NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 28» Jaargang. No. 8303i Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 20 JULI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIB MAANDEN: Van 1—15 rege,s 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem - 1-20 9 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/fL Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 cts. voor 3 plaatsingen contant GaUastreetd Zondagsblad,'voor Haarlem 1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaalTelcfoonnuinmerderRedactic600endcrAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ^3 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht UIT T VERRE) OOSTEN, komen weer eenige berichten, die be langstelling wekken, 't Gaat over het Russisch-Japansch verdrag nopens Mantajoerijo, dat aan onze lezers uit vorige beschouwingen bekend la Nu wordt uit Peking, China's hoofd stad, gemeld „Het verdrag heeft ln toongevende kringen alhier groote bezorgdheid gaande gemaakt, over de toekomst van Mantsjoerije (als deel van het Chlneesche Rijk) en over de algemeo- ne politiek. De vóór de hervormingen geporteerde minderheid doet met het oog daarop pogingen om het Hof te overtuigen do.t er een ander regime moet worden gevolgd, en dat er krach tige, eerlijke persoonlijkheden in do hoogste betrekkingen moeten worden benoemd. Een terugkoer aan het bewind van Joean-tsji-kai is nog buitengesloten. Er zijn aanwijzingen voorhanden, dat het Hof strenger zal gaan optreden tegen de hoogere standen en de voor- uitstrevenden. De terugkeer van prins Tsaitau en van generaal Jintsjang wordt met belangstelling tegemoet ge zien. De Japansche oordeelvellingen over de toekomst zijn opvallend pessi mistisch." Zou China op maatregelen van te- en weer zinnen Voorloopig zal 't aartoe nog wel de kracht missen, maar 't is reeds van vele zijden beves tigd, dat men in 't Hemelsche Rijk druk bezig Is, om zich modern te wa penen. De toekomst.... Niettegenstaande Rusland nu dit gunsiige verdrug heelt, vorderen de werkzaamheueu tot voortgang van den aanbouw van den Amoerspoor- weg nog heel weinig. Wat een won der I Natuurlijk heeft men met gewo ne tegenwerking en teleurstellingen te maken. Zoo moet op vele plaatsen langs den ontworpen weg geen water te vinden zijn, of uitsluitend water, waarin zouten zijn opgelost, die het dus voor gebruik in de stoomketels der locomotieven ongeschikt maken. Voorts is gebleken, dat een deel van den spoorweg komt te liggen in een woest en dor gebied, waar de bodem winter en zomer bevroren blijft, zoo dat de aanleg daar tweemaal zoo duur zal worden ais de raming. Maar dit zijn niet alle motieven voor de langzame vorderingen. Verze kerd wordt, dat de ingenieur, die met den bouw Is belast, voor alles een goed musicus is, wiens liefste bezigheid moet zijn het leiden van een orkest. Hij nam daarom bij het werk uitslui tend muzikale ingenieurs aan en aan gezien hij er prijs op stelt zijn orkest goed bezet te hebben, kon hij pas in de tweede plaats aandacht geven aan de technische bekwaamheid der can- didaten. Als ons dit over een Amerikaan ver teld werd, zouden we 't niet gelooven, maar nu 't een Rus betreft, is onze twijfelzucht belangrijk minder. Nog iets. Er zijn menschen, die 't verdacht vinden, dat de Chineezen al les zóc rustig aanzien en daarom re- deneereu De langstaart is slim, hij laat Rusland eerst vele millioenen uit geven voor den aanleg van dezen spoorweg op Chineesch gebied, maar als alias klaar is, plamt hij alles in. Of 't zoo gemakkelijk zal gaan 7 In China Is 't op heden niet geheel rustig, 't Blijkt, dat FEUILLETON MORA Naar het Engeisclx door CHARLES GARVICE. Hij hoorde, hoe de deur van do slaapkamer kwaadaardig werd dicht geslagen toen ging hij de zitkamer binnen, en trachtte te rooken maar dadelijk daarop ging hij weer uit. om op al)e mogelijke plaatsen te zoeken. Noen, Nora was nergens te vinden. Hij bracht don nacht op die manier door, en kroop in bed nat on bevend van angst op het oogenblik, waarop Nora den heuvel besteeg en Porlash overzag Hij docht geen oogenblik aan do beschuldiging, door mevrouw Ryall tegen Nora geuit, misschien be greep hij haar niet eens. Hij trachtte zichzelf gerust te stol len met de verzekering, dat Nora weer thuis zou komen ontbijten no haar gewone morgenbezieharten, maar Nora kwam niet, en Martha kwam hem in de gang legér, han denwringend an met tranen in de ©ogen. DE STRIJD OM *T ZEEROOVERS- EILAND meer beteekenis heeft, dan men opper vlakkig zou denken. De opstand der zeeroovers tegen 't Portugeesche ge zag te Macao is nog al geheimzinnig. Via Lissabon is gemeld, dat de ka- nouneerbooten „Patria" en „Macao" Zondag 't eiland Colowan beschoten tegelijker tijd zette de kruiser „Ame lia" 50 man aan wal, die met 250 sol daten de stellingen der piraten zou den bestormen. Zoo luidde dit telegram. Latere berichten verzekeren even wel, dat de zaak niet zoo vlot In zijn week is gegaan, als de Portugeezen het misschien voorstelden. De pira ten trokken zich namelijk te rug naar de rotsachtige hoogten van den berg en plantten daar verscheide ne gloednieuwe maxim-kanonnetjes van de allermodernste constructie (vreemde wapens voor zeeroovers I) waarmede zij de aanrukkende Portu geezen onder eeu moorddadig vuur namen. Tegelijkertijd lieten zi. el- dlge rotsblokken op de aanvallers neerploffen. Een aanval met de bajonet werd door de zeeroovers afgeslagen. De ver liezen dei Portugeezen moetc-n zeer aanzienlijk zijn. Zij trokken zich ge slagen terug, om versterking af te wachten. Later werden twee batterijen ge schut ln stelling gebracht, die de po sitie der piraten uren lang bescho ten, zonder eenig resultaat evenwel. Maandag zouden nog meer Portugee sche marine-soldaten aan land wor den gezet. De indruk, dien men uit deze berich ten krijgt is, dat de Portugeezen hier niet alleen met zeeroovers to doen hebben. ln Griekenland is 't ook alles be halve rustig. DE GR1EKSCHE OFFICIEREN MAKEN 'T LAWAAI. De uitdagende houding der officie ren heeft te Athene tot relletjes aan leiding gegeven. Een officier van de artillerie mishandelde een beambte van de electrische tram. Daar zulke gevallen in den laatsten tijd meer zijn voorgekomen, brachten de beambten van de tram, bij wijze van protest, al le wagens dadelijk naar de loodsen, zoodat het verkeer stilstond en de dagjesmenschen, die buiten waren, niet naar huis konden. Er ontstond ook een oploop en een andeie twist tusschen officieren en trambeambten, waarbij een beetje gevochten en weer een van de beambten gewond werd. De politie nam twee trambeambten in hechtenis, wat de menigte onder groot getier afkeurde. Tegen de of ficiereu werd dan ook een lawaaieri ge betooging gehouden. Verschillende sprekers ruiden het volk op, om zien to wapenen en het militarisme en de regeering omver te werpen. De poli tie werd toen bang en liet de beamb ten los. Zorbas, de minister van oorlog, liet toen een afvaardiging van de trambe ambten dit van hem verlangde, den eerstgenoemden ofiicier in hechtenis nemen. Uit dit voorfal blijkt weer, hoe ge spannen de toestand in Griekenland is. Dit getuigt ook een telegram he den uit Athene ontvangen, luidend Ongeveer 1ÜÜ reservisten hielden een, betooging in de kazernes onder den eisch afdanking of oorlog. De offi cieren herstelden de orde. We schreven zooeven, dat van een Rus veel vreemds te verwachten is. Zij is den geheel en nacht uit ge weest, mijnheer I riep zij uit met een gemengde aandoening van ver ontwaardiging en smart Den ge- heeleu nachtIk heb voor mijn ven ster de wacht gehouden, maar totaal niets van haar gezien. Te denken dat mijn lieve jonge meesteres het meisje dat ik als baby in slaap ge wiegd heb uit haar tehuis verjaagd is en door die vr ouw Sst I zei Mr. Ryall, zenuwach tig omkijkend. Ik maak mij even ongerust ais jij, Marthamuur wij moeten voorzichtig zijn wij moeten zorgen, dat niemand het te weten komt. Ik weet waar zij is. Natuurlijk naar Nclsworlhy gegaan. Ik zal haar gaan haleu. Dan zal alles weer goed z jn het het was niets dan een kleine twist, hij lachte onnoozel gedwongen een kleine twist uis- sclien twee driftige vrouwen. Houd je lx-daard, Martha. Kijk naar mij Ik ben even angstig ate jij, maar kijk ccna hoe kaiin ik ben I Zijn ge laat was bleek, zijn gehoelc gestalte beefde. Ik zal naar Nalswort'ay rijden en haar terugbrengen eif jou zil alles weer goed zijn. Heb je de koffie voor je meesteres al boven ge bracht Neen, en lk ben ook niet van plan dat te doen, zei Martha. Het te veel heter voor haar, als Ik 't niet. doe. Ik zou mijn hart rechtuit spreken, cn haar dingen vertellen, Dit blijkt voor den zoo-en-zooveeteten keer uit meedeelingen OVER RUSSISCHE POLITIE SPIONNEN. Toen de zonderlinge geschiedenis van Azef, den politiespion, die als „agent-provocateur" herhaaldelijk moordaanslagen voorbereidde, bekend werd door de onthullingen van Burtzef in Parijsche bladen be weerde de Russische politie, en In de Doema bevestigde minister Stolypin dit op plechtige wijze, dat Azef nooit iets met Plehwe's dood te maken had. Thans verschijnt evenwel te Peters burg een brochure, die tot titel draagt„Mémoires van den sociaal revolutionair Boris Sawinkof' waar in wordt uiteengezet, hoe Azef den geheelen moordaanslag op Plehwe in Brussel op touw gezet heeft, met Sawinkof cn Kalajef (die later groot vorst Sergius vermoordde), van Bel gië nuar Petersburg ging en daar ce uitvoering van het moordplan kul de. Van November 1904 tot huif Juli 1905 werd Plehwe zorgvuldig be waakt, steeds onder leiding van Azef, die in dien lijd onder den naam „Va lentin Kusmitsj" in Potersburg leef de alle maatregelen voor den aan slag werden herhaaldelijk genomen, maar door een toeval, of door een bij omstandigheid, kou de voorgenomen aonslag dan niet worden uitgevoerd. Steeds was het Azef weer. die de sa menzweerders bijeen bracht, en bet was Azef, die den geheelen aanslag regelde, welke op 15/28 Juli 1905 werd uitgevoerd. Tegenover de bewering van Sioiy- pin sta^t hier dus de pertinente getui genis van enkele mannen, die aan dien aanslag, onder Azefs leiding hebben gewerkt. De Dnerna heeft thans den plicht niet te rusten, voor dat gebleken is, wie onwaarheid' spreekt, de minister-president in de vergadering der wetgevende macht, of de schrijver dezer brochure, en z'u vrienden. DE POLITIEKE STRIJD IN EN GELAN D draagt een vreedzamer karakter. Maar toch houden de partijen voet bij stuk. In het Lagerhuis zouden Maandag aan minisler-piesident Asquith door verschillende personen vragen gesteia worden omtrent het verloop van de conferentie tusschen de partijleiders, over de verhouding tusschen de beide Huizen van het parlemeut. De vragen bleven echter achterwege, nanr ver luidt op verzoek van den lieer As quith, die den belangstellenden in overweging gaf, liever tot aanstaan den Maandag te wachten. Men leidt daaruit af, dat dezo we.-k de veto conferentie zoo ver zal vorderen, dat Maandag een mededoeliiig van betee kenis kan worden gedaan. 'T INCIDENT TUSSCHEN RUSLAND EN ENGELAND. Het Russische Telegraafagentschap deelt mede, dat het ministerie van het gebeurde met den Britschen trawler „Ouward Ho" het volgende korte be richt ontving „Het ooriogstransportschip „Bakau" dat belast is met hot toezicht op de visscherij, heeft deh Britschen traw ler „Onward Ho" in beslag genomen en naar Archangel opgebracht". In een later uitvoerig bericht van deu gezagvoerder van de „Bukan" was do glaats, waar het Brilsche vaartuig lx* beslag werd genomen, nauwkeurig aangegeven. Daaruit bleek, dat de „Onward Ho", toen ze goede prijs werd verklaard, zich be- die zij liever niet zou hooren. Ja, ja. Tut, tut! stamelde Ryall. Ik zal de koffie boven bren gen, Mart'na. Houd je nu bedaard en zeg aan Ned, dat hij het pony wagen tje voor laat komen. Hij reed naar Noteworthy cn deed nauwkeurige nasporingen, maar hij kwam niets van Nora te weten, even min op zijn terugweg was er eenig spoor van haar in de kleine dorpen en hutten, waar zij goed bekend was. Vermoeid en angstig reed hij naar huis terug eu zag op liet voorplein een moderne phaeton staan. 11 ij w ist, dat dit rijtuigje van de Hall kwam, en bleef eenige minuten dralen, alvo rens het te wagen ln huis te gaan. Een geluid van stemmen bereikte ?:jn oor, toen hij binnenkwam do ieiir van da ontvangkamer stond open. en hij zag zijn vrouw on Sir Jozef Fcr- rond in druk gesprek. liet bloed steeg Ryall in bet ge laat. en hij boel zich zeuuwuciilig op de lippen, terwijl hij in de deurope ning stond, maar mevrouw l'.yall keek glimlachend op. knikte, en zei op een toon van voldoening eu moei lijk verborgen triomf O. daar is Reginald. Hoe geluk kig. Kom binnen, Reginald I Sir Jo zef doet ons de eer aan van een be zoek. Ryall's gelaat werd vuurrood cd hij kwam op linksche wiize binnen maar Sir Jozef scheen zijn verlegen- vond buiten de zone, waarover het toezicht van de „Bakan" zich behoort uit te strekken. Op bevel van den voorzitter van den ministerraad Ko- koszof werd toen aan de overheid te Archangel telegrafisch last gegeven de „Onward Ho" vrij te laten. Aan den Britschen gezant is, in ant woord op diens navraag, kennis gege ven van deze lastgeving van do Rus sische regeering. SPOORW EGONGELUK IN IERLAND. Een plcziertrein, waarvan de ma chine was afgehaakt, liep uit het Ier- sche station Roscrea een helling af over een afstand van vijf mijlen, aan het eind waarvan ie plcziertrein op een personentrein liep. Meer dan hon- deid personen werden gewond. DE SPOORWEGSTAKING IN CANADA. De spoorwegbeambten staken op alle lijnen van den Canadeescheu Grand 'Iruuk-spoorvveg. Nog met de helft der personentreinen rijden, het goederenvervoer is geheel gestaakt. Rond vijf duizend mannen staken 't verkeer is overal in de war. Stadsnieuws GBmeentsversiaj 19U9. IL GEMEENTEUE1NIGING. Voor den sproeidieust weiden ge bruikt 14G55 kub. Meter water. Alleen in December werd niet gesproeid; in de overige maanden was het sproeien noodzakelijk op 122 dagen. Het aan tal te verwisselen tonnen verminder de dit jaar met 192, zoodat nog ge plaatst zijn 4438 tonnen. Het vegen der straten geschiedde des middags met drie ii vier ploegen, des morgens niet twee. Zaterdagsmiddags werden 16 ft 17 ploegen ingesteld. Het aantal der te ledigen straatkolken bedraag* 3334. Het overzicht van de verkochte mestspeciëd wijst voor 1908 een cijfer aan van ƒ15777.231 en voor 1909 'n som van 17016.36J Een vermeerdering dus. Van 1 Januari tot 31 December werden 318148 tonnen vuilnis aange voerd. of gemiddeld 1043 per dag. De raming der inkomsten was 36840 er zij bedroegen 3iCS0.4i 12. de uilga ven warén geraamd op 107169.17 1/2 zij bedroegen 105901.89. Het nadee lig verschil met do begrooting be draagt dus f 892.27. ONTSM ETTIN GSDÏENST. Ontsmetting van woningen had plaats, wegens roodvonk 121 maal. wegens diphtherit.s 18 maal, wegens febris typlioitiea 12 maal, wegens me ningitis cerebrospinaJis epidemica, 3 maal, wegens vermoedelijk cholerage val 2 maal, wegens tuberculose 39 maal, wegens mazelen 3 maal, we gens scabies 10 maal, wegens morbus infectiosus 1 maal, wegens poliomy elitis acuta 1 maal en wegens angina 1 maal. In den ontsmeitimgsoven van B. J. van Licmt wei den 191 maal goederen ontsmet. De forinalinekast werd 100 maal gebruikt. Van 32 scholen werden 112 banken en 9 maal leermiddelen ont smet. Het totaal der uitgaven bedroog 7601.40 1/2. heid met op te merken, en stond met een vrte-ndelijkcu glimlach en uitge stoken hand op. Hoe maakt u het, mijnheer Ry.di zei hij. alsof z.jii bezoek de natuurlijkste zaak van de wereld was. lk heb nnj zelf het genoegen verschaft van u een bezoek te bren gen, en. mijn excuses te maken, dat ik gisteren zonder verlof op uw grondgebied was terecht gekomen. Ik heb het geheele geval aan mevrouw Ryall uitgelegd, die zoo channant is geweest, mijn oprecht gemeende ex cuses ook uit uw naam wel te willen aanvaarden. llij keek mevrouw Ryall van on der zijn oogleden aan, die daarop fh-r rondkeek en grinnikte. Zij had i T Jozef een half uur laten wachten, ter wijl zij een gekleede japon aantrok en zich, zooaLs zij dal zelf noemde, presentabel maakte. De gladde tong van Sir Jozef had haar gevleid cn bewundord mi zij atrulildé in de over tuiging, dut zij cou gunstigon indruk had gemaakt op den groolen man van de Hall, waar zij zoo dolgraag geïntroduceerd zou worden. Ongetwijfeld heeft uw dochter u wel over onze ontmoeting gespro ken, ging Sir Jozef voort, terw.jl hij weer terug zonk in den ouden stoel, die onheilspellend onder zijn gewicht kraakte. Ik weet er niets van, zeide Ryall stijfjesmaar ik aanvaard ONDERWIJS. Op 31 December 1909 bedroeg het aantal schoolgaande kinderen in de ze gemeente: op de openbare scholen 3651 jongens en 28S1 meisjes en op de bijzondere scholen 2123 jongens en 2639 meisjes. In het voorgaande Jaar waren die getallen: op de openbare scholen 3771 Jongens en 2893 meisjes en op de bij zondere scholen 2059 jongens en 2666 meisjes. Het aantal schoolgaande kin deren verminderde dus van 11389 tot 11294. Uit de omliggende gemeenten gingen hier ter school: op de openba re scholen 294 jongens en 274 meisjes en op de bijzondere scholen 334 jon gens en 278 meisjes. Hoogst belangrijke verbeteringen zijn in den loop van het jaar 1909 op het gebied van het lager onderwijs in onze gemeente aangebracht. Woordelijk schrijft de plaatselijke commissie van toezicht verder: „Met bijzonder groote waardeering wijzen wij op het belangrijke besluit door uwen raad op 5 April 1909 ge nomen en waarbij B. en W. warden uitgenoodigd de geleidelijke toevoe ging van een zevende leerjaar aan den cursus der openbare scholen in deze gemeente voor te bereiden. Wij aarzelen niet, dit de gewichtigste te noemen van alle verbeteringen, die in de laatste jaren zijn aangebracht. Een eeresaluut zij den wethouder Mr. Thiel hiervoor toegebracht. Meerma len wezen wij er op. dat de kinderen, die geen andor ouderwijs genieten dan de lagere school geeft, deze te vroeg verlaten, indien ze dat doen op twaalfjarigen leeftijd, dus eigenlijk op het oogenblik, waarop voor verre weg de meeste kinderen de geschikt heid voor studie pas is aangebroken. Dat Ie vroeg verlaten van de school werkt het vervliegen van het geleer de sterk in de hand. Dit euvel zal nu weldra voor onze geaneente tot het verleden be hoor on. Voor goed is ge broken niet de meening, dat voor het kind van den arbeider do leertijd eindigt met het 12de levensjaar." Door de nieuwe regeling van het la ger onderwijs ui onze gemeente te het op de lagere scholen te geven onder richt tot drie typen gebracht: 1. Ge woon lager onderwijs, dat enkel de varplic:.:e vakken, benevens de gym nastiek omvat. 2. Uitgebreid lager on derwijs. dat ook Fransch omvat, en 3. Moer uitgebreid lager onderwijs, dat behalve de verplichte, omvat de volgende vakken: Fransch, Du.tsch, Engelsch, Alg. Geschiedenis, Wiskun de, Iland! tekenen, fraaie Handwer ken en Gymnastiek. Met genoegen wordt geconstateerd, dat door een goede wijkverdeeling in het gebrek aan schoolruimte veel ver betering is gekomen. Hoewel de buitengewone school voor lager onderwijs, aan de Boter markt, niet aan de leerplichtwet is onderworpen, was hei verzuim er toch uiterst gering. De indruk bij het schoolbezoek was zeer gunstig, wat de resultaten aangaat De kinderen zijn opgewekt en voelen zich behaag lijk De tank van het onderwijzend personeel blijkt hoogst inspannend te zijn. uw v«i(>:i?:-chuld2g:ng. Sir Jozef. Dat dacht ik wel, dat dacht in wel, zei Sir Jozef, alsof zijne toe schietelijkheid op de vriendelijkste wijze beantwoord was maar hij dacht in'.usschen, dat de man een Lrotsclie stijfkop was. Maar ik heo nog een ander doel met mijn bezoek van litden. Natuurlijk hob ik ge hoord van do komst van een nieuwe schoonheid ais als mevr. Ryall mij toe w il staan, haar zoo té noemen. Müvudw Ryall grinnikte en schud de haar hoofd oj> verontschuldigende wijze, maar nam intusschen het eom- pliment in de grootste verrukking aan. Ik besloot, dut wij van haar te genwoordigheid in ons midden moes ten profiteeren, vervolgde Sir Jo zef. Er zijn in dit district niet veel begaafde menschen jeugd en schoonheid komen niet te e dikwijls voor eu ik hoopte, dat u en meviO'itv Ryall zoo vriendelijk zou den wilicn zijn, ons met uw tegen woordigheid op. de 'All te komen ver eeren. In weerwil van ziin baronet- titel hud Sir Jozef soms groote moeite met de letter h. Ik behoef nauwe lijks te zeggen, dat Lady Ferratld mij gezelschap zou hebben gehouden om ook met Mrs. Ryall kennis te maken, maar ongelukkig heeft zij op het oogenblik hevige hoofdpijn. Zij lijdt daar veel aan. Hij schudde somber het hoofd en De schoolvergaderingen werden met sympathie door hoofden en on derwijzers begroet. Met waardeering werd vernomen, dat de Raad besloten heeft een oen- tralen schooltuin te stichten, als on derdeel van de te maken getneente- kweekerlj aan de Kiev aria an. Voor '1 onderwijs in de plantkunde vooral is 't dan ook beslist noodzakelijk dal aan den eisch der aanschouwelijk heid op milde wijze voldaan worde. Op nagenoeg alle scholen worden bij 't onderwijs de noodige afwisse lingen aangehracht. Van de schoolbi bliotheken wordt vooral in den winter een druk gebruik gemaakt. Goed ge leide spelen hebben voor de ontwik keling der kinderen groote waarde. Betreurd wordt, dat de openbare scholen met doeltreffend Ingerichte speelplaatsen zoo schraal bedeeld zijn. De herhalingsscholen voor Jongens en meisjes, die verbonden waren aan de scholen twee en zeven, zijn uit gebrek aan belangstelling bij raadsbesluit opgeheven. Ali&en aau school 6 blijf! nog een herhalingsschool verbonden, Het onderwijs aan deze school heeft zich steeds door practtecben zin ge kenmerkt. In verschillende scholen wordt den leerlingen gelegenheid ge boden om te sparen. Bijna overal ge schiedl het door inleg aan de Rijks postspaarbank. Het raadsbesluit, in 1907 genomen, waarbij de gymnastiek w erd opgenomen onder de vakken die aan de openbare lagere school wor den onderwezen, verdient levendige toejuiching. De oefeningen zijn ook zeer bevorderlijk aan een opgeruimde en prettige stemming bij de jeugd. Aan alle scholen wordt vanwege de Ned. Herv. Gemeente godsdienston derwijs verstrekt aan leerlingen, wier ouders zulks verlangen. Aan leerlin gen van andere kerkgenootschappen wordt, voor zooveel noodig, gelegen heid gegeven op tijd aanwezig tezijn op do lessen voor godsdienstonder wijs. Wat de schoollokalen b&treft, d« klachten over die van school B zijn vele. De lokalen zijn somber, het straatrumoer is hinderlijk, de verwar ming en kimstverlichting zijn ondoel matig. Voor de ramen van school fl ontbreken nog steeds gordijnen. Met uitzondering van een tweetal is de verlichting op alle scholen voldoende. Van de schoolbaden in het Douche, badhuis op het Leidscheplein wordt door schoolgaande kinderen langza merhand meer en meer gebruik ge maakt, al blijkt de lust tot het nemeu van baden met zeer groot. Een eigen aardig verschijnsel te het, dat zij die een bad noodig hebben, er het minst gebruik van maken. Van het kosteloos nemen van een zwembad wordt evenmin dat gebruik gemaakt, dat verwacht kon worden. Dat de uren, waarop de schoolbaden genomen worden, gesteld zijn buiten de schooluren, is voor het ouderwijs een uitnemende zaak. Hot doen verrichten van arbeid door kinderen benoden den leeftijd van twaalf jaar te sterk verminderd. Op de Rijksleerschool was het aantal leerlingen op 1 Januari 1909 239, nl. 127 Jongens en 112 meisjes en op 31 December 223 leerlingen, nl. 116 jon gens en iü? meisjes. Up de bijzondere scholen bedroeg 't aantal mannelijke leerlingen 2159, vrouwelijke 2652, in totaal du6 4811. De bewaarschool „Barbara Gasthuis" mevrouw Ryall knikte hem Tol sym pathie toe. Ryall stond d&ar, stijf als een boouenstaak, terwijl hij achter zijn rug met zijn vingers speelde, iiij was eeu Ryall van het groote Huis, terwijl Sir Jozef een parvenu was. Hij, Ryall, had er een eed op gedaan, dat er geen vriendschap tusschen hen zou bestaan. Wat zou u er nu van zeggen, om morgenavond huiselijk bij ons te komen dineeren ging Sir Jozef voort, nog voordat Ryall tijd had ge had, het aan te nemen of er voor te bedanken. Wij hebben op 't oogen blik eenige logé s, maar wij zijn an ders heel 'uiselijke menschen, heel 'uiselijk- Mijn vrouw zou het heerlijk vinden inet mevrouw Ryall kennis te maken lk ben zeer verplicht, maar begon Ryall zenuwachtig trotseh maar zijn vrouw keek hem scherp, bijna dreigend aan en nam de uit- iioodiging met overdreven graagte aan w ij willen heel graag komen, Sir Jozef. Het zal een heerlijke afwis seling voor ons zijn wij zien zoo heel weinig menschen. En het is zoo n »er- aiidering voor mij ik bedoel ia dit saaie lev eu omdat ik altijd gewoon ben geweest ln gezelschapskringen te vorkeeren. O ja, wij zullen heel gaar ne komen. En ik hoop, dat de hoofd pijn van de arme Lady Ferrand dan over zal zijn. lk weet wat dat zeggen wü. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5