«rerd Hóöf cttca 150 leerlingen be kochte MIDDELBAAR ONDERWIJS. Betreffende hef middelbaar onder- Vijs, waarvan «en verslag is inge voegd, hebben we reedi vroeger een èn einder gepubliceerd. ST. BUS ABETS GASTHUIS* In het Gasthuis warden In 1909 to la al 1546 patiënten verpleegd Daar van rijn uitgegaan 1299, 127 stierven en werden nog verpleegd op 13J)ecem- ber 1909 120. Het aantal verpleegda- gen bedroeg 45017. In 1908 werden 1553 patiënten verpleegd met 45302 verpleegdagen. Van het aantal ver- leegden zijn 8,90 overleden, tegen ,64 in 1908. Het aantal consulten In de heelkundige polikliniek bedroeg 13868 en in de geneeskundige polikli niek 1187. GYMNASIUM, Bij den aanvang der lessen na de Kerst\ acantie waren aanwezig 107 leerlingen, waaronder 32 meisjes. De eerste klasse moest in twee parallel- klassen gesplitst worden. Vrijstelling van het onderwijs In de gymnastiek hebben op geneeskundig advies 13 leerlingen, waaronder geen meisjes. STADSBIBLIOTHEEK. Het aantal bezoeken steeg tot 7152 vorig jaar 5739. Uitgeleend werden 5298 boeken vorig jaar 4207. Van de leestaal werd door 3122 personen gebruik gemaakt vorig Jaar 2773. e behoefte aan ruimte in het Biblio theekgebouw heeft zich weer meer doen gevoelen. De leeszaal biedt bo vendien op drukke tijden niet altijd «en voldoend aantal zitplaatsen, waar genoeg licht la. HET STEDELIJK MUSEUM. De commissie van toezicht op het Stedelijk Museum begint haar rapport met de opmerking, dat de kunstverza meling oer gemeente zich In behoor lijken staat bevindt. Zij zegt verder „Voor het onderhoud der schilderij en, oudheden en alles wat veiyier er toe behoort, wordt de vereischte zorg gedragen. D« zorg voor de schilderij en ligt de commissie nauw aan het hart en alle moeite werd besteed om ze in goeden staat te brengen of te houden. In de eerste dagen van het jaar ls de vernis van drie der in de middenzaal hangende stukken van Frana Hals blind geworden. Dit on geval, wat volstrekt niet het schilder werk aantastte, gelijk voor ieder zaak kundige duidelijk is, werd geleidelijk weggenomen. .Ter bevordering van een gelijkrna- U-é warmte ln de geheele meenloo- pende localiteit van het museum, is in het vroege voorjaar van 1909 een schoorsteen gemaakt en een kachel geplaatst in de middenzaal, waar des tijds nog alle schilderijen van Frans Hals bijeenhingen. Dit was een groo- te en langgewenschte verbetering." Het bezoek in het museum nam toe en bedroeg ln 1909 14798 personen, verdeeld als volgt10134 tegen beta ling (9720 in 19US) en 4664 zouder be taling (4660 in 1908), dus in het geheel door 418 personen meer* BISSCHOPPELIJK MUSEUM. In den loop van 1909 werd het Bis schoppelijk Museum door 221 perso nen bezocht en de verzameling is ver meerderd met 49 voorwerpen, waar onder niet is gerekend een tweehon derdtal portretten, dat aangekocht is. SCHUURMAN—SCHIMMEL—VAN OUT EREN-STICHTING. Het aantal begunstigden bedroeg 34. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Van 1 November 1908 tot 31 October 1909 ontvingen 157 gezinnen, 872 leden tellende, ondersteuning. Uitgegeven werd een bedrag van 9366.46, maken de per gezin f59.65 en per lid ƒ10.74. Aan ondersteuning voor gezinnen, waarvan het hoofd tijdelijk door ziek te of ouderdom niet kon werken, werd 854 besteed. BURGERLIJK ARMBESTUUR. In 1909 werden doorloopend onder steund 48 hoofden van gezinnen met De Bond vaa den Blinde Door Paul Aria#. Mljnhear 1 ho, mijnheer Ik keerde mij op dit geroep om en xag een ouden man, die met zijn stok in de lucht sloeg, in het gras zitten. Vergeef me, mijnheer, ver volgde die oude man, maar ik ben blind en alhoewel ik meer dan een uur hier zit, zijt gij de eerste, wiens voetstappen ik verneem. Van de vijf of ze® wandelwegen of boulevards, die langs de oude grach ten zijn aangelegd en zich als een groenen gordel om de bouwvallige wallen der stad slingeren, is de boule vard des Li?ee, met zijn driedubbele rij kromme ólmenboompjes, waar het dientengevolge des zomers rupsen re gent, zeker wel de eenzaamste. Bovendien gaven de nabijheid van het kerkhof een rood geschilderd hut je, vroeger de woning \an den beul, en twee huizen, die, ofschoon altijd gesloten, des avonds een «pookaou: schijnsel verspreidden, aan dit stads gedeelte eene verontrustende ver maardheid. De gewone wandelaars vermijden het, de voorkeur gevende aan den fiinken, geheel nieuwen weg, die van de brug naar bet station leidt, en ik verwonderde ar mij volstrekt niet over, dat een ongelukkige blinde, die hier terecht gekomen was, lang moest gewacht hebben, alvorens iemand te vindon, tot wlen hij het woord kon richten. Lntusschen vroeg de blinde mij, of ik in dit stadsgedeelte den weg wist en op mijn bevestigend antwoord, verzocht hij mij hem naar de b«- »aarDlaats van honden te brengen. 175 personen en daarenboven nog 75 eenloonende personen, tc zamen 250. In 1908 bedroeg dit getal 268. Eens of meermalen werden bedeeld 167 hoof den van gezinnen en 46 eenloopende personen, te zamen 929 personen, te gen 831 in 1908. De bedeelingen kost ten te zamen een bedrag van ƒ12200.81. Aan kraambedeeling werd ln 1909 voor ƒ78.87 uitgereikt. 716 be wijzen van vrije geneeskundige hulp werden afgegeven. STADS ARMEN- EN ZIEKENHUIS. In den loop van 1909 waren in het gesticht 132 verpleegden, met een ge tal van 40291 verpleegdugen. Op het einde des jaars bedroeg de bevolking 99 verpleegden. De kosten bedroegen in 't geheel 18143.96 1/2. MARKTWEZEN, Ter markt werden 49443 K.G. kaas aangevoerd. Prov. Staten van Hoorn-Holland. (Vervolg). Bij het voorstel tot het verleenen van subsidie tan behoeve van do ies- tauratie van de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, werd allereerst het woord gevoerd door den heer IN GENOHL, die zei, dat hij tegen zou stemmen. Reeds 35 jaren is men bezig te restaureeren en nu wil men nog acht jaren op denzelfden voet voort gaan. Als men steeds maar restau reert, verliest het bouwwerk zijn mid deleeuwsche waarde, want het wordt langzamerhand een geheel nieuw ge bouw. Spreker herinnerde aan de restau ratie van het stadhuis te Middelburg. Gelukkig is er een strooming in den laateten tijd, om het restaureeren te beperken tot het instandhou den van het bouwwerk. Spreker heeft het plan voor de Groote Kerk bezichtigd. Wel zijn er stukken muur die verwateren en dringend herstel noodig hebben, maar daarvoor is 80.000 noodig. Constructie-gebreken zijn er niet, behalve de kleine herstel lingen, kan het gebouw er nog 100 jaar staan, nog wel langer. Wh kunnen geen bouwwerk meer geheel opnieuw bouwen, zooals het in de middeleeuwen bestond.; eenvoudig, omdat -ve niet ineer zoo gevoelen als deze voorouders. Spreker zei teren het voorstel te stemmen, niet om het geld, maar om de begiuselzaak. De heer KORTHALS ALTES wees op het standpunt der commissie «\n de minderheid van dat college. Hij diende een voorstel in, om meer me dewerking te verkrijgen lusschen de architecten en de kerkvoogden. De heer POSTHUMUS MEYJES zei het niet eens te zijn'met zijn vak genoot Ingenohl. Als men zoo'n bouw werk heeft als de Groote Kerk, dan is een goed onderhoud en herstel noo dig. De zekerheid moet evenwel be staan, dat de kerkvoogden niet op eigen boutje gaan restaureeren, nu men zulke bekwame architecten heeft als de hoeren Cuypers en Van der Steur. jlir. Mr. BOREEL VAN HOGELAN- DEN kan als kerkvoogd tegenspre ken, dat de kerkvoogden ooit iets hebben laten restaureeren, zonder het advies der genoemde architecten. Eerder hebben ze het advies slaafs gevolgd. Spreker achtte zich gelukkig dat te kunnen verklaren. Spreker kan de redeneering van den heer Ingenohl wal begrijpen, maai' niet verdedigen. Men wil niets veranderen of verbeteren, maar al leen instandhouden. Erkend kan wor den, dat het poortje of gebouwtje aan de Oostzijde niet gelukkig is. Kerk voogden zullen trachten, dat dit ge bouwtje, dat niet eau hoofdingang van het gebouw is, veranderd wordt, in overeenstemming met het schoone geheel. Spreker zei nog, dat kerkvoogden den wenk van het amendement Kort hals Alles niet noodig hebben. Ze heb ben niet van het advies van Dr. Cuy pers afgeweken en zullen het ook zeker nooit doen. De lieer INGENOHL zei, alle res pect te hebben voor de kennis van Dr. Cuypers, maar dit is juist liet ge vaar. Dr. Cuypers is zoo'n knappe num, dat men later niet zal kunnen zien. wat oud en nieuw is. Spreker haalt het oordeel van een EngeLscli.-n deskundige aan, die gezegd heeft, dat restaureeren niet meer mag zijn dan instandhouden. De heer VAN DER MERSCH con stateerde, dat het aan de commissie is gebleken, dat aan kerkvoogden, ten opzichte van het poortje of ge- Inderdaad was die bewaarplaats niet ver cn ik had ongelijk, ze niet onder de meer of min weerzinwekken de Inrichtingen te noemen, die tot de gewone merkwaardigheden van onze provinciestadjes behooren. Onderweg vertelde de blinde mij, wat hem overkomen was. Bedelaar van beroep (buiten Parijs doen de blinden bijna niets anderen had hij zich in den vooravond met zijn hond, die evenals bij veel van de warmte te lijden had en met de tong uit den bek liep, voor een eenvoudige herberg nedergezet, om zich wat te verfrlsscljen met een glas lichten wijn, dat daar zeer goedkoop te ver krijgen was. Want al is men arm, mijn heer, zeide hij mij, men kan toch wel dorst krijgen, wanneer men van den vroegen morgen af in het stof dor groote wegen van de eene hofstede naar de andere moet loo- pen. Ongelukkigerwijze was hij ingesla pen cn deuguieien hadden daarvan gebruik gemaakt, om het touw van tï'-n hond door te snijden en hem me de le voeren. j li ui.-"' v hem medege voerd, mijnheer, uit z: n zei ven zou het brave beest m.. niet v :.en heb ben.... t Is zoo'n goedo i i mijn heer 1.... Ik noem hem bij wijze vriendscliap, Bourriquet, .a. meermalen, wanneer hij vooruit loopt om me te geleiden en hij een weg in slaat, dien ik niet gaan wil, hij zoo koppig kan zijn als een meusch. Om kurt te gaan, een straatwerker had drie slecht gekleeds kerels ge zien, echte vagebonden, die liepen te lachen en een schaapshond meetrok ken, den kont van de stad uit Onze vriend had zoo geheel alleen niet ge weten wat aan te vangenmaar ge- Douwlje, geen verwijlen gedaan kun nen worden. De heer KORTHALS ALTES trok het amendement in. Zonder stemming werd daarop hot voorstel van Gedeputeerde Staten aangenomen. De lieer SLUIS vond het subsidie van ƒ5000 voor de paardenfokkerij to hoog, in verhouding niet den steun aan de veefokkerij. Hij stelde voor, slechts f 4000 te geven. De heer WINKEL ontraadde de vermindering, evenzoo üe heer BREK- BAART. De paai denfokkerij is slechts te veredelen met veel kosten. Het amendement-Sluis werd met 48 tegen 15 stemmen verworpen. Bij de bespreking van het voorstel tot suhsidieering van de Noord-ilol- landsclie Vereeiiigiiig tot Bestrijding der Tuberculose, zei de heer VAN HAMEL, dat geen sanatorium-voor waarden aan het besluit moeten wor den verbonden. l)o heer FERF merkte op, dal het voorstel der commissie geen voor waarde bevat, alleen een vingerwij zing om de wenschelijkheid uit te spreken van de oprichting van een sanatorium voor kinderen. De heer VAN ZLIPHKN schelste de beteekenis van de tuberculose-bc- strijding en juichte het toe, dat de provincie het particuliere initiatief is gaan steunen. Tienduizend gulden is ui liet geheel wel veel, maar voor heel de provincie toen nog weinig. Spreker zou er voor zijn, om nog meer te geven. Hij weet, dat de consequen tie is, dat de Vereeniging een volgeud jaar zul komen met de aanvrage voor steun voor «cn kindei'-sanato rium. Nu is door de vereeniging nog geen steun gevraagd voor een kinder- sanatorium. Maar moet men altijd wachten totdat er gevraagd wordt De heer VAN LENNEP, lid van liet bestuur der vereeniging, betoogde dat de vereeniging wel bereid is om te overwegen, wat ze kan doen voor de oprichting van een kindersanato rium, maar de Staten zullen toch moeten aangeven, wat met de ƒ10.000 subsidie gedaan moet worden. De heer VAN HAMEL is niet tegen het slichten van een kinder-sanato rium, maar het is hier de vraag wat moet de provincie tegenover de veree niging doen liet is evenwel voorua- rig, te besluiten, dat later subsiJit SLgovea zul worden aun een kinder- sanatorium, tots ouders zou Zijn, nis men siecuts uitf.piok, dat het ge- weiischt is eens m overwegen, v.at or gedaan kan worden voor zuü'n sana torium. Tegen een bindend l-sluii heeft spieker bezwaren. De Voorzitter zei, dat dit ook met ue bedoeling van net voorstel is. De lieer ZIJP merkte op, dat dooi den steun der provincie in bijna aiie sleden e.n dorpen de strijd tegen ue tuberculose is aangevat. He Jieer VAN ZüiPHEN meende, dat men aan sympathieke gevoelens niets heeft. Het moeten daden zijn. I-Iet voorstel van Gedeputeerde Sta ten werd aangenomen. Bij de bespreking van de bcgroo- ting voor hei g«stic.ht Duin en Bosch stelde de heer GOLS voor, te bepalen dat de wandelingen der patiënten zich slechts mogen uitstrekken tot ue gronden van het gesticht. Door de laatste gebeurtenissen is er onrust gekomen. De heer VAN HAMEL zei, dat in het advies der commissie staat „mis dadige krankzinnigen". Dit moet vol gens spreker „gevaarlijke krankzinni gen" zijn, want niet misdadige krankzinnigen zijn gevaarlijk. De heer BOREEL (Gedeputeerde Staten) zei, dat noch bij Gedeputeer de Staten, noch bij de commissie voor Duin en Bosch, noch bij den burge meester van Castricum klachten zijn ingekomen. B,j de ontvluchting heeft gean pliculsverzium plaats gehad. Er zijn op Duin en Bosch geen omstan digheden, die bijzondere maatregelen wettigen. Met alle® wat de commissie geschreven heeft, is spreker het niet eens. In het contract immers staat „een contract gesloten, dat geheel ge lijk i3 aan andere contracten". Boven dien hebben de Gedeputeerde Staten een gunstig contract gesloten. De wouscli van den heer Goes kan aan de commissie voor Duin en Bosch overgebracht worden. Die zal dan met de mejiioi overleggen. De heer DE JUNG SCHOUWEN BURG verklaarde, dat de commiaso bij het bezvsk een goeden indruk h«eft ontvangen, zoodut ze kon beslis sen, dat h. i geen maatregelen geno men moeten worden voor andere be waking. Iets anders is het opnoemen van preventieve maatregelen in het rapport der commissie genoemd ,zte ons nummer van Zaterdagavond). De commissie beeft met de uitdrukking lukkig hadden een paar voerlieden er uj toegestemd, dat hij op hun wa gen plaats nam. Zoodra hij aangekomen was, ging hij zoowat overal Inlichtingen inwin nen. Sommige lieden hadden inder daad een hond gezien zonder hals band, die langs de straat liep, en die veel op den hond van den blinde ge leek. Twee dagen achtereen zocht hij naar Bourriquet en daar hij hein niet vond, was er iemand, die hem aanraadde, zich tot de bewaarplaats van honden te richten. Ik wist niet eens, dat zoo iets be stond, mijnheer, maar het schijnt een inrichting te zijn, waar men de hon den opsluit, die zonder meester zijn. Men doodt ze, begrijpt u dat wel als ze binnen vier-en-twintig uren niet worden opgevraagd. Ik hoop maar, dat Bourriquet eir gisteren nog niet gekomen is. Maar Bourriquet is slim, hij kent niemand dan mij, en de schalk zal zich zoo ge makkelijk niet laten vangen. De blinde trachtte, door veel te spreken, afleiding te zoekem maar ik zag wel, dat hij in den grond van zijn hart zeer ongerust was over het lot van Bourriquet Hoe meer wij ons doel naderden, hoe meer zijn gelaat betrok en hij v oid plotseling geheel bleek, toen ik, •„EI si 'Riide# zeide 'ut zijn we er. Het gebouwtje er ::eer droef geestig uit en had de aruic man bet kunnen zien, iiij was zeker geheel wanhopig geworden. Het bestond uit een soort ronden toren, dio vroeger zonder twijfel doel had uitgeqiaakt vai^he vestingwerken en was omge ven door een kleine, open ruimte. Op de deur stond met zwarte letter» het opschrift„Bewaarplaat» voor hoa- krankzinnige misdadigers" alleen ook beduelil ile misdadigers die ge vaarlijk zijn. De heer VLIEGEN vond in de hou ding van den hoor Boreel aanleiding, um scherper woorden te spreken. Als spreker hot geweten had, zou hij zich niet iiand cn tand verzet hebben te gen het sluiton van dit contract. Door hot contract wordt er een deel 'er gevangenisbevolking gebracht en daardoor verandert het karakter, het cachet van het gesticht. Men liaalt de misdadigers uit Me- dcmblik uit een cel, om ze in Duin cn Bosch meer vrij te verplegen. L'it is voor de andere verpleegden gevaar lijk. De manier waarop deze zaken gvloopen zijn, vindt spreker achteraf gezien niet goed en vreemd. Toen Gedeputeerde Stalen gemachtigd zijn, om het contract te sluiten, zijn door den voorzitter zeer geruststellende mededeelingen gedaan over de opne ming van gevaarlijke patiënten. Daar aan hebben Gedeputeerde Staten ztoh niet gehouden. Spreker heeft wel klachten vernomen over de vrees van de familieleden van andere verpleeg den. Volgens spn ker is het contract met het Rijk gesloten, zonder advies 'Ier commissie war Duin en Bosch. Volgens het contract kan de genees heer-directeur geen patiënt weigeren. Hij moet hem aannemen. En als hij hem heeft, kan hij alleen aan" den Minister verzoeken, hem weer weg te nemen. Krankzinnige gevangenen moeien in een afzonderlijk gesticht verpleegd worden. Spreker weet, dat hij de ongerustheid bevordert, maar hij doet dit bewust, om er zoo spoedig mogelijk tot een andere regeling te komen. Jlrr. BOREEL zegt, dat van me li- sche zijde geen bedenkingen zijn ge uit tegen de gezamenlijke verpleging van gewone krankzinnigen en veroor deelden. Er is nog geen voldoende tijd verloopen, om ie oordeeicn over de werking van het contract. De VÖ0R2IT f ER meent, dat de Provinciale Staten geweten hebben, wat zo gedaan hebben. Medegedeeld werd indertijd door spreker, dat voor de Rijkspatiënten meer verpleeggel- den noodig zijn dan voor gewone ver pleegden. Spreker is voor gezamenlij ke verpleging. I-Ilj heeft zicli geërgerd aan de woorden „misdadige krank zinnigen". omdat hij medelijden heeft met deze menschcn en hij heeft ze uit oen ander oogpunt ieeren bezien. Toen de ontvluchte Roos in het ge slicht kwam, was hij heei zaciitzLi nig en ook gevaarloos. Nu gebleken is dat Roos wel gevaarlijk is, zal hij na tuurlijk in ecu under geslicht ver pleegd worden. Men behoeft niet bang to zijn voor tegenwerking van het Rijk. Spreker meende, dut het contract met het Rijk voldoende is. Bovendien geldt het contract maar drie jaar. De heer Vliegen kan volgens den voor zitter gerust zijn. De heer GOES merkt op, dat er wel degelijk onrust in Gastricum heerscht. Als Gedeputeerde Staten zeggen, dat er bij Jeu burgemeester niet geklaagd is, houdt spreker het vol. Er beslaat «venwel een verbod om te klagen. Een metselaar is door een patient a an ge- vallen, maar hem is gezegd, dat als hij klaagde, hij ontslagen zou wor den. Een meisje -.au 2b jaar is door eon patient met een stuk hout auiige- vallen. De patiënten krijgen zooveel vrijheid, dat ze plannen kunnen ma ken om te ontvluchten. Roos heeft veel te veel vrijheid gehad, o. a. had hij geld in den zak. - De heer DE BOER vindt het Jam mer, dat men hier bezig is den naam van Duin en Bosch te bederven. Hoe de heer Goes, wethouder van Castri- cuin, kan komen met die algcweene en vage praatjes, acht spreker te be treuren. Waarom is hij niet bij de commissie gekomen De heer VAN HAMEL had niet ver bazing de ouderwetsche beweringen gehoord van den heer Vliegen, iiij onderschreef de woorden van den voorzitter. De scheidsmuur mag niet getrokken worden, en het publiek moet in zijn opvatting over het be staan van dien scheidsmuur niet ge staafd worden. liet denkbeeld, dat de veroordeelde krankzinnigen in *,eu afzonderlijk geslicht moeten ver pleegd worden, is ouderwetsch. Ze moeten, volgens do nieuwe begrip pen, met de andere krankzinnigen verpleegd worden. Gevaarlijke pa tiënten kunnen volgens het contract in Medemblik verpleegd worden. De heer VLIEGEN heeft de verwij ten aan zijn adres verwacht. Maar men heeft spreker verkeerd begrepen. Vooroordoelen bestaan bij spreker met. Hij heelt alleen gezegd, dat het karakter van Duin en Bosch cl orde gevangenen veranderd wordt. Dit is den". Wij belden aan, een bediende met een gegalonneerde pet deed open. Hij herkende mij en was zeer vriende lijk. Een blindemanshond, als een leeuw geschoren, met een pluim aan 't einde van den staart Neen, ik her inner me er zoo een niet.... Maar men kan ultijd eens zien u begrijpt, er komen er hier zooveel. De orders zijn sedert eenigen tijd zeer streng, tengevolge der heer- schende dolheid I En glimlachend geleidde hij ons naar het einde der plants, waar in een hondenhok met tralies eenige onge lukkige dieren, die nog niet opge vraagd waren, hun lot zaten af te wachten. Zij blaften niet eens, toen wij nader kwamen. Onderworpen en treurig ke ken ze ons heel goedig aan. De blinde riep„Bourriquet maar Bourriquet antwoordde niet. Dit zijn, zei cl» bediende, al de honden, die gisteren gevangen zijn. En de andere, die van eergiste ren O I daar is al mee afgerekend die hebben sedert vanmorgen geen eten meer noodig. De blinde, dio zijn angstige voorge voelens nu niet langer meer kon ver bergen, vroeg met een van aandoe ning be.vogen stem 1» het ook geoorloofd om ze te zien om zekerheid t« hebben.... het kon gebeuren.... Niels gemakkelijker dan dat: dat zijn ze, d» Jongen is vandaag wat laat en la nog niet geheel er mede klaar. In onze schandelijk achterlijke pro vincie maakt men om de honden te dooden nog geen gebruik van de moer beschaafde methoden, die d» weten door niemand weersproken. De term „krankzinnige misdadigers" is in het rapport tusschon aanhalingsteckens gezet, omdat men gevoelde, dat de benaming niet geheel wetenschappe lijk juist is. Het protest daartegen is dus ongegrond. Van ouderwetsche begrippen is spreker zich niet over tuigd, hij beoogt ai'.een veiligheids maatregelen. De tegenwoordige voo st and maakt gezinsverpleging vrijwel onmogelijk. De lieer DE BOER, lid der commis sie voor Duin en Bosch, zei, dat hij de beweringen van den heer Vliegen niet een voor een wil gaan tegenspre ken, want deze heer zal toch niet overtuigd worden. Den geneesheer directeur kan men vertrouwen, in wiens handen do toekomst van Duin en Bosch veilig is. De heer ZUBLI zei, dat hij in de commissie aan de zijde van den heer Vliegen stond. Hij bracht hulde aan den heer Vliegen, dat hij deze zaak ter sprake gebracht heeft. Hierna word do discussie gesloten en de begrooting voor Duin en Bosch aangenomen. Bij de behandeling der provinciale begrooting drong dr. VAN EMBDEN aan om bij het heffen van opcenten op de personeel» belasting een scliaai aan te leggen, om de opcenten voor de hoogere klasse fe doen stijgen. Spreker gaf deze zaak ter overwe ging en besttideering aan Gedeputeer de Staten. De heer VAN S1LLEM (Gedeputeer de Staten) zei, dat er voor Gedepu teerde Staten o-een bezwaren kunnen bestaan, om deze zaak in overweging te nemen. Do heer VLIEGEN vroeg, welke plannen Gedeputeerde Staten nu heb ben met de melkvoorziening. De VOORZITTER zei, dat de zaak zeer ter harte genomen en voorbereid wordt. Da begrooting werd aangenomen. Eenige waterschaps-reglementen werden goedgekeurd. Te 5 1/2 uur werd de vergadering gesloten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 3 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 1 metselaar, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 5 machinebankwerkers, 9 monteurs, 7 grofbaukwerkers, 1 metaaldraaier, 4 vuurwerkers, '2 ketelniakers, 8 burgorsmed.-n, 2 machinisten, 6 sto kers, 4 elcctriciens, 1 instrument maker, l koperbankwerker, 1 ko perslager, 3 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 8 schilders, behangers, 2 stoffeerders, 1 bloemist, 2 tuin lieden, 4 grondwerkers, 9 bakkers, banketbakker, slagers, 2 krui deniersbedienden, kellner, 6 ma- gazijnkuechls, 10 loopknechts, 8 huis knecht», sigarenmakers, b kantoor bedienden, 1 boekdrukker, z letter zetters, lithograaf, binders, i8 losse werklieden dienstboden,- 5 werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, x huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- xaut houwk. opz., houtdraaier. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. De veldwachters alhier zijn van een chronometer voorzien, ten einde de snelheid der motorrijtuigen ta kunnen bepalen. HAARLEMMERMEER. Onweer. Tijdens het hevige onweer dat Maandagmorgen boven deze gemeen te woedde, sloeg de bliksem in de schuuir van den landbouwer L. v. W. aan den Sloterweg bij den Lisserweg. Een begin van brand ontstond, terwijl van het houtwerk enkele groote stuk ken werden af gespleten. De brand was spoedig bedwongen. Een boom die dicht bij bedoelde schuur staat, werd van boven tot onder opengesple ten. Persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voerr. Bij enkele andere landbouwers ont- schap ons aan do hand heeft gedaan. Men doet ze niet door middel van koolstofoxyde verstikken, maar even als in den „goeden", ouden tijd wurgt In het gewelfde vertrek hingen aan in den muur geslagen haken een half dozijn honden, met den bloederigen hals in een strik, een verstijfd li chaam en de tong uit den bek. Een zonnestraal, die in dit moord hol doordrong, bescheen den roeden en onzindelijken vloer en maakte het schouwspel uog afzichtelijker. Ik walgde er van en trachtte den blinde met mij te nemen. Laat ons gaan, uw Bourriquet is toch niet hier. Maar de blinde weigerde, hij had een plan en wilde dit eerst ten uitvoer brengen. Langzaam met bevende handen be tastte hij een voor een de lijken. Som tijds aarzelde hij, wanneer hij vrees de Bourriquet te herkennen. Bij den derde, een poedel met ge kruld haar. sag ik hem verschrik ken, en zijn stomme nasporing, zeer bewogen, opnieuw beginnen. Een meer oplettend onderzoek gaf hem ze kerheid. Hij zeide Ik maakte me daar al bang. Deze gelijkt veel op hem, maar hij is het toch niet. Toen hij aan den laatste gekomen was, zeide hij met een zucht, die hem verlichting scheen te geven Gij zijt goede lieden en ik dank u wel. Zlot ge, als ik had moeten den ken dat Bourriquet zoo aan zijn ein de gekomen was, had ik 's nachts niet moer kunnen slapen. Maaj- als er nu een schaapshond hier komt, die Bourriquet heet, dan zal men hem toch nlot dooden, want lk vraag ham reeds vooruit op stond er brand in karweihoopen dia te veld staan, doch meestal bepaabty' zich dat slechts tot één of twee hoo* pen. Lage handelingen. Bij den brugwachter, Jansen, aah de Hlllegommerbrug, die tevens or*, bezoldigd rijksveldwachter ls, lieert men da» nachts uit iljn grooten tuin,' die teven» een bron van zijne inkom sten uitmaakt, de gewassen uit ded' grond getrokken en daardoor gedeeld toiijk vernield. De man ondervindt hierdoor groote schade. Bedrijfsongeval. De workman V. werkzaam aan die spoorlijn te Hoofddorp is met zijn hand tusschen een kipkar gekomen,i met het gevolg, dat een zijner vingers van zijn rechterhand zwaar gekneusd! werd. Do dokter geeft hoop op algeheel herstel van den vinger, hoewel het geruim en tijd zal duren. De man kan en mag gec-n werkzaamheden verrich ten. Binnenland HOFBERICHTEN. Het In September te verwachten be zoek van den Koning en de Koningin der Belgen zal gebracht worden ln da dagen na de opening van de nieuwe z'Hine dor Staten-Generaal door da Koningin. liet vertrek van het Koninklijk Gd- zin van het Loo naar Snestdljk voor het tiendaagsch verblijf bij de Ko ningin-Moeder is vastgesteld op 30 Augustus. Hst Zevende Middenstandscongres (Van onzen berichtgever;. Arnhem, 20 Juli 1910- In Musis Sacrum" wordt heden ea Donderdag het Zevende Middenstand» congres gehouden. Nadat een der Arnhemsche Midden standers het Congres had begroet, sprak de voorzitter van het Congrea, do heer J. S. Meuwseu, een openings rede uit, waaraan we 't volgende ont- leenen: Toen in 1900 de Middenstanders hier ie iaude zicii bewust werden van de noodzakelijkheid om door organisatie hun economische belangen, in ver band met de positie welke door den Middenstand in de Maatschappij wordt ingenomen, te versterken had deze beweging niet aanstonds de sympathie, die zij nu in alle kringen verkregen heelt. Dit behoeft ons niet te verwonde ren, omdat de oorzaken, die tot ver schillende misstanden hadden saam- gewerkt, het vermoeden konden doen ontstaan, dut deze nauwere aaneen- slu.liug uitsluitend ten doel zou heb ben, alleen de materieele belangen der Middenstanders misschien ten na- deele van andere kringen onzer sa menleving te bevorderen. Toen daarna wat concentratie weid gebracht in de gelederen van den Middenstand, en men daarbij Ln het openbaar belangstelling ging wekken voor het goed recht dezer zaak werd dit, in enkele kringen met wantrou wen, ja, met verdachtmaking begroet. Gelukkig voor den Middenstand stoorde men zich weinig aan deze te genwerking. Integendeel, het bad den schijn of daardoor nog meer dan dit anders het geval geweest zou zijn, ge ijverd werd om alles "te doen wat mo gelijk was om in het belang van de geheele natie den Middenstand ster ker te maken. De Middenstander i3 onafhonkelijk- zelfstandig, en moet ook als zoodanig natuurlijk, den strijd om het bestaan voeren. Nu is door de afschaffing der oude Gilden in do plaats dor vroegere beperkte rechten gekomen, een onbe perkte vrijheid van bedrijfsuitoefening welke niet nagelaten heeft ergerlijke toestanden in het leven te roepen. Waar vroeger de zelfstandige onder nemer tn elk bedrijf, het recht om al» zoodanig op te treden moest antieenen De bediende beloofde dit en voegde er bij Maar gij hebt hot recht, indien gij wilt, om lederen morgen hier te komen. Ik rand u zelfs aan. nu nog even te wuchten. De zon gaat onder en dus zal het niet lang duren, of de kar zal met de vangst van vandaag binnenkomen. Hij had gelijk de kar kwam aan, voorafgegaan door het geluid van een zware zei, dl», voorbij de hokken ko mende, een woedend geblaf deed ont staan. Twee mannen begeleidden haar van strikken en touwen voo-zien. Toen men voor een dor hokken g» komen was, liet men de valdenr ne der. Maar de gevangenen, als hadden ze een voorgevoel van hun lot, wilden er niet uitkomen. Bourriquet, zijt gij daar?.... zei de blinde met een zachte stem. Een hond schoot toe, huilende, gek van vreugde. 1-la, Bourriquet I ha, dommerik, hebt ge je toch einderjk laten van gen Bourriquet hield zijn nek reed» bij het touw, de handen lekkende, die hem vastmaakten. En terwijl ik aan den 1 «diende de gevraagde kosten be taalde. hoorde ik den blinde roepen Vooruit, Bour-.^uet, vooruit, al tijd maar reO.t uit, het veld in. Voor uit, Bourriquet, ver van deze eteden, waar de menschen de honden ophan gen I

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6