NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8305. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 22 JULI 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN 41a ADVERTENTIËN: PER drie maanden: SkJSIL <gl=i|Sp^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels fl.elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Blï Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) a \2ti J/V Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.o5 {jgy K 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant GeSustteerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' lo3tH Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eu der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^lephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES'IAAÏ UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 23 JULL Kurhaus, Zandvoort: Séance myste- rieuse, 8 1/4 uur. Olyinpia Palace, Zandvoort. Vrije Tooneel", 8 1/4 uur. Allegaartjes. Niet vlug. Zondag zal het zestien maan- Jen, zegge één jaar en vier maan den, geleden zijn, dat de gemeente raad van Haarlem besloot eenige we gen in de stad le sluiten voor hel ver keer met motorrijtuigen en rijwielen. En op dit oogenblik is die regeling nog niel in werking. Vele maanden geleden heb 'k al eens gewezen op de zonderlinge ertraging, die deze zaak ondervindt. In een 500 dagen heelt men toch tijds genoeg om een derge lijk, vrij eemoudig Raadsbesluit ten uiuoer te brengen. Gebrek aan tijd zal liet ook wel niet zijn. Maar wat schuilt er dan achter Naar men weet, worden dergelijke verkeerssluitingen niet van kracht, eoolang de door de Motor- en Rijwiel- wet gevorderde borden niet ter plaat- 6e zijn opgesteld. Zijn timnierman en schilder wat langzaam 1 Wat de reden is, valt niet binnen de wetenschap van een oningewijd Bterveling. En op het Stadhuis doet men zeer geheimzinnig, als er naar de reden van dit uitstel geïnformeerd wordt Wanneer 'k hier deze opmerking maak, is het allerminst, omdat de in werking-brenging van hc! Raadsbe sluit zoo heel noodig is. Ja, 'k zou zeg gen, heeft dit lange uitstel niet be wezen, dat het rijden van auto's eu fietsen op de wegen, die men meent te moeten afsluiten, in het geheel niet hinderlijk is. - Het is mij tenminste niet hekend, dat deze moderne ver keersmiddelen in dc bedoelde straten overlast of ongelukken veroorzaakt hebben. En wanneer dat niet gebeur de in die zestien maanden, waarom zal men dan aan auto's en fietsen be lemmeringen in den weg léggen Hebben B. en W. misschien be doeld een proeftijd te stellen, om het nog eens aan te zien, en willen zij 't Raadsbesluit als een soort voorwaar delijk besluit opgevat zien Maar dan mogen we zeker wel spoedig een dracht tot intrekking verwachten van het Raadsbesluit van 24 AI aart 19011, No. 20. Stadsnieuws Orgelconcert De heer \Y. EL van Wezel, eerste violist van het Haarlemsch Muziek- Kurps, verplichtte gisteren de bezoe kers van het orgelconcert in de Groo te Keik door het ten gehoore bren gen van eenige viool-nummers. Er was veel publiek samengestroomd in het statige kerkgebouw met zijn zui vere lichtval! ingen uit do hooge vensters en zijn warm-kleürige, be schilderde glazen. In deze tot luistc- ren-noodende omgeving werden Je viool-nummers en ook de goede orgel- nummers van den heer W. Ezerman met stille aandacht aangehoord. Hoe liefelijk klonk het lichte zingen van de viool tegen den donkeren klanken- grond van het orgel Magistraal was de ernstige orgeltoon tot, in alle dee len van het hooge kerkgebouw, on daartegen aan was de iji-zachte lijn van het suaiougespeel op een zilver licht-vervloeiende contour van niaue- goschijn langs donkere wolk-gevaar ten. De heer Van Wezel gaf Andante uit het Vioolconcert van Mozart en een Romance uit een dergelijk concen van Winiawski. De aanwezigen genoten zeer van h fraaie spel van solist en begeleider. Een aansporing voor solisten, om meer dan tot nu hun kunst te geme ten te geven op deze orgelconcerten! ORGELBESPELING in de Groote of St Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 2G Juli 1910, dos namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezenuan. Programma No. 1 Eiideiiung und Fuge, W. T. Bast. No. 2 Adagio (4e Symphonie), Beet hoven. No. 3. Sonate, J. Lemmens. a Allegro moderato. b. Adagio. c. Marehe pontificale. d. Finale. No. 4.' Largo uit de Svmphonie „aus der neuen Welt", A. Dvo rak. No. 5. Ave Maria, Bach-Gounod. STUKKEN VAN DEN RAAD. GEEN HOOFDEN VOOR DE KLASSE In hun afwijzend praeadvies inzake het verzoek van de aid. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers, zoggen B. en W. het volgende: „De toestand, waarnaar adressante streeft, komt ons voor niet in het be lang van hot onderwijs te zijn en niet bevorderlijk aan eene leiding, zooals die uitsluitend berustend bij het Hoofd voor een goeden gang van zaken onmisbaar is. Zal het Hoofd, met leiding en con- trólo belast, zijne taak aan een school met 12 of meer anderwijzers(essen) naar bebooren vervullen, dan kan hij niet wel tegelijk een klasse voor zijn rekening hebben. Gezwegen nog van de vele ad min 1- süratieve werkzaamheden, welke hij als Hoofd heeft te verrichten en wel ke in den loop der jaren nog aanmer kelijk zijn toegenomen, zou hein ten eenenmale de gelegenheid ontbreken om zich voortdurend op de hoogte te houden van de vorderingen der leer lingen, die onderricht ontvangen van het onder zijn toezicht staand onder wijzend personeel; om dat personeel aanwijzingen te doen, en om toe te zien. dat de eenheid ln onderwijs handhaafd blijft. De aanstelling van enkele reserve- onderwijzers ten einde het Hoofd ln diens klasse te vervangen zoo dik wijls hij zich voor contróle enz. daar uit zou moeten verwijderen zou geen oplossing brengen; bovendien zou door dien maatregel het z.g.n. „kwaad" (het arohulantisme) slechts verplaatst worden. In dit verband zullen wij niet on vermeld laten, dat het dikwijls en in toenemende mate voorkomt, dat door afwezigheid, wegens ongesteldheid, van eem of meer onderwij zers{essen) aan een school, het Hoofd genood zaakt is zich voor korter of langer tijd in eene klasse te plaatsen totdat door aanstelling van eem tijdelijke leer kracht in den dienst kan worden voor zien. Een euvel, dat zich nog sterker zou doem gevoelen, indien ook het Hoofd doorloopend een klasse voor zijne rekening had. Wij achten handhaving van den toestand, waarhij aan het Hoofd der school niet doorloopend een klasse is toevertrouwd, alsmede de leiding en zorg voor éénheid in onderwijs uit sluitend» bij hem berusten, om meer dan eeu reden BURGERLIJK ARMBESTUUR. B. en W. stellen den Raad voor, de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur betreffende de huiszittende armen en het Stads armen- en ziekenhuis over 1909, in ontvangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van 45.770.90^ goed te keuren, zijnde onder de ontvangsten begrepen een subsidie der van 36.795.74. B. en W. stellen tevens den Raad voor, de begrooting van dit Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst en uit gaaf sluitende met een som van f 47.600 goed te keuren, en de toe te leggen golden uit de gemeentekas te bepalen op 37.261.10. F i e ts-o n gel uk. Gistermiddag had in de Groote Houtstraat een fietsongeval plaats, dat vrij goed afliep. Do onderwijzer K. reed er in eeu flinke vaart, toen plotseling zijn frame brak, met dit gevolg, dat hij vrij onzacht modder viel Een jongen hielp hem zijn fiets dragen. De onderwijzer had zijn hand eenigszins bezeerd. Bootje gezonk en. Gisteravond ongeveer negen uur was de werkman Van W. met een bootje aan het „poeren" in de Leid- schcvaart Plotseling begon bet schuitje le zinken, waarop de man, die reeds op jaren is, om hulp begon te roepen. Een schipper stak hem een haak toe en haalde den man met be hulp van nog een ander op het dro ge. Met achterlating van zijn bootje en in 't bezit van een nat pak keerde de man huiswaarts. HET GERDESSENFEEST. Gisteren had weer het „Gerdessen- feest" plaats, het feest der Schuur man SchimmelVan Outeren-Süch- tirig, dat 400 leerlingen der 10 open bare scholen voor gewoon lager on derwijs elk jaar mogen vieren. Ook nu weer bestond het in een boottocht, maar.... bij zulk slecnt weer als gisteren is het nog nooit ge vierd I Om 8 uur des morgens kwamen alle kinderen samen op de speelplaats van school 6 aan de Tempeliersstraat. Daar werden ze door hun onderwij zers opgesteld en trokken vervolgens in optocht langs het huis van den heer Gerdessen naar het Spaarne elke school met haar vaandel, waarop de initialen der Schuurman Schim mel—Van Outeren-Stichting, en na tuurlijk de muziek voorop Jammer, dat het zoo regende 1 Het is anders een heerlijk gezicht, zoo n kinderoptocht, voor ieder die nog niet vergeten is, dat hij ook eens jong was. Aon de Bakkerstraat lagen de twee booten van Bus gereed, om de vroo- lijke schare te ontvangen want vroo- lijk waren ze tóch, ondanks den aan houdenden regen. De inscheping liep vlug van stapel en de vaart door het Spaarne lokte heel wat belangstellenden. Het doel der reis was een boottocht door de heele Zaanstreek en een wan deling door Zaandam. Maar het was onmogelijk, dat plan uit te voeren den heelen morgen bleef het maar flink doorregenen, en buiten de stad leek het wel, of de wind tot storm was aangegroeid. Tot vóór Zaandam werd doorgeva ren maar toen besloot men maar terug te keeren, zonder aan wal te gaan. Er was geen aardigheid neer aan allen, groot en klein, waren on der de over de booten gespannen zei len kletsnat Dat scheen het jonge volkje echter niet verdrietig te stem men ze hadden tóch pret, maakten op het gladde dek menig dansje op de maat der muziek en lieten zich ui- tusschen de broodjes met kaas en met worst, de krentenbroodjes, de melk eu de limonade goed smaken. Tegen 1 uur waren de booten al weer aan de Melkbrug. Maar het weer was wat opgeknapt, de kleeren waren een beetje droog gewaaid en... toen was het toch jammer, zóó vroeg al naar huis te gaan. Want varen bevalt kinderen altijd I Tot aller genoegen voeren de oooten daarom nog maar eens naar het Zui den, een eind voorbij de Cruquius, tot Heemstede. En toen terug. Te ruim 3 uur stapten de kinderen uit aan het Spaarne, voor het gebouw der Hollandsche Maatschappij van We tenschappen. Ze kregen op reis naar huis nog een snijkoek mee en hadden tóch veel pret gehad 1 DE STAKING TE ENSCHEDé. Te dezer stede is in zeer grooien ge tale onder de arbeiders een manifest verspreid, samengesteld en uitgege ven door het Nederlandsch Verbond van Yakvereemgingen, waarin de aanleiding tot de staking ln Enschedé wordt uiteengezet en tot krachtigen financieelen steun wordt aange spoord. EEN KAMER VAN ARBEID VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. Een der bestuursleden van het Al gemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond, afdeeling Haarlem, schrijft ons nog Inzake de wederoprichting van een Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven, kan ik mededeelen, dat bet bestuur van de afdeeling Haarlem van bet A. N. W. V. er niet veel voor voelt Enkele leden hebben zitting ge had in de verdwenen Kamer, o. a do heer en F. van Emmerik en H. van Brederode Jr. Ook heeft de voorzitter zitting gehad in de Kamer van Arbeid voor Diukkersbedrijven. Hun aller advies is, dat dergelijke Kamers de kosten niet waard zijn. Alleen dan, als de Kamer dwingend recht bad en aangewezen wordt de zaken, die op haar weg liggen, temoeten behan delen, dan is 't wat andere. Overigens is het voor de voorstanders wensche- lijk nu nog even te wachten, er is iets in de maak, als de „Raden van Arbeid". Mogelijk dat de Kamers dan verdwijnen moeten. Drinkhal. De Drinkhal der S taal waterbronnen werd gisteren door 57 personen be- zochL (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Bij "t examen te Amsterdam is voor de hoofdacte geslaagd de heer Chr. W. Groen te Schoten. Te w aterlating. Gisterenmiddag werd aan de werf „Neerlandia" van de heeren Gehr. Brouwer en Van Diik, te water gela ten de ijzeren sleepkaan „Concurrent IT, waarvan de I reeds is afgeleverd en de III op stapel is gezet Het schip iB groot 400 ton en bestemd voor de vaart ln Belgie. Eigenaar is de heer L. Schijndel, te 's-Hertogenbosch. Alles op dek Is strijkhaar op pLm. 4 M. uit den waterspiegeL Het schip moet einde Juli afgeleverd worden, terwijl dan tegelijk de „Concurrent III" to water wordt gelaten. Als men nagaat, dat het aantal der werklieden verdriedubbeld is, kan men daaruit den vooruitgang der werf opmaken. Vereenigïng tot Veredeling van Volksvermaken. Donderdagavond hield de Vereeni gïng tot Veredeling van Volksverma ken een ledenvergadering ln het café Van Dijk. Wegens ziekte van den voorzitter opende de heer Thiel de vergadering met een inleidend woord. Aan de orde kwam een bestuursvoor stel, om den voorzitter, dien men voor deze functie minder geschikt achtte, te vervangen. Na langdurige discussie werd dit met 40 tegen 11 stemmen Di de daardoor ontstane vacature werd benoemd de heer J. Jansen, die zijn benoeming aanvaardde. Door een lid werd voorgesteld, den ex-voorzitter tot eere-lid te benoemen, welk voorstel tot de volgende verga dering werd aangehouden. Door de benoeming van den voor zitter, die reeds bestuurslid was, benoemd de heer werd in zijn plaats t J. T. van Holein. werd tot benoeming van eene commissie ter voorberei ding dar feesten, die hoofdzakelijk zililen bestaan uit kinderfeesten. De statuien ondergingen nog een kleine wijziging. De boeken en kas van den penningmeester bleken in orde te zijn, zoodat de commissie tot nazien daar van, voorstelde tot goedkeuring. Zoo'n paard 1 Door het gure weer had een paard, g-azende op een der bouwterreinen, dit verlaten, can een meer beschut plaatsje op te zoeken. Dit vond hij voor een perceel in de Scheeper- straat. Bij het achteruit loopen druk te hij daar een ruit in en wierp de vogelkooi, die er voor stond, om. De verschrikte bewoners zullen de schade van den eigenaar van het paard ver goed krijgen. M uziekuitvoering. Woensdagavond gaf de Schotensche Harmoniekapel een concert aan de Reitzstraat, in plaats van op het Soendaplein. B. en W. van Schoten hadden het verlof, om op het Soendaplein concert te geven, geweigerd, wegens de nabij heid der begraafplaats. HEEMSTEDE. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente is het volgende viertal voor een predikantskeuze opgemaaktC. M. Brïêt te Hall. B. ter Haar Romeny, Voorhout, J. H. Wolters, Sloterdijk, Dr. D. Postma, Voorburg. VELSEN. Bij Koninklijk besluit is aan mr. H. verLoren van Themaat, burgemees ter van deze gemeente, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Onderdendam, met dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen dien sten. UMUIDEN. Vischaanvoer en opbrengst. Gedurende de maand Juni 1910 zijn aan den Rijksafslag aangekomen 285 stoomtrawlers, die te zamen 251.201 gld. besomden, tegen 315 stoomtraw lers met 320.793 gld. besomming in Juni 1909 In Juni 1909 dus 30 stoom trawlers met 69.592 gld. besomming meer. In het eerste halfjaar van 1910 kwa men binnen 1746 stoomtrawlers met 1.728.086 gld. opbrengst tegen 1682 stoomtrawlers met 1.779.233 gld. op brengst in hetzelfde tijdvak van 1909. In 1909 dus 64 stoomtrawlers minder, doch 51.147 gld. meer opbrengst. In Juni 1910 kwamen geen stoom- ebugexs aan de markt. In Juni 1909 2 sioomheugers met 441 gld opbrengst. Gedurende bet eerste halfjaar 1910 kwamen 123 stoombeugers binnen met 144.124 gld. besomming tegen 148 stoombeugers met 119.906 gld. besom ming in het eerste half jaar van 1909. In 1910 dus 25 stoombeugers minder doch 24.218 gkL besomming meer. ZANDVOORT. Heden was de temperatuur van het water 15 gr. R, Aangekomen badgasten Familie Trompetter, Amsterdam, Gasthuisstraat 1, 11 p, Familie L- Lousbergh, Amsterdam, Kerkstraat 9, 4 p. Familie Nieberg, Amsterdam, Pakveldstraat 24, 7 p. Familie Hup- kes, Amsterdam, Zuidbuurt 18, 5 p. Familie Arum, Amsterdam, Ooster straat 1, 5 p. Familie Cramjongh, Amsterdam, Kanaal weg 85, 7 p. Familie Hamelburg, Amsterdam, Spoorstraat 22, 9 p. Familie Boors- ma, Amsterdam, Spoorstraat 22, 2 p. Familie W. Vroom, Amsterdam, Stationstraat 3, 9 p. Familie Franschmane, Amsterdam, Kanaal straat 18, 5 p. Familie Meltzer, Amsterdam, Boulevard de Fauvage 28, 4 p. Familie Bakker, Amster dam, Willemsstraat 19, 5 p. Fami lie Binp, Amsterdam, Kerkstraat 14, 5 p. Familie Diepenhorst, Amster dam, Kerkstraat 22, 3 p. Familie Berends, Arnhem, Kerkstraat 22, 6 p. Mej. Menthcn, Arnhem, Kerkstr. 22. Ramilie Legeman, Amsterdam, Diaconiehuisstraat 35, 6 p. Familie Workum, Amsterdam, Oosterstraat 2, 7 p. Familie Clouting, Amsterdam, Schelpanplein 5, 3 p. Familie M. Sachs, Amsterdam, Kerkstraat 18, 7 p. Familie H. de Knegt, Amster dam, Kamaalweg 29, 8 p. Familie Revalt, Amsterdam, Swaluestra&t 1, 6 p. Familie Schröder, Hovenerlof, Hoogeweg 92, 2 p. Familie Noél, Engere, Hoogeweg 92, 2 p. Familie Hesselink, Amsterdam, Spoorstraat 24, 6 p. Familie Meerfaoo, Amster dam, Oosterstraat 18, 6 p. Familie W. Schipper, Bussum, Kerkstraat 25, 4 p Familie Dekker, Amsterdam, Kiisterstraat 13, 6 p. Familie Prens- ler, Amsterdam, I3aan 7, 5 p. Fami lie Van Gelder, Amsterdam, Baan 7, 5 p. Familie H. F. Ketiner, Amster dam. Boulevard de Fauvage, 9 p. Familie Frltzeche,, Bautsen, Duin weg, 3 p. Familie Schaeling, Duis burg, Duinweg, 2 p. Familie H. J. Kruisman, Amsterdam, Kerkstraat 7, 5 p. Familie Lambers, Amsterdam, Kerkstraat 7, 7 p. Familie De Jong, Amsterdam, Willemsstraat 15, 1D p. Familie Wurfbain, Baam, Hooge weg, 4 p. Familie Kevzer, Zaan dam, Hoogeweg, 7 p. Familie Valk- hoff, Groningen, Hoogeweg, 4 p. Familie Takes, Amsterdam, Hooge weg, 5 p. Familie Masthoff, Am sterdam, Hoogeweg, 3 p. Familie Ewijk v. cL Belt, Hilversum, Hooge weg, óp. Familie Donker, Nijme gen, Hoogeweg, 2 p. Familie Ter Haar, Amsterdam, Hoogeweg, 2 p. Familie Engberts, Amsterdam, Kerk straat 47, 5 p. Familie Weenink, Amsterdam, Kerkstraat 47, 3 p. Fa milie Kleinzorg, Amsterdam, Kerk straat 47, 5 p. Familie Weel, Am sterdam, Duinweg 2, 2 p. Familie Sandberg van Boelen, Arnhem, Hotel d'Orange, 3 p. - Familie Dr. H. Schmidt, Hamburg, Hotel d'Orange, 3 p. E. Hertzka, Weenen, Hotel d'Orange. E. Liepmann, Chariot- teuburg, Hotel d'Oraftge, 4 p. Ro- iiiadi Horna, Huthum, Hotel d'Orange. P. Thomas, Kleef, Hotel d'Orange, 2 p. J. P. Blijdenstem, Euschedé, Hotel d'Orange, 6 p. Gaudstikker, Amsterdam, Hotel d'Orange, 3 p. 3. Rutgers van der Loeff, Bloemen- daal. Hotel d'Orange, 2 p. A. Lede- boer, Almelo, Hotel d'Orange, 4 p. Familie Victor, Hilversum, Hotel d'Orange, 3 p. M. A. Schlesinter. Parijs. Hotel d'Orange, 3 p. Fami lie Samuel, Parijs, Hotel d'Orange, 2 p. M v. Griinm, Mainz, Hotel d'Orange, 2 p. R. J. Castendyk, Arnhem, Hotel d'Orange, 2 p. Lauer, Amsterdam, Groot Badhuis. D. Berreklauw, Amsterdam, Groot Badhuis, 2 p. A. Booleman, Am sterdam, Groot Badhuis, 2 p. Coblijn, Utrecht, Groot Badhuis. Mr. C. v. d. Zweep, Amsterdam, Gr. Badhuis, 3 p. O. Hinck, Vlissingen, Groot Badhuis, 2 p. E. C. Cuypers, Amsterdam, Groot Badhuis. Dr. G. Frank, Zwolle, Groot Badhuis. B. Sanders, Amsterdam, Groot Badhuis, 5 p. G. Goldberg, Amsterdam, Gr. Badhuis. H. J. van Geuns, Amster dam, Groot Badhuis, 2 p. A. Rola- brot Holst, Hilversum, Groot Bad huis, 4 p. J. Lieb, Wiesbaden, Gr. Badhuis, 2 p. H. Hymans, Amster dam, Groot Badhuis. P. H. Ge- raeixls Thesingh, Baarn, Groot Bad huis, 6 p. C. van Oldenborgh, Am sterdam, Groot Badhuis, 3 p. N. II. ter Kuile, Amsterdam, Groot Badhuis, 9 p L. de Leeuw, Amsterdam, Gr. Badhuis, 2 p. IJPOLDERS. De rijksveldwachter Rijnders van Halfweg bekeurde in zijkanaal F een viertal Amsterdamsche hengelaars, die daar staande fuiken hadden ge licht Binnenland GIFT VAN DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft, door ius- schonkomst van Haar partieuEeren secretaris, als blijk van Hare belang stelling is den groei en het streven van het Centraal Genootschap Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, en tot een bijdrage in de ontbre kende gelden voor het op 2S Juli e.k. te openen nieuwe koloniehuis, aan den voorzitter, dr. A. Sikkel, een be drag van f 250 doen toekomen. PRINS HENDRIK NAAR BRUSSEL. De „Etoile Beige" verneemt, dat Prins Hendrik der Nederlanden in de eerste helft van Augustus de tentoon stelling zal bezoeken. Dit bezoek zaJ echter geen officieel karakter dra> gen. HET BEZOEK VAN HET BELGI SCHE KONINGSPAAR. Naar de Tel. verneemt, is het plan, dat het Belgische koningspaar den lóen, 16en en 17en September a.s., zijn voorgenomen bezoek aan ons land zal brengen. Den lóden September doen de hoo ge gasten hun intocht in Amsterdam en nemen hun intrek in het Konink lijk paleis op den Dam. 'sAvonds van den 16den September vertrekken zij weer naar 's-Gravenhage, waar zij den 17den blijven vertoeven. ZIEKTE-VERZEKERING. Bij de Tweede Kamer zijn thans in gekomen twee wetsontwerpen tot re geling dor arbeiders-ziekteverzekering wel: lo. Een ontwerp waarbij raden van arbeid werden opgericht in elk gebied waarin het rijk bij bestuursmaatre- wordt verdeeld en dat ten minste 25.003 inwoners telt, terwijl voor ie dere groep arbeidsraden een verzeke ringsraad wordt opgericht; 2o. Een on Iwerp-ziekteweL De regeling omvat alleen verzeke ring tegen gevolgen van ziekte en niet tegen die van ouderdom of invalidi teit. De arbeidsraden zullen zijn de dro gers der ziekteverzekering, die, we gens het geringe risico dezer verzeke ring, kan geschieden bij de kassen dier bedoelde organen. De taak der raden is uitsluitend uitvoering, maar overigens is hun de grootst mogelijke zelfstandigheid gewaarborgd. De verzekeringsraden zullen op de arbeidsraden een toezicht oefenen als Gedeputeerde Staten doen op gemeen tebesturen. Allen die onder de wet vallen, zul* len voor de uitkeoring van zieken geld verzekerd zijn bij de kas welke door den betrokken arbeidsraad be heerd wordt. De werkelijke verzekering omvat niet de geneeskundige behandeling, waarvoor verschillende gronden in de toelichtingen worden opgenoemd, o.a. dat de regeering twijfelt of er grond bestaat aan de arbeiders ver plichting op te leggen zich ea hun gezin geneeskundige behandeling te verzekeren. Voorgesteld wordt de premie dooi werkgevers en arbeiders gezamenlijk te doen betalen. Arbeiders in persoonlijken dienst, ln het algemeen dus ook de huiselij ke dienstboden, vallen niet onder de regeling. Uitgesloten woeden de z.g. losse arbeiders, n.L zij die kor ter dan vier dagen achtereen in de zelfde dienstbetrekking zijn, de losse arbeiders die onder de Ongevallen wet vallen, kunnen zich vrijwillig bij de ziekenkas verzekeren en zijn in dat geval bevoegd de helft der premie van hun werkgever terug te vorderen. Ouder de verplichte varzekering valle noverigens alle arbeiders, dus ook die werkzaam zijn in landbouw bedrijven. Bij de huisnijverheid' worden al leen de arbeiders verzekerd, zij dus die een arbeidscontract hebben aan gegaan. Op verzoek worden van verzekering vrijgesteld zij wier dagloon minder dan 40 cents bedraagt, lijders aai» sloepende ziekten die ongeschikt tot werken ten gevolge hebben en zij die bij den aanvang der verzekering on geschikt tot werken zijn. Het ziekengeld bedraagt de helft van het gemiddelde der loonklasso waartoe de verzekerde bij den aan vang der ongeschiktheid tot werken behoorde an wordt uitgekeerd over lederen dag dat de ongeschiktheid duurt, te beginnen met den vijfden dag na dien waarop zij aanving gedu rende ten hoogste zes maanden. Het Rijk is tegenover de verzeker den die recht hebben op ziekengeld zonder eenig voorbehoud voor de uit keoring aansprakelijk. De premién worden vastgesteld door de raden van arbeid, behoudens goedkeuring van den verzekeringsraad, en worden ten minste eenmaal in de vijf jaren her tien. Voor de vaststelling der premién mogen de verzekerden in groepen in gedeeld worden. De premién worden vastgesteld ln honderdste van de co- middel don der loonklassen volgens do-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1