgebreid wor- Deze zusters worden ajlfcn door het Moederhuis in Westfaien uitgezon den. Soms zijn het ook Nederland- sche darnes, waaronder ook uit onze stad, die naar hier worden gezonden, maar allen moeten eerst te Salzkotten voor haar taak worden bekwaamd. Haar verblijf In het gesticht Is van ongeliiken duur. Wanneer elders haar hulp wordt vereischt, worden zij daarheen gezonden. Daardoor is het verplegend personeel steeds aan wisseling onderhevig. In den loop der jaren bleek het noo- dig, dat ook de opneming van zieken gewenscht was. Dat was ondoenlijk in het gebouw in de Spoarnwouder- straat. In het jaar 1898 werd toen de „Vereeniging van Ziekenverpleeg sters, Zusters Franciscanessen der H.H, Harten te Salzkotten" opgericht en deze vereeniging slaagde er ln, Ln Juli van het volgende jaar het mooie groote gesticht in de Kamperlaan openen. Met 15 zusters werd toen de arbeid begonnen onder leiding van de tegenwoordige Directrice, die in 1895 hei onderwijs te Warmond met de ziekenverpleging te Haarlem had verwisseld. In den loop der jaren moest het nieuwe gesticht belangrijk worden uitgebreid. Oorspronkelijk waren er b.v. drie ziekenzalen voor patiënten der derde klasse, thans zijn er vijf en nog een aantal kleine kjp,- mers voor zieken, die alleen moeten iggen. Voor de andere klasse-ofdeelingen had men eerst 14 vertrekken, nu 44. Bovendien zijn er natuurlijk de ope ratiezalen en vertrekken voor het per- meel. Vooral in de laatste jaren is het aantal verpleegden zeer belangrijk toegenomen. Bedroeg dat aantal zes jaren geleden ongeveer 60, thans zijn er gemiddeld 150 patiënten ter ver pleging. Uitbreiding va.n het gesticht werd noodzakelijk. In 1907 werd de Weste lijke vleugel bijgebouwd. Een jaar daarvoor was een Ilghnl voor 3de- klasse-patiënten gebouwd. Aan den Heythuizerweg zijn ook huizen aan gekocht, maar deze zijn nog gedeelte lijk bewoond. Verder is aangekocht het huis van den heer Scholten en dit jaar dat van den heer IJzerdraaL Eerst wanneer de huurcontracten van deze perceel en zijn geëindigd, kunnen zij by het gesticht worden ge trokken. In liet Scholtens-huis, zooals het genoemd wordt, worden echter reeds zieken, meest kinderen, vcrpleeed. Je verpleging geschiedt thans door 67 zusters, van wie er 20 gediplo-i meerd zijn en er 12 haar examen spoedig zullen afleggen. Gelijk men weet, geschiedt de ver pleging zonder onderscheid van gods dienstige richting. Vele andersdenken- den genieten dan ook een voorbeeldi ge verpleging. Behalve de Maria-Stichting zelf, nemen de zusters de wijkverpleging waar ook gaan er nog eenigen uit voor de buiten-verpleging. Ten slotte zij vermeld, dat als rec tor dezer stichting fungeert de wel- eerw. heer G. Moerman, en als huis artsen Dr. L. C. Proot en arts M. Jessurun. JAC. C. M. Jr. Stadsnieuws •B e n o e m i n g. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Blocmendaal is benoemd de heer J. Overweel, thans onderwijzer te Nieuw-Vennep. Haarlemmermeer. BLOEMBOLLENCULTUUR. In plaats van Mr. H. Tuymelaer, die vertrokken is, werd tot plaatsver vangend voorzitter van het scheidsge recht der Alg. Vereen, voor Bloem- bolencultuur benoemd Mr. Dr. II. R. Ribbius alhier. Belangrijk Faillissement. Door de llaairlemsche Rechtbank Is in staat van faillissement gesteld de conunissionnair in effecten A. J. Schmier, eenig firmant van de firma Tomhergh en Co. Pogingen zijn gedaan, om dit fail lissement opgeheven te verkrijgen, maar de grootte der schulden maakte dit onmogelijk. Het passief moet zeer belangrijk zijn. Hoewel op dit oogenblik de fir ma Tombergh niet ln staat van fail liet verkeert, schijnt toch een belang rijk bedrag, men spreekt van een hal ve ton, verloren te zijn gegaan. Een aantal kleine renteniers en zaken- menschen wordt door dit failliet ge troffen. Verder omvat het passief een zeer belangrijk bedrag, dat echter far milieschuld is. Bankspeculaties moeten de oorzaak van dit faillissement zijn. Hët kantoor was heden gesloten. DoorlnspanningUitsp an- ning. In een der bovenzalen van Café De Karseboom" heeft de Jaarlijksche algemeeno vergadering plaats ge had van bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer J. Janse. Nadat de voorz. de leden had erwelkomd, werden de notulen voor gelezen eu deed ae penningmeester verslag van den stand der kas, waar uit bleek, dat dit boekjaar sloot met een batig saldo. Tevens maakte de voorzitter bekend, dat het aantal do nateurs en kunstlievende leden flink was toegenomen en de vereeniging zich dus kan verheugen ln een steeds toenemenden bloei. Na nog verschil lende punten te hebben behandeld, zoo ook om toe te treden als lid tot den Provincialen Bond van Diliettan- ten Tooneelvereenigingen in Noord- Holland, wat met algemoene stemmen werd aangenomen, werd overgegaan tot het kiezen van drie bestuursleden. Aftredende heeren waren J. Janse, voorzitter, J. W. Groeneveld Jr.. se cretaris, en C. Kroese, commissaris vaandrig. Alle aftredenden werden herkozen. De voorzitter bedankte de leden voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en sprak den wensch uit, dat de harmonie in de vereeniging nog êle jaren ioo mag blijven bewaard. Staalwater. De Drinkhal werd gisteren door 84 personen bezocht. Toonkunst Bij de examens van de Nederland- sche Toonkunstenaans-Vereeniging to >-Gravenhage zijn van de 5 candida- ten geslaagd, voor koorgezangde heer D. Kamminga, te Dokkum, eu mejuffrouw A. Swarts, te Haarlem. Van 't Kantongerecht UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan P. K. en C. S. de V., te Spaarndam en J. B. R., te Haarlem, visch vervoe ren in gesloten vischtijd, no. 1/10 boete of 2 dagen hecht-, nos. 2 en 3 vrijgesproken. J. A. K., te Haarlem, overtreding Leerplichtwet, 3 boete of 3 d. hecht. C. G. te IJmuiden, en 5 anderen, een gemeerd liggend schip niet ver lichten, ƒ2 boete of 2 dagen hecht, 2 boete of 1 dag hecht., en ƒ1 plus 2 boete of 1 plus 2 dagen hecht. C. K., te Velsen, nachtrumoer, 2 boete of 2 dagen hecht. H. A. eu P. v. d. K. te Haarlem, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of 2 dugeu hecht. J. de W. te Haarlem, en 6 anderen, toppen op verboden grond, 3 boete of 3 dagen hecht., en 3 boete of 2 dagen hecht. II. W. v. D., te Bloemendaal en 11. M. te Schoten, overtreding politiever ordening Haarlem, 1 boete of 1 dag EEN VREEMDE ZWEMMER. Een Maandaghouder die Maandag middag om 5 uur op het Zuidor-Bui- ten-Spaarne liep, sprong plotseling j gekleed in het Spaarno en zwom er j g. te Haarlem eu 6 anderen, over- flink op los. Na eenigen tijd zijn kunst treding Verkeersverordening Bloemcn- in het zwemmen vertoond te hebben I daal. {2 boete of 1 dag hecht S. J. aanschouwen van een talrijk pu-;M., te Huarlemmerlicde, vrijgeepro- bliok, kwam hij er uit, om direct daar ^en. op nogmaals in het water te springen. Toen hij voor de tweede maal op 't roge was geholpen door eenige om standers, werd hij door zijn redders beetgepakt en den Kampers ingel op geleid. Dit laatste was ook hoog noo- cLig, want had hij nog eenmaal zijn kunst getoond, dan was hij hoogst- VV. ter B., te Amsterdam, en 2 an deren, overtreding Politieverordening Zand voort, 2 boete of 1 dag hecht., I en 1 boete of 1 dag hecht. ment, /I en ƒ3 boete of 1 en 2 dagen hecht., 2 boete of 2 dagen hecht., 1 boete of 1 dag hecht, en ƒ0.50 boete of 1 dag hecht Voorts werden er nog 23 personen veroordeeld wegens openbare droiv- kenschap tot 21, 14 en 3 dagen hecht, 4 boete of 3 dagen hecht., ƒ3 boete of 8 dagen hecht, en 2 boete of 2 dagen hecht. „Spart a". Omtrent de wedstrijden te Purmer- end meldt men ons nog Bij scherpe mededinging behaalde deze vereeniging, onder leiding van den heer Jb. Bongertrnan, op schitte rende wijze den tweeden prijs in den veroenigingswedstrijd voor vèrsprin- gen, slingerbalwerpen en hindernis- wedloop, ter gelegenheid der viering van het 12 1/2-jarig bestaan der gym nastiek- en schermveieeniging „IIol- landia" te Puxmerend, Zaterdag en Zondag j.l. De vijf leden van Sparta", die in dezen wedstrijd uitkwamen, zijn Jb. Bongertnlan, T. H. v. d. Lij G. A. Scharpff, F. J. Lamfers Joh. Bongertrnan, waarvan de laatste twee bovendien nog voor een eersten en darden prys in den personeelcn wedstrijd vèrhoogspringen in aan merking kwamen. Dertien leden der vereeniging na men ook aan de daaropvolgende Ge westelijke uitvoering Nedeiiandsch Gymnastiek-Varbond deel. Deze uitslag evenaart het succes, door Sparta" onlaugs te Edam be haald. „De Costerlan a". Op het oogenblik beviuden zich vier allerzeldzaamste boeken uit Haarlem op de Retrospectieve Tentoonstelling van Het Boek te Amsterdam. Het zijn 2 exemplaren van de Spieghel der menscheliker behoudenis, een met Latijnsche, een met Middelnederland- sche tekst. En verder 2 z. g. n. blokboeken, d. i. waarvan èn afbeeldingen èn tekst geheel van houten blokken ge drukt zijn. De „Spieghels" gaan door \oor het eerste drukwerk van den Ilaarlem- schen uitvinder Lourens Jansz. Cos- ter. De vier boeken behooren tot de z. g. Costeriana, de bekende verzame ling op een der museumzalen, en zijn door het Gemeentebestuur tijdelijk voor de Amsterdarfisch© tentoonstel ling afgestaan. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken A. v. d. K. en J. P. te Velsen, over tredingen Provinciaal Reglement, 3 maal 1 boete of 3 maal 1 dag hecht., en 2 boete of 1 dag hecht. A C. van IJ., te Bloemendaal, een 'ui-"*T"i L"' T" i'Gabrilhoorn als geluidsignaal waarschijnlijk met meer boven geko-,to„ ontslagen van reclilsvirvol- men, daar de man volkomen uitge-gjng. put was. j j. s., te Zandvoort, en 22 anderen, overtreding Motor- en Rijwielregle- BLOEMENDAAL. Raadsstuk B. en W. stellen den Raad voor, an de openbare school in wijk Bloe mendaal onderwijs in do gymnastiek te doen geven en tot het geven van dn onderwijs een gymnastiek-onder- wijzer aan te stellen op een salaris van ƒ75 per jaar voor elk lesuur per week. HAARLEMMERMEER. Gisterenavond 10 uur brak er brand uil in de boerderij, bewoond door J. Maaskant, aan den Ringdijk bij den Vijfhuizerweg. In een oogenblik stond de geheele behuizing, hooiberg, schuur euz. in lichte laaie en brand- do tot den grond af. Een paard kwam de vlammen om, terwijl er een groote hoeveelheid hooi verbrandde. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, konden zich met moeite door de ramen redden. Als vermoedelijke oorzaak kan hooi broei worden aangenomen. Alles was erzekerd. Het tweede Concours Hippique door Ie vereenigiag „Vooruit" te Hoofd dorp gehouden, werd door veel on geveer 2600 belangstellenden van heinde en ver gekomen, bijgewoond. Er waren 125 insclir ij vingen. De jury bestond uit de heeren H. A. Bloem te Loenen; N. v. d. Poll te Bommel en C. J. Duunsema te Mid-i clolstum (Gr.). Mooi zomerweer begunstigde dit paardensporlfeest. Onder de opwekkende muziek, ward te ruim 10 uur van Café Treur naar het feestterrein gemarcheerd, alwaar aangekomen, door den voorzitter, den heer v. d. Wal, een openingsrede ge houden ward. De uitslag van het concours was als volgt: I. Concours van ingespannen, goed- gekeurde Dekhengsten niet lijdende aan Cornage, 7 deelnemers. Ie prijs: J. Koperdraat, Muidorberg, met Kasimier. 2e prijs: Hengstenver. N, Vennep, met Elegant. 3e prijs: J. de Vlieger, Haarlemmer meer met Adelberth II. 4e prijs: A. v. Wieringen, Haarlem mermeer, met Richard. 5e prijs, A. v. d. Heuvel, Haarlem mermeer, met Excelsior. 6e prijs: J. Koperdraat, Muiderberg, met Kr on us. Eer^olie vermelding A, Roodenburg met Fit II. Monsteren van MerriÊn van 3 tot 6 jaar, 6 deelnemers. Ie prijs: J. D. Bulk, Haarlemmer meer, met Betsy. 2e prijs: J. D. Bulk, Haarlemmer meer, met Draga. Se prijs: J. D. Bulk, Haarlemmer meer, met Astra. Eerv. varmelding C. Smit, Haar lemmermeer, met Tiene. III. Eénspaimen, Handelspaarden van Landbouwers. 18 Deelnemers, a. Aid. zwaar wagenslag. Ie prijs: S. W de Clercq, Haarlem mermeer, met Kenau. 2e prijs, Gebr. v. d. Marei, Haarl.- meer, met Jans. prijs. J. D. Bulk, Haarlemmer meer, met Betsy, b. Licht wagenslag. Ie prijs: J. v. d. Berg, Benthuizen, met N. N. 2e prijs: A. Colijn, N. Amstel, met Juliana. 3e prijs: J. Roodenburg, Haarlem mermeer, met Ellnke. Eervolle vermelding, M. A. Noocr- dam, Haarlemmermeer, met Nelly. Eervol e vermelding C. Smit, Haar lemmermeer, met Tiene. IV. Pony's niet hooge- dan 1.4S M. 15 deelnemers. Ie prijs: D. van Linden Tol, Heem stede, met My Hobey. 2e prijs: C. M. Kammyer, Haarlem, met August. PT ijs: P. Erkelens, Nieuwveen, met N. N. prijs: H. Heek, Haarlem, met Dannie. Reserve le prijs A. H. v. Cromme- lin, Heemstede, met Montagne. Concours. McCrriën voor paar den van leden der vereeniging, 15 deelnemers. le prijs, P. Avis, Haarlemmermeer, met Jans. 2e prijs, J. v. Vuuren Tz., Haarlem mermeer, met Blesje. 3e prijs: C. Coevert, Haarlemmer meer, met Vos. 4e prijs: J. Clay, Haarlemmermeer, iet Treu. 5e prijs: M. A. Noordam, Haarlem mermeer, met Marie. 6e prijs: G. P. Kistemaker, Haar lemmermeer, met Nelly. Eervolle ermclding A. Pruissen, met Bet. VI. Eenspannen Merrièn voor land bouwers van Haarlemmermeer en omstreken, 21 deelnemers. le prijs: C. Bakker, Oegscgeest, met Draga. 2e prijs: A. Knoop, Haarlemmer meer, met Heudrika H. 3e prijs: J. van Zijverden, Haarlem- icrmeer, met Nedda.. 4e prijs: M. van Andel, Haarlein- i or meer, met Dora. Eervolle vermelding: A. Rooden burg, Haarleuimermeer, met Tallie- ne; P. Meyer, Haarlemmermeer, met Marie, en K. Kisteinaker, Haarlem mermeer. met Juliana. VIL Eenspannen van Handelspaar den van Handelaren, Stalhouders en Particulieren, 17 deelnemers. le prijs: John S. Wurfbain, Voor burg, met N.N. 2e prijs: Amsterd. Rijtuig-Mij. met N.N. 3e prijs: Dr. Van Linden Tol, Heem stede. met Mies. Eervolle vermelding: Fa. Charles Kok, Haarlem, met N. N. M. Oost hoek, Alfen, Z. H., met Sïgfrida; Am sterd. Rijtuig-Mij. met N. N. VIIL Concours le en 2e prijswin- ners van Nos. 3, 5 en 6, om een eere- prijs, aangeboden door den aere-voor- zitter. Winnet: Draga'van C. Bakker, Oegstgeest. IX. Tweespannen voor 4 wielig luxe rijtuig, 9 deelnemers. le prijs: J. S. Wurfbain, Voorburg, met Noblesse en American Faun. 2e prijs: Amsterd. Rijtuig-Maat schappij. met N.N. en N.N., 3e prijs: Amsterd. Rijtuig-Mij. mei N.N. en N.N. Eerv. vermelding K. Kistemaker, Haarlemmermeer, met Nelly en Ce sar. X. Concours Eenspannen, gereden door een dame. le prys: Firina Charles Kok, Haait lem, met N.N. 2e prijs: Mej. M. Oosthoek, Alfen a. d. Rijn, met N.N. 3e prijs: Aatje Roodenburg, Haar» 1 emmermeer, met Tallien. 4e prijs: J. Roodenburg, Haarlem mermeer, met Roosje. 5e pr.: Mej. Buurman Lammer, Rot terdam, met N.N. 6e prijs: Mej. Huiherts, Haarlem* mermeer, met Marie. Reserve le prijs: M. Roodenburg, Haarlemmermeer, met Fit. Tetr opluistering werd ten slotte nog voorgereden een vierspan van den heer v. Wickevoort Cnommelin te Heemstede en een vierspan van den heer E. Oly te Haarlemmermeer. Bei de vierpannen verwierven door prach tig rijden een krachtig applaus van het publiek. Door den voorzitter, de heer v. d. Wall, werd daarna op het terrein de prijzen uitgereikt. Hij deed dit op da hem eigen pittige en humoristische wijze. Het tweede concours kan als zeer elgeslaagd beschouwd worden 1 BENNEBROEK. Het bouwen van 12 woningen voor rekening der woningvereeniging „Ber.nebroek", onde rleiding van den architect D. van Zetten te Haarlem, is gegund aan iL van Ommeren, aan nemer le Haarlem. ZANDVOORT. Heden was de temj?eratuur van het water 15 gr. R. Voor den schipper K. T. Woord, •iens vaarluis: ongeveer 14 dagen ge leden in de nabijheid van onze bad plaats is gestrand is op een lijst, die ten zijne voordeele alhier gecirculeerd heeft, een bedrag van ƒ324.80 getee- kend. Binnenland VRUZ.-DEM. BOND. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Vrijz.- Dein. Bond is besloten na overleg en in overeenstemming met het cen traal bestuur van het Alg. Ned. Werk lieden-Verbond de actie voor grond wetsherziening en algemeen kiesrecht die tot dusver was opgedragen aan een uit leden van beide organisaties samengesteld propaganda-comité, van nu af rechtstreeks te doen uitgaan van de beide hoofdbesturen, respec tievelijk dagelijksche besturen van den bond en het verbond, in onderlin- samenwerking. Tevens werd besloten tot het uit vaardigen van een „Oproep tot steun de uitgestotenen te Enschedé" en tot het inzamelen van gelden voor dat doel. (L. en V.) ONWEER. De bliksem sloeg in de boerderij van Geert Bijker te Kallenhote (O.). Het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. Alleen kon de inboedel gered worden. Alles was verzekerd. HOLLANDERS LN DEN VREEMDE. Te Qué (in Angola) wonen (naar „Neerl." meldt) een 200-tal Hol- landsch sprekenden, voor het over groot® deel Afrikaners, verder enkele Hollanders en Belgen. Door bemidde ling van den heer P. van der Smit, die eerst onderwijzer te Qué is ge weest en er thans zaken drijft, is door tusschenkomst van de Z.-A. Voor schotbank een andere Hollandsche onderwijzer overgekomen en er tegen woordig werkzaam onder de Hol- landsch sprekende bevolking. Het aantal Hollandsch sprekenden in het overige deel van Portugeesch West- Afrika bedraagt te Humpata onge veer 500, te Cubal de Hanhn ongeveer 100 en te Sakingimba, Bihé, ongeveer 2Ü0. Uit de Arbeiderswereld GESCHIL OPGELOST. In het weef- en spin bedrijf van Lancashire is de vrede hersteld. De vertegenwoordigers van patroons en gezellen zijn overeengekomen, dat de patroons hun eisch, dat de loonen

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1